Waarmee chanteerde Henny H.? gebroeders Yeiliger Zuid-Amerika kost V.S. twintig miljard dollar MR. MATHUIZEN„DIT IS DE KERNVRAAG" ZWART EN WIT OP FRIESE GROND Vierhonderd tyfuslijders Raadslieden beschuldigen elkanders cliënten Hulpprogramma voor de achtergebleven gebiedén komt erg traag op gang Lichtpunt Welgestelde bomen-dieven Torpederen Directe collaps Verder herstel Scheveningen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 MAART 1963 Verwaarlozing en eenzaamheid Verslagenheid Eenzamen Mr. Dielz Luchtmacht op Bali ingezet Pionnen Kath. en christelijke aannemersbonden gaan samenwerken Politieman in Baarn disciplinair gestraft IN WERELDN00D ONSVASTENOFFER giro 5850 Hef absolute" Directeursbenoeming machinefabriek Breda M MIERLO EX ZOOX 11 Het N.T.I, over intrekking erkenning Van de grond af BEURS VAN AMSTERDAM Het hoogtepunt van het Baarnse monsterproces het requisitoir is voorbq. De pleidooien vormen voorlopig het einde. Mr. Pauwcis kwam in de zitting van gisteren als eerste verde diger, n.l. van de super-intelligente timmermanszoon Henny W. aan het woord. Geruime tijd voor de zitting begon zat Henny, die eer gisteren twaalf jaar tegen zich hoorde eisen, op de verdachtenstoel. Hij scheen zich te hébben hersteld van de schok die het Openbaar Ministerie hem toebracht. De president vroeg hem of hij alsnog een laatste woord op de eis te spreken heeft. Henny schudde het hoofd. Toen ging mr. Pauwels spreken. Kort en suggestief waren zijn eerste zinnen. Men ging er voor zitten. „Henny heeft geen woord gelogen". Dat zegt de verdediger. En verder: „Een jaar gevangenis straf zal mijn cliënt een volledig ander beeld geven van de misdaad. Maar goed: een onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling en twaalf is véél te véél. Minstens een derde moet er van die straf af en dan nóg is die T.B.R. overtrokken". De grijze pleiter bracht in het begin van zijn pleidooi dank aan de rechtbank, die zo strijdvaardig waakzaam was tijdens het gehele proces. Ook de officier, mr. Van Dijken, kreeg een pluim: „Zelden heb ik een beter requisitoir aangehoord, on danks de vijftig jaar dat ik als advocaat optreed. Ik geloof, meneer de officier, dat het procureur-generaalschap voor u is weggelegd De officier keek nauwe lijks op. „Van klassejustitie heb ik in Nederland nog nooit gehoord", zei mr. Frangois frank en vrij. Toen sprak hij over Theo Mastwijk. Dit was een jongen die om maar eens een vakuitdrukking te gebrui ken „kraakte als iemand van veertig". „Theo is de oorzaak van het misdrijf, ik mag hem niet ontzien, al is hij slacht offer. Hij pleegde chantage en chantage is het ergste misdrijf vind ik. Mijn cliënt kon niet anders. Waar ik niet in geloof is, dat Boudewijn, toen eerstejaars stu dent, zo'n onschuldig vergiftigingsplan opmaakte. Die „onschuldige" pilletjes zul len serminal geweest zijn, een gevaarlijk barbituur-zuur. Het was een chantage- moord. En verder weiger ik te geloven dat Theo Mastwijk levend in de put ging". Mr. Joh. K. M. Mathuizen, verdediger van Boudewijn H., sprak zijn waardering uit voor de kalme, niet emotionele sfeer waarin dit proces is gevoerd. Hij had ook veel lof voor de publiciteit. Mr. Mathuizen stelde dat het belang rijkste aspect van deze zaak niet de sen satie is, maar de verslagenheid. Er is hier een moord gepleegd door kinderen. Dit is niet spectaculair, maar in-droevig. „Wat is bij kinderen mogelijk?", zo vroeg mr. Mathuizen zich af. Mr. Mathuisen sprak verder over de psychologie van de moord en wees er op dat zelfs psychiaters van naam, zoals