NOENMAAL „IN EEN ONBEKEND PALEIS" Sssst SPOORSTAKING: ENORME CHAOS Oestercultuur ter ziele SOEKARNO NAAR N.-GUINEA Regering van Zuid-Korea treedt af DESKUNDIGEN VELLEN HET VONNIS Conclusie EENS KIJKEN WIE DE STERKSTE IS Ook geen mosselproeven in Veerse Meer mogelijk De vrijheid en de lente tegemoet Frankrijk blijft onrustig wm pp*04 DAGBLAD VOOR ZEELAND Nat en zacht Een keurkorps van vijanden Bedreiging Ch Harde knapen 13 x 62 of 1 x 8.05 Betaal per kwartaal! Verloren soldaten Comité tegen Landbouwschap j Sarrasani komt naar Nederland De Brekelsveld-zaak POLITIE GAAT NU DREGGEN N.V. ALMEVI geen woorden maar daden! iü I 103e JAARGANG No. 24233 Voor God, Koningin en Vaderland Sportief wandelwa gentje met verstelbars voetenplank van oer sterk formica. Regel bare rugleuning, Soe pele vering. In bleu, koren, geel of in Schotse ruiten 4950 Uitgave: N. V. üitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v Dongen, C J v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 aaW aï> ZATERDAG 16 MAART 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). ,Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. i^TWde Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) DE GAULLE KOMT VANDAAG DOCH NIEMAND WEET WAAR (Van onze parlementaire redacteur) f Pas in de loop van de dag zal wor den bekendgemaakt waar liet echtpaar De Gaalle het koninklijk paar zal tref fen, op Soestdijk of op Huis Ten Bosch bij Den Haag. Ook over de landings plaats (Soesterberg, Ypenburg of Val kenburg) wordt geheimzinnigheid be tracht. Van Nederlandse kant zal alles ge daan worden om de gasten zo weinig mogelijk contact te doen hebben met anderen dan het hof en de regering. Op het vliegveld zullen alleen verte genwoordigers van de persbureaus ANP, AP, UP I, AFP en Reuter worden toegelaten alsmede vier fotografen en enkele mensen van radio en televisie. Het paleis dat als trefpunt is uit gekozen is omgeven door een groot, ondoordringbaar kordon van mare chaussees. De omgeving van het ont moetingspunt is de laatste dagen al uitgekamd. Vandaag vindt het geheimzinnigste bezoek plaats dat een buiten- orR-uusceAc Europeanen in lands staatshoofd ooit aan ons land heeft gebracht. President de Gaulle - e- - en zijn echtgenote zullen slechts korte tijd in ons land vertoeven, doch niettemin worden er zoveel veiligheidsmaatregelen genomen dat het wel lijkt alsof er achter iedere boom in Nederland een OAS'er met een plastic-bom staat. De rijksvoorlichtingsdienst heeft bekendgemaakt dat het echtpaar de Gaulle met koningin Juliana en prins Bernhard het noenmaal zal gebruiken. Men mocht echter niet mededelen in welk paleis dit noenmaal wordt verorberd. Men weet niet waar de Franse president zal arriveren en evenmin is bekend op welke tijd hij aan komt. Men is er echter wel zeker van dat hij komt. Door het nog koude zeewater blijft de temperatuur bij een zuidwestenwind in het kustgebied belangrijk lager dan in het oosten van ons land, waar vrijdag 14 gra den werd gemeten. Naast opklaringen komen ook enkele regen- en onweersbuien voor. Een nieuwe, actieve depressie bereikt vandaag Enge land en doet de zuidenwind in kracht toe nemen, met tijdens het weekeinde nog aanvoer van zachte lucht uit Frankrijk. I Er zal echter nu en dan wat regen vallen, maar dit is toch beter dan de koudegolf die met een vorstlijn van Denemarken naar Zuid-Slavië loopt. Het bezoek wordt aangeduid als „een kort privé contrabezoek". Het noenmaal is een hoogtepunt. Behalve koningin Ju liana en haar man en het echtpaar De Gaulle, zullen de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet aanzitten. Prinses Beatrix heeft geen mazelen meer. De directeur van De Gaulles kabinet en diens echtge note, verschijnen ook aan het noenmaal, evenals de adjudant van de president. De Franse ambassadeur in ons land, minister Luns en