SHOP Hulst w huis! hting Conservatoir beslag gelegd op gebouw van De Waarheid Amerikaan getuigt in „vogeltjeszaak'' van Bredase strafgevangenis Bouw van kernreactor S.E.P. begint in 1964 >3 ichting Amerikaanse werd prinses Vierde week: de vrouw Medewerking van Euratom Peronisten buitenspel TIEN JAAR GELEDEN STIERF ABBE COUTURIER 'hoenix - Lidair Tuinmeubelen nze specialiteit. srsport enz. OEGANG TRASSEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MAART 1963 Zutphenaar voelt zich aangetast in goede naam Schadebedrag van f100.000 gevraagd Twaalf jaar voor roofmoordenaar Pionier van de abstracte kunst overleden b Door barre winter HORECA LEED STROPPEN 47 tyfus-gevaltcn HEEL ZERMATT wordt onderzocht Nobelprijs voor de esperanto- vereniging Geen amnestie voor kardinaal Mindszenty Buisleidingen voor Rusland en ....concurrentie BEURS VAN AMSTERDAM Internationals licht verdeeld Van „zwak" tot „ander" geslacht Noodkreten IN WERELDNOOD ONSVASTENOFFER giro 5850 Bouwen VAN M1ERL0 EN ZOON N.V. EFFECTEN COUPONS A59-118 De Amsterdamse advocaat en procureur, mr. R. J. C. Cornegoor, heeft namens zijn Zutphense cliënt, de heer W. L'Ecluse, giste ren conservatoir beslag gelegd op het gebouw Felix Meritis aan de Keizersgracht in de hoofdstad. In dit oude grachtenhuis, dat eigen dom is van de communistische stichting „Bepenak" zijn onder meer de kantoren en de redactie van het dagblad De Waarheid, het weekblad Uilenspiegel en van het partijbestuur van de C.P.N. on dergebracht. De heer L'Ecluse meent wegens smaad en laster De Waarheid voor een bedrag van ruim f 100.000,- te kunnen aan spreken. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft toestemming voor het conservatoir beslag verleend. Het beslag is vrijdag om negen uur bij het kadaster getekend. Mr. Cornegoor zal spoedig een verzoek tot waardebepaling bij de recht bank indienen, waarna hij een dagvaar ding tot schadevergoeding zal uitbren gen. De 40-jarige heer L'Ecluse, die eige naar is van een parfumeriewinkel en schoonheidssalon in Zutphen, is zijn ac tie tegen het communistische dagblad be gonnen naar aanleiding van een artikel in het blad van 9 maart, waarin de Zut phenaar „een ex-S.D.'er" wordt ge noemd, die in 1944 de Apeldoornse K.P.- ploeg van mejuffrouw Meinarde van Ter- wisga zou hebben verraden. Van deze groep werden acht mensen gefusilleerd. Volgens „De Waarheid" werd E. in 1946 ter dood veroordeeld. Deze straf werd achtereenvolgens bij gratie gewijzigd in levenslang en twintig jaar. In 1957 kwam E. vrij. Mr. Cornegoor deelde desgevraagd mee dat zijn cliënt door het artikel in het communistische dagblad van zijn brood winning is beroofd. De parfumeriezaak, waarin onder meer stinkbommen werden gegooid, wordt geboycot. Het beweerde verraad is volgens de raadsman „volko men uit de lucht gegrepen en hij is nooit S.D.'er geweest". Dat E. nooit S.D.'er is geweest werd ook van andere welinge lichte zijde bevestigd. Vóór de publikatie verscheen heeft mr. Cornegoor enkele brieven gestuurd aan communistische Zutphenaren, die het hem lastig zouden hebben gemaakt. Hij verzocht daarin „iedere actie verder na te laten. Mocht u dit verzoek negeren, dan zou ik mij verplicht voelen maat regelen in rechten tegen u te nemen. Ik moge u er op wijzen dat ik dat op zo danige wijze zal doen, dat dit geen en kele publieke belangstelling trekt". Mr. Cornegoor deelde nog mede, dat hij na de publikatie in „De Waarheid" verscheidene telefoontjes heeft ontvangen van mensen die hem