prof. dr. Schneemann, deze Baarnse moord een zeer moeilijk, bijna onver klaarbaar geval vinden. De raadsman was ervan overtuigd dat de drie jongens geen moment zoals door de stukken wordt gesuggereerd in kalm beraad te werk zijn gegaan. Daarom vond hij het ook zeer goed ver klaarbaar dat Boudewijn „geen goed ver slag" kan doen van het gebeurde. „De verdachten hebben alleen enkele saillante foto's overgehouden uit de kaleidoscopi- sche film van gebeurtenissen, spanningen en schokken". Hij vergeleek dit met een koortsdroom. „Voor Boudewijn is kenmerkend zijn grote liefde voor dieren. Hij was een eern zame jongen. Hij leefde in een isolement". ..De broers H. hebben in hun eenzaam heid want ook Ewout deelde daarin de vriendenschaar, waartoen Henny W. behoorde, met opzet gezocht. Daarom ac cepteerden zij op Henny's advies ook Theo Mastwijk. In dat opzicht waren zij buitengewoon sportief". Er is door Mastwijk een zware drang uitgeoefend op W., maar niet vanwege de gestolen appelen enzovoort. Er moet iets anders geweest zijn. „Hier zit overleg achter, meneer de president", zei mr. Mathuisen. Henny W. schoof de gebroeders H. Theo Mastwijk om de een of andere reden op hun dak. Hij had geen haast om hem er weer van daan te halen. Hij wilde juist de gebroe ders H. in verlegenheid brengen, in een positie waaruit ze niet meer terugkon den. En als dreiging gebruikte hij hier bij het verraad van de diefstallen. Hij dwong de gebroeders H. een rol te spelen in z ij n plan. Boudewijn vroeg gisteren aan Henny: „Waarom heb je Theo bij ons gebracht?" Dat is de kernvraag.En Boudewijn is niet naar zijn vader gegaan. In het gezin was geen ziekte-inzicht. Er is hier sprake ^an verwaarlozing". Mr. Van Dijken beaamde dat er „iets" anders geweest kan zijn dan angst voor verraad van de diefstallen. „Maar hier van is niets gebleken". Overigens sprak de officier zijn lof uit voor het boeiende betoog van mr. Mathuisen. gehoord. Hij bepleitte voor Ewout een her-opvoedkundige behandeling, alsmede een mogelijke psycho-therapeutische be handeling. „Weliswaar", begon mr. Dietz zijn be toog, „is Ewout niet ten laste gelegd dat hij met het wurgplan gekomen is, maar het staat in de stukken en het drukt een stempel op deze verdachte". Hij zei dat het niet anders kan, dat Henny W. heeft gepoogd het slachtoffer te wurgen en ook de slagen met het kapmes heeft toe gebracht. Voor de tafel van de president knielde de raadsman neer om te demonstreren hoe dit precies geschiedde. Hij raakte af en toe zo geëmotioneerd dat hij zich in zijn woorden niet kon beheersen. Hij sprak met trillende stem als hij het had over het aandeel van Henny W. in dit drama. Mr. Dietz noemde het optreden van zijn confrère Pauwels zeer onsportief, omdat deze zich niet heeft bepaald tot de zaak Henny W., waarin hij pleitte, maar ook Ewout bij het misdrijf sleepte. Mr. Dietz stelde nadrukkelijk, dat mr. Pauwels van zijn cliënt de opdracht had gekregen, Ewout er ook bij te betrekken en ook hem een zware straf te bezorgen. Mr. Dietz gedroeg zich zo geëmotio neerd, dat de president vroeg of het mis schien niet beter was dat men even pau zeerde. Mr. Dietz wimpelde dit af met de woor den: „Ach, mijnheer de president, het is vandaag mijn trouwdag en dat etentje mis ik niet graag". Hij zette zijn pleidooi zittend voort. Met klem zei hij, dat naar zijn mening een levende Mastwijk voor Henny W. een groot gevaar opleverde. Hij is het, vol gens mr. Dietz, ook geweest die met het moordplan op de proppen is gekomen. „W. schrikt als de vergiftigingspoging mislukt, hij toont geen