Lezingen over onderzoek. en glasteelt industrie F. den Boer ere-lid Handelsbelang ezorgd omst Nieuwe uitbreiding Centrale Zeeland Goesenaar Vahlenkamp is merkwaardig hobby-ist Raad Zuiddorpe keurde de begroting goed HET DOEK VALT. kostuums Pluym rkwekers udiëntie OP KLEINFRUITDAG IN KAPELLE Terneuzenaar dood in auto aangetroffen Amsterdamsche Bank dijt uit in west-Zeeuwsch-Vlaanderen A. Lockefeer voorzitter van Visserij schap Auto in kanaal te Sas van Gent H. J. Smith uit Sprang-Capelle burgemeester St.-Annaland lagblad peSïcnt Prinses Irene beschermvrouwe „Festival werkende jeugd MIDDENSTAND MIDDELBURG MP Aaandag Grote drukte op de expositie SLUIS EN IJZENDIJKE Onder plastiek Glasaardbeien Wensen industrie VOOR DERDE KEER: Toenemend verbruik electriciteit Vrouw verdronken Landbouwconsulent Ir. H. P. dc Bruin begon werkzaamheden Funest? T.V.-varia f an 22 tot 26 mei te Tilburg ivertentie) DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MAART 1963 EN TEL. 3179 bedrijfsschade. Vandaag weer bij elkaar naar ontvangen gegevens en ijnde audiëntie bij minis- Deze zal binnen enkele iden. Lang werd stilge- directe nood van vele het Borgstellingsfonds anvragen voor steun of ioed afgewerkt Ook de vamen ter sprake. Ge- irden 'n grote uittocht te einde de gemeente leef- Als 't arbeidsbureau hen ;n, moet men uiteindelijk en terugvallen of om- itste lijkt gemakkelijker ral voor de ouderen, zo- zelfstandigen als werk- Schadevergoeding ieid de schadevergoeding nog onbekend. Maar er erkt. I.v.m. de toekomst id enkele mogelijkheden, loud met de landbouw- t. de teelt van champig- gekomen. zal op 2 april een lezing g worden gegeven over op buitenvisserij de ver de Oosterschelde en ein fruit in de Yersekse >r is een ruilverkaveling veel geld en is op lange ng van industrieën is een em. Tot op heden is dit ns gebrek aan personeel, er moesten zelfs mensen tsen aantrekken. Dit ligt lar voor vestiging van men faciliteiten hebben ïmeente. Bovendien heeft wezen, welke problemen mschakeling van visser beider. Voor de buiten Dlasticfabriek op het in- jn twee firma's om in- est o.a. een fabriek uit precisie-instrumenten. mensen te halen Drin- burgemeester Willemsen wanneer deze suggesties em bekend te maken al de werkgroep bestaan- digden van de vijf ver- jstergebied, burgemeester enkele deskundigen in n ontvangen door de mi- en Korthals. Punten zijn de oesterramp en rband houdende vergoe- te nemen maatregelen. De 300 Spartanen, 14 j.; ir Meisjes langs de weg, kv 20 uur De 300 Spar- 0 en 20 uur De overval, ;rom 19 uur Groot half- d 15 uur Grote schieting restaurant 19 uur Grote ïw 15 uur Woody Wood- al, a.l.17.15 en 20 uur atsbevel, 18 j. uur Matthaus Passion L5 uur Schieting 9 uur Schieting >EWACHT 5 uur Schieting 15.45 uur Freddy en de 20 uur Eddie schiet 4 j. uur „Vrijheid Eendracht" che 15 uur Schieting LE 18 uur Dansen VDE mtenisseUno Animo .4.30 uur Schieting 20 uur Muziek kent geen 20 uur Het zwaard van 14 j. 20 uur Gods Geuzen, 14 j- en 19.30 uur Winchester en 21 uur Gods Geuzen, ir Carmen; 20 uur De an- frote verzoeking van Sint Gods Geuzen, 14 j- 20 uur Ledenverg. Wit- ir Winchester '73, 14 L ods Geuzen, 14 j. uur Gods Geuzen, 14 3- er 14 uur Verg. water stand 16 uur Installatie bestuur vrouwelijke jeugd 19.30 uur Raadsverg. De overval, 14 j. 20 uur Eddie schiet estaurant 19 uur Seiie (Van onze correspondent) Enkele honderden kleinfruittelers uit alle delen van Zeeland hebben in Ka- pelle de ontwikkelingsdag voor de klein fruitteelt bijgewoond. Vanaf 9 u. 