Papier voor pen „Wat zegt U": 1, 2 of 3? !H SA S G !h i LiJ PROGRAMMA'S VAN RADIO EN TV i lil s' 1 -! Televisieprogramma s ZATERDAG 23 MAART DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MAART 1963 m DE TOESTAND .Onder de huidige omstandigheden meen ik naar menselijke berekening te mogen vaststellen, dat het zowel vrie zen kan als dooien", aldus prof. Pofjes 00 zijn jongste persconferentie in de ietwat rumoerige gelagkamer van de Rustende Smokkelaar. „En voor het overige acht ik de situatie vrij hope loos" ZO voegde de geleerde er op gewekt aan toe „Ware ja iets moei lijker te verteren als een krant vol gunstige berichten en hoopgevende ar tikelen?" ,.U doelt op de stakingen in Frank- rijk?»» ,,Óp het weerbericht. 9P de °ester: fokkerij, de voetbalbusinèss of wat gij maar wilt. Men zou ja gaan twijfelen aan uw nationaliteit. Nee maar! Heer Gladdekkers ook reeds in de vrije nieuwsgaring?" .Je moet je fiets eens na laten kij ken ouwe. Pardon. Koek, gewoon Koek. Van de Kwarkster Koerier. Overigens, de Gladde hebben ze nét buitenge- schopt. Niet glad genoeg, vanzelf. Zo gaat dat". ..Iets dergelijks is mij onlangs ja eveneens overkomen. En wel ter ge legenheid van de koperen bruiloft van een mij zeer bevriend echtpaar, ge naamd Snoep-Snoep. Nabij het hoogte punt der festiviteiten namelijk citeerde ik een zekere Nietzsche. Gij kent de Dionysos-dijhyramben? Wer wagte es auch, hier Gast zu sein. dir Gast zu sein?" ..Wel wel Dit is een interview, geen spi'ritistenciirsus voor gevorderden. Vooruit kerel Terzake. Wat ziet u in De Gaulle en'het drive-in-project?" ..Kenmerkende strikvraag. Eenieder kijkt zijn ogen uit en ziet niets. En dan loopt men naar een ander in de hoop dat die ook niets ziet". O.Schrijf op jongens. Kunt u dit nog iets meer preciseren? Dus u bent gaullist. En verder?" ..Onmogelijk. Er is ja maar een gaul list en dat is De Gaulle, uiteraard. Men heeft zich in Julius Caesar vergist, in Talleyrand en in Van Mook. Waarom niet in De Gaulle? Wil men 'zijn vijan den eerst recht de schrik op het lij' jagen, dan begint men zijn vrienden te arresteren. Simple comme bonjour. Nochtans een uiterst duister fenomeen. Gelijk de meeste wat zwijgzame figuren chronisch omspoeld door golven Schwarmerei en roddelpraat. Probeert u het ook eens". „Wat?" „Zwijgen, en handelen. Maar wat wil men? Zonder Frankrijk is de wereld weduwnaar. Dat is niet van De Gaulle, maar van een zekere Greshoff". Hoe staat u tegenover het stakings recht?" „Dat hangt er vanaf. Persoonlijk voer ik zelden iets uit, dus heb ik er weinig behoefte aan. Stakingen komen vaak ten goede aan degenen, die op het an dere einde van de wip zitten. Evengoed een machtig wapen, mits vakkundig en te rechter tijd gehanteerd. Het begint op te vallen. Zelfs in Frankrijk. En dan? Welicht verwacht men nog iets van een- fusie tussen de OAS en de communistische partij". „Gelooft u in het drive-in-project, en in de E.E.G.?" „Natuurlijk. Men moet in de dingen kunnen geloven zonder daar zelf een cent wijzer van te worden. En welk een zalig moment, op uw tweedehands Simplex de thermen van Caracalla bin nen te stuiven! Douchend in champag ne en soir de paris, zwelgend en pootje- badend in kaviaar en ezelinnenmelk zit gij u dan een uurtje aan Het Dak van De Sica te verlustigen. En dat alles exclusief en zonder af te stappen. Wij beleven grootse tijden, vrienden!" En hierop begaf zich de professor naar de lawaaikast. „Wat zal het wezen, mijne heren, Die Lorelei of Geen Woorden Maar Da den?" Aldus werd hel toch nog een prettige vergadering. BREDA L. PISON NATIONALE KRAAIEN JACHT (VU) Zo de heer Krijnen het oneens was met de heer Verwijs, nog veel meer ben ik het met hem oneens. Zijn verweer van „Hebt u wel eens een jonge haas horen klagen die door een zwarte kraai verrast werd?", zou ik graag willen beantwoorden met een tegenvraag: Hebt u wel eens een haas horen kermen wiens achterbenen door een schot hagel werden verbrijzeld en met de voorpootjes krabbelend toch nog probeerde te ontkomen? Hier was wel heel duidelijk de jager aan het woord! Wat de verdere deugnietenstreken van de kraaiachtigen betreft, zij gaan niet verder daft andere vogels of dieren. Een vink doodt muggen en andere in- sekten en een gaai pakt een jonge vink. Zij pakken allemaal wat zij krijgen kunnen, zonder aanziens des persoons, en desondanks zitten er nog heel wat meer vinken dan gaaien. Wat de landbouw betreft doen al deze vogels veel minder schade dan ons wordt voorgehouden in tegenstelling tot de lievelingen van de jagers, te weten de patrijs, de haas, de fazant en het konijn. Een kraai of ekster moet al wel schele honger hebben wil zij zich aan de gewassen van het veld tegoec^ doen. Veeleer wroet zij in de aarde naar allerlei schadelijke larven en kevers; maar ja als een boer hen op zijn akker met graan ziet zitten, denkt hij direct dat zij hem bestelen. Hier zou ik mijn bescheiden persoon als voorbeeld willen stellen. Heel de winter heeft er een sperwer rond mijn duivenhok geregeerd, maar ik dacht er niet aan deze prachtige vogel neer te schieten, wat ik beslist makkelijk