Vandaag beslissende ronde t.v.-gevecht Op spoorbaan gevonden lijk niet geïdentificeerd Algerije wil van verdrag herziening van Evian VOOR BAARNSE MOORDZAAK IS EEN WEEK GERESERVEERD lot diep in de nacht moties in studie 2 vermisten bij marineramp MEDEDELINGEN VAN BEN BELLA AAN PARIJS: Uitdrukkelijke wens: geen kernproef meer in Sahara Maandag 25 maart komt de saak voor DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweede t.v. in Duitsland Mogelijkheid conflictsituatie aanwezig Sjarif binnen een week in Nederland Scherpe kritiek op Frankrijk Verf met voldoening Raadsel voor Bredase politie Aangehouden Kamerlid wordt voorgeleid Moties in petto Noordoosten wind Tweede Duitse t.v. Angst voor het nieuwe" Redame-t.v. en pers Regionale reclame Geen eerste prijs in luister spelwedstrij d Record-resul taten Shell Oil Company Aanslag op soevereiniteit Protesten Reactie Washington 103e JAARGANG No. 24237 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 0 DONDERDAG JLLJMAART 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; 1 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) ZAL REGERING UITSPRAAK KAMER NEGEREN? (Eigen nieuwsdienst) Het tweede Duitse televisiepro gramma waarop staatssecretaris Scholten tijdens het Kamerdebat doelde, zal waarschijnlijk worden uitgezonden via een zender in We- sel, dicht bij de Nederlandse grens. De betoering dat het bereik van deze zender zo groot is dat ook de Noord zeekust bestreken wordt is echter blijkens onze informaties aanvecht baar. De staatssecretaris verzuimde ook te zeggen, dat voor de ontvangst van dit station speciale en kostbare voorzieningen aan tv-ontvangers en -antennes noodzakelijk zijn. De hiervoor nodige investeringen wor den zelfs in West-Duitsland slechts schoorvoetend gemaakt. Gisteren is in Duitsland, waar het tv-bestel grondige veranderingen beleeft, een proef genomen met een tweede tv-programma via de zen der Feldberg in de Taunus. Hier betrof het een „opgefriste" zender, welke te zijner tijd. in het reeds een jaar bestaande tweede net, dat er voor buitenstaanders nogal chao tisch uitziet, maar dat gereorgani seerd wordt, zal worden ingepast. De uitzendingen via Feldberg zijn echter niet in Nederland te ont vangen. Waar over tweede net" in nieuwe vorm wordt gesproken, daar bedoelt men eigenlijk het zo genaamde Maimer Fernsehen, een uit de Westduitse omroeporganisa ties voortgekomen instituut. (Van onze parlementaire redactie) Vanmorgen komt de Tweede Kamer 0111 11 uur (vroeger dan normaal) weer bijeen voor de laatste en beslissende ronde in het felle gevecht om de reclame-t.v. Het belooft een spannende strijd te worden. Staatssecretaris Scholten (O., K. en W.) heeft de meerderheid der Kamer, die niets wil weten van een onaf hankelijke, los van de omroepen staande commerciële t.v. op het tweede net, gisteren duidelijk te verstaan gegeven, dat hij vasthoudt aan de regeringsvoorstellen ter zake. uiteindelijke beslissing berust ge heel bij de regering, verklaarde mr. Scholten beslist. De Kamer kreeg tevens te ho ren, dat de regering voor het ver lenen van een zendvergunning geen toestemming (bij de wet) no dig acht van het parlement. De (Van onze verslaggever) Sinds de nachtelijke vondst van een lijk op de spoorlijn Breda-Tilburg, achthon derd meter voorbij de spoorwegovergang Moleneindstraat Breda, heeft de Bredase recherche alle pogingen in het werk ge steld om het lichaam te identificeren. Woensdagavond laat was nog steeds niets hekend over de antecedenten van de man, die o.m. met ernstige rugverwondingen tussen de rails is gevonden. Evenmin is met zekerheid vast te stellen wat de doodsoorzaak is geweest. Ofschoon de po litie het niet aannemelijk acht dat het hier een misdrijf betreft, sluit zij deze mogelijkheid niet zonder meer uit. Zoals in een deel van onze oplage vermeld is het lijk in de nacht van dins dag op woensdag naar Breda vervoerd. Het werd in de late avond