ilex Boude wijn H. ontkent alle hoofdzaken uit aanklacht LIJN Jl PRESIDENT ZEER INSCHIKKELIJK Belgische coalitie gaan zich toespitsen Slagen met bijl wel gehoord; niet gezien fant-astisch! Gaat kardinaal Mindszenty Hongarije toch verlaten ?- tegen overtollig maagzuur norac OTO Was Henny W. de boze genius DE NIEUWE De kernvraag Wie liegt? HISTORICUS HOOGEWERFF OVERLEDEN Prijsstijging bedreiging voor de E.E.G. De psychiater GERUCHTEN HOUDEN AAN: BRONWATERS A Rus was 21 jaar ondergedoken Touwtrekkerij rond staalbuizen Weer spanning in Brussel Taal tegenstellingen in Vijfde geval van tyfus Berlijnbesprekingen weer hervat tussen Amerika en Rusland BESPREKINGEN OPGESCHORT BEHANG Internationals gemakkelijker li brdeligste alleen de lmaar ook 1 litertje lam naar de Solex, u voor. HAARCREME SPA CITRON want...een literfles L aan voordelige prijs, want...vervaardigd met Sjarif vliegt vandaag naar Nederland Engeland houdt been stijj Urrutia zoekt asiel in Venezuela Ontwapening BEURS VAN AMSTERDAM Ir Heem produkt wachters voor de deu- Een lange tijd bleef het n de wanhoop in Aram's werd steeds groter. Doch ijk verscheen er een ge- iinnig lachje op het ge- van Rollo. Langzamer- ging het over in een grijns en opeens stootte am aan en zei: ..Als het )m te doen is, binnen te weet ik misschien wel Ga maar eens meel" DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MAART 1963 (Van onze speciale verslaggever) In de stampvolle en benauwde zaal van de Utrechtse rechtbank hing gisteren, nog meer dan tijdens de eerste dag van de Baarnse moordzaak, een geladen atmosfeer. Nu werd immers Bondewjjn H., de 20-jarige Baarnse student, zoon uit een gerespecteerde familie, verhoord. Deze jongeman, wiens gewezen vriend Henny W. eergis teren verklaarde dat het Boudewijn was die op de dag van de moord het slachtoffer met een kapmes doodsloeg, deed indertijd nogal van zich spreken. Hij wist na zijn arrestatie te ontvluchten, waarna het verhaal ging dat hij zo sterk als een reus was. Was dit een legende? De schuchtere, bijna debiel lijkende slungel die gisteren voor de groene tafel stond, die vage verklaringen op halfluide toon aflegde en zich opmerkelijk weinig herinnerde, scheen allesbehalve een super man. Zielig, dromerig en met een gezicht alsof hij zes nachten niet geslapen had (wat tenslotte mogelijk is) stond hij voor zijn rechters. Hij stond daar niet om een bekentenis af te leggen. Hij beschuldigde Henny W., zijn vroegere kameraad, zoals deze hem beschuldigd had. Het was, dat gaf deze verdachte toe, ook bij Boudewijn begon nen met kruimeldiefstallen, gevolgd door een paar onbetekenende inbraken. Het ging hierbij niet om de waarde van de buit, zo vertelde Boudewijn, maar om het idee iets te hebben gestolen. Ontaarde romantiek, waarop de ver dediger van Boudewijn, mr. Mathuizen, eventjes wees, met de duidelijke be doeling later op het ziekelijke van de hele affaire terug te kunnen komen. Toen Boudewijn op herhaalde vragen over hoofdzaken uit de aanklacht het antwoord schuldig bleef, zei de presi dent: ,,Nee, E'oudewijn, we gaan nu rus tig door. Ik weet dat het vervelend voor je is, maar je moet maar even door de zure appel heenbijten". En later, toen zich weer een geheugen stoornis bij de verdachte openbaarde „Nog even, Boudewijn. We zijn zo aan het eind. Je moet ou nogmaar even vol houden". Boudewijn hield inderdaad vol dat hij onschuldig was. De dodelyke slagen met de bijl had hij niet toege diend, Hü had alleen het geluid van de' bijlslagen