Twee nieuwe in het bisdom Breda pastoors Peersman nieuwe wethouder van Vogelwaarde LANGE REEKS AFKNAPPERS' VOOR BUREAU-OFFICIEREN TE VELDE Stemmen staken Introductie OEFENING .NOTA BENE(NOU, ZEG MAAR BENEN!) 'n fjimplex... natuurlijk Bezorgd over uitblijven vooruitgang SPAREN VOOR KLEDING Kinderen snoepen enorm5 Rector H v. cl. Velden pastoor te Dongen Bedrijfsaaimoezenier C. v. Aken pastoor te Sas van Gent Kapelaan C. Kramer rector te Hulst Verplaatsing van kapelaans Audiëntie Raamsdonker bij Oosterhout verongelukt G.S. in Goes: PafiWaO Het Eieren voor zijn geld Toch nuttig Conditie-test Melk of cognac? Vloeken en hijgen Benelux en cultuur DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MAART 1963 (Advertentie) De fiets, die in alle opzich ten goed loopt. LOOPT MÊT -5 Mgr. G.H. de Vet, bisschop van Breda, heeft rector Hub. M. van der Velden te Hulst benoemd tot pastoor van de St. Joseph-parochie te Dongen. Hubertus Maria v. d. Velden is op 13 oktober 1909 te Breda geboren. Na zijn studies aan de beide seminaries van het bisdom werd hij op 15 juni 1935 te Hoe ven tot priester gewijd. Op 26 juni droeg hij in de St.-Josephkerk te Breda zijn eerste plechtige H. Mis op. Zijn eerste standplaats was Machelen bij Vilvoorde in België. Hier was hij ze ven maanden onderpastoor. Terugge keerd naar Noordbrabant was hij ach tereenvolgens vier jaar kapelaan in de St.-Quirinus-parochie te Halsteren. 17 jaar op het Fort te Bergen op Zoom en twee jaar in de St.-Antoniuskerk te Roosendaal. Vooral onder de jeugd maakte hij zich zeer populair. Te Bergen op Zoom was hij oprichter van de schaakclub B.S.V., de gymnastiekver eniging Odiles en de reclasseringsver- eniging Fodri. Te Roosendaal behaalde hij vele successen met de rolschaatsver- eniging ,,Roluit". Op 1 april 1959 werd hij rector van het r.-k. Liefdehuis in de Pottestraat te Hulst. Dat hij ook hier geliefd was, bleek bij zijn zilveren 'priesterfeest in 1960. dat op grootse wijze gevierd werd. Behalve de geestelijke verzorging van de zusters, verpleegsters en chronisch zie ken. waren hem hier ook toevertrouwd de godsdienstlessen aan de St.-Clemens- ulo en in enkele klassen van de St- Joseph-ulo. Voorts is hij geestelijk ad viseur van de r.-k. Bond van Harmonie en Fanfaregezelschappen in het bisdom Breda, afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen. De plechtige installatie van pastoor van der Velden zal op vrijdag 5 april te Dongen plaatsvinden. bekende boomkwekersfamilie. Op 22 mei 1937 werd hij priester gewijd op het groot seminarie te Hoeven waarna hij benoemd werd tot onderpastoor te Be- tekom (België) per 31 juli 1937. Op 8 februari 1939 volgde zijn benoeming tot kapelaan te Terheijden, per 10 decem ber 1945 werd hij kapelaan in de H. Theresiaparochie te Breda en op 4 april 1956 volgde zijn benoeming tot be- drijfsaalmoezenier te Roosendaal. Hier heeft hij het werk onder de bedrijfs- jeugd van de grond af opgebouwd in nauwe samenwerking met de toenmalige hoofd-aalmoezenier, thans mgr. G, de Vet, bisschop van Breda. Pastoor van Aken was ook leraar aan de ambachts school te Roosendaal, de Levensschool en de Mater Amabilisschool en leidde in de avonduren de verschillende gespreks groepen van de bedrijfsjeugd. Daar er momenteel nog geen opvolger voor hem te Roosendaal benoemd is deze is pas per september a.s. te ver wachten zullen de aalmoezeniers Huy- bregts en drs. van der Meer deze perio de trachten te overbruggen. Dinsdag a.s. zal daarvoor in het Gildenhuis te Roo sendaal een bespreking plaats hebben, waarop tevens gelegenheid is van aal moezenier van Aken afscheid te nemen. De benoeming van pastoor van Aken geheel vergroeid in het bedrijfsapos- tolaat