„TERUGGANG DER DEMOCRATIE Washington beducht over revolutie in Guatemala Junta vormde een nieuw kabinet De Gaulle wil ons afmatten De borden rond Castelré lopen vooruit op de wet ri Encycliek „Vrede op aarde BEST GESLAAGDE APRILGRAP Doy ers ton bleek 'n tonnetje sigaren HAAGSE JONGEN IS NOG STEEDS NIET GEVONDEN 1 APRIL OP DE T.V. Een nieuwe lente..... Eerste neger astronaut PRIX DE JOKE UITGEREIKT Stichting public-relations land- en tuinbouw Perpetuum mobile haalde t niet DAGBLAD VOOR ZEELAND i at/h TM7i/rA/nr» 4 rFTT7'5 nn IV r\C \r\\/ C I IITV^CDCII Stakingsleiders in Frankrijk: Man in Haarlem doodgestoken Fietsers mogen er gerust door Amersfoortse man vermist Minder koud Landbouwschap wil het Inclustriemelk halve cent duurder Dr. Sjarif woensdag bij minister Luns Politie denkt aan misdrijf ,ikid Bolletje/' 103e JAARGANGNo. 24247 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegero, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG APRIL 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL t 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro juiaiii rq—irif.vgtrqat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TerneuzenT IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. KJonstraai i telefoon 2893) De vertegenwoordigers van de vakbonden der Franse mijnwer kers en de leiders van de genatio naliseerde kolenindustrie zullen vanmorgen opnieuw proberen een einde te maken aan de staking der mijnwerkers die na al een maand duurt. Intussen heeft zich een nieuwe ontwik keling voorgedaan met een verklaring van de belangrijke vakhond, waarin de communisten de leiding hebben. In deze verklaring wordt gezegd dat een moge lijke basis voor een regeling zou zijn: voltooiing van de door de regering aan geboden getrapte loonsverhogingen op 31 december in plaats van 1 april 1964, vier weken vakantie in plaats van drie en een premie van 20 fr. per mijnwerker bij hervatting van het werk. Na afloop van de staking zouden besprekingen kunnen beginnen over een geleidelijke verminde ring van de werktijden. Door de duur van de staking worden de moeilijkheden van de mijnwerkersge- zinnen steeds groter. In verscheidene streken van het mijngebied Lotharingen meldden zich enkele mijnwerkers voor Maandagnacht om twaalf uur is op de Botermarkt in Haarlem de 35-jarige op perman J. Bram uit Haarlemmermeer neergestoken bij een vechtpartij met een stiletto. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de man overleden. Aangehouden is de I 21-jarige zeeman P. N. O. uit Haarlem, I in zijn huis is een stiletto gevonden. Hij I gaf toe bij de vechtpartij betrokken te zijn geweest. werk omdat zij genoeg hadden van de staking. Er ontstonden enige kleine in cidenten toen de versterkte stakingspos- ten de mannen terug hielden. De stakingsleiders beschuldigen de regering van een poging om de sta kers af te matten en leveren ver bitterd commentaar op een artikel van de minister voor gerepatrieer- den, Frangois Missoffe, die voorspel de dat de vakbonden hetzelfde lot zullen ondergaan als de oude poli tieke partijen omdat zij niet inzien dat hun taktiek verouderd is. In twee andere genationaliseerde sec toren de spoorwegen en de gas- en elektriciteitsbedrijven zijn loononder handelingen aan de gang. De metaalin dustrie in het gebied van Parijs heeft maandag in een verklaring geprotesteerd tegen „sabotage van de produktie" door onaangekondigde stakingen bij de elek triciteitsbedrijven. In sommige industrie- en waren hierdoor grote hoeveelheden grondstoffen verspild, aldus de verkla ring. In Parijs heeft het buspersoneel maan dag opnieuw gestaakt, waardoor het ver voer op 43 lijnen stil kwam te liggen. Voor vele voorsteden betekende dit op nieuw narigheid. (Van onze verslaggever) is er voor het plaatsen van een verkeers- bord nog steeds een raadsbesluit nodig, De ronde witte borden met rode rand wat inhsoud(. dat de borden langs De leider van de militaire junta, die in Guatemala aan de macht is gekomen, heeft maandag een nieuw kabinet geformeerd. Minister van buitenlandse zaken