gehoord. Hij had ook niets te maken met vervoer van het lijk naar de put in zyn vaders tuin. Van de „repe tities" met het wurgkoord herinnerde hij zich evenmin iets en al met al ver klaarde hij, geheel onder de invloed van Henny W. te hebben gestaan voorzover het 't verbergen van Theo Mastwijk betrof. (Advertentie) Onweerstaanbaar! Vooruitstrevend ERRES geeft nü de lijn van later. Bepaalt heden de vorm en techniek van morgen. Ook in de ERRES Plubo wasmachine. Amerikaans modern van vorm. Met de ERRES Plubo grondig en veilig wassen. Maar liefst 3 kg per keer! Handig bedieningsdashboard met druktoet- sen. (In standaard-uitvoering 348r zonder wringer) Bij de aanvang van de zitting deelde de raadsman van Boudewijn mee dat vanwege de gescheiden behandeling van de drie zaken de drie verdedigers heb ben besloten tijdens het proces het con tact met hun cliënten te verbreken. Verder wees mr. Mathuisen erop dat Boudewijn tijdens het verhoor heel anders zal praten dan Henny W. Minder zakelijk en minder duidelijk. Daarom zou mr Mathuisen hem wel eens moeten bijspringen. Na enkele vragen over de diefstallen die de jongens hebben gepleegd, vroeg mr. Gijsman hoe Boudewijn met de 14- jarige Theo Mastwijk in aanraking was gekomen Boudewijn antwoordde, dat Henny W. de jongen naar villa Canton' bracht. Toen volgde weer het verhaal over de angst van de jongens dat Theo Mastwijk de diefstallen van Henny W. zou verraden en dat Henny op zijn beurt zou doorslaan over de diefstallen van Boudewijn en Ewout. Daarom verborgen de jongens Theo Mastwijk in een toren kamer van de villa, op hun beurt ge bruik makend van Theo's angst voor de politie. Ruim 40 dagen lang zat Theo op zijn kamertje, verklaarde Boudewijn. „Verveelde hij zich daar niet vroeg mr. Gijsman. Boudewijn zei het niet te weten „Ging je nooit eens een praatje met hem maken V' „Ik kwam niet graag daar boven zei Boudewijn nauwelijks verstaanbaar. President „Was je bang voor Theo". Boudewijn „Bang, nee, niet direct, Henny wel". Pres. ,,Ën jullie zouden via W. ver raden kunnen worden B. „Ja, ik was bang voor Henny" Pres. „Maar jij was toch de oudste broer waarom weigerde je het voor Theo op te nemen?" B. „We konden dat toen niet meer weigeren". Pres. „Kreeg Theo in die 40 dagen steeds warm eten B. „Ja, vaak wel". Pres. „Niet iedere dag V* was zijn maaltijd wat overbleef van de ande ren?" B. „Ja, hij kreeg niet iedere dag warm eten, we moesten voorzichtig zijn, het waren vaak kliekjes. Pres. „Had je geen medelijden met het saaie bestaan van Theo in die kamer. B. „U kende hem niet. Ik gaf hem wat boeken om te lezen". Bij het vorderen van de behandeling kreeg verdachte een groter zelfvertrou wen, Het antwoorden ging hem iets ge makkelijker af, maar de aarzeling in zijn stem wees nog op onzekerheid. De president vuurde de ene vraag na de andere af op Boudewijn. Dan plotse ling „Wie kwam er tenslotte op het idee om Theo Mastwijk te vermoorden?" „Henny W.'\ zei Boudewyn snel Dit is het enige dat Boudewijn steeds op nieuw positief weet te zeggen. Hy Boudewijn was min of meer gedwon gen mee te doen. „Is het juist dat je onder invloed van W. handelde als een automaat?" vroeg mr. Gijsman. Boudewijn schudde van nee. Mr. Mathuisen „Hij was nog minder dan een automaat hij was helemaal niets, mijnheer de president" B. Ik was helemaal weg, ik moest doen wat Henny zei" Pres. „Is toen het oude plan, dat hersens inslaan en in het water gooien niet weer opgekomen B. „Ik weet het niet meer, ik weet niet, dat de plasticlijn