echtgenote en de Nederlandse ambassadeur in Parijs zijn enkele andere gasten. Welke de precieze reden van het bezoek is, wordt niet bekendgemaakt. Zoals te verwachten valt ten aanzien van een staatshoofd dat, zoals De Gaulle, per manent naar het leven wordt gestaan, in teresseert men zich meer voor zyn vijan den dan voor zijn vrienden. Die heeft hij trouwens niet in die mate als vijanden. Franse en Nederlandse veiligheidsoffi cieren zijn enkele dagen druk geweest met het bestuderen van de kaart van Ne derland, in de hoop dat zij eventualitei ten kunnen voorkomen. In Haagse krin gen wordt gezegd dat de Franse presi- Het spoorwegverkeer in Frankrijk lamgelegd geweest door een 24-uurssta- king van de meer dan 300.000 man perso neel. De verbindingen werden in een vol ledige chaos gedompeld. Het donderdag avond uitgegeven stakingsparool werd vrpwel volledig opgevolgd. Door het uitvallen van het buurtver keer bij Parijs, waarvan dagelijks duizen den forensen gebruik maken, ontstonden op de wegen naar en in de hoofdstad enor me verkeersopstoppingen, terwijl de me tro de stromen van passagiers nauwelijks DE HOOFDVLOOTAALMOEZENIER rogr. J. F. M. de Sain zal over enkele maanden zijn functie neerleggen. Het epis copaat heeft nog geen opvolger benoemd. FRANKRIJK is van plan om zondag in het Hoggargebergte in de Sahara een on dergrondse kernproef te houden. EEN TSJECHISCHE kikvorsman van 25 Jaar is door het koude water van een ri vier op de Tsjechisch-Oostenrijkse grens naar Hohenau komen zwemmen, waar hij politiek asiel heeft gevraagd. PONOMARENKO, die Sovjet-ambassa deur in Nederland is geweest, gaat zijn .na te Wenen in de internationale orga- gen V00r kernenerSie vertegenwoordi- ?0GE RAAD zal op 23 april het cas- arK f1 °^p behandelen van de Berkelse T9 - die door het gerechtshof te straf?» en levenslange gevangenis- •nedegevSgeneeLd W6genS m°°rd °P k<LZSASf?LAND is een Bulgaar, ze- resteerdnS weSens spionage gear- MORNIKEND A M is de 51-jarige groot- hnnri.iaar lVis G' R- Canada aange- linnïi v?rdacht van verduistering van palingrokerij! "adele Va" een Haarlemse iskon verwerken. Ook de telefoondienst on dervond moeilijkheden door de tallozen, die hun werkgevers wilden opbellen om te vertellen dat zij hun werk niet konden bereiken. Deze 24-uursstaking was bedoeld als protest tegen het besluit der regering om de eisen van het spoorwegpersoneel tot hogere lonen en minder arbeidsuren voor te leggen aan de commissie van „wijze mannen", die de lonen in de staats- en genationaliseerde bedrijven en diensten zal moeten bestuderen. Hierdoor, zo vre zen de spoor wegmensen, zullen de onder handelingen over hun eisen, die thans via een speciale gemengde commissie worden gevoerd, in het gedrang komen. Als gevolg van deze staking gingen in geheel Frankrijk gisteren ongeveer 6ÖD.000 man personeel van de staats- en gena tionaliseerde industrieën en diensten niet aan het werk. De 240.000 stakende mijnwerkers kregen de steun van de Franse kardinalen en bis schoppen/Deze wekten het katholieke be volkingsdeel op de stakers te steunen. Reeds van het begin van de staking af. had de Kerk de stakers gesteund, doch tot dusver had deze steun nog slechts een lokaal karakter gedragen. Het personeel van de aardgasbedrijven in Lacq, in het zuidwesten van het land, waar de produktie in de afgelopen tien dagen reeds was gehalveerd, heeft ge dreigd vandaag het werk volledig neer te leggen als aan hun looneisen geen ge volg wordt gegeven. Inmiddels is de commissie van „wijze mannen" gisteren met haar taak begon nen en werden besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de vakbonden in de mijn-, gas- en elektriciteitsindustrieën. Zacht weer het i medegedeeld door o„tl geldl6 vanavond: J b=n„fn' 'at,er, weer toenemende *7; gevolgd door enige regen. J 'zubw'J k.r?c,ht|ge wind tussen kuS™L 7uid- Voornamelijk in de J luren 5 1,°8:cr<' tempera- ïn0dia0 uur?" °nder 18 44 uur' Maan J J Morgen: zon op 6.52 uur, zon onder der 10.09 uur™ °P E15 «ur, maaT^ J 5 tonido!:Z.