moet wel gezien worden in het teken van de ontwikkeling die te Sas van Gent en omgeving te verwachten is in het kader van de Kanaalzone-plan nen. Pastoor van Aken kent de streek van Sas van Gent persoonlijk niet, doch was wel meteen sterk geïnteresseerd in die plannen. Als opvolger van pastoor H. van der Velden is kapelaan C. Kramer van de H. Maria Hemelvaartparo- chie in Breda benoemd tot rector van het Liefdehuis te Hulst. wm Rector C. L. D. J. Kramer werd vier oktober 1914 te Oos terhout geboren. Na zijn priesterwijding 3 juni 1939 were Tot pastoor te Sas van Gent is be noemd de bedryfsaalmoezenief te Roo sendaal C. C. J. M. van Aken. De nieu we pastoor zal vandaag een bezoek aan de pastorie te Sas van Gent brengen. De installatie zal plaats hebben op vrij dag 5 april a.s. Pastoor van Aken werd op 3 juni 1912 te Oudenbosch geboren en stamt uit de (Advertentie) hij tot onderpastoor zich ook in Baarle had weten te maken. In 1952 volgde zijn benoeming tot kape laan in de H. Maria Hemelvaartparo- chie in Breda, waar hij zich zeer ver dienstelijk heeft gemaakt op het ge bied van de jeugd- en bejaardenzorg. Vooral zijn ervaring op het gebied van de bejaardenzorg zal de nieuw-benoemde rector in Hulst goed van pas komen, daar het Liefdehuis aldaar al sinds enige tijd een streek-bejaardentehuis is. Be halve geestelijk adviseur van de han delsvereniging ,,St.-Christoffel" en de meubelmakersorganisatie „St.-Antonius van Padua" was rector Kramer in Bre da ook bisschoppelijk commissaris van de Katholieke Spaarbank. Tevens is hij hoofdbestuurslid van „Brabants Heem" en lid van de historische sectie van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. Rector Kramer, die voor vele historici zeker geen onbekende is hij heeft verscheidene geschiedkundi ge publikaties op zijn naam staan is bovendien bestuurslid van de historische kring Breda „Oranjeboom" en heeft zit ting in de Werkgemeenschap voor de Historie van de Kempen. Bovendien is hij dan nog verbonden aan het Oud heidkundig Bodemonderzoek in Neder land. Rector Kramer, die vol lof was voor de prettige samenwerking met pas toor J. van Osta. toonde zich bijzonder verheugd over zijn benoeming te Hulst, waar hij nog veel verdienstelijk werk hoopt te kunnen verrichten. De eerw. heer J. J. J. Sweere uit Bergen op Zoom zal kapelaan Kramer opvolgen in de parochie van Maria He melvaart te Breda. Kapelaan F. J. de Bakker uit Rucphen is benoemd te Hoe ven. Kapelaan W. A. J. Clement werd aangesteld tot tot godsdienstleraar aan de katholieke L.T.S. „Sint Joseph" te Roosendaal en pater dr. Antonius de Rijk S.V.D. tot rector van Huize Lie- venshove te Oosterhout. De1 vacatures, ontstaan door het ver trek van kapelaan Sweere, kapelaan de Bakker en aalmoezenier van Aken wor den voorlopig niet aangevuld. Gemonteerd met Vredestein- banden Vraag de geïllustreerde i SIMPLEX-pocket aan de erken de dealer en doe mee aan de gezellige prijsvraag! in Zandvliet (Bel gië) benoemd waar hij met veel vrucht gewerkt heeft tot 1945, toen hij kape laan werd in de pa rochie van H. Maria RECTOR Bijstand te Baarle- C. KRAMER Nassau. De spon tane grootse hulde, die men hem. daar in 1952 bij gelegenheid van zijn koperen priesterfeest bereidde, toonde duidelijk aan, hoe geliefd hij De bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, zal op donderdag 4 april 1963 audiëntie verlenen. (Van onze correspondent) Gistermorgen is de 22-jarige E. J. Nieuwenhuizen uit Raamsdonk op een akkerland aan de Steenovenebaan te Oosterhout onder een trekker bekneld geraakt en vrijwel op slag gedood. Op het akkerland werd met karren, getrokken door tractoren, grond ver plaatst in het kader van ruilverkavelings