DUITSE geleerden m Egypte maken raketten Heel Frankrij zonder elektriciteit Zuid-Molukkers worden bedreigd Vliegtuig koning Saoed verongelukt fit Onze prins beschermheer perscentrum Nieuwspoort FELLE KRITIEK VAN GOLDA MEIR Brits blad bezorgdheid bij NAVO NIEUW-GUINEA Jeugdbende in Utrecht opgerold ROME IN SPANJE Volkomen vernietiging van Israël sou het doel sijn BANKBOEKJES Leger gaat helpen 9 leden hofhouding omgekomen SPROOKJESBRUILOFT IN DE HIMALAJA DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 MAART 1963 Kritiek Britse krant Typhus in Zermatt De gearresteerde agenten Basis gevonden voor einde staking Soekarno grijpt naast er Engeland pleit in Parijs Kernmacht onder Europees bevel Mr. Burger terug in de politiek Juist, een góed uitziende regen jas die bést be schermt, dat is 'n combinatie die niet makkelijk te vinden is. Of tóch? Maar dan óók nog licht in het dragen, en sterk voor jaren, en keurig kreuk- herstellend,zelfs na lang zitten Ook dat? - JA, -TERLENKA- de beste partner voor de man-op -de-weg, in ieder seizoen, overal. Een ideale jas. F. VAN LANSCHOT BANKIERS ANNO 1737 Maak meer rente van Uw geld Haagse scholier sinds 5 maart spoorloos BEURS VAN AMSTERDAM Internationals vielen mee De Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir heeft gisteren in het Israëlische parlement gezegd, dat Egypte „een bende" Duitse geleerden heeft gehuurd om mee te helpen Israël te vernietigen. Volgens de minister zouden de geleerden offensieve raketten ont wikkelen en zelfs wapens fabriceren die door het volkerenrecht zijn verboden, „vooral een bijzondere categorie die er alleen op gericht is het leven te vernietigen". (Uit andere bron wordt vernomen, dat dit raketten met bacteriologische en chemische oorlogskoppen zouden zijn). „De verrichtingen van Duitse raketge< Mevrouw Meir zei, dat president Nas ser deze wapens verkreeg door middel van „gewetenloze geleerden", die ten dele worden gedragen door .veroverings- lusten' en ten dele door ,de nazi-neiging om Israël te haten en de joden uit te roeien'. De Duitse regering kan niet onver schillig blijven onder het feit, dat we, 18 jaar na de val van het Hitler-regime nu nog Duitsers vinden die verantwoor delijk zijn voor daden gericht op het vernietigen van de staat Israël, aldus Golda Meir. Zij eiste, dat de Duitse regering de ac tiviteiten van deze geleerden zou stop zetten, zelfs wanneer dit zou moeten ge- beuren door speciale wetten. Mevrouw Meir deelde het Israëlische parlement mede, dat het geen geheim is, dat Kairo dienst doet als het voor naamste centrum van asiel voor nazi's. „Al in de dagen van Hitier waren de banden tussen Kairo en de nazi's een bekend feit", aldus de minister. Ook de Engelse krant „Evening Stan dard" heeft het over de verhouding EgypteDuitsland. Het Zwitserse ministerie van defensie heeft een medische legerafdeling, be staande uit 30 doktoren en verpleegsters, opdracht gegeven zich naar Zermatt te begeven, om te helpen daar de tyfus-epi- demie te bestrijden. Momenteel bevindt zich een honderdtal personen in medische observatie; twee op de drie zouden aan tyfus lijden. De medische ploeg van het leger arri veert vandaag in Zermatt, met o.m. uit rusting voor een noodhospitaal van 50 bedden. Bekend is thans dat 23 bewezen of v#r- moedelijke gevallen van tyfus in andere streken van Zwitserland, Zermatt als in fectiehaard hadden. Overigens gaat het leven in deze win tersportplaats zijn normale gang. Alle ho tels zijn open en geen skiiet of ander evenement wordt afgelast. leerden in Egypte wekken bezorgdheid op