Sympathiek echtpaar Koen leeft alleen voor de televisie Oude kuypeR Ijp Zwart o p Wit SKOOA'63 Mijn zoon Gerrit MINTER EN HINTER EN HET POEFDIER O Stem-feuillelon AMERIKAANS VAARTUIG BESCHOTEN U proeft de moutwijn ^loCfezecjJ, KEN-MERK KERKELIJK TV-JOURNAAL WÊÊiÊm. steld TANJA IS VOOR EEN LOT UIT DE LOTERIJ" Geen sinecure Leo Pagano verslaat voetbalinterland omdat de extra solide skoda-bouw u meer veiligheid garandeert een veilige keuze MARTiN MONS: Langs noordkust Cuba Jonge Duitse dog aangeboden voor goed tehuis zeer billijke prijs. Tel. 01601-349. 30404 Boxer 1,5 J. met stamboom te k., zeer lief v. kinderen, reu, fors gebouwd. Moelands Buys Ballotstr. 39. Breda. 30135 Pracht Duitse herder, reu, 5 mnd., en nest Duitse herders, 9 weken. C. v.d. Maden. Mo- lenstr. 18. Kruisland. 5217-X 1 Raszuivere Cocker spaniel- pup een reu dwergpicher en tevens langharige teckelpups met stamboom te koop. Mar conistraat 77, Roosendaal. 5825 Oostburg. Wij brengen al uw dranken thuis. Bier, limonade, coca-cola en andere verfrissen de dranken. H. Verhulst, Nieuwstr. 31.20274-X Oostburg. Met Pasen in het nieuw. Kostuums, sportcolberts pantalons, hemden, weeken ders. regenkleding. Kleermake rij P. J. v d. Veire, Brouwe rij str 29. Telef. 2684. 2Q276-X Neem een kijkje, er is iets nieuws. Zelfbediening Meesen, Oostburg. 20275-X Oostburg. WU verzorgen al uw binnen- en buiten-schilderwerk L. Fijnaut, schilder. 20282-X Öostburg Voor verzilvering van spiegels, geslepen glas enz.: L. Fijnaut, Violetstr. 18. 20283-X Oostburg. Alle schilder- en be- hangwerken: L. Fijnaut, Vio letstr. 18. 20284-X In- en verkoop antieke meube len, klokken, tegels enz. Verha- ge en Zn., tel. 01171-418, Groede 020299-X. Al zijn uw schoenen nog zo slecht, breng ze bij Spitters en het komt terecht. Elektrische Schoenmakerij, Gebr. Spitters, Bierkaaistraat 28, Hulst. 11543 Voor lunch of diner, koude en warme schotels naar Hotel- Rest. „Du Commerce." Goes. Tel. 7403.20718 Prima duivenklokken te koop of te huur Bill, prijs. F. Baart, Stationsweg 8, Hulst. 011119-X. Laat uw auto tijdig nazien en repareren bij J. v.d. Sande, Clinge. Tel. 2538. 11532-X Getrouwd? Uw koffietafel, di ner extra verzorgd bij Hotel- Rest. „Du Commerce", Goes. Tel. 7403.20716 Algemeen handelsbureau C. J. Huissoon, Kapelle, van der Biltlaan 1, Tel. 294 (01102). In lichting, controle en bijhouden boekhouding, behandeling be lastingzaken, incasso en infor maties. 20655 Laat ons uw hakken bekleden en vernieuwen. Elektr. schoen makerij Gebr. Spitters, Bier- ka aistr. 28, Hulst. 11545-X Voor uw benzine, oliën envet- ten naar J. v.d. Sande, Clinge. Tel. 2538. 11531-X Naaisters, alles op naaigebied maar dan ook alles heeft No- vita in Terneuzen. X Cursussen, vergaderingen, bruiloften „De Opril" Goes, uw adres voor koffie en soep. 20708 Schoenen spuiten in alle kleu ren, kan alleen bij Spitters vakkundig gebeuren. Elektr. Schoenmakerij Gebr. Spitters, Bierkaaistr. 28, Hulst. 11544-X •n Gezellig etentje? Wij garan deren u 't beste. Hotel-Rest. „Du Commerce", Goes. Tel. 7403. 20717 Bruidshuis Fiesta, L. Delft 8, tel. 3579. Middelburg, maakt bruidsjaponnen en alle gele genheidskleding. 20659 Doe het zelf, wij geven u de juiste voorlichting en gratis advies. Leo Franse, 's H.H.- kinderenstr. 35, Goes. 20665 Voor al uw muziek, welk in strument u ook bespeelt, zo wel noten- als klaverschrift en cijferakkoorden, is uw adresGoldschmeding, Goes, Lange Kerkstraat 41, 20676 Voor het stemmen van uw pia no of orgel. Goldschmeding, Kerkstr. 41, Goes.20677 Voor uw bruidskleding naar Franken-Smet, Nieuwstraat 9, Terneuzen. X Spaarbank Centrale Volksbank voor controle en rentebijschrij ving boekjes inleveren in het zaaltje naast de kerk, Goes. Agent P. Frijhof,20732-X Voor gelegenheid, huwelijks feest, vergaderingen enz. naar de Gentsche Vaart, Axel. X Voor al uw schoenwerk naar Hamelink, Noordstraat 16, Ax el. Wij vertegenwoordigen de merken: Robinson, Windsor, Swift, Carral en vele andere. Het oude vertrouwde adres, nu met de nieuwe moderne winkel. X Voor uw taxi- en trouwritten. Garage Colsen, L. Nieuwstr. 