SOVJETHULP AAN CUBA IS EIGENLIJK OVERBODIG Aristo beter veel beter Duitse socialisten! kans op volkspartij K.V.P. Lijst 1:_ (Sstella Hongaars ballet in Londen C0RD1GNAC affiche met perspectief PLOTSELING DRINKT IEDEREEN COGNAC... Vaatwas Troepen voorkomen elke opstand Tijdelijk 16 cent voordeliger! Formidabele strijdmacht met moderne wapens Opgerold Voedseltekorten NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW Aristo gordijnen: aan vensters speels licht gegarandeerde gordijnstoffen Kiellegging voor l.p.g.-tanker bij Yerolme Belgische vrouw overleden na inenting tegen polio Noord-Ierse premier neemt ontslag Prof. Hoogewerff overleden Waarom I i u li I óók niet? N k Vonnis steekpartij Alkmaar Verschijnselen van slijtage bij C.D.U. Voortdurende herrie in Bonn oorzaak van ommekeer Grote coalitie Verschuiving Nieuw stadhuis voor Eindhoven kost 13,5 miljoen 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MAART 1963 11 Op Santo Domingo weet men misschien meer af van de werkelijke toestand op Cuba dan in de regeringsbureaus van Washington. Men is er hier nu van overtuigd, dat Russische experts de troepen vart Fidel Castro hebben getraind en gedrild tot legers die in staat zijn, elke poging tot opstand de kop in te drukken, ook al zouden alle Rus sische troepen van het eiland worden teruggetrokken. Zegslieden, die in Santo Do/ningo uit Cuba zijn aangekomen, bevesti gen overigens wel Washingtons mening dat de Russische gevechts eenheden die juist voor de Cubaanse crisis van vorig jaar oktober het eiland binnenkwamen, nu worden afgevoerd. De Russische ambassadeur Dobrynin had in Washington al verklaard, dat voor 15 maart ettelijke duizenden Russische militairen van Cuba zouden zyn verdwe nen. Dat klinkt heel bemoedigend, maar de zegslieden die vers uit Cuba hier zijn aangekomen, betwijfelen de beweringen van Cubaanse bannelingen volgens welke de kansen om Castro's bewind omver te werpen, na het vertrek der Russische troepen belangrijk zouden zijn gestegen. In de twee jaren die zijn verstreken sinds het Russische militaire hulppro gramma op Cuba op gang kwam, heeft Cuba een formidabele strijdkracht op gebouwd met moderne wapens, waar onder raketten en meer dan 100 straal vliegtuigen. Een redacteur van UPI kreeg deze taxatie inzake de Cubaanse strijd macht onder andere rechtstreeks van Europese diplomaten die hun standplaats hadden in Havana vanaf het moment dat Castro In januari 1959 aan de macht kwam. Volgens deze diplomaten is de ontevre denheid wijdvertakt, maar ondanks dat is er zo goed als geen merkbaar georga niseerde of doelmatige anti-Castro onder grondse. De mogelijkheid van een volks opstand op grote schaal werd door hen eveneens als „verwaarloosbaar" betiteld. Wel is het zo, dat in de laatste maan den een aantal kleine anti-Castro groe pen in centraal Cuba zijn opgerold door Castro's goedgewapende militiegroepen, waarvan het aantal op in totaal 150.000 man wordt geschat. De kans op on dergrondse actie in de steden wordt gering geacht vanwege een wijdvertakt netwerk van verklikkers plus een po- (Advertentie) litiemacht, die voornamelijk is ge schoold door Oostduitse en Hongaarse agenten. Daartegenover zijn de Sovjet-troepen met opzet geconsigneerd gebleven in af gelegen kampen, teneinde hun aanwezig heid op het eiland zo weinig mogelijk voel- of merkbaar te maken. De diplo maten die deze mededelingen verstrekten waren ook van mening dat de Russische officieren zich moeite gaven niet be trokken te raken in politieke onzekerhe den binnen de Cubaanse leiding, die zijn voortgevloeid uit de Moskou-Peking tweespalt. De hiermee verband houdende proble matiek wordt geheel en al in handen gelaten van de politieke staf van de Sovjet-ambassade en de communistische partijleiders. Deze zelfde diplomaten waren eens gezind van mening dat Moskou misschien de bedoeling had gehad de Russische troepen te gebruiken als wapen om de interne ontwikkelingsgang in Cuba in de hand te houden. Eerder echter zou den deze troepen gebruikt worden om een sterke pro-Moskouse vleugel binnen de Cubaanse regering te scheppen. Castro's grootste zorg is wellicht het gebrek aan doelmatige leiding in zyn regering, zelfs met behulp van honder den Russische deskundigen. Administra tieve warboel is grotendeels de schuld FIDEL CASTRO van