's mor gens heerste er een grote drukte in het veilinggebouw, waar een grootse expo sitie was opgebouwd van benodigdheden voor het tuinbouwbedrijf en waar ook vele voorlichtingsinstanties een stand hadden opgebouwd. In de middagbijeenkomst werden le zingen gehouden over het onderzoek ten behoeve van de kleinfruitteelt, over de mogelijkheden van omschakeling naar glasteelten en over de eisen die de ver werkende industrie stelt aan de klein- fruitprodukten. Toen ir. L. Vellekoop, adjunct-tuin- bouwconsulent voor Zeeland, aan het eind van de middag een nabeschouwing hield kon hij zeggen dat opnieuw duide lijk is gebleken dat de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle in een behoefte voorziet en van grote betekenis is voor de teelt in Zeeland; dat er mogelijkhe den zijn voor het gezinsbedrijf om over te schakelen naar glasteelten waardoor waarschijnlijk een grotere bestaansze kerheid wordt verkregen. Op dit gebied gebeurt er reeds veel in Kapelle en om geving. Verder had de vertegenwoordi ger van de industrie duidelijk gesteld, dat er een steeds grotere behoefte komt bij de fabrikant aan grote partijen klein- fruit van uniforme kwaliteit. De telers zullen daar rekening mee moeten houden. Deze begon met er op te wyzen dat ook de industrie een kwaliteitsprodukt verlangt en dan graag een regelmatige aanvoer en regelmatige prijs ziet. Ook de industrie heeft te maken met de vijfdaagse werkweek en daarom zul len de telers van kleinfruit in het ver volg minder aan moeten voeren op vrij dag, nu dikwijls de hoofddag en meer op de andere dagfcn van de week. Zij moe ten er op rekenen dat de industrie niet op vrijdag zal kopen wanneer zij niet zeker is dat ze een produkt koopt dat gekoeld kan worden, dus van prima kwa liteit is. Ten aanzien van de aardbeien deed hij een dringend beroep op de onderzoekers om toch vooral aandacht te schenken aan een goed ras voor de industrie. De Senga Sengana is geen ideaal ras, maar de telers dienen ze toch in ere te houden. Uitbreiding van de teelt van zwarte bes sen achtte de heer Gerritsen niet ver antwoord omdat op het ogenblik vraag en aanbod enigszins in evenwicht zijn. Ook in de teelt van rode bessen zag hij geen geweldige perspectieven. Bij de kersen is er de laatste jaren een om schakeling op de teelt van morellen die enkel voor de fabriek geschikt zijn. Spre ker vroeg de telers om toch weer maar meikersen te gaan telen. Bij de frambozen zag deze industrie deskundige perspectieven voor de teelt voor verwerking in blik of glas zoals deze in Kapelle en omgeving veel wordt toegepast. Minder enthousiast was hij over de teelt van frambozen voor de jambereiding, de zgn. vatframbozen. (Advertentie) Korte Nieuwstraat 21 HULST - Tel. 2478 De 42-jarige vertegenwoordiger en naaimachinehandelaar P. J. Franse nit Terneuzen werd door de gemeentepoli tie van Terneuzen langs het kanaal Gent Terneuzen op de westelijke kanaalarm dood in zijn auto aangetroffen. Alles wees er op, dat de heer Franse zich op een zeker ogenblik onwel moet zijn ge worden. Hij heeft nog kans gezien zijn auto langs de kant van de weg te zet ten. De juist passerende dokter Hofstee kon slechts de dood constateren. Kenne lijke oorzaak was een hartaanval. De heer L. Goedegebure, chef van de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Ka pelle sprak over de resultaten die in 1962 werden behaald met de proeven. Er waren er niet minder dan 26. Bij de zwarte bessen staat Wellington nog altijd op de eerste plaats wat produktie be treft. Er worden proeven genomen met het machinaal oogsten van zwarte bes sen. Bij de rode bessen voldoet het in Zeeland veel geteelde ras Fay's Prolific niet meer, terwijl Jonkheer van Tets de grote favoriet is geworden, zowel voor de gewone teelt als voor de teelt van bes sen aan draad. Een pleidooi voerde de heer Goedege bure voor de teelt van aardbeien onder plastiekkappen. Hiermede