38, Hulst. Tel. 2340. 11062-X Schoonmaak. Voor kamer, keu ken wat nieuws? „Vitragehuis" Wijngaardstr. Goes.20730 Het beste adres voor zaaikle den en kielen op bestelling, ook textiel en kruidenierswa ren is de Gez. Dierick, A 182, Westdorpe.11100-X U kunt snel rijden, maar toch zuinig! Superbenzine voor de prijs van gewone. Extra-super (zeer hoog octaangetal) voor de prijs van gewone superben zine. Fa. E. Vervaet-Steijns, Westdam 100, (staakje), Sas v. Gent. 011116-X. Schieting op de liggende wip bij V. de Caluwe. Graauw op 31 mrt. Inl. 3,10, terug 2.50. E-eg. 3 uur. 011120. Schieting zon. 31 maart bij C. Cocqheijt, Absdale. Beg. 3 uur stipt. Bij slecht weer bin nen. 011093. Seriekaarting zon. 31 maart bij V.J. Thijs, Café „Oude Mo len". Koewacht om hanen en gehakt. Tritsen voor konijn en 1 haan gratis. Beg. 10 uur v.m. 011095. Schieting zo. 31 mrt. bij P. van Dijk, Hengstdijk beg. 3 uur. 011113. Grote schieting zon. 31 maart bij W. v. Swaal, Hulst. Vooruit 50.-. Inl. 3.10. Ter. 2.50. Beg. 3 uur. 011115. Eet speculaas, maar dan de beste!! De echte Belgische spe culaas, in het blauwe pakje slechts 70 cent. Bij de koffie en thee, een Vlaams koffiekoekje nog beter dan best, voor 70 cent per pakje. 20946 Grote schieting zon. 31 maart bij M. Scheele, Sluiskil. Beg. 3 uur. 011086. Uw adres voor babygoed: Gez. de Smit. Sluiskil. 21631-X In stalen slaapkamers en le dikanten grote keuze. Gez. da Smit, Sluiskil. Tel. 01157-403. 21630-X De nieuwste winterdekens voor zomerprijzen. Natuurlijk bij: Gez. de Smit. Sluiskil. 21629-X Jonge man 23 jaar zoekt vriend om samen 14 dagen vakantie door te brengen Onverschillig welke tijd. (Geen student) Br, ond^no. 30893. Öpenl. dank aan God en de H." Maagd Maria voor gebedsver horing door het bidden van de noveen van de Drje Weesge groetjes. C.K. 30880 twal 25, Goes uAGüLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 MAART 1963 '5 (Advertentie) zitten tegenover de heer Peter Koen (39 jaar), die sinds een maand is belast met de verantwoordelijke functie hoofd van de televisiesectie van de NCRV. Het staat op een klein bordje, dat op de deur van zijn moderne werkkamer in de NCRV-studio te Hil versum prijkt. En hij zit daar echt niet met een gewichtig gezicht van een man, die nu eens het roer radicaal gaat omgooien. Ik hoop minstens eenmaal per stand en de andere drie kinderen van jaar nog de regie te voeren van een goed toneelstuk, want dan word ik ten minste met mijn neus op de praktijk gedrukt en je ervaart dan weer hoe moeilijk dit televisiewerk is, In mei begin ik met de repetities voor „Schuld en boete", naar het beroemde boek van Dostojefsky, waarvoor we een cast van circa dertig a veertig personen nodig hebben. Het is een gevaarlijk experi ment om. zo'n klassieke roman in dia logen voor de televisie te bewerken. Maar wij hebben de hand kunnen leg gen op een prachtige tv-adaptatie van Gaston Basty en ik betrap me er nu al vaak op. hoe ik me verdiep in de mogelijkheden en de indringendheid en sfeer van het boek van deze grote Russische schrijver op het scherm te kunnen brengen". Als wij het gesprek even op zijn echt genote brengen, dan wordt Peter Koen lyrisch. „Tanja is voor mij een lot uit de loterij. Ze gaat geheel in mijn werk op en spaart me haar kritiek niet. Ik denk wel eens, dat ik tegenover haar veel soepeler ben, dan zij tegenover mijZes weken geleden heeft ze me een schat van een dochtertje ge schonken, dat naar haar vader is ver noemd en de naam Petra draagt. Moe der en baby verkeren in blakende wel- Het was dus geen spook. De klok in het Vatieaan die telkens op mysterieuze wijze luidde, zonder dat er naar menselijke berekening iemand aan het touw kon raken, is toch niet op bovennatuurlijke wijze beroerd. „Spook in het Vatieaan stond er boven het bericht