werkzaamheden. De trekker, die bestuurd werd door J. V. uit Dongevaart, zakte weg in een vroegere greppel. Nieuwen huizen probeerde met zijn tractor de weggezakte trekker uit het gat te trek ken. Bij deze poging sloeg de door hem bestuurde trekker achterover. Het slacht offer raakte onder de tractor. Het onge luk is vermoedelijk ontstaan doordat de ketting waarmee de eerste tractor werd opgetrokken te hoog was bevestigd. Dok ter van Ardenne uit Rijen kon slechts de dood constateren. Het slachtoffer, dat donderdag 23 jaar zou zijn geworden, was de jongste uit een gezin van vier kinderen. (Advertentie) (Van onze redacteur) Het gemeentebestuur van Goes heeft gisteren bezoek gehad van de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de gedeputeerden J. van den Bos, A. Kaland en M. van Poelje en verschillende ambtena ren van de provinciale griffie. De aanleiding voor dit bezoek was de verontrusting, die bjj het college van G.S. heerst over het uitblijven van een merkbare voor uitgang in de kerngemeente Goes. G.S. zjjn vooral bezorgd over de stilstand m.b.t. de industrialisatie van Goes. In dit kader zijn gisteren o.m. de mogelijkheden en de techniek van het aantrekken van industrieën, de verhouding tot industriëlen in Goes en de zo noodzakelijke ver betering van de infrastructuur aan de orde gekomen. Voorts zijn mo gelijke ombuigingen in het beleid, die de stagnatie in de ontwikke ling zouden kunnen opheffen, be sproken. Vitaminen zijn een weldaad voor de huid en beïnvloeden de stofwisseling in zeer belangrijke mate. Medici bevestigen, dat gezondheid en aanzien van de huid door vitaminen behouden en fundamenteel verbeterd worden. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffenvoorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. Yllcllliol DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Vitamol-crèmesbestrijden rimpels en kraaiepootjes, geven de huid jeugdige frisheidverhinderen uitdroging. (Van onze redacteur) Een overbevolkte publieke tribune en een zwaar-bezette perstafel zijn gis teren in de raadszaal van Stoppeldijk gemeente Vogelwaarde getuige geweest van de intense spanning rond de verkiezing van de nieuwe wethou der, die de zetel zou gaan bezetten van Fons de Bakker. Tegen het beleid van de laatste was destijds met acht tegen twee stemmen een motie van wantrou wen ingediend, waarna enkele weken Schoolarts oost Z.-Beveland (Van onze verslaggever) „De toestand van het gebit laat bij de kleuters en bij de lagere schoolkinderen nog steeds veel te wensen over; de ver zorging van het gebit in de vorm van tandenpoetsen eveneens Gesnoept wordt er enorm. Wij waren toevallig od de laat ste dag van het schooljaar op een kleu terschool waarbij, ter viering hiervan, elke kleuter een zak met ongeveer een half pond snoep meenam naar school. Om niet te praten van alle andere ge legenheden waarbij op school collectief gesnoept mag worden. Hier ligt neg een mooie taak voor het onderwijzend per soneel". Dit schrijft mejuffrouw C. E. Pelsma uit Goes, schoolarts bij de schoolartsen- dienst voor oostelijk Zuid-Beveland, in haar jaarverslag over 1962. Zij wijdt verder een aparte passage aan het schoolzwemmen. In het rayon van de dienst is Wolphaartsdijk het enige dorp dat er een behoorlijke zwemgelegenheid op na houdt. Goes zal nu ook een zwembad krijgen maar ver der is het met de zwemgelegenheid in het raijon volgens de schoolarts treuri: gesteld. Oostelijk van Goes zouden min stens nog twee zwembaden gebouwd moeten worden om enigszins aan de be hoefte te voldoen, zo meent mejuffrouw Pelsma. Voor vele kinderen, o.a. mp( houdingsafwijkingen, wordt zwemmen voorgeschreven maar bij gebrek aan een