Reizend cabaret „Primeur zwaar maar dankbaar werk Kon. Scholten Foxhol verdubbelt kapitaal rouwen Warme hap Cairo hulp ontkent Duitse bij bewapening Ik was het zelf gaat mee zuid-franse lente in nederlandse kamers Israël noemt nu namen. a n n e In iei WERFF i HECHT ciale attracties SCHENEN STOTEN BROUWERIJSTOEL tussen maas en scheidemond HARD WERKEN IN HET KOPER GEKSCHEREND OP ELEKTR. STOEL Vierhonderd doden op Bali VELE PIJLEN OP UW BOOG! Algemeen Fondsenbezit Gewone aandelen en converteerbare obligaties 20 want u lien op- iil, daar er voor. te be- lke deur interesse pruimen, ek van „Klein- van de NU de en kost de nor- 'ertenties HELFT dit alles: Stem helpt altijd. naart a.s. Duitse Herder te koop. Te be. vragen bij mevr. Foesenek, Zandbergweg 44, Breda. 29642. 21 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MAART 1963 21 Te koop tuinbouwbedrijf. Wo ning, schuur, erf en ong. 2 ha tuinbouwgrond Zeer gunstig ge- legen nabij Axel. Ruime hypo- theek zonodig beschikbaar. Br. onder nr. 11507, Bureau van dit blad.X Te koop een in prima staat zijnde gebruikte „Bozet" zaai- machine. 2 meter-13 rijen. Ge- schikt voor paarden en tractor. Voor paarden: met autostuur; voor tractor: ingericht voor éénmans bediening. Te bevra- gen bij Firma Kindt en Zonen, I Dreef 1-3, Lamswaarde. Telef. 01142-262. 011510-X. Partij paard etuigen in aHe ma- ten. paardemest. 2 bakfietsen, een 2-wielige tuinderswagen te koop. v. Uithoven, HogeSteen- weg 29, Breda. 29973 Pluimveehouders! Wekelijks te leveren leg- en slachtkuikens, in elk kwantum, Pluimveebe- drijf Wim Jespers, Ulicoten. Tel. 04249-246. 28530. Bestel nu reeds voor direct of later uw draineerbuizen, met of zonder kraag, zodat u ze op tijd heeft. Ook leveren wij plas tic draineerbuizen of glasvlies. Franco door geheel Nederland: zowel gewikkeld als los. J.C. Sneep Dzn.. Kon. Wilhelmina- laan 2, Willemstad. Tel. 01687- 380. 5130-X. Een 5 schotelkunstmeststrooier t.k. i.pr.st. Smederij C. Willi- genburg. Fijnaart. Tel. 343. 5129-X. Autorijschool en luxe-autover huur z, chauffeur. W. Ver meulen, St.-Jansteen. Tel. 3268. 11511-X Voor een billijke reparatie aan fiets en brommer en onderde en: Rijwielbedrijf W. Mahu, Kloosterzande. Tel. 205. 11512-X Voor reparatie aan uw koel kasten Koeltechnisch Bureau v. d. Linde, Oude Kerkstr. 6, Aardenburg. Tel. 01177-536. 20286-X Oostburg. Wij brengen al uw dranken thuis. Bier, limonade, /•oca-cola en andere verfrissen- ie dranken. H. Verhulst, STieuwstr. 31.20274-X Oostburg. Met Pasen in het lieuw. Kostuiuns, sportcolberts pantalons, hemden, weeken ders, regenkleding. Kleermake rij P. J. v. d. Veire, Brouwe- rijstr. 29. Telef. 2684. 2Q276-X Neem een kijkje, er. is iets nieuws. Zelfbediening Meesen, Oostburg.20275-X Oostburg. Wij verzorgen al uw sinnen- en buiten-schilderwerk Ij. Fijnaut, schilder. 20282-X Oostburg. Voor verzilvering •an spiegels, geslepen glas ;nz.L. Fijnaut, Violetstr. 18. 20283-X Oostburg. Alle schilder- en be- ïangwerken: L. Fijnaqt, Vio- etstr. 18.20284-X tn- en verkoop antieke meube- en, klokken, tegels enz. Verha- ge en Zn., tel. 01171-418, Groede 020299-X. ïchieting op zo. 24 mrt. bij P. Leeraert Zandberg. Inl. 3.10 erug 2,50 10 vogels verh. met L,50 10 vogels verh. met 1.- [nl. van 2-3 uur.11530 Schieting zon. 24 maart bij Th. v. Driessche, Lamswaar- de. Beg. 3 uur.1102b Jrote schieting zon. 24 maart oij F. Saman, Heikant. Beg. 1.30 uur11541 Al zijn uw schoenen nog zo slecht, breng ze bij Spitters en het komt terecht. Elektrische Schoenmakerij, Gebr. Spitters. Bierkaaistraat 28, Hulst. 11543 Schoenen spuiten in alle kleu- en. kan alleen bij Spitters •akkundig gebeuren. Elektr. Schoenmakerij Gebr. Spitters, Bierkaaistr. 28, Hulst. 11544-X Laat ons uw hakken bekleden en vernieuwen. Elektr. schoen makerij Gebr. Spitters, caaistr. 28, Hulst. 11545-X Voor uw benzine, oliën envet- en naar J. v.d. Sande, Clinge. 7el. 2538.11531-X Laat uw auto tijdig nazien en repareren bij J. v.d. Sande. Clinge. Tel. 2538. 