in de NAVO," aldus gisteren deze Engelse krant. Sommige Navo-autoriteiten zouden zich afvragen of de Westduitsers zich niet te buiten gaan aan de Navo-beperkingen aangaande de ontwikkeling van Duitse atoomwapens en raketten door de Egyp- tenaren bij te staan in hun anti-Israëli sche activiteiten, aldus het blad. „Zouden de Duitsers weer hetzelfde doen wat zij na de eerste wereldoorlog hebben gedaan, toen de bolsjewisten hen met oefenmateriaal voorzagen dat door het verdrag van Versailles was ver boden?" vroeg de krant zich af. Dat mevrouw Golda Meir thans tot haar onthullende verklaring is overge gaan, vindt ongetwijfeld zijn oorzaak in het feit, dat in Bazel twee Israëlische agenten worden vastgehouden, die ge tracht zouden hebben een Westduitse deskundige op het gebied van de elek tronica te vermoorden. Andere Westduit se deskundigen zouden zij onder zoda nige druk hebben willen zetten, dat de ze af moesten zien van hun verdere me dewerking aan Egyptische raketbouw. Over deze kwestie waarvan wij de zer dagen reeds melding hebben ge maakt rechtstreeks sprekend, zei mevrouw Golda Meir: „niettegenstaande de waarde die wij hechten aan de tradi tionele en vriendelijke verhoudingen tus sen de volkeren en de regeringen van Zwitserland en Israël, is het voor ons moeilijk om zekere stappen van de Zwit serse autoriteiten te begrijpen." Heel Frankrijk zat woensdag nagenoeg zonder elektriciteit als gevolg van een staking door het personeel van de elektriciteits centrale. In het centrum van Pa rijs werd tegen twee uur in de middag de elektriciteit stopgezet. Parijs, de lichtstad, bood zo doende een „donkere" aanblik: geen vertrouwde neonreclames, geen licht in de kantoren en geen metro's. Het gevolg van dat laat ste was dat duizenden Parijze- naars de weg naar hun kantoor te voet in de regen moesten afleggen, waardoor automobilisten het af en toe zwaar te verduren kregen. Ook de arbeiders van de Franse gasbe drijven hielden een sympathiestaking en hebben gedurende vier uur de gasdruk verminderd. In betrouwbare kringen wordt gezegd dat de Franse premier Pompidou, volgen de week een radiotoespraak zal houden, waarbij hij de stakende mijnwerkers een loonsverhoging van 4 procent zal aanbie den ingaande 1 april, daaropvolgend een reeks van verhogingen, die hun loon binnen twee jaar tot veertien procent zal doen toenemen. De stakingstoestand, die de economi Ook in Frankrijk zijn thans twee ge- sche politiek van president De Gaulle vallen van tyfus geconstateerd met Zer- dreigt te ondermijnen en 's lands in- matt als haard. 'dustrieën dreigt lam te leggen, werd (Van onze Haagse redacteur) Ir. Manusama, voorman van de in Nederland verblijvende Zuid-Molukkers, heeft gisteren op een persconferentie ge zegd, dat op het ogenblik 60 Zuid-Mo lukse gezinnen in Nieuw-Guinea in acuut levensgevaar verkeren. ,,Er moet beslist voor gezorgd worden, dat deze gezinnen naar Nederland overkomen voordat op 1 mei a.s# de Indonesiërs het op Nieuw-Guinea alleen voor het zeggen krjjgen. In de laatste paar weken heeft de Utrechtse politie elf Utrechtse jongelui allen tussen de 20 en 30 jaar ge arresteerd. Zij worden er van verdacht een reeks van meer dan 50 inbraken te hebben gepleegd. De stad Utrecht was hun voornaamste werkterrein, maar zij waren ook actief in de Bilt, Zeist, Ede, Doorn, Eindhoven en Aken. Hun geza menlijke buit heeft een waarde van enige tienduizenden guldens. De jonge lui ontmoetten elkaar veelvuldig in ca fetaria's en snack-bars in de binnenstad. De jongelieden „verdienden" zoveel met hun inbraken, dat werken