alleen scheldwoor den toevoegden. De communistische beyveging heeft „Felix Meritis" destijds voor f 350.000,- gekocht. Het gebouw zou thans volgens insiders ongeveer een half miljoen gulden waard zijn. HEINZ WHIPPERFIELD. een Westber- lijnse horlogemaker, is bezig met het fa briceren van een uniek gouden horloge, dat uit naam van alle Westberlijners aan de Amerikaanse president Kennedy ten geschenke zal worden gegeven, wanneer deze een bezoek brengt aan de verdeelde stad. De 33-jarige Amerikaan Carl William Wallace, die wegens het smokkelen van verdovende middelen In Nederland werd veroordeeld en nu na het uitzitten van zijn straf al enige tijd in het huis van bewaring in Rotterdam verblijft, is door de procureur-generaal bij het gerechtshof in 's-Hertogenbosch opgeroepen om op 3 april als getuige op te treden bij de be handeling in hoger beroep van een kwes tie die bekendheid heeft gekregen als de zgn. „vogeltjeszaak". Het hof zal die dag de lezingen aan horen van de gebeurtenissen op 24 april 1961 in de Bredase strafgevangenis, waar een verontwaardigde gedetineerde, de 38- jarige meubelmaker L. H„ slaags raakte met een bewaker, die er volgens de meu belmaker de oorzaak van was dat een siervogeltje, dat hem in de cel enige af leiding bezorgde, kon ontsnappen. De bewaker zegt dat de gedetineerde hem van achteren heeft aangevallen en geprobeerd hem over de balustrade van de eerste ring naar beneden te werpen. De bewaker diende een aanklacht in en de meubelmaker werd door de rechtbank te Breda voor dat feit veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Wallace verbleef tijdens dit incident Ook in de Bredase strafgevangenis en heeft de ruzie tussen de gedetineerde en de bewaker van dichtbij gevolgd. Maar hij heeft verklaard dat de zaak zich an ders heeft toegedragen dan de bewaker beweert. Daarom heeft de verdediger van de meubelmaker de procureur-generaal verzocht de Amerikaan als getuige k dé charge op te roepen. Of Wallace op 3 april inderdaad in de getuigenbank zal plaats nemen, hangt in de eerste plaats af van de ontwikkelin gen in zijn eigen „affaire". Tussen het ministerie van justitie en de raadsman van de Amerikaan, de Amsterdamse ad vocaat mr. J. Smeets, zijn namelijk nog onderhandelingen gaande, die zullen be slissen over de toekomst van Wallace. Wallace, achtereenvolgens in Amerika en Nederland veroordeeld wegens smok kei in verdovende middelen, moet van het ministerie van justitie als ongewenste vreemdeling het land uit. De moeilijk heid is echter: waarheen? Uitlevering aan Amerika, wat Wallace niet wenst, is wet telijk niet geregeld tussen beide landen. Andere landen stellen geen prijs op zijn aanwezigheid en trouwens: de Ameri kaanse consul is niet bereid hem een vi sum te verstrekken. Na maandenlang overleg tussen justitie en de verdediger kwam ruim een maand geleden uit Den Haag de eis wat Wallace binnen tien dagen vrijwillig uit Nederland moest ver dwijnen of zich na die termijn dv- noods onvrijwillig op transport naar Amerika laten stellen. De tien dagen verstreken zonder dat er iets gebeurde. Het ministerie van justitie voegde er nog eens twee weken aan toe, maar ook na die termijn was er nog geen oplossing. Voorlopig blijft Wallace daarom nog in het huis van bewaring in Rotterdam. Keizer Haile Selassie van Ethiopië vertoeft op het ogenblik in Zwit serland, waar hij in Baden, nabij Zurich, een geneeskundige behan deling ondergaat. De burgemeester van Zürich, dr. Dandont, heeft de keizer dege