11532-X Vertalingen Frans en Spaans. Op ieder gebied. Klaar a ninute. Ad Francken, beëdigd tolk-vertaler. Lid van het Ne derlands Genootschap van ver talers. Tel. 33079 01600). B. Passt.str. 12-14, Breda.29933-X Grote seriekaartingü op za*fr* dag 23 maart - 19.00 u., zon°af 24 maart 19.00 u., maandag >5 maart - 19.00 u. Voor kippen- [nleg f 1.- in de Bruijn's ReS* taurant (achter de kerk). Huist. Alleenstaande weduwe van goe de stand te Breda zoekt P*e|®f <ind geheel op mijn kosten, 3. n. 30066-X. Ruil uw oude wasmachine in- Wij géven u goede prijzen Du lankoop van een nieuwe. Blommaart. Bierkaaistraat i Htulst. tel. 2293. Ruil uw oude stofzuiger in- Wij geven er nog veel 8elr /oor. S. Blommaart, Bierkaai- itraat 16 Hulst, tel. 2293. 11032OC Vrij dansen zondag 24 ï»aart n café Apollo. Hulst. 5rote schieting zondag 24 mrt- nj J. v. Helsland. Hulst, inj. 1.10. ter. 2,50. Begin 3 uur. Naaisters, alles op naaTgcbiiS naar dan ook alles heeft r» 'ita in Terneuzen. TAie avond was er iets te doen in het kleine, stille Brabantse dorp. Men kon dat zien aan de min of meer opgepoetste mensen die zich te voet of op de fiets voortbewogen in de richting van het patronaat. Het kleine armelijk geoutilleerde en slecht ge ventileerde parochiezaaltje zat bin nen vijf minuten stampvol. Vrou wen met hooggespannen verwach tingen, mannen bedachtzaam aan sigaren trekkend en afwachtend of zou blijken dat het in de steek la ten van „zorgstoel" of biljart hier beloond zou worden. Cabaret is ten slotte een ongrijpbaar iets, dachten ze. De ene keer valt het goed uit en kunnen we lachen, de andere keer blijkt het weieens een saaie boel te zijn. Zo zat de menigte de gebeur tenissen af te wachten. Steeds sche meriger werd het er van de rook, die haast tastbaar dik werd toen het spotlight aanfloepte en vanuit het midden van de zaal een blauw ge filterde bundel licht op het ver schoten rode doek wierp. Ad Huisson Primeurs leider begeleidt zijn cabaretliedjes soms op de gitaar Tn de meer dan enge „kleedkamer- A tjes" behielpen zich de leden van Ad Huisons Bredase cabaret „Primeur' zo goed en zo kwaad als het kon. Op een tafeltje in een hoek zette Elly Mulder - Huisson's echt genote - de meegebrachte warme maaltijd gereed. Koos Duppel (harte- wens: als clown optreden in een goed, internationaal circus) pro beerde, klem zittend tussen een paar koffers, zijn kostuums voor die avond klaar te leggen. Medium Joy, de pianist die het vanavond echter bij gebrek aan een piano met een accor deon zou moeten stellen, zat zich op de rand van een miniatuur goot steentje met de rechterhand te schminken terwijl hij met de linker een spiegeltje voor zijn gezicht hield. Nel Tender had zich een plaatsje bij de kachel veroverd en zette koffie. Uw chroniqueur, tenslotte, moest bij ontstentenis van de toneelmeester diens taak overnemen en liet zich daarom door Ad Huisson de werking van het schakelbord uitleggen en ontving aanwijzingen omtrent het ppen of dicht trekken van het doek. Qp de een of andere manier hóe dat blijft voor de toevallige toe schouwer een raadsel was de war me maaltijd in no time naar binnen gewerkt en waren alle artiesten klaar om te beginnen. Iedereen stond op de planken, Medium Joy trok de eerste akkoorden van het her kenningslied uit zijn „trekorgel" en de journalist trok aan een touw. Het doek ging open. De show was be gonnen. Liedjes, sketches, minatuur- kluchten, muziek, grappen en clow nerie; meer dan anderhalf uur lang. Tussendoor haastig naar de kleedka mer, zich verkleden tot vijf, zes, ze ven keer toe. Dozen onderstehoven lopen, schenen stoten, vloeken en met het gezicht in de juiste plooi het podium op. Nauwelijks tijd voor een slok koffie, helemaal geen tijd voor een sigaret want de show móest, dóórgaan, zonder onderbreking, met heel veel vaart. Vanaf het podium keken de artiesten letterlijk de mist in. Rook, rook en nogeens rook. Al leen de gezichten van de eerste rijen waren