ode Tweede bijna Ik pleegde moord een De Gaulle prepareert zich op laatste ronde O.75 ZAAKGELASTIGDE VANDAAG NAAR DEN HAAG Raadsels rond de dood van rijke Antwerpenaar Herziening van codex goede wil versterken Uitspraak op 11 april a.s. Diplomaten in hotel Vrijgezellen- congres in volle zee Verolme maakt (roestvrije) gordijnen VVD hoopt op voortzetting van huidige politieke constellatie! Betaal per kwartaal! Goede wil VAKBONDEN MOETEN SLAGTANDEN KWIJT Toespraak tot Franse volk? Koningin bij opening Boekenweek WAT EEN KEI VAN EEN El! 12 ■END SHIRTS DAGBLAD VOOR ZEELAND 1 of 13 belletjes? 5 Iets kouder Baarnse moordzaak Beroep op volk Nog 10 dagen Lango Slaapkamertoonzalen 1ND „Texas" [zie afb.) an, krimpvrij, en kleurecht, >t knoopjes boordpunten i-down model), t das te dragen, 3 kleuren 75 ND „Holiday" icot nylon, jni kleuren, en kleurecht, assen, zo droog, T STRIJKEN WD „El Cid" eriseerde poplin /END GLANZEND, vas- en kleurecht, i 6 kleuren ïangeant-effect k 75 aat deze sportieve Een schoentje om tier van te hebben. Gebroken wit. t deze open - met :hten-pump. Staat egant en heeft een loog hakje. In wit. :N Haarlemmerstraat 53a. W. VAN DER STEEN 103e JAARGANG No. 24245 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 30 MAART 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893^ DR. SJARIF: „LAAT ONS MET De nieuwe Indonesische zaakge lastigde in Nederland dr. Moham med Sjarif, hier gefotografeerd SCHONE LEI BEGINNEN De Indonesische zaakgelastigde voor Nederland, dr. Mohammed Sjarif, heeft gisteren op een persconferentie in Bonn gezegd dat de Nederlandse firma's volop gele genheid zullen krijgen de handel met zijn land uit te brei den, maar dat zij „geen bevoorrechte positie, daterende uit de koloniale tijd" zullen genieten. Dr. Sjarif is donder dag uit Djakarta in Bonn aangekomen en zal vandaag naar Den Haag doorreizen. Sjarif zei optimistisch ge stemd te zijn ten aanzien van het versterken van „weder zijds begrip en vertrouwen", nu de diplomatieke betrek- Tijdens een persconferentiedie kingen met Nederland zullen worden hersteld. „Wij zul- }gegeven.enmidda3 Bonn 'heeft ^en met een schone lei beginnenzo zei hij. (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet- De Quay heeft er in alle oprechtheid naar gestreefd bij de verde ling van de welvaart ieder het zijne te geven. Het heeft een rechtvaardig be leid gevoerd, vee] rechtvaardiger dan dat waaraan ook socialistische ministers in het verleden bun medewerking heb ben verleend. Met deze stelling als uitgangspunt heeft de voorzitter der V.V.D. prof Oud, gisteravond op de te Scheveningen be gonnen algemene vergadering der V.V.D. het liberale thema voor de komende ver kiezingsstrijd aangegeven Prof. Oud wees samenwerking met de socialisten weliswaar niet bij voorbaat af maar hij liet toch duidelijk uitkomen, dat de V.V.D. voor alles hoopt op een voortzet- Wie is beweeglijker dan de vrouw des huizes? Zij holt in haar huis van kamer naar keuken, van boven naar beneden, van voor naar achter en omgekeerd, tien tallen keren per dag. En dan die bel! Verminder althans dat gedraaf naar de voordeur. Betaal uw abonnementsgeld op het Dagblad De Stem voortaan per kwartaal in plaats van per week. En als U t een girorekening hebt, machtig ons dan het abonnementsgeld i 8,05 per kwartaal) daarvan i automatisch af te schrijven. Een i desbetreffend machtigingsformu- J lier zenden wij U op aanvraag t gaarne toe. Maak het u zelf gemakkelijk: IN APELDOORN is gisterenmiddag een 21-jarige