HELT.... W pen G 1 1 n „Wat zegt U": 2 of 3? Li Prima spel leerlingen Zeeuwse Muziekschool L.P.S. 322 i lil ij Belofte voor de toekomst AMSTERDAMSCHE BANK Souburg aan Veer se Meer? Literaire tafelstonden te Sluis 8 vSTELLEN OEKEN PKAMERS JODEN ildlagers -EFOON 43749 J" I kwartje per kolom "1 4 kolommen f I.- J Y Ir H B H Hl J I Hl I 1 F Eerste optreden afdeling Vlissingen PERSOONLIJKE LENINGEN Nieuw pand voor boerenleenbank Ovezande Nieuw bijkantoor Amsterdamse Bank IJzendijke geopend 'n Idee waar U vast wel oren naar hebt Oosterlander overreden bij Duiveland Miniatuur-Walcheren le Middelburg gaat 11 april open Natuurhistorici te Goes bijeen Liturgische kalender joekje igt het kleurrijke ("Philips verlich-, imenten" na toe- I van onderstaande |Het staat boorde- |;htingsadviezen en In overzicht van de lilips ornamenten. 30TSTE collectie ?IJT op kamerbreedte. kopen, eerst vrijblijvend ste Meubelzaak Dk, tot voldoening. Mr. Dr. Frederiksstraat 27 Tel. 36180. S. CABINE, in prima staat, DIELEMAN 01150) 2036 TERNEUZEN lerneming yjn bevelen uit en maakte ieder duidelijk wat zijn zou zijn. Doch toen dit i gebeurd was en hij al- nog maar moest wach- tot alles gereed zou zijn, 'iel hij opnieuw in een ber gepeins. En terwijl hij, edachten verzonken, over staarde, kwam telkens die gedachte bij hem terug: ik op tijd komen, om iahia en Aram te redden? DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG SO MAART 1963 NATIONALE KRAAIEN JACHT Ook nu weer ontvingen we en kele stukken over de kraaien- jacht. Omdat ze weinig toevoeg den aan wat over deze kwestie al geschreven is, vonden we geen reden ze te publiceren. We zul len de discussie nu maar als ge sloten beschouwen. SONGFESTIVAL LONDEN In uw blad van maandag 25 maart J.l. schreef u over gering kijkgenot. Ik kan mij voorstellen, dat voor Songfes tivals het kijkgenot bij het kijkijde pu bliek groter is geweest dan momenteel het geval is en dat het thans zo laag is dat tot afschaffing wordt overwogen. Dit laatste zou ik ten zeerste betreuren, temeer omdat ik als kijker steeds hoop op iets dergelijks als wat onze Neder landse ploeg (waarbij Annie Palmen m.i. zou kunnen worden ingeschakeld) de Italiaanse, de Duitse en andere ploe gen indertijd in Knokke (België) heb ben gebracht, zij het dan, dat ook de jury-uitslag van het Songfestival te Knokke noch het kijkend publiek in Nederland, noch ver daarbuiten bevre- gen. Maar in Knokke werd zang ge bracht wat het kijkgenot hoog opstuw de en waar men uit kan zien dat ook het kijkende publiek als een bepaalde algemene jury kan worden beschouwd ten bate van de televisie waarvoor kijkgeld wordt betaald. Het zingen van de liedjes zoals op het Songfestival te Londen begint meer te lijken op het neuriën van liedjes dan op het zingen en waar echte zang eigenlijk de geestelijke verheffing van de kijker opwekt, wekt het neuriën meer op tot slaap. Ik wil hiermede in geen enkele vorm de kwaliteit van welke zanger of zangeres dan ook van het Songfestival te Londen aantasten, omdat ik hiervoor geen kunde of bevoegdheid heb, maar men zal hiermede toch terug moeten naar zang zoals in Knokke wil men althans slagen voor het kijkend pu bliek. MADE C. ROELEN BONDGENOOT (IV) De heer Reints heeft in deze rubriek van 9 maart j). commentaar gegeven opéén regeltje van mijn inzen ding van 2 maart en wel betreffende de vernietiging van twee Japanse ste den door atoombommen. Hij is van mening dat zoiets mag om de oorlog te beëindigen en daar door vele andere levens te sparen. Ik dacht dat oorlog altijd nog op de eerste plaats gevoerd werd door sol daten tegen soldaten. Maar hier ver neem ik van iemand die toch niet dom zal zijn, dat het gerechtvaardigd is om in twee klappen één- a tweehonderd duizend, aan de oorlog onschuldige, mensen af te slachten, en dit omdat men vreesde dat anders nog zeer vele andere levens (lees soldaten) verloren zouden gaan. Ik ben geen theoloog maar het wil er bij mij niet in, mijnheer Reints. Die soldaten had men m.i. ook kunnen redden door een order staakt het Vuren. Maar ik ben ook geen veldheer. In tussen zie ik in die eerste atoombom men een gruwelijk machtsmisbruik t.a.z. van het levensrecht van de slacht offers zijnde redelijke schepselen Gods. Dit zou alles zijn, ware het niet mijn heer Reints, dat u aan het slot nog schreef: „Van G's geliefde Rusland". Inderdaad heb ik Rusland lief, omdat het evenals iedere vierkante km aarde door God geschapen