°P 6'50UUr' Maan on- J DE GAULLE waar ben ik dent op het militaire vliegveld van Soes terberg zal aankomen en dat hij vandaar met een helikopter naar het niet bij na me genoemde paleis zal worden vervoerd. Om op alles voorbereid te zijn, zal het Franse gezelschap worden vergezeld door enkele zogenaamde „Gorilla's". Dit zijn speciaal opgeleide, schietklare jongens, die de lijfwacht van het staatshoofd vormen. Waarnemers wijzen erop, dat De Gaulle wel bijzondere waarde aan het bezoek aan Nederland moet hechten. Het maken van uitstapjes is in zijn geval geen sine cure. Het is bovendien gevaarlijk. Men weet dat de sterk uitgedunde O.A. S. nog altijd een bedreiging voor het le ven van de generaal vormt. Er bestaan nog drie belangrijke groeperingen van de O.A.S. in Frankrijk. Naar United Press in Parijs vernam, zijn deze groepen ook in het bezoek van De Gaulle aan Neder land geïnteresseerd. De eerste groep staat onder leiding van de voormalige kapiteins René Sergent en Jean Curutchet, de opvolgers van de on langs in München ontvoerde kolonel An- toine Argoud. Tot deze groep behoort waarschijnlijk ook „de kreupele" Georges Watin, één van de vijf nog voortvluchtige leden van het O.A.S.-commando dat de aanslag op De Gaulle van 22 augustus van het vorig jaar uitvoerde. De tweede groep staat onder leiding van oud-kolonel Charles Chateau-Jobert. Hij trad met een groep uiterst rechtse oud soldaten uit de O.A.S. en stichtte de „con tra-revolutionaire beweging" (M.C.R.). De beweging verspreidt nu pamfletten waar in andere O.A.S.-leiders beschuldigd wor den van verraad en communistische ge zindheid. De derde groep, die door de Franse vei ligheidsdienst beschouwd wordt als waar schijnlijk de gevaarlijkste en best ge organiseerde, staat onder leiding van Jacques Achard, de voormalige technische adviseur van de nu gevangen oud-opper bevelhebber der O.A.S., generaal Raoul Salan. Volgens de politie was het waar schijnlijk Achard, die kort voor de Alge rijnse onafhankelijkheidsdag de wan- Dat is, op één cent na, hetzelfde. Maar waarom zoudt U als week- abonnee op het Dagblad De Stem dan niet de meest praktische weg volgen en voortaan per kwartaal betalen? Nü moet U elke week naar de deur, dan één keer per kwartaal. En zelfs dat hoeft niet als U 14 dagen vóór het einde van het kwartaal gireert (no. 1114111). Of nóg gemakkelijker: machtig ons, als U tóch een giro rekening hebt, tot automatische afschrijving. Een desbetreffend machtigingsformulier zenden wij U op aanvraag gaarne toe. Maak het u zelf gemakkelijk: Gisteren zijn de „wintergasten van Artis, de gedurende de strenge vorst bij de dierentuin afgeleverde vogelsweer in de vrijq natuur losgelaten. Met een vrachtauto werden zij naar de kust van het IJsselmeer gebrachtwaar zij op gewekt en weer helemaal gezond de lentezon tegemoet vlogen. De politie gelooft, dat Achard erin ge slaagd is een aantal zogenaamde „Delta commando's" intact te houden en gewa pend en wel naar Frankrijk over te bren gen ten tijde van de grote uittocht van Europeanen uit Algerië. De leiding van de benden is meestal in handen van oud-officieren, de zogenaam de „verloren soldaten", die zich niet bij de „vernedering" van Algerië hebben kunnen neerleggen. Hun commando's be staan uit harde knapen van het vreemde lingenlegioen en extremisten uit Algerië. Men neemt aan dat alle O.A.S.-comman- do's tezamen slechts enkele honderdtallen groot zijn, die kunnen rekenen op passie ve steun van tienduizenden Fransen. Naast deze O.A.S.