opluchting wan neer blijkt, dat Theo Mastwijk niet aan „het vergif" is bezweken", zo zei hij. De raadsman deelde mede. dat hij de rechter-commissaris een brief heeft ge schreven over de achtergronden van het geheel. Zo zouden de kornuiten van Theo Mastwijk de jongen hebben bedreigd, als hij nog meer diefstallen van een Soester jeugdbende zou verraden. Henny W. heeft toen Theo Mastwijk naar de villa in Baarn gebracht. Theo Mastwijk heeft zich veertig dagen laten opsluiten. Dat heeft hjj laten doen, aldus Voordat mr. H. C. Dietz raadsman van Ewout H. zijn pleidooi begon, werd de reclasseringsambtenaar Vlot nogmaals De Rijkspolitie heeft vier inwoners van het Veldhovense kerkdorp Oerle (bij Eindhoven) geverbaliseerd. Het viertal had uit een bos van de gemeente 60 bo men gestolen en deze in eigen tuinen ge plant. De vier, die in een riante bunga- lowwijk wonen, bekleden belangrijke functies in het bedrijfsleven. Dc schade die zij de gemeente Veldhoven hebben toegebracht, bedraagt 500 gulden. Verscheidene toestellen van de Indone sische luchtmacht, waaronder twee hef- schroefvliegtuigen. zijn op het eiland Bali gestationeerd om op de noordelijke hel ling van de vulkaan Goenoeng Agoeng voedsel af te werpen voor geïsoleerde Balinezen. De Balinezen hebben grote behoefte aan voedsel, kleren en medicijnen. De gouverneur van Bali heeft in het openbaar verzocht de nood van de Bali nezen te lenigen door giften. De Nederlandse regering heeft besloten om aan het Indonesische Rode Kruis een bedrag van f 50.000 over te maken ter le niging van de nood op Bali. Gisteren was voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de vulkaanuit barsting op Bali een bedrag van f 50.076,- gestort op girorekening 777 van het hoofdbestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" in Den Haag. mr. Dietz, omdat er iets heel ernstigs achter zat. Ook zou Mastwijk voor zijn opsluiting nog enkele dagen in het koren veld hebben gezeten. „Uit alles blijkt", aldus mr. Dietz, „dat het niet alleen de kleine diefstalletjes wa ren waarvan men vreesde dat zij bekend werden. Henny W. was als de dood voor Theo Mastwijk", zo betoogde de raads man. „Men kan de gebroeders H. niet tot de mededaders rekenen", zo zei hij, „zij waren pionnen in de handen van de su perman Henny W. Ewout, zo meent mr. Dietz. verkeerde in een droomtoestand. Hij heeft aan het eigenlijke misdrijf niet meegedaan. Er was bij hem geen sprake van voorbe dachten rade. Hij verzocht de rechtbank met klem Ewout vrij te spreken van het primair ten laste gelegde, namelijk medeplichtig heid aan moord. Het laatste woord van Ewout was: „Het is voor mij een vreselijke ellendige geschiedenis geweest, en als het enigszins mogelijk is zal ik graag zo snel moge lijk weer in de maatschappij terugkeren De hoofdbesturen van de Nederlandse katholieke aannemers- en patroonsbond en de Nederlandse christelijke aanne mers- en bouwvakpatroonsbond hebben besloten hun bcfeid in nauwe onderlinge samenwerking te gaan voeren. Zij wen sen hierdoor een werkelijke bijdrage te leveren tot het voeren van een krachtig ondernemersbeleid en tot een doelmatig behartigen der belangen van het bouw bedrijf in het algemeen en van de aan gesloten leden in het bijzonder. Bij het politiekorps in Baarn is een agent disciplinair gestraft, die betrokken was bij de ontvluchting van een Oosten rijkse jongen uit het Baarnse politiebu reau. Deze jongen had zich verdacht bij het paleis Soestdijk opgehouden en was opgebracht naar het Baarnse politiebu reau. Daaruit is hij ontvlucht waarvoor de agent