is en wat Hij deed is goed en dient door ons liefdevol te worden aanvaard en bestendigd naar beste vermogen. En de Russen heb ik lief als redelijke schepselen Gods om dezelfde reden. Voor mij zijn deze mensen niets minder dan de rest van de mensheid. Er zitten overal rare schutters onder, ik ga mezelf maar na, wat zegt u, mijnheer Reints. U sprak ook nog over propaganda maken voor het communisme. Het communisme is in wezen een reactie op egoïsme, lief deloosheid, onverdraagzaamheid, machtswellust, enz. enz., welke on deugden vóór het communisme welig tierden in de samenleving. Wie nu het communisme wil steunen moet voort gaan met al die ondeugden te besten digen. Verder las ik nog in deze rubriek van 16-3-'63 iets van v. d. V. te Breda. Uw medelijden v. d. V. heb ik niet gevraagd en ik wijs' dit dan ook af, (Advertentie) Joegoslavië vakantieland 1963 Romantische zonnige kust met 1000 eilanden. Baden vanaf april. Moderne autowegen langs de I kust en in het gehefe fand.Konv fortabele hotels, motels, bun- galows en auto-campings, —o- I Joegoslavië is een goed- koop toeristenland. Inlichtingen bij Uw reis- o bureau of het Nat. Joegosla- visch Verkeersbur., Den Haag, Plaats 11a, Telefoon 116892. maar als u medelijden over hebt, wilt u het misschien overdragen op de slachtoffers van de atoombommen voor noemd. De rest van uw schrijven moogt u voor mijn part beschouwen als een hoogwaardig betoog, maar voor mij is het niets nieuws, en als commentaar op wat ik schreef is het klets. U moogt schrijven wat u wilt, maar dan moet u zich niet van a tot z tot mij richten, alsof ik over die dingen had geschre ven. Ik schreef mijn mening over de Cuba-kwestie, en wat ik schreef is door niemand weerlegd of bekritiseerd. 't Zal dus zo wel zijn. NIEUW-GINNEKEN VAN G. BONDGENOOT (V) Als de heer v.d. V. medelijden heeft met mensen zoals v. G. kan ik het toch niet helemaal met hem eens zijn. Over een ding kunnen wij het wel eens zijn nl. ,,dat het communisme verderfelijk is"! Het communisme is immers ge richt op wereldoverheersing evengoed als het nazidom dat was. Waar armoede heerst en ontreddering, zal het commu nisme een goede voedingsbodem vin den. Het communisme is immers ge boren uit armoe der massa. En daar uw artikeltje erg pro-westers is zou ik u toch wel eens enkele vragen wil len stellen, geachte heer v.d. V. Is vervolging van de neger in wezen niet gelijk aan jodenvervolging? Waar om lijdt tweederde der bevolking nog honger? Hoe komt het toch dat in lan den zoals b.v. Italië en Frankrijk zo veel communisten zijn en zoveel stakin gen? En om in eigen land te blijven, ge achte heer v.d. V., hoe komt het toch dat 18 jaar na de bevrijding de wo ningnood nog zo ontstellend hoog is? Ik kan u verzekeren, dat het alleen maar de arbeiders zijn die geen woning hebben of in krotten wonen. Voor de man met geld is woningnood geen pro bleem, zie de aanbiedingen maar in dagbladen. Ieder kan hier zo veel geld verdienen als hij wil, „behalve de ar beider". Zijn loon is van boven voor hem geregeld. Zo komt het ook, dat nog honderdduizenden arbeiders met 85 óf minder hun gezin moeten on derhouden terwijl er bijna iedere dag weer een miljonair bij komt. Vooral ook de ouden van dagen lijden gebrek. Voor deze mensen betekent hun AOW- pensioen armoede terwijl ditzelfde pen sioen voor vele anderen een fijne va kantiereis betekent, zo maar in de schoot geworpen. Wat te denken van mensen wier enige activiteit bestaat in het bijwonen der j aarlijkse aandeelhoudersvergaderingen om te zien hoeveel winst er gemaakt is. Winst waarvoor toch de arbeider heeft moeten zorgen en wiens enig aan deel bestaat uit steeds harder werken. En nu Cuba, geachte heer v.d. V. Wist u dat voor het bewind van Castro 60 pet. der bevolking in de grootste armoede leefde in lemen hutten waar slechts enkele maanden per jaar werk voor was. Is het dan een wonder dat een man als Castro opstond en de Ame rikaanse kapitalisten de deur uit dreef. Toen als tegenmaatregel de Cubaanse suikerinvoer in Amerika stop werd ge zet, dreef men Castro recht in de armen van het communisme. Nu plukt men de vruchten van een verkeerde poli tiek en zal Cuba als bedreiging van de wereldvrede blijven bestaan. U ziet, geachte heer v.d. V., dat wij ook wel eens op eigen borst mogen kloppen. KAATSHEUVEL, M. L. DANK VOOR DE DEUK Zeer hartelijk dank aan degene die op zaterdag 23 maart j.l. de moeite nam een deuk in mijn wagen te rijden, en