daarin is de advocaat Alberto Herrarte. De post van minister van financiën wordt bekleed door majoor Jorge Lucas Caballeros en de advocaat Enrique Peralta Mendez is met de porte feuille van economie en arbeid belast. In Washington schijnt men en nadelige invloed van de staatsgreep te vrezen op de „verklaring van Midden-Amerika", die op 20 maart jl. door president Ken nedy en zijn ambtgenoten van de zes Middenamerikaanse staten getekend werd. door Kennedy gepropageerde „bondge nootschap voor de vooruitgang" is o.m. de bevordering van de democratische, staats vorm in Latijns-Amerika. De nieuwe (voorlopige) president heeft gisteren nogmaals gezegd niet terug te zullen schrikken voor harde maatregelen om te verhinderen dat de communisten weer aan de macht zullen komen. Op strategische punten van de hoofd stad zijn tanks en manschappen gestatio neerd en voortdurend hangen militaire toestellen in de lucht. Ongeregeldheden hebben zich echter nog niet voorgedaan. Zelfs in het noorden, waar zo nu en dan guerrillastrijd was gemeld, is het kenne lijk rustig. Deze activiteit leidde enige dagen geleden tot het afkondigen van de staat van beleg. Het leger heeft te kennen gegeven dat de nieuwe regering de bestaande inter nationale verdragen zal respecteren en plechtig beloofd te verhinderen, dat in Guatemala een communistisch bewind wordt gevestigd. Ydigoras, de in balling schap gestuurde president, had het land aan de rand van een burgeroorlog ge bracht door te veel toegeven aan de com munisten. De afgezette regering had een „verdraagzame en zelfvoldane houding" aangenomen. Ydigoras toont ziely overigens een Deze week moeten in Nicaragua name lijk aanvullende besprekingen beginnen over de praktische uitvoering van het geen er in deze verklaring staat over de verdere uitbouw van de economische in tegratie der betrokken landen en over het tegengaan van communistische in vloeden. In Washington is men nu bang, dat het nieuwe Guatemalteekse bewind zich niet erg druk zal maken over de be sluiten, die in Nicaragua genomen zullen worden. Voorts is men er in Washington niet erg gelukkig mee, dat het grondwettig bewind van de afgetreden president zon der meer door de militairen aan de kant is gezet. Een van de doelstellingen van het Ook al hebt u de afgelopen da gen het hoofd nog in de schou ders getrokken en uw kraag opgezet, de lente gaat tóch ko men. Een lente met nieuwe ideeën voor de mode en met nog tientallen an dere zaken die de aandacht vragen van de vrouw. Onze redactrices hebben een voor jaarsverkenningstocht gemaakt, die hun heel wat inspiratie gegeven heeft. Vandaar de vier extra-pagina's die u in dit nummer van ons blad aantreft en waarmee we vooral onze lezeres sen menen te gerieven. DE R.-K. godgeleerde dr. Hans Krug (39) heeft er bij de Vaticaanse concilie op aangedrongen de kerkelijke index en de censuur-vooraf van godsdienstige ge- I schriften af te schaffen. I MINISTER SOEBANDRIO heeft mr. I Luns in een telegram bedankt voor het I Nederlandse medeleven met de ramp op I Bali en de hulp aan de slachtoffers. DE GEMEENTELIJKE overheid van de Zwitserse wintersportplaats St.-Moritz heeft maandag gedreigd aanklachten te zuilen indienen tegen kranten, die arti kelen publiceren over een tyfus-epidemie in deze plaats. Vooral Westduitse, Ita liaanse en Engelse kranten zouden een verkeerde voorlichting aangaande de ty- lusepidemie hebben gegeven. DE JAPANSE chirurg Seiji Kimoto, ver bonden aan het universiteitshospitaal van iokio zegt, dat hij en zijn assistenten erin waren geslaagd „kunstmatig bloed" ie vervaardigen. aan de Belgisch Nederlandse grens te Castelré, een dertien kilometer van het moederdorp verwijderd gehucht van Baarle-Nassau, worden hoe langer hoe raadselachtiger. De Belgische douanen hebben deze borden geplaatst op instructie van de Centrale Douane Inspectie in Brussel, hiermee vooruitlopend op een in voor bereiding zijnde wet, die het de douanen zal toestaan bepaalde verkeersborden daar te plaatsen, waar het ter beteuge ling van het smokkelverkeer wenselijk wordt