vooral voor de jongere kinderen veilige en zindelijke zwemgelegenheid komt hiervan in de praktijk niets te recht. Het periodiek onderzoek op de scholen werd verricht bij 4511 kinderen waarvan er 216 naar een huisarts werden verwe zen: het grootste deel wegens vermin derde gezichtsscherpte en doofheid, een geringer aantal wegens houdingsafwij kingen, breukjes en hartafwijkingen. Ex-wethouder Fons de Bakker en wethouder Serrarens: niet langer aan één tajel. later, zoals bekend, zijn officieel ont slag door de vroede vaderen gefiat teerd werd met slechts zes tegen vier stemmen. Ditmaal bleek de stemmenverhouding tot driemaal toe vijf om vijf te zijn, met telkens een blanco stem, hetgeen ten slotte conform het reglement van orde tot loting leidde. Burgemeester P.J.G. Molthoff, die als pas benoemd magis- straat opnieuw de toch wel precaire situatie volledig in de hand bleek te hebben, had de heren J. Burggraveen P. de Schepper in gauwigheid aange wezen als leden van een stembureau, maar hij maakte persoonlijk de reeds vermelde uitslagen bekend. Gemeentesecretaris R. G. A. Her mans zag zich vervolgens voor de ondankbare taak geplaatst om een van de twee loten te trek ken: hierop stond de naam G Peersman. Maar hij had vanzelf sprekend evengoed het andere uit de bus kunnen halen. In dit geval zou de nieuwe wethouder Fons de Bakker geheten hebben. Uiteraard begon deze raadszitting met een lege wethoudersstoel, die door de heer E. Vink graag opnieuw bezet gezien was door Fons de Bakker, zoals hij publiekelijk naar voren bracht. Het viel ons op, dat uit oppositionele krin gen niemand een tegenkandidaat intro duceerde. Na de loting sprak de heer G. Peersman de hoop uit, dat in de toekomst het lot opnieuw gunstig zal blijken voor hemzelf maar vooral voor de gemeente. De heer A.J.B. Serrarens hoorde zich door de voorzitter geïnviteerd om de eerste wethouderszetel te bezetten waar na de nieuwgekozene de tweede in nam. Na de verkiezing resteerde nog een raadsagenda van maar 'liefst dertig punten. Zij werd ingeleid met deyer- heugende mededeling van de voorzitter dat G.S. de begroting 1963 hebben goed gekeurd met een speciaal compliment voor de accurate samenstelling. kabinet heeft eieren voor zijs geld gekozen staatsrechtelijk en politiek. De laatste woorden van minister Cals, welke de besprekingen van j.l. donderdag afsloten, legden het politieke leven van de betrokken staatssecretarissen, van de ministers, die hun opdrachten hadden gegeven en van nog wellicht andere ministers ir. de waagschaal. Een levensgrote cri sis doemde op. De afkoeling na de hitte van het debat is ingetreden. De motie-Aarden kon met goed fatsoen verdwijnen. Het kabinet blijft in zijn geheel zitten en iaat de kwestie van de reclame-televisie verder rusten. On cel os t zijn de perikelen, waarin de KVP dreigde te geraken, als ze zich moest richten tegen een Kabinet, waar in verscheidene van haar geestverwan ten zaten, die straks in de verkiezings strijd voorop moeten trekken. Prof. Oud, thans bijgestaan door prof. Von deling, trachtten er nog een scherpe punt aan te slijpen: de verwerping van de liberale motie, welke de t.v.-plan- nen van de regering ondersteunde, zou eigenlijk een votum van wantrouwen betekenen, welke het kabinet in de missionaire staat zou moeten brengen. Die poging is mislukt. Zelfs de libe rale ministers hebben er niet aan mee gewerkt, Ze wilden blijkbaar de deur naar deelname van de liberalen aan een volgend kabinet niet voorgoed d'cht slaan. De liberalen en hun par tijloze bijlopers zullen in de verkie zingscampagne nog wel heel wat schuim kloopen over de commerciële televisie. Maar de aandacht der kie zers zal zich beter kunnen richten op heel wat gewichtiger zaken. Nu het kabinet zelf heeft toegegeven, dat het verlenen van een concessie toch nooit vóór 15 mei in kannen kruiken had kunnen zijn, rijst te sterker de vraag, waarom deze kwestie nu persé aan de orde moest worden gesteld, al stond van de aanvang af vast, dat er geen meerderheid voor commerciële televi sie in de Kamer te bereiken viel. Is dat toch pressie van de liberale minis ters geweest? Het, t.v.