zich vervolgens uit de voeten maakte. BREDA C. Boekei DE TOESTAND (II) Openhartig gesprek met prof. Pofjes. Ik vraag me af Zeer Hooggeleerde Heer prof. Pofjes, waar hebt u de hoge studie vandaan gehaald' van wat u verleden zaterdag in deze courant met zeer hoge stadhuiswoorden schreef. Ik bedoel hiermeé: welke academische vorming hebt u daarvoor genoten? En aan welke school geeft u als docent uw geleerde lessen. Ik vind het interes sant, mij ook in telaten schrijven aan uw universiteit. Graag heb ik dan ook uw inlichtingen daarover. Maar als ik vragen mag heer prof. om niet nieuwsgierig te zijn, hoe hoog is uw salaris nu? BREDA EEN STUDENT DE TOESTAND (III) Ja! Wat 'n toestand! Want eerlijk, ik vraag mij nu af of wij „Papier voor uw pen" niet beter kunnen besteden? Neem bv. eerst het stukje van de heer Pison, met als titel ,,De toestand". Nu geloof ik wel, dat de toestand in de wereld verwarrend is. Maar is het nu per se nódig papier beschikbaar te stellen voor stukken als ,,De toestand" van Pison? Stukken zonder enige in houd en samenhang en ronduit gezegd nietszeggend en verward. Zonde van het goede papier! Verder twee inzen ders over de vraag: „Zijn er nog beel denstormers?" Ook hier mijn vraag: „Wat voor zin hebben dit soort brie ven?". De „parochiaan uit Terheijden" stelt de vraag: „Is H. Hartverering uit de tijd en past deze niet meer in ónze samenleving?" Een vraag die niet ge steld behoeft te worden, want H. Hart- devotie en -verering is niét uit de tijd en past zeer zeker in onze samenle ving! Een „levende" H. Hart-verering vraagt (en éistü) andere dingen (en vooral daden van ons hért!) dan een „beeld" of „bijdragen voor aanschaf en plaatsing vaneen beeld!!" En „heiligschennis"? Kom nu! Het gaat in Terheijden om „een door de parochianen geschonken" beeld. En de parochiaan én de mevrouw uit Ter heijden schrijven in deze zin. En zo vraag ik me af: „Gaat het hier nu om geloof en H. Hartverering of zijn de inzenders het zwaarst getroffen omdat zij met de andere parochianen dit beeld kochten en schonken?" Nog een stuk De heer P. uit Oost burg komt met „grote steden en de KVP" en geeft een statistiek. Verder spreekt hij over „afval", hiermee be doelend de katholieken die hun stem niet of niet meer uitbrengen op de KVP. Maar, geachte heer P., deze ka tholieken zijn toch geen „afval!" Zeer velen onder hen zijn diepgelovende ménsen! „Statistieken" hebben geen enkele zin. Beter is het om gezamenlijk „Papier voor uw pen" in te schakelen bij een gezamenlijk onderzoek naar eventuele oorzaken van geloofsver- zwakking, etc., etc.! Dan zou deze onze rubriek tenminste „goed" ge bruikt worden! TERNEUZEN V. zen, die de boer een menswaardig be staan opleveren. De boer kan nog zo zwoegen, de varkens kunneri nog zo vet worden, de kippen kunnen nog zo veel leggen, als voor de produkten geen toeslagen gegeven worden boven de prijzen van vraag en aanbod, dan gaat de Nederlandse landbouw naar de blik sem. Inzender heeft met zijn betoog de 800 miljoen per jaar toeslagen niet weggeredeneerd. Die 800 miljoen zijn het behoud van de boerenstand. Red.) „PISON ARIA" Nadat wij enkele maanden gevrij waard zijn geweest van de beschouwin gen, commentaren en opmerkingen van 's heren Pisons perschef prof. Pofjes en al vaag de hoop gingen koesteren de rubriek Papier voor Uw Pen voortaan gevuld te zien met dat soort artikelen dat voor ons gewone mannetjes en vrouwtjes zonder het raadplegen van ency en andere clopedieën te begrijpen is, worden wij de laatste weken weer regelmatig vergast op des profs com muniqués. Zo lazen wij verleden week weer een halve kolom over „De Toe stand". Misschien krijgen wij volgen de week een beschouwing over „De essentiële verschillen tussen moeras- koortskwaadsappigheid en koudekip- penkoortsrilbibber bezien in het licht van de huidige locomokipkachellefant- jesverering in Graspollervenie (agra rische industriegemeente ten oosten van Kwarkstradeel) Wat wij ons echter afvragen is of het geen aanbeveling zou verdienen wanneer de hooggeleerde prof. zijn commentaren op alles en nog wat uit sluitend zou mededelen aan de redac tie van plaatselijke bladen uit het rayon Kwarkstradeel, bijv. Het Weekblad voor Eigenheimerhuizen „De Mesthoop- stradeelse Turfbode" etc. Daarnaast zou hij in zijn functie van hoogleraar aan de universiteit van Blubberhutten (in de tonneurreologische en aanpik- keraturele wetenschappen) zijn com muniqués kwijt kunnen