geacht. Deze wet is er thans nog niet ergo De commissaris van politie te Amers- foord verzoekt namens de ouders te wor den bekend gemaakt met de verblijfplaats van: Diederik Arie van Kolfschooten, een 30-jarige metaalbewerker, uit Amers foort. Hij verliet op 31 maart de ouder lijke woning en is sindsdien spoorloos. Hij is nogal in zichzelf gekeerd. Een on geluk wordt gevreesd. Signalement: lang plusminus 1.60 me ter, gezet postuur, donderblond haar met slagen, draagt een bril, heeft zogenaam de klompvoeten. Kleding: grijs colbert kostuum, wit overhemd en hoge zwarte othopedische schoenen. ,Hij is vertrokken in zijn groene perso nenauto merk Renault 4, bouwjaar 1956, met geelachtige bekleding, kenteken TP 27—66. Inlichtingen bij de politie. XGM^CThting meegedeeld door het nVoow geldiS tot vanavond, opge- 2? 5 Pterenavond 23.15 uur: ilair tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen of motregen en hier en daar mist. /.wakke tot matige wind U,t.yeS. u richtmg;en. Iets hogere imddagtemperaturen. Vandaag: zon onder 19.14 uur. Maan onder 3.40 uur. Morgen: zon op 6.13 uur. Maan op 13.11 uur. Deze foto toont de 29-jarige Ame rikaanse kapitein Edward J. Dwight, gefotografeerd ter gele genheid van de bekendmaking van het feit, dat hij als eerste Amerikaanse neger een opleiding zal krijgen tot astronaut. wegen Castelré Minderhout en Castelré Wortel in feite niet rechts geldig zijn. Maar dat is nog niet het enige. Nor- maai betekent zo'n rond wit bord met rode rand „afgesloten voor alle ver keer". „Ja, maar nee," riep inspecteur Vos van de Centrale Douane Inspectie in Brussel geschrokken uit. „Fietsers mogen er wel door of ze moeten ge regeld op en neer rijden om fietsen te smokkelen". Een bijzonder eigenaardige interpretatie van het verkeersbord de eerste plaats, en tweedens, hoe wil men nagaan of iemand tien keer de grens overfietst om rijwielen te smok kelen of om een ziek familielid te be zoeken. „Ja, maar er staat toch een plaatje bij met „behoudens toelating vanwege de douane", voerde de heer Vos als argument aan, „fietsers mogen er gerust door. Het is alleen maar om aan te geven, dat men daar de grens passeert". Alsof iedere fietsende ingezetene, laat staan een toerist, kan ruiken wat dat „behoudens toelating vanwege de douane" allemaal inhoudt. En als hij het al ruikt, begrijpen zal hij het zeker niet, want de logica is in dezen toch wel heel ver te zoeken. In elk geval worden er voorlopig niet nog meer van die borden in de Baarlese contreien geplaatst. „Als men mij een schrijven stuurt met het verzoek deze borden op te laten ruimen", zei inspec teur Vos ten slotte, „wil ik ze best weg laten halen". En hiermee is dan voor voorlopig althans wel het laatste woord gezegd, alhoewel, men kan nooit weten, zeker niet in de Baarlese grens- regionen. In Zandvoort vond de uitreiking plaats van de „Prix de Joke", de ereprijs voor de best geslaagde Practical Joke", aan het viertal studenten, dat tijdens de vierdaag se van 1961 als „officieren van het Turkse leger" vele autoritei ten bij de neus wist te nemen. De prijs, een kleine replica van het „Paaseilandbeeld", werd het vier tal overhandigd door Max Tail leur. Op de bijgaande foto zien we van rechts naar links T. Berger, W. de Gruyter, M. Rietberger, P. Craghs en Max Tailleur. (Van onze Haagse redactie) Het Landbouwschap en de zes centrale organisaties van werkgevers en werkne mers, die van dit schap deel uitmaken, hebben een „Stichting public relations grootmoedig verliezer. Bij zijn aankom 'and- en tuinbouw" opgericht. De stich- in Nicaragua prees hij het leger. „Ik kar Ling krijgt ten doel het verzorgen van de u verder niets zeggen", zei hij, „maar ik kan u vertellen, dat de verandering goed is voor Guatemala en voor Centraal- Amerika". (Van onze Haagse redactie) Het Landbouwschap zal donderdag a.s. in een onderhoud met de minister van Landbouw vragen om een toeslag op de industriemelk van een halve cent per li ter. Dit betekent, dat de toeslag op 4,5 miljard kg melk zou moeten worden ver hoogd van 6,3 naar 6,8 cent