nog zichtbaar. Maar er werd gelachen en uit de mist kwam tel kens geestdriftig applaus. Tn de zaal werd genoten. Vergeten *- was de benauwde atmosfeer, de ongemakelijke „brouwerij stoel" met de kille metalen zitting. Koos Dup pel, clown tot in de toppen van vin gers en tenen, had de lachers a"ls steeds weer op de hand en iedereen verkneuterde zich om de nutteloze pogingen van Ad Huisson om de dwaze domme Koos iets aan het ver stand te brengen. Medium Joy dacht al niet meer aan de afw.ezige piano en strooide luchtige -klanken rond. Elly Mulder en Nel Tender liepen, al naar het hoorde, nuffig, beval lig of hekserig over het podium en oogstten daarmee de,, bewondering van de mannen- Er werd veel en hard gelachen. Het dorp amuseerde zich kostelijk en was gul met applaus maar Ad Huisson gaf de toneelmeester-journalist een sein tje dat het genoeg was toen deze zich gereedmaakte voor een serie „open doekjes'. De show was uit. Het pu bliek verdween. Alleen de rook- massa en de wanordelijk doorelkaar gesmeten „brouwerijstoelen" bleven achter. „Primeur" begon weer in te pak ken: 'kleren, attributen, geluidsver sterkers, luidsprekers, belichtingsma teriaal, de potten en pannen van de warme hap-firma uit Breda en tal loze andere dingen. Want een reizend cabaret sjouwt alles met uitzonde ring van een podium zelf mee. Doen ze dat niet dan komen ze voor de onaangenaamste verrassingen te staan. Verrassingen die overigens wel grappig worden wanneer ze later, als het leed geleden is, naverteld worden. TTet dorp was al stil geworden toen het gezelschap wegreed. Slechts bij een enkel huis straalde nog licht door de ramen. In een broodjeszaak met nachtvergunning kwamen de ar tiesten tenslotte even tot rust. „Rei zend cabaret is hard werken" zeiden ze „maar het schenkt je enorm veel voldoening. Neem nou het dorp van vanavond. Die mensen hebben bijna nooit iets. Dan is het toch machtig mooi om ze een avond te bezorgen, waarover ze nogeens na kunnen kaarten?" Er zijn tussen Maas en Scheidemond niet veel plaatsen waar Ad Huisson met zijn cabaret „Pri meur" niét geweest is. Lang niet overal is de' outillage zo gebrekkig als in het patronaatszaaltje van dit dorp. Er zijn ook grote wijkgebou- wen van welvarende industriedor pen. goed geoutilleerde bedrijfskan tines, er zijn zeer behoorlijke zalen te vinden in veel dorpen en steden. Elly Mulder en Nel Tender ach tergrondzijn er aan gewend hun make up te verzorgen onder al lerlei omstandigheden. Meestal moet er met ruimte gewoekerd worden. Maar minstens even talrijk zijn toch de kleine gafézaaltjes en de parochie huizen van het soort waarin we deze avond waren. ^oed, het zich behelpen geeft kleur aan liet werk en voor de buitenstaander is het misschien wel erg romantisch maar voor de arties ten maakt het de spanning die aan elk optreden weer ophieuw vastzit, nog slopender. Toch wordt er bij „Pri meur' over ophouden niet gepiekerd. Vrijwel elke avond vertrekt het ge zelschap met zijn vliegdekschipach- tige automobiel uit Breda. Onver moeid brengen zij de kleinkunst naar de verste uithoeken van dit gewest. Uit het enorme repertoire Ad Huisson schrijft de teksten van zijn liedjes en sketches zelf kiezen zij de nummers die het publiek dat ze aantreffen het beste liggen. Wat .Primeur' brengt en wat Huisson dus maakt, blijkt eerlijke recht-toe-recht- aan humor te zijn. Bevattelijk voor iedereen, kolderiek, clownesk en soms heel charmant. Ze hebben het suc ces dat ze verdienen omdat er hard voor gewerkt moest en moet worden. Het cabaret „Primeur" bestaat thans twaalf en een half jaar en dat is in dit vak al een hele leeftijd. Koos Duppel oogst fnet zijn dwa ze grappen altijd succes. Hy is clown tot in de toppen van zijn tenen en koestert de stille loens nogeens in een circuspiste te staan. (Advertentie) Grapjes makend tot het eind toe is Frederick Charles Wood, moordenaar van vijf mensen donderdagavond in de Ame rikaanse Sing Sing op de elektrische stoel