zijn op de proeftuin bijzonder goede resultaten be haald. Niet alleen was de oogst tien da gen vroeger dan bij de volleveldsteelt en hierdoor de prijs hoger, maar ook de opbrengst was hoger. Bij aardbeien on der plastiek kwam men het vorig jaar aan een middenprijs van f 5.70 per vier kante meter tegen f 2,60 bij de volle veldsteelt. Over de teelt van aardbeien onder glas werd het woord gevoerd door de heer J. Blommers, hoofdassistent van het Rijkstuinbouwconsulentschap Geldermal- sen. Deze ging uit van een bedrijf van 1 ha waarop 1 man een bestaan kan vin den wanneer hij zich toelegt op intensie ve teelten. Voor de glasteelten heeft Zeeland een voorsprong boven de rest van het land omdat evenals bij de vollegrondsteelten ook de glasteelten hier nog wat vroeger kunnen zijn. Hij achtte het noodzakelijk dat de glas tuinder beschikt over een perceel goede grond van plm. 1 ha met 'een huis er op of vlak er bij. De watervoorziening moet goed zijn want per jaar is er voor een glasbedrijf een waterbehoefte van 500 1. per vier kante meter voor de groei van de ge wassen en 300 tot 400 1 per m voor het doorspoelen van de grond na de teeltert. Over de wensen van de industrie met betrekking tot de kleinfruitprodukten sprak de heer L. G. Gerritsen van de Kon. Mij. de Betuwe te Tiel. (Van onze redacteur) Wanneer vandaag in Sluis het ver bouwde en gemoderniseerde gebouw der Amsterdamsche Bank officieel heropend wordt en wanneer a.s. donderdag in het centrum van IJzendijke een volkomen nieuwe vestiging haar deuren ontsluit, dan mag zulks gezien worden als een tweetal sprekende symptomen van de gestage groei, waarin deze bankinstelling zich speciaal in West-Zeeuwsch-Vlaan deren verheugen mag. Overigens heeft de IJzendijkse vesti ging reeds haar voorgangster gekend, welke dateerde van mei 1920. Van hier uit werd wekelijks een zitdag gehouden in Oostburg, alwaar een jaar geleden pas een kantoor geopend werd. Beide kantoren raakten nauw met elkaar ver bonden, waarvan met name het feit ge tuigt, dat op de marktdagen (woensdag in Oostburg en zaterdag in IJzendijke) wederzijds assistentie verleend werd. Dit duurde tot in de bevrijdingsdagen eind 1944, toen beide kantoren, alsmede dat in Sluis, geheel vernield werden. Oost burg en Sluis kwamen in primitieve ge^ bouwtj eslangzaam weer op gang, doch IJzendijke moest het voortaan stellen met een wekelijkse zitdag. Die oorspronkelijke IJzendijkse ves tiging werd gesticht door de bankiers firma Ls. van Waesberghe-Janssens te Hulst, die ook reeds vestigingen bezat in Terneuzen en Sas van Gent. Zij li quideerde in 1934. In Sluis wordt zij vandaag officieel heropend om kwart voor tien door drs. J. J. Pieterse, directeur der kantoren Met name burgemeester P. F. van Hoo- tegem zal hierbij tegenwoordig zijn. De dagelijkse leiding van dit, qua opper vlakte verdubbelde kantoor berust bij de heer R. H. J. Grahame in diens rang van algemeen procuratiehouder. Van tien tot twaalf uur is er gelegenheid tot bezichtiging door belangstellenden. De officiële ingebruikname te IJzen dijke geschiedt door mr. P. Timmermans uit Amsterdam, één der directeuren van de bijbanken en kantoren. In aanwezig heid van o.a. burgemeester J. M. Ficq gebeurt dit om half drie, waarna van drie tot vijf uur bezichtiging. (Van onze redacteur) Burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst is gisteren te Den Haag voor de derde achtereenvolgende keer benoemd tot# voorzitter van het Visserijschap. De benoeming geldt weer voor twee jaar. Het Visseryschap is een publiekrechtelijk orgaan, dat de vissery; behandelt voor zover het de aanvoer van vis in geheel Nederland betreft. Na zijn benoeming heeft de heer Loc kefeer gisteren o.m. gezegd, dat