tevoorschijn kwam". Pres.': „Zei jij niet tegen Henny, dat hij Theo moest wurgen B. „Ja, misschien wel". Pres. „Weet je nog, dat jullie op elkaar worpen hebben geprobeerd B. Nee, nee, nee Pres. „Natuurlijk herinner je je, dat jij Theo's handen zou vasthouden. Waarom ging je daarmee akkoord B. „Henny eiste dat van mij. Hij zei ook, dat als de wurging mislukte, ik het kapmes moest gebruiken". Pi-es. „Zei je niet dat doe ik nooit? Henny zei gisteren, dat wel iets over de wurging was afgesproken, maar verder niets". B. „Ik moest het kapmes gebruiken, zei Henny, als het verkeerd liep". Het kapmes werd getoond „Is dit het mes, waarmee altijd de kippen ge slacht worden bij jullie thuis vroeg de president. Boudewijn „Ja, ik geloof dat dit het is Steeds weer bleek dat Boudewijn's verklaringen, wanneer het op het punt initiatief aankomt, lijnrecht tegenge steld zijn aan die van Henny W. Dit wekte de ergenis van mr. Van Dijken, de officier. „Verdachte is in alles vaag, maar hij weet wel zeker wat W. steeds ge zegd heeft. Het is wel wonderlijk, mijnheer de president". „Een van jullie tweeën moet liegen", stelt hij onomwonden vast. „En wie liegt er nu „W. liegt", zei Boudewijn zonder aar zelen.' (Het centrale punt is de vraag wie Theo Mastwijk ten slotte met het hak mes op het hoofd heeft geslagen). De president drong er bij Boudewijn met klem op aan, de waarheid te ver tellen. Dit om zijn geweten voor de toe komst te ontlasten. Maar Boudewijn bleef keihard verklaren dat Henny W. de moord met wurgkoord en kapmes ge pleegd heeft. Hij bleef ook verklaren dat hij Henny W. met het lijk van Theo Mastwijk heeft zien slepen in de rich ting van de put. Boudewijn zei zich echter niet te kunnen herinneren of hij het lichaam van Theo Mastwijk samen met Henny W. in de nauwe put heeft gewerkt. De president kon zich niet voorstel len dat de vrij kleine Henny W., dit alleen heeft gedaan. Volgens zijn verklaringen was Boude wijn tijdens het plegen van de moord door Henny W„ de moestuin ingelopen en daarna weer teruggekomen. „Het zou aannemelijker zijn als u zei dat u de Baarnse bossen was inge vlucht", meende de president. Boudewijn zei het hiel te kunnen ver klaren. „Het lijkt op een vooropgezet plan' zei mr. C, E. E. Fromberg, één der rechters. „Ik heb bovendien de indruk dat u zich bepaalde details en voorval len niet meer wilt herinneren". Mr. Fromberg haalde als voorbeeld het oefenen met het wurgkoord in de kelder aan. Uw broer Ewout heeft ver klaard dat ieder bij de ander met het wurgkoord heeft geoefend. Dit is een dermate lugubere bezigheid, dat u zich dit absoluut moet herinneren". De officier, mr. G. H. G. van Dijken, ging verder met Boudewijn te wijzen op de onwaarschijnlijkheid van zijn ver klaringen. Hij nam Boudewijn's ver haal, het door hem geopperde vergifti gingsplan een schertsplan was. „Als dat inderdaad zo was, waarom ben je dan doorgegaan met het wurg- plan, toen bleek dat Theo Mastwijk niet dood was Wederom kon Boudewijn geen bevre- digend antwoord geven. Langzaam maar zeker praatte hij zich vast onder het spervuur van vragen, dat vanachter de groene tafel op hem werd afgevuurd. betrouwbaarheid in zyn verklaringen. Is hij oprecht of simuleert hy Prof. Rümke „Wij hebben de indruk, dat simulatie niet mag worden uitge sloten. Boudewijn kan zich laten af zakken tot een staat, en dat gebeurt min of meer bewust, waarin hij zich dingen niet meer kan herinneren, eigenlijk niet wil herinneren. Dat is een storing op zich. Wat mij altijd