aangetroffen. Een overwegwachter had de vondst van een kledingstuk op de rails aan het sta tion Breda gemeld en enkele passerende machinisten hadden de man zien liggen. Dat hij door een ongeluk uit een rijden de trein gevallen zou zijn wordt bij de spoorwegen uitgesloten geacht. Op het li chaam werd overigens geen spoorkaartje gevonden. NAAR VAN gezaghebbende zijde in de Indische hoofdstad wordt vernomen, brengt China verse troepen naar de grens met India. I11 verband daarmee heeft ook India militaire maatregelen genomen. Signalement DE AMSTERDAMSE gemeenteraad heeft gisterenmiddag besloten het feestgebou wencomplex Bellevue met het bijbehoren de bioscooptheater Calypso en zeven aan grenzende woonhuizen bij het Leidseplein te kopen voor f 2.750.000. Met het oog op de toekomstige ontwikkelingen nabij het Leidseplein, waarbij het verkeer en het parkeerprobleem een rol zullen spe len, achten b. en w. de aankoop van gro te betekenis. PAUS JOANNES XXIII heeft woensdag het grootkruis van de Piusorde toege kend aan de Turkse minister van buiten landse zaken, Feridun Cemal Erkin. De onderscheiding is de hoogste erkenning, hie een niet-katholiek kan ontvangen voor buitengewone diensten aan de Kerk en de gemeenschap. DRIE LEDEN van de O.A.S., die vergeefs hebben gepoogd in Venezuela, Argentinië °f Chili asiel te verkrijgen, zijn woens dag per vliegtuig in Madrid teruggekeerd. Zij en een vierde O.A.S.'er, die met hen de reis naar Argentinië had gemaakt, werden bij aankomst door Spaanse poli- bemannen weggeleid. RUSLAND en Amerika zijn woensdag overeengekomen hun verkennende be- sprekingen over de kwestie Berlijn, die door de Cubaanse crisis van afgelopen oktober werd onderbroken, voort te zet ten. De Bredase politie verzoekt thans be kend te worden gemaakt met de identi teit van de dode man, van wie het vol gende signalement wordt opgegeven: leeftijd naar schatting zestig a vijfenzes tig jaar, lang 1.65 m, operatie-litteken in de buikstreek, grijs achterover gekamd glad haar, blauwgrijze ogen, kunstgebit, donkere bruingevlamde bril. De man droeg zwarte lage schoenen met rubber zolen en hakken, zwarte wollen sokken, groen overhemd met bruine verticale strepen, groen tweedelig kostuum met lichtbruine verticale strepen, grijs ge blokte slipover met lange mouwen en ritssluiting, grijze wollen sjaal met dwar se, donkergrijze en witte strepen, lange grijsgeblokte overjas en donkerblauwe alpino. Aan de binnenkant van het col bertjasje staat „Crowncoupe' vermeld. Op het lichaam zijn geen papieren ge vonden. Wel rookartikelen, een portemon nee met enig geld en een horloge. Voor zover thans is nagegaan wordt in de di recte omgeving van Breda geen persoon vermist die aan dit signalement beant woordt. Het van valsheid in geschrifte ver dachte communistische Eerste-Kamerlid Dat was nogal wat. Wilde de staats secretaris bij voorbaat te kennen ge ven dat de regering een afwijzende uitspraak van de Kamer naast zich neer zal leggen? Mr. Scholten maakte meer opmerkingen, die de Kamer meerderheid tegen de haren in streek. Zijn slottirade, dat wie zich tegen de regeringsvoorstellen verklaart con servatief zou zijn, wekte rumoer in de Kamer. Zal de Kamermeerderheid vandaag even hard terugslaan? Gisterenavond laat was men het na lang vergaderen nog niet met elkaar eens over de verder te volgen tactiek. Er wa ren wel ontwerp-moties, maar deze be vredigden niet iedereen. Als de nacht geen raad heeft gebracht, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de Kamer meerderheid, die de onafhankelijke tele visie afwijst, niet tot een eensgezinde uit spraak komt. De P.v.d.A. zou een motie in petto heb ben, waarin de commerciële t.v. zonder meer wordt afgewezen. Dit gaat de K.V.P.-fractie wat te ver. K.V.P.