Tentoonstelling Talensprijs SHOW" 2 en 3 april Mgr. G. de Vet opent huize ,,St.-Antonius' Kloosterzande „Transfiguratie" te Hulst brengt zeemansspel Oriënteringsbijeenkomst van bedrijfsapostolaat Amerika wil telex tussen Witte Huis en Kremlin 1966 Kunstzaal v. Benthem en JuttingMiddelburg Water wordt beter doch pas in J. Walraven van den Bogaert Maison van Maas Ontspoorde jeugd Leefklimaat met als basis daadwerkelijke naastenliefde Teleurstellend In Genève: Ondanks accommodatiemoeilijkheden Winnaars van bouwprijs vraag Kassa gestolen te 's-Heer Arendskerke domein voor de (joedgehlede vrouw Papieren ontdekl van koning Saoeds verongelukte vliegtuig In Engeland Tussentijdse verkiezing Boerenleenbank Kapelle groeit In Rotterdam Leider TJOBA zit op fluweel Stopzetting postwissel- verkeer met West-Nieuw-Guinea öaeblaü PeSlctn PZEM plaatst belangrijke order in Zweden Landelijk aanlijngebod vervalt Lijk aangespoeld te Vlissingen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 MAART 1963 In Hulsterse toneelkringen en daar misschien verstandiger ware om zich Wethouder drs. Th. Westerhout heeft gisterenmiddag in de kunstzaal Van Benthem en Jutting te Middel burg een tentoonstelling geopend van bekroonde inzendingen voor de Ta- lens Prys 19621963. Drs. Westerhout prees de initiatie ven van de heer B. P. Carrière, di recteur van de boekhandel Van Ben them en Jutting, voor zyn initiatieven op dit gebied, van grote betekenis voor Middelburg. In verband hiermee kwam, vanzelf sprekend haast, het gebrek aan ex positieruimte in Middelburg, dat zo schrijnend wordt gevoeld, weer ter sprake. Van de zestig bekroonde in zendingen kon helaas nog niet de helft in de kunstzaal Van Benthem en Jutting worden geplaatst. Drs. Westerhout zei, dat de grens tussen de werken der amateur- en beroepsinzenders moeilijk te trekken viel. De heer H. G. F. Sasburg, secreta ris van de jury, had tevoren al gezegd dat de deelnemers zelf mogen bepa len of ze in de amateur- of beroeps sector willen meedoen, omdat ook de scheidingslijn tussen het amateur- en het beroeps-zijn al moeilijk vast te stellen valt. Er waren bijna duizend inzendin gen. De abstracte werken waren daar bij ver in de meerderheid. Dat blijkt ook wel uit wat op de tentoonstelling J te zien is. Over de eerste prijs bij de beroepsinzenders is nogal wat discus- t sie losgebrand; niet bij de jury, want J die had de prijs eenstemmig toege- 4 kend, wèl echter bij vele anderen. In J het schilderij zijn namelijk een dweil 4 en een portie zand verwerkt. Velen 4 nu hebben zich afgevraagd of men J dan nog wel van een schilderij in de 4 ware betekenis van het woord kan J spreken. 4 De tentoonstelling zal tot en met 4 tweede paasdag te bezichtigen zijn. J Drs. Westerhout sprak de hoop uit 4 ji dat vele scholieren de expositie on- der leiding zullen kunnen gaan zien. J Op de foto: „Herfst op het voet- 4 balveld" van J. v. Linschooten, J Den Haag, eerste prijs amateurs. 4 trouwens niet alleen is men bepaalde- lijijk niet erg ingenomen met liet feit, dat het Groot Patronaat om veiligheids redenen voorlopig niet meer ter be schikking staat. Daarmee heeft het ge brek aan accommodatie voor culturele doeleinden wel het dieptepunt bereikt. De Reinaertstad bezit in het RZVT en de camere „De Transfiguratie" twee to neelgezelschappen, die een landelijke re putatie genieten. Het r.