gestapt. Met een sigaret In de mond en in gezel schap van de gevangenispredikant stapte hij doodkalm op de executiestoel toe. Voor hij zich vast liet binden keerde hij zich tot de twaalf officiële getuigen en zei: „Ik heb nog enkele woorden te zeggen. Dit is een voorbeeld van aan schouwelijk onderwijs. U staat op het punt de nadelige werking te zien van elektriciteit op Wood. Veel plezier". Zijn advocaten hebben, tegen zijn zin, tot het laatst toe pogingen gedaan om hem van de stoel te redden, omdat de 51-jarige, steeds grapjes makende moor denaar volgens hen een geesteszieke was en niet toerekeningsvatbaar. Als gevolg van de uitbarsting van de zich op het eiland Bali bevindende vul kaan Goenoeng Agoeng hebben minstens 400 mensen de dood gevonden of ver wondingen opgelopen. President Soekarno van Indonesië zou van plan zijn het gehele eiland een der belangrijkste trekpleisters voor toe risten in het verre oosten tot natio naal rampgebied te verklaren. Functionarissen van het departement van volkswelvaart zeiden dat zij nog steeds probeerden meer inlichtingen te krijgen over het aantal slachtoffers dat als gevolg van de uitbarsting van afge lopen zondag was te betreuren, maar dat zij bij hun pogingen werden belemmerd door de slechte telefoonverbindingen. In kort na de uitbarsting verschenen berichten werd gewag gemaakt van 1000 verwoeste woningen en duizenden dak lozen. In een Boussac gordijn zit licht en leven van Zuid-franse flora. In Boussac zit veel wat het hart verwarmt en het oog behaagt. Om daarvan te genieten hoeft u niet verder te gaan dan uw eigen kamer. Met Boussac aan de vensters. Met zon in uw hart. de PARIS POUR VÖTRE INTERIÉUR De Egyptische regering heeft officieel ontkend, dat Duitse geleerden hier wer ken aan de ontwikkeling van atoom bommen. De beschuldigingen werden een Israë lische „lastercampagne genoemd, be doeld om de missie van Duitse deskun digen in oneer te brengen" en om te bewerken dat zij naar Duitsland terug keren. De Duitse geleerden, werd gezegd, voeren wetenschappelijke en technische onderzoekingen uit en werken niet aan fabricage van atoombommen". Deze verklaring was de eerste reac tie van Egyptische zijde in deze kwes tie sinds de arrestatie van twee mannen in Zwitserland, die in opdracht van Is raël tegen de tewerkstelling van Duit se geleerden in Egypte zouden ageren. Naar uit officiële bron in Jeruzalem wordt vernomen werken op het ogenblik ongeveer 30 Duitse natuurkundigen, die hoge functies bekleedden in de oorlogs industrie van de Nazi's, nu voor het de partement voor militair researchwerk van Egypte. Zij zetten daar het werk voort, dat in 1945 door de overwinning van de geallieerden werd onderbroken aldus de zegslieden. Behalve deze 30 deskundigen op het terrein van de difec- te oorlogsindustrie, werken volgens de zegslieden nog ongeveer 300 Duitse ge leerden en technici in chemische en fy sische onderzoeklaboratoria. Volgens Israëlische berichten hebben enkele van deze geleerden in de nazi concentratiekampen met mensen als proefdieren geëxperimenteerd, onder meer op het gebied van zenuwverlam- mende gassen. Een Duitse geleerde, dr Pilz zou in Egypte een raket voor korte afstanden ontwerpen. Volgens Israëlische functionarissen hebben Duitsers twee jaar geleden de Egyptenaren geholpen bij de bouw van het eerste edel van een atoomreactor, die op de duur een produktie van 120.000 kilowatt zal.hebben. Dit project zou nu onder leiding staan van de Duitse pro fessor Hahn. Voorts zouden Duitse ge leerden werken aan de ontwikkeling van een nieuw jachtvliegtuig. West-Duitsland heeft Zwitserland ge vraagd twee mannen,, die Israëlische agenten worden genoemd, en die thans in Bazel gevangen worden gehouden, uit te leveren. Een Westduitse rechtbank had arrestatiebevelen voor de twee mannen uitgevaardigd, die ervan worden beschul digd een aanslag te hebben gepleegd op het leven van dr. Kleinwaechter, een Westduitse raketdeskundige, die voor Egypte