dat melding maak- van het geheimzinnige gebeier en ieder die het las zal ontzet geweest zijn. Als de spoken reeds tot in het Vatieaan doorgedrongen zijn, waar moet het dan héén Het kon moei lijk iemand anders dan een geestver schijning wezen, liet hetzelfde be richt weten want het klokketouw was alleen te bereiken vanuit de kazerne van de Zwitserse Garde en vanuit de kantoren van de Osservatore Romano, „Twee instanties die men niet mag verdenken van het bevorde ren van spookachtige verschijnselen" zo zei het bericht orthodox. Maar ziet, het was toch niet alleen een menselijk wezen dat de klok luid de, het was zelfs een redacteur van de Osservatore Romano. Hij heeft het, zo las ik gisteren, zijn collega's op gebiecht. Hij kón het niet laten. Hij moest telkens even aan het touw trekken. Hij kon er gemakkelijk bij en zijn wil was zwakker dan de on weerstaanbare neiging af en toe even de klok te luiden. Dan vlogen de pau selijke hellebaardiers op en riepen ge agiteerd „Hij doet 't weer, hij luidt weeren al waren ze dan honderd keer gendarmes van de paus zelf, dat er een spook m het Vatieaan moest rondwaren, daarvan loerden ze steeds heviger overtuigd. Ze ondervroegen dan iedereen. „Niemand gezien riepen ze zenuwachtig tegen de nette heren van de Osservatore-redactie. En die schudden verbaasd het hoofd, ook die éne. „Nou niet meer doen" dacht hij dan bij zichzelf, „want zo dit televisie-echtpaar Miriam, Jurgen en Saskia zijn maar wat in hun schik met de schattige baby. We herinneren ons nog, dat we een bezoek aan de familie Koen brachten, toen ze in de oude oranjerie achter het NCRV-ge- bouw woonden. Tanja had de kamer een blij en zonnig aanzicht gegeven door een stoffering in felle kleuren, die als het ware elk lichtstraaltje weer kaatsten. In het midden stond toen nog een grote ronde Brabantse kachel, waar je met z'n allen zo gezellig om heen kon gaan zitten. Later verhuis-' den ze naar een veel moderner huis, waar Tanja het geweldige obstakel, dat een televisietoestel toch eigenlijk is, gewoon in de muurkast had weg gemoffeld. Met trots toonde ze toen de slaapkamers van haar spruiten, die ze zelf geheel had geschilderd Ja, en niet zo maar een pot verf genomen en de kwast °P de deuren gezet, maar als een ervaren vakman geschuurd en ge grond, tot je je later in de laklaag kon spiegelen. Mevrouw Koen heeft het toen wel te kwaad gehad met haar handen en nagels, die als maar bleven haken. Maar ze heeft er toch echt plezier in gehad, terwijl je aan de kin deren kon zien, dat ze niets tekort kwamen, alhoewel hun moeder toch naast de huishoudelijke besognes ook nog veel tijd moest spenderen aan haar werk als omroepster. Er zouden misschien veel meer tele visieregisseurs moeten zijn, die een om roepster als vrouw hadden. Tanja is een vrouw uit duizenden. Ik heb haar in Haarlem leren kennen, waar ze vriendin was van Verti Dixon, de om roepster van de VPRO. Overigens ben ik mijn carrière niet hij de televisie begonnen. Tijdens de bezetting werkte ik bij de 'illegale pers en na de oorlog ben ik bij het Parool in Haarlem en het N.U.D in Utrecht als journalist gewerkt. In 1946, na vijftien maanden actieve journalistiek kreeg ik een kans bij de NCRV-radio, waar ik werkzaam was als reporter en talloze teksten voor klankbeelden en cabaretjes schreef Zo leerde ik ook wat van regie maar ondertussen hield ik een oog gericht op de televisie, welke nog in het experimentele stadium verkeerde. Samen met Dick Simons, de nieuwe hoofdredacteur van het NTS-journaal en mijn voorganger als hoofd van de NCRV-tv-sectie mocht ik samen met Ben Steggerda, Ger Lugtenburg, Willy van Hemert en Jan van Herpen de BBC-televisiecursus in Engeland gaan volgen Toen dacht ik wel eens, die te levisie is veel te moeilijk voor me. Maar dat ik toch heb doorgezet en die zware beginperiode goed heb overleefd, dank ik voor een groot deel aan Erik de Vries, de televisiepionier bij uitstek. Peter Koen is geen