de taak van het Visserijschap eigenlijk wel zeer summier omschreven is. Een nadere uit werking en een uitvoerige omschrij ving achtte hij gewenst. Hij pleitte voorts voor een bevordering van de opleiding en het onderwijs in de visserijsector. Wat het fondsbeleid betreft meende hij dat dit niet ophoudt bij de opvangfond- sen en dat ook bijvoorbeeld het mossel- kwekersfonds volgens het instellingsbe sluit bij het Visserijschap in beheer zou kunnen komen. Tenslotte benadrukte hij, dat het Vis serijschap eigenlijk zelf in staat moet zijn onbelemmerd en op gemakkelijke manier alle gegevens te verwerven, die voor de uitvoering van de taken van het Visserijschap noodzakelijk zijn. De Centrale Zeeland van de P.Z.E.M. te Vlissingen zal zo mogelijk voor het eind van 1965 worden uitgebreid met een produktie-eenheid van ca. 70.000 kWh (70 megawatt), aldus luidde het besluit, dat de Raad van Bestuur der N.V. Pro- Oostburg, Sluis en (straks) IJzendijke. I vinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maat- Op de agenda van de gemeenteraad van Zuiddorpe waren de voornaamste punten: de vaststelling van de gemeen tebegroting voor het dienstjaar 1963, de verkoop van bouwgrond aan A. Mathijs en R. de Munck en het verlenen van voorkeurrecht van koop op gemeente grond aan C. de Witte. Met alle agenda punten ging de raad akkoord. Als lid in het algemeen bestuur van de school artsendienst werd bij stemming aange wezen de heer A. Kesbeke, burgemees ter. Enkele raadsleden lieten nogal som-1 bere geluiden horen over de begroting. Het antwoord van de voorzitter was n£g al optimistisch. Hij vond een begrotings-1 tekort op de kapitaaldienst van 19000 zeer laag. In het kort overzicht van wat voor 1963 op het rooster stond, noemde hij o.a. de St. Janstraat waarvoor men vasthoudt aan een vijf meter brede weg en een pad naast de kerkmuur op het ge meenteplein. Met de door de heer D'Hert geopperde geruchten als zou Zuiddorpe als zelfstandige gemeente verdwijnen, verklaarde hij zich niet op te houden. Zijn streven, zei hij, is een bloeiende ge meente met een goed en aantrekkelijk leefklimaat voor allen, óók voor mensen van elders die zich in Zuiddorpe zouden willen vestigen. De heer Moerdijk sprak over dit standpunt dat bij de gehele raad zichtbaar instemming vond, zijn waar dering uit. De heer Bokhorst van het stedebouw kundig adviesbureau Schut te Middel burg lichtte na de opening van de ver gadering het nieuwe uitbreidingsplan in ander delen toe. Daarin is naast de 80 ha waarop de Stichting De Sterre vrijheid krijgt zich te vestigen o.m. ook ruimte opgenomen voor de sport-, speel- "en oefenterreinen voor een bedrijfscentrum (buurt Schapendijkstraat) en op een van de mooiste plekjes van Zuiddorpe, be zijden de dreef, voor de bouw van gro tere en kleinere bungalows. schappy dinsdag j.I. heeft genomen. De Algemene Vergadering van Aandeelhou ders dezer Vennootschap, die op dezelf de dag byeenkwam, stemde hiermede in en voteerde een krediet van 32 1/2 miljoen gulden voor dit doel. Zoals bekend werd Centrale Zeeland op 1 oktober 1954 door de minister van economische zaken officieel geopend; er waren toen twee eenheden, elk van 24 MW opgesteld. De eerste uitbreiding met een eenheid van 33 MW volgde reeds eind 1958; de officiële ingebruikneming werd op 11 mei 1959 door de Commis saris der Koningin verricht. Door de industriële ontwikkeling in de provincie Zeeland, maar ook door het toenemende gebruik van elektriciteit voor allerlei doeleinden in huishouden en ambacht, blijft de behoefte aan elektri sche energie zich in Zeeland in sterk stijgende lijn bewegen. Men moet bij de energievoorziening steeds enige jaren vooruit' denken, teneinde niet door