voor het da gelijkse^ brood niet meer noodzakelijk was. Zij waren gewoon in groepjes van twee op het dievenpad te gaan, meestal wisselden zij na een of meer inbraken van partner. De Utrechtse recherche kwam de jongens op het spoor via In terpol. Men werd op de hoogte gesteld van een inbraak bij een uitgever in Aken, (buit D.M. 4000), die dezelfde kenmerken droeg als de inbraken in Utrecht en omgeving. Van dit geld en van de opbrengst van andere inbraken XnSX? ;meei' over- ?en twaalfde ver nachte in deze zaak, de 23-iariee Hif6wFsf6 SC!5il?eï,--B' is voortvluchtig. a in nadat hij gearresteerd was, aan de politie te ontsnappen. ,De Nederlandse regering dient haar beloften op dit punt gestand te doen", aldus ir. Manusama. Wanneer hij niet op korte termijn een bevredigend ant woord krijgt op zijn laatste beroep op minister-president prof. de Quay zal ir. Manusama overwegen een kort geding aan te spannen tegen de staat. Hij heeft reeds van 37 op Sorong verblijvende Zuid-Molukkers volmacht gekregen om voor hun toelating tot Nederland op te treden. Tot nu toe zijn 260 Zuid-Molukkers tot Nederland toegelaten. Er blijven in totaal nog 3000 Zuid-Molukkers op Nieuw-Guinea, waarvan er 300 a 400 (60 gezinnen) thans zo snel mogelijk weg willen. Zij vrezen de wraak van de Indonesiërs, omdat zij fel anti-Soe- karno zijn, tegen de Indonesische para chutisten gevochten hebben en behoren tot de aanhangers van de politieke groepering, die streeft naar en vecht voor een onafhankelijke republiek der Zuid-Molukken. Reeds hebben zich op verschillende plaatsen in Nieuw-Guinea incidenten tussen Zuid-Molukkers en In donesiërs voorgedaan. Volgens Ir. Manusama hebben staats secretaris Bot en Nederlandse hoge au toriteiten op Nieuw-Guinea in het ver leden bij herhaling verzekerd, dat alle Zuid-Molukkers, die levensgevaar zou den lopen, naar Nederland zouden kun nen repatriëren Op 10 april a.s. ver trekt het laatste K.P.M.-schip uit Hoi- landia. Alle buitenlanders, die na 1 mei in westelijk Nieuw-Guinea willen blijven wonen, moeten een visum aanvragen bij de Indonesische immigratiedienst. Dit heeft de Indonesische vertegenwoor diging in Hollandia bekendgemaakt. Per 1 mei worden namelijk in Nieuw-Guinea de Indonesische immigratiebepalingen van kracht. De autochtone inwoners van Nieuw-Guinea zullen als Indonesërs worden beschouwd. Alle anderen die de Indonesische nationaliteit niet bezitten, moeten echter een aanvraag indienen. De Nederlandse onderdanen van Chine se afkomst gullen na 1 mei de Indo nesische nationaliteit kunnen verwer ven. Buitenlanders die zich niet aan deze regels houden, zullen na 1 mei worden beschouwd als mensen die Nieuw-Guinea illegaal zijn binnengeko men. woensdag tijdens de wekelijkse kabinets zitting op het Elysée besproken. Terwijl de kolenvoorraad in het land zienderogen uitgeput raakt, hebben twee grote Franse gasfabrie ken de gastoevoer naar Parijs afgezet, waarvan vele industrieën het slacht offer zijn geworden. Spoorwegarbeiders zullen, naar ver wacht, op verschillende tijden en in ver schillende delen van het land voor gedu rende twee uur het werk neerleggen. Er bestaat voorts een grote kans dat de Pa- rijse ondergrondse en bussen vandaag de hele dag niet zullen rijden. Vrijdag zullen de postboden in staking gaan en ongeveer 20.000 arbeiders van de bedrijven voor atoomenergie hebben aan gekondigd gedurende 24 uur het werk neer te leggen. De mijnwerkers in de Franse ijzermij nen, totaal ongeveer 20.000 man en meest in dienst van particuliere ondernemingen, hebben ondertussen hun werk