had gekund, en ofschoon ik ook twee duiven mis. Ofschoon ik tegen alle vogelvernie tiging ben er moeten dan toch kraai achtigen sterven waarom dan ook de vrij zeldzame Vlaamse gaai en de dun gezaaide ekster? Voor deze twee soorten had men heus wel een uitzondering kunnen ma ken, want hierdoor worden duizenden natuurliefhebbers gedupeerd. Ik hoop dat de dierenbescherming, nu het werkelijk nodig is, zich ook krachtig zal laten horen. GILZE P. SCHEEPENS UITSPRAKEN OVER DE VIVISECTIE Mahatma Ghandi schreef in zijn Ge tij boek der Gezondheid: „Naar mijn mening is vivisectie de afschuwelijkste van alle afschuwelijke misdaden, waar aan de mens zich schuldig heeft ge maakt". „De vivisectie is een misdaad", luidt het korte getuigenis, dat Victor Hugo (1802-1885), de grondvester en theoreti cus van de Romantische school in Frankrijk, ons heeft nagelaten. De Europese Ghandi, de nog in leven zijnde prof. dr. Johannes Ude, thans emerituspastoor te Grundlsee in Oos tenrijk, niet alleen een geestelijk, doch ook een wetenschappelijk gevormd man die vier doctoraten bezit, zegt: „Vivi sectie is een cultuurschande". Andere tegenstanders van de vivi sectie zijn nog feller in hun aanklacht geweest. „De vivisector is een nieuw soort schurk", verklaarde Bernard Shaw, tijdens zijn leven Engelands meest vooraanstaande dramaturg en essayist Ook de knapste medici veroordelen de vivisectie. Dr. M. Beddow Bayly, arts te Cam- berley en. lid van de Kon. Ver. van Chirurgen in Engeland, die zei uit mo rele gronden tegenstander van de vivi sectie te zijn, verklaarde onomwonden: „Vivisectie is een wreedheid tegenover de dieren, nutteloos voor de mens en een belonjmering op de weg tot het werkelijke en ware weten". Dr. G R. Laurent, een bekend oog arts te Parijs, zei: „Viviséctie is de school van het sadisme". Dr. A. Desjardins, indertijd Presi dent van de Ver. van Chirurgen in de Franse hoofdstad, heeft gezegd: „Vivi sectie is een afgrijselijkheid", en dr. G. Riedlin, arts te Freiburg, waar hij op 23 augustus 1949 overleed, deelde mede „Wanneer het publiek kon zien, wat er in de laboratoria gebeurt, geloof ik, dat het de vivisectoren zou doodslaan!" Toch worden in Nederland, dat pre tendeert een beschaafd land te ziin, nog jaarlijks miljoenen dieren aan de ze nutteloze cultuurschande geofferd. Hoe lang nog? ROTTERDAM A. SMIT STANDBEELD EN SOHO Met groot genoegen heb ik in „De Stem" van donderdag 14 maart jl. het interessante artikel over Soho gelezen. Een opmerking moet mÜ echter van het hart: Bij een van de foto's staat als tekst: „Dit standbeeld waakt hoog en rustig over Soho en schouwt neer op het bonte gedoe in deze exotische stadswijk van Londen." In het artikel wordt hierover bovendien geschreven: „Rust straalt ook uit van het stand beeld van de beroemde Engelsman die even buiten Soho peinzend en hoog op zijn voetstuk de toegang tot het drukke en bizarre Soho bewaakt". Mag ik u mededelen, dat het afge beelde standbeeld Disraeli voorstelt en zich bevindt op Parliament Square bij Westminster Abbey op 1,5 km af stand van Soho. Hij schouwt dus niet neer op het „bonte gedoe in deze exoti sche stadswijk", integendeel, hij kijkt een geheel andere kant uit,' nl. naar de Houses of Parliament. Misschien, als uw medewerker eens iets over Westminster schrijft, kan deze foto nog eens dienst doen. BREDA A. B Ks. GRAVIUS (V) Wat ben ik toch blij, dat jij nu ein delijk zo slim bent om good old sleepy Breda te doen ontwaken! Weet dan, beste Gravius, dat ik en velen met mij dit ten zeerste op prijs stellen. Zó zelfs, dat ik je a.h.w. bij deze spontaan en voorgoed om de hals zou willen vallen. Er zijn zo weinig echt mannelijke kamerbewoners Och, lieve Gravius. wat zal ik nog meer zeggeij? Er valt eigenlijk niets meer te zeggen, want is alles niet reeds gezegd (3 x)? «Daarom zal ik ai mijn lotgenoten en lotgenootjes aansporen snel te schrij ven aan Gravius, p.a. Molenleystraat 25a. In oprecte dank, BREDA A. j" I kwartje per kolom H 4 kolommen f I.- j 8 c, 1 st 1 51 III IV1 1 A 1 1 B i 1 r B c i i 1 D 1 i iE E i i 1 F i i G i s i i i 1 i n mm mm l i Inzendingen uiterlijk dinsdag avond 18.00 uur postbus 2500 Am sterdam. Hierboven plaatsen wij nog enkele invuikolommen voor g 1 kwartje per kolom j 4 kolommen f 1.- i H III iv.j 1 B 1 S r 1 1 a 1 D 1 1 E 1 1 F 1 S 1 1 l l i 1 1 K i 1 1 1 onze puzzel. Deelnemers kun nen deze gebruiken als zij meer dan vier kolommen willen in vullen. BOMEN IN BREDA Met groot leedwezen kwam ik op woensdagmorgen 13 maart tot de ont stellende ontdekking, dat nog jonge bomen in de Laan van Mertersem, die tot nu toe ieder jaar prachtig vol blad staan, wat een lust voor het oog is, zonder meer werden gerooid. „Rommel", dat was de,reden ze te doen verdwijnen. Maar in een stad, die hoe langer hoe meer aan zijn uitbreiding werkt, waar steeds meer huizenblokken wor den opgetrokken, kan men daar nog geen jonge boom met rust laten, terwijl wat groen tussen de grauwe stenen een welkome afwisseling is? Of zijn misschien enkele buurtbewo ners bang, om bv. in de herfst een paar maal meer hun stoep te vegen dan dat ze