beroepsmarechaussee uit Kam pen op zijn motor in bosting gekomen met een militaire vrachtwagen en zo ernstig gewond, dat hij tijdens het ver voer naar het ziekenhuis is overleden. ER OPEREERT weer eens een wissel- trucploeg in Nederland, een man van 25 en een iets jongere, donkere vrouw. Zij hebben al in vijf steden winkeliers te pakken gehad. EEN ENGELSE schooljongen van 16 jaar is van school gestuurd, omdat hij in een plaatselijk advertentieblad de school te koop had aangeboden. Er kwa men vijf kooplustigen op af BIDAULT GAAT, als de berichten juist zijn, naar Brazilië. Hij heeft daar in elk geval politiek asiel gevraagd. De Fran se regering vindt het best zo. BIJ HANNOVER zijn 29 Argentijnen een kijkje op Oostduits gebied gaan nemen. Zij speelden o.m. een partijtje voetbal midden in een mijnenveld. Wonder boven wonder liep het allemaal goed af. medegedeeld door J nnLKNw L: geldiS tot vanavond, J ïï?-g "ïa gisterenavond 23.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. EintrWCSen-t matiKe »>nd, aanvan- t kelijk nog uiteuidelijke richtingen, Ja- temperaturend' 'aSCTC middaB" J V^daag: zon onder 19.08 uur. 1 i 1.W, Z0JV op 628 uur» zon onder 4 nnHft UiUïfi Maan °P 10-12 uur, maan i J onder 1.46 uur. 4 i ZOn 0p 618 uur- Maan on- 4 der 2.48 uur. J ting van de huidige politieke constellatie. De liberale leider erkende intussen, dat de woningpolitiek minder gelukkig is ge weest. Als oorzaak hiervan wees hij de overspanning aan van de bouwmarkt en het feit, dat minister v. Aartsen het be ginsel der vrijheid bij de woningbouw niet heeft durven laten doorwerken. Over deze argumentatie zal prof. Oud nog 'wel wat te horen krijgen. De oor zaak van de mpeilijkheden was immers gelegen in de omstandigheid, dat uitbrei ding van de vrije bouw op een overspan nen bouwmarkt niet te realiseren is. Mr. Van Aartsen heeft dit onder druk van de V.V.D geprobeerd, maar hij is vol komen verkeerd uitgekomen. Er zijn daarvoor veel te weinig goedkope wonin gen gebouwd. Meer dan de woningbouw maakte de V.V.D de commerciële t.v. tot strijdpunt in de verkiezingsstrijd. Het (afwijzend) oordeel van de kamermeerderheid be antwoordt niet aan de toenemende weer. zin in ons volk tegen het monopolie der omroeporganisaties, riep prof. Oud. Bij de stembus zal dat blijken, voorspelde hij. De president van de Utrechtse straf kamer, mr. J. Gijsman, heeft bepaald dat de uitspraken in de Baarnse moordzaak zullen worden gedaan op donderdag 11 april, 's ochtends om elf uur. Gisteren werden in deze zaak de plei dooien gehouden, waarover onze lezer een verslag op pag. 7 aantreft. Op de vraag van een Nederlandse journalist of er enige kans op bestaat dat de duizenden Nederlanders en Indonesiërs" die naar Indonesië en Nieuw-Guinea (West-Irian) willen terug keren zich daar ooit een bestaan kun nen opbouwen, antwoordde Sjarif„Ik vertrouw erop dat dat zal kunnen. De Nederlanders zullen in dit land in een betere positie verkeren dan in welk ander land ook, maar alleen omdat zij het land goed kennen. Alles hangt af van de persoonlijkheid van de betrok kenen. Er zal geen sprake zijn van voorrechten voor de Nederlanders. Zij zullen net als ieder ander, afkomstig uit landen die normale diplo matieke betrekkingen met Indonesië onderhouden, worden behandeld. Maar ik denk dat wij een harmonische samenwerking met Holland zullen be reiken". Op de vraag hoe de Indonesische regering staat tegenover het Nederland se voorstel tot het zenden van een vredeskorps naar Indonesië, antwoordde