GLOEIENDE LAVA VERWOEST GROOT GEBIED Goenoeng Agoeng nog niet uitgewerkt? SONCFESTIVAf, TTF.T WFEB F,FN ONBEHAAGLIJK GEVOEL ACHTER Berghuischristelijke coalitie opportuun Men denkt zelfs aan afschaffing Aardgaskunde in beeld Typografen werken weer Betaal per kwartaal! Dichte wolk Hulp uit de V.S. Oranje tegen Zwitserland Miss Keeler zat in Spanje RUIMERE EONDSEN VOOR GEMEENTEN Paus bezocht dorp Ostia Pro-Castro- conferentie in Brazilië NYLON ANORAKS 29." DAGBLAD VOOR ZEELAND Inbreker liet het zich goed smaken U helpt U zelf en VVD pleit voor middengroep Links front tegen vriendschapsverdrag Deense triomf niet verdiend De jury Waarom 103e JAARGANG No. 24240 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 25 MAART 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. f 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de ZeetDvse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VULKAANUITBARSTING OP BALI (Van onze verslaggever Toen de Haagse bedrijfsleider A. Al. dit weekeinde zijn bungalow op camping „De heimolen" te Baarle-Nassau opzocht, ontdekte hij, dat er al iemand anders had gelogeerd. De tot op heden on bekende gast, die door het forceren van een keukenruitje is binnen gedrongen, houdt blijkbaar van kokkerellen. Hij heeft macaroni- soep met ballen klaargemaakt en daarbij nog een paar blikjes met etenswaar opengetrokken. Een stuk chocolade vormde zijn des sert. Daarna is hij een dutje gaan doen. Onder het beddekussen had hij vast een paar blikjes levens middelen gereserveerd voor de af tocht, maar die tenslotte toch ver geten. Niettemin heeft hij bij zijn vertrek toch nog heel wat pro viand meegenomen, alsmede een verrekijker, een herenpolshorloge, een portemonnee en een fietstas. Alvorens te vertrekken heeft hij zich eerst netjes geschoren met meneers scheerapparaat en heeft hij zijn onderbroekje verwisseld voor een schoon exemplaar uit de linnenkast. De Newyorkse typografen hebben zondag met overweldigende meerderheid van stemmen besloten het contract dat zij een week geleden hadden afgewezen, te aanvaarden. Dit betekent het einde van de langdurigste en kostbaarste staking in de geschiedenis van New York City. De staking heeft 107 dagen geduurd. Ja, dat is het plezierige als U als weekabonnee van het Dagblad De Stem voortaan per kwartaal gaat betalen. U maakt het U zelf gemakkelijker en U helpt onze agenten: zij be hoeven dan maar eenmaal per kwartaal bij U aan te 'bellen om het abonnementsgeld te incasse ren. Een hele tijdsbesparing voor U en voor onze agenten. U kunt ook tijdig voor het ingaan van het nieuwe kwartaal aan ons giréren 8,05 per kwartaal) door overschrijving op onze postreke ning no. 1114111. 0 Maak het u zelf gemakkelijk: PRINSES BEATRIX zal op 18 april, als zij Amerika bezoekt, met president Kennedy de lunch gebruiken. Dit zal tussen 18 en 21 april zijn. PEKING CHINA heeft verklaard, dat 44 van de 81 communistische partijen in de wereld in het ideologische geschil de zijde van Moskou hebben gekozen. PREMIER MACMILLAN van Engeland hoopt nog in het voorjaar een informele topconferentie met president Kennedy te hebben. Het is mogelijk dat de ontmoe ting in Londen plaatsvindt. DE WESTDUITSE regering heeft haar leedwezen betuigd over het feit dat een Berlijns blad president Soekarno heeft afgebeeld als een hongerige man, die watertandend naar een biefstuk met de naam Brits Borneo" loert, terwijl op de buik van de smulpaap „Nieuw- Guinea" geschreven staat. METEOROLOGEN in Tokio hebben een atmosferische storing geregistreerd, welke zou kunnen wijzen op een kern proef in de Sovjet-Unie of in Noord- Afrika. BIJ KAISERSLAUTËRN in West-Duits- land zijn zestien