thans verantwoordelijk wordt gesteld. De agent moet gedurende tien dagen twee uren strafdienst doen. Tegen deze straf gaat de betrokken agent in beroep. De straf heeft grote verontwaardi ging onder het politiepersoneel teweeg gebracht, temeer waar de betrokken korpschef tegen de verdachte hoofdagent heeft gezegd, dat indien hij geweten had dat de man in beroep zou gaan tegen zijn straf hij hem voor ontslag zou heb ben voorgedragen. De laatste jaren is er ernstige kritiek op het beleid van de korpschef van de Baarnse politie waardoor spanningen on der het personeel zijn ontstaan. Er zijn klachten ingediend bij de procureur-ge neraal en er is een voorlopig onderzoek ingesteld. (Advertentie) ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht zijn zij in staat in hun levensonderhoud te voorzien en toch moeten de grijsaards daar er iedere dag op uit om wat een voudig werk te verrichten of meer nog: om door te bedelen hun dagelijks stuk je brood bij elkaar te krijgen. De aanvragen bij de Bisschoppelijke Vastenactie doorkijkend, treft het ons, dat slechts één aanvrage betrekking heeft uitsluitend op de bejaarden. In Ethiopië wordt gevraagd om een huis voor ouden van dagen te Lechemti en te Dembidollo. In verdere gevallen de len ook de bejaarden in de verzorgings projecten als ziekenhuizen, klinieken, voedselvoorziening. Dit is de praktische zijde van het probleem, waarvoor giro 5850 ten name van de Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht nog steeds open staat. Vele en velerlei zijn de noden der mensen. Ook en vooral voor de bejaarden. Om hen gaat deze vijfde week der Bisschoppe lijke Vastenactie. In ons land is de gemiddelde leeftijd 71 jaar. De Braziliaan eehter wordt niet onder dan gemiddeld 39, de Kongo lees 37, de Egyptenaar 33 jaar, terwijl de bevolking van India gemiddeld niet boven de 32'A jaar uitstijgt. Het be jaardenprobleem is in die gebieden mis schien wel het ironische feit, dat er bijna geen bejaarden zijn! Voor de „sterken", die daar wél een hoge leeftijd bereiken, is die laatste levensperiode vaak de zwaarste gang van heel hun leven. Geen enkele voor ziening is voor hen getroffen. Hemel tergend is hun armoede. Nauwelijks Het is logisch, dat in het. kader van deze Vastenactie, die de noodlijdend de mens in zijn actualiteit wil bezien na de jeugd en de volwassen mannen en vrouwen, thans de bejaarden in hun zorgen aan de beurt zijn. Als medische kunstvaardigheid en make-up er al in slagen ten opzichte van de bejaarden een fagade van jeugdige frisheid over eind te houden, dan is dit toch schijn en levensbedrog. Immers: de oude mens is de wijze mens die met het einde bekend is en het aanvaardt. De mens is dus vergankelijk. Uit dat gevoel komt veelal de bewustwording voort, dat er ook iets is, dat niet vergaat, wat eeuwig is. Het eindige wordt om met Romano Guardini te spreken „transparant voor het absolute". Dat is de waarde, waarvoor wij oog moeten hebben. Vandaar, dat in deze vijfde vastenweek het probleem der bejaarden rijk aan inhoud centraal gesteld is. Naar wij vernemen zal aan de eerst volgende vergadering van aandeelhou ders worden voorgesteld tot directeur van de N.V. Machinefabriek Breda v.h. Backer en Rueb te Breda te benoemen ir. J. Bout, thans managing director van John Thompson (Wolverhampton Ltd.) (Advertentie) Naar aanleiding van de uitspraak van de commissie van beroep van de inspectie voor het schriftelijk onderwijs te Utrecht deelt de directie van het Nederlands Ta leninstituut (NTI) te Rotterdam mee: „De ISO bestaat uit een grote meer derheid