per liter, hetgeen de schatkist op ongeveer f 25 miljoen zou komen te staan. Volgens het Landbouwschap is de op brengst van 6,3 cent destijds als ra- mingscijfer aanvaard niet voldoende gebleken om de tegenvallers, die de vee houderij de afgelopen maanden heeft moeten incasseren, op te vangen. Gewe zen wordt daarbij op de slechte veevoe derpositie, de teruglopende melkproduk- tie, de lage veeprijzen en de barre weers omstandigheden van de afgelopen winter. Naar verluidt zou minister Marijnen ge voel hebben voor deze omstandigheden en „niet ongenegen zijn deze zaak te be zien". public relations voor land- en tuinbouw in Nederland, waaronder wordt verstaan: het geven van objectieve voorlichting over de maatschappelijke en economi sche betekenis van de land- en tuinbouw in Nederland aan het met-agrarische volksdeel. Hiermede wordt beoogd „het doen ontstaan van een beter begrip voor het nationale en voor Nederland van be lang zijnde internationale land- en tuin- bouwbeleid". De nieuwe stichting, waarvoor thans een directeur wordt gezocht, zal worden gesubsidieerd door het Landbouwschap en de zes centrale organisaties. Het se cretariaat van de stichting zal voorlopig bij het Landbouwschap worden onderge bracht. De nieuwe stichting is reeds op 27 de cember jl. in het register ingeschreven en er mag dan ook volgens onze welinge lichte zegslieden geen verband worden gelegd tussen het verschijnen van deze stichting en de jongste strubbelingen tussen vrije boeren en het Landbouw schap in Hollandscheveld. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. Luns, zal de Indone sische zaakgelastigde in Nederland, dr. Moh. Sjarif, woensdagochtend ontvangen. Dr. Sjarif heeft maandag op het minis terie van buitenlandse zaken een ge sprek gehad met de chef van de direc tie kabinet en protocol, mr. R. baron van Lynden. De achtjarige Haagse jongen, Cornelis Wallard die sinds vrijdag wordt vermist, is die dag om 12 uur uit school op weg naar huis gegaan, maar sindsdien niet meer gezien. De jongen had een vaste route, die over het Rijswijkseplein naar huis voer de. Onderweg zwaaide hij dan naar zijn grootmoeder. Ook ging hij vaak even langs bij 'n patates-friteskraam, waarvan hij de eigenaar goed kende. Zijn groot moeder en de baas van de patates-frites kraam hebben hem vrijdag echter niet langs zien komen. Nu komt de jongen ook wel langs de Laakhaven en de mogelijkheid, dat hij bij het spelen te water is geraakt is onder ogen gezien. Hij heeft echter wa tervrees. De politie houdt er daarom rekening mee, dat een misdrijf is ge pleegd. De politie heeft dit weekeinde enkele tips binnengekregen. Naar aanleiding daarvan is er gedregd in de Laakhaven en bij de molen aan de Trek weg. Volgens een der tips zou hij gesignaleerd zijn in Rotterdam. Een andere tipgever meldde dat hij de jongen heeft gezien ergens 1 55 „Pacem in terris", vrede op aarde. Met deze woorden begint de encycliek, die paus Joannes XXIII waarschijnlijk woens dag in de Goede Week bekend zal ma ken. De beginwoorden heeft de H. Vader meegedeeld in een telegram aan de pre fect van Rome, kardinaal Micara. Waar nemers in het Vaticaan concluderen uit deze beginregel, dat deze nieuwe ency cliek, de achtste sinds het pontificaat van paus Joannes, zal handelen over de vrese. Het perpetuum mobile van ir. C. Doyer blijkt een eerste klas aprilmop te zijn geweest, waar velen om hebben ge lachen maar anderen zich kwaad over hebben gemaakt. Ongeveer honderd mensen zijn gisterenmiddag op de vestingwallen van Naarden getuige ge weest van de demonstratie met het ap paraat. Na afloop werd een bijeenkomst in hotel „De Rozenboom" te Bussum ge houden, waar acht personen bewezen dat het apparaat van ir. Doyer geen „perpetuum mobile" is. Van één van hen werd het bewijs niet geaccepteerd. Aan het slot van de bijeenkomst deel de de heer Doyer mee, dat een Ameri kaanse industrieel zijn uitvinding heeft gekocht en f 150.000 handgeld heeft ge geven, hetgeen later vermeerderd werd met eenzelfde bedrag. Bovendien had, aldus ir. Doyer, deze Amerikaan f 1,8 