mensen zwaar gewond toen een rangeerlocomotief tegen een sneltrein botste. DE LIBERALE staatspartij heeft zondag mr- B R. J. ridder van Rappard (bur gemeester van Gorinchem) benoemd tot lijsttrekker. Tijdelijk regen Weersverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Krachtige tot harde zuidwestelijke wind, met in de loop van de dag nu J en dan buien. Iets hogere temperatu- ren dan gisteren. Ukkel verwacht: Bedompt weder met neerslagvlagen. Zuidwestelijke wind. Maximumtemperatuur 6—8 graden Vandaag: zon onder 19.00 uur. Maan Z onder 18.59 uur. Morgen: zon op 6.32 uur. Maan op J 7.27 uur. De uitbarsting van de vul kaan Goenoeng Agoeng (lett. „heilige berg") op het Indonesische eiland Bali, heeft de vormen van een na tionale ramp aangenomen. Nadat de berichten dagen lang de indruk wekten dat 't om een beperkte calamiteit ging, blijkt uit latere berich ten dat er waarschijnlijk vijf tienhonderd slachtoffers of wellicht zelfs nog meer, te betreuren zijn. De vulkaan spuwt nog steeds gloeiende lava en stenen uit, welke een temperatuur hebben van 110 graden Celsius. De stinkende gloeiende lavastroom zakt langs de hellingen van de vulkaan omlaag, alles verschroeiend wat hij op zijn weg vindt. Een gebied dat twee maal zo groot is als het eiland Walcheren, vruchtbaar landbouw- reeds totaal verloren EIST 1500 DODEN gebied, is gegaan. gsexpet dag het dorp Soebagan, waar men twee honderd lijken onder de nog rokende puinhopen van het dorp vond. De ramp moet zich in dat dorp donderdag in snel tempo hebben voltrokken. Hoe het er in de dorpen aan de noord- en oostkant der vulkaan uitziet, durft men nauwelijks te veronderstellen. Honderden Balinezen zijn in de richting van de zee gevlucht, toen de lavastroom zich een weg naar beneden zocht. Met honderdtallen moeten deze wanhopige mensen zijn verdronken. Militairen hebben reeds aangespoelde lij ken ter identificatie naar Den Passar, de hoofdstad van het prachtige tropeneiland, gebracht. De vulkaan zelf laat een dreigend ge rommel horen, maar wat er precies ge beurt in de krater kan men niet zien. Een dichte wolk hangt om de top van de vulkaan. Van één kant af kan de kra ter tot op zes kilometer afstand benaderd worden, maar voor waarnemingen is deze afstand nog veel te groot. Uit fragmentarische berichten blijkt hoe treurig het gesteld is met de slacht offers van de ramp. Er zijn artsen, ver pleegsters en medicamenten tekort. De ziekenhuizen zijn uiteraard overval. Van uit Djakarta worden met spoed tonnen medicijnen en voedsel naar Bali gevlogen, maar omdat het totaal aantal slachtoffers daklozen meege2-ekend, zeker 75.000 be draagt, is de hulp uit Djakarta te be schouwen als een druppel op een gloei ende plaat. Over een zeer groot gebied ligt een dikke aslaag. De van grote hoogte neer komende stenen hebben ook grote scha de aangericht. Over het lot van de vele prachtige hindoe-heiligdommen op het eiland is nog weinig bekend, Wel staat vast dat de grootste tempel, die te Besa- kih, onbeschadigd is. De president van de V.S. heeft, zodra bekend werd dat de ramp zo omvangrijk was, hulp voor de slachtoffers aangebo den. Ook in andere landen komen hulp acties op gang. Wij verwachten dat spe ciaal in Nederland initiatieven zullen worden ontplooid. Het Nederlandsche Roode Kruis zal vandaag reeds een grote zending goede ren naar haar zusterorganisaties in In donesië sturen voor hulp aan de slacht offers van de vulkaanuitbarsting. Tevens is het gironummer 777 opengesteld voor bijdragen aan de hulpverlening. Er is een groot sawahgebied bij de uit barsting van de Goenoeng Agoeng verlo ren gegaan. Dramatische verhalen doen de ronde onder de tienduizenden evacués. Zo