Sjarif ,,Daar heb ik geen idee van. Maar dat is opnieuw een kwestie van persoonlijkheden en de nationaliteit van de leden van zo'n korps. Wanneer het wederzijdse vertrouwen tussen Indonesië en de betrokken landen sterk genoeg is zie ik niets wat het zenden van een vredeskorps naar Indonesië kan tegenhouden". Er zal vermoedelijk „enige tijd" voor bijgaan voordat Nederlandse en Indo nesische politieke leiders bezoeken zul len uitwisselen, zo deelde dr. Sjarif mede Ook Nederlandse journalisten zullen onder dezelfde voorwaarden als anderen naar Indonesië kunnen gaan. Of er ook Nederlandse technici en deskundigen naar Indonesië kunnen gaan, hangt van de personen in kwestie af, zo meende Sjarif. Aanhangers van de voormalige „groep-Westerling" zullen bijvoorbeeld als deskundigen ongewenst zijn. Ook voormalige Nederlandse soldaten, die destijds in Indonesië zyn ingezet, zullen van geval tot geval worden bekeken. Hierbij zal bijvoorbeeld een onderscheid worden gemaakt tussen hen die zich vrijwillig voor Indonesië hadden gemeld of daar verplicht been moesten. Sjarif ontkende dat de ambassade in Den Haag zich voornamelijk met eco nomische aangelegenheden zal bezig houden. Nederland en Indonesië zijn beide lid van de V.N., hebben tezamen meer dan honderd miljoen inwoners en kunnen op zeer vele gebieden samen werken, aldus Sjarif. Het hangt van de verdereyontwikke- lingen af, wanneer Indonesië een am bassadeur naar Den Haag zal zenden, zo meende Sjarif Voordien zal het ech ter mogelijk zijn veel problemen, waar van men de moeilijkheden niet moet onderschatten, op te lossen. Volgens zijn gegevens wonen er nog ongeveer tweeduizend Nederlanders in Indonesië, van wie ongeveer 600 in Djakarta. De nieuwe zaakgelastigde van Nederland in Indonesië, dr. K. Barkman, heeft Sjarif in New-York leren kennen. Sjarif ver zekerde, dat Nederlanders en Indone siërs bij het voorlopig bestuur .oyer Westelijk Nieuw-Guinea zonder wrijving samenwerken. Bij de overdracht van het bestuur door de Verenigde Naties aan Indonesië zijn er geen moeilijk heden, aldus Sjarif. Voor de rechtbank te Dordrecht stond niet kon worden aangerekend. gisteren terecht een 26-jarige _k.erk op gestoordheid, die grensde aan schizo frenie, waaruit te verklaren zou zijn, dat verdachte inderdaad in de mening een gemeente-secretarie, afkomstig uit Gorinchem. Hjj werd ervan beschuldigd op 1 september van het vorige jaar zyn 59-jarige vader met een bijl de schedel te hebben ingeslagen Primair werd de jongeman poging tot doodslag ten laste gelegd, subsidair toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. De jongen ontkende. De officier van justitie vroeg ontslag van rechtsver volging wegens geestelijke gestoordheid van de verdachte. Plaatsing in een psychiatrische inrichting voor ten hoog ste een jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Het was een verschrikkelijke ontdek king, die de vrouw van het slachtoffer op de avond van -1 september van het vorige jaar had gedaan. Zij was even weg geweest en trof bij haar terugkeer haar man in de woonkamer aan met een gedeeltelijk verbrijzelde schedel. Ondanks het feit, dat de hersenen waren beschadigd was de zwaar ge wonde man niet overleden. Hoewel er tal van aanwijzingen waren, dat de zoon de aanslag op zijn vader had ge pleegd ontkende hij er ook maar iets van te weten. Zijn verklaringen over de wijze waarop hij de tijd had doorge bracht toen zijn moeder was wegge gaan waren verward en onzeker. Over de verhouding tussen hem en