hervat. (Advertentie) President Soekarno krijgt voorlopig Nico van Jole's perpetuum mobile niet in handen. De nogal wispelturige Rot terdamse constructeur is van mehing dat hij de Nederlandse dieren niet kan duperen door zijn vinding aan het Indo nesische staatshoofd aan te bieden. Op het eerste gezicht een vrij ingewikkelde redenering van de Maasstedelijke uit vinder, maar zij krijgt enige logica met de wetenschap dat hij van plan is de 100.000 te verdienen, die fabrieksdirec teur Doijer uit Assen beschikbaar heeft gesteld voor een bruikbaar perpetuum mobile, en dat bedrag over te dragen aan de Nederlandse dierenbescherming. Van Jole is er namelijk van overtuigd de premie te winnen. President Soekarno zal het zondereen Nederlands perpetuum mobile moeten stellen, omdat de Rotterdammer er niet zeker van is dat hij nog een tweedecon structie kan maken Nederland en België hebben gisteren officieel in Parijs aangeboden ieder twee squadrons F-104 tactische straaljagers bij te dragen aan de voorgestelde multinatio nale kernslrijdmacht van de NAVO. En geland heeft zijn type 200-V eveneens be schikbaar gesteld. Tijdens deze vergadering heeft de Brit se minister van buitenlandse zaken in de permanente raad van de NAVO voorge steld een Europeaan te belasten met het bevel over de nieuwe NAVO-kernmacht. In het algemeen drong hij aan op een groter Europees aandeel in de kernstrijd macht van de NAVO. Ook waarschuwde hij dat de politieke èn economische ge schillen, welke zich momenteel in Euro pa voordoen na het echec van Brussel, niet mogen leiden tot een verzwakking van de Westerse defensie. Na afloop van de ochtendvergadering verklaarde de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, dat hij ervan overtuigd was dat HomeS voorstellen door de afgevaardigden goed ontvangen waren. (Van onze parlementaire redactie) De onlangs afgetreden socialistische fractievoorzitter van de Tweede Kamer, mr. Burger, keert hoogstwaarschijnlijk terug in de politiek. Hij heeft van de P.v. d;A. een verkiesbare plaats gekregen voor de Eerste Kamer. Zoals bekend moeten er straks ook Eerste-Kamerverkiezingen worden gehouden in verbahd met de grondwetswij ziging. Dit zou een opname kunnen zijn van het oude Rome ten tijde van keizer Marcus Aurelius, ware het niet dat de fotografie toen nog on bekend was, evenals een beton molen. Bovendien: dit Romeins forum staat een 20-tal kilometers van Madrid. De oplossing is, dat het geheel het enorme decor vormt voor de film „De val van het Ro meinse keizerrijk", .welke hier wordt opgenomen. Duizend man op het ogenblik bezig om de om geving zo natuurgetrouw mogelijk na te maken. De totale oppervlakte van dit „openlucht-theater" be draagt maar liefst 250 ha! in vele prijsklassen GECONTROLEERD DE MINISTER van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. J. M. Veldkamp, heeft gisteren in de grote zaal van zijn departement de commissie inzake de luchtverontreiniging geïnstalleerd. Een particulier straalvliegtuig van ko ning Saoed van Saoedi-Arabië (hy heeft er twee), met 18 inzittenden, is in de nacht van dinsdag op woensdag neerge stort op de zich ruim 30 kilometer ten zuidwesten van Cuneo bevindende Monte Matto, vijf kilometer van de Franse grens gelegen. Reddingsploegen begaven zich ijlings naar de plaats des onheils. Tot dusver zijn er geen berichten over mogelijke overlevenden. Negen inzittenden behoor den tot de koninklijke hofhouding. De koning zelf was niet aan boord van het vliegtuig. Hij had zich gisterenavond met het zelfde toestel van Genève naar de Franse Rivièra