normaal zijn te doen? Volgens mij mag dat geen gegronde reden worden genoemd. Anders zou het zijn, als er een of ander verkeerspro bleem mee uit de weg geruimd zou wor den, maar men kan in deze straat toch moeilijk van verkeersmoeilijkheden spreken, waar per dag misschien zes fietsen, 2,5 auto en een melkboer door heen komt. O ja, de bakker pleegt er ook nog wel eens te komen! Al met al vind ik het een verre van prettige oplossing voor mensen, die van wat natuur in hun straat houden. Voor hen, die wat tegen extra werk opzien, zal het een opluchting zijn!!!?? Ik betwijfel het! BREDA J. WILDSTROPERIJ (II) Met belangstelling las ik het stuk „Wildstroperij" van de heer D. van Teilegen. In zijn aangehaald schrijven over art. 425 van het wetboek van strafrecht heeft hij gelijk. Maar van de andere kant heeft ook de iachtbrigade gelijk Iedere politiehond die afgericht is tegen stropers staat onder certificaat dus het is geoorloofd, begrijpt u mij heer van Teilegen? Laat ons aannemen dat het mogelijk was dat de betreffende wachtmeester een bevel of vordering gaf en sommeerde de stropers tot staan te brengen en dat aan dit bevel niet werd voldaan. Nu is hier de kardinale vraag: „Wanneer is men strafbaar als men niet voldoet aan een bevel of vordering?". Artikel 184 van het wet boek van strafrecht zegt: „Hij die op zettelijk niet voldoet aan een bevel of een vordering krachtens wettelijk voor schrift gedaan door een ambtenaar met de uitoefening van enig toedicht be last", enz. BREDA F. A. HEIJMANS Asp. jachtopzichter lid van de KNJV VUILNISOPHAALDIENST (11) Wanneer ik in mag haken op het onderwerp „vuilnisophaaldienst" het volgende: de heren van de gem. reini ging mogen géén bedrijfsafval en grote pakken meer meenemen, nu gebeurt er wekelijks 'niet op woensdag) bij mij in de buurt het volgende: tegen „ver goeding" van een pilsje per persoon (ook 's winters brrrr wordt het hele pakhuis van een groentehandel leeggeruimd, en wat daaruit komt is echt wel bedrijfsafval, rot fruit, lege dozen en kratten enz. Dit wordt door de mannen van de dienst persoonlijk naar buiten gesjouwd en de groenteman zélf, steekt er meestal geen hand naar uit! Hiermee wil ik maar zeggen, dat waar schijnlijk met meerdere van déze ge vallen een soort overbelasting ontstaat op de normale „ophaaldagen". Waar van de huisvrouwen de dupe worden! Ik heb zo 't idee, dat de leidingge vende instanties dit niet weten. Al met al is dit voor de meeste dames (ik denk aan moeders die juist hun baby voe den omstreeks de tijd dat de reiniging komt) een enorme handicap! Ik geloof niet dat mijn brief voor plaatsing in aanmerking komt, cfe waarheid is nog al hard voor de betreffende personen, maar dit is waar. van het eerste tot het laatste woord! Wanneer het echter gelezen zou worden in uw (en mijn) blad, weet ik zeker dat meerdere men sen een geval als beschreven, zouden kunnen noemen in hun buurt, en wan neer u straks op uw wandeling door Brabantpark 'n huisvrouw op de stoep rand ziet zitten met e^n keurig pakje vuil met evt. een mooi lintje eromheen dan ben ik dat niet.Ik geloof dat ik het óók maar eens met een „pilske" probeer BREDA EEN BEWOONSTER VAN BRABANTPARK GEMEENSCHAPSZIN Ik las in „De Stem" van woensdag jl het artikel Stadswijk uitgemest wagens vol vuil. - Hierbij dacht ik direct aan de omge ving van Bijvang in het Brabantpark te Breda. Ook hier kan men op een be paalde plaats aan het uitmesten blij ven. Men stort kennelijk volle vuilnis emmers op open plekken neer, zelfs tegen de hoekhuizen aan met het ge volg dat bij wind dit vuil in de hoek- tuinen waait. Het komt mij voor, dat transporteurs (sters) van dit vuil niet ver van deze plekken af wonen. Ik zou hun daarom, mede namens andere hoekbewoners, vriendelijk willen verzoeken, voortaan de moeite te willen doen om gebruik te willen maken van de 2x per week gemeentelijke vuilophaaldienst. Wij, hoekbewoners. blijven u hiervoor zeer erkentelijk en een dienst aan de gemeenschapszin is hiermede bewezen. Bovendien is t ook uit hygiënisch oog punt aan te bevelen. BREDA S. ZIJN ER NOG BEELDENSTORMERS (1) Met grote verwondering en ergernis heb ik. en met mij vele parochianen, in het Dagblad de Stem van 19 maart, het relaas gelezen van de ondergang van ons H Hartbeeld. Dit was het parochiegeschenk aan pastoor Mies z.g. Het is dus per ongeluk stuk gevallen, hoe kan het ook anders, als men voor dag en dauw mocht het geen dag licht zien met onvoldoende materiaal aan een dergelijk werk begint. Voor een dergelijk werk mag men heus wel een takelwagen gebruiken, en geen moker en vrachtwagen om, zo nodig, omver te trekken. Daar kan geen enkel beeld tegen, en zeker geen H Hartbeeld. Het was, volgens het relaas, de be doeling het beeld een andere plaats te geven. Ik en velen met rnij go- loven daar niets van. Men had toch eerst die andere plaats in gereedheid moeten brengen om het beeld zo goed mogelijk te kunnen verhuizen. Volgens mij is het nu precies volgens plan gegaan: opgeruimd staat netjes. En dat nog wel met een geschenk dat met veel plechtigheid is geplaatst. Is de H. Hartverering dan uit