werkte. De „agenten", zouden hem bevolen hebben daarmee op te houden. (Advertertie) [11 IK Participatiebewijzen A.F. beperken uw beleggingsrisico en vergroten de groeikansen van uw vermogen door ruime spreiding van de collectieve aandelenportefeuille over meer dan 200 geselecteerde ondernemingen. Vraag inlichtingen en brochure bij commissionairs en bankiers (Van onze financiële medewerker) Herinnert u zich nog uit uw schooljaren het beken de aardrijkskunderijtjje Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek, Wildervank, Stadskanaal? Eigenlijk hoort in dit rijtje ook Foxhol thuis, want dat plaatsje is een deel van de gemeente Iloogezand-Sappemeer. Maar niet alleen daarom is het de moeite waard er eens nader kennis van te nemen. U zult onge twijfeld nog wel weten, dat in die zuid-oost hoek van de provincie Groningen naast een scheeps- bouwindustrie ook veel aardappelmeel- en strokar tonfabrieken voorkomen. De meeste van deze bedrijven werkten en werken nog op coöperatieve basis, maar er ontstonden toch ook enkele particuliere bedrijven, die zich met de fabricage van deze artikelen gingen bezig hou den. In 1839 opende Willem Albert Scholten in Foxhol zijn aardappelmeelfabrieken. Pas in 1909 werd deze onderneming omgezet in de N.V.-vorm onder de naam N.V. Scholten's Aardappelmeelfa brieken. Dit vond men voor de moderne tijd toch blijkbaar wel een hele mond vol, want een paar jaar geleden werd weer een naamswijziging door gevoerd. Sindsdien heet de vennootschap W.A. Schol ten Foxhol N.V.. Sedert kort heeft zij het recht ver kregen de eretitel „koninKlijke" te voeren. Door deze eretitel wordt de erkenning van de grote be tekenis, die dit bedrijf de laatste eeuw voor de industriële ontwikkeling van Groningen heeft ge had tot uitdrukking gebracht. Op 1 januari 1963 waren er bijna 1700 personen bij het concern in Nederland werkzaam. Houtstermaatscliappij Des laatste jaren is de oorspronkelijke opzet van het bedrijf de aardappelmeelfabricage niet erg lonend meer. Vandaar dan ook, dat thans het pro- duktieprogramma meer gebaseerd is op andere zet- melen dan aardappelmeel, Schol ten's Foxhol heeft zich langzamer hand tot een groot chemisch con cern ontwikkeld met als doelstel ling o.a. het exploiteren van fa brieken tot verwerking, veredeling en omzetting van agrarische- en andere grondstoffen en daaruit verkregen fabrikaten. In feite is Koninklijke Scholten Foxhol thans bijna uitsluitend houdstermaatschappij van een aantal ondernemin gen, die zich met de bovengenoemde activitei ten bezig houden. Een houdstermaatschappij wil zeggen, dat de maatschappij zelf niet het bedrijf uitoefent, maar slechts in het bezit is van de aan delen van ondernemingen, die de gewenste artike len fabriceren of verhandelen. Er ontstaat dus een soort moeder-dochter verhouding, waarbij de doch ters zorgen voor het inkomen van de moeder. De moeder op haar beurt zorgt voor voldoende finan ciële middelen als de dochters geld nodig hebben, b.v. voor uitbreiding van hun activiteiten. Bovendien let de moeder er op, dat de dochters elkaar niet in de weg lopen, m.a.w. dat hun verschillende afde lingen en hun produktieprogramma's zo goed moge lijk op elkaar zijn afgestemd Bij de oprichting van de «vennootschap in 1909 be droeg het kapitaal 1,5 miljoen gulden. In het be gin van de jaren dertig ging het echter zo slecht, dat men de activiteiten moest inkrimpen tot de helft. Men verminderde toen ook het kapitaal met 50 procent tot 750.000.