-k. Gemengd Koor o.l.v. Jo Ivens heeft zich via radio, tv en grammofoonplaat grote populari teit verworven. Er is een Kunstkring, een muziek- en balletschool, een uitste kend jongenskoor, een amateur-schilders kring en noem maar op. Maar.... er is hoegenaamd geen accommodatie. Sinds jaar en dag leeft in brede kring het verlangen naar een stadsschouwburg of eventueel een regionaal cultureel cen trum. „Maar is men niet te groots gaan denken in deze richting en heeft men wellicht plannen gemaakt die niet te re aliseren zijn?" Deze vraag werd ons voorgelegd door de heer Charles Heir- man, Hoofdman der camere, die met nog meerdere insiders van oordeel is, dat het In Scheveningen zijn vrijdag de prij zen uitgereikt in de prijsvraag „Wij bouwen", die in november vorig jaar is uitgeschreven. Deelnemers waren werk nemers en leerlingen in het bouwbedrijf. De wedstrijd werd uitgeschreven t.g.v. het gereedkomen van de miljoenste na oorlogse woning. De eerste prijs, een woonhuis ter waarde van f 25.000, is gewonnen door de 22-jarige timmerman J. Tarla uit Prinsenbeek. De tweede prijs ter waarde van f 5000,- ging naar J. J. den Engels man uit St.-Annaland. A. Bastiaanse uit Middelburg won de vierde prijs, groot f 2000,-. (Van onze verslaggever) Gisternacht is ingebroken in de werk plaats van landbouwartikelen van de firma D. aan de Noordweegseweg te 's Heer Arendskerke. De buit bestond uit een kassa waarin 250 tot ƒ260 zat. Men is vermoedelijk met een valse sleutel via de voordeur binnengedrongen. (Advertentie) KARRESTRAAT 15 SREDl voorlopig te beperken tot een klein in tiem theater, eventueel een gemoderni seerd Groot Patronaat. Dit zou groot genoeg zijn om het cul turele werk in Hulst op te vangen en ongetwijfeld het culturele klimaat gun stig beinvloeden, aldus meent hij. De camere van rhetorica hunkert al vele jaren naar een eigen studio-ruimte voor artistiek of creatief werk. Het is bepaald geen pretje om voor deze bij eenkomsten en repetities te moeten zwerven van lokaal naar lokaal, van ca fé naar café, van woonkamer naar schoolklas. Wellicht zo meent de heer Heirman is er een vrij eenvoudige oplossing te vinden via een leegstaande woning, een pakhuis of zolderruimte. Gaarne wil men dan zélf voor de in richting zorgen! „De Transfiguratie" heeft de laatste maanden de wind bepaald niet in de zei len gehad. Vanwege het barre winter weer was men genoodzaakt af te zien van deelname aan het Toernooi der Maasgouwen te Elsloo (L). Nadien zag men zich in ontmoedigende mate gecon fronteerd met het zaalprobleem. De zaal van hotel de Graanbeurs beschikt niet over kleedkamers, decors, toneelverlich ting. Het bioscoopgebouw is uiteraard slechts door de week beschikbaar en niet alle amateurgezel schappen kunnen bovendien de financiële konsekwenties dragen. Rest tenslotte het Klein Patro naat. Het is in dit zaaltje, waar de camere zondag- en maandagavond ter afsluiting van het seizoen de première brengt van Klaas Smelik's zeemansspel „De schipper van de Maartje Jacoba". Want ondanks alle accommodatiemoeilijkheden zijn de camera-leden van oordeel, dat zij van tijd tot tijd een tegenprestatie moeten leveren voor de onontbeerlijke financi ële steun van bijna honderd donateurs, In het gebied van de Monte Matto in het noord-westen van Italië, dicht bij de grens met Frankrijk, zijn twee pagi na's gevonden van een logboek, dat af komstig is uit het Saoedi-Arabisch straal vliegtuig, dat sinds tien dagen vermist wordt. Een Italiaanse politieman deelde vrij dag mee, dat de papieren donderdagmid dag laat in de buurt van het gehucht Santanna di Valdieiri door een patrouille in de sneeuw waren ontdekt. De aandui ding „Cornet 4-C" was duidelijk leesbaar. Vrijdagmorgen ^ijn patrouilles in het be trokken gebied weer op zoek gegaan naar het wrak van het toestel. Het vliegtuig is zoals bekend op een vlucht van Genève naar Nice met negen leden van het gevolg van koning Saoed en een bemanning van negen koppen neergestort. De Britse Labourparty heeft bij tussen tijdse verkiezingen, die donderdag in Rotherham werden gehouden, haar zetel behouden. De meerderheid op de conser vatieve mededinger was ditmaal iets meer dan bij de verkiezingen van 1959. Er was geen liberale kandidaat. De zetelverdeling in