de hardnekkige voedseltekorten die ontevredenheid verwekken onder huis vrouwen in Havana, die soms uren in de ry moeten staan voor levensmiddelen die een stad verderop in grote hoeveelheden verkrijgbaar zyn. Tenslotte hebben deze diplomaten kun nen waarnemen dat voedsel en gewone gebruiksvoorwerpen, hoewel schaars, een kritiek tekort vertonen. Volgens hen zijn de rantsoenen ruimer dan in Enge land kort na het einde van de laatste wereldoorlog. (Advertentie) slechts 15 cent met Reckitts Speels en vriendelijk. Briljant! Een zonnige weelde, in cretonne of weefstof. Kleur-, licht- en wasecht. En duurzaam. Let eens op een dessin als „Alsgade", een gordijn dat het oog streelt en het hart verwarmt. Aristo gordijnen zijn verrukkelijk! Vraag uw woninginrichter WYERS afdeling Decorstoffen Het Hongaarse ballet Sopianae, dat in 1960 is opgericht is maan dag een optreden van drie weken begonnen in het Piccadilly theater in Londen. De foto toont Maria Bretus, Sandor Toth en Eszter Arva in een scène, welke zeer toepasselijk „Het Spin- neweb" heet. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van een verticaal gespannen net Op de werf van Verolme op Rozenburg heeft gisteren de kiellegging plaats ge had van een unieke tanker, een zgn. LPG-schip voor het vervoer van water- vrije ammoniak in vloeibare toestand. Verolme kreeg de opdracht voor twee schepen van de Amerikaanse rederij Oswego Chemical Carriers Co., een on derdeel van de Marine Transport Lines Inc. in New York. De bouw is een wereldprimeur, want deze tankers zijn de eerste schepen die volgens nieuwe vindingen op dit gebied worden gecon strueerd. Het eerste schip zal begin 1964 op charter-basis gaan varen voor het Ame rikaanse concern W. R. Grace and co. in New York, waarbij het vloeibare am moniak zal vervoeren voor de nieuwe fabriek van Grace and co. in Trinidad. De tanker kan 10.000 ton ammoniak onder atmosferische druk transporteren. De uit de lading ontstane dampen wor den weer vloeibaar gemaakt door een koelinstallatie, die besteld werd bij de York-organisatie. Bij Wf R. Grace and co. werd reeds lange tijd gezocht naar een betere me thode voor het vervoer van ammoniak. Tot dusver moest ammoniak bij trans port overzee vóór de verscheping" in vaste vorm worden omgezet, hetgeen een sterke verhoging van de kosten in hield. Met de nieuwe tanker kan de ammo niak onder atmosferische druk bij tem peraturen tot 46 graden onder nul vloei baar worden vervoerd. De LPG-tankers krijgen een lengte van circa 156 meter en een breedte van ca. 23 meter. De voortstuwing zal geschie den door een MAN-dieselmotor. die voor een snelheid zorgt van 17 mijl per uur. Een 34-jarige Belgische vrouw uit Aal- beke in West-Vlaanderen is overleden, twee uur nadat zij zich had laten inenten tegen kinderverlamming Het Belgische ministerie van volks gezondheid heeft naar aanleiding hiervan gisteren in een communiqué medege deeld, dat de inentingscampagne zal worden voortgezet. Deze campagne is al twee weken aan de gang. Als entstof wordt een verzwakt virus gebruikt, dat in de vorm van stroop wordt ingenomen. In het communiqué wordt erop gewe zen. dat reeds meer dan een miljoen Belgen zich op deze wijze hebben laten inenten, zonder dat zich bijzondere ge volgen hebben voorgedaan. Over de oor zaak van het overlijden bestaat npg geen. zekerheid, aldus werd verder medege deeld. Volgens berichten in de Belgische pers zou echter de dood van de vrouw zijn te wijten aan het feit, dat het vaccin onder meer streptomycine bevat, waar voor dé vrouw allergisch was. Vier Belgische hoogleraren, die tot de inentingscampagne hebben geadviseerd, hebben inmiddels doen weten, dat hij het overlijden ,.de gebruikte entstof in geen geval in het gedrang kan worden gebracht." (Advertentie) (Advertentie) Bent U ook van mening, dat elektrisch scheren beter is? Wanneer U zich echter sneller, dieper en secuurder wilt scheren, gebruik dan Blett vóór het scheren. Dat is het beste recept, dat wij U kunnen geven. Blett maakt Uw baardhaar "wakker". Het baardhaar wordt hoog op gericht - 10 minuten lang. Nu wordt elke haar op de diepste plaats afgeschoren. Zo bent U dus veel beter geschoren. Blett vóór het scheren.... 