zijn vader wist hij ook niet veel meer te zeggen dan dat zij nogal eens verschil van mening hadden. Op zijn overhemd en broek had men evenwel bloedspatten aangetroffen en de reacties van de jongeman waren zo vreemd geweest dat de officier van justitie als vaststaand aannam, dat verdachte de aanslag had gepleegd. Op grond van de psychia trische rapporten meende hij evenwel, dat het hem ten laste gelegde misdrijf Het wereldvrijgezellencongres zal dit jaar worden gehouden aan boord van de Statendam van de Holland-Amerikalijn en zal vijf dagen duren. Het schip ver trekt op 22 juli uit Rotterdam en reist via Southampton naar Santander in Spanje en terug. Het is het tiende vrijgezellencongres. De echtgenote van de inmiddels overle den stichter van het congres, de heer Ger Grijn uit Grevenbicht, heeft giste ren deze plannen bekendgemaakt. Zij deelde mee dat dit varende vrijgezellen- congres wordt gehouden in overeenstem ming met een uitdrukkelijke wens van haar overleden echtgenoot. landse aanspraken in Indonesië zei hij niet te weten of hij opdracht zal krijgen dit met de Nederlandse autoriteiten te bespreken. „Dat is opnieuw een kwestie van tijd, en het is natuurlijk een zeer ingewikkeld probleem. Wij zijn optimis ten". Wanneer de twee landen zullen komen tot volledig herstel van de betrekkingen op het niveau van ambassadeur zei hij niet te weten, maar dat zal zeker „niet al te lang duren". Dr. Sjarif zal zes medewerkers in Den Haag krijgen, allen afkomstig uit Indo nesië. Twee functionarissen van de am bassade in Bonn zUlen „een maand of twee" bijspringen. Hij zal worden bij gestaan door een economische raads man, de heer Sidi, tot dusver verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta. Allen spreken Nederlands. Sjarif zei dat hij en zijn medewerkers blij zijn in Den Haag geplaatst te zijn. (Sjarif is in 1955 korte tijd zaakgelastig de in Den Haag geweest). Vrijdag nog zou hij zijn visum van de Nederlandse ambassade in Bonn ontvangenj In Den Haag zal hij in een hotel zijn intrek nemen, tot het ambassadegebouw is ingericht. De Indonesische ambassade in Den Haag zal ook visa voor Nederlandse onderdanen uitreiken, die naar Indo nesië willen reizen. De voorwaarden zullen dezelfde zijn als voor andere buitenlanders. „De hoofdzaak is hier het versterken van de ernst en goede wil van de regeringen, en die bestaan reeds aan beide kanten". Over een mogelijke regeling van Neder- Paus Joannes heeft aangekondigd te hebben besloten een nieuwe commissie in het leven te roepen. Deze zal belast worden met de herziening van het ker kelijk wetboek, dat paus Joannes in 1959 in zijn drie-puntenprogramma had aan gekondigd. De coördinatiecommissie, gepresideerd door de paus zelf, heeft de eerste twee hoofdstukken van het nieuwe schema over de Kerk behandeld. Daarna werd het nieuw ontworpen schema over de oecumene behandeld. In Parijs is gisteren een sta king, begonnen van het bus- personeel. Slechts 18 van de 208 bussen uit drie remises reden uit. Op andere routes werd een half uur gestaakt bij de eindhaltes. Later op de dag werd de ondergrondse getroffen door het uitvallen van de elek trische stroom als gevolg van stakingen bij de elektrici teitsbedrijven. De staking van de 240.000 Franse mijn werkers gaat de vijfde week in. Pre mier Pompidou zei evenwel, dat er „aan alle kanten" een verlangen bestaat om een einde te maken aan de stakingen. Door een 24-uursstaking van journa listen zijn gisteren buiten Parijs in Frankrijk nagenoeg geen kranten