gefrappeerd heeft, is, dat Boude wijn zichzelf, Ewout en Henny toch al tijd als een collectief begrip is blijven zien. Het bleef „wij", ondanks de groeps- spanningen, die er waren". „Ik had niet de indruk, dat Boudewijn onder in vloed stond van Henny, maar de situa tie was evenmin omgekeerd. Henny heeft een veel sterker persoonlijkheid, maar dat zegt Boudewijn niets. Deze verdachte is qua intelligentie verreweg de mindere van Henny". President: „Dus Boudewijn heeft geen invloed gehad op Henny Boudewijn is ten slotte hooghartiger en ouder Prof. Rümke „Ik geloof niet dat er veel verschil in schuld tussen de drie verdachten is. De tijd, die ver streken is sedert de moord op en de begrafenis van Theo Mastwijk, heeft heilzaam gewerkt in de vorming van een schuldbewustzijn, iets wat deze jongens in die beslissende nacht niet kenden. Toen werden zij door elkaar en met elkaar naar de moord gedre ven. De officier kwam ertussen„Wat wordt er van Boudewijn in de gevange nis Prof. Rümke „Dat is moeilijk te zeg gen. Ik heb ervaren, dat de afgelopen maanden in het huis van bewaring een goede invloed op Boudewijn hebben uit geoefend. Het raadsel rond Boudewijn blijft ech ter bestaan. Vandaag bij het verhoor van Boudewijns broer Ewout, zal er mis schien een tipje van de sluier over de persoonlijheid van deze verdachte worden opgelicht. Misschien ook niet Prof. Rümke, besloot zijn relaas met de woorden „Als iemand vriendelijk is tegen mij, hoeft hij nog geen vriende lijk mens te zijn Als iemand zich grof jegens mij gedraagt, hoeft hij daarom nog geen bruut te zijn, als als iemand moordt, hoeft hij daarom geen crimineel te zijn", sneed mr. Mathuisen de zin van de psychiater af. Misschien niet, misschien (Advertentie) Uitsluitend verkrijgbaar bij de kapperl Prof. J. G. Hoogewerff. de stichter van het Nederlands Historisch Instituut in Rome, is maandag op 79-jarige leeftijd in Florence overleden. Het stoffelijk overschot is ter bijzetting naar Nederland vervoerd. Prof. Hoogewerff, hoogleraar-emeritus van de rijksuniversiteit van Utrecht, is van 1924 tot 1950 directeur van het histo risch instituut geweest. Hij heeft 52 jaar in Italië gewoond. prof Rümke en haalde de schouders op. dreigen te lopen. Het Europese parlement maakt zich ernstig bezorgd over de economische ont wikkeling van de ogenschijnlijk nog wel varende Europese gemeenschap, die vol gens de prognoses van de E.E.G.-commis- sie dit jaar een stijging van het bruto nationale produkt met 4,5 procent kan verwachten. Het Nederlandse Eerste-Kamerlid mr. Ph. C. M. van Campen (K.V.P.) en ver scheidene andere afgevaardigden hebben er bij een debat over de economische vooruitzichten voor 1963 met klem op ge wezen, dat de aanhoudende stijging van het prijsniveau een gevaarlijke onder stroom dreigt te worden onder het rusti ge oppervlak van de huidige welvaarts toeneming. Ook de Franse vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie Marjolin, noemde de prijsstijgingen het voornaamste probleem van dit ogenblik. Hij vreesde, dat de prijsstijgingen als gevolg van de strenge winter niet geheel ongedaan gemaakt zulen worden. Het stijgende prijsniveau is onder meer gevaarlijk voor de parti culiere investeringen, die reeds terug In de middagzitting werd de Baamse commissaris Taconis als getuige ge hoord. De grijze rechercheur behoeft slechts te bevestigen wat de advocaat voor schotelt Boudewijn was labiel, niet waar bij zijn arrestatie U moest hem met sigaretten en koffie weer op ver haal