het Lagerhuis is thans als volgt: conservatieven 364, La bour 256, liberalen 7, onafhankelijken 1 Er zijn nog drie zetels vacant. Bij een tussentijdse verkiezing in Swan sea wist Labour haar zetel te behouden met een meerderheid van 14.014 stemmen, In 1959 bedroeg deze 20.130 stemmen. Op de tweede plaats kwam ditmaal de liberale kandidaat, die 4895 stemmen op zich wist te verenigen. De uitslag was een debacle voor de conservatieve partij. Haar kandidaat duikelde met slechts 2272 stemmen niet alleen naar de vierde plaats maar verbeurde zelfs zijn waarborgsom doordat hij de kiesdeler niet haalde. (Van onze correspondent) De activiteiten van de Coöp. Boeren leenbank in Kapelle zijn in 1962 verder uitgebreid. Dit blykt uit het jaarverslag dat is verschenen ter gelegenheid van de algemene vergadering die op 2 april a.s. gehouden zal worden. De omzet van de bank steeg met ruim 1 miljoen gulden ten opzichte van het vorig jaar en be reikte het bedrag van ruim 35 miljoen gulden. De spaargelden namen toe met ruim f 700.000 en bedroegen per eind december 1962 ruim 7.5 miljoen. In het jaarverslag zegt het bestuur dat 1962 een belangrijk jaar was voor de bank. Het vijftigjarig bestaan werd ge vierd en een nieuw bankgebouw werd in gebruik genomen. Steeds meer ingezetenen van Kapelle gaan er toe over een lopende rekening bij de bank te nemen en vooral het aan tal mensen, dat veilinggelden rechts- streeks laat overschrijven neemt be langrijk toe. De handel in effecten en vreemd geld wordt steeds groter. De balans per 31 december laat een totaal zien van 8.9 miljoen gulden terwijl er op de exploita tie-rekening een winst is van f 18.403.62. Er zijn 1862 spaarrekennigen, dat is 148 meer dan een jaar geleden. Aan de jeugdspaarwet wordt deelgenomen door 198 personen. De ambtenaren spaarrege ling telt 9 deelnemers. Gisteren is de lang verbeide drinkwaternota door het gemeentebestuur van Rotterdam voor publikatie vrijgege ven. Deze nota zal in de gemeenteraad van 10 april worden behandeld. Reeds in 1955 waarschuwde de com missie drinkwatervoorziening Rotterdam voor verzilting en vervuiling van het wa ter en de oplossing die toen gevonden werd, namelijk de vorming van spaar bekkens, zodat selectief opgetreden kan worden ten aanzien van het rivierwater, is ook thans nog zo blijkt uit de nota de oplossing die het gemeentebestuur voorstaat. De bouw van de nieuwe fabriek en spaarbekkens op de Beerenplaat zal 1966 gereed zijn en dan zal de situatie aanzienlijk verbeterd zijn. Maar intussen zo zegt de nota verder leeft in bre de kring de vrees dat een dergelijke ca lamiteit als in januari zich elk ogenblik weer kan voordoen. Afdoende voorzie ningen kunnen voor 1966 niet gereed ko men. Hier zijn investeringen dus niet ver antwoord. Inmiddels wil het gemeentebestuur overwegen of het mogelijk is voor hen die overwegende bezwaren hebben tegen het huidige water, beter water beschik baar te stellen al of niet tegen kostprijs. De kans dat de calamiteit van januari zich voor 1966 herhaalt wordt minimaal geacht. Het gemeentebestuur meent dat het Beerenplaatproject wel degelijk de moge lijkheid biedt tot aanzienlijke verbetering. Onderzocht wordt of het mogelijk is filters te verstrekken aan de afnemers diè de smaak van het water verbeteren. Ge bleken is, dat de industrie gevoeliger is voor de kwaliteit van het water dan de mens. Het water in Rotterdam is overigens goedkoper dan in Den Haag of Amster dam. (Advertentie) Landelijk korfbal Na het puntenverlies, dat de concur renten van leider Tjoba 1 in klasse 3a Zuid-Holland van de Kon. Nederl. Korf- balbond in het afgelopen weekeinde heb ben opgelopen, is de leiderspositie van de Zeeuwse ploeg byzonder fraai gewor den. Tjoba 1 leidt met 5 punten op het Rot terdamse Crescendo, dat evenveel wed strijden heeft