ver schenen. De Franse president stuurt op het ogenblik regelrecht aan op een beslis sende strijd om de macht met de Fran se vakbonden. Het is zeer wel mogelijk dat dit ge vecht even riskant en veelbetekenend wordt als al de andere die hij in de loop der tijden is aangegaan. De bedoe ling van De Gaulle is, volgens betrouw bare politieke waarnemers die in nauw contact met hem staan, niet minder dan de machtige Franse vakorganisaties tot een openlijke strijd uit te dagen om hen van alle politieke macht uit te sluiten. Sinds hij vier jaar geleden weer aan de macht kwam heeft De Gaulle achter eenvolgens het Franse leger als een po litieke macht gekortwiekt en tevens de voormalige politieke groeperingen uit gerangeerd. Het leger verloor zijn bete kenis toen De Gaulle Algerië de onaf hankelijkheid schonk en de generaals niets konden doen om het te verhinde ren. De politieke groeperingen zijn bij de verleden herfst gehouden parlemen taire verkiezingen van bijna alle macht verstoken. Men neemt aan dat De Gaulle weer een van ztfn bekende toespraken voor de Franse televisie zal houden waarin hij de vakbonden ervan zal beschul digen de belangen van Frankrijk te schaden en een beroep zal doen op het Franse volk. Als het volk achter hem bonden zullen moeten toegeven, het geen een geweldig prestigeverlies met zich mee zal brengen. staat gelooft De Gaulle dat de vak- De Gaulle heeft er geen geheim van gemaakt dat hij vtfandig staat tegen over vakbonden als politieke machten. Sinds de aanvang van de nationale staking van 240.000 mijnwerkers heeft De Gaulle steeds zo gemanoeuvreerd dat hij de grootste zekerheid zou hebben dat het volk achter hem zou staan als het tot een werkelijk treffen komt. Hoewei hij steeds de hand heeft gehad in beslissingen van de Franse regering heeft hij er immer voor gewaakt niet per soonlijk verwikkeld te raken in zaken waarop het Franse volk hem zou kun nen aanvallen. Hoewel de publieke opinie zich schaart achter de mijnwerkers heeft De Gaulle het klaar gespeeld zich op de een of andere manier boven de situatie te stellen. De volle last van de moei lijkheden drukt op de schouders van premier Pompidou. Als de stakende mijnwerkers nog 10 dagen thuisblijven, zullen veel fabrie ken gedwongen zijn hun deuren te slui ten door gebrek aan brandstof en daar door zullen tienduizenden arbeiders zonder werk op straat komen te staan.. Het woord is aan de machtige vak bonden. (Van onze Belgische correspondent) Het stoffelijk overschot van de 6ó-jarige Antwerpse diamanthandelaar Zimmer man, dat vrijdagmorgen op het strand te Knokke werd gevonden, plaatst de Ant werpse gerechtelijke politie voor een raadsel: werd de man vermoord, of was hij het slachtoffer van een wanhoops daad? Voorlopig is slechts één ding zeker: een partij diamant ter waarde van 700.000 B. fr. is verdwenen. Zimmerman is woens dagavond zeer laat thuisgekomen. Aan zijn vrouw deed hij een verward ver- haal. Hij vertelde, dat hij vroeg in de avond van dezelfde dag overvallen was, toen hij dpor de Vestingstraat te Antwer pen stapte. Twee onbekenden dwongen hem plaats te nemen in een auto. Buiten de stad werd hij gebonden en geblind doekt, terwijl hij beroofd werd van zijn partij diamanten. Een paar uur reed men met hem rond. Tenslotte werd hij op een afgelegen plaats losgelaten. Uiteindelijk vernam Zimmerman dat hij ergens in de buurt van Oostende was. Hij durfde geen klacht in te dienen bij de politie, want zijn ontvoerders hadden hem in dat geval met de dood