een tekort aan produktievermogen te worden verrast. Op grond van statistische en an dere gegevens werd het duidelijk, dat nu de grote stap, nl. een nieuwe uitbreiding, en wel met 70 MW, moest worden gezet. Donderdagavond om ongeveer elf uur Is in Sas van Gent ter hoogte van Drie kwart een personenwagen in het kanaal gereden. De bestuurder wist nog bijtijds het voertuig te verlaten, doch zijn echt genote, die naast hem zat, kon niet tydig uit de auto worden gehaald. Zij verdronk. De auo werd bestuurd door de heer O. G. V. uit Zelzate (België). Naast hem j zat zijn echtgenote, mevr. L. M. Th. S. van L. Rijdende vanuit de richting Sluis kil in de richting van Sas van Gent is de bestuurder ter hoogte van Driekwart waarschijnlijk onwel geworden, waar door hij de macht over het stuur verloor. De wagen is toen bij de losplaats langs de weg, waar over enkele meters geen stootband is aangebracht, over de kop geslagen en in het kanaal terechtgeko men. De bestuurder wist de wagen te verlaten, doch was niet bij machte zijn vrouw uit de wagen te halen. Met be hulp van enkele voorbijgangers en en kele bemanningsleden van een juist voorbijvarende coaster heeft men de vrouw uit de auto gehaald. Er werd di rect kunstmatige ademhaling toegepast, ook tijdens het vervoer naar het zieken huis te Sluiskil, doch alle pogingen wa ren tevergeefs. Ir. H.P. de Bruin, die met ingang van 1 februari jl. benoemd is tot rijksland- bouwconsulent voor de Zeeuwse eilan den, is deze week met zijn werkzaamhe- (Advertentie) DE ECHTE HOGE GISTING (Van onze verslaggever) Met ingang van 16 april is tot burge meester-secretaris van de gemeente St.- Annaland (Zld.) benoemd de gemeente secretaris van Sprang-Capelle, de heer H. J. Smith. Daarmee krijgt St.-Anna land de tweede gemeentesecretaris van Sprang-Capelle als burgemeester. De heer Smith volgt nl. burgemeester J. v. d. Bos op, die onlangs werd be noemd tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, een functie, die niet ver enigbaar was met zijn burgemeester schap. De heer v. d. Bos was voor zijn benoeming tot burgemeester-secretaris in St.-Annaland gemeentesecretaris van Sprang-Capelle. ..Ik ben zeer ingenomen met deze be noeming", vertelde ons vrijdagmiddag de heer Smith in Sprang-Capelle. ,,Het was echt wel een verrassing voor me. Ik ken St.-Annaland niet. Dat wil zeg gen: ik ben er een keer geweest, toen ik de heer v. d. Bos ging opzoeken. Ik zal graag in zijn voetsporen treden". De nieuwe burgemeester-secretaris van St.-Annaland werd op 2 september 1922 geboren in Genemuiden en begon zijn ambtelijke loopbaan in Nieuw Beyer. land en Den Bommel. Hij kwam 1 no vember 1946 naar Sprang-Capelle, waar hij tot tweede ambtenaar werd benoemd, yü heel spoedig werd hij eerste ambte naar en waarnemend secretaris. Op 16 januari 1960 volgde zijn benoeming tot gemeentesecretaris. De heer Smith be schikt over de diploma's ulo b en ge meente-administratie I. Hij is Neder lands hervormd, van de gereformeerde- bondsrichting, en Anti-Revolutionair. Hij is gehuwd en vader van vier kinderen. In de kelder van de heer Vahlen kamp te Goes staat een grote doos met een zeer gevaarlijke inhoud. Wanneer het deksel opengaat lig gen daar keurig op elkaar gesta peld tientallen Indische krissen in fraai besneden houten scheden. De heer Vahlenkamp is nooit scheeps bouwer geweest, maar in zijn huiskamer prijken drie modellen van een hoogaarsen een schoe- nerjacht, die hij zelf in elkaar heeft gezet. In de gang hangt een grote verzameling van zijn hout snijwerkenvoornamelijk wapen borden. De 68-jarige heer Vahlenkamp is conservator van het Goese mu seum, maar zijn huis is bijna een museumpje van zijn eigen wer ken. Drie jaar geleden