gespeeld en met 7 punten op Trekvogels, dat evenwel 2 wedstrijden minder heeft gespeeld. Vandaag moeten de groen-witten op bezoek bij deze laat ste ploeg en het twaalftal uit 's-Heer Hendrikskinderen krijgt dus hier gele genheid de leiderspositie nog steviger te maken. In klasse I Zuid-Holland is het voor het Middelburgse Swift te hopen, dat ook zij nu eindelijk weer eens in het strijdperk kunnen treden. Als de verre reis naar Leiden niet al te veel in de be nen blijft zitten moeten de oranjehem den bij Algemeene twee punten rijker kunnen worden. Animo 1 uit Souburg trekt naar Kwiek (Den Haag) voor de returnmatch. Thuis wonnen de Zeeuwen met 8-5 maar zon der meer ook nu weer een Animo-zege Met ingang van 1 april a.s. zal het voorspellen lijkt wat gewaagd. Daarvoor wederzijds postwisselverkeer tussen Ne- zijn de resultaten van Animo in het lan- derland en West-Nieuw-Guinea worden delijk korfbal nog wat te wisselvallig. I beëindigd. van 1011.30 uur en van 34,30 u. ten Huize van Maison van Maas, Grote Markt 11, Breda. Op uitnodiging van Maison van Maas, exclusieve dameskleding, zullen wij ter completering van deze shoiv, U de laatste nouveautés op hel gebied van herenmodes tonen. Grote Markt 13, Breda, tel. 38477 Grote Markt 11, Breda, tel. 37377 In de grote zaal van het Concertge bouw te Vlissingen, die eigenlijk te klein was om de vele honderden genodigden te bevatten, heeft de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, gisteravond op een oriëntatiebijeenkomst van het be drijfsapostolaat een voordracht gehou den over oorsprong, zin en doel van het bedrijfsapostolaat. Pater F. J. Weijnen A. A., bedrijf saal- moezenier voor Walcheren, toonde zijn bijzondere erkentelijkheid voor de aan wezigheid van o.a. de commissaris van de Koninging in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de geestelijkheid, waaronder ook vertegenwoordigres van verschillende andere kerkgenootschap pen, de heer G. N. van Ginkel, direc teur van de Kon. Mij. De Schelde, be stuurders van stands- en vakorganisa ties en vooral de deelnemers aan de Naar uit Stockholm vernomen wordt heeft de Stal-Laval turbinefabriek te Finsprang in het zuiden van Zweden een nieuwe belangrijke order uit Nederland gekregen. De n.v. provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij te Middelburg heeft een 70.000 kw turbine besteld voor haar elektrische centrale in Vlissingen. De bestelling omvat een complete turbo generator met een condensor en drie voorverwarmers. Het vorenstaande werd bevestigd door de directie van de electriciteitsmaat- schappij in Middelburg. Zij verwacht, dat de aflevering van de generator zal plaatsvinden in de tweede helft van 1965. (Van onze redacteur) In tegenwoordigheid van o.a. de com missaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vele geestelijken en verscheidene burgemeesters en wethou ders, benevens diverse bestuursafge- vaardigden van He provinciale en regio nale maatschappelijke instellingen, heeft mgr. G. H. de Vet gisteren de nieuw bouw van het bejaardencentrum Huize St.-Antonius" te Kloosterzande-Groenen- dyk ingezegend en daarmee officieel in gebruik gesteld. Het omvangrijke gezelschap belang stellenden werd in de riante eetzaal van het tehuis verwelkomd door de stich tingsvoorzitter P. E. M. Kuijpers, die onomwonden verklaarde, dat deze ge beurtenis met intens verlangen is tege moet gezien. Spreker attendeerde op de enorme veranderingen gedurende de laatste jaren van het maatschappelijk bestel, dat steeds grotere kansen biedt op het bereiken van een hoge leeftijd. Aantal en inrichting van bejaardente huizen dienen daarmee gelijke tred te houden. De opofferingsgezindheid der in het kader der bejaardenverpleging de zolang mogelijke inschakeling der be trokkenen in het maatschappelijk bestel uitermate