de tijd, past zo iets niet meer in onze samen leving? Hebben de opdrachtgevers zich wel gerealiseerd welk voorbeeld ze daar mee geven? Is het nu allemaal geoor loofd. wat enkele jaren geleden als heiligschennis werd gebrandmerkt? Of zijn we allemaal vergeten dat er boete moet worden betaald door enkele die in het verleden zich aan het beeld z.g. vergrepen, door in dronkemansroes of kinderspel het beeld te beschadigen? Ik kan, nu ieder de mond vol heeft over geloofsverzwakking en dergelijke zaken, de behandeling die ons H. Hart beeld 'moest ondergaan niet goed keu ren. Ons gezamenlijke parochiegeschenk is moedwillig aan diggelen gegooid, met toestemming van de overheid daar komt alles op neer! Zorgen zij voor een nieuw H. Hart beeld, of kunnen we binnenkort een collecte verwachten? TERHEIJDEN EEN PAROCHIAAN ZIJN ER NOG BEELDENSTORMERS (II) In uw blad van 19 maart heb ik het stukje gelezen over Terheijden krijgt een dorpsplein. Nu het laatste stukje daarvan, dat het H. Hartbeeld per on geluk van z'n voetstuk gevallen is, dat is niet waar. Want van wie hebben de werklui van de gemeente Terheijden de opdracht gekregen om 's morgens vroeg rond 6 uur met de vrachtwagen bij zich, om de brokstukken weg te rijden, het beeld maar te slopen. Neen heren, de paro chianen hadden dit beeld jaren ge leden geschonken, en nu beslist er maar een man over of dit beeld weg moet ja of nee. Dat is helemaal niet op z'n plaats. Waarom zo'n H. Hartbeeld niet met zorg behandeld, en op een andere plaats gezet? Want om zo'n beeld omver te trekken en kapot te hakken, en, daarna op de vrachtwagen naar een vuilnis belt te rijden, dat noemt u toch geen ongeluk maar dat noem ik vernielzucht U had tieter kunnen schrijven: het was voor ons een „sta in de weg" en wij waren er op uitgekeken, die woorden waren voor u beter op z'n plaats ge weest. Waarom zou u alles maar niet laten slopen, dat een ander geschonken heeft. Dan kan uw eigenste ik daar op dat dorpsplein gaan staan. Daarom nog deze vraag: zijn er nog „Beeldenstor mers"? TERHEIJDEN MEVR. D. DELHIJ- SCHETS GROTE STEDEN EN DE K.V.P. Bij het naderen van de verkiezings dag voor de leden van de Tweede Kamer, brengen de onderscheiden poli tieke partijen hun kiezerskorps in staat van paraatheid. Omdat, volgens „Statistisch Zakboek 1963" de 14 grootste gemeenten met meer dan 100.000 inwoners van de in totaal 982 zelfs 32,5 pet. van onze gehele bevolking tellen, hebben deze daarbij een beduidende betekenis. Maar de afval van katholieken aan de KVP is daar in het algemeen groter dan het landsgemiddelde cijfer, wat duidelijk blijkt uit de navolgende ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bij dezelfde verkiezing in 1959. Percentages bevolking KVP afval Nederland 40,4 31,6 21,8 Groningen 9,8 8,7 11,2 Enschedé 27,9 23.8 14.7 Haarlem 35.1 27,0 23,0 Eindhoven 79,3 61.0 23.1 Apeldoorn 18,0 13.8 23,3 Tilburg 71,9 71,9 24,3 Hilversum 28,4 21.5 24.6 Utrecht 37,3 27,2 25,2 Nijmegen 80.5 59,8 25,7 Arnhem 39.8 29^1 26,9 Breda 85,2 61.3 28,0 Amsterdam 23,5 16,8 28.5 Den Haag 29,1 19,6 32.7 Rotterdam 21,5 14,0 34.9 Hierbij is op te merken, dat het percentage afval voor het gehele land enigszins onjuist is, wijl het kindertal niet kiesgerechtigden bij de katho lieke bevolking wat hoger is dan bij het niet-katholieke volksdeel, en dus hun kiëzerscijfer dienovereenkomstig lager. Vervolgens is het KVP-getrouwe percentage in de twee noordelijk ge legen steden Groningen en Enschedé beduidend beter dan het landsgemid delde, terwijl dit zeer ongunstig is voor de drie grootste steden van ons land, en Breda daarbij ook een vrij zwakke plaats inneemt. En omdat dit een vrij nauw verband blijkt te hebben met het godsdienstig peil van de betrokken kie zers, is het van het allergrootste be lang hieraan mede de volle aandacht te besteden. De KVP verdient zeker de volle medewerking van alle katholieke kie zers om de grote sociale verbeteringen, die zij in de laatste jaren bijzonder aan de hulpbehoevenden en minst- draagkrachtigen gebracht heeft, en we gens de mammoet-onderwijswet, waar door de algemene volksontwikkeling en de volledige gelijkstelling van het katholiek voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs verkregen is. OOSTBURG P. D. MOSTERD NA DE MAAL- TIJD De definitieve beslissing in de wet houderskwestie te Vogelwaarde is ge vallen. Een hevig gevecht was het, met aan weerskanten strijdmethodes, die lang niet ieders bewondering konden wekken. Nu gebeuren er in elk gevecht dingen, die men later als de kruitdamp opgetrokken is en het verstand weer normaal gaat functioneren, betreurt. Te herroepen valt dit gewoonlijk niet meer Er is dan maar één oplossing: de herrie proberen te vergeten en de aangerichte schade zo goed mogelijk herstellen. Daar is alleen wat goede wil voor nodig. Het is daarom zo jammer, dat de „gezworen kameraden" (waarom niet recht-door-zee hun naam vermeld?) na de laatste raadsvergadering een brief hebben rondgestuurd, die blijkbaar tij dens de hete periode al opgesteld is. Van hun standpunt uit bezien was er toen misschien wel enige reden om zo'n