aan het stu dentenblad „De Zwambode". Wij, en met ons vele, vele anderen zouden de prof. indien hij bo venstaand advies zou opvolgen, heel erg dankbaar zijn. Of de prof. (en zijn geestelijke vader en werkgever) Hu I dit wil doen is, gelet op hun instelling, njeuws brengt", vooralsnog weinig aannemelijk. In ieder -rrfda geval zouden zij ons hierdoor zeer ver- plichten. BREDA, K. KLEINE die bij de aanvang hun adhesie betuig den en dat niet op de manier zoals vorige week iemand onder deze rubriek meende te moeten doen nu eens niet langer het katje uit de boom kij ken, maar een briefje met naam, adres geslacht, leeftijd en beroep sturen aan petit-comité „Gravius", p.a, Molenleij- straat 25a, zal het beslistlukken de Bredase kamerbewoners(sters) wat na der tot elkaar te brengen. PETIT-COMITé „GRAVIUS MOORDZAAK BAARN Ik heb er behoefte aan u mee te delen, dat ik, nd de eerste dag, ben opgehouden met het lezen van de ver slagen van de behandeling der Baarn- se moordzaak te Utrecht. Niet alleen in uw blad, maar ook in andere kran ten. Hoewel ik meen. dat ik zowel de taak van de krant als het belang van de rechtbankverslaggeving begrijp, wil ik toch protesteren tegen de wijze, waarop ons het verloop van deze onzalige ge schiedenis in de kranten is meegedeeld. We hebben immers het verloop van deze gruwelijke misdaad tot in details nauwkeurig voorgeschoteld gekregen. En wat zijn we aan deze nieuw ver worven kennis rijker geworden? Wij kunnen er op twee manieren op rea geren. We kunnen de houding aanne men van de verdachte Henny W. en zijn woorden citeren: „Het is nooit een stuk van mijzelf geweest". We kunnen ook, zoals ik een ogenblik ge probeerd heb, de situatie die door deze misdaad ontstaan is op ons eigen leven en op onze eigen omgeving projecteren. Dat leidt echter tot een zo grote ont zetting en tot een zo grote panische angst, dat ik er heel snel mee ben on gehouden. En ik heb toen maar snel het besluit genomen me niet verder in de verslagen te verdiepen. Neen, verrijkt hebt u ons door uw verslaggeving in dit geval niet. Eerder hebt u ons belast, voor onszelf althans, met de taak waaróm ik de Utrechtse rechters moet beklagen Ik hoop dat deze affaire voor de Ne derlandse pers aanleiding moge wor den om zich te bezinnen op de recht bankverslaggeving iii 't bijzonder en op de verslaggeving in 't algemeen waar die de zelfkant van het menselijk leven (Advertentie) A. J. K. KAMERBEWONERS (VI) De basis voor een vorm van gezellig heidsvereniging van kamerbewoners- (sters) is nu toch eindelijk gelegd. Er is een petit-comité in het leven geroe pen voor de om het met een groot woord te noemen organisatie, die bij een dergelijk initiatief nu eenmaal onvermijdelijk is. Gezien de leeftijds verschillen van degenen, die ons reeds schriftelijk vertelden, zich graag bij deze vriendenkring aan te sluiten, werd besloten de in oprichting zijnde „club" te splitsen in een oudere en een jongere groep, zonder dat dit overigens een absolute scheiding inhoudt. Deze split sing. alsmede het feit dat bet aantal „aanmeldingen" (die overigens abso luut geen verplichtingen inhouden) ge ringer bleek, dan de vele adhesie-be- tuigingen tevoren, zijn er de oorzaak H WÊ 9ML JP)._ van, dat de huidige kern (of eigenlijk Benfica-fanclub bestaat. Het adres is (In feite brengt iedere rechtbankver slaggeving de zelfkant van het mense lijk leven in het nieuws. Daarom be trachten wij, bij ieder „geval", de no dige prudentie, hoe casu dus ook in de affaire-Baarn. Het grootste straf proces in Nederland in feite een on Nederlandse zaak kan niet met enke le regels worden afgedaan. Er steekt ook een enorm stuk waarschuwing en lering in voor ouders en opvoeders en ook voor de jeugd zelf. Bovendien speelt hierin nog mee, dat we geen voet mogen geven aan een verwijt, dat met name te Baarn in de aanvang tot de justitie gericht is: klasse-justitie. Het objectief registreren van feiten in een rechtszitting is ook een uitvloeisel van de openbaarheid van de rechts pleging, een enorm goed in een demo cratische samenleving. Red.). BENFICA-FANCLUB Ik heb gehoord dat er in Breda een zijn het er nu twee) niet groot genoeg is om het initiatief, kamerbewoners in de gelegenheid te stellen hun kennis senkring uit te breiden en wat meer contacten te kunnen leggen, goed te kunnen realiseren Wanneer al degenen mij jammer genoeg niet bekend. Daar ik graag meer zou willen weten van deze Portugese club, vraag ik