ver telt men over het lot van een hindoe priester en zestig van zijn gelovigen, die biddend wachtten tot de vurige stroom Er is in dit weekend niet alleen achter de schermen maar ook in het openbaar veel politiek bedreven. De anti's hielden hun deputatenvergadering in Utrecht, waar voorzitter dr. Berghuis bespiegelin gen hield over de komende kabinetsfor matie. Hij meende dat men het denkbeeld niet moest loslaten om in de toekomst te komen tot een kabinet dat uitsluitend berust op de drie christelijke partijen. De wijze, waarop de P.v.d.A. oppositie had gevoerd, kon hij allerminst waarde ren. Doch hij noemde de P.v.d.A. ook een waardevol en constructief element in ons nationaal bestel en maakte de merkwaar dige opmerking, maar het is een feit dat de anti-revolutionairen, met de socialis ten, vooral de van-huis-uit socialisten, een sterkere democratische verwantschap hebben dan met de andere partijen. Dr. Berghuis prees de liberalen voor hun aandeel in de prestatie van het kabinet. Hij was echter niet gerust op de politie ke ontwikkeling van het Nederlandse li beralisme, die nogal troebel is en ver zwakt in zijn innerlijke structuur. Dat had hem kopschuw gemaakt. De liberalen zelf hielden in Eindhoven een sociaal-economische studieconferentie, waaruit wij aanstippen een mededeling van minister Toxopeus over uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied en een pleidooi van prof. Witteveen voor een verlaging van het belastingtarief voor de Moulijn (Feijenoord). middengroepen Hij dacht aan een veria- Reserves zijn: Bennie Muller (Ajax) ging voor inkomens tussen t 10.000 en en Petersen (Ajax) f 30.000 van in totaal 800 miljoen 5 één miljard gulden, geleidelijk te verwe zenlijken met een verlaging van onge veer 100 miljoen gulden per jaar. De V.V.D. wenst een speciaal wegen fonds. te voeden uit de helft van de be lasting (motorrijtuigenbelasting en ben- zine-accijns)die op het wegverkeer drukt. Bijzonder kostbare kunstwerken als bruggen en tunnels, die uit dit wegen fonds niet betaald kunnen worden, zou den dan via tolheffing gefinancierd moe ten worden. Over die tolheffing was men- overigens nogal gereserveerd op deze V.V.D.-conferentig. Men zag er „geen po pulaire verkiezingsstunt" in. Het Nederlands voetbalelftal, dat op 31 maart in Bern tegen Zwitserland uit komt, is als volgt samengesteld doel Eddy Pieters Graafland (Feije- noord) achter Guus IJaak (A.D.O.) en Piet Ouderland (Ajax); midden Fons van Wissen (P.S.V.), Tonny Pronk (Ajax) en Jan Klaassens (Feijenoord) voor Sjaak Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Piet Kruiver (Feijenoord), Rinus Bennaars (Feijenoord) en Coen lien verteerde. Zy hadden tevoren ge weigerd de gevaarlijke plaats te verla ten. Een ander deel van de republiek In donesia .wordt ook door natuurrampen geteisterd. Het is West-Borneo, waar zwa re moesonregens voor overstromingen hebben gezorgd. Sedert 1917 heeft zich in dit gebied geen ramp van dergelijke om vang voorgedaan. Er zijn geen doden ge meld, maar de materiële schade beloopt vele miljoenens guldens. De vermiste Byitse roodharige manne quin Christine Keeler, wier naam is ge noemd in een adem met een Brits kabi netslid, is gisteren teruggevonden in Madrid. Vrijdagmorgen heeft de Britse onder minister van Oorlog, John Profumo, aan het Lagerhuis meegedeeld dat hij miss Keeler kende, zij het niet intiem, nadat geruchten in dezer voege voor de oppo sitie aanleiding waren geweest om vragen te stellen. Miss Keeler verdween twee weken geleden uit Engeland, kort voor ze moest optreden als kroongetuige in het proces tegen haar ex-vriend Johnny Edgecombe. Miss Keeler wilde niet zeggen waarom