's avonds nóg gladgeschoren! Van Dijt Zoon N.V. - Dordrecht - Tel. (018501-6834 Lord Brookeborough, die sinds 1943 premier is geweest in Noord-Ierland, heeft ontslag genomen. Brookeborough (75) is afgetreden om gezondheidsredenen. Zijn opvolger wordt Terence O'Neill, leider van de pro- Britse partij in het parlement van Bel fast. In Florence is overleden de Neder landse kunsthistoricus prof. dr. F. J. Hoogewerff. De heer Hoogewerff werd 20 juni 1884 te Amersfoort geboren. Hij volgde daar ret gymnasium en studeerde van 1903 tot 1908 Nederlandse taal en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In het voorjaar van 1909 werd hij verbon den aan het Nederlands Historische In stituut te Rome, aanvankelijk als assis tent en later als secretaris. In 1924 werd hij benoemd tot directeur van dit insti tuut welke functie hij tot eind 1949 be kleed heeft. In 1949 na een afscheid we gens het bereiken van de 65-jarige leef tijd werd hij benoemd tot hoogleraar in de vroegchristelijke kunst en de ikono- grafie aan de Rijksuniversiteit te Utrenht welke functie prof. Hoogewerf vijf jaar bekleedde. Zijn omvangrijke oeuvre omvat talrijke kunsthistorische en letterkundige publi- katies, boekbesprekingen en journalistie ke arbeid. Hiervan is het belangrijkste zijn grote werk in vijf delen over de Nederlandse schilderkunst, de eerste geschiedenis van onze oude schilderkunst. (Advertentie) kV: W' Vraag uw leverancier: de Nederlandse cognac met het Franse karakterI SCHADE BUYSING SCHIEDAM De Alkmaarse rechtbank heeft giste ren de 25-jarige Italiaan D., afkomstig uit Palermo, doch voordat hij naar Ne derland kwam woonachtig in Genua, veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van ruim vief maanden voorarrest. D. heeft op 16 november tijdens een schermutseling met een groepje woon wagenbewoners de 22-jarige Janus Schouten met een stiletto verwond, waar aan het slachtoffer kort daarna over leed. De oficier van justitie had veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf geëist. Het primair ten laste gelegde doodslag, alsmede het subsidiair ten laste gelegde zware mishandeling met dodelijke afloop en het nog meer subsi diair ten laste gelegde mishandeling met dodelijke afloop achtte de rechtbank niet wettig en overtuigend bewezen. De recht bank achtte verdachte wel strafbaar we gens bedreiging met zware mishande ling. Het beroep op noodweer werd door de rechtbank verworpen (Eigen buitenlandse dienst) Het beeld dat „Bonn" de wereld biedt, regering èn parlement, is toch weinig verheffend. Opnieuw is de Bundestag het oord van oorverdovend politiek gekrakeel geworden, weer om de Spiegel- affaire. Thans zijn het socialisten, die op het beklaagdenbankje zitten. Ene mijnheer Jahn heeft maanden lang dapper meegedaan aan acties tegen de regering. In het onderzoek in de Spiegel-zaak heeft hjj tenslotte toe moeten geven, dat hij geheime stukken uit de com missie van Landsverdediging als lid hiervan was hij tot geheim houding gedwongen aan een Spiegel-redacteur verstrekt. En col lega's hebben dit verraad er niet beter op gemaakt, door het te ver doezelen en te minimaliseren. Zo is men nu reeds vele maanden be zig. Men produceert meer schandaal dan arbeid, het gezag van regering en staat gaat hoe langer hoe meer achteruit. Tot ergernis van alle goedwillenden speelde zich veertien dagen geleden de botsing tussen Adenauer en Erhard af, gevolgd door een voor het publiek mentaal nau welijks te verwerken verzoening. En nu weer dit. Het is te begrijpen, dat duizenden in de bondsrepubliek zich bezorgd afvragen of dat zo nog verder kan gaan, of er niet een grote ommekeer tot stand ge bracht dient te worden. De C.D.U. ver toont na elf jaar regeringspartij te zijn geweest ernstige slijtage-verschijnselen. De strijd om Adenauers aftreden en op volging legt de arbeid praktisch lam en de Socialistische Partij is na haar tac tische gedaanteverwisseling in opmars. Wy hebben in een vorige beschouwing reeds uiteengezet, dat de bondsrepubliek onweerstaanbaar marcheert naar een z.g. grote coalitie tussen christen-demo craten en socialisten. Dit perspectief ver vult een belangryk deel der C.D.U.