- Na de jongste oorlog 'is het kapitaal enkele malen aanzienlijk verhoogd, zodat het nu bijna 13.000.000 bedraagt. Deze ver hogingen hielden natuurlijk direct verband met de uitbreiding, van de werkzaamheden. En nog heeft men .niet genoeg geld om alle plannen 'te financie ren. Men heeft zelfs bij de bank moeten aankloppen om krediet. Dat is uiteraard geen schande, althans niet in dit geval.Als men ziet, wat er zoal met het eigen en met het geleende geld is gedaan krijgt men de indruk, dat het goed wordt aangewend. De moedermaatschappij Koninklijke Scholten Fox hol heeft er een aantal deelnemingen mee gefi nancierd. Deze deelnemingen omvatten het gehele of gedeeltelijke aandelenkapitaal van een aantal maatschappijen in binnen- en buitenland. De bin nenlandse en buitenlandse „dochters" houden zich bezig met de vervaardiging van o.a. stijfsel, har sen, sago, aardappelmeel, plakmiddelen, verfbind- middelen, plantenbestrijdingsmiddelen, synthetische produkten en vele andere artikelen, waaronder ook Brinta, het welbekende gerecht op de ontbijttafel van vele Nederlandse gezinnen. Al is het dan geen schande een bankschuld te heb ben, het is wel duur. Vandaar dan ook, dat Schol ten's Foxhol heeft aangekondigd nieuwe gelden te willen aantrekken van mensen, die belang willen nemen in het bedrijf. Op 26 maart a.s. kan men in schrijven op 3.234.500 gewone aandelen aan toon der tot de koers van 400 pet. Dat levert dus bijna 13 miljoen gulden op, hetgeen neerkomt op een ver dubbeling van het huidige geplaatste kapitaal. Maar ook dat is nog niet voldoende om de geldhonger te stillen. Er is namelijk tevens gelegenheid in te schrijven op 12.936.000 converteerbare obligaties, die een rente opleveren van 4 1/2 pet per jaar en een looptijd hebben van 15 jaar. Het feit dat er sprake is van converteerbare obligaties betekent, dat men gedurende de periode 1 april 1965 tot en met 31 maart 1969 deze obligaties kan converteren (omwisselen) in gewone aandelen. De omwissel- koers is vastgesteld op 700 pet., met dien verstande dat men voor ieder te verkrijgen gewoon aandeel van 500 moet inleveren 6 converteerbare obli gaties van 500.- en een bedrag van 500 in con tanten moet bijpassen. Dat komt dus neer op een tegenwaarde van 3.500. Dat is voor de obligatie houder pas aantrekkelijk als de koess van de ge wone aandelen boven de 700 procent is gestegen. Stel de koers van de aandelen loopt tot b.v. 750 pet. In dat geval kan de obligatiehouder zijn conver teerbare obligaties aanbieden en daarvoor in de plaats een aandeel van ƒ300 in Scholten Foxhol ei sen. Dit aandeel kan hij vervolgens op de beurs ver kopen tegen een koers van 750 pet. en dat levert hem dan 3.750 op. Een kleine berekening leert, dat zijn winst in dat geval 250 (bruto) bedraagt. Het grote risico-element op het moment van verkrijging van de „convertibles" zit natuurlijk in de onze kerheid of de aandelenkoers gedurende de omwisse lingsperiode inderdaad boven de 700 procent zal stijgen. Momenteel ligt de koers daar aanzienlijk on der, maar vorige week was hij nog 780 procent. De verklaring voor deze sterke daling is niet moei lijk te vinden. Jongstleden maandag is de jaarver gadering gehouden en daar is het voorstel van de directie om 10 procent dividend in contanten uit te keren op alle aandelen en voorts ten laste van de agioreserve een bonus van eveneens 10 procent in gewone aandelen uit te reiken, aangenomen. Het contante dividend beliep dus 50 en de bonus 50 in aandelen. Deze bonus aandelen worden sinds dins dag op de beurs verhandeld tegen een waarde van ongeveer ƒ300. Voorts is men op de jaarver gadering akkoord gegaan met de uitgifte van de bo vengenoemde emissies. Aan deze emissies kan men uitsluitend meedoen, als men in het bezit is van de nodige claims. Een claim is een bewijs van voor keur. Hiervoor gebruikt men ge woonlijk een dividendbewijs, dat zodoende aan zijn gewone bestem ming wordt onttrokken. Daar niet alle houders vau oude aan delen willen inschrijven op nieu we aandelen en buitenstaanders wel zouden willen mee doen, maar daarvoor de nodige claims missen, ontstaat er handel in deze stukken. De waarde ervan is afhankelijk van de verwachte beurskoers na de uitgifte van de nieuwe aandelen. In de afgelo pen week werden de aa'ndelenclaims verhandeld tegen 280 en voor de obligatieclaims werd 60.