van kleine instituten, die een geringe contributie betalen en enkele grote instellingen, die voor de erken ning tot 1000 per maand moeten be talen. De tegenstelling tussen NTI en ISO betreft dan ook de propaganda, die de ISO volgens uniforme normen wenst, terwijl het NTI een grote moderne re clame-actie voert". Zijn curatium waar in oud-ministers cn andere vooraanstaan de personen zitting hebben, blijft het NTI op normale wijze controleren, zodat uittreding van het NTI geen praktische verandering geeft. Van de zijde van de ISO verneemt het ANP, dat de inspectie van de instellin gen een contributie heft van 1 pet. van de omzet met een maximum van 12.000 per jaar. Daarnaast ontvangt de ISO sub sidie van de overheid. Deze contributie geeft géén zeggenschap in het bestuur van de ISO, dat gevormd wordt door onderwijsdeskundigen en consumenten organisaties. Reeds op 20 december 1961 heeft de ISO de erkenning van het NTI inge trokken, ondei meer op grond van het feit dat het NTI niet-erkende instellin gen steun verleent. Ook de door het NTI uitgegeven folders, aldus de inspectie, zijn in strijd met de richtlijnen, die de ISO stelt. De Bank voor Brabant BELEGGINGSADVIEZEN Het ziet er naar uit dat dit het beslissende jaar wordt voor Washing, tons hulpprogramma voor armen, hongerigen en anafalbeten in Zuid- Amerika. De leiders van het hulpprogramma streven ernaar in de loop van 1963 hun verheven idealen om te zetten in praktische actie en de Amerikaanse grondstelling te bewijzen dat de weg naar natio nale opgang niet gaat via een communistische revolutie, maar via democratische evolutie. Over geheel Latijns Amerika hangt de geur van revolutie als het ware in de lucht, zoals men soms naderend onweer kan ruiken. Zo goed als elke republiek uitgezonderd Mexico heeft te kampen met politieke onrust. Het Amerikaanse hulpverleningspro gramma heeft op zich genomen het be staan in Latijns Amerika van de grond af aan opnieuw op te bouwen. En dit betekent, dat de Verenigde Staten tot en met 1970 een bedrag van 20 miljard dollar moeten besteden aan de achter gebleven gebieden van Zuid-Amerika. Sinds het hulpprogramma werd afge kondigd, meer dan een jaar geleden, is er van verbetering nog maar weinig te bespeuren. De voornaamste hindernissen hierbij vloeien voort uit een algemene door geheel Latijns-Amerika waarneem bare afkeer van sociale, economische en administratieve vernieuwing. Een tweede probleem is de wankele politieke structuur die wordt veroor zaakt door juist die factoren die de Verenigde Staten willen verbeteren. Zij, die het hulpverleningsprogramma moeten uitvoeren, zijn ervan overtuigd, dat zowel uiterst rechtse als uiterst linkse groeperingen samenwerken in po gingen om het ganse programma te tor- De twaalf witte schapen van vee houder A.D. de Boer uit Terzooi in Friesland hebben zoals gemeld dezer dagen 22 zwarte lam meren geworpen. Wit en zwart dartelen lustig dooreen als een levend bewijs, dat er onder de dieren in het heitelangeen ras senprobleem is en dat de lente toch werkelijk in het land is. pederen. De linkervleugel hoopt erop, te winnen volgens het Cubaanse recept. Rechtse stromingen zetten de vernieu wers de voet dwars, teneinde de status quo, die hen best bevalt, te handhaven. De grote lijnen van het groots opgezette hulpprogramma werden door minister van financiën Douglas Dillon uitgestip peld tijdens een vergadering in Punta del Este, in Uruguay op de zevende augustus 1961, Hij stelde, dat de rege- ring-Kennedy er van uitging dat Noord- Amerika in samenwerking met Latijns- Amerika, in