rdagen een banket aan geboden. De bijgaande foto werd gemaakt, toen de burgemeester met zijn hoge gast na afloop van h(ft diner het landhuis verlieten, waar het banket plaats vond. Het gerechtshof in Den Haag heeft de 29-jarige zeeman J. J. L. opnieuw ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschik kingstelling van de regering wegens dief stal met geweldpleging, de dood tenge volge hebbend. Op 23 juni 1960 pleegde verdachte, samen met een vriend een roofoverval op een juwelier in Hamburg, waarbij een schoenmaker die te hulp kwam door L. werd doodgeschoten. In Den Haag is op 73-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Laurens van Kuik. Laurens van Kuik, die bevriend is ge weest met Mondriaan, met hem in Parijs heeft gewoond, en evenals Mondriaan deel heeft uitgemaakt van de groep „De Branding", wordt in schilderskringen be schouwd als een pionier van de abstracte kunst in Nederland. Hij was één van de schilders van wie het werk tijdens de oorlog in Parijs op last van de Duitsers werd verbrand. Een aantal van zijn schil derijen heeft men echter uit de handen van deze bestrijders van de abstracte kunst weten te houden en zo konden er na de oorlog nog tentoonstellingen van zijn werk worden gehouden. Met pracht en praal is dezer da- gen het huwelijk voltrokken tus sen de kroonprins van Sikkim (een staat m India) en de Amerikaanse me/). Hope Cooke, die hierdoor de staat van prinses verkreeg. Het huwelijk vond plaats in de boed- De commissie van Euratom heeft beslo ten voor een bedrag van maximaal 18 miljoen gulden te participeren in de bouw en exploitatie van een Nederland se kernenergiecentrale door de n.v. Sa menwerkende Elektriciteits Produktiebe- drijven (S.E.P.) De S.E.P. heeft de regering gevraagd voor de bouw van deze vijftig megawatt centrale in de omgeving van Dodewaard aan de Waal vergunning te verlenen. De nieuwe centrale zou worden uitgerust met een zogenaamde kokend-waterreac tor (K.W.R.). De totale kosten zullen on geveer negentig miljoen gulden bedra gen. De S.E.P. zal de kennis en ervaring, bij de bouw verkregen, ter beschikking van Euratom stellen. Euratom kan ingenieurs uit eigen kring of van bedrijven van de gemeenschap bij de reèctor detacheren. Deze samenwerking tussen Euratom en de S.E.P. is gebaseerd op het inzicht, dat kernenergie in de toekomst in de ge meenschap, en dus ook in Nederland, een steeds belangrijker rol zal spelen, al zou het slechts zijn omdat zij zich ont wikkelt tot een goedkope krachtbron. De centrale die de S.E.P. overweegt te bouwen biedt al is zij door haar be trekkelijk klein vermogen minder econo misch het voprdeel dat zij enerzijds geheel door de in de gemeenschap ge vestigde industrieën zal worden gebouwd en anderzijds de gelegenheid geeft erva ring op te doen met de produktie van elektriciteit. Reeds in 1956* beantwoordde de S.E.P. bevestigend op de vraag of de oprichting van één der in het buitenland ontwik kelde typen van kernenergiecentrales ook in ons land aanbeveling zou verdienen. Een „commissie van advies inzake de bouw van kernenergiecentrales in Ne derland" werd in het leven geroepen, on der voorzitterschap van ir. H. F. A. Roo- denburg, toenmalig directeur van het elektriciteitsbedrijf Zuidholland. Met de bouw van de S.E.P.