-fractie- leider dr. De Kort was gisterenavond te zamen met de A.R. en de C.H.U. aan het studeren op een motie, waarin de huidige regeringsvoorstellen weliswaar worden afgewezen maar in bedekte termen de mogelijkheid wordt opengelaten dat later via een wetsontwerp een rege ling tot stand komt waarin eventueel ook een onafhankelijke commerciële tele visie, maar „op andere grondslag", opge richt zou kunnen worden. Een dergelijke uitspraak zou de P.v.d.A. en de voorstan ders van een onafhankelijke t.v. in de K.V.P.-fractie, echter weer te vaag zijn. Mohammed Sjarif, de toekomstige In donesische zaakgelastigde in Nederland, vliegt volgende week naar Den Haag. Het is de bedoeling dat Sjarif maandag of dinsdag met een toestel van de lucht vaartmaatschappij „Garoeda" uit Djakar ta zal vertrekken. De route die door het vliegtuig zal worden gekozen en de tijd waarop het in Den Haag zal aankomen, zijn nog niet bekend. Sjarif zal worden vergezeld door twee functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken. Drs. Barkman Drs. C. L. Barkman, de Nederlandse zaakgelastigde in Peking, die wegens zijn benoeming tot zaakgelastigde in Djakar ta naar Nederland is teruggeroepen, wordt omstreeks 8 april in Nederland en raadslid te Finsterwolde H. H. zal verwacht. vf-P^ag worden voorgeleid voor de Drs. Barkman stelt thans orde op zaken officier van justitie te Groningen. 1 Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: /waar bewolkt, maar overwegend droog en koud weer, met plaatselijk mist. Matige, in de kuststreken at en loe vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Veranderlijke be wolking. In de ochtend vrij nevelig of mist. Maximumtemperaturen rond 10 graden. Vandaag: zon onder 18.53 uur. Maan onder 13.34 uur. Morgen: zon op 6.41 uur. Maan op 5.35 uur. Naar verluidt zou de P.v.d.A. voorts ook nog studeren op een motie waarin het tweede t.v.-net wordt toebedacht aan een combinatie, die ook de omroepen zou moeten omvatten. Dat de Kamermeerderheid, die de rege ringsvoorstellen verwerpt, moeilijk tot een eensgezinde uitspraak kan komen, is intussen wel begrijpelijk. De regerings partijen wensen geen conflictsituatie met het kabinet. Die kan er heel wel komen. Minister Cals (O. K. en W.) heeft gis teren aan het einde van het debat uit drukkelijk beklemtoond, dat staatssecreta ris Scholten namens het hele kabinet heeft gesproken. Anderzijds wil men zich zo vlak voor de verkiezingen ook niet in de vingers snijden met een uitspraak, die het tweede t.v.-net straks (op 1 april 1964) wellicht onbezet zou laten. Van regeringszijde is ook met klem te gen uitstel van beslissing gewaarschuwd. De staatssecretarissen Scholten en Gijzeis (Econ. Zaken) wezen in dit verband op plannen van het tweede Duitse t.v.-pro- gram om „binnen zeer afzienbare tijd" een zender in gebruik te stellen, die westelijk tot aan de Noordzeekust zou reiken en dus heel Nederland zou bestrijken. Deze Duitse plannen maken het temeer nood zakelijk, betoogde drs. Gijzeis, het Neder landse bedrijfsleven de weg naar de t.v. te openen, anders komt het op de eigen thuismarkt in een ongunstige concurren tiepositie. Dit argument maakte overigens geen diepe indruk in de Kamer. In de wandelgangen werd gezegd, dat de Duitse plannen met deze verreikende zender voorlopig nog wel niet tot uitvoering ge bracht zullen worden. (Elders publiceren wij nog nader nieuws over deze tweede Duitse zender). Staatsecretaris Scholten zag in het ver zet tegen de onafhankelijke reclame-t.v. „angst voor het nieuwe", voortkomend uit een teveel naar het verleden kijken. De omroepverenigingen zien over het hoofd, betoogde hij, dat de huidige, dikwijls on gerechtvaardigde kritiek op het omroep bestel zal afnemen als de kijkers een vergelijking kunnen gaan maken met een onafhankelijke t.v. Als Hilversum onwrik baar aan de huidige situatie vasthoudt kan dit, vreesde mr. Scholten, op den duur tot grote schade leiden voor het omroepbestel. Maar waarom de N.T.S. dan niet de re clame-t.v. gegeven? Dan ontstaat er een vermenging van kijkgelden en reclame opbrengsten, voorzag