begeven. Koning Saoed, die in Zwitserland een medische behan deling van twee maanden heeft onder gaan, zal aan de Franse Rivièra vakantie houden. Italiaanse en Franse zegslieden ver klaarden dat het viermotorige straalvlieg tuig, dat gisterenmorgen om drie uur met bestemming Nice uit Genève was ver trokken, blijkbaar 22 minuten later tegen een helling van de 3097 meter hoge bjerg was opgevlogen. Het was gisterenmorgen slecht weer in het gebied, waar de vlucht werd gemaakt. Italiaanse en Franse reddingsploegen, die proberen het vliegtuig te bereiken, worden belemmerd door sneeuwstormen. Op het vliegveld van Genève werd ge zegd dat het toestel was opgestegen met zeven leden van de koninklijke huishou ding, negen bemanningsleden en een hoe veelheid bagage. De piloot van het toestel zou een ze kere „kapitein Hanslip" zijn, die tijde lijk door de fabrikant van de Comet de Britse De Havillandmaatschappij ter beschikking van de koning was ge steld. Het vliegtuig was slechts 55 kilometer van zijn bestemming verwijderd toen het neerstortte. Sabotage zou niet in het spel geweest zijn. OP DE 546 meter-verdieping van staats mijn „Emma" is de 30-jarige houwer J. B. A. Hermans uit Hoensbroek veronge lukt. Het slachtoffer was bezig met het afsteken van bovenkooi, toen hij bedol ven werd onder uitslaande kolen. De heer Hermans, die gehuwd is en vader van één kind, overleed ter plaatse. (Advertentie) Storten en opnemen ook per giro 1?Ï7 Folder op aanvraag verkrijgbaar. 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, tel. 22321, giro 11 17570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 11 30570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 11 40570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR - GEEN KOSTEN - GROTE SOLIDITEIT (Van onze Haagse redactie) De collectie glazen dieren van prins Bernhard is met een fraai exemplaar verrijkt. Gisteren schonken de Poorters-journalis ten van het Haagse perscentrum „Nieuwspoort" de prins namelijk een zeer fraaie kristallen haan als blijk van waardering voor het feit dat de prins het beschermheer schap over het perscentrum heeft willen aanvaarden. Dit geschenk, speciaal in Leerdam ver vaardigd, werd de prins samen met een fraaie oude prent van de Hofcingel waar het perscentrum gevestigd is overhandigd door dr. N. Cramer. „Het is een nieuwskraaiende haan", zei dr. Cra mer, „een symbool van uw streven naar openhartigheid en goede public rela tions". Een voorbeeld hiervan noemde dr. Cramer het verschijnen van de bio grafie van de prins van de hand van Alden Hatch. In zijn dankwoord merkte de prins overigens ironisch op, dat hij er „soms spijt van heeft" dat deze biografie verschenen is, omdat hem nogal eens brieven bereiken van mensen, die on juistheden of onnauwkeurigheden in de biografie menen te hebben ontdekt. De prins meende nog zijn verontschul diging te moeten aanbieden voor zijn wat ongebruikelijke kledij. Omdat zijn bij het skiën gekneusde linkerhand nog steeds in het gips zit, draagt de prins namelijk reeds enige tijd een wollen trui met hoge boord. „Ik kan met één hand onmogelijk een das strikken en ik laat me toch echt niet iedere dag door een ander de das omdoen", grapte de prins, die vervolgens nog enige tijd op zeer ongedwongen wijze de gast van de Nieuwspoorters bleef. Hij bezag in het perscentrum ook nog een kleine collectie kranten, die historische gebeurtenissen van het Oranjehuis bevat ten. Daaronder bevond zich ook het Alk- maarse blad dat in 1934 de verloving van prinses Juliana met prins Bertil van Zwe den aankondigde.... De 