-reactor zal men volgens plan in 1964 moeten begin nen; de totale bouwtijd wordt geschat op 40 maanden. De centrale zal jaarlijks ruim 310 miljoen kwh produceren. Vo rig jaar hebben de verschillende Provin ciale Staten hun goedkeuring gehecht aan het plan. Voor de bouw en exploitatie van de centrale zal een aparte n.v. worden op gericht, de n.v. „Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland". In het aandelenpakket van deze n.v. zullen elf elektriciteitsbedrijven participeren. Over de plaats van vestiging van deze centrale is nog geen definitieve beslis sing genomen. „Het gehele volksgezond heidsaspect bij de bouw van deze reactor moet nog in studie worden genomen", aldus minister Veldkamp 'Sociale Zaken en Volksgezondheid) op 19 maart in de Eerste Kamer. Een globaal onderzoek van de bond Horecaf over de gevolgen van de barre winter voor hotels, restaurants en cafés, maakt duidelijk dat hier en daar gevoe lige verliezen zijn geleden. De bedrijven in de hoofdstad zijn er nog vrij goed afgekomen, waarschijnlijk ten gevolge van in de koude maanden gehouden evenementen en tentoonstel lingen. De omzetten in de Rotterdamse bedrij ven echter lagen 30 tot 40 procent bene den het normale peil. De Utrechtse be drijven hebben een terugloop in de om zetten met ongeveer tien procent te lijden gehad. De zalenverhuur echter lag één derde lager dan in de voorafgaande win ters. Zeer zwaar hebben de horecabedrijven langs de grote verkeerswegen er van langs gekregen: hun omzet liep gemid deld met 70 procent terug. Andere bui- tenbedrijven lagen 20 procent beneden normaal. De kosten in de bedrijven zijn door het barre weer aanzienlijk hoger geweest dan in andere winters. Na de onfortuinlijke zomer van 1962 hopen de ondernemers nu maar op een mooie zomer 1963. dhistische kapel van het paleis in Gangtok, de hoofdplaats van Sik kim. Op de foto ziet men kroon prins Gyalsay Palden Thondun met zijn jonge bruid, kort na de huwelijksceremonie gefotografeerd. De regering van Argentinië heeft be paald, dat kandidaten van de volksunie een neo-Peronistische partij, niet mee mogen doen aan de algemene verkie zingen die in juni zullen worden gehou den. In de presidentiële verklaring werd ge zegd, dat het in 1955 uit de weg ge ruimde bewind van Peron en elke daar uit voortspruitende groepering moreel ongeschikt zijn voor de politiek. Het besluit diuist in tegen een uit spraak van een Argentijnse rechtbank, die begin deze maand bepaalde dat de volksunie aan de verkiezingen moet kun nen meedoen. De uitspraak bracht on tevredenheid teweeg bij de strijdkrach ten en in het bijzonder bij de leiding van de marine, die van de regering eiste dat zij het opperste gerechtshof zou verzoeken de partij geheel te ver bieden Deze eis werd toen afgewe zen. Uit 13 landen heeft het Nobelcomité in Oslo het voorstel ontvangen aan de Universala Esperanto Asocio, de orga nisatie die de wereldbeweging voor een gemeenschappelijke internationale taal vertegenwoordigt, wegens haar resulta ten op het gebied van het nader tot elkaar brengen van de volkeren en van teiijKe passagiersoezettmg. Vrijdagoch- N^w£.d™ng rn de,. werel<ivrede.dc lend is een groot gezelschap Amerikaan- ïS P vrede voor het jaar se toeristen aangekomen. „We zorgen wel 1963 toe te kennen. VOor ons zeil", zei een van hen. De ongeveer duizend inwoners van Zermatt en de circa 2000 man buiten lands hotelpersoneel zullen onderworpen worden aan een massa-onderzoek op ty fus. Het Zwitserse leger heeft een Rode- Kruistrein en twee helikopters in Zer matt gestationeerd voor eventuele eva cuatie van nieuwe ziektegevallen. Er zijn in het noodziekenhuis, dat door het leger in een school is ingericht, gis teren zeven nieuwe