man zoals velen van zijn collega's die een verheer lijkt beeld ophangen over die goede oude tijd. Hij kijkt altijd vooruit en voor hem ligt de belangrijkste uitzen ding nog immer in het verschiet. Hij hecht ook geen overdreven betekenis aan een bepaald soort uitzendingen, maar wel aan een goede sfeer en ruime studio's, welke de werkers ongedachte mogelijkheden kunnen bieden. Hij heeft in de afgelopen jaren het gehele métier onder de knie gekregen en thans heeft de NCRV een beroep gedaan op zijn artistieke en inventieve geest om boei ende programma's te presenteren. (Advertentie) De leiding van zo'n programmastaf is beslist geen sinecure bet spijt de heer Koen, dat men vaak gedwongen wordt door gebrek aan outillage en studioruimten om de nodige repetities in ijltempo af te werken. Hij vindt op recht, dat de Nederlandse kijkers, re kening houdende met al die handicaps, waarmee de televisie hier te lande moet werken, beslist niet mogen mop peren. Het talent is beperkt, zowel bij de artiesten als de tekstschrijvers. Ook de sterk versnipperde zendtijd en de beperkte financiën leveren soms moei lijkheden op, waarvan de buitenlandse televisiegrootheden eenvoudig geen no tie hebben. En toch is de NCRV hem aan het hart gebakken. Voor de schijn schone plannen van commerciële tv haalt hij stevig de schouders op. Zij moesten het maar eens ervaren hoe het grote publiek een tv-sectie vaak alleen maar beoordeelt naar het amusement dat men het voorschotelt. Goed, er worden ook bij ons talloze fouten ge maakt, maar er zal de ervaring in het buitenland leert het nooit een tv-organisatie kunnen opstaan, waar men het iedereen naar de zin kan ma ken. Bovendien heeft de NCRV een eigen apostolische taak, die je niet zo maar aan de kant zet voor een popu lair programmaschema. Een gesprek met buitenlandse collega's, die vaak uit een groter arsenaal van artiesten en schrijvers kunnen putten dan wij, leert al gauw dat men ook daar vaak grote shows moet arrangeren rond de zelfde topartiesten. Peter Koen is niet hang voor kritiek en hij vindt het vaak plezierig om de open- haritge ontboezemingen van de kijkers te lezen. U zoudt hem daarom een groot plezier doen om eens contact te zoeken met hem en zijn medewerkers, alvorens u de banvloek uitspreekt over de produkties van de NCRV. BERT DE RIJK LEO Pagano verzorgt morgen, zondag 31 maart van 14.55 - 17 uur de radioreportage van de voetbalin terland Zwitserland-Nederland, die wordt gespeeld in het Wandorf-stadion te Bern. Het wordt de tweede ontmoe ting tussen de beide elftallen in het ka der van de competitie om de Coupe d'Europe. Op 11 november 1962 werden de Zwitsers met 3-1 verslagen Jan de Cler zorgt weer voor een berijmd ge zongen verslag. P maandagavond 1 april vindt de eerste uitzending plaats van „Ken merk" een televisierubriek onder verantwoordelijkheid van de gezamen lijke Nederlandse kerken. Dit is het tweede programma, waarin de drie televisie-organen van de ker ken CVK, IKOR en RKK nauw WRAAK Allen Mayo uit Philadelphia in de Verenigde Staten, heeft met zijn vrouw en vijf kinderen uit protest enige tijd op en neer gelopen voor het gebouw van de „Saturday Evening Post" ter stede. De reden? De redactie had geen belangstelling getoond voor zijn vijf korte verhalen. TE RISKANT In een brief aan de redactie van het veelgelezen Poolse weekblad „Przek- roj", heeft Zbigniew Rogowski, een inwoner van Warschau, geklaagd, dat hij de twist niet kan leren dansen, omdat geen verzekeringsmaatschappij het risico van een incident aandurft. Rogowski had naar de mogelijkheid van een twistpolis geïnformeerd, na dat hy had gelezen, dat Lloyd's of London desgewenst verzekeringen met twistdansers afsloot. In zijn brief aan Przekroj schreef Rogowski, dat hij nu maar van liet leren van de twist afzag, omdat hy- zelf het risico ook niet aandorst. MUZIEK Dr. T.C.N. Singh, professor in de plantkunde aan de universiteit van Annamalai in het zuiden