rijgen val kent erlijn Geen quorumwant CDU niet aanwezig Geheel dreigt Frankrijk te staken Gooide Tilburg se collega de trap student af? O-Fresh Conflict over levering oliebuizen aan Rusland Y oorzorgsmaatregelen na tyfus-explosie te Zermatt f100- boete geëist Positief spoor in Rotterdamse moordzaak HISWA opent deze week BURG Paus Joannes gleed uit ADENAUER ijlings terug van vakantie Subsidiëring faculteiten godgeleerdheid KL PONCHO Hij is zo anders opeens... 1" y DAGBLAD VOOR ZEELAND De aanleiding Ingrijpen V.S. 244 tegen één Somalia verbreekt betrekkingen met Engeland Nieuw-democratische partij neemt deel aan verkiezingen Jol), dé Jay® - Sliedrecht mm .BOEKENWEEK' begrijpt het schrijversprotest ln Engeland: Westelijke wind 24 gevallen Schadevergoeding aan nazi-invaliden Politieman slipte Nieuwe koudegolf in Rusland ORALATOR Bolletje. 103e JAARGANG No. 24235 WIM BARY initiatiefnemer ijer, Ton Lutz, Julien ndré van den Heuvel, Ben- rvy, Leo Hanekroot, Con 'in Jordans. Met diverse onder wie vele Vlamingen, onderhandelingen gevoerd. van Duinkerken zal april de openingsrede uit- drs. J. Bluyssen, hulpbis- en Bosch, zal de opening dag zal tevens de cultu- van België aanwezig jyssen zal op de sluitings- I. Mis celebreren. Ook van bestaat voor deze dagen mgstelling; tot nu toe ga- Jeelnemers uit Vlaanderen imers genieten de gastvry- Tilburgse gezinnen. te bewijzen feit dat deze in november van het jaar i getroffen werd. In Jalta maar in principe over at ook Frankrijk in de con- itsland tijdens de na-oor- trokken zou worden. >chaal belangrijke dingen en, blijkt in de film ook .vaarop de eerste en enige ingen van na de oorlog lyn worden voorgesteld. Zij waar vermeld, maar men de communisten reeds toen 16, in alle sectoren van de etigende nederlaag moesten nhoudbaar is ook de com- >ewering dat de volledige iet Westen in Berlijn, die endien nergens waarheids- len voorgesteld, reeds in i te bestaan. In werkelijk- dat juist in die tijd in i de opheffing van de Ber- e door de Sovjets de con- ie vier ministers van bui en gehouden werd en dat genheid uitdrukkelijk her at de bezettende mogend- is van het viermogendhe- erlijn met elkaar overleg plegen. bodig te zeggen, dat ook ottende leven in West-Ber in volkomen negatief ge- lond wordt. Elke bezoeker, eenmaal in Berlijn ver- 10e onwaar deze versie in is. (Advertentie) PIETER SCHOEN VERFCHEMIE it machtige park n kleine gen. De kosten van on- wintervoedering van de nu eenmaal zo n bedrag, genoodzaakt is. Zy die e natuurpracht willen ge er graag deze kleine bij" ïr. ezoekers dolen door het p het daarin verblijvende u bevolken zo'n 170 her ns, ongeveer 85 reeën en wilde zwijnen deze vrije idanks levert een ontmoe- ri een desillusie op, het- 1 ijk te wijten valtaa.n leid op dit gebied. Zij die an deze dieren enigszins et op het gelukkige toe- Zij weten dat de die s'morgen en bij het vallen lit de veilige beslotenheid voorschijn komen. najaar heerst tijdens de htelijk duister, grote be- het wildreservaat. Met ■ld stormen de moeflon kaar in Het burlen van m op zoek naar hinden lelijk door het park. Die en roedel hinden om zien eld, moeten voortdurend •gen kapers" op de kust, hun roedel te veroveren, „harembezitter" zo'n ge- verrliezen, dan kan hij sn en treedt de overwm- iiats en neemt de aaI™°e" edel van hem over. Van seling trekken de hinden en bij een volgende g®" n zij zich trouw achter ae haren Het leven in a® en nog steeds zegeviert terkste, soms de slimste, cdt dc Hoge Veluwe elK elaars in de planten- e orsers naar geschiedkun- heuvels en dalen; wan- >bers van kunstvoorwer- i er een dankbaar stuaie- ichtsoord vinden. Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, c. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 19 MAART 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau" voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) a UNSTGREEP REDT DUITSE Paus Joannes XXIII is gisteren bij het bestijgen van het podium van de pauselijke troon in de Sala Clementina in het Vaticaanse pa leis, voor het geven van een au diëntie, op de zevende trede uit gegleden. Hij viel op zijn handen. Door de majordomus mgr. Federico Callori di Vignale, de kamermeester mgr. Mario Nasalli Rocca di Corneliano en de sacrista mgr. Petrus Canisius van Lierde werd hij overeind geholpen. De H. Vader scheen geen letsel te hebben opgelopen en de audiëntie vond door gang, aldus werd van Vaticaanse zijde meegedeeld. De Paus verleende audiëntie aan men sen die uit zijn geboorte-provincie Bergamo in Noord-Italië, kwamen. Zij wilden, dat hij de eerste steen zegende voor een missiehuis dat daar gebouwd gaat worden. Toen de Paus nogal zwaar neerviel ging uit de groep een verschrikt ,,oh" op. Toen hij overeind geholpen was, werd geapplaudisseerd. In tegenstelling met soortgelijke inci denten in het verleden, maakte de Paus geen grapje over het voorval. Enkele maanden geleden struikelde hij. Toen zei hij lachend ,,Dat gebeurt nu wan neer men haast heeft". De nieuwbenoemde Indonesische zaak gelastigde in Den Haag, Moh. Sjarif, zal waarschijnlijk reeds deze maand in Ne derland aankomen. De Indonesische minister Soebandrio van buitenlandse zaken deed hiervan gis teren aan minister Luns mededeling in een telegram, waarvan de tekst in de Indonesische taal was gesteld. REGERING Sleclils door middel van een politieke kunstgreep lieeft Bonds kanselier Adenauer de Bondsdag kunnen beletten het besluit van de regering ongedaan te maken om de export van 163.000 ton stalen buis naar Rusland te verbieden. Zijn fractie, de CDU, gehoorzaamde aan het bevel van de 87-jarige Adenauer en bleef weg bij de stemming. Aldus ont brak het quorum. Zonder deze ingreep zou de regering in deze netelige kwestie beslist een nederlaag hebben geleden. tussen de CDU en liberalen op nieuw in gevaar gekomen was. Spoorslags was „der Alte" gis teren via Milaan uit Cadenabbia, zijn Italiaans vakantie-oord, waar hij juist twee dagen vertoefde, naar Bonn gereisd, waar de coalitie Voor de Franse regering trekken zich steeds meer donkere wolken samen in verband met de stakingsacties. Vakbondsleiders bespreken of hebben reeds besloten tot de volgende nieuwe stappen De mijnwerkers 50.000 mijnwerkers uit het noordoostelijk steenkoolbekken zullen woensdag of donderdag een mars naar Parijs houden en hoofdwegen zul len worden geblokkeerd, indien niet bin nen twee etmalen vorderingen worden waargenomen bij de commissie, die door de Franse regering is ingesteld om ver slag over de wensen van het overheids personeel in het algemeen uit te brengen. Gas en elektriciteitbonden, die 120.000 ambtenaren beheersen, hebben tegen woensdagmiddag een vier-uurs- staking uitgeroepen, met nog zo een actie in het verschiet, indien niets erop wijst dat salariseisen worden ingewilligd. Spoorwegen de vier grote bonden van de spoorwegen hebben tegen don derdag een twee-uursstaking afgekon digd, welke voor alle ploegen zal gelden. P.T.T.: 24-uursstakingen op donderdag t.m. zaterdag, voor resp. de postambte naren, de telefoonambtenaren en de financiële diensten. Andere ambtenaren bonden, die naar schatting één miljoen ambtenaren onder hun leden tellen, zullen woensdag bespreken of tegen het eind van deze week een 24-uursstaking zal worden af gekondigd. Bussen en ondergrondse bij de bus lijnen en ondergrondse in Parijs wordt overwogen het werk neer te leggen. Aardgas de arbeiders in het aard gasbekken te Lacq, dat de helft van het land van gas voorziet, hebben een aan bod van de bedrijfsleiding afgewezen en- hebben besloten hun nu 12 dagen duren de staking voort te zetten. Verwacht wordt dat door dit besluit de gaspro- duktie van Lacq volkomen zal wegval len. Air Francede grote vakcentrales hebben het grondpersoneel verzocht woensdag vier uur te staken. Metaalarbeiders de bonden over wegen een „nationale dag van loon eisen" af te kondigen. Mogelijk zullen donderdag a.s. verspreide twee-uurs stakingen worden gehouden NAAR VERWACHT wordt zal president Kennedy van de Verenigde Staten