drs. Gijzels. Boven dien wil de N.T.S. de reclameboodschap pen in enkele perioden samenpersen en niet tussen de programmapunten laten doorgaan. Dat is oneconomisch. Het be langrijkste is echter, aldus drs. Gijzels, dat Hilversum in zijn hart nog steeds tegen reclame-t.v. gekant is. Gezien het grote belang van reclame voor het be drijfsleven zou het onjuist zijn de recla me-t.v. bij een dergelijke instelling aan Hilversum over te laten. En een tweede net zonder reclame? Dat is niet te rea liseren zonder verhoging van de kijk gelden of een verlaging van het niveau der programma's, oordeelde de staatsse cretaris. Staatssecretaris Gijzels ging ook uitvoerig in op de positie van de dag bladen en tijdschriften, die naar van regeringszijde werd erkend, bij in voering van reclame-t.v. aan inkom sten derven. Dit is een belangrijk punt, zei ook mr. Scholten. De dagbladen zijn voor hun inkomsten voor 65 procent afhankelijk van adver tenties. In tegenstelling tot vele Kamer leden achtten de staatssecretarissen ech ter de vrees ongegrond, dat de vermin dering van advertentie-inkomsten als ge volg van reclame-t.v., zoals in Engeland, zal leiden tot opheffing van bepaalde dagbladen en daardoor tot een beperking in de verscheidenheid van voorlichting. Ons maatschappelijk leven kenmerkt zich door voortdurende veranderingen en ver nieuwingen, betoogde drs. Gijzels. De aan passing hieraan maakt deel uit van het „vooruitgangsproces". Waar nodig moet de pers, aldus de staatssecretaris, zelf nieuwe wegen zoeken als zij de concurrentie vreest. In dit verband wees hij op de mogelijkheid van deelname aan de re clame-t.v. De heer Gijzels was overigens van oordeel, dat de dagbladen op langere termijn gezien geen ernstige daling van de advertentie-opbrengst behoeven te vre zen. Pers- en reclame-t.v. zullen elkaar aanvullen, verwachtte hij. led fT t.v.-re clame heeft een aankondiging vooraf en een vervolg nodig in de couranten. Bo vendien heeft de recente courantenstaking in New York wel uitgewezen dat t.v. reclame advertenties in de pers niet kan vervangen. Zal de middenstand bij reclame-t.v. niet het loodje leggen? Natuurlijk kan het grootbedrijf zich kostbaarder reclame campagnes veroorloven dan het midden- en kleinbedrijf, erkende drs. Gijzels. An derzijds zal, zo meende hij, ook de kleine zakenman, bijvoorbeeld bij reclame voor merkartikelen, van t.v.-reclame kunnen profiteren. Tevens bestaat de mogelijk heid om collectief reclame te maken. Verder is het de bedoeling via de negen steunzenders ook regionaal ge richte reclame-t.v. toe te laten. De prys hiervan is lager, want de tarieven worden (in het regeringsvoorstel) berekend aan de hand van de kijkdichtheid. Hier lig gen kansen voor het midden- en klein bedrijf, oordeelde drs. Gijzels. Aan de overige argumenten van de staatssecretarissen bij de verdediging van het regeringsvoorstel kunnen we verder wel voorbijgaan. Ze zijn genoegzaam be kend. De jury heeft geen van de 89 manu scripten, die voor de wedstrijd van de Nederlandse Radio-Unie en de Belgische radio en televisie waren ingezonden, goedgekeurd voor de eerste prijs. De tweede prijs werd toegekend aan Andries Poppe uit Brussel voor het spel „Tweede deur rechts"; de derde prijs gaat naar Will Barnard in Bussum voor „Dode bloesem". Van de overige werken werd er geen voor uitzending aanbevolen. De jury bestond uit de heren Ary van Nierop, Bernard Verhoeven, Max Teipe, Marcel Colle, Jos de Haes, Herman Niels en Bert van Kerkhoven. Een foto van een S2F-I onderzee- bootbestrijdingsvliegtuig, van welk type een toestel, behorende tot squadron 2 van de marinelucht vaartdienst tijdens een oefening met schepen van smaldeel 1 nabij Gibraltar is neergestort. Twee van de vier inzittenden werden opge pikt. De sgt.