van In dia, zegt jarenlang de invloed van muziek op de plantengroei te heb ben bestudeerd. Hij heeft vastge steld dat de opbrengst van gewas sen wel kan verdubbelen als men ze enkele uren per dag zachte mu ziek laat „horen". Hij ontdekte, dat zaden, die een half uur per dag werden blootge steld aan het geluid van een elek trische schel, ontkiemden in een derde van de tijd, die met rust ge laten gelijksoortige zaden nodig hadden. De chemicus prof. M. Gore uit Jubbelpore in Noord-India zegt soortgelijke resultaten te hebben verkregen door het bombarderen van zaden met geluidsgolven. De overheid van Pondi cherry heeft thans 75.000 gulden beschik baar gesteld om een aantal rijstvel den van luidsprekerinstallaties te voorzien. DIEFSTAL In de weelderige villa, die door Gregory Peck en zijn echtgenote te Londen gehuurd werd, ontvreemdden inbrekers juwelen en kostbare bont mantels van mevrouw Peck. Deze snode daad gebeurde welgeteld één dag nadat er in het gezin Peck een opschudding van belang ontstond we gens een verklaring, die de loslippige Gregory zich tijdens een interview had veroorloofd over Ava Gardner. ..Wanneer Ava een boom omhelst staat die boom in brand", zei de beroemde acteur. En hij voegde er glimlachend bij: „En ik kan het weten! Hè? met elkaar gaan samenwerken. Naast „Logboek" het jeugdprogramma over de bijbel zal ook dit „kerkelijk journaal" om de veertien dagen te zien zijn. Qua vorm zal „Ken-merk" het midden houden tussen een journaal, dat alleen feitelijk nieuws brengt en een rubriek, waarin men naar de motieven achter het gebeuren zoekt. oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70 000 kg. geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg - van 60 km/u tot 0 12.90 meter Geheel compleet - v.a. f 5250,- Octavia Combi v.a. f 6475, H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010 DEALERS:Fa. A. A. v. d. ZWAARD, Koninginnestraat 63, Breda, tel. 36084 Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030 Garage LIGTVOET ZN., Bredaseweg 23, Oosterhout, tel. 3880 Fa. W. J. v. KAAM, Antwerpsestraat 373, Bergen op Zoom, tel. 4775 KANTERS' Automobielbedrijf, Bredaseweg 36, Etten, tel. 2254 eiland. En de mensen daar vormen 50) „Als ik gemerkt had dat hij verder was gegaan zou ik hem natuurlijk ge volgd hebben. Ik zou hem gevolgd heb ben tot zijn dood. Dat was mijn vast voornemen, hem te volgen tot hij dood neerviel. En dat heb ik gedaan. Als u vraagt of ik hem de genadestoot zou hebben gegeven, neen, dat zou ik niet. Ik zou mijn handen niet aan hem heb ben vuilgemaakt. Ik wilde dat hij stierf zoals Wendela Zaaier gestorven is. En ik geloof dat ik erin geslaagd ben goe de justitie te doen." In zijn mond klonk deze archaïsche uitdrukking natuurlijk. Perquin huiverde als hij dacht aan die vreselijke tocht langs verlaten stra ten. En straten, die niet veriaten wa ren. Dat was misschien nog erger ge weest De vervolger en de vervolgde, beiden slechts gericht op één ding. Blind en doof voor alles behalve el kaar. Dan de donkere Veerweg, de Brakke Gronden, waar de verneutelde bomen stonden als mismaakte schim men. En het einde de kreet en de val in het donkere water van de kolk. En de man, die als een onverbiddelijk rechter roerloos wachtte tot „justitie gedaan was." Hoofdinspecteur Pieter Auguste Per quin voelde zich moe en duizelig. Hij zag, hoe Henriëtte Goudsmit zich naar voren boog en haar trillende handen uitstrekte naar de vlammen. Van Maer- lets kan toch eigenlijk niet hij de lants gezicht was nu in het donker. Osservatore". Maar jawelde voegen de dag kwam die kriebel weer en even later luidde opnieuw de spook- klok. Meteen boog de redacteur zich weer boven zijn werk. een bericht dat va het verschijnen van het Vaticaan se blad overal ter wereld met ontzag 2ou worden geciteerd Nu heeft hij bekend. Het Vaticaan se spook is vergeten. Maar ik zal voortaanals ik over de Osservatore Romano lees of hoormet een glim- lach aan