brief te verzenden, alleen zouden ze er verstandiger aan gedaan hebben de ac tie voor mgr. Janssen en andere kerke lijke zaken er buiten te laten. Dit heeft hun brief bij ieder weldenkend mens zeker erg gedevalueerd. De bedoeling van mijn schrijven is evenwel niet op de inhoud van deze brief in te gaan. Mijn vraag is alleen maar: waarom na de beslissende raadsvergadering er geen punt achter gezet? Verduidelijking van standpunten was toch echt niet meer nodig. Is het misschien de bedoeling de dor pen nog meer tegen elkaar op te zet ten? Zo niet. dan zou dit toch wel eens het gevolg van zulk geschrijf kunnen zijn Enkele heethoofden smaakt dit nagerecht natuurlijk wel. maar ik hoop en geloof ook dat de meeste mensen te verstandig zullen zijn om hier in te trappen. Er bestond echt geen vete m^er tussen Boschkapelle en Stoppel dijk, uitgezonderd dan misschien in de gedachten van enkele bekrompen, kort zichtige mensen. Nu wordt er door die herrie op kunstmatige wijze een kloof geschapen tussen deze dorpen die el kaar broodnodig hebben. Dit is méér dan dom. Onze gezworen kameraden schrijven over „stralende idealen van een jonge, gave, energieke burgemees-ter". Prach tige woorden, waarvoor ze een tien van me krijgen. Maar beseffen ze dan niet, dat door actie te blijven voeren al de plannen van die burgemeester al bij voorbaat, de nek omgedraaid worden? Onze dorpen zijn stuk voor stuk te klein om op eigen houtje vooruitstre vende plannen te verwezenlijken. Daarom: hou op van beide kanten, met deze gevaarlijke, alles-afbrekende ruzie. Heel ons gewest, lacht en spot met Vogelwaarde. Wij krijgen 'n stem pel van achterlijkheid op deze manier. Het ligt aan rns binnen de kortst mo gelijke ti.id die spot te doen verkeren in bewondering over wat een kleine ge meente door hechte samenwerking be reiken kan. Maar dan ook: vergeten wat er gebeurd is. verder kijken dan de eigen'dorpsgrens, voorrang geven aan het algemeen be lang, geen eigen eer en voordeel zoeken, ophouden met een andermans zaak en goede naam schade te doen, werken ten bate van onze jeugd, die de dupe wordt. Allen, die enige invloed kunnen uit oefenen op de gang van zaken in onze gemeente, laat zien wat eendracht rond een kundig burgemeester kan tot stand brengen! Wij zullen er allen wel bij varen en zo alleen verantwoord zijn tegenover de toekomst. BOSCHKAPELLE J. KOOPMANS ZWEMBAD IN HONTENISSE (V) Dat m^n zich zondag 12 maart op 't Hoeksken en elders vrolijk maakte over door onderget. geschreven „stoutighe den" is vrij algemeen bekend. Minder bekend was de doelstelling om door een stukje vol tegenstellingen aan de weet te komen of het verlangen naar een passende dorpsverlichting door ve len gekoesterd wordt. Onder het genot van een smakelijk pilske is dat vol doende gebleken. Doch nergens is de behoefte aan meer licht goed uit het glas gekomen. De gesprekken zijn blij ven haperen op bijkomstigheden. Men bestreed vrij algemeen elkaar, 'maar men streed te weinig en te ondoeltref fend voor het gewenste doel. Mijn taak nu. deze leemte aan te vullen. Een goede verlichting is nodig voor: veiliger verkeer; 2 oudere mensen voor bezoek aan ochtend- en avondmissen, zeker bij gladde wegen; 3 voor de kin deren, die zich bij ruim licht op straat veiliger voelen; 4 voor andere dorps bewoners, bij onderlinge kaartavond of tv-bezoek; 5 voor jonge, studerende mensen, om na ingespannen avondstu die even te gaan luchten en de geest te ontspannen alvorens naar bed te gaan; 6 om de welvaart gestalte te ge ven in een dorpsverfraaiende verlich ting, volkomen aansluitend op de vol ledige bestrating. Op vele fronten dus rust, ontspanning veiligheid en gemak, zoals reeds te Kloosterzande werd verwezenlijkt. Dit dorp heeft voorrang gekregen ter zake van verlichting, omdat het ongeveer tweemaal zo g:*oot is als Lamswaarde. De volgorde van voorziening is dus juist en ons gemeentebestuur treft in deze beslist niet de minste blaam. Deze werkelijkheid moet Lamswaarde willen zien, dat is politiek gezonder. Lamswaarde krijgt een beurt, doch dit is een kwestie van beschikbaar geld dus van urgentie t.o.v. andere gemeen tebelangen En de gemeenteraad, die meer gegevens te zijner beschikking heeft, is de aangewezen instantie om daarover te beslissen. Logisch is der halve dat Lamswaarde door onderling gekift niet verder komt, maar dat wel zou doen, als het zich met een door zeer velen ondertekend cn in beleefde termen gesteld verzoekschrift tot het gemeentebestuur richt, om de dorps verlichting zo spoedig mogelijk, dus voor de volgende winter, voorrang te verlenen. Doch deze democratisch^ weg werd niet genoemd Laat staan ge volgd! Wel alle klokken, die rumoer maken, laten luiden om het gemeente bestuur wakker te maken. Het slaapt niet, dus is ret rumoer misplaatst. De „vader Jacob"-mop is een, politiek grapje zonder bestuurlijke waarde, een voudig omdat de sfeer der gelegenheid humoristisch was en zelfs moest zijn. Wie dit ernstig neemt is fout, maar de spreker in elk geval niet; door zijn schijnklacht was hij opperbest. Het verlangen naar een open sport veld is goed, doch de