brengen, nietwaar De commis saris knikte en de Amsterdamse pleiter liet zijn getuige los. Daarna getuigde prof. dr. H C. Rümke, die befaamd is geworden'op het gebied van psychia trische onderzoekingen. „Boudewijn", zo begon prof. dr. Rümke zyn verklaring, was wel op zijn qui-vive, toen hij bij mij in observatie kwam. „Wat "lij zo is opgevallen", interrum peerde de president, „is dat zodra er gesproken wordt over „kapmes" of „hakblok" verdachte niets meer weet, maar dat hij zich andere details scherp herinnert. Kunt u iets zeggen over de sedert eeuwen een der meest i gerenommeerde voor uw gezondheid en voor uw genoegen JM pegottcC, Een Rus, Peter Nikitin, die in 1942 na de aanval van de Nazi's op de Sovjet- Unie was gedeserteerd, en in een kleine bergruimte was ondergedoken, is onlangs voor het eerst sinds 21 jaar weer in de buitenlucht geweest. De nu 44-jarige Peter Nikitin heeft zich al die tijd schuil gehouden in een kleine bergruimte, waar hij verstoken was van liefde, gezinsleven en de vreugde van het werk. Nikitins enige contact met de buitenwereld was wat zijn godsdien stige zusters, bij wie hij zich schuil hield, hem vertelden. Gedurende die 21 jaar bad Nikitin „dag in dag uit" om „een eeuwige zegen in de andere wereld". Nikitin had al lang geleden vernomen dat dergelijke gevallen van desertie werden vergeven, maar hij wilde dit niet geloven. Onlangs werd het de Rus echter toch te veel, en begaf hij zich naar de ge meenteraad van het dorpje Kloptsy in de omgeving van Leningrad, teneinde omi werk te vragen. Zijn gezondheid liet veel te wensen over, en hij zag er uit als te^hiewriheden0 S gr°" een geraamte. 20nden_ Iemand van de Amerikaanse legatie in Boedapest verklaarde dinsdag dat deze legatie opdracht heeft ontvangen, een ontmoeting tc bewerkstelligen tus sen kardinaal Mindszenty en kardinaal Koenig van Oostenrijk, en wel zo snel mogelijk na Koenig's aankomst in Boe dapest. Aan kardinaal Mindszenty is op 4 no vember 1956 asiel verleend binnen de muren van de Amerikaanse legatie, en hij heeft daar tot op heden verblijf ge houden. Voorts is het een open geheim dat in de laatste tijd zowel door Hon garije als door de Verenigde Staten naar een modus is gezocht om deze kwestie uit de wereld te helpen. In principe erkennen de Verenigde Staten het asiel recht niet, en het verlenen van be- beschermd onderdak aan de Hongaarse kardinaal is eigenlijk in strijd met de gangbare Amerikaanse handelwijze. Daarnaast is het welhaast zeker, dat de Hongaarse regering bereid zou zijn, de kardinaal een vrijgeleide te garande ren als hij Hongarije zou willen verla ten, zulks ondanks het feit dat hij in 1949 wegens verraad tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld. Men neemt aan, dat de Oostenrijkse kardinaal kort na Pasen zal arriveren. Hij werd officieel voor een bezoek aan Hongarije uitgenodigd door Imre Ham- vas, de voorzitter der Hongaarse bis schoppen, doch hij heeft er geen ge heim van gemaakt dat hij een „beleefd heidsbezoek" wilde brengen aan kardi naal Mindszenty. De toekomstige Indonesische zaakge lastigde in Nederland, Mohammed Sja rif, zal heden per vliegtuig naar Den Haag vertrekken. Het politieke touwtrekken inzake de leverantie van stalen wydbuis aan de Sovjet-Unie gaat, deels in het openbaar en deels achter de diplomatieke scher men, nog steeds door. De Engelse regering hield dinsdag morgen nog steeds het been stijf, ver moedelijk op grond van de overwegin gen dat er momenteel een goodwill- en handelsdelegatie uit communistisch China een rondreis maakt over het Britse eiland en dat, bij nog steeds groeiende werkloosheid en een wankele internationale betalingsbalans een order ter waarde van 28 miljpen dollar een zeer welkome injectie zou zijn voor de industrie. Bovendien zijn de Engelsen formeel gedekt daar deze 40-inch staalbuis niet voorkomt op de lijst van strategische goederen, die de U.S.A. heeft opgesteld als zijnde verboden voor export naar landen achter het ijzeren gordijn. Daar staat tegenover, dat de N.A.V.