staat moest zijn de achter stand in nationale welvaart en sociale verhoudingen die in het zuidelijke deel van het Amerikaanse vasteland nog steeds bestaat, op korte termijn in te lopen. Als pluspunten zag de regering-Ken- nedy de enorme potentiële hulpbronnen, de immense onontgonnen gebieden, re serves aan werkkracht en een waar neembaar streven naar lotsverbetering. Als grote vraag werd opgeworpen, of Latijns-Amerika bereid en in staat zou zijn ingeroeste gewoonten en tradities op te geven. Andere obstakels waren onder andere een vage maar algemene neiging om po litiek naar links af te glijden, welk pro ces werd verhaast door diepgaande eco nomische problemen en een opdrogen van de stroom van particulier Ameri kaans kapitaal als gevolg van belemme rende wetgeving. In economisch opzicht is bijna elk Latijns-Amerikaans land knel geraakt in de tang van dalende prijzen van exportartikelen en een stijging vaïi de prys van importprodukten. De hulpverleningsorganisatie was dus al onmiddellijk genoodzaakt om een di recte economische collaps te verhinde ren aan landen als Argentinië, Bra zilië en Chili noodhulp te verlenen zon der die te kunnen koppelen aan interne hervormingen; op papier hebben de Ver enigde Staten de geschatte toewijzing van een miljard dollar per jaar zowel over 1961 als 1962 overtroffen. In iets meer dan één jaar is aan Latijns-Ame rika niet minder dan 1.7 miljard dollar toegewezen. In de praktijk echter is er aan harde contanten niet meer naar toe gegaan dan een kwart van het theore tisch totaal, zijnde een half miljard. Vanwaar deze vertraging? Daar wor den verschillende oorzaken voor op gegeven: te grote bureaucratie, het begrijpelijke beginnende „tasten" van de leiding, gebrek aan organi serend personeel, en in zekere graad bepaald ook een officiële twij fel in hoeverre pressie moet worden uitgeoefend om de oerbedoeling van het hulpprogramma: sociale hervor ming, af te dwingen. Door de traagheid waarmee alles op gang komt is er al enkele maanden in Washington een kritische herbeschou wing van dit programma op gang, met als hoofddoel eindelijk eens te bereiken dat de Latijns-Amerikaanse regeringen zelf meer initiatief tonen om de econo-matt mische en sociale kwalen in hun landen aan te pakken. Als eerste resultaat van deze door Kennedy zelf bevolen herbeschouwing zijn twee gewezen Latijns-Amerikaanse presidenten, Alberto Lleras Camargo van Columbia en Juscelino Kubitschek van Brazilië, een rondreis over het con tinent begonnen op zoek naar wegen en middelen om het hulpprogramma te hel pen versnellen. Daarnaast zoekt Wash ington naar geheel nieuwe impulsen om beleggers uit de Verenigde Staten weer geld te doen steken in onderontwikkel de Zuidamerikaanse gebieden. Men verwacht dat Washington eventueel be reid is een deel van het risico van die investering te dragen en eventueel be paalde wetten inzake belastingheffing op aldus geïnvesteerde gelden te her zien. E^n lichtpunt in het overigens nogal sombere hulpverleningsverschiet kon ge vonden worden in een op zichzelf niet omvangrijk, maar zeer geslaagd onder deel ervan: Verstrekking vap voeding aan kinderen. Teodoro Moscose, direc teur van het programma, rapporteert dat de Verenigde Staten hun surplus aan geproduceerd voedsel gebruiken om miljoenen kinderen te eten te geven en dat volgens de verwachtingen „tegen juli 1963 170.000 huizen zullen zijn ge bouwd, meer dan 17.000 schoollokalen en ruim 20.000 kilometer wegen." Er zijn vanuit de Verenigde Staten duizenden tonnen meel, maïsmeel, kaas peulvruchten en melkpoeder