ze niet in de „Old Bailey" was komen opdagen. Minister Toxopeus heeft in Eindhoven medegedeeld, dat de regering „ver wacht" nog voor de verkiezingen wets voorstellen te kunnen indienen inzake een uitbreiding van het gemeentelijk be lastinggebied. De gemeenten krijgen er (naast de normale rijksuitkeringen) in totaal 200 miljoen extra door tot Be schikking. Deze ruimere gemeentelijke financiële armslag wordt gekort maar niet voor de volle 100 procent op de totale belastingdruk. De burgers moeten er ook zelf iets voor over heb ben. Deze kaart laat zien hoe het nieu we aardcjasnet er in de toekomst zal uitzien. Zoals wij zaterdag uit voerig hebben gemeld, zullen ook Brabantse en Zeeuwse gemeenten van het aardgas gaan profiteren De foto toont het winnende twee tal bij het scorebord, dat de totale uitslag laat zien. Paus Joannes XXIII heeft gisteren een vastenbezoek afgelegd aan Ostia, de 28 km van Rome gelegen badplaats. De paus begaf zich naar de kerk van Sancta Maria, Regina Pacis, waarin achthonderd gelovigen een plaats ge zocht hadden. Het publiek was wat luidruchtig, en aanmaningen van de zijde van de politie om het »leve de paus" wat te mati gen, haalden niets uit. Ten slotte stak paus Joannes zelf zijn vinger omhoog, en zei „Juich niet, applaudisseer niet, roep niet in de kerk ook niet voor een paus". Overigens zei hij Hun enthou siasme te willen opvatten als „een uiting van jeugd en geloof". In plaats van rechtstreeks van Ostia terug te rijden naar het Vatikaan, liet de paus een omweg maken langs het nieuwe vliegveld van Rome, „Leonardo da Vinei" en liet zich langs het station gebouw rijden. De communistische partijen van Frankrijk en West-Duitsland hebben hun leden opgeroepen tot strijd tegen de ratificatie van het Frans-Duits vriend schapsverdrag. De oproep werd opge steld tijdens een bijeenkomst van afge vaardigden der twee partijen in Berlijn. Het vriendschapsverdrag „zal de be wapeningswedloop versnellen", aldus het communiqué. „Het is een bedreiging voor de vreedzame belangen van het Franse en Duitse volk, het versterkt het Duitse militarisme" (Van onze showredactie) Zaterdagavond, half 11. In de televisie-studios van de B.B.C. in Londen heerst een ondraaglijke spanning. Europa honoreert de liedjes van het Eurovisie-song festival 1963. Het wordt een nek- aan-nek-race tussen Zwitserland en Denemarken. Achter de coulissen volgen 16 arties ten gespannen, angstig of hoopvol de snel wisselende scores op het bord. Schijnbaar onbewogen kijkt Annie Palmen naar de nog steeds blanco stand van Nederland. Noorwegen moet zijn waardering opnieuw bekendmaken, geeft een andere door en het Deense echtpaar Grethe und Jörgen Ingmann komt als winnaar uit de bus. Voor de tweede maal hoort Europa het „Dansevice". De laatste gitaar klanken zijn nauwelijks verstorven of de Eurovisie-uitzending wordt besloten en fotografen en journalisten stormen op het Deense paar af. Het is kwart voor 11. Elders in de studio staat een klein groepje mensen. In het midden een teleurgestelde, maar dappere Annie Palmen, die met woorden en schouderkloppen door iedereen, wordt getroost. In haar hand houdt ze een condoléan ce-telegram" van Teddy Scholten dat ze zojuist heeft ontvangen. „Deze uitslag had ik niet verwacht", vertelde zij ons. ,,Een paar punten had ik toch wel verdiend. Maar ja.het is een loterij. Het ging zo heerlijk. Ik weet van mezelf dat ik het zo goed mogelijk heb gedaan. Het Deense lied was goed, maar zeker niet het beste. Zwitserland had moeten winnen". Wij vroegen haar of ze een volgende keer weer mee zou willen doen. „Natuur lijk, waarom niet?". dat dit festival in de toekomst wegens het geringe kijkgenot