het be stuur vriendelijk of men mij even kan bellen. Bij voorbaat dank. SENSATIEPERS EN DE PAUS In nogal wat boeken en ook films van de laatste tijd heeft de priester een niet onbelangrijke rol. Bij rood licht, een paar mooie vrouwen op bar krukken, een priester in toog op de achtergrond op de band, en het boek gaat erin als koek. Maar de hongerige, op sensatie beluste massa blijft door schreeuwen. Het Italiaanse tijdschrift ,,L'Espresso" bevatte een groot artikel onder de kop De paus gaat te ver naar links waarin dan werd geschre ven dat 'n groot aantal Italiaanse mid denstanders en conservatieven gealar meerd waren door het beleid van paus Joannes Volgens het tijdschrift had bondskanselier Adenauer ook al van z'n ongerustheid blijk gegeven (deze wist van niets). Het heeft ook hier me nigeen boos gemaakt toen de H. Vader kort geleden de schoonzoon van Kroest- jev, Alexei Adzjoebei met z'n vrouw Ra da in audiëntie ontving. Maar de herriemakers deden er beter aan een erg populair boek eens rustig door te lezen. We hebben een oaus die er volkomen mee op de hoogte is (het H. Evangelie) Die de moed heeft dwars door al bet lege lawaai heen te gaan. Wat denken ze dat wijsheid en grootheid is? De paus heeft ze ook niet nodig om op listige slangen te wijzen. Wat de eerbied betreft voor alles wat onttrokken is aan het profane gebruik, en voor hen die de plaats innemen van „de Here" hebben onze protestantse broeders ons nog wat te leren. Gaat u maar rustig slapen! Alleen al de eerste helft van het concilie heeft uit gewezen: Gods plaatsbekleder weet het precies! ETTEN P. TAP V r I kwartje per kolom^ 4 kolommen f I.- !L tl t I «r M j i i IL s r St SU K I i ll lil ïvl JJ l ~1 -I I -1 -i I .-J o. j a o r~ Ist i II III: iv j 1 A a 1 B 1 1 1 C 1 1 1 o 1 E 1 1 1 1 1 1 H 1 1 1 1 1 1 ÏK 1 1 1 Inzendingen uiterlijk dinsdag- avond 18.00 uur postbus 2500 Am* sterdam. Hierboven plaatsen wij n°g enkele invulkolommen voor onze puzzel. Deelnemers kun nen deze gebruiken als zij meer dan vier kolommen willen in vullen. TE WEINIG INTELLECTUELEN IN DE POLITIEK Vaak hoort men in kringen van in tellectuelen de bewering: „Ik doe niet aan politiek, daar voel ik niets voor, een laag peil om daaraan mee te dóen", enz_ De vraag kan hierbij gesteld worden, of dat wei de juiste houding is? Im mers alle burgers vormen „de staat' en dezen hebben in de maatschappij naast hun rechten ook hun plichten, niet alleen voor 't betalen van belas ting. maar tevens om mee te werken voor 't algemeen welzijn, als men daar voor in staat is o.a. aan de besteding van de vrij hoge belastingen volgens de verdelende rechtvaardigheid Dit mag gerust gratis geschieden en'hoeft niet altijd dubbel-dik betaald te worden, wat een teken kan zijn van groot ego- istisch materialisme. Daarenboven kan de gemeenschap een bepaalde aanspraak maken op de medewerking van de academisch-ge- vormden, uit een zekere erkentelijkheid voor de grote kosten die deze voor hun "wetenschappelijke opleiding betaald heeft. Volgens „Statistisch Zakboek 1963" waren er in Nederland in het iaar 1959 40.707 studenten bij het wetenschappe lijk (hoger) onderwijs, waarvoor de overheids-uitgaven 243,3 miljoen gulden met slechts 0,2 miljoen gulden aan in komsten bedroegen, zodat iedere aca demische student jaarlijks f 5969,- aan de gemeenschap kost, wat bij een stu dietijd van vijf jaren een bedrag van f 29.845,- wordt. En voor de min of meer boemelende studenten met veel langere studie wordt die som nog be duidend hoger en evenzeer voor meer dere studierichtingen met ijverig stu derenden Daarom is het niet teveel gevraagd van hen, aan wier wetenschappelijke opleiding de maatschappij zulk een groot bedrag besteed heeft, dat zij die hogere kennis ook enigszins ten gunste van het algemeen welzijn willen be steden. De staatkundige belangen ko men daarbij op de eerste plaats in aanmerking, maar tevens die van an dere geschikte maatschappelijke in stellingen, ook op godsdienstig gebied. Het zal tevens een bewijs van „stan ding" voor de betrokkene zijn, die ze ker door de gemeenschap gewaardeerd wordt, wijl het algemeen welzijn daar door op een hoger peil gebracht wordt. Daartoe bij te dragen is zeker een zeer eervolle en verdienstelijke levenstaak. Volmaakt zal het dan ook wel niet zijn, maar wel beter dan thans. OOSTBURG P D. LANDBOUWSCHAP Wie de drie ingezonden stukken van de landbouwmedewerker van De Stem heeft gelezen zal met ontsteltenis