patiënten opgenomen, waardoor het totaal van als tyfus gedia- gnoseerde ziektegevallen Ihans tot 47 is opgelopen. Het massa-onderzoek zal de vorm heb ben van bloedproeven. Het leger moet daardoor 24.000 reageerbuisjes aanvoeren. Artsen en geneeskundig personeel van het leger zullen de dokters van Zermatt helpen. Militairen zijn bezig huis aan huis de woningen en gebouwen van het vakantie oord te ontsmetten. De treinen die Zermatt verlaten, zijn vol: de treinen die er binnenkomen heb ben nauwelijks een kwart van de gebrui kelijke passagiersbezetting. Vrijdagoch- Het Hongaarse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat de kortgeleden door premier Kadar aange kondigde amnestiebepalingen niet van toepassing zijn op kardinaal Mindszenty. „Hij is in 1949 wegens verraad tot le venslang veroordeeld. Mensen die ver oordeeld zijn wegens verraad, moord, spionage, brandstichting en recidive, val len nadrukkelijk buiten het amnestiebe- sluit", aldus een woordvoerder, die ech ter opmerkte dat de kardinaal zelf een verzoek tot gratie zou kunnen indienen. Men verwacht dat de amnestie ertoe zal leiden dat ongeveer 20 politici en schrijvers, die hebben deelgenomen aan de mislukte opstand van oktober 1956, ingevolge de amnestie hun vrijheid zul len herkrijgen. De Westduitse regering bestudeert mo menteel rapporten, volgens welke Britse firma's bereid zouden zijn stalen buislei dingen te leveren aan de Sovjet-Unie. De regering in Bonn vreest dat haar verbod op levering van buisleidingen aan de Sovjet-Unie, zal leiden tot aanbiedin gen tot levering van de zijde van Britse fabrikanten- De perschef van de Westduitse rege ring, Karl Günther von Hase, heeft giste ren verklaard, dat de Westduitse regering niet over bewijzen beschikt, dat Britse firma's, of andere lid-staten van de NAVO, buisleidingen aan de Sovjet-Unie zouden willen leveren. West-Duitsland handelde op verzoek van de NAVO en de Amerikaanse regering. De Britse regering heeft meegedeeld dat ze haar houding in dit opzicht zelf zal bepalen. Het Damrak heeft afscheid van deze beursweek genomen met een licht ver deelde stemming bij de opening voor de internationale waarden. Mede in ver band met het "aderende weekeind, was de handel in alle hoeken kalm. Aandelen A.K.U., die dinsdag wat zwak in de markt lagen, konden zich twee punten verbeteren tot 444. Aandelen Philips en die van Kon. Olie daalden, ten opzichte van het vorige slotniveau, een paar dub beltjes op respectievelijk 152,50 en 167,70. Unilever goed prijshoudend bij een notering op 147,70, terwijl Hoog ovens vier punten moesten prijsgeven op een advieskoers van 525. Na een hoopvolle start slart Wallstreet iets lager. De Nederlandse hoofdfondsen ondergingen op de Newyorkse beurs wei nig verandering. De Westduitse beurzen moesten de behaalde winst van eer gisteren prijsgeven. Bedrijfsnieuws was er weinig aanwezig, zodat een kalme handel op het Damrak in de lijn der ver wachtingen lag. Gedurende de verdere beursduur verbeterde A.K.U. tot 445, Philips tot 152,70, Unilever tot 148,30 en Kon Olie tot 168,,Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte Philips deze beursweek een koersavance van circa drie gulden. Unilever bijna vijf en Kon. Olie ruim een gulden hoger. Hoogovens gaven een lichte verbetering te zien. A.K.U, speelde quitte. De scheepvaartsector sloot de beurs week af met iets lagere koersen in een stille markt. De leidende cultures lagen wat verlaten bij een licht verdeelde stem ming. In de