naar La tijns-Amerika verzonden, om te wor den verdeeld door particuliere hulp bureaus en plaatselijke autoriteiten. Met dat voedsel zullen dit jaar meer dan acht miljoen kinderen worden ge holpen, zijnde een kwart van de school gaande bevolking. Bovendien krijgen vijf miljoen baby's cn moeders-in-ver- wachting, via het hulpprogramma minstens één maaltijd per dag. Maar de grote vraag is: Zal dqze positieve da dendrang opgewassen blijken tegen on miskenbare remmende krachten? Meer dan 400 personen in Europa en Amerika zijn nu besmet door de tyfus- epidemie die in de Zwitserse wintersport plaats Zermatt is uitgebroken. Drie personen zijn om het leven geko men door de ziekte. Een vierde slacht offer, dat ook aan de tyfus zou zijn over leden. bleek bij lijkschouwing aan een hartziekte te zijn gestorven. Meer dan 170 mensen worden momen teel in Zwitserse ziekenhuizen verpleegl. De autoriteiten in Bern hebben ont kend dat de epidemie zich verder zou uit breiden. De gemeenteraad van de Zwitserse stad Sion heeft heftig geageerd tegen krante- berichten waarin stond dat de stad van plan was zijn kandidatuur voor de Olym pische winterspelen van 1968 in te trek ken wegens de tyfusepidemie te Zer- De laatste dag van deze beursweek heeft een verder herstel gebracht voor de oude en nieuwe aandelen van de Exploitatie Maatschappij „Scheveningen". Bij de opening werd 835 en 825 betaald voor resp. de oude en nieuwe aandelen. De slotkoersen van gisteren waren resp. 785 en 765. Hiermede hebben de oude aandelen zich in twee dagen tijd 185 punten hersteld van het zware koers verlies van 265 punten op woensdag. Een evenredig koersherstel vond plaats voor de nieuwe aandelen. Beide stukken wer den vanmiddag wederom in een ruime open hoek druk verhandeld. Vele or ders werden uitgevoerd voor Westduitse en Zwitserse rekening. De internationale waarden lagen licht verdeeld in de markt. De eergisteren begin beurs in Wall Street behaalde koerswinsten moesten later plaats maken voor geringe koers verliezen. Van de Nederlands ehoofd- fondsen lag alleen Uniever er gevraagd in de markt. De Westduitse beurzen wa ren gisterenmiddag nauwelijks prijshou dend. In de scheepvaartsector noteerden de aandelen van de scheepvaartmaatschap pij „Nederland" gisteren ex 7X2 procent dividend. De stemming in de scheepvaart sector was iets vriendelijker met weinig zaken. Van de leidende cultures lagen HVA's aangeboden in de markt op het onveranderde dividendvoorstel van acht procent. De laatste tijd waren deze stuk ken uit de markt genomen op de ver wachting dat het dividend op negen pro cent zou worden vastgesteld. In de staatsfondsenhoek was de stemming we- derom vast. 28-3 29-3 Ned. '59 4'4 100 99/, Ned. '61 4'4 100 99/, Ned. '47 3'2 Ned. grootboek 1946 92i'a 92 AKU 438 4391 g Hoogovens 528 525 Philips 152.70 152.95 Unilever 152.95 153.35 Kon. Olk 170.25 169.40 HAL 115'4 II6I4 Scheepvaartunie 133U 1331/4 Amst. Rank 360 365 Ned. Handelmij. 360 3591/a Lucas Bols 915 920 Drie Hoefijzers 400 399 Mach. Breda 162 165 Zeeuwse confectie 114 114 I's Bijenkorf 905 900 Simons emb.f. en houth. 125 124 Van Gelders papier 257 i'a 258 Heineken 445 4411,2 Hero Conserven 325 1. Holl. Beton Mij. 483 438 ex. div. Kon. Zout 739 745 Nijverdal - Ten Cate 220 220 De Schelde 229 222 Scholten Foxhol 665 670 Thomassen en Drijver 733 Van Vlissingen Katoen 285 28512 Vredestein 350 351 Zwanenberg Organon 880 868 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 169.20 —169.80: Philips 152.80—153.00 gl; Unile ver 152.70—153.50.

de Stem | 1963 | | pagina 15