-debat kan en mag niet bete kenen, dat alles nu hij het oude blijft, afgezien van het in gebruik ne men van een tweede net. Het omroep bestel als zodanig is in een evolutie- stroom geraakt en ieder is het er over eens, dat er aan gedokterd moet worden Dit geschiedt trouwens al door een commissie onder leiding van prof. Schoiten. De heer Kleywegt heeft door het indienen van zijn motie ook enkele interessante suggesties bij gedragen. Een omroepwet, welke voor waarden vastlegt voor het verlenen van concessies en regelen stelt voor sa menwerking, coördinatie en het invoe gen van reclameboodschappen wordt een urgente taak, die nu eens tot een goed einde moet worden gebracht om ons omroepbestel ook in overeenstem ming te brengen met de technische vorderingen. De rol van de historische omroeporganisaties is daarbij zeker niet uitgespeeld, maar ze zal zich kun nen voegen in een waarlijk open sy steem, dat aan gegadigden gelijke voorwaarden stelt en dienovereenkom stig rechten schenkt. De omroeporgani saties zullen uit deze debatten trou wens ook wel lering trekken en be paalde tekenen van verstarde opvat tingen van zich af weten te schudden. Dc progressiviteit, waarmee de libe ralen nu zo paraderen, zit zeker niet in de concessieverlening aan een pri mair commercieel gericht lichaam. Wel echter kan ze blijken uit een con amore meewerken aan de echte open heid van het systeem, dat geen zweem van monopolievorming mag tonen en dat zeker ook niet gevonden wordt in de z.g. nationale omroep, waarvan de liberalen en een aantal socialisten dromen. Alles bij elkaar mogen we dan toch blij zijn met een debat, dat politiek inopportuun was, maar dat bouwstof fen leverde voor een modern en soe pel omroepbestel. Een dankbare en urgente taak voor het nieuwe kabinet, dat deze zomer zal aantreden. (Van onze speciale verslaggever) Deze regels schrijf ik aan boord van de op de ruwe Oosterschelde dansende mosselschuit waarmee we naar Schouwen worden ge bracht. We, dat zijn een aantal of ficieren en uw verslaggever, deel nemers aan de oefening „Nota Bene". In het kleine, naar teer en touwwerk riekende ruim hebben mannen van de Zeeuwse binnen landse strijdkrachten ons onder gebracht. Aan de wal van Schou wen worden we opgewacht door weer andere b.s.'ers, die ons over het al bevrijde gedeelte van het eiland zullen loodsen. De „Stella Maris" slingert zwaar en de mannen hebben het hard te verduren. Wie niet zeeziek is, wordt minstens kat terig. Anderhalf uur duurt de overtocht heeft schipper Minneboo uit Colijnsplaat ons gezegd. Er zijn er die de koude aan dek en een nat pak door stuifzeeën ver kiezen boven het ongemakkelijk zitten in een steed^ benauwder wordend ruim. Maar dit en wat we tot nu toe ach ter de rug hebben is nog kinderspel ver geleken bij de nachtelijke sluiptocht over het door de vijand bezette Schouwen. Onze opdracht luidt gijzelaars bevrijden, die ergens in Noordbrabant gevangen zitten. Waar precies dat vernemen we tijdens de oefening nog wel. Dé oefening „Nota Bene" is speciaal opgezet voor stafofficieren onder bevel van de Nederlandse Territoriale Bevel hebber luitenant-generaal j. P. F. Agasi en bedoeld als een conditietest. Lopen en lichamelijk ongemak zijn dan ook de belangrijkste