- betaald. De waarde van de oude aandelen is dus verminderd als gevolg van de uitkering van. het contante dividend, de bonus en de waarde van de claims. Al deze bedragen bij elkaar hebben tot gevolg gehad, dat de koers van aandelen Scholten Foxhol tot ver onder de 700 procent is gedaald. Spectaculaire groei Dat we te maken hebben met een onderneming die een spectaculaire groei doormaakt, blijkt uit de cijfers van het jaarverslag. In het boekjaar 1961-1962 werd een exploitatieresultaat behaald, dat 30 procent hoger was dan in het voorgaande jaar. Dit resultaat werd bereikt ondanks tegenwerkende factoren, zoals verhoogde concurrentie met lagere prijzen, werktijdverkorting, loonsverhogingen en conjuncturele achteruitgang op enkele afzetmarkten. De omzetten stegen slechts met 8 procent. De resul taten zijn dus in verhouding tot de omzetten be langrijk beter. Het verschil is voor een groot deel het gevolg van de voordelen, die de verdere con centratie en samenwerking van de afdelingen der verschillende vennootschappen, die tot het concern behoren, opleveren. De steeds stijgende kosten kun nen door deze meer doelmatige bedrijfsvoering be ter in de hand worden gehouden. Door de grote investeringen, die Scholten Foxhol de laatste tijd heeft gedaan, kon het bedrijf vorig jaar een produktieviteitsverhoging boeken van 2 1/2 procent. Men vindt dit weliswaar onvoldoende, maar het krijgt toch grote betekenis als men in aanmer king neemt, dat de gemiddelde Nederlandse pro- duktiviteit met ongeveer 1 procent toenam. De financiële positie is zeer sterk. Na de emissie van a.s. dinsdag zal het totale eigen vermogen 86 1/2 miljoen bedragen, terwijl het gewone aan delenkapitaal ruim 16 miljoen zal zijn. De laatste zes jaar werd van de bruto winst bijna 22 1/2 miljoen bestemd voor afschrijvingen, 16 1/2 mil joen werd als een appeltje voor de dorst opzij ge legd in de vorm van reserveringen en bijna 5 1/2 miljoen werd aan dividenten uitgekeerd. Het di videndpercentage is na 1958-59 steeds 20 pet ge weest, gedeeltelijk in contanten en gedeeltelijk in aandelen. Uit alles blijkt, dat de ingehouden win sten een belangrijke financieringsbron zijn. Op de jaarvergadering van maandag j.l. werd mee gedeeld, dat de winst in de eerste helft van het lo pende boekjaar 6 procent hoger uitkomt dan in de zelfde periode van het vorige boekjaar. De gang van zaken is dus nog steeds gunstig en de directie van Scholten Foxhol ziet de resultaten dan ook met vertrouwen tegemoet. Zoals uit mijn mémoi res in deze rubriek al wel gebleken is, heb ik tal- loze sporten beoefend. Hoewel een andere inde- 4 ling mogelijk zou zijn, onderscheid ik ze toch het Helst aldus: er waren heerlijke en eerlijke bij. De motorraces bijvoor beeld waren heerlijk. Eerlijk vind ik ze niet J" helemaal toont uitelnde- f, l'jk doet de motor het i) zware werk, terwijl je 1/ zelf lui achter het stuur J hangt. Ik ben er onlangs mee opgehouden. Ik zou uitkomen tegen Ferrari en om op alles vóórhe lt- reid te zijn, probeerde ik, de aanwijzingen van een bekende wekroep indach tig, een tijger in mijn tank te stoppen. Het dier t ging zo te keer, dat ik J~ er de zaak bij neerge- gooid heb. Voetballen en boksen zou je heerlijk én eerlijk kunnen, noemen. Het zakkenrollen, waar mee ik me in de dertiger jaren nogal bezighield, was heerlijk. Het predi kaat eerlijk zal niemand aan deze tak van sport willen toekennen. En vo rige week heb ik de eer lijkste sport ontdekt uit mijn carrière. Het is de veldloop. Drie collega's-jour nalisten Jan K.. Willem B. en de ondergetekende hadden al zo vaak op zondagavond het Vlaamse tv-jour- noal gefascineerd zitten bekijken en wilden nu zelf wel eens meedoen. Kijk; de veldloop is een nobele sport. Er komt geen flauwe kul bij kijken van „moeder, wat ben ik toch vies" of „ik doe niet meer mee als die scheids rechter niet weggaat". Men loopt, zo als de naam zegt. door het veld en redeneert niet. Het is enorm ontspan nend. Nu is de naam „veldloop" in zoverre misleidend, dat men ook door andere dingen dan velden loopt, maar daar over