behoefte eraan is afhankelijk van hot beslaan van levens krachtige clubs En deze zijn er niet of onvoldoende algemeen gevormd. Eerst clubs met besturen, die bekwaam en tactisch genoeg zijn om onmisbare dorpsgenoten tot medewerking te be wegen en dan kan, net als vroeger, ook in dit opzicht het dorpsleven weer tot bloei komen. Onze mensen zijn niet onwelwillend, maar worden dat gemaakt door „kou de oorlog"-verschijuselen, die spontane medewerking op basis van goede bur gerzin uitsluiten. Wat wij in ons dorp nodig hebben, is een flink stel mannen, vrouwen, jongens en meisjes, die de algemene achting ten volle genieten en bovendien gezond kunnen denken, so ciaal voelen en diplomatiek geschoold zijn; tevens bereid hun talent, tijd en moeite in dienst van de gemeenschap te stellen en sterk genoég om te weer staan aan de menselijke neiging alles alleen te weten en te doen. De vraag is, hoe vinden zij elkaar om de handen ineen te slaan. Voor u, geachte heer Danckaert, mijn oprechte waardering voor wat u voor het jeugdverenigingsleven presteert, ook mijn dank voor het aanroeren van een paar dorpsproblemen. Van het vriendelijk aangeboden kopje koffie kan ik helaas geen gebruik ma ken, want ik heb juist thee gedronken en mijn strijk en verstelwerk wacht. LAMSWAARDE W. L. N. WONINGNOOD Ofschoon ik nog nooit ingezonden stukken in kranten heb geschreven, ge tuigt het schrijven van pastoor W. v. d. Riet van zo'n ontstellend gebrek "aan kennis van wat men van een salaris kan doen, dat ik niet kan nalaten de Heer Andriessen bij te vallen, ten einde te voorkomen dat de Eerwaarde Heer meent, dat de Heer Andriessen alleen staat in zijn opvattingen. Pastoor van de Riet schrijft dat de gewone man tegenwoordig o.a. koel kast, televisie en zelfs een wagentje kan aanschaffen en hij vraagt zich of: „Waarom dan geen huis?" Afgezien van de koelkast die misschien via Al- bert Heijn of Simon de Wit een plaats in de keuken heeft verkregen en de te levisie welke vaak (met veel zorg ach teraf) op afbetaling wordt gekocht, be horen de arbeiders-autobezitters tot de uitzonderingen, hetgeen wel verklaar baar .is, indien men weet, dat een pri- vé-auto minstens f 40.- per week kost, zonder enige mogelijk tot aftrekbaar heid bij het indienen van een belasting aangifte. Een eigen huis bekostigen? Indien men eenmaal een gezin heeft, is zulks een utopie of men zou kans moeten zien veel bij te verdienen. Zelfs nog ongehuwd zijnde, ben ik ook op informatie dienaangaande uitge weest. Voor een huis van 20.000,- met tophypotheek moet een aanbetaling (Advertentie) Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan moeJ^^p Uw hoede zijn. Neem direct eeimJ»NK grieppoeder en U voelt zich sjjpdig veel beter. Ga er mee door tot U*ich weer helemaal fit voelt. MEENK poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- il l/ a sïlf,p' periode dan moet U op Uw hoede zijn. plus kosten minstens 4.000,- worden opgebracht. Dat betekent na drie jaar verkering 'nog eens twee jaar inge spannen sparen alvorens aan trouwen te kunnen denken. Eenmaal getrouwd zijnde moet me dan no& rekening hou den met een bedrag van meer dan 27,- per week aan rente en aflossing Voorzover mij bekend, worden lang durige verkeringen door de Kerk afge raden en is er in de handboeken 'van de moraaltheologie zelfs sprake van ten hoogste een jaar. Is het echter bij de huidige woningnood zo verwonder lijk. dat de verkeringen (en echt niet omdat wij het zelf zo leuk vinden) veel langer duren dan zou moeten zijn. Voor kapitaalkrachtigen bestaat er geen wo ningnood. Flats van 180.- en meer per maand en koophuizen zijn overal vrij te aanvaarden, maar voor iemand die niets in de rug tot steun heeft is lang wachten de enige oplossing. Geachte redactie bovenstaande noti tie van mijn eigen situatie heb ik ge schreven ter illustratie. Tevens ben ik er echter van doordrongen dat er in Nederland nog tienduizenden mensen leven, die nog veel zwaarder getroffen zijn. door het ontstellend gebrek aan goedkope huurwoningen. Een initiatief als van de K.V.P. is daarom alleen maar toe te juichen, evenals trouwens het streven van de P.v.d.A. in deze richting. (Ter voor koming van misverstand: Ik heb nog nooit op de P.v.d.A. gestemd en ben ook geen lid van deze partij) Beide partijen toewensend, dat zij hun beloften in de nabije toekomst waar zullen weten te maken, verblijf ik, KAATSHEUVEL H. WILDSTROPERIJ (II) Naar aanleiding van het stuk over de wildstroperij voorkomende in uw blad van zaterdag j.l. wilde ik gaarne de heer D. van Telegen van antwoord die nen. Uit uw schrijven voorkomende in het Dagblad De Stem van zaterdag 16 mrt. j.l. blijkt mij, dat u slecht thuis bent in het Nederlandse strafrecht. De da der heeft geen overtreding 'gepleegd van artikel 426 W. v. S. ,doch hij heeft artikel'350 W. v. S„ overtreden N.m. 1. Vernieling. Bovendien moet u als wets- kenner weten, dat de overtreding van artikel 426 W. v. S. wordt berecht voor het Kantongerecht. Wat het gebruik van' de politiehond betreft, dient u te weten dat dit niet van vandaag of gisteren is. Ik herinner mij, reeds in de