deel nemen aan de plechtigheden in de Sint- Pieter ter gelegenheid van de zaligver klaring van mgr. J. N. Neumann, aarts bisschop van Philadelphia en afkomstig uit Bohemen, thans Tsjecho-Slowakije.. EIND JUNI hoopt de Rotterdamse politie een televisieapparatuur ten behoeve van cie verkeersregeling op en nabij het Maas tunnelplein in werking te stellen. Een aantal monitors zal daartoe worden op gesteld. DE PHILIPPIJNEN en Indonesië zijn overeengekomen gezamenlijke patrouille vaarten op de zee tussen hun landen te organiseren ten einde smokkel, zeeroverij en andere illegale acties tegen te gaan. IN HONG KONG doen hardnekkige persberichten de ronde dat het bezoek dat de Russische premier Kroestjev aan Cambodja zou brengen, in april zal Plaatsvinden. DE POLITIE van ROME heeft gisteren te personen in staat van beschuldiging gesteld wegens het verstoren van een be grafenis door fascistische uitingen. In oktober vorig jaar heeft een aantal Westduitse firma's met de Sovjet-Unie een contract afgesloten voor de levering van 163.000 ton stalen buis. Het ijzer waaruit de buis gemaakt wordt, zou door de Rus sen geleverd worden. In november vorig jaar, toen onderkend werd dat de stalen buis een onderdeel zou worden van de oliepijpleiding waarmee de Sovjet-Unie en een aantal communistische staten ver bonden zouden worden, vaardigde de NAVO een krachtige suggestie uit aan de regeringen van de leden-landen. Op basis van deze suggestie werd door Ade nauers kabinet een wetsontwerp geformu leerd, houdende een verbod op de leve ring van deze en andere strategische goe deren. De Westduitse industrie is fel gekant tegen het verbod en stelt zich op het standpunt dat de leverantie in elk geval moet doorgaan. De socialisten en libera len menen, dat de Westduitse industrie aan prestige zal inboeten en dat de buizen uit Engeland, Italië, Zweden of Japan ook betrokken kunnen worden zonder dat er een regering komt die de leverantie verbieden gaat. De regering en de C.D.U. stellen zich op het standpunt dat de hoeveelheid waarop het contract betrekking heeft, voldoende is voor 600 kilometer olie- of gasleiding. Uit een leiding van die lengte zou wel eens de brandstof kunnen komen waarop een communistisch aanvalsleger Europa binnenstormt. Bovendien: West-Duitsland moet thans de NAVO een dienst willen bewijzen. Hoe ernstig dit alles was, blijkt uit het feit dat de Amerikaanse zaakgelastigde te Bonn, Brewster Morris, enkele uren vóór het debat in de Bondsdag, met de voorzitter van de Westduitse liberale par tij, Erich Mende, een onderhoud heeft ge had dat ten doel had het verzet van de liberale Bondsdagfractie tegen een wets ontwerp inzake deze staalleveranties aan Rusland, te breken. Volgens een woordvoerder van de F.D. P. is de bijeenkomst „op vriendschappe lijke toon verlopen, maar heeft de heer Brewster geen nieuwe argumenten kun nen aanvoeren". Het is nog nooit voorgekomen dat een vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering probeerde een debat in de Bondsdag te beïnvloeden. Er was een quorum van 250 afgevaar digden nodig om de kwestie in het parle ment te beslissen. De socialisten en F.D. P. beschikten gisterenavond samen ech ter over slechts 244 stemmen Voorts was er nog één afgevaardigde, die echter tegen stemde. Als de C.D.U. het bevel van Adenauer zou hebben genegeerd en aan de stem ming zou hebben deelgenomen, zou het door de regering opgelegde leveringsver bod zonder moeite zijn verslagen door de socialisten en de F.D.P. Omdat te middernacht de termijn is afgelopen, waarbinnen de Bondsdag het regeringsembargo ongedaan had kunnen maken, is de verordening thans van kracht geworden. Ook de oude contracten worden dus niet meer nagekomen. Somalia, dat eerder al had aangekondigd de betrekkingen met Engeland te zullen verbreken wegens de Britse weigering om een deel van Kenia aan de jonge Afrikaanse republiek toe te voegen, heeft maandag in een officiële nota Groot Brittannië gevraagd zijn diplomatieke vertegenwoordiging uit