-groepen, die zich openlijk beroemen op hun aanslagen en gewelddaden, staat de „nationale verzets- raad" van oud-premier Bidault, die zich officieel van het smerige werk distan tieert. President Soekarno zal op 10 mei een bezoek brengen aan Nieuw-Guinea. De Indonesische president zal worden verge zeld van 10 ministers en 15 ambassadeurs uit Djakarta. Het bezoek zal waarschijnlijk 3 of 4 da gen duren. Het is nog niet tot in details geregeld. Behalve Hollandia zal de pre sident met zijn gezelschap Merauke be zoeken en waarschijnlijk ook Biak en Seroei. President Macapagal van de Philippij- nen had een uitnodiging aanvaard om een officieel bezoek aan Indonesië te brengen. Een datum voor het bezoek was nog niet vastgesteld. Van zijn kant is ook president Soekarno van plan de Philippijnen te be zoeken, aldus minister Soebandrio. Communistisch China heeft het nieuwe bewind in Syrië erkend. De regering van Zuid-Korea heeft gis teren bekendgemaakt dat zij is afgetre den. Het kabinet liet generaal Tsjoeng Hi Park, de voorzitter van de hoge raad die de macht in het land uitoefent, we ten dat het afgetreden is om de „morele verantwoordelijkheid" op zich te nemen vc)or de samenzwering tegen het bewind die de vorige week is ontdekt. Woensdag heeft de hoge raad bekendge maakt, dat generaal Joen Koen Kim. ex- voorzitter van de raadscommissie voor buitenlandse betrekkingen, in verband met de samenzwering gearresteerd is. In totaal zijn 21 mensen gearresteerd. Dins dag zei de minister van Defensie, Bioeng Kwoen Park, dat hij van plan was zijn functie neer te leggen in verband met de samenzwering. Een zich noemende „Groep ver ontrusten handelingen Landbouw schap Hollandseveldheeft een Comité Vrienden Platteland" op gericht. De initiatiefnemers willen een stemming over het Landbouw schap, of een uitspraak via rechts gedingen op democratische, waar dige en wettige wijze bewerkstel ligen. Tot deze groep verontrusten behoren volgens een telegram le den van het KNLC (Kon. Ned. Landbouwcomité)de CBTB (Christelijke Boeren- en Tuinders- bond), de ABTB (Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond)de KN BTB (Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond) en het GMV (Ge reformeerd Maatschappelijk Ver bond). Het telegram is ondertekend door de heer A. Lanting uit Zwinde ren. De heer Lanting is secretaris van de vorig jaar opgerichte Na tionale Christelijke Organisatie van Boerenpluimveehouders", een organisatie waar de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders bond zich van distancieert. De eerste vergadering van het nieuwe comité zal maandag a.s. in Amersfoort worden gehouden. Het Duitse circus Sarrasani start op 17 mei in Utrecht zijn tournee door Neder land. De plaatsen die Sarrasani zal aan doen staan nog niet vast. Er wordt een nieuw programma voor bereid met olifanten, leeuwen, ijsberen, kamelen, zebra's, pony's en meer dan zeventig paarden. Aan het programma werken ongeveer 140 artiesten mee. Na de vrijlating van de beide mannen, die dinsdag jl. waren aangehouden omdat er een hiaat was in hun alibi's, gaat de Rotterdamse recherche het accent van het onderzoek in de zaak van de dubbele roofmoord richten op naspeuringen in een iets verdere omgeving. Er wordt namelijk rekening mee gehou den dat belangrijke sporen in het water terecht zijn gekomen. De vijvers en sin gels in de omgeving van het Brekelsveld waar de 38-jarige weduwe en haar acht jarige zoon om het leven werden gebracht waren echter op 8 februari en lange tijd daarna dichtgevroren. Daarom zal nu een uitgebreid onderzoek worden ingesteld in de Waalhaven, het dichtstbijzijnde open water op de dag van de moord. De rivier politie wordt ingeschakeld. Dit onderzoek begint maandag. Hoofdinspecteur C. M. J. van der Weij den, die de leiding heeft over de spe ciale ploeg van 25 speurders, is er van overtuigd dat de dinsdag jl. aangehouden en inmiddels weer vrijgelaten man nen niets te maken hebben gehad met het misdrijf. Het hiaat in hun alