nnocol „PHOTOKINA 1963" pKies de soort die bij Uw auto hoort ONZE PUZZEL ichijnlijk Berlijn Nieuwe kleurenfilms met grotere belichtingsspeelruimte Duidelijke opmars van de smalfilmhobby Projectoren Perfectionering Meer filmers Teveel POTTERS „UN I A' rilierdenking t op 3 mei >oster op het in van Dachau ipping Liturgische kalender Frankrijk wil nog geen verzoening MENTHOLPELLETS Tegen hoest en Keelpij' Uitwerking frappant J rmalig verzet: e federatieve raad van het rzet Nederland en de Ne- reniging van ex-politieke ebben in een telegram aan van Algemene Zaken ten otesteerd tegen de voorge- huiving van de dodenher- 4 naar 3 mei aanstaande, ering dat zulks geschiedt van het joodse volksdeel end voor een zeer kleine rthodoxe joden, voor wie ook op vrijdagavond niet >u zijn aan een stille tocht ?n'\ t zich in het telegram af Sabbath-wijding denkbaar piëteitvol herdenken van ,Vele gemeenten hebben op ivond, waardoor de te hou igèn in het gedrang komen. gemeentebesturen hebben nma's laten drukken, waar- >sten ontstaan bij een ver in de herdenking", aldus deze week met Russen ge- hebben tijdens een aanval anse kust, in generlei ver- ït de V.S. staan. De af- ken zijn 3000 Russische sol- Cuba teruggetrokken en ho lt voor eind maart nog meer ar de Sovjet-unie terugkeren, esident. De V.S. zullen alles erantwoord en doelmatig is e isoleren. Tijdens zijn reis Rica deze week is gebleken rgrote meerderheid van de rikanen bereid is te vech- lun vrijheid tegen commu- dergrondse activiteiten, wan- lig is. an volledig achter het plan ïische integratie van midden jaar voordat de bijzonderhe- bekend zijn kam nog niet den hoe hoog het bedrag aerikaanse hulp hierbij zal uilen voortgaan te trachten pverdrag te sluiten omdat 75 wel 15 of 20 landen met kunnen zijn. De president hoop op een kernstop verdrag ïinderd. De verbreiding van over een 20-tal landen be als ,,het grootst mogelijke V.S. zullen daarom bij de blijven aandringen op het van een kernstopverdrag. :bied van het voormalig con- ip Dachau zal een klooster ng worden opgericht. Op 28 eerste steen worden gelegd, lige wachttoren zal als kloos- rden gebruikt. In het midden oster, dat „Heilig Bloed" zal )or Carmelitessenzusters zal /oond, komt een kerk. Het bedoeld om de herinnering :entratiekamp levend te hou- tiatief is afkomstig vankar- haber. Advertentie) e1nl2 Breda tel. 39400 v natuurproduct kramp geeft. ersteUen uw i stofwisseling Jssa DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MAART 1963 (Van onze verslaggever) ER is geen land denkbaar, waar de Photokina 1963, de wereldbeurs van de foto- en filmhandel, beter onderdak gebracht zou kunnen worden dan West-Duitsland. We zijn immers nog altijd onder de indruk van het Wirtschafts- wunder dat daar verricht is. En een stad als Keulen, ro mantisch oud en fascinerend modern, met zijn glanzende plezierboten op de druk bevolkte Rijn, met zijn wolken krabber die uit de verte neerkijkt op de oeroude Dom torens en met zijn indrukwekkend, lelijk complex van Messehallen, is daar een alleszeggend symbool van. Daar om levert Keulen een bijzonder aangepast decor voor een evenement als de Photokina, een beurs die een beroep doet op de door de welvaart aangedikte portemonnee en die er zonder die welvaart bepaald heel anders zou uit zien. fer wordt aangeboden. Evenals de hier boven genoemde Moviflex Super van Zeiss heeft ook deze Agfa een uitschakel- bare automatiek, hetgeen blijkbaar toch wel een duidelijke wens van de koper is, althans van een beduidend aantal kopers. Ook op de fotocamera's gaat men de automatiek steeds meer geheel of gedeel telijk uitschakelbaar maken. Om nog even terug te komen op de Agfa Mo vex Reflex, op deze camera laat de zoomlens zelfs een brandpunt- verschil toe van 7,5 tot 37,5 mm, wat dus wel een indrukwekkend groothoekbereik biedt. Overigens ligt die zoomlens er in 't koffer los bij, want ln de standaarduit rusting heeft de camera een normaal 13 mm objectief. Aantrekkelijk aan deze camera is ook de filminleg. De Movex Reflex is nl. een cassette-camera, die geschikt is voor alle dubbel-acht-spoelen. Maar die spoelen passen er bovendien zonder cassette op. De prijs? U hebt hem, met drie filters en een zonnekap, voor f 1.235, in koffer. Mooi en duur dus, maar niet revolutio nair. Wél revolutionair is een aanbie ding van Kodak op het gebied van fotocamera's. Deze firma pronkt met 'n drietal Instamatic camera's met cas- mera die er qua vorm wel wat op lijkt is de Canonet 8, wat grootte betreft he lemaal op zakformaat. De brandpunts variatie is hier slechts 10 tot 25 mm. Dat verschil in optiek komt echter ook wel in de prijs tot uitdrukking. Voor de Lei- cina 8V bijna driemaal zo hoog als voor de Canonet 8. Er waren beslist wel zoveel bekende smalfilmcamera's met een nieuw gezicht, dat het ondoenlijk is ze allemaal te noe men. Sekonic echter had een nieuwtje, dat speciaal tot de opening van de Pho tokina was bewaard: de Sekonic Dual- matic 50, een populaire variatie op de Sekonic Dual Run, hetgeen betekent een camera met een draaibaar filmhuis. Op deze wijze heeft Japan dus het omzetten van de dubbel-acht vereenvoudigd. Het hele proces vraagt 2 seconden. Dit nieuw ste toestel met vaste 13 mm-lens komt in mei aan de markt. Uiteraard zijn het niet alleen de ca mera's, die deze Messe aantrekkelijk ma- ken.We willen nog graag een paar an dere nieuwtjes noemen. Kodak bracht in de categorie smalfilm-projectoren de Chevroiï 8 uit, een modern uitziende koffer-projector met een zoomende lei en automatische filminleg. Oubegrijpeli. is het, dat bij het het ontwerpen v; zo'n fraaie pirojeetor de mogenjfcrara van ie volkomen vetsS-aarloosd zullen met genoegen ver goude" projectors aan de iindermann maakte de Ju nior 12 NE en cfe. Junior 24 NE, die resp. een 12 volts en een 24 volts 3»mp hebben. Minder kans dus op snel waardeverlies van de dia's dooff verhitting in de „tover lantaarn". Nog een interessant nieuwtje voor zo wel dia- als filmliefhebjiiei's was het nieuwe projecjiedoek dat Agfa toonde. Het is niet alléén in één handgreep uit te zetten en weeJSweg te balgen, maar het heeft bovendien een vc*l fijnere glas parelbezettinf, waardoor het beeld tot onder een hoCT-jflMi 4«gr. helder blijft. Het is vooral Gevaert die dit jaar laat zien, dat ook de foto-chemie niet stil zit. De zeer intensieve research richt zich hier vooral op de kleurenfilm en we moeten zeggen, dat Gevaert op dit ge bied goed en groot nieuws brengt in de vorm van Gevacolor Negative N5 mask- film. Dit is een kleurenfilm (voor rolfilm en kleinbeeld) met een fijnere korrelen een grotere belichtingsspeelruimte. Doordat de film tussen de drie hoofdlagen een masker" heeft zou er, zo werd ons ver teld, een tolerantie in de belichting zijn van 11/2 diafragma boven tot 2 onder. Dit kan werkelijk de levensvatbaarheid van duizenden amateur-kleurenfoto's aanzienlijk vergroten. Op een grote belichtingsspeelruimte, zij het niet zo groot, beroept zich ook Agfa bij de presentatie van de nieuwe 8 mm-film CT 13. die een lichtwaarde heeft van 13 gr. DIN. (Advertentie) Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix 25 - BP Super Mix 50- BP Super Mix 75-BP Super. Daarom BPI super IMix benzine Ik houd het voortaan op Super Mix 50. Die Mix van 50% super en 50% gewoon is precies wat wijn motor eist Met een fïlrhcamera in de mid- denprijsklassêwdarvan het he le filmhuis gedraaid kan worden om de tweede helft van de dub bel-acht te belichtenbracht Se konic een der laatste nieuwtjes. biedt is er meer een van perfectio nering. De werkelijk opzienbarende aan biedingen zijn op de vingers van één hand te tellen. En ze zijn dan bovendien uitsluitend van technische aard. Opzien barende prijsdalingen zijn er niet te noteren. Neen, dan zou het eerder verba zing moeten wekken, dat er op het ter rein van de amateur-fotografie en -fil- merij blijkbaar gestreefd wordt naar technisch betere en fraaiere, ook wel handzamere produkten, die voor wat de prijs betreft bijna in de professionele sector terecht komen. Wat denkt u bij voorbeeld van een 8 mm filmcamera met motorisch gedreven zoomies, spiegelre flexzoeker, diafragma 1,9, variabele brandpuntsafstand van 7,5 tot 30 mm, be lichtingsregeling op elektronische basis en motorische aandrijving, voor de ci viele prijs van 1700 DM? De Nederland se prijs was nog niet bekend, maar die zal uiteraard wel naar verhouding zijn. U hoeft overigens nog niet meteen te beslissen, want Zeiss Ikon, die dit pronk stuk op de markt brengt, zal het pas na de zomer kunnen leveren. Bijna even professioneel uitgerust is de Agfa Movex Reflex, die in een luxe kof- Photokina 1963 is de achtste in een vrij regelmatige reeks, die in 1950 is be gonnen. Alleen in dat beginjaar is het een Westduitse aangelegenheid geweest, maar reeds het jaar daarna toonde het buitenland zijn belangstelling. Twintig procent van de exposerende firma's kwam van over de grenzen der Bondsre publiek. Dat buitenlandse percentage is in de jaren daarop gestadig gegroeid en op de Photokina die morgen gesloten wordt komen 265 van de 619 exposanten, dus circa 43 procent, verdeeld over 22 landen, uit het buitenland. Onder al deze belangstelling is de Keulse Photokina van lieverlee een wereldmarkt gewor den, want naast 186 Europese landen zijn er ook vertegenwoordigd de Verenigde Staten en Canada met 62 firma's, Azië met 34 (waarvan natuurlijk 33 Japanse) en Australië met 1. In het bezoekersaan tal heeft Duitsland zelf nog altijd het leeuwedeel, maar als de stijgende lijn van het bezoekerscontingent niet bedui dend afgebogen is naar beneden, dan mag men verwachten dat er meer dan 20.000 buitenlanders, handelaren zowel als an dere geïnteresseerden, naar het nieuwste van het nieuwste op foto- en filmgebied hebben lopen kijken. En wat is dan wel het nieuwste van het nieuwste op foto- en filmgebied? Worden er op de Photokina 1963 werke lijk revolutionaire dingen vertoond? De algemene indruk die deze Messe sette-films op 26x26 formaat. De cas sette is bovendien zo uitgerust, dat ze bij inleg meteen de belichtingsmeter op de juiste lichtwaarde van de film afstelt. De prijs van de Instamatic- serie begint zeer populair en eindigt een stuk boven de middenklasse. De cassettes zijn naar wens geladen met een zwart-witfilm, een negatieffilm of een diakleurenfilm. Afgezien van deze Kodak-conceptie, die wellicht het opzienbarendste nieuws van de Photokina 1963 is, luidt ook het oor deel over de verdere fotocamera-aanbie dingen weer: perfectionering, verfraai ing en verkleining van maten. Van som mige camera's wordt het gewicht terecht in grammen uitgedrukt. Er zijn ook en kele halfbeeldcamera's. Een leuk nieuw tje is wellicht ook nog. dat Gevaert zich weer eens aan een camera ge waagd heeft, de Gevalux 144. Het is een heel eenvoudig toestel, formaat 4x4 cm, met twee lensopeningen en een flitsapparaat dat als een stekker op de camera gezet kan worden. Meer pre tenties dan een teener-geschenk te zijn heeft dit toestel niet. Hierboven hebben we al een paar voor beelden genoemd van wat er, in het heel dure genre, op het gebied van smal filmcamera's te koop is. De totale pro- duktie bewijst, dat het smalfilmen als hobby steeds meer mensen gaat aanspre ken. De research op dit gebied is nog in volle gang, getuige b.v. de langzaam maar onmiskenbaar tot resultaat komen de speurtocht naar een nieuwe vormge ving voor de smalfilmcamera. Enige jaren geleden heeft Leitz/Wetz- lar de traditie doorbroken met de Lei- cina 8 S, de zakelijk uitziende, langwer pige camera. Dat blijkt goed bevallen te zijn, want Leitz borduurde op dit thema voort en de Photokina 1963 toont daar van het resultaat in de vorm van de Lei- cina 8V, weer het langwerpige model, nu uitgerust met een varia-optiek van 8 tot 48 mm! De belichtingsmeter heeft een bereik van 10 tot 400 ASA. Een ca- Een van de vele fraaie foto's die de Photokina een bezoek waard maakten. Ze behoort tat de ten toonstelling „De lachende came ra". ZONDAG 24 MAART. Vierde zondag van de Vasten. Paars of Rose. Mis: Laetare Geen Gloria. Credo. Prefatie van de Vasten. MAANDAG 25. M. Boodsch. Wit. Twee de gebed van maandag in de vierde week van de Vasten. Credo. Prefatie van de H. Maagd Maria. DINSDAG 26. Dinsdag in de vierde week van de Vasten. Paars. Prefatie van de Vasten. WOENSDAG 27. Woensdag in de vierde week van de Vasten. Paars. Tweede gebed H. Joannes van Damascus. (Hoe wel rentmeester van de kalief, be streed hij de beeldenstormers en voor al keizer Leo de Isauriër. Hij trad in het klooster van de H. Sabbas te Je ruzalem, waar hij vele hymnen ge dicht heeft. Op hoge leeftijd stierf hij in 754, Paus Leo XIII gaf hem de titel van kerkleraar). Prefatie van de Vas ten. DONDERDAG 28. Donderdag in de vier de week van de Vasten. Paars. Tweede gebed H. Joannes van Capistrano. (Op 24 juni 1385 geboren, werd hij een van de grote binnen-kerkelijke hervormers van de 15e eeuw. Hij was de stuw kracht van de Observanten, de raads man van de Pausen na het Westerse Schisma en de bezieler van een her nieuwde christelijke levenshouding. Als kruistochtprediker trok hij op met net leger van Jan Hunyadi naar Bel grado, waar de overmacht der Muzel mannen werd verslagen. Enkele maan den later stierf hij). Prefatie van de Vasten. VRIJDAG 29. Vrijdag in de vierde week van de Vasten. Paars. Prefatie van de Vasten. Z^IE?DAG Zaterdag in de vierde week van de Vasten. Paars. Prefatie van de Vasten. Ik ga toch weer terug op Super Mix 75. Mijn motor is dan pittiger en feller. Dat mag ik wel - met mijn manier van rijden. Geen twee auto's, hoe gelijk van merk, type en bouwjaar ook, worden onder dezelfde omstandig heden gereden. Geen twee automobilisten hebben dezelfde rijstijl. Gevolg: elke motor ontwikkelt zich anders. Ook de uwe. Daarom ook voor u: 'motorzuiver' tanken bij éen BP-pomp. Vijf verschillende soorten benzine om uw motor de meest geschikte voeding te geven. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP-pomp merkt u als tien- en tienduizenden andere automobilisten: Ja, nu presteert mijn motor precies wat ik wens. Dank zij de juiste 'individuele' voeding! Benzine? HORIZONTAAL: 1. zuivelprodukt 3. zuivelprodukt 5. zui- velprodukt 7. krantenjongen 9. tover heks 11. dus (Eng.) 13. kleine veertjes 15. Azië (Duits) 16. voorzetsel 17. smal le strook leer 19. vorm van rillen 21. eiland in de Middellandse Zee. 23. bidplaats 27. bijbelse naam 28. water damp 32. familielid 33. gelofte 35. val lei 36. tandeloos zoogdier 37. vochtig 38. stremsel 39. in orde (afk.) 41. over heidsdienst (afk.) - 43. ontkenning 45. pers. voornaamw. 47. ziekelijke neiging 49. meisjesnaam 51. 'slingerplant 53. ri vier in Rusland 54.' geleedpotig dier 57. hertog 60. kindergroet 61. tweegevecht 63. gelooide huid 65. als volgt (afk.) 67. wandversiering 68i nederland (afk.) 69. toespraak 70. schildersgerei 71. eu- ropese vulkaan. VERTICAAL: 1. tefelgerei 2. losplaats v. schepen 3. re- cu 4. rijkskweekschool (afk.) 5. grond soort 6. vruchtennat 8. drinkgerei 10. na komelingschap 12. goud (Fr.) 14. 'titel 15. tegen 16. deel v. d. bijbel (afk.) 18. boom 20. jongensnaam 22. ieder 23. af standsmaat (afk.) 24. water in Brabant 25. water in Friesland 26. deel v. h. jaar 28. steekwapen 29 soort verlichting (af- k.) 30. onder andere (afk.) 31. mijns in ziens (afk.) 34. aanw. voornaamw. 