straks. Op zondagochtend om zes uur gingen wij op de de-Keyzerlei te Antwerpen van start. Het was een leuk groepje van veertig jongelui, dat daar aangetreden stond. De -route liep over Gent, Kortrijk. Mons, Charleroi en Brussel en de finish zou 's aoonds om 9 uur weer te Antwerpen zijn. Een hele afstand, toegegeven, maar als je dc wind in de rug hebt en doorloopt, valt het mee. Aanvankelijk zaten we in een peloton van een man of vijf tien, m,aar al gauw lieten we twaalf jongens achter ons en liepen de pers mensen alleen verder. Dat is ook het aardigst, omdat je dan nog wat over het vak kunt praten. Nu is het principe van een veldloop ongeveer als volgt: je mag overal loven, als het maar niet op een weg is. Een wei kan. maar een modderige akker is beter. In het al gemeen waren er tot Mons geen pro blemen. Willem B., van de redactie buitenland, was een keer of zes in de modder uitgegleden, maar Jan en ik niet meer dan een keer of vijf en wij zagen er dan ook best presentabel uit, toen wij even buiten de stad een dorps kerk betraden om er de Hoogmis bij te wonen. De opgetrokken neuzen van de kerkbezoekers die ons wantrouwig i bezagen umren dan ook volkomen mis plaatst. Na het kruisje begaven we ons weer op pad en al gauw zagen we i de torens van Charleroi voor ons lig gen. Voordurend haalden we onze bo terhammen uit onze broekzakken om die op te eten. Ze hadden een zaad smaak, maar op zulke kleinigheden let de ware sportminnaar niet. Zoals dit bij een veldloop te .doen gebruikelijk is, kozen we de route die met de vogelvlucht correspondeert. Dit had natuurlijk tot gevolg, dat we van tijd tot tijd over een boerenerf renden. In het algemeen kan van de Belgische agrariër worden gezegd, dat hij in dit opzicht een brede blik heeft. Hij is het gewend en kijkt niet op een veldloper. Er was echter één vervelende boer bij die ons de Vlaamse afkeer van de Walen duidelijk maakte. Wij klommen over zijn hek om langs schuren en stallen onze route voort te zetten en zagen, hoe hij de riek te voorschijn haalde. Toen ivij in een wijde boog om dit obstakel heengelopen waren, liet hij drie honden los, die met ga pende muilen achter ons aankwamen. Jan K. bleef opofferingsgezind achter om ons de kans te geven, des te snel ler de finish te bereiken, maar dit ge baar hielp hem niet: wij moesten terug om hem te ontzetten. Dank zij zijn kennis van enkele treffende Franse scheldwoorden slaagde Willem erin, de dieren terug te jagen. Toen wij weer voortsnelden, zei Willem glimlachend, dat zijn twee jaar Leergangen nu ten minste voordelen hadden opgeleverd; in Parijs en aan de Rivièra had hij er eigenlijk nooit iets aan gehad, zei hij. Tussen Charleroi en Brussel bevond zich een brede rivier die, naar ons bleek, volledig met modder gevuld was. Uiteraard plaatste dit ons even voor een probleem, maar de oplossing was eenvoudig genoeg: zwemmend er doorheen. Het zwemmen door modder is even wat zwaar, toegegeven. Als men er echter aan gewend is, valt het mee en het voornaamste voordeel is: men krijgt het, als men weer op de kant staat, heerlijk warm. Wél vond ik het verdrietig, dat ik nu niet meer kon zien, wie Willem en wie Jan was. Beiden waren volledig tot modder- klompen geworden en een gesprek was onder deze omstandigheden ook nau welijks mogelijk. Wij besloten dus. het beste te doen wat we konden doen: voortsnellen in de richting Antwerpen. En toen uiij op de Groenplaats aankwa men, bleek, dat we wijs gehandeld hadden; er was nog niemand. Ieder van ons won een worst en een half pond tabak. Niet veel, dat is waar, maar het gaat om het spel en niet om d-> luorst. Toen ik wat later de douchecel be trad, bleek Willem zich daar al te be vinden. Ik groette hem vriendschappe lijk. Maar toen het water over mij heenstroomde, begon il* geleidelijk in de spiegel te zien, dat ik mij had vergist. Ik was het zélf. YORICK (Advertentie) Opgericht 1899 Beursbericht no 325 is verschenen INTERVAM.

de Stem | 1963 | | pagina 13