die collega denken. Het moet, heb ik altijd gedacht, een ver schrikkelijke serieuze krant wezen. De naam klinkt reeds als het beieren van de klokken van Rome. Maar sedert die andere klok zal ik ook in déze krant een meneer zien. Een meneer aan wie zelfs niets men selijks vreemd is. Die soms een jolige m i en dat stiekem aan het klokketouw trekt. Als ze hem want in Rvme is men w„ nu maar niet ontslaan, wamt dan zeg ik 'm op, de Osser- ore' PRAET-MAECKER .Jetje?" Was hét een vraag om ab solutie? Ze keerde het hoofd naar hem toe. De vlammen wierpen een rosse gloed over haar bleek gezicht. ..Je hebt gedaan wat je doen moest. Laurens," zei ze. „Die man was als vergif wie weet hoeveel kwaad hij nog zou hebben aangericht. En er was geen andere weg. In technische zin.." ,,Was Wendela Zaaier niet vermoord. En in juridische zin bestaat er ook geen moordenaar van Gerrit Schel. Dat zult u toch wel met mij eens zijn, mijnheer Perquin?" „Ja, maar daarmee is de zaak Schel nog niet afgelopen. Zolang die oude man. „Dat ben ik volkomen met u eens. Ik herhaal alleen maar, dat ik bang ben dat mijn bekentenis, als u het zo noemen wilt, bij commissaris Andries- sen een doof oor zal vinden. Dat heb ik van het begin af begrepen, daarom ben ik ook niet met mijn lezing komen opdraven. Het was zo nutteloos. Bijna belachelijk nutteloos." „Die beide mensen, die door die handelsreizigers bij de Blauwpoort zijn gezien, moeten worden gevonden. Als ze tenminste nog ergens anders be staan dan in de verbeelding van die twee." „O, dus u is er ook bang voor dat dat tweetal alleen maar een sterk staaltje is van de fantasie van de he ren Straatjes Co." „Hoe kent u de naam van die man?" „Door de oude heer Adriaans. In te' genstelling met Straatjes werd hij door de commissaris behandeld als een zeer onbetrouwbare getuige. U kunt zich wel begrijpen hoe pijnlijk dat was voor ie mand, die zich liever de tong zou af bijten dan ook maar de kleinste leu gen zeggen." „Ja, en ik moet toegeven dat het van weinig mensenkennis van de zijde van mijn collega getuigde. r s/sï/fé,,} /V/v V. Hij schijnt zich zo te hebben vastge beten in zijn theorie van de schuld van de oude Schel dat hij doof en blind is voor elk spoor dat in 'een andere rich ting wijst. Maar u zult me toch wel moeten toe geven, dat iemand, om op de gedachte van de ware toedracht te kunnen ko men, wel over heel veel fantassie en een grote intuïtie zou moeten beschik ken." „U is er toch maar in geslaagd." ,,U bedoelt, dat ik begreep hoe die voetstappen de spil waren, waarom al les draaide. Maar dat wil daarom nog niet zeggen dat ik begrip had van de juiste toedracht." „Laten we dat maar in het midden laten en ons bepalen tot het zoeken van dat onbekende tweetal," meende Van Maerlant glimlachend. „Ik zou graag zien, dat u daarbij de leiding nam. U kent de streek en de mensen. Maar als ze niet bestaan, houd ik mijn hart vast." „Als ze niet bestaan, moeten we dat bewijzen." „Alsof we daartoe in staat zouden zijn." „Maar natuurlijk zijn we dat. Denk eens even na, mijnheer Perquin. Ieder, die naar het eiland komt, moet met de pont het Knijpe oversteken. Een andere toegang is er niet." „Een boot? Een klein privé jacht?" „Mogelijk, maar erg opvallend. We moesten er hier dan van geohord heb ben. En we hebben niets gehoord." „Waar doen we naar uw mening het beste met ons zoeken te beginnen?" „Bij Het Veer. In elk geval bij Het, Veer. Daar is de enige toegang tot het een besloten gemeenschap en hebben een scherp oog en een lang geheugen voor vreemde gezichten. Als de mensen van Het Veer zich geen vreemdeling herinneren, die op de oude Schel lijkt - geen tweede vreemdeling -, is er ook geen geweest." „Dan maar liefst zo gauw mogelijk. Wanneer past het u?" „Als u morgenvroeg, zo omstreeks acht uur, hiér zou kunnen zijn? Dan zijn we nog voor half negen op Het Veer." HOOFDSTUK XIV De man. die overstak met de pont van acht uur Die volgende morgen reden ze naar