miljoen toegezegd na ontwikkeling van het apparaat door een brain-trust. In verband met octrooi en licentie had de Amerikaan opdracht gegeven de uitge loofde ton, welke als prijs beschikbaar was gesteld voor hen die konden aan tonen dat het apparaat geen „perpe tuum mobile" was, uit te keren. De uitvinder had de morgen van 1 april een gemachtigde naar het kantoor van de Amsterdamse Bank in Bussum gestuurd om de zegels te verbreken van het pakket, dat in de kluis was gedepo- in het centrum van het land met een onbekende automobilist. Zijn vader en moeder leven gescheiden. De jongen woont bij zijn vader in de Poeldijksestraat, zijn zusje woont bij de moeder. De jongen heeft zijn moeder de laatste twee jaar niet meer gezien." De vader van de jongen heeft zaterdag de Utrechtse helderziende Max Croiset geraadpleegd. De heer Croiset gaf een spoor aan, dat eindigde bij de twee grote deuren van een pakhuis, dat volgens zijn beschrijving in de Hofwijckstraat was ge legen. De politie heeft de heer Wallard alle medewerking verschaft, doch het raadsel van de verdwenen jongen bleef onopgelost. Ook een speurhond heeft geen goed spoor kunnen vinden. Gisteren zijn het onderwijzend perso neel en de leerlingen van de school in de Asstraat, waar Cornelis in de twee de klas zat, ondervraagd. neerd. In het pakket bevond zich de uitgeloofde en door negen heren te de len ton. In het pakje bleek een tonnetje sigaren te zijn. Daarbij was een papier tje gevoegd met de datum: 1 april. Er waren er die lachten en er warei er die besloten de heer Doyer een pro ces aan te doen. Over dit laatste bera den de teleurgestelden zich thans. D< mop door de een een misselijke gr ai en door de ander een fraaie streek gc noemd heeft de directeur van d- Amsterdamse Bank ingegeven desge vraagd te vertellen, dat hij een grapj» wel weet te waarderen, ook op 1 april maar als er geldsbedragen in het gedin; zijn, zo meende hij, moet men tocl voorzichtiger zijn. Een van de andere getuigen van he verzegelen en deponeren was een kan didaat-notaris. Deze vond het grapje van ir. Doyer niet leuk. „Ik vind hf erg vervelend", zei hij. Dit is het perpetuum mobile va ir. Doyer. Het apparaat kwam i beweging, maar de wind gooid roet in het eten. En dus verloot irDoyer zijn „ton". (Van onze radio- en t.v.-redacteur) De eerste april heeft ook de radio- en t.v.-wereld beroerd. In de huiska mers zullen miljoenen kijkers heb ben bemerkt dat weerman Den Ton- kelaar van het K.N.M.I. gisterenavond haast niet meer uit zijn woorden kon komen toen hij de weersverwachting op de kaart wilde uiteenzetten. En onbekend gebleven N.T.S.'er had zich namelijk verstout om het tweede weerkaart je op de roterende 3-zijdige standaard te versieren met een teke ning van een frivole juffrouw. Toen de heer Den Tonkelaar na een uit gebreid overzicht van de weerstoe- stand boven Europa gekomen was aan de bespreking van het weer voor de volgende dag en de standaard een slag doordraaide, keek hij verbluft naar de tekening van de grappenma ker. De K.N.M.I.-man bezat de tegen woordigheid van geest om uiterst snel deze kaart door te draaien, waarna hij stikkend van het lachen zijn weer- profetie probeerde af te maken. o— In Keulen zijn maandag „parkeer- meters" voor de openbare plantsoen- banken ingesteld, aldus de Kölner Rundschau. Het geld dat door middel van de „bankmeter" zou worden verzameld, zou worden gebruikt voor het tot stand brengen van meer „parkeerge legenheid" voor vermoeide voetgan gers in de drukke stad. Ter illustra tie had het blad een foto van de nieu we meter afgedrukt. De inwoners van Zürich hebben maandag de schrik van hun leven ge kregen. De foto's, die het dagblad „Tagesanzeiger" publiceerde, waren dan ook bepaald nogal schokkend. De foto's lieten zien hoe het ruiter standbeeld van de middeleeuwse bur gemeester Hans Waldmann, stukje bij beetje werd afgebroken en hoe de brokstukken werden afgevoerd. De krant had de foto's afgedrukt van de bouw van het standbeeld, maar dan in omgekeerde volgorde. (Advertentie)

de Stem | 1963 | | pagina 1