Ö, verle den jaar een resolutie heeft aangeno men, volgens welke de N.A.V.O.-leden overeenkwamen, de verkoop van deze maat staalbuis aan Rusland zoveel mo gelijk te beperken. De tekst van deze resolutie is echter niet gepubliceerd, zo dat het onzeker is, in hoeverre deze restrictie bindt. Ten overvloede wijzen de Britse autoriteiten er thans op ,dat west-Duitsland, hoewel het de vorige week een embargo legde op de leve- )ort staalbuis. reeds gro- aan Rusland had ver- (Advertentie) Het uitblijven van overeenstemming tussen de twee Belgische regeringspartijen de Christelijke Volkspartij en de So cialistische Partij over de nieuwe taal wetgeving heeft in Brussel weer politie ke spanningen veroorzaakt. Tegenover de vraag van het katholieke blad „La Libre Belgique", of „de socia listen de regering om de taalmoeilijkhe den wil laten vallen", staat gisteren de uitspraak van de ondervoorzitter van de Belgische socialistische partij, J. van Eynde, die in zijn „Volksgazet" stelt, dat „een coalitie niet op de been wordt ge houden door middel van een ultimatum of grote woorden". De nieuwe moeilijkheden zijn ge rezen in de contact-commissie van beide partijen en wel bij de bespre king van het tweede taalontwerp, dat in het bijzonder het gebruik van het Frans en het Nederlands wil re gelen in het centrale regeringsappa raat en in de Brusselse randgemeen ten. Het eerste ontwerp werd het vorige jaar na vele wederwaardigheden door het Belgische parlement goedgekeurd en had tot onderwerp dé definitieve afbakening van de grens tussen het Frans- en Ne derlandstalige gebied van België. Het derde en laatste ontwerp, dat het gebruik van de twee landstalen in het onder wijs gaat regelen, komt binnenkort in be spreking. De tegenstellingen concentreren zich wat het tweede taalontwerp betreft op het verlenen van faciliteiten in de negen tien randgemeenten van de Brusselse ag glomeratie. Vooral de Vlaamse leden van de C.V.P. verzetten zich daartegen uit vrees, dat het Frans daardoor ook in de thans nog overwegend Nederlandstalige gemeenten een overheersende rol zal gaan vervullen. Volgens een uit 1932 stammende wet moesten de „faciliteiten" worden toegestaan, indien minstens 30 procent van de inwoners van een ge meente zich in één van de twee lands talen pleegt uit te drukken. Dit beginsel is echter vervallen met de afschaffing van de talentelling, waarbij werd vast gesteld hoeveel inwoners van een ge meente Frans- en hoeveel .er Nederlands talig waren. De faciliteiten houden in, dat de ge meentelijke overheid verplicht is alle documenten in één van de twee landsta len, naar keuze van de inwoners, op te stellen en deze taal ook te gebruiken in het contact met de bevolkingsgroep, die hetzij Frans of Nederlands wenst te gebruiken. Het overleg over het tweede taalont werp in de contactcommissie van de twee regeringspartijen maakte echter zo wei nig vorderingen, dat de voorzitter van de C.V.P., Van den Boeynants, aangekondigd heeft dat de vertegenwoordigers van zijn party de vergaderingen van de commis sie niet meer zullen bijwonen, indien er zicsh geen nieuw feit mocht voordoen. Hoewel de tegenstellingen ook bestaan tussen de Waalse en Vlaamse leden van beide partijen onderling, heeft deze uit spraak geleid tot heftige commentaren in katholieke en socialistische bladen. De contactcommissie moet woensdag opnieuw bijeenkomen. De minister van binnenlandse zaken, Gilson, die verant woordelijk is voor de ingediende taal wetten, heeft doen weten, dat hij aan een verder compromis werkt. Eén van de weinige gematigde gelui den laat echter dinsdag De Nieuwe Gids horen. Dit katholieke blad geeft gewoon lijk het standpunt van de regering-Lefè- vre weer. „Als deze regering, die steunt op een meerderheid, die meer dan 80 procent van de Belgen vertegenwoordigt, geen oplossing vindt, wie zal die dan vinden? Haar opvolger over een paar jaren zal het nog veel lastiger hebben en wel licht voor een onmogelijke opdracht staan", aldus dit blad. (Advertentie) Verkoudheidsbacilfen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie De apotheker J. F. G. uit Koog aan de Zaan, die zijn vakantie in de Zwitserse wintersportplaats Zermatt heeft doorge bracht, blijkt daar besmet te zijn met tyfus. Een week na zijn thuiskomst werd hij ziek. Onmiddellijk werd hij overge bracht naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam. Daar werd tyfus geconsta teerd. Het is het vijfde geval van tyfus. De vorige gevallen werden gemeld in Rotterdam (3) en Rijswijk. (Advertentie) De besprekingen tussen de Verenigde Staten en Rusland inzake Berlyn, die verleden jaar oktober bij het ontstaan van de Cubaanse crisis werden gestaakt, zyn dinsdag hervat. De laatste officiële bespreking tussen Amerika en de Russen vond 18 oktober plaats op het Witte Huis, tussen de Rus sische minister van buitenlandse zaken Gromiko en president Kennedy zelf. Op dat tijdstip waren de Verenigde Staten reeds op de hoogte van de aanwezigheid van Russische lange afstandsraketten op Cuba, hoewel zij toen deze weten schap nog niet wereldkundig hadden gemaakt. Rusk, die de nieuwe besprekingen voor Amerika voert, zal niet met nieu we voorstellen komen. Aangezien het ini tiatief voor de besprekingen van de Bus sen is uitgegaan, wacht de regering Kennedy af, of de Russen werkelijk met iets nieuws zullen komen. De Berlijnse kwestie is volkomen vastgelopen op een Russische eis tot het terugtrekken van alle Westerse troepen uit Berlijn. In deze nieuwe besprekingenronde willen de j Amerikanen eerst eens zien, of het Kremlin iets nieuws naar voren Manuel Urrutia, de eerste Cubaanse president na de omverwerping van het regime van Batista, is van Havana in Mexico aangekomen op weg naar Vene zuela, waar hij politiek asiel zal zoeken. De aankomst van de 62-jarige voorma lige rechter in Mexico kwam als een complete verrassing. Hij heeft gedurende twee jaar op de Veiiezolaanse en Mexi caanse ambassade te Havana politiek asiel genoten. Urrutia werd door Castro afgezet, na dat hij zes maanden president was ge weest. brengt op het thema van het inschake len der Verenigde Naties in het Ber lijnse gebied, welk denkbeeld de laatste maanden herhaaldelijk door de Russen naar voren is gebracht. De Verenigde Staten zijn bereid, de mogelijkheid van het stationeren van detachementen van de Verenigde Naties in Berlijn te be spreken, maar niet op basis van het principe dat zij daar de Amerikaanse garnizoenen gaan vervangen. Wat de Verenigde Staten ook willen bezien