Het Veer. Er stond een straffe wind en het zonlicht was alleen maar licht, zonder warmte. Af en toe schoven gro te donkere wolken voor de zon, waar uit hagel viel. Van tijd tot tijd keek Perquin ter sluiks naar het scherpe profiel van de man aan het stuur. Hoe kort was het nog maar geleden, dat Laurens van Maerlant deze zelfde weg was gevolgd, te voet, als een donkere schaduw op de hielen van een door angst bijna waan zinnige misdadiger, onverbiddelijk rech ter en voltrekker van het gevelde von nis beide. Maar op het kalme gezicht naast Perquin hadden de aandoeningen van die dagen geen spoor nagelaten. Rustig liet Van Ma'erlant zijn ogen over het landschap gaan, terwijl hij zacht voor zich heen floot. „Wat een troosteloos landschap," merkte Perquin op. „Ja, vrolijk is het nu niet. bepaald, maar het heeft toch wel een eigen aantrekkelijkheid. Een surrealistische aantrekkelijkheid. Het doet denken aan de achtergrond van sommige schilderij en van Jeroen Bosch. Of neen, aantrek kelijk is, vrees ik, niet het juiste woord. Maar u moet me toegeven dat het iets boeiends heeft, juist in zijn troosteloos heid. Iets, dat je pakt. En waarvan je niet gemakkelijk weer loskomt. Ik ben benieuwd wat ze ons op Het Veer vertellen kunnen." Bij de steiger van de pont vonden ze in zijn glazen huisje de controleur, die door commissaris Andriessen was ge confronteerd met de oude heer Schel. Terwijl hij zijn pruim van de ene mond hoek naar de andere schoof, luisterde hij met een bedenkelijk gezicht naar de uiteenzetting van Laurens van Maer lant. „U wou dus hebben dat er nog zo'n manneke was overgezet? Nee, meneer ganger om zo te zeggen? Nee, meneer Van Maerlant, dat zou ik warempel wel onthouen hebben. As d'r twee een kaartje bij je nemen, die op mekaar lijken as twee droppels water, nou..." (Wordt vervolgd) Zaterdagavond spelen op Hilversum I 402 m Paul Godwin en zijn orkest om 20.05 uur. Daarna volgt om 20.35 uur „Tel uit je winst". Het hoorspel „Als de klok dertien slaat" komt om 22 uur voor de microfoon en om 22.40 uur wordt het gevolgd door een cabaretje, getiteld: „Zo maar een zaterdag". Voorts is er om 23.10 uur de Ramblers hit-parade en om 23.40 uur het platenprogramma „Tot besluit". Op Hilversum II 298 m brerïgt de KRO om 20 uur „Populaire klassie ken", om 21 uur gevolgd door „Tiere lantijnen". Tot slot van de avond om 23 uur bespreekt Henk in 't Veld nieuwe klassieke grammofoonplaten. Zondagochtend is er om 8.30 uur „Weer of geen weer" en om 10.45 uur het pro gramma „Zondagochtend uit studio 5". 's Middags speelt om 14.15 uur het Concertgebouworkest o.l.v. Eugen Jo- chum o.a. „Das lied von der erde" van Mahler. Zondagavond is er om 20.05 uur de musical „No, no. Nanette" en om 21 uur het hoorspel „Het kan niet altijd ka viaar zijn". Om 22 uur concerteren gro ten van het concertpodium en om 23.25 uur volgt de symfonie nr 82 van Jos. Haydn. Op Hilversum II zendt de KRO om 8.30 uur de hoogmis uit, welke wordt opge dragen in het karmelitenklooster te Smakt-Venray. Om 12.25 uur volgt een uitzending van „De springplank" en om 14.55 uur een reportage van de voetbal interland Zwitserland-Nederland door Leo Pagano te Bern. Het avondprogramma bevat om 20 uur het luisterspel „De onweerstaanbare nachtegaal" en om 21.30 uur „Wisse- wassen". Voorts is er nog om 21.50 uur „We zingen de wereld rond" en om 23.20 uur de rubriek „Retourtjes". weekoverzicht van het NTS-journaal, om 20 uur gevolgd door „Sport in beeld'-' met een ruim filmverslag van de voet balwedstrijd Zwitserland-Nederland. De KRO zendt om 20.30 uur het achtste'con- cert van het Kunstmaandorkest uit met een klarinetconcert van Mozart. Om 21.05 uur volgt een aflevering van de „Flint- stones". Daarna kunt u beter de kinde.