staatsfondsenhoek werd het bericht over een nieuwe 4 1/4 procent lening bank voor Nederlandse gemeen ten vrij koel ontvangen. Men had deze lening reeds verwacht. De beurs vond het bedrag aan de lage kant. Het lot van zovele vrouwen ter wereld is eindeloos gevarieerd, maar tragisch gelijk in verdriet om een onhaalbaar geluk voor haar kinderen. Aldus kardinaal Alfrink, toen hij de verschil lende thema's der huidige Bis schoppelijke Vastenactie (nog steeds giro 5850 te Utrecht) aan roerde. Ranmpzalig is de kindersterfte in de onderontwikkelde gebieden. Ondervoed heid der vrouwen is hieraan niet vreemd. Bij jonge volken, waar de mannen tot snelle ontwikkeling en tot leidinggevende posten komen, ontstaat vaak een ernstige verstoring van hu welijksliefde en gezinsgeluk, omdat de meisjes en vrouwen niet konden of kunnen delen in de vooruitgang en ont wikkeling. Het grote probleem voor deze vierde week van de Vastenactie centraal gesteld is daarom: ver heffing van de vrouw. Bijna overal voltrekt zich een evo lutie van de vrouw, samen te vatten hierin, dat zij evolueert van „zwak" tot „ander" geslacht. Zij moet derhal ve de kansen hebben om verheven te worden tot een bestaan, waarin zij haar vrouw-zijn ten volle menswaardig kan heieven en waarin zij haar roe- Om haar de vrouw gaat het in de vierde week van de Bisschoppelijke Vastenactie. On dervoeding is aan de orde van de dag, het kindersterftecijfer is schrikbarend groot. Bovendien evolueert de vrouw van „zwak" tot „ander" geslacht. Het wezenlijke recht op een ge lukkige toekomst mag niet ver loren gaan voor de vrouw. De Bisschoppelijke Vastenactie wil daartoe graag een steentje bij dragen. (Copyright Afrika Centrum Cadier en Keer (L.) ping tot zorgzaamheid en waarlijk vruchtbare liefde kan nakomen tot el- gen geluk en tot welzijn van de samen leving. (Advertentie) Mgr. Jansen, werkzaam in Ethiopië, schrijft aan de Bisschoppelijke Vas tenactie: „De eenzijdige voeding: meelkost met sterk gepeperde saus lijkt me niet het aangewezen eten voor zwangere vrouwen en jonge moeders. Met 8000 gulden zouden 400 jonge moeders (20 gulden per per soon) uit de nood van deze „een zijdige" voeding geholpen zijn." Zuster Baptista Simons vraagt vanuit Indore in India aan de Vastenactie 5.000 gulden om 20 naaimachines te kunnen aanschaffen. ..Dan kunnen de moeders weer wat geld verdienen om hun gezinnen voor de honger te be waren". aldus een kleine passage uit het aangrijpende schrijven van deze zuster. ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht In de stad Oesoemboera in Boeroendi moeten jonge meisjes van het platte land, die naar de stad getrokken zijn om als typiste, verkoopster, enz. te gaan werken, opgevangen worden. „Ve len hebben haar toekomst al verspeeld, want ze hebben in de stad geen huis vesting". aldus de noodkreet van mgr. Ntuyahaga, die graag een meisjeste huis zou gaan bouwen. Mgr. Lambertus van Heygen zou in Doumé (centraal West-Afrika) graag een huishoudschool zien verrijzen, in Ghana vraagt men steun voor de bouw van een meisjes-kostschool, elders in Afrika moet een kweekschool komen. ..Help, help, help toch", is de kreet die uit vele werelddelen doorklinkt tot onze Bisschoppelijke Vastenactie. Of en in hoeverre er geholpen kan worden? Het hangt van u af! 21-3 22-3 Ned. '59 4!i 100 100 Ned. '61 100 9912 Ned. '47 3Va 93,', 93,'s Ned. grootboek 1946 90 90} 3 AKU 4423i 44.3 Va Hoogovens 529 526 Philips 152.90 152.75 Unilever 147.65 148.25 Kon. Olie 168 167.80 HAL 116'* 11614 Scheepvaartunie 138", 1363, Amst. Bank 360 359 Va Ned. Handelmij. 