Mogadiscio terug te trekken. De V.S. is verzocht de Britse belangen in Somalia te behartigen. Engeland heeft onlangs besloten een deel van het noordelijke grensdistrict in Kenia tot een aparte provincie te maken met een zekere mate van autonomie. Dit ging de bevolking, die voor 't merendeel uit Somali's bestaat, niet ver genoeg. Bij betogingen werd uiting gegeven aan de wens tot aansluiting bij Somalia. De re gering van dit land zegt thans in haar nota dat de Britse regering geen acht heeft geslagen op de wens van de betrok ken bevolking tot aansluiting bij Somalia. Het besluit van de regering van So malia is direct van invloed op de rech ten van de Britse luchtmacht om over te vliegen en te landen. Een versterkstation van de B.B.C. in Berbera, een der krach tigste ter wereld, is zondag gesloten. De nieuw-democratische partij deelt mee te hebben besloten aan de kome».de Kamerverkiezingen in alle 18 kieskringen deel te nemen. Lijsttrekker in alle kieskringen is de heer M. Lewin uit Diemen, voorzitter van de partij, voorzitter van de bond van belastingbetalers en oprichter van Radio Veronica. fWOfry fww; „Is het eigenlijk geen compliment dat de schrijvers, toen zij meenden te moe ten overgaan tot een protestactie, ogen blikkelijk de boycot van de boekenweek en de gala-avond hebben uitgekozen als een protestmiddel? Dat gaf immers de meeste publiciteit". Dit zei gisteren de voorzitter der com missie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek (C.P.N.B.), de heer Geert Lubberhuizen. „Zij grepen de enige dag in het jaar aan waarop zij werkelijk in de openbaarheid traden. Toch is de verhouding met de schrijvers geen ogen blik daardoor vertroebeld", aldus de C.P. N.B.-voorzitter. „Wij hebben begrepen dat zij niet anders konden, en zij dat wij rustig met de organisatie van boekenweek en gala-avond door zouden gaan. Juist nu de eerste internationale manifestatie van het boek in Amsterdam zal worden ge opend, zal dit zonder de Nederlandse auteurs moeten geschieden". „Wij hebben ons er echter bij neerge legd omdat het ook voor ons van het grootste belang is", aldus de heer Lub berhuizen, „dat er een klimaat geschapen wordt waarin de schrijver zijn vak kan uitoefenen". Hij sprak de wens uit dat schrijvers en overheid elkaar op de kortst mogelijke termijn mogen vinden. „Wij als intermediair van standing zien beter dan wie ook hoe vol misverstan den deze conflictsituatie is komen te ver keren. Maar in een maatschappij, waarin er een bestaanszekerheid en een sociale zekerheid zijn voor vrijwel ieder, wordt het tijd dat ook het schrijverschap zijn volledige erkenning vindt", zo betoogde de C.P.N.B.-voorzitter. Hij deelde nog mede, dat er geen schrij vers zullen worden uitgenodigd voor de 28e boekenweek (30 maart - 6 april), die in het teken staat van Europa en het boek. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Bewolkt met enkele verspreid voor komende opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Lagere middagtemperaturen vooral in de kustgebieden. Verwachting van Ukkel: Bewolkt weer met mooie opklaringen. Maxi mumtemperaturen van 10 tot 15 gra- Vandaag: zon onder 18.50 uur. Maan onder 11.31 uur. Morgen: zon op 6.45 uur. Maan op 4 10 uur. Na vijf weken van intensief onderzoek is de politie gisterenmiddag in het bezit gekomen van het eerste positieve spoor in de zaak van de zgn. dubbele roofmoord in Rotterdam-zuid. In de Waalhaven zyn namelijk een geldtas en enkele andere voorwerpen gevonden, die het eigendom waren van het slachtoffer, mevrouw B. A. van der Hoff-van Heek. De voorwerpen werden aangetroffen bij steiger 8 aan de zuidzijde van de Waal haven. In de geldtas zat o.a. een reke ning ten name van mevrouw Van der Hoff, die gedateerd was 8 februari 1963, de dag van de moord. Over de verdere inhoud van de porte feuille en de andere voorwerpen wilde de recherche in het belang van het on derzoek geen nadere mededelingen doen. Het onderzoek begon gisteren om tien uur. Tien rechercheurs en 25 aspirant