belangrijk is. Byzonder ver heugend noemde de commissaris het feit, dat in dit tehuis naast katholieken ook protestanten welkom zijn; er leeft een oecumenische geest. Verheugend Burgemeester C. J. van Hootigem van Hontenisse sprak mede namens de beide andere gemeenten zijn vreugde uit over deze totstandkoming' van dit fraaie tehuis, die ,,de kroon op volhardende ar beid" betekende. Hij schetste summier de primitieve behuizing van vroeger, toen het tehuis slechts een toevluchts oord was voor de minst-draagkrach- tigen, die geen andere weg zagen. ,,Het Iwas daarom verheugend, dat drie ge- zusTers' heTftTn "het door "de - bejaarden weliswaar vele tekortkomin gen vergoed, maar de voormalige ac commodatie was ten enenmale te be krompen en te primitief. De heer Kuij pers sprak de hoop uit, dat het ideaal gelegen bejaardencentrum in een rusti ge. landelijke omgeving bij de steeds toenemende industrialisatie een oase zal mogen blijken. „Veilig thuis" Mgr. de Vet schetste in een hoogge stemde toespraak de importantie van 'n zorgeloze periode, wanneer het leven neigt. Hiertoe is een technische outillage onontbeerlijk, maar belangrijker is het leefklimaat, dat gebaseerd moet zijn op daadwerkelijke naastenliefde. Bejaarden hebben naast physieke ook geestelijke warmte nodig, zodat een tehuis geen ..begraafplaats", maar een veilig thuis" dient te wezen, gegrondvest op drie peilers: eerbied, liefde en geborgen heid. Commissaris de Casembroot, die al lereerst de gedeputeerde dr. A. J. J. M. Mes om gezondheidsredenen veront schuldigde, kon uit ervaring getuigen, dat ook voorheen in het min of meer pri mitieve tehuis de benodigde liefde, har telijkheid en zorg altoos aanwezig wa ren. Hy prees de samenwerking tussen de gemeenten Graauw, Hontenisse en Vogelwaarde, die financiële garanties verleenden voor deze uitbreiding en mo- i dernisering. Spreker accentueerde, dat menwerking tijdig inzagen", aldus de burgervader, die vervolgens nog een ciale en gemeentelijke instellingen aantal „historische" feiten en cijfers ter de maatschappelijke sector. tafel deponeerde, waaraan we al eerder publiciteit hebben gegeven. Bijzonder geestig en ad rem was de felicitatie van pastoor-deken A. Koop- mans „uit de randstad Hulst", zoals voorzitter Kuijpers hem introduceerde. Aan de hand van praktische voorbeelden uit zijn zielzorgervaringen wist hij zijn auditorium te overtuigen van de onmis baarheid van goede bejaardentehuizen, waarbij hij terloops een beroep deed op jonge meisjes, die hierin een taak kun nen vinden, welke voor de bejaarde me demens een weldaad is. Na dit officiële gedeelte hebben de vele aanwezigen zich persoonlijk kunnen overtuigen van de hyper-moderne outil lage in „Huize St.-Antonius". Tijdens een gemeenschappelijk souper in de avonduren hebben nog diverse woord voerders hiervan de lof bezongen, waaronder ds. Gramsbergen, en verte genwoordigers van landelijke, provin- uit gespreksgroepen van het bedrijfsaposto laat. Hierna werd onder grote aandacht ge luisterd naar de voordracht van mgr. G. de Vet, welke voordracht men op pa gina 18 van dit blad aantreft. Na de pauze werd het woord gevoerd door hoofdaalmoezenier M. C. Huij- bregts, voorzitter van de landelijke con- tactraad van het bedrijfsapostolaat. Na een algemene inleiding over vooral het streven van de mens naar de veelal ijdel blijkende zekerheid door het scheppen van weelde, belichtte de spreker de ver schijnselen van onze tijd, die. naar hij aantoonde weinig nieuw hebben te bie den. Uitvoerig belichtte de spreker de ver schillende gedachtegangen, die bestaan en bestaan hebben over de verhouding van de mens tot de industrie. Hierbij noemde hij de mens het eeuwige wrijf punt met de confrontatie van de econo mische en de osciale politiek. Spreker besloot met op te merken, dat wij