dertiger jaren de Rijks- veldwacht en de jachtopzieners ge bruikmaakten van honden in het jacht veld. Dat deze man uit zelfverdediging op de hond zou geschoten hebben is ten enemale onjuist. De reden hiervan is voor hem geweest, dat hij zou wor den staande gehouden door de hond, waarna de politieman hem kon bekeu ren en tevens zijn jachtgeweer in be sla gnemen. Deze staandehouding brengt boven dien nog mede, dat de verdachte waar schijnlijk nog een proces-verbaal krijgt wegens (het onbevoegd voorhan den hebben van zijn geweer en moge lijk is er nog een overtreding van de Wapenwet uit te halen. Zodat deze man vier bekeuringen kan krijgen, terwijl het verlies van zijn jachtgeweer mis schien* wel de grootste schadepost is. Het ging hier de verdachte alleen er of, zich. door het doodschieten van de hond, straffeloosheid te verzekeren. Bovendien is het bekomen van een nieuw jachtgeweer niet zo'n eenvou dige zaak. De kwalificatie „in koelen bloede is juist" gesteld. Bovendien dient u te weten, dat dit een politiehond was met certificaat. D.w.z. wanneer de verdachte zijn jachtgeweer op de grond had gelegd en stil was blijven staan, hij door de hond niet zou zijn aangeval len EEN OUD POLITIEMAN ZATERDAG 23 MAART HILVERSUM I 402 m VARA: 12.15 Tussen mens en nevelvlek, pop.-wetensch. lezing 12,30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sportnws. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13.20 Lichte muz. 13,45 V. d. jeugd 14,20 Radio Jazzclub 14,50 Een koninkrijk voor een huis, lez. 15,05 Lichte muziekmatinee 15,45 Gitaarspel 16.00 Roemeens ork. 16,25 Theaterork. 16,55 Boekenwijsheid 17,15 Vocaal-instr. ens. 17,30 Weekjourn. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Operafragm. (gr.) 19,00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19,30 Christen dom in ontmoeting met wereldgodsdien sten, lez. 19,45 Mod. gram. 19,55 Deze week, praatje. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Oude en nieuwe dansen 20,40 Specialitei ten-theater, gev. radio-show 21,35 Soc. comm. 21,50 Nws. 22,00 Int. finale van het Eurovisie-songfestival 23,30 Baby sitten, lichte gram, met comm. 23,55- 24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m KRO: 12,30 Meded. t.b.v land- en tuinb. 12,33 Licht instr. ens. 12,55 Kath. nws. 13,00 Nws 13,15 Platennws. 13,20 Musice rende dilettanten, jongenskoor 13,45 Fran se les 14,05 V. d. jeugd 15,00 Tierelantij nen, gev. progr. 16.00 Als de dag van gisteren, klankb. 16,30 Licht ork. en zang sol. 17,00 V. d. jeugd 17,15 Gouden pla ten kabinet 17,30 Boekbespr. 17,40 Inter landwedstrijd hockey Schotland-Neder land 18,00 Kunstkron. 18,30 Corte metten, (Advertentie) Nu heeft de hovenier &£\k- tijd voor U! k j- Laat juist in deze 1 maanden Uw tuin verzorgen door een J* bevoegd hovenier. Straks ziet U daarvan het fleurige resultaat f licht progr. 18,50 Klass. gram. 19,00 Nws. 19.10 Act. 19,22 Sportperiscoop 19,30 De Oelewappers, gev. progr. 20,00 Kamerork. en zangsol., klass. muz. 20,50 Lichtbaken, lez. 21,00 Tierelantijnen, gev. progr. 22,00 Licht ens. en zangsol. 22,20 22,25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in 23,00 Nouveautés 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12.03 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12,35 Lichte muz. 12,50 Progr.-overz. 13,00 Nws. 13,15 Progr. v. d. teeners 14.00 Nws. 14,03 V. d. film liefhebbers 14,45 De academie der disco- fielen 16,00 Nws. 16,03 Lichte muz. 16,40 Openb. kunstbezit 17,00 Nws. 17,15 Li turgische gezangen 17,25 Lichte ork. muz. 17,45 Engelse les 18,00 Nws. 18.03 Orgel recital 18,28 Paardesportber. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Lichte muz. 20,00 Belg. muz. 21.00 Volksliederen 22,00 Nws. 22,15 Dansanuz. 23,00 Nws. 23,05 Gev. muz. 23,30 Lichte muz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,30 Gev. muz. en act. 14,03 Gevar. muz. 16,03 Belcanto 17,15 Nws. 18.38 Gram. 19,30 Nws. 21,00 Lichte muz. 22,00 Wereldnws. 22,15 Jazzmuz. 23,00 Gev. muz. 23,55 Nws. ZONDAG 24 MAART HILVERSUM I 402 m VARA: 8,00 Nws. en soc. strijdl. 8,18' Weer of geen weer, gev. progr. 9,45 Geest, leven, toespr. VPRO: 10.00 Geef het door, praatje 10,05 V. d. kind. IKOR: 10,30 Ned. herv. kerkd. 11,30 Vraag en antwoord. VPRO: 11,45 Flitsen, nieuws van eigen erf. AVRO: 12.00 Kleurrijke klanken (plm. 12.30 mogelijke afgelas ting van wedstrijden) 13,00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lez. 13,17 Me ded. of gram. 13,20 Op de plaat... rust, strijdkrachtenprogr. 14,00 Rotterdams filharm. ork. en sol., mod. en klass. muz. 15,10 Gezien, gehoord, gelezen, het 14- daags kunstsymposion 15.40 Kamerkoor, mod. muz. 16,00 Dansork. en zangsol. 16,30 Sportrevue. VPRO: Gesprekken met luisteraars, lez. 17,15 Stad en land, lez. VARA: 17,30 V. d. jeugd 17,50 Nws. sportuitsl. en sportjournaal 18,30 Salon- ork. met zangsol. 19,00 Bij nader inzien, journalistenforum 19,40 Vrij entree, cab. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Zing met ons mee 20.30 Voordr. 20.45 Hongaars ork. 21,00 Het kan niet altijd kaviaar zijn, hoorspel (dl. 6) 21,40Musica folclorica de Espana, muz. lez. 22,05 Had u toen maar geleefd, licht progr. 