werd hij gepensioneerd leraar aan de am bachtsschool. „Zo maar om wat te doen te hebben" is hij op grote voet voortgegaan met zijn oude hobby, het bouwen van schepen en het maken van Indische dol ken en houtsnijwerken. De scheden en heften voor zijn krissen sneed hij zeer precies na van afbeeldingen uit enkele boe ken. De heften, die origineel zijn en vaak nog met gift bestreken waren, heeft hij van een Indische kennis gekregen. Naast deze niet alledaagse hobby's heeft de heer Vahlenkamp nog - een andere: het verzamelen van schelpen. Zijn kasten liggen reeds vol met duizenden binnen- en buitenlandse exemplaren. rof Vondeling, fractievoorzitter van de P.v.d.A., heeft dezer dagen nog eens verklaard, dat hij de partijvor ming op „confessionele" basis funest acht voor de werking van de parle- mentaire democratie. Hij vindt <*e partijenconstellatie in de Scandinavi sche landen en in Engeland veel ge zonder. De heer Vondeling kan dat zeer wel abstract stellen, maar hij vergeet dat de ontwikkeling van het partijwezen de vrucht is van een his torische ontwikkeling op grond van allerlei invloeden en verhoudingen in de verschillende landen. Als we in West-Europa rondkijken, dan vinden we partijen, die hun programma's en doelstellingen verbinden aan een die pere levensbeschouwing niet alleen in Nederland, maar ook in België, Luxemburg. West-Duitsland, Zwitser land, Italië, Oostenrijk en zelfs in Frankrijk ,M.R.P.) Kan men nu zeggen, dat de parlementaire demo cratie in al die landen daardoor stroef is gaan werken en funest is beïnvloed? Het verband tussen politiek en le vensbeschouwing wordt ook door de P.v.d.A. erkend. Maar ze stelt het so cialisme centraal, waartoe eenieder dan vanuit eigen levensbeschouwing kan komen. Dat „socialisme" garan deert echter volstrekt geen eenheid van politieke opvatting. Zelfs de com munisten tooien zich met het etiket „socialistisch". In ons land organi seerden de pasifistische socialisten zich apart. In Italië bestaan 2 socialis tische partijen, die van Nenni en die van Saragat. In Engeland herbergt Labour verschillende groepen en op vattingen, die elkaar om het felst be strijden zoals onlangs nog bij het aan wijzen van een nieuwe voorzitter. Zullen we nu beweren, dat het fu nest is, als één socialistische partij mensen bij elkaar brengt, die over be paalde zeer belangrijke politieke vraagstukken neem de ontwape ning ernstg met elkaar van mening verschillen? We zullen dat zeker niet beweren. We erkennen volkomen het goed recht van een streven om onder de noemer „socialistisch" een par tij te organiseren. Als men dan an deren maar geen funest streven toe dicht, als ze onder een levensbeschou welijke noemer politiek bedrijven. We willen hiermee helemaal niet betogen, dat er geen evolutie in de partijverhoudingen kan plaatsheb ben. De historie is geen star gegeven maar een aan beweeglijk en verandering onderhavig verschijnsel. Als we het goed zien dan is in ons land de ge brokenheid in de Protestants-politie ke hoek zichzelf aan het overleven. We hopen nog altijd in een verdere toekomst op een samengaan van Christelijke krachten, gelijk zich reeds in West-Duitsland en ook in de Euro pese lichamen manifesteert. Force ren is bij dit alles echter onmogelijk. Partijvorming voltrekt zich niet langs lijnen van abstracte veronderstel lingen en wenselijkheden. Het leven is sterker dan de theorie. den in Goes begonnen. Hy volgt als zo danig dr. ir. C. van Beekom op, die be noemd is tot hoofdingenieur-directeur van de rykslandbouwvoorlichting voor Zeeland. Ir. De Bruin, die in 1925 geboren is, kwam via de vierjarige handelsdagschool en de hogere landbouwschool te Dord recht, op de landbouwhogeschool te Wa- geningen, waar