ingrediënten van deze won derlijke oefeningshutspot, die zo fraai werd opgediend met een vliegtocht van af de vliegbasis Gilze-Rijen. In een geblindeerde luchtmacht-Friend- ship werden we rondgevlogen ^.ot ook de meest doorgewinterde kompaslezer de kluts volkomen kwijt was. Wie een gaatje had geprikt in het papier dat de patrijspoorten bedekte, wachtte de te leurstelling van een dicht wolkendek. Maar het valt niet mee om in Nederland iemand op klaarlichte dag op een dwaal spoor te zetten want al had er in de oefeningsaanwijzingen gestaan dat Bel gische franken van pas konden komen en al zat de vlieger tijdens de landing luidkeels Frans te schreeuwen in zijn microfoon, er was geen deelnemer die niét doorhad dat we in een afgelegen hoekje van de vliegbasis Woensdrecht stonden en de meesten wisten toen al te vertellen dat we naar Goes gebracht zouden worden, een voorspelling die uitkwam. Tegenover mij, in de afgesloten leger truck zat de kapitein J. J. Minnaar, de enige Zeeuw die aan de oefening deel neemt, en aan elke bocht in de weg, voelde waar we precies waren. Het mo reel was uitstekend. De mannen had den er zogezegd wel zin in, al ging er een uurtje later tijdens de briefing in de bunker een honend gelach op toen de majoor van de binnenlandse strijdkrach ten van Besouw beweerde dat we vrij willigers waren. ingevlogen vanuit Noord-Frankrijk. Een commandogroep met een gevaarlijke opdracht. Commen taar van kapitein Minnaar: „Als mijn vrouw in de krant het woord vrijwilli gers tegenkomt, krijg ik beslist op m'n duvel." In het zenuwcentrum van de Zeeuwse b.s. werd het spel overigens beklem mend echt gespeeld. Koeriers liepen er in en uit en er werd een zwaargewon de overlevende van een verkennings groep binnengesleept. Na een over vloedig rijstmaal kon „Nota Bene" echt beginnen. We zouden opereren in groepjes van vijf man. Majoor F. J. A. Gubbels van de LUA was onze com mandant. De Zeeuwse kapitein Min naar kwam ook in onze groep terecht. In Colijnsplaat werden we ingescheept en thans naderen we aan het geluid van de dieselkar te horen de wal van Schouwen. Vermoedelijk worden we in Burgsluis aan land gezet. Enkele uren later: In het kleine vrien delijke hotel „Haamstede" zitten enkele tientallen „Notabeners" te bekomen van de vermoeienissen. Na een slopende voettocht over de dijk van Wester-Schou- wen, langs het strand en door de do- miniale bossen en duinen hebben we te gen middernacht het hotel ontdekt. Goede raadgevingen zijn niet van de lucht- Eerste luitenant van de mare chaussee H. E. Scipio zweert bij grote glazen koude melk, een ander bij cognac.Veel dringen heeft het bij de een. Niet teveel drinken zegt de ander. De verslaggever, ongetraind en voor het eerst van zijn leven op veldschoenen, duizelt van alle goede raad, drinkt kof fie met cognac en een glas melk en denkt daarbij met veel weemoed aan zijn pantoffels thuis. Maar ..Nota Bene" kom je niet door op pantoffels. In dit hotel ben ik neergestreken om voor de tweede keer verslag te doen van de „conditietest." Na de vrij gemakkelijke strandwan deling de eerste fysieke afknapper: De inspannende beklimming van een steile duintop. Bijna boven verliezen de meesten het houvast in het rulle zand. Opnieuw beginnen. De verleiding baar, maar een soldaat doet dat niet., om je stengun in het zand te steken voor houvast wordt haast onbedwing- Iiet bloed bonst in de slapen en zweet gutst in straaltjes van het gezicht. En eindelijk krijgt men de verlossende graspol of struik te pakken. Afknapper nummer twee: een snelle voettocht over hellende bospaden van los duinzand. Struikelen over dode tak ken. Vloeken en hijgen. Irriterend is ten slotte de soepele gang van