in die industriële gemeenschap voor een nieu we wereld staan, waarin het geheel van codes en normen nog meilijk bepaalbaar is. De eerste reactie tegen de opkomen de industrie is er een van verzet ge weest. Ook bij de Kerk. In de na-oor- logse verandering heeft de Kerk ontdekt, dat ook Haar antwoord op deze wereld sterk eenzijdig is geweest. Zij heeft zich al te weinig bezonnen op wat beroep en functie voor het leven van de mens be tekenen en zelfs een zo oeroud gegeven als arbeid is eigenlijk nauwelijks serieus in haar denken opgenomen geweest, al dus hoofdaalmoezenier Huybregts. Y^oor de Baarnse moordzaak is nu voorlopig het doek gevallen. Over twaalf dagen gaat het weer omhoog, als de uitspraak van de rechtbank valt. Een week lang hebben uitvoerige verslagen ons een kijk gegeven op een onvoorstelbare wereld van leven en denken, waarin drie onvolwassen jon gens zich bewogen. Uiteenlopend van milieu en karakter waren ze, maar ze vonden elkaar eerst in „het avontuur" van kleine diefstallen en toen opeens in een verbijsterende moord op een jongen, die van hun kruimelmisdaden afwist. Verminderd toerekeningsvatbaar, stelden de deskundigen vast, maar toch ook voor een deel verantwoordelijk en waarlijk niet van intelligentie versto ken. Een hunner wist zelfs een agres sieve advocaat in de hoek te drijven met vlijmscherpe antwoorden en tegen vragen. Hoe is dat alles zo kunnen komen? Men moet vaststellen, dat deze jongens in hun huiselijk milieu niet veel hou vast hadden. Ze leefden in een wereld 4 apart, waarvan de natuurlijke opvoe ders en begeleiders van deze jonge levens geen weet hadden. De jongens schermden hun eigen leven stelsel matig af en juist de vrees, dat anderen erin zouden doordringen, leidde tot het afschuwelijke moordplan. Het is haast onvoorstelbaar, dat daarover in koelen bloede werd beraadslaagd, dat men ging wikken en wegen over de methoden, welke men in boek en film had leren kennen. Het was onbehol pen en geraffineerd tegelijk, zoals de misdaad werd gepleegd en men had het „geluk", dat niemand erachter kwam. De verdwijning van Theo kon aan andere oorzaken worden toege schreven en de onderzoeksautoriteiten hielden het daar ook op. Tot een stom toeval het lijk aan het licht bracht. Onbegrijpelijk is het weer, dat de jon gens in de maanden na de misdaad niet werden verteerd van wroeging, doch hun leven verder leefden, met ieder rustig converseerden. Een vertrok er als student naar Amsterdam. De hard heid, de realiteitszin van de heden daagse jeugd, die in tegenstelling tot de schwarmerische puberromantiek van vroeger tot op zekere hoogte een deugd kan zijn, is hier omgeslagen tot een kille wreedheid, welke ieder met huivering vervult. Maar was dit toch ook geen monsterachtig vertekende romantiek? Pedagogen en psychologen zullen in dit proces zeker veel stof tot overden king vinden. Overigens heeft de procesvoering wel duidelijk de vrees weggebezemd, dat er ergens sprake zou zijn van „klasse- justitie", waaromtrent na de ontdek king van de misdaad een vermoeden rees. Justitia, de geblinddoekte, heeft hier aan allen gelijke kansen van aan klacht en verdediging gegeven. Dat zal zelfs de meest argwanende moeten toegeven. De landelijke verplichting om honden op straat aan een lijn te houden en de katten binnenshuis te houden geldt van af 1 april niet meer. De honden van zes maanden en ouder moeten als ze op de openbare weg verschijnen zijn ingeënt tegen hondsdolheid, wat moet blijken uit de penning aan de halsband van de hond en uit het bewijs dat de houder van de hond in zijn bezit moet hebben dat de hond tenminste dertig dagen tevoren is ingeënt. De buiten werking stelling van het lan delijke aanlijngebod houdt niet in, dat de honden nu overal onaangelijnd op straat mogen, want in een aantal ge meenten is het los