of ergernis zijn vervuld. Want de enormi teiten die hij daar heeft verkocht ko men er op neer dat de boer zonder het Landbouwschap geen boer meer zal blijven want de koeien zullen droog vallen, het graan zal niet meer opko men en de kippen gaan staken om eieren te leggen. Wanneer hij zijn eigen woorden gelooft, dan moet hij maar eens terugzien op de dertiger ja ren, toen de boer zonder Landbouw schap en zonder gediplomeerd te zijn een produktie wist op te brengen waar van toen een gedeelte vernietigd moest worden en waar we nu met de over schotten nog mee te kampen hebben. Wat verder het Landbouwschap de boer ten voordeel brengt, zoals hij zegt, daar moet de boer zelf over kunnen beslissen en niet door een buitenstaan der. Om het papier maar te sparen om verder op zijn geschrijf in te gaan, wordt het hoog tijd om alle boeren nu de gelegenheid te geven hen met ge sloten briefjes te laten stemmen over het zijn of het niet zijn van het Land-: bouwschap, want dat is dan echte demo cratie, want nu hebben ze de boer een paard verkocht met niet volledige ge gevens of met inwendige gebreken. BORSSELE, EEN BOER (Inzender heeft de betogen van de landbouwmedewerker maar slecht ver teerd. Hij schiet langs de kern heen en die kern is: het garanderen van prij-, In Vlissingen vond de eerste voor drachtsoefening plaats van leerlingen uit de gitaar klasse van de heer E. Buys, de accordeonklasse van de heer G. Audenaardt, de blokfluitklasse van de heer S. Schyve en de harmonium- klassen van de heren Broerse en Theunis. In zijn openingswoord kon de adjunct- directeur van de afdeling Vlissingen van de Stichting Zeeuwse Muziekschool, de heer Broerse. een zaal vol belangstellen de ouders welkom heten Hierna werden in vlot tempo een kleine "dertig nummers afgewerkt Dat een gitaar nog anders gebruikt kan worden dan alleen maar voor bege leiding van simpele accoordjes bewees Inge van Veen in een Méditation van Folk Dean. Hans Timmerman bewees met zijn Etude van Dean reeds zijn muzikaliteit en met belangstelling zien wij naar zijn vorderingen het volgende jaar uit. Uit het hoofd spelen is altijd al een prestatie apart, maar zijn nuanceringen en zijn ritmisch gevoel beloven nu reeds iets voor de toekomst. Ditzelfde kan in zekere matë gezegd worden van Hetty Stumphius, die samen met haar leraar de heer Schyve Musette, la Faridon- daine op de fluit vertolkte. En zo deed ieder zijn best, de ene met meer geluk dan de andere, maar allen met een enthousiasme, dat door publiek en docenten gewaardeerd wordt. Gevoelvol speelde Wilma Lommers Onze Vader van Telemann. Het pro gramma was zeer afwisselend. Vermel denswaardig was ook het accordeonspel van Dick van de Hof in een Mazurka van Haag, en Hans Lens in Dans l'ombre van Steurs, dat vlot en zonder aarzelen gespeeld werd. Het programma werd besloten door Cor Klapwijk, een jongeman die nog maar acht maanden les heeft, maar die blijk gaf van'een spontane muzikaliteit. Hij speelde Dankt, dankt nu allen God. Dé heer Broerse wekte de ouders op, om toe te zien, dat er geregeld ge studeerd wordt. „Wij zijn tevreden", aldus de adjunct-directeur, „met een half uur per dag". A. L. 1 A X worden verstrekt door de financieringsmaatschappij' MAHUKO N.V. in alle kantoren van de (Van onze correspondent) In aanwezigheid van burgemeester, wethouders, secretaris, geestelijke en wereldlijke overheid werd donderdag namiddag door de heer P. Timmermans, directeur hijkantoren Amsterdamse Bank uit Amsterdam de nieuwe vestiging van deze bank op de Markt te IJzendijke geopend. Met een kort woord ging spreker in op de historie van de vestiging in deze plaats. Het verheugde hem zeer, na het de laatste jaren met een wekelijks zit dag te hebben moeten stellen, thans de cliëntèle weer in een permanent gebouw te kunnen ontvangen. Zijn rede werd op geestige wijze be antwoord door burgemeester J. Ficq, die de onderneming veel succes toewens te en zich evenals vorige sprekers bij zonder verheugde over deze nieuwe ves tiging. Hierna kon de kantoorhouder de heer J. de Bliek een flink aantal relaties en belangstellenden door het nieuwe riante bijkantoor rondleiden, waarbij vooral een 84-tal safeloketten de aandacht trok. Tal van bloemstukken accentueerden de beste wensen die het nieuwe bijkan toor meekreeg. Na afloop van het officiële gedeelte werd nog een geanimeerde receptie ge houden in hotel „Het Hof van Koop handel". De nog steeds niet aflatende ijver van