-le- den met schrik, anderen daarentegen met optimisme. Op dit ogenblik beheerst het de situatie. Nochtans zijn we er niet van overtuigd dat de grote coalitie onvermijdelijk is, en wel om deze reden, dat de Socialis tische Partij vat krijgt op bevolkingsla gen, waar zij tot nog toe géén toegang had. Misschien wordt de Socialistische Partij wel zo sterk, dat de grote coalitie door haar afgedwongen kan worden. De verkiezing in Berlijn, die een „spie gel" voor de hele bondsrepubliek was, bezorgde de P.S.P. een belangrijke toe name van kiezers, die uit het burgerlijke kamp moeten stammen. Hoe is dat te verklaren? Waarschijnlijk gaf het insti tuut voor meningsonderzoek in Biele feld een juiste uitleg aan de hand van een intensief onderzoek. Dit bureau kwam tot de conclusie, dat de S.P. geen spe cifieke arbeiderspartij meer is, maar zich vergroot heeft tot een volkspartij. Volgens de cijfers van het onderzoek is het percentage arbeiders, dat aanhan ger is van de Socialistische Partij in 1956 nog 71 procent in 1962 teruggelo pen tot 49 procent, terwijl de totale aan hang vooruitgegaan is. Dat betekent, dat het percentage onder de middenklasse, ambtenaren, boeren en zelfstandigen dienovereenkomstig gestegen is. Een belangrijk aantal burgers, dat zich vgor- heen tot andere partijen rekende en in het bijzonder de C.D.U. moest er dus geen bezwaar meer in zien, de Socialis tische Partij te kiezen. Daarmee is zy, in plaats van een uit gesproken arbeiderspartij, zoals zy vroe ger was, een volkspartij aan het worden zoals de C.D.U. Volgens de berekeningen van het Bielefelder Instituut zal dit ver strekkende gevolgen hebben. Met name bij de volgende verkiezing zal het de S.P. een belangrijke stemmenwinst be zorgen. De tot .heden gehouden landdagverkie zingen in de deelstaten en in Berlijn heb ben deze stemmenwinst reeds te zien gegeven. De komende .verkiezingen in enkele andere deelstaten Nedersak- sen en Rijnland-Pals zullen de proef op de som moeten leveren. Wel dient de aandacht erop gevestigd te worden, dat de socialisten in de laat ste weken de politieke wind ook niet in de zeilen gehad hebben. De bedenkelijke verklaringen van de nieuwe Engelse La- bourleider Wilson inzake Berlijn en de noodzaak van erkenning van de zoge noemde Deutsche Demokratische Repu- blik, alsmede het stiekeme aandeel der socialisten in de Spiegel-hetze tegen de regering, heeft menigeen ongetwijfeld wantrouwen tegen de S.P. ingeblazen. (Advertentie) het de zal Hiernaast ziet u affiche waarmee K.V.P. haar verkie zingscampagne voeren. Er is naar gestreefd een duidelijk lijstnum- mer-affiche te ontwer pen en daarin tevens het thema van deze verkiezingscampagne „Voor iedereen die vooruit wil zien" op te nemen. Dit thema houdt ten nauwste verband met de titel van het K.V.P.- program 1963 „De we reld van morgen". Als illustratief element van de tekst op het affiche, heeft de ont werper, Gijs den Ouden te Amsterdam, een radarscherm geplaatst op een mast, die tevens de vorm van het lijstnummer heeft en in dit radar scherm de letters K.V.P. opgenomen Het radarscherm zelf wil de gedachte „Voor iedereen die vooruit wil zien" ondersteunen. Het toekomstperspectief is tevens gesuggereerd door een schematische weergave van de lucht, waarheen zich de blik in de toekomst richt, Het geheel suggereert aldus een ruimtewerking. Er is niet gezocht naar buitenissige originaliteit, maar naar een duidelijk affiche in vier verschillende felle kleuren. houdt uw handen jong dankzij het toegevoegde Silkolive Handlotion. Goedgekeurd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen Na een debat van vijf uur heeft de gemeenteraad van Eindhoven in de nacht van maandag op dinsdag het voor stel goedgekeurd tot verhoging van het krediet voor de bouw van het nieuwe stadhuis overeenkomstig de door ir. J. van der Laan nader uitgewerkte plan nen. Het voorstel werd met 32 tegen 5 stemmen (alle van de PvdA) aangeno men. In 1958 stemde slechts de KVP- fractie voor het plan, dat toen overigens geheel anders van opzet was. Met de bouw van het nieuwe Eindho- vense stadhuis zal een bedrag gemoeid zijn van 13.500.000 gulden. De raad verleende b. en w. voorts een krediet van 1.020.000 gulden voor het aanbrengen van luchtkoeling in het stadhuis, alsmede een krediet, groot 200.000 gulden, voor de decoratie en aan kleding van het gebouw. Voor de in richting en voor de technische installa ties (PTT, communicatie, brandweer, keukeninrichting etc.), zal nog ongeveer 30 procent van de naakte bouwkosten nodig zijn.

de Stem | 1963 | | pagina 7