hij in januari 1955 zijn studies voltooide. Voor en tijdens zijn studie aan de hogere landbouwschool heeft ir. De Bruin drie en een half jaar praktijk gedaan op landbouwbedrijven in verschillende delen van het land, o.a. op Noord-Beveland op het bedrijf van J. Kater te Wissenkerke. Nadat hij was afgestudeerd heeft ir. De Bruin twee en een half jaar gewerkt als ingenieur bij het rijkslandbouwcon- sulentschap in Noord-Groningen. Daarna is hij een aantal jaren werkzaam geweest bij de coördinerende „inspectie land bouwvoorlichting" op het ministerie van landbouw en visserij. Hier was hij o.m. belast met de landelijke leiding van de streekverbeteringen, die inmiddels 500.000 ha cultuurgrond omvatten. (Advertentie) Voor West. en Midden-Brabant DUCANA ROOSENDAAL Tel. 01650—5036 Voor Zeeland DUCANA ZEELAND St. Jansteen, Tel. 01140—2820 H.K.H. prinses Irene heeft het scliermvrouwschap aanvaard van nationale (Van onze verslaggever) Tijdens de algemene ledenvergadering van de middenstandsvereniging „Han delsbelang" in „De Huifkar" te Middel burg is afscheid genomen van de heer F. B. den Boer, die 33 jaar lid van het bestuur is geweest. Voorzitter A. iman- se zei het zeer te betreuren, dat de heer den Boer gedwongen is heen te gaan. Hij prees diens gevoel voor verantwoorde lijkheid en dc wijze waarop hij als pen ningmeester de belangen van het klein- be-[van de werkende jeugd op deze wijze het te helpen bevorderen. Het festival wordt iro.tiv.i J. dit jaar van 22 tot en met 26 mei in'en middenbedrijf in en buiten Middel- Festival voor de werkende, Tilburg gehouden De staatssecretaris hu.r£ heeft gediend. De vergadering be- eugd dat jaarlijks in Tilburg wordt van onderwijs, kunsten en wetenschap-tuigde met applaus haar instemming .ehouden. pen, mr. Y. Seholte. Voor het nog overeindstaande stuk }<an w^len >.de Schouwburg Middelburg is het laatste week end in zicht. Begin volgende week zal ook dit gedeelte met een den derende klap naar beneden moe ten vallen. Het zal ongetwijfeld een gedenkwaardig moment wor den voor kunstminnend Zeeland wanneer de oude schouwburgmuur in enkele seconden tijd in een wolk van stof op de overige Schouwburg ui vvin valt. Dit jaar zullen 450 deelnemers worden Tijdens het festival. dat vorig jaar ge- toegelaten, houden werd. heeft de prinses in de' In kleine gespreksgroepen zullen zij in stadsschouwburg te Tilburg een voor- contact treden met beoefenaars van stelling van de „Midzomernachtsdroom" allerlei takken van kunst. Voorts ver- uitgevoerd door de Nederlandse Come- meldt het programma een opvoering die. bijgewoond De grote belangstel- door de Nederlandse Comedie van „Wat ling van de deelnemers aan dit festi- u maar wilt" van Shakespeare, een zal het openen. me' het voorstel van de heer Imanse, dc heer den Boer tot ere-lld van „Han delsbelang" te benoemen. val. die uit gesprekken, die de prinses toen heeft gevoerd, bleek, heeft haar doen besluiten dit werk ten behoeve concert door Het Brabants Orkest on der leiding van Jan Out en het optre den van het Nederlandseh Danstheater. Eerder had de heer Imanse de aan wezigen. waaronder de voorzitter van de Katholieke Middenstandsvereniging de heer L. J. van 't Westende, begroet. Hierna herdacht hij het overleden ere lid de h r Jan. Dronkers. Deze in mid- denstandskviigc-n bekende figuur heeft niet allccr 0° werk verzet voor „Han delsbelang .