22-jarige voormalige Amerikaanse studente Hope Cooke is woensdag in het huwelijk getreden met de 39-jarige kroon prins van de Himalaja-staat Sikkim, een weduwnaar met drie kinderen. Het hu welijk was een boeddhistische plechtig heid, doch mejuffrouw Cooke legde de huwelijksgelofte af volgens de gebruiken der Amerikaanse Episcopaalse (protes tantse) kerk. Mej. Cooke is de eerste vreemdelinge die door huwelijk haar intrede in de vorstelijke familie doet. Het huwelijk was uitgesteld, omdat de boeddhistische priesters in Sikkim 1962 een ongunstig jaar achtten voor de voltrekking ervan. De vorst van Sikkim had zich de hulp verworven der bekendste goedweerma- kers in Sikkim, die tot taak hadden alle tegenwerkende duivels uit te bannen en al hun occulte gaven aan te wenden om een stralende bruiloftsdag te verzekeren. De commissaris van de zeden- en kin derpolitie in Den Haag verzoekt namens de ouders de opsporing van de achttien jarige scholier Jan Roeland van Mansum die sinds 5 maart spoorloos is. Een onge luk wordt gevreesd. De jongen is ongeveer 1,80 meter lang. Hij heeft donkerbruin, achteroverge kamd, krullend haar, blauwe ogen, een stuurse gelaatsuitdrukking en een lit teken op de linkerwenkbrauw. Hij droeg bij zijn verdwijning een blauwe nylon regenjas, een multicolour pantalon, een blauw colbertjasje, een wit overhemd, grijs geruite sokken en zwarte schoenen. Gezien de nauwelijks prijshoudende stemming in Wall Street van dinsdag, waarbij ook de Nederlandse hoofdfond sen merendeels iets lager uit de bus kwamen, viel de tendentie gistermiddag op het Damrak voor de internationale waarden zeker mee. De verliezen, ten opzichte van het vorige slotniveau, ble ven binnen zeer nauwe grenzen. Men had op ruimere koersdalingen gerekend. Amsterdam ontving echter de steun van de Westduitse beurzen, die iets hoger noteerden. Philips ontmoette goede pu blieke belangstelling, waardoor dit fonds praktisch onveranderd bleef op f 151.70. Ook Unilevers bleven bij de opening onveranderd op f 146. Kon. Olies een gulden lager op f 167.10. AKU gaf drie en Hoogovens bijna twee punten prijs op resp. 447 en 528. De handel was in alle hoeken van de hoofdfondsen zeer kalm. Ook gedurende de verdere beursduur kwam er in de openingsprijzen weinig verandering meer. Evenals de vorige dagen was de han del in de scheepvaartsector kalm. Gis teren echter gaven de aandelen in deze sector geringe koersverbeteringen te zien. De stemming voor de leidende cul tuurwaarden was licht verdeeld met weinig zaken. Ook in de staatsfondsen- hoek kwamen geen veranderingen van enige betekenis voor. Aandelen en obligatieclaims Scholten- Foxhol kregen een hogere advieskoers. 19-3 20-3 Ned. '59 4 >4 100 A 100 Ned. '61 4>4 10011, 100 Ned. '47 3'i Ned. grootboek 1946 92Y4 93 AKU 450 >/4 444 V2 Hoogovens 529 526 Philips 151.65 151.50 Unilever 146.15 146.10 Kon. Olie 168.25 167.30 HAL 1161/4 115Va Scheepvaartunie 1363's 137 Amst. Bank 356 355 Ned. Handelmij. 353 35234 Lucas Bols 890 895 Drie Hoefijzers 380 Va 3801/2 Mach. Breda 162 160 Zeeuwse confectie Bijenkorf 895 Simons emb.f. en houth. 121 123 Van Gelders papier 262 251 Heineken 459 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 545 547 Kon. Zout 735^ 735 Nijverdal - Ten Cate De Schelde 231 230 Scholten Foxhol Thomassen en Drijver 716 715 Van Vlissingen Katoen 291 281 Vredestein 346 343 Zwanenberg Organon 832 839 NABEURSKOERSEN (Telefonisch avondverkeer) A.K.U. 446448 Hoogovens 529530 Kon. Olie 166.90—168.30 Philips 151,50 —152,90 Unilever 146,00—147,50.

de Stem | 1963 | | pagina 13