onze gids. een b.s.'er, gerecruteerd door de Out ward Bound School te Renesse. Voor hem en zijn vrienden is „Nota Bene" een magnifiek nachtelijk avontuur. Voor ons eigenlijk ook, al worden we nu toch wel erg moe. Felle stralen van een vuur toren zetten de bossen telkens een mo ment in een geheimzinnig licht. Het is doodstil en niemand zegt iets. Je hoort alleen het geritsel van de gevechtskle- ding, een brekende tak en af en toe een vloek als er iemand in een kuil valt of over een tak struikelt. Maar het wordt nog erger. Afknappen nummer drie: Het bos ligt nu achter ons. Voor ons een onafzien bare rij heuveltjes. Hier en daar een dwalend lichtje. Dat moeten andere groepen zijn. Scherp afgetekend tegen de voorbijflitsende vuurtorengloed staat een groepje op een heuveltop. Een prachtig doelwit voor de eventuele vij and. Dit terrein is weliswaar niet bezet maar er dient rekening gehouden te worden met patrouille-activiteit. Dan begint de worsteling door mans hoge doornsruiken. Een eindeloos lijken de tocht heuvel op en heuvel af. Van alle kanten proberen weerbarstige tak ken je bij de benen te grijpen. Af en toe raakt er een achterop, dan moet er onmiddellijk gewacht worden want meer dan meter of vijf zicht heb je in dit terrein niet en in de domeinen kun je goed verdwalen. We stoten up een an dere groep en dat betekent vijf minuten rust. De anderen hebben niet geboft. In kringen zijn ze door het ruige terrein getrokken achter hun verdwaalde gids aan. De onze blijkt dan toch te weten hoe het allemaal zit; we waren daar al over aan het twijfelen geweest. Ten slotte dan weer een post van de b.s. Nieuwe instructies en een heuse weg. Het hele troepje veert op en begint met nieuwe energie aan de mars naar de schuur van boer Bouwman in Nieuwer- kerk. He rendez-vous dat we voor vijf uur in de morgen moeten zien te be reiken. Maar éérst koffie en cognac in het hotelletje te Haamstede..* £)e Belgische minister van Handel, de heer Brasseur, heeft in een voordracht te Scheveningen de waarde van Benelux nog eens in het bijzonder onderstreept. Ze werd in het buiten land meer nog dan in de drie partner- landen zelf een standaard-begrip van een economische samenwerking, zo be toogde hij. Aan het slot van zijn rede heeft mi nister Brasseur nog op een bijzonder aspect gewezen, namelijk op de we derzijdse verrijking, welke de cultu rele samenwerking met zich kan bren gen. Zelf Waal, realiseerde hij zich niettemin, dat de groeiende integra tie der Nederlandse cultuur haar plaats in de Europese en de wereldge meenschap kan bezorgen. Daarom aarzelde hij niet als Waals minister alle Nederlands-sprekenden in noord en zuid aan te manen hun taal lief te hebben en in ere te houden, die hun van geslacht tot geslacht is overgeleverde en waardevolle letter kunde heeft voortgebracht en instru ment was voor omvangrijk weten schappelijk werk. Dit geluid uit de Waalse hoek, waar men wel eens laatdunkend op het Ne derlands neerziet, is opmerkelijk en verkwikkend. De visie van minister Brasseur op de ontplooiingsmogelijkheid van de Nederlandse cultuur is ook juist. Al leen het samengaan van- de Neder lands-sprekenden in noord en zuid kan de Nederlandse cultuur in Euro pa en de_ wereld de haar toekomende volwaardige plaats verzekeren. Het is weer Benelux, die deze samenwerking kan bevorderen en bewerken. Ook daarom heeft zij blijvende waarde i Advertentie) Uw maag smeekt om Rennies, a,s overtollig maagzuur weer zo'n laaien de zuurkolom doet opslaan en U niet weet waar U te bergen van die snerpen de pijn. U weet toch. over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij Kennies dan bij enig ander maagtablet.

de Stem | 1963 | | pagina 3