agenten zochten de bermen van de Waal haven af. Twintig leden van de speciale rechercheploeg gingen de steigers na. Gisterenmiddag kregen zij assistentie van een afdeling van de genie uit Soester- berg, die is uitgerust met o.a. mijndetec- tors. Daarmee zal worden gezocht naar het moordwapen, vermoedelijk een ijze ren staaf. Op de foto: de gevonden porte feuille met een nota, gedateerd 8 februari, de dag van de moord. Van de 7000 vakantiegangers en autochtone bewoners van het Zwitserse wintersportdorp Zer matt zijn er tot nu toe 35 naar zie kenhuizen overgebracht en 40 in een noodziekenhuis in quarantai ne geplaatst, als een gevolg van de plotseling uitgebroken tyfus-epi- demie. Gisteren publiceerden wij reeds een bericht over deze tyfus-explo- sie, die, naar thans blijkt, dus nog ernstigere vormen heeft aangeno men. Volgens het hoofd van de gezondheids dienst van het district waaronder Zermatt resorteert, dr. Pierre Calpini, zal de epidemie zich niet verder uit breiden, hoewei twee vakantiegangers die van' Zermatt naar hun woonplaatsen Zwitserland zijn teruggekeerd, ook besmet blijken te zijn. Gemeentelijke. autoriteiten, hotel eigenaars en woordvoerders van de spoorwegen hebben meegedeeld, dat er geen sprake is van een grootscheepse uittocht van vakantiegangers. Inderdaad zijn enige tientallen vakan tiegangers overhaast vertrokken, maar hun aantal loopt niet in de „honderden" zoals gemeld werd. Onder de mensen die in quarantaine in het noodziekenhuis verblijven, is een aantal dat waarschijnlijk binnen enkele dagen reeds zal worden ontslagen uit het ziekenhuis, omdat vast is komen te staan dat ze slechts een griep hebben opgelopen. Men neemt echter geen enkel risico iedereen die koorts heeft wordt nauwlettend in het oog gehouden. Vol gens een officiële woordvoerder zijn alle noodzakelijke maatregelen ter bestrij ding van de epidemie genomen. Even tueel zou echter de gehele bevolking van (Van onze rechtbankverslaggever) Tijdens een feest van de studenten vereniging St.-Olof in de sociëteit As- gard op de Heuvel te Tilburg op 18 september 1961 de zaak was erg lang in vooronderzoek gebleven zou de Tilburgse student R. S. de student C. van B. van de trappen hebben gegooid. Van B. had daarbij twee borstwervels gebroken en een hersenschudding opge lopen. Gisterenmorgen moest S., beschuldigd van,.het veroorzaken van zwaar Licha melijk letsel door schuld, terechtstaan voor de Bredase rechtbank. Als een van de censors op die bewuste avond had verdachte de student her haaldelijk verzocht de sociëteit te verla ten, omdat v. B. nogal erg lastig en ver velend was, terwijl bovendien op zijn aanwezigheid geen prijs werd gesteld. Van B. was namelijk een tijdje uit het corps geweest in verband met militaire dienst, verder kwam hij bijna nooit op feestjes. Volgens verdachte was het een onge lukje geweest. Van B. had hem uitge daagd te vechten. S. had hem toen in de kraag gepakt en naar buiten getrokken. Vlak voor de trap was hij gestruikeld en had hij v. B. los moeten laten omdat hij zijn evenwicht verloor. Een andere student, als getuige op geroepen, had echter later gehoord dat S. had gezegd v. B. van de trap gegooid te hebben; het slachtoffer zelf was er ook van overtuigd dat S. hem opzette lijk naar beneden had gegooid. „Men heeft hier weliswaar met jonge kerels te maken, die op hun eigen wijze ruzies beslechten, maar in dit geval meen ik dat toch veel te ver is gegaan. S., zelf censor, heeft een andere student van de trap gegooid, daar komt het op neer. Hier is zodanige onvoorzichtigheid en onbedachtzaamheid betracht, dat ik het ten laste gelegd bewezen acht. Ik zal, rekening houdend met alles, tegen S. een boete vragen van honderd gul den". Aldus het requisitoir van mr. G. Temmink. Raadsman mr. R. van Dooren uit Eindhoven vond dat zijn cliënt bij het vervullen van zijn taak als censor geen andere mogelijkheid had gehad dan v. B. tot aan de trap te brengen. Het ver weer van S., dat hij gestruikeld was, vond de raadsman aannemelijker dan het opzettelijk naar beneden gooien. Pleiter achtte daarom geen grove schuld aanwezig. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Zermatt onder quarantaine kunnen wor den geplaatst. Indien mogelijk wenst men uiteraard deze drastische maatregel te voorkomen. Nieuwe Britse gevallen In Cardiff in Engeland zijn twee nieuwe gevallen van tyfus ontdekt. In totaal lijden 24 Engelsen nu aan deze ziekte. Al deze gevallen openbaarden zich nadat de betrokkenen van vakantie in Zermatt waren teruggekeerd. De chef van de gezondheidsdienst in Cardiff, dr. Anderson, verklaarde, dat de gevallen niet ernstig zijn en dat alle nodige maat regelen zijn getroffen. In Rotterdam zyn thans 3 gevallen bekend, alle opgelopen in Zermatt. De geneeskundige hoofdinspectie voor de volksgezondheid heeft een rondschrijven gericht tot ongeveer 5000 huisartsen in Nederland, waarin deze wordt gevraagd de uiterste waakzaamheid te betrachten. (Van onze parlementaire redactie) Overeenkomstig de aan de Tweede Ka mer gedane toezegging is de regering thans met een regeling gekomen, die be oogt ook een schade-uitkering te verle nen aan door de nationaal-socialistische vervolging invalide geworden personen. Vereist wordt dat deze invaliden gedu rende ten minste vijf aaneengesloten ja ren een invaliditeit van 70 procent heb ben gehad volgens de maatstaven van de wet buitengewoon pensioen. De uitkerin gen worden betaald uit de 125 miljoen gulden schadevergoeding, welke het Ne derlands-Duitse verdrag de nazivervolg- den oplevert. (Van onze parlementaire redactie) Minister Cals (O. K. en W.) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend, dat beoogt de faculteiten der god geleerdheid aan de bijzondere universi teiten te betrekken in de normaal gel dende subsidieregelingen, een en ander met volledig behoud van hun vrijheid en onafhankelijkheid. Afgestudeerden zullen dezelfde rechten bezitten als afgestudeerden van facultei ten der godgeleerdheid aan openbare uni versiteiten. Het zal deze faculteiten ook vrij staan subsidiëring eventueel af te wijzen. Een en ander zal moeten leiden tot een wijziging van de wet op het we tenschappelijk onderwijs. In de nacht van zondag op maandag is op de grens van Nijmegen en Beek een verkeersongeluk gebeurd, dat het le ven heeft gekost aan de 47-jarige me vrouw M. W. Krijgsman, de echtgenote van de postcommandant der rijkspolitie in Ubbergen. Door nog niet bekende oorzaak raakte de gloednieuwe huurauto, waarin de post commandant en zijn echtgenote reden, aan het slippen. De wagen botste tegen een langs de Ubbergseweg staande boom. De heer Krijgsman kwam met lichte ver wondingen vrij, doch zijn echtgenote was er zo ernstig aan toe. dat zij op weg naar liet ziekenhuis overleed. In het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam wordt op het ogenblik met man en macht gewerkt aan de opbouw van de watersporttentoon stelling „Hiswa", welke aanstaan de donderdag wordt geopend. On derdeel van het werk is boenen en poetsen van de vele jachten, wel ke worden uitgestald. In grote delen van Rusland is de kou degolf teruggekeerd. In Moskou vroor het gisterenmorgen om half acht 23 gra den. Het koudefront strekt zich heel ver zuidelijk uit, tot aan badplaatsen aan de Zwarte Zee zelfs, waar het kwik drie dagen geleden 25 graden Celcius aan wees, doch nu weer tot het vriespunt is gedaald. Gewoonlijk begint men in die badplaatsen om deze tijd van het jaar te zwemmen. (Advertenties) GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi MlpHMil ik durf weer ademhalen Wat 'n verademing! Alles is nu o-zo mooi, dankzij de O-Fresh Oralator, die adem- frisheid garandeert! Handig zo'n vestzak apparaatje voor ieder die veel met mensen omgaat. Even diep inhaleren en u bent adem-fris! O-Fresh (nieuw!) is diepdoor dringend en reinigt na speciaal eten, roken en drinken slechte adem volkomen! Adem- fris met handig vestzak-formaat f 2.25 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak

de Stem | 1963 | | pagina 1