Vlissingen om de gemeente Oost- en West-Souburg bij haar grondgebied te voegen, schijnt op de Souburgse raad geen al te grote in druk meer te maken. Althans zeker niet op de heer W. Huson (P.v.d.A.). In plaats van zich bedrukt te tonen onder de Vlissingse dreiging, gaf hij gistermiddag tijdens de raadsver gadering zelfs blijk van expansie drift. Het socialistische raadslid had hierbij zijn oog laten vallen, ter wille van de recreatiemogelijkheden der Souburgers, op het veraf gele gen Veerse Meer. Naar zijn mening diende Souburg hier een vinger in de pap te hebben, mogelijk als de'el- hebber in grond. Als vermaning om snel te hande len wees de heer Huson er op, dat over een jaar of vijf langs de oever van dit meer geen slag meer aan de bak zal zijn te krijgen. Burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny zag er niet veel in, vooral door de afstand, de Souburgse vlag aan het Veerse Meer te planten. Voor harmonische recreatieve voor ziening voor zijn gemeentenaren achtte hij de nabijgelegen boorden der Westerschelde meer geschikt. De Boerenleenbank te Ovezande heeft onlangs het pand nr. 6 aangekocht aan het Kerkplein met de bedoeling, daar in de nabije toekomst een nieuw bank gebouw te vestigen. Gezien de ligging aan het Kerkplein, is dit een aantrekke lijke standplaats. De Boerenleenbank, die de laatste ja ren sterk is gegroeid, heeft met deze aankoop de eerste stap gezet in de rich ting van een betere huisvesting. De tegenwoordige vestiging in de woning van de kassier, de heer A. Rijk, is door de sterke toename van de klandizie en daardoor tevens van de werkzaamhe den absoluut ongeschikt geworden. Men heeft hier de beschikking over een kan toorruimte ter grootte van een kleine zitkamer met daarachter een nog klei nere wachtkamer. De enge behuizing maakt het noodzakelijk, dat de kantoor bediende van de bank voor het uitoefe nen van haar werkaamheden meermalen haar domicilie moet kiezen in het woongedeelte van de kassier, wil men tenminste een vlotte bediening van de klanten kunnen garanderen. En wan neer men bedenkt, dat deze bank een aaromzet van circa zeventien miljoen bereikt, benevens een totaal aantal dag- boekposten van circa elfduizend, dan wordt het duidelijk, dat hiervoor een grotere werkruimte nodig is. Oorspronkelijk gingen de verlangens van het bestuur uit naar een nieuwe vestiging aan de Hoofdstraat, aangezien men zulks voor de potentiële cliëntèle attractiever achtte. Nu men echter op vrij goedkope wijze de beschikking kon krijgen over het pand aan het Kerk plein, heeft men de knoop doorgehakt. Op zich heeft het aangekochte pand, dat klein en verouderd is, voor de bank weinig waarde, maar de aanwezigheid van meer dan vijfhonderd vierkante me. ter bouwgrond is hier doorslaggevend. Men hoopt hier zo gauw mogelijk met de bouw van een nieuwe bank te kun nen beginnen. dedelingen. „Literaire tafelstonden" een gemeenschap van Vlaamse letter-, kundigen, die door het houden van exposities, boekenbeurzen e.d. de aan» dacht willen vestigen op jongere Vlaam. s schrijvers 'en dichters. Door de gro» te overvloed van kopij is het voor de» ze mensen vaak moeilijk tot publikatiö te komen. Men wil door het exposeren van zeldzame handschriften, manu scripten etc. belangstelling opwekken voor het geschréven Vlaams woord, maar daarnaast ook voor de expressie in de beeldende kunst. Zo zullen op de tentoonstelling in Sluis in de kelder van het Balfort schilderijen geëxposeerd wor* den van kunstenaars als Marcel Cool- saet uit Wevelgem. van Haute en Jos Wut. Behalve met de aangesloten Vlaam» se schrijvers kan men ook kennis ma» ken met werk van Jan Eekhout en me vrouw Hettie Evenhuis uit Biervliet, die als schrijfster van jongensboeken in West-Zeeuwsch Vlaanderen een goede naam heeft. In voorbereiding is het houden van een lezing door een Vlaams literator, waarbij speciaal wordt gedacht aan de leerlingen van de middelbare scholen. (Advertentie) Onder Oosterland werd donderdagmid dag, op de rijksweg tussen de cafés „Blauwe Keet" en „Even Buiten", de wielrijder Stoutjesdijk aangereden door een personenwagen, bestuurd door M. de K. uit Bruinisse. De fietser werd zo danig getroffen, dat hij ter plaatse over leed. De wagen, die de K. even tevoren in Zierikzee gekocht had, werd zwaar beschadigd. Het slachtoffer stak zonder richting aan te geven, komende uit een zijweg, de rijksweg over. Hij was 64 jaar en ongehuwd. De bestuurder van de auto