- ren naar bed sturen, want, om 21.30 uur wordt een telerecording van de lugubere eenakter „De strop" van O'Neill uitge zonden. Voorts is er om 22.05 uur nog een filmpje van een nieuwe zustercon gregatie en om 22.30 uur het laatste nieuws. In het NCRV-programma van gister avond boeide ons nog wel het meest „Al les draait om moeder", waarbij ditmaal de vrybuiter optrad. Vervolgens kwam de NTS met een re portage over Hofstad's jeugdorkest waarbij verdiende hulde werd gebracht aan mevrouw Talboom-Smits, die veertig jaar Nederlandse muziekleven diende. De NCRV vulde het laatste gedeelte van de avond op de eerste plaats met het althans volgens ons, nog altijd veel te celebrale intellegentiespel „Zoek de zin op". Dan was er tot slot de rubriek „At tentie" van Peter van Campen, die wij jammergenoeg ook al niet interessant vonden. P. K. Zaterdagmiddag e VARA een wild- om 15 uur vertoont de VARA een wild-westfilm en om 15.50 uur volgt „De boekenmolen". De NTS geeft om 16.05 uur een reportage van de grand national te Aintree, waarna dr. L. van Egeraat om 16.30 uur zijn toeristische tips geeft. Mik en Mak ko men om 17 uur in het jeugdprogramma. Zaterdagavond om" half acht is er een film uit de serie „Vrije nieuwsgaring". Na het journaal treedt „Dorus" Manders op in „St.-Germain des Prés". Om 21.10 uur volgt de rubriek „Achter hét nieuws" en om 21.35 uur ziet u het „Grand gala des artistes" in Parijs. Theo Eerdmans leidt om 22.10 uur de quiz „Wereldwijs" en tot slot volgt om 22.50 uur het laat ste nieuws. Zondagmiddag is er om 15.15 uur een directe Eurovisiereportage uit Brussel van de slotpartijen in het Europese kam pioenschap driebanden. Deze reportage wordt afgewisseld met shots van de Ron de van Vlaanderen. Zondagavond is er om 19.30 uur het Het Amerikaanse ministerie van bui. tenlandse zaken heeft meegedeeld dat onbekende vliegtuigen het vuur hebben geopend op een Amerikaans motorvaar tuig dat langs de noordkust van Cuba voer. De aanval geschiedde in volle zee. Het Amerikaanse schip, de „Floridian", was op weg door de internationale wate ren van San Juan naar Miami, toen de aanval plaats vond. Enkele salvo's wer den afgevuurd op de boeg en de achter steven van het vaartuig, dat echter niet werd geraakt. Twee Amerikaanse straaljagers zijn onmiddellijk naar de plaats van het in cident gezonden. Zij hebben geen spoor van de aanvallers ontdekt. Op 20 februari van dit jaar deden vier Cubaanse Mig-straaljagers een aanval op een Amerikaanse garnalenboot. Ook deze boot werd toen niet geraakt. De Cubaanse regering ontkende iedere verantwoordelijkheid voor de aanvaL Volgens de Cubanen waren de vliegtui gen uitgezonden om twee Cubaanse vis sersvaartuigen op te sporen en waren zij teruggekomen zonder een schot te los sen. Cuba heeft de V.S. meegedeeld dat de twee MIG-straaljagers, die „langs een Amerikaans vrachtschip hebben gescho ten", zich vermoedelijk hebben vergist. President Kennedy heeft een bijeen komst van de nationale veiligheidsraad uitgeschreven ter bespreking van de in cidenten van de laatste tijd rond Cuba. De Sovjet-Unie heeft bij Amerika ge protesteerd wegens een aanval door Cu baanse ballingen op het Russische vracht schip Bakoe, dinsdag jl. ten noorden van Cuba. 26. Het was al laat in de avond, toen de matrozen en bootsman Kloemp van hun pleziertocht door Njam-Njam terug keerden aan boord van de Neeltje II. Ze zongen een vrolijk lied: „De kapi tein die heeft een pet, een pet mét gouden biezen, en als hij die voorover zet, dan moet-ie zee gaan kiezen." Ze stampten met hun zware schoe nen op het dek, om in de maat te blij ven. en door al die vrolijkheid dachten ze helemaal niet meer aan de kooi met het dier. „Een rondedans, jongens!" kraaide Bep, „daar gaan we!" Zelfs de oude matroos Ko'epelstaart deed mee, hoewel hij kortademig was en alleen de rijmwoorden meezong. Het lawaai was verschrikkelijk, maar kapitein Hebbe liet hen rustig hun gang gaan, zolang ze niet naar het ruim lie pen om in de kooi te kijken. „Laten ze straks maar meteen gaan slapen," mompelde hy, terwijl hij hen vanaf de brug bqgluui-.de... kunt U daar zien

de Stem | 1963 | | pagina 5