35. Alles byeen geeft een beurs als de Photokina 1963 bijzonder fraai aan gekleed met een aantal sublieme foto tentoonstellingen dus wel een beeld van wat er in de foto- en filmwereld letterlijk te koop is. En dat is heel wat Niet zonder reden maakt men zich in kringen van de handel zorg over de veel heid van „nieuwtjes" die niet wezen lijk nieuw zijn, maar die er bepaald ook niet zijn om de prijzen te drukken. Met het oog op die prijzen blijkt men zich in het algemeen b.v. niet gelukkig te voelen met het nieuwe beeldformaat (26 x 26) dat Kodak heeft ingevoerd. Dit past nu eenmaal niet in het beeld van de standaardisatie, die een van de mid delen is om zo voordelig mogelijk te pro duceren. In hoeverre een bedrijf als Ko dak deze stap met het oog op de Euro- markt bewust gezet heeft is niet na te gaan. Dat de Euromarkt echter niet on derschat wordt is na het bekijken van de Photokina 1963 wel duidelijk. (Advertentie) boom 39. voorzetsel 40. vogel 41. onmeet baar getal 42. bron 44. vogelprodukt 45. bevel 46. voegwoord 48. drinkgerei 49. groente 50. insekteneter 52. boos 54. N.V. (Franse afk.) '55. gedachte 56. rendement 57. water in Schotland 58. re gelmaat der dingen 59. en andere (afk.) 60. onvruchtbaar 62. boom 64. klein tak je 66. nagerecht. OPLOSSING: HORIZONTAAL: 1. kaukasus 7. Italië 12. esp 13. ver 14. iep 15. inn 16. ut 18. agent 21. tg 22. latijn 24. eng 25. allee 26. er 27. neen 28. arno 29. nl. 30. n.t.s. 32. ton 33. u.s.a. 34. epopee 37. grienen 41. i.e. 42. d.i. 43. onthaal 47. genoeg 50. lis 51. oir 52. kee 54. eg 55. recu 56. 'akte 58. zr 59.'netel 60. tin 62. annam 63. dr. 64. sedan 66. p.e. 67. air 69. aar 70. dom 72. pil 73. madrid 74. Santiago. VERTICAAL: I. Keulen 2. astarte 3. up 4. a.v. 5. sea 6. urgente 7. iet 8. t.p. 9. li 10. intense II. engeland 14. ingang 17. lijn 19. en 20. ulo 23. neep 25. anti 31. spits 33. unie 35. och 36. era 38. ree 39. edo 40. volendam 44. nigeria 45. abel 46 louter 47. granada 48. nita 49. gezapig 53. erme- lo 55. rek 57. enk 61. 'id 64. sad 65. non 68. r.d. 69, ai 71. m.t. 72. pa. Frankrijk heeft opnieuw een gelegen heid om de kloof tussen Londen en Parijs te overbruggen onbenut gelaten. Naar donderdagavond in Londen verno men werd, is men niet ingegaan op een uitnodiging van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken om op 29 maart in Bonn deel te nemen aan een minis tersconferentie van de Westeuropese Unie. Als reden werd opgegeven, dat deze datum „ongelegen" komt in ver band met het bezoek aan Parijs van pre sident Adolfo Lopez Mateos van Mexico. Het is nog niet bekend, of nu een an dere datum voor de ministersconferen tie zal worden vastgesteld Engeland heeft zich bereid verklaard de confe rentie op de voorgestelde datum bij te wonen. Afgelopen woensdag bleef de Franse minister van buitenlandse zaken. Mau rice Couve de Murville, weg van een vergadering van de Navoraad, waar zijn Britse ambtgenoot Lord Home het woord voerde en ook zijn ambtgenoten uit de Benelux en Italië aanwezig waren, als mede van een daarop volgende lunch op de Britse ambassade. Woensdagavond heeft de Britss om- bassadeur in Parijs, Sir. Pierson Dix on. de toespraak van Lord Home tot de Navoraad overhandigd aan Couve de Murville. Op deze eenvoudige wijze worden de nieuwe Kodak-camera's met de cassette geladen. h Joegoslavië vakantieland 1963 Romantische zonnige kust met 1000 eilanden. Baden vanaf april. Moderne autowegen langs de kust en in het gehele land.Kom- I fortabele hotels, motels, bun- galows en auto-campings, -o. j Joegoslavië is een goed- I koop toeristenland. y Inlichtingen bij Uw relt- bureau of het Nat JoegosJa- vlsch Verkeersbur., Den Haag, Plaats 11a, Telefoon 116892.

de Stem | 1963 | | pagina 9