354 354 Lucas Bols 900 905 Drie Hoefijzers 390 Mach. Breda 160 160 Zeeuwse confectie 114 Bijenkorf Simons emb.f. en houth. 123'fc 122 Van Gelders papier 26.3 'b 260 Heineken 457 Hero Conserven 191 Holl. Beton Mij. 520 505 Kon. Zout 733 730 "a Nijverdal - Ten Cate 220 220 De Schelde 224 Scholten Foxliol Thomassen en Drijver 726 729 Va Van Vlissingen Katoen 285'i 283 Vredestein 341 345 Zwanenberg Organon 845 849»* NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 445: Hoogovens 526 1/2; Kon. Olie 168.80169 70: Philips 152.80153.40; Uni lever 149.00—151.50. Op 24 maart 1953 overleed te Lyon de priester Paul Couturier. Op zijn graf steen staat ,,hq was een apostel van de eenheid der Christenen". Afkomstig uit de banlieu van Lyon kwam abbé Couturier er in de twintiger jaren als seminarie-priester in contact met de tienduizenden Russische vluchte lingen. Hij leerde door hen de ons onbe kende Kerk van het Oosten kennen, volg de met pijn de verdere breuklijnen in het christendom en poogde overal de kloof te overbruggen. Hij ging in gebed met de leiders der Anglicaanse Kerk. vond mede-bidders in de Kerken dei- Reformatie van Scandinavië. Duitsland en Frankrijk. Op retraites van predikan ten in Frankrijk en Zwitserland werd deze priester als eerste en voorlopig enige gast genodigdom voor hen te mediteren en met hen te bidden. De stichters van Taizé en Grand- champ bespraken met hem hun plannen en verkregen z.ijn inspiratie en zijn be middeling. Hij had intense belangstelling voor de vorderingen van de oecumeni sche beweging in persoonlijk contact met bijna allen die er nu de top-figuren in zijn. Zijn grote bekommernis was het losslaan van wat hij noemde de on derstroom van het gebed om de eenheid (Advertentie) 'Ju De Bank voor Brabant zoals Christus die wil en met de mid delen die Hij wil. Haast profetisch schreef hij reeds in 1939: „Wij zouden ons, lijkt mij, kunnen afvragen of het vermetel is, die grote opeenvolgende bijeenkomsten van christenen te Stockholm, Lau sanne. Oxford en Edinburg te zien als eerste en verre rustplaatsen op de weg die mogelijk leidt naar een ontzaglijk oecumenisch concilie zo als de christenheid er nog nooit een gekend heeft." Dit concilie is binnen tien jaar na zijn dood begonnen en reeds terstond is zijn betekenis voor de eenheid der christenen weergaloos hoopvol geworden. Zondag a.s. herdenken wij het heilig afsterven van deze priester. God zal oordelen en de tijd zal uitwijzen of wij in hem niet ontvangen hebben de patroon bij uitstek van het secretariaat dat te Rome op dracht heeft de eenheid der christenen te bevorderen en dat die opdracht zo zichtbaar gezegend en vruchtbaar vol brengt. De laatste jaren heeft Paul Couturier ook in Nederland bekendheid gekregen Er zijn reeds pastorale groepen die zich spiegelend aan zijn spiritualiteit als Couturier-kring bekend staan en op ei gen wijze proberen te beantwoorden aan zijn program van oecumenisch gebed en oecumenische bezinning. Om deze bekendheid te versterken en tot bewuste hulde van deze eminente voorganger wijdde de actie „Voor God" (postbus 2, Heemstede) dezer dagen een Hoeksteen-uitgave aan Paul Couturier. Het is het eerste geschrift over zijn le ven en levensprogram in onze taal rijk geïllustreerd met ten onzent nog onbe kende foto's, verkregen van het centre ..Unité Chrétienne", dat te Lyon de oe cumenische arbeid van Couturier voort zet.

de Stem | 1963 | | pagina 15