bedreigd. Met het weinige geld, dat hij nog op zak had, spoorde hij naar huis. Zij vrouw gebood hij niets van dit kwalijke avon tuur te vertellen. Donderdag kreeg de man een telefoontje. Aan zijn vrouw zei hij, dat een onbekende uit Brussel hem had opgeroepen, dat hij hem opnieuw aan de gestolen diamanten kon helpen. Zim merman vertrok. Toen hij 's avonds laat nog niets van zich had laten horen, be sloot de echtgenote toch dodelijk on gerust geworden de politie op de hoogte te brengen van al die geheimzin nigheid. Vrijdamorgen werd het stoffe lijk overschot van de man toen te Knokke gevonden. Het toonde geen sporen van geweldpleging. De politie aarzelt om het verhaal van de overval zo maar te aanvaarden. Men heeft achterhaald dat Zimmerman de laatste tijd slechte zaken had gedaan. Een wanhoopsdaad is bijgevolg niet uit gesloten. verkeerde, dat niet hij het was geweest die zijn vader had aangevallen. De rechtbank doet op 11 april uit spraak. In aanwezigheid van koningin Juliana heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, op de gisterenavond in het Concertgebouw te Amsterdam gehouden gala-avond „Europa en het boek", de 28e Nederlandse Boekenweek en tevens de eerste Europese boekenweek officieel ge opend. Ook in andere landen worden in de periode 30 maart-6 april manifestaties gehouden, meestal in de vorm van een boekenweek met hetzelfde devies. Het ini tiatief om op het gebied van de propa ganda voor het boek tot een internatio nale samenwerking te komen, is uitge gaan van de commissie voor de collectie ve propaganda van het Nederlandse boek (C.P.N.B.). In België. Engeland, West- Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Zwit serland worden dit jaar manifestaties ge houden onder het motto: Europa en het boek. De vorstin werd met haar klein gevolg ontvangen door de Amsterdamse wethou der voor de kunstzaken, mr. R. van den Bergh, de voorzitter der C.P.N.B., de heer Geert Lubberhuizen en de secreta ris mr. C. Vrij. Daarna begaf zij zich naar de haar naam dragende foyer, waar ter begroeting aanwezig waren premier De Quay, een aantal ministers, staatsse cretarissen en ambassadeurs. Onze jonge lezers en lezeres sen zullen weinig moeite heb ben om in dit nummer van ons blad het grootste ei te vinden dat ooit door een kip gelegd is. De bedoeling ismaar jul lie hebt het natuurlijk al ge raden: ook dit jaar schrijft Dagblad De Stem een paas- kleurwedstrijd uit, met aan trekkelijke prijzen voor de win naars. Maar laten we niet alles vertellen. Zoek het ei maar op! Tijdens een persconferentie in het slot Reinhartshausen te Erbach onder Wiesbaden en een daaropvolgende bezichtiging van een hier gelegen fabriek heeft de Nederlandse scheepsbouwer C. Verolme bij een internationaal gezelschap ran persmensen het nieuwste produkt van zijn con cern geïntroduceerdn.l. in hoog-vacuumtanks gemetalliseer de gordijnstof. De stof, Metalon- genaamd, is bedrukt (bedampt) met een uiterst dunne metaal- laag, welke haar nieuwe eigen schappen geeft. Als u aan een- nieuw gordijntje toe bent, l»at het metaal u dan niet afschrik ken. Ze zullen niet roesten. Foto Bij een van de nieuwe machines in de fabriek contro leert de heer Verolme (geheel links) het produkt. (Advertentie) Unieke collectie, enig in Nederland 60 slaapkamers in modern en stijl Van Maurikstraat 41, Breda Plan Ypelaar - tel. 01600—42645 DAGELIJKS GEOPEND - ook zaterdag van 9 tot 18 uur 's Avonds na telefonische afspraak Levering via uw meubel handelaar

de Stem | 1963 | | pagina 1