22,30 Nws. 22,40 Act. 22,55 Meded. en sportuitsl. 2e kl. voetbal 23,00 Klass. en mod. gram. 23,25 Licht ork. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m NCRV: 8,00 Nws. en weeroverz. 8,15 Orgelspel, gew. muz. 8,30 Morgenwijding 9,15 Geest, liederen. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Radiofilharm. ork. en zangsol. 9,55 Inleiding hoogmis 10,00 Plechtige hoog mis 11,30 Fragm. uit klass: en roman tisch repertoire (gr.) 12,05 Klein beraad, vragen, soms ook antwoorden 12,15 Me- tropole-ork. en zangsol. 12,50 Buitenl. comm. 13,00 Nws. en meded. 13.10 Opera- muz. met comm. 13,45 De kerk in Bra zilië, lez. 14,00 V. d. kind. 14,30 Klass. en mod. kamermuz. 15,15 Thèe met bab belaars, progr. voor en over bejaarden 15,55 De hand aan de ploeg, lez. 16,00 Sport 16,30 Vespers. IKOR: 17,00 Blijf zitten waar je zit, radio drive-in voor jonge mensen 17,15 Samenzang 17,45 Men sen, lez. 18,00 Het geladen schip, cult, kritieken 18.30 De kerk aan het werk, kerkelijk act. 18.40 Brood voor het hart, klankb. NCRV: 19,00 Nws. uit de kerken 19,05 Vocaal ens., trombone- en orgelspel, geest, liederen 19.30 Gesprekken over de Heidelberger, lez. KRO: 19,45 Nws. 20,00 De onweerstaanbare nachtegaal, hoorspel (7) 20,40 Gram. 20,55 Bissch. vastenactie 1963, toespraak 21,05 Viool en piano, klass muz. 21,30 Wissewassen, licht progr. 21,50 We zingen de wereld rond 22.20 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22.40 Avondgebed 22,50 Volksmuz. met comm. 23.20 Spiegel van de hedendaagse muz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12.35 Amus. muz: 12,50 Progr.-overz. 13,00 Nws. en weerber. 13,15 V. d. sold. 14,00 Nws. 14,03 Opera- en belcanto conc. 15,30 Sportuitz. 18.00 Nws. 18,03 Pianospel 18,30 Godsd. uitz. 19,00 Nws. 19,30 Lichte muz. 20,00 Amus. progr. 22,00 Nws. 22,15 Gevar. muz. en koor zang 22.30 Cabauetprogr. 23,00 Nws. 23,05 Lichte muz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,18 Chansons 13.00 Nws. 17,00 Nws. 17,45 Klass. muz. 19.30 Nws. 20,00 Gevar. muz. 21,15 Lichte muz. 22,00 Wereldnws. 23,05 Jazzmuz. 24.00-0.05 Nws. MAANDAG 25 MAART HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Ochtendvaria (gr.) 8,00 Nws. 8,15 Progr.-overz. en klankjuwelen (gr.) 9,00 Ochtendgym. voor oudere luisteraars 9.10 De groenteman 9,15 Klass. en mod. gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10,50 V. d. kleu ters 11,00 V. d. huisvrouw. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Dag opening 7,25 Klass. kamermuz. 7,35 Sport uitsl. van zaterdag 7,45 Radiokrant 8,00 Nws. 8,15 Gewijde muz. 8,30 Lichte gram. 8 45 Instr. trio. Ned. melodietjes 9.00 V. d. zieken 9,35 Gram. 9.40 V. d. vrouw 10,10 Gram. 10,20 Rondom het woord, theologische etherleergang 11,05 Cello- recital, klass. en mod. muz. 11,35 Lichte gram. NTS: 12,20-12,55 Oxford-Cambridge, rep. van de traditionele jaarlijkse roei- wedstrijd op de Theems. NCRV: 15,00 Dickens-film 15,25 Filatelistisch allerlei 15.40 Licht ork. NTS: 15,50 Morgen bren gen, progr. over een ongewoon, spectacu lair transport. NCRV: 16,25 De politie- muis. tekenfilm 16.35 Dier in 't vizier 17.00-17,45 V. d. kind. 19,30 Lassie, tv- film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo 20.30 Het testament, tv-feuill. Arthur en Eva (dl. 6) 21,05 De buurvrouw is een beroemdheid, tv-film 21,50 Morgen is het zondag. NTS: 22,00 Eurovisie Song Festival 1963 23,30-23,35 Journaal. FRANS BELGÏE 12,20-13.00 Eurovi sie: rep. jaarliikse bootrace Oxford-Cam bridge op de Theems 15.25-17,00 Eurovisie, rep. int. rugbywedstrijd Frankrijk-Wales 18,30 Ber. 18.33 Feuill. Mes trois fils 19.00 Historisch progr. 19,30 La vie qui bat: de flora en de fauna van de we reld 20.00 Journaal 20,30 Tekenfilm 20,35 La horde sauvage, tv-film (wild-west) 22,00 Eurovisie: Europees Songfestival te Londen 23,30 Journaal. VLAAMS BELGIE 15,25 Eurovisie; reportage rugbywedstrijd Frankrijk-Wales 17,00 Jeugdprogr. 19,00 Religieus progr. 19,30 Echo 19,55 Sport 20,00 Journaal 20,20 Margie, tv-feuill. 20,45 Amus. progr. 21,50 Journaal 22,00-23.30 Eurovisie: Europees Songfestival te Londen ZONDAG 24 MAART IKOR: 17.00-18,00 Kerkd. v. d. centr. herv. jeugdraad. NTS: 19.30 Weekjourn. 20.00 Sport in beeld 20,30 Muz. impro visaties. VARA: 20,55 De wereld van van daag 21.05 Diamanten bij het diner, tv- spel 22,00 Achter het nws. NTS: 22,30- 22,35 Journaal. FRANS BELGIE 11.00-11,45 H. Mis 15,00-18,30 Gev. progr. 19,30 Remous, film 20.00 Journaal 20,40 Le chevalier de mai- son rouge, feuill. 21.05 Sportuitz. 21.50 Alfred Hitchcock film 22,15 Belgische jazz van gisteren en vandaag 23,05 Journ. VLAAMS BELGIE 15.00 Reisroutes 15.30 Panorama: de week in beeld, plm. 16,00 Rechtstreekse rep. v. d. wielerwed strijd Gent-Wevelgem 16.15 Jazzmuz. plm. 16,50 Rep. v. d. wielerwedstrijd 17.25- 17,45 V. d. kleuters 18.35 Rep. over ex ploratietochten in de Hongaarse wouden 20.00 Nws. 20,20 Wie weet wat?, wed- strijdprogr. 21.35 Sportprogr. 22,05 Selec tie van korte films 22,35 Nws.

de Stem | 1963 | | pagina 17