-vlieger R. Speld (links) en de It. t.z. vlieger derde klasse kmr. C.K. Staverman wor den vermist. Voor hen is reeds een herdenkingsdienst boven de plaats van het ongeluk gehouden. De Algerijnse regering heeft besloten, dat er geen kernproe ven meer op Algerijns grondgebied dienen te worden genomen. Daarom heeft Ben Bella Frankrijk verzocht besprekingen te beginnen, die gericht zullen zijn op herziening van het militair deel van het verdrag van Evian, welk verdrag de Algerijnse oorlog afsloot en waarin de principes van onafhankelijkheid voor Algerië werden vastgelegd. „De militaire bepalingen van de akkoorden van Evian zijn onverenigbaar met de onafhankelijkheid van Algerije", aldus de Algerijnse premier Ben Bella gisteren te Algiers op een speciale zitting van de constituerende vergadering. Hij werd luid toegjuiclit. tijdstip van de jongste Franse kernproef bijzonder ongelukkig was gekozen. Het vermoeden is gerezen, dat de keuze van het tijdstip zoals gemeld was dit aan de vooravond van de eerste verjaardag van het akkoord van Evian een bijna doelbewuste poging der Fransen is ge weest om te onderstrepen, dat er nog ban den zijn die Frankrijk aan het onafhan kelijke Algerije binden. Ben Bella sprak het parlement toe, nadat hij de gehele ochtend met zijn kabinet in zitting was ge weest. De premier zei, dat de Franse proef bewees, hoe verbit terd Frankrijk was omdat het door de atoomclub van het Westen was afgewezen. Maandag 25 maart zal de recht bank in Utrecht beginnen met de behandeling van de Baarnse moordzaak. Wanneer de president van de rechtbank, mr. J. Gijsman die dag om klokke half tien de zitting van deze strafkamer opent, zal een begin worden gemaakt met een marathon-rechtszitting, zoals men die bij de Utrechtse justitie nog niet eerder heeft meege maakt. Voor de behandeling van de Baarnse moordzaak heeft men namelijk de gehele week gereser veerd. Het ziet ernaar uit, dat pas vrijdag de verdachten in deze zaak, de negentien jarige Hendrikus Gijsbertus W., de twin tigjarige Frans Boudewijn H. en de acht tienjarige John Ewout H. het laatste woord zullen krijgen. Tevoren zullen dan de verdedigers van dit drietal, respectievelijk mr. Frangois Pauwels, mr. Joh. K. M. Mathuizen en mr. H. C. Dietz, hun pleidooien houden. De officier van justitie, mr. G. H. C. van Dijken, die maandagochtend de ten lastelegging tegen de drie verdachten zal voorlezen, heeft op 4 november 1961 aan de pers verslag gedaan van de lugubere vondst in de tuin van de ouders van de twee broers H. in Baarn. Bij graafwerkzaamheden in deze tuin ontdekte men namelijk de stoffelijke resten van Theo Mastwijk, een vijftien jarige jongen, eveneens uit Soest, die in juli 1959 spoorloos was verdwenen. De recherche ging na een tip op zoek naar Mastwijks vriend, Henny W., die de politie destijds had verteld dat Theo Mastwijk naar het buitenland was ge gaan. Men vond de knaap in Limburg; by een verhoor viel hij spoedig door de mand. Kort daarop werden ook de beide broers H. gearresteerd. Uit de verklarin gen van Henny W. bleek toen, dat Theo Mastwijk, de twee gebroeders H. en hij in 1960 enkele kleine diefstallen hadden gepleegd. Volgens de mededelingen van de verdachte W., vreesden hij, Boude wijn en Ewout, dat de jongen Mastwijk zijn mond voorbij zou praten. Men be sloot de knaap om het leven te bren gen, maar gaf hem eerst huisvesting in een torenkamertje van de villa van de familie H. Boudewijn H., die op een studenten kamer in Amsterdam werd gearresteerd, werd naar het politiebureau in Baarn overgebracht. Daar werd hij langdurig verhoord door de recherche, maar ook zoals later bleek door de officier van justitie in Utrecht, mr. H. W. Over- beek. Het was na een langdurig gesprek met deze officier dat Boudewijn het po litiebureau ontvluchtte. Bij zijn tweede arrestatie op 8 novem ber bleek, dat Boudewijn H., ondanks de strenge bewaking van de tuin, zijn ouderlijk huis had bereikt. Toen hij daar een bad nam, belde zijn vader de raads man van de familie op, mr. H. C. Dietz. pok was afgesproken dat de officier van