late lopen van honden bij politieverordening verboden. Deze be palingen blijven uiteraard van kracht. glijkens een mededeling van N.V. Sterovita is haar een miljoenen leverantie van melk voor de in En geland gelegerde Amerikaanse mili tairen op het laatste ogenblik onmo gelijk gemaakt door nieuwe technische eisen, die Engeland bekend heeft ge maakt ten aanzien van in te voeren melk. Het contract met de Ameri kaanse legerautoriteiten was reeds na genoeg in kannen en kruiken, toen de aankondiging van de nieuwe Britse bepalingen kwam. Deze hielden eisen in van verhitting van de melk die men zou willen importeren tot een tempe ratuur waarmee volgens Sterovita de melk een bruine kleur en een kook- smaak zou krijgen. De Nederlandse melk die aangeboden en van uitsteken de kwaliteit zou zijn, werd slechts ge pasteuriseerd en aan een matige ver hitting van enkele seconden blootge steld. De miljoenenorder is nu voor dit jaar ongedaan gemaakt. Het voorval werpt een pijnlijk licht op de methoden, die in Engeland voor oorbaar worden gehouden om onge wenste buitenlandse concurrentie te gen te houden. De Britse regering houdt er op het gebied van de agrari sche produkten methoden op na, die op een vrijwel ongelimiteerde bescher ming neerkomen van de binnenlandse produktie. De Nederlandse eierprodu- centen kunnen daarvan meespreken. Dit doet men dan tegenover een land, dat zich zo dapper geweerd heeft, toen Engelands toetreding tot de EEG aan de orde was. Is het dan toch waar, dat Brittannië niet rijp is voor loyale economische samenwerking in Euro pees verband? Het is uitermate teleur stellend. De ambassadeur der Verenigde Staten, Charles B. Stelle, heeft vrydag als mening der Verenigde Staten naar vo ren gebracht, dat de 17 naties, die aan de ontwapeningsconferentie deelnemen, werkcomités zouden moeten instellen, Een door opname van de inzegening mgr. De Vet. Rechts de commissaris van de Koningin en de burgemeester van Hontenisse (Van onze verslaggever) By het zgn. Eiland" te Vlissingen is gistermorgen een lyk van een onbekende man aangespoeld. Een voorby ganger meldde de vondst aan de politie, waarna de stoffelijke resten werden overge bracht naar het lijkenhuisje op de be graafplaats. Daar de man geen enkel document by zich had, was identificatie niet mogelijk. Gezien de periode, dat hij in het water ^a^de oorlogsdreiging met de dag toe- moet hebben gelegen, kan hij onmoge lijk van de tanker Mira Flores zyn, die enige tjjd geleden in het Nauw van VOLGENS EEN BLAD in Cairo la de Bath uitbrandde, waarbij een aantal Duitse raketdeskundige dr. Krug, door bemanningsleden werd vermist. 0'ltv0.«d wordt hij thans, ergens in Israel, uitgehoord teneinde het risico van een oorlog doo misverstand of door misrekening te ver kleinen. Hij deed een beroep op de Sovjet-Unie om direct akkoord te gaan met technische besprekingen over de installatie van een directe verbinding tussen Washington en het Kremlin, als eerste praktische maat regel in deze richting. De Verenigde Staten dachten hierbij aan een telex-verbinding met aan het Amerikaanse uiteinde het nationale com mandocentrum in Washington, maar tot op dit moment is van Russische zijde nooit vernomen, waar zij hun eindpunt hadden gedacht. Hoewel zo'n lijn bedoeld was voor telexverbinding, zei Stelle, zou zij na tuurlijk ook voor stemcontact kunner worden gebruikt ,als dat wenselijk mochï blijken. In dat geval zou de president der V.S rechtstreeks met premier Kroestjev kun nen spreken. Voorts kon worden over wogen, of een derde aansluiting voor de secretaris-generaal der Verenigde Naties zijn nut zou kunnen hebben. De reactie van de Sovjet-gedelegeerde was zó, dat men niet veel vertrouwen heeft het plan te realiseren. Hij meende nam en viel vooral West-Duitsland aan.

de Stem | 1963 | | pagina 3