had zijn wagen nog niet verzekerd. Donderdag 11 april a.s. zal „Minia tuur Walcheren" aan het Molenwater te Middelburg haar poorten weer voor het publiek openstellen. De permanente ten toonstelling van het eiland in het klein, die elk jaar vele duizenden bezoekers trekt, zal geopend blijven tot 29 sep tember. Het klank- en lichtspel in de abdij wordt dit jaar voor de eerste maal op 5 juni gegeven en duurt elke week op woensdag, donderdag en'vrijdag, tot 16 september. De ringrijderij met versierde sjezen is voor dit jaar vastgesteld op 18 juli gevolgd door de ringrijderij voor paar den op 22 augustus. De afdeling Zeeland van de Koninklij ke Natuurhistorische Vereniging heeft in „De Opril" te Goes haar jaarvergadering gehouden. Het ledental heeft zich dit jaar onver anderd gehandhaafd op 37. Het financieel overzicht van de pen ningmeester de heer C. v. d. Peyl gaf geen reden tot verontrusting. Bij een bespreking over de te houden excursies in het nieuwe verenigingsjaar kwamen uit de vergadering wensen anar voren met betrekking tot o.a. bezoeken aan ht natuurreservaat te Ritthem, de Kaloot te Borssele, de vogelinlagen op Schouwen, en de tuinen van de Belgische Koning in Laeken. Na dit huishoudelijk gedeelte hield drs A. C. Drinkwaard, hoofd van het Labo ratorium voor Visserij-onderzoek te We- meldinge het tweede deel van zijn lezing over het onderwerp „De voltooiing van Zeeland en de Visserij en -de veranderin gen die zich in Zeeland voordoen door de uitvoering van het Deltaplan". Ook dit maal illustreerde spreker zijn causerie met een serie magnifieke dia's. Op een persconferentie in de raad zaal van Sluis is een uiteenzetting ge geven van de opzet en het doel van de letterkundige organisatie „Literaire tafelstonden" een büeenkomst die van 6 tot 16 april plaats vindt en die ge opend zal worden door mr. dr. A.J.J. M. Mes, wnd. comm. der Koningin in Zeeland. Dit deelde burgemeester Van Hoote- gëm mee. De heer Marcel van de Vel de uit Brugge deed enige nadere me- Zie parken in voorjaarstooi, zie een nieuw lente-leven in de wereldstad. DE STOOMVAART MIJ. ZEELAND ORGANISEERT VAKANTIEREIZEN PER DAGBOOT TEGEN ZEER AANTREKKELIJKE PRIJZEN 5, 7 en 8 daagse Londen reizen met logies en ontbijt, dan wel geheel verzorgd al of niet met excursies. Vanaf ƒ141.- Geniet van de prachtige overtocht met uitstekende verzorging aan boord (de reis is al een vakantie). Bovendien aan boord gezellig en voordelig winkelen in de'Tax-free shop". BOEK VIA DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dagdienst HOEK VAN HOLLAND-HARWICH ZONDAG 31 MAART. Eerste Passiezon dag. Mis: Judica. Geen Gloria. Credo. Prefatie van het H. Kruis. MAANDAG 1 APRIL. Maandag na Pas siezondag. Paars. Prefatie van het H. Kruis. DINSDAG 2. Dinsdag na Passiezondag. Paars. Tweede gebed H. Franciscus van Paula. (In 1416 werd hij te Paula ge boren. Hij werd gegrepen door het ideaal van de armoede en stichtte de Orde der Minimen. Zijn leven was één grote aanklacht tegen de weelde der 15e eeuw. Hij stierf in 1507 bij Tours in Frankrijk). Prefatie van het H. Kruis. WOENSDAG 3. Woensdag na Passiezon- dag. Paars. Prefatie van het H. Kruis. DONDERDAG 4. Donderdag na Passie zondag. Paars. Tweede gebed H. Isi- dorus. (Deze heilige volgde zijn broer, de H. Leander, op als aartsbisschop van Sevilla. Door zijn strijd tegen de Arianen heeft hij Spanje gekerstend. Na een bestuur van 40 jaar stierf hij in 636 te Sevilla). Prefatie van het H. Kruis. VRIJDAG 5. Eerste vrijdag. Vrijdag na Passiezondag. Paars. Tweede gebed H. Vincentius Ferrerius. (Te Valencia omstreeks 1350 geboren, trad hij op 17-jarige leeftijd in de Orde der Domi nicanen. Tijdens het Grote Westerse Schisma was hij de heraut van het goddelijk oordeel. Op 5 april 1419 stierf hij in Bretagne). Derde gebed Zeven Smarten van Maria. (Dit feest werd in de 17e eeuw gevierd door de Ser- vieten. Paus Pius VII heeft het in 1817 in de algemene kalender van de Kerk opgenomen). Prefatie van het H. Kruis. Of: Votiefmis van het H. hart: Cogitationes. Wit. Tweede gebed van vrijdag na Passiezondag. Derde gebed H. Vincentius Ferrerius. Geen Credo. Prefatie van het H. Hart. Of: Mis van de Zeven Smarten van Maria. Wit. Tweede gebed van vrijdag na Passiezondag. Derde gebed H. Vincen tius Ferrerius. Sequentia. Prefatie van de H. Maag Maria. ZATERDAG 6. Eerste zaterdag. Zater dag na Passiezondag. Paars. Prefatie van het ff. Kruis.

de Stem | 1963 | | pagina 17