justitie, zonder opzien te baren en zon der inschakeling van de Baarnse politie die nog steeds aan het zoeken was tezamen met de raadsman de jongen uit de villa zou halen. Met een luxe auto werd Boudewijn, vergezeld door zijn vader en mr. Overbeek, naar het huis van bewaring in Utrecht gebracht. Voor de rol, die mr. Overbeek in deze affaire heeft gespeeld, heeft hij naderhand, na een uitvoerig onder zoek door de procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, een reprimande van de minister van justitie ontvangen. Mr. Overbeek treedt in deze zaak ook niet op als officier van justitie, maar mr. G. C. van Dijken, die destijds als substituut-officier bij het primaire on derzoek was betrokken. De rechtbank zal nu uitmaken welke rol elk van de drie verdachten in dit vreselijke drama heeft gespeeld. De Shell Ooil Company heeft gisteren meegedeeld, dat 1962, het jaar van haar gouden jubileum, het beste is geweest in haar geschiedenis. Zowel het netto resultaat als de opbrengsten van olie- produkten, aardgas en chemische pro- dukten, de produktie van ruwe olie en aardgas alsmede de door de raffinade rijen verwerkte hoeveelheden, bereikten een recordhoogte. Het jaarverslag van de maatschappij vermeldt voor het verslagjaar een ge consolideerd nettoresultaat na aftrek van belastingen van 157,7 miljoen dollar, of 2,60 dollar per aandeel, tegen over een nettoresultaat van 140,4 miljoen dollar in 1961 en het vroegere record cijfer van 1957 groot 152,9 miljoen dollar De bruto-inkomsten in 1962 bedroegen 2.360,1 miljoen dollar vergeleken met 2.247,6 miljoen dollar in 1961. Op 28 februari 1963 verhoogde de maatschappij haar kwartaaldividend van 25 tot 32,5 dollarcent per aandeel, het geen een jaardividend van 1,30 dollar betekent. Dat Frankrijk de Geneefse ontwape ningsconferentie heeft geboycot en dat dit land weigert mee te doen aan de door president Kennedy voorgestelde multila terale atoommacht bewijst, volgens Ben Bella, dat Frankrijk aan een politiek vasthoudt ten aanzien waarvan Algerije zijn houding zal moeten bepalen, aan gezien die politiek Algerije direct raakt. Hij verklaarde voorts, dat zijn re gering al het mogelijke had gedaan om de kernproef van maandag jl. te voorkomen. De ondergrondse ontplof fing ging echter toch door en dat was een „onbetwistbare aanslag op onze soevereiniteit". Ben Bella zei ook, dat de bom dezelfde kracht had als de bom van Hirosjima en misschien radioactiviteit heeft veroor zaakt. Overigens: de ontploffing is door het seismologisch instituut te Uppsala in Zweden geregistreerd. De proeven in de Sahara bedreigen de gezondheid van de Algerijnen en zijn een bron van grote angst voor onze buren, aldus de Alge- rijnse premier. Zoals gisteren gemeld, staat het akkoord van Evian, dat op 18 maart van het vorig jaar is ondertekend, toe, dat gedurende vijf jaar na die datum atoomproeven worden gehouden in Algerije. Ben Bella Een produkt van de Sikkens Groen en andere Algerijnse nationalisten stel- H 1 ue Uroep, len thans nadrukkelijk, dat die proeven de positie van Algerije als neutrale natie in gevaar brengen. (Advertenties) In 1960 heeft Nigerië de betrekkingen met Frankrijk verbroken na een Franse proef in de Sahara. Die betrekkingen zijn nog steeds niet hersteld. Gisteren zijn opnieuw protesten gevolgd tegen deze Franse daad. De protesten kwamen uit Cairo, Damascus en van de Russische afgevaardigde op de ontwape-. ningsconferentie te Genève, de heer Tsa- rapkin. Hij noemde het opvallend, dat Washington de Fransen deze proef met geen woord heeft verweten. Ook afge vaardigden van neutralistische landen te Genève spraken hun afkeuring uit. Hon-| derden jonge Algerijnen trokken door dei straten van Algiers om tegen Frankrijk te protesteren. Wat Washington, bekeken door een neutralere bril dan die van de heer Tsa- rapkin, verder betreft: De autoriteiten daar zijn de mening toegedaan dat het

de Stem | 1963 | | pagina 1