„aar was ook op velerlei ander terrein actief, o.m. voor de folklo ristische commissie, het Middelburgse Muziekkorps enz. Nadat dc heer Imanse gewag had ge maakt van de voortreflelijke samenwer king. welke er bestaat met de katholie ke en christelijke middenstandsvereni gingen en het college van b. cn w„ wees hij op het belang van de stadsuitbreiding en de ontwikkeling van het Sloe voor dc Middelburgse winkeliers. Hij achtte het van belang dat het gemeentebestuur in dezen op de hoogte is van het standpunt en de wensen van de middenstanders. Een gelukkige omstandigheid achtte dc heer Imanse het standpunt van b. en w. dat bij het stichten van nieuwe winkel centra in de nieuwe wijken het oude winkelcentrum in de binnenstad niet mag worden geschaad. Belangrijk is ook. meende hij. de sanering van de Korte Delft Lange Giststraat, omdat dit een precedent vormt voor dc volgen de saneringsfase. Uitvoerig ging de voor zitter in op de oneerlijke concurrentie en branchevervreemding. Individueel of groepsverweer tegen deze handelwijzen "pnkele bladen, die financieel geïn- teresseerd zijn bij de commerciële televisie, verwijten aan Kamerleden, bestuurders van een omroeporganisa tie. dat ze in bet t.v.-debat het woord durfden te voeren. Ze konden niet ver onderstellen, dat deze mensen uit diepste overtuiging opkwamen tegen het stelsel van de regering. Zoals de waard is vertrouwt hij zijn gasten.... Verder wordt in dezelfde pers de indruk gewekt, dat er van de tegen woordige televisie-uitzendingen door N.T.S. en Omroepverenigingen ver zorgd, niets deugt. De befaamde Jaques Gans, chroni queur van De Telegraaf, heeft er dezer dagen nog 'n heleboel 'scheldwoorden tegenaan gesmeten. In Vrij Nederland dat niet afkerig is van een z.g. nationale om roep. wordt deze week echter eens uit de doeken gedaan, hoe veel de t.v. met al baar gebreken nu reeds doet voor de opvoeding en ont wikkeling van het volk. Het wijst b.v. op de serie „Kinderen van ons volk", door de KRO gebracht, op de buiten landse politieke voorlichting door dr. L. de Jong, mr. G.B.J. Hilterman en Henk Neuman, op Pierre Jansen, op Openbaar Kunstbezit, De Bezetting, de Televisierechtbanken, het verschij nen van de bloem van onze acteurs en actrices op 't scherm, op het tele visie-amusement, niet altijd geslaagd (is dat elders wel?), maar toch veelal van uitstekend gehalte. Men kan zo j nog lang doorgaan. Natuurlijk, er zijn i wel eens missers en vergissingen. Doch als men het Pilkingston-rapport leest, weet men dat andere sijstemen nog veel zwaarder kritiek oproepen. Gij lijdt aan behoudzucht dat was zo ongeveer het zwaarste argument dat staatssecretaris Scholten wist aan te voeren tegen zijn opponenten. Maar m zijn hypervooruitstrevend heid wilde hij bouwen op een hope loos verouderde telegraaf- en tele foon wet van 1928 Mr. Baeten vroeg: „Waarom orga niseert de groep die iets anders wil dan zuilen geen eigen te erkennen omroeporganisatie? Minister Cals ant woordde: Dat kan niét, omdat de be staande omroepen vasthouden aar. het auteursrecht op hun program- ma s Alsof er in een omroepwet geen bepalingen op te nemen zijn, die dit auteursrecht ook tot andere erkende omroenorganisaties uitstrek ken Een zwakke interruptie van de overigens zo schrandere mr. Cals. achtte hij vrij nutteloos. Wettelijke bepa lingen waarvoor de Kon. Ned. Midden standsbond al vele jaren bij de regering aandringt, zullen meer effect hebben. „Als wij op dit punt maatregelen nemen zullen wij er ons echter voor moeten be hoeden aldus de heer Imanse, „niet in eigen vlees te snijden." Uit het verslag van de secretaris bleek dat de vereniging zich in het afgelopen 'aar,?p 98 leden heeft gehandhaafd Uit breiding van dit aantal, vooral om de financiële middelen te verruimen is zeer gewenst. Voor de heren A. Meeusen en ,den, Boer' die beiden uit het be stuur traden, werden geen nieuwe be stuursleden gekozen. Tot penningmees ter werd de heer D. P. Labrujère die reeds als commissaris lid van het be stuur was, benoemd.

de Stem | 1963 | | pagina 3