zijn voorstellen, die beogen, de spanningen langs de Berlijnse muur te doen verminderen. Nadat daar verleden jaar een incident plaatsvond, waarbij ook vuurwapens in actie kwamen, heeft het Westen herhaaldelijk gepoogd, hier over besprekingen te openen, maar tot nu toe zonder resultaat. (Advertentie) Westerse en communistische afgevaar digden zijn dinsdag overeengekomen dat de ontwapeningsconferentie van Genève ongeveer een maand geschorst zal wor den. Er zou een overeenkomst zijn bereikt tussen Rusland en Amerika om van 11 april tot 7 mei de onderhandelingen stil te leggen. Dit zou de Westerse afgevaaz'- digden de gelegenheid bieden Pasen te vieren, terwijl de 5 communistische ge delegeerden hun 1 mei-viering zouden kunnen houden. Verwacht wordt dat de neutrale lan den een nieuwe poging zullen onderne men de kloof tussen oost en west te overbrugging met betrekking tot de kwestie van de inspecties ter plaatse. De aanbieding van hun nieuwe compromis voorstel zal niet eerder plaats hebben dan wanneer alle acht neutrale regerin gen hun goedkeuring aan het ontwerp- idee hebben gehecht. Na de vaste stemming van maandag is de markt gisteren tegengevallen. De stemming voor de internationale waar den was bij de opening over de gehele linie gemakkelijker. Deze tendentie ging gepaard met minimale affaire in 't eerste beurshalfuur. De kopers gaven er de voorkeur aan een rustdag te nemen, ter wijl de arbitrage internationaal bijna niet tot zaken kon komen. De ondertoon van de markt bleef echter zeer goed. Wall Street sloot eergisteren wat ver deeld. De Nederlandse hoofdfondsen lagen er iets gemakkelijker in de markt. De overige Europese beurzen gaven gisteren weinig verandering te zien. Er was dan ook voor het Damrak geen enkele aan leiding gisteren hogere koersen te doen registreren. Met het prijsniveau voor de hoofdfondsen zoals dit op de tikker werd weergegeven, kon men zich ter beurze verenigen. De introductie van Philips en Unilever op 28 maart op de beurzen in Brussel en Antwerpen, had geen enkele invloed op de koersvorming van ge noemde fondsen. In de scheepvaarthoek noteerde KPM ex acht procent dividend. De stemming in deze sector was gemakkelijker met zeer weinig zaken. Ook de leidende cul tures noteerden fractionele koersverlie zen. De staatsfondsenhoek gaf voor de koi'tlopende leningen een vaste stemming te zien. U kent Norit: het middel tegen maag- en darm-stoornissen. Tegen overtollig maag zuur is Norit niet spe cifiek gericht. Tegen dit hinderlijk maagzuur heeft dezelfde maatschappij een ander produkt: Norac - vei- Iigen vertrouwd. Bij Uw apo theker of drogist staat Norac op de toonbank. 25-3 26-3 Ned. '59 4% 99} 100 Ned. '61 4% 9911 100 Ned. '47 3% 93% Ned. grootboek 1946 92% 91% AKU 441 440 Hoogovens 522 520i 2 Philips 153.95 152.90 Unilever 150 150.95 Kon. Olie 169.5 168.55 HAL 116% 116% Scheepvaartunie 137 1341'2 Amst. Baak 358 3591'2 Ned. Handelmij. 358 362 Lucas Bols 905 905 Drie Hoefijzers 384 exd. Mach. Breda 160 161 Zeeuwse confectie U4% 898% Bijenkorf 890 Simons smb.f. en houth. 123 124 Van Gelders papier 257 258 Heineken Hero Conserven 3301 Holl. Beton Mij. 490 475 Kon. Zout 735 736 Nijverdal - Ten Cate 220 220 De Schelde 225 225 Scholten Foxhol Thomassen en Drijver 740 735 Van Vlissingen Katoen 287 295 Vredestein 353 332 Zwanenberg Organon 850 855 VABEURSKOERSEN Telefonisch avond verkeer AKU Hoogovens 524: Kon. Olie 169.70—170.80 gl; Philips 152.60—153.20; Unilever 151.50—152.80 gl.

de Stem | 1963 | | pagina 15