wellicht uitslui tend een radioprogramma zal worden. Wij stellen het nu nog scherper. Van het succes in Londen hangt af of dit 2 Jaarlijks gebeuren afgeschaft zaj wor- Z den of in gewijzigde vorm gehand- Z haafd kan blijven. Dit festival was een succes. Het experiment om dit festijn tot een zo attractief mogelijke televisie-gebeurte- nis te maken is geslaagd. Wij schreven l al eerder welke middelen men hiertoe aangewend heeft. Z Denemarken heeft zijn triomf niet verdiend. Dit is de opinie van allen, die by liet festival betrokken zijn ge weest. Als Noorwegen niet voor een tweede maal zijn waardering had moe ten doorgeven („En waarom zo vraagt men zich hier af. De eerste uit slag was immers al genoteerd dan had Zwitserland gewonnen, een uit slag, waermee iedereen ingenomen zou zyn geweest. Zo gaat °°k dit achtste Eurovisie- Songfestival met een wrang bijsmaak je de geschiedenis in. In een vorig artikel schreven wij, De gepresenteerde liedjes waren bovendien kwalitatief beter dan vorige jaren en de deelnemers waren enkele uitzonderingen daargelaten, gerenom meerde artiesten. Het zijn factoren, die voor het festival 'van levensbelang zijn. Wij noemen in dit verband Nana Mouskouri. Heidi E'rühl en Ronnie Carroll. Wij betwijfelen evenwel of de samenstelling der nationale jury's ver antwoord is. Zij moeten representatief zijn voor de verschillende bevolkings groepen, zoals stads- en plattelands bevolking, studenten enz., maar is op deze wijze een deskundig oordeel te verwachten Bevinden zich musici of artiesten onder de juryleden Wij ge loven stellig van niet en menen, dat hier het kwaad schuilt, dat dit en vorige jaren de uitslag zo onbevredi gend deed zijn. 1. Denemarken 2. Zwitserland 3. Italië 4. Engeland 5. ex aequo Franki Monaco 6. Oostenrijk 7. Luxemburg 8. Duitsland 9. België 10. Joegoslavië 11. Spanje 12. ex aequo Nederland, Noorwegen, Finland en Zweden 42 pnt. 40 pnt. 37 pnt. 28 pnt. 25 pnt. 16 pnt. 13 pnt. 5 pnt. 4 pnt. 3 pnt. 2 pnt. 0 pnt. Enfin, „Londen" is voorbij. De hits zullen niet uit Denemarken komen, maar uit Zwitserland, Engeland, Italië en Frankrijk. Verscheurd zijn de pool- formulieren, 'die deze landen de beste kansen gaven en onze „speeldoos" onder de eerste acht rangschikten. Onbelangrijk zijn nu de protesten van Duitse zijde tegen het 2-talige Oosten rijkse lied, niet meer ter zake doende is het, dat Heidi Briibi nog snel een dokter moest raadplegen, omdat zij, naar ze ons vertelde nog pijn had als gevolg van haar recente operatie. Kopenhagen wacht Wij hopen, dat men zal blijven schaven aan het festi val, opdat het een smadelijke onder gang bespaard zal worden. De president van Brazilië heeft toe stemming verleend voor het houden van een tegen de Verenigde Staten gerichte „solidariteitsconferentie" ten gunste van Fidel Castro, waaraan communistische leiders uit verschillende landen van het westelijk halfrond zullen deelnemen. De conferentie begint vandaag in Sao Paulo en wordt later voortgezet in Kio de Janeiro, Een Braziliaanse economische delega tie doet momenteel in Washington pogingen om een lening van 500 miljoen dollar los te krijgen, alsmede uitstel van terugbetaling van 'de 1,5 miljard die Brazilië de V.S. schuldig is. De aartsbisschop van Rio de Janeiro, kardinaal Dom Jaime de Barros Cama- ra, is van mening dat de communistische infiltratie in Brazilië „een feit is". De kardinaal toonde zich uiterst „be zorgd" over de pro-Castro conferente en verklaarde niet te begrijpen dat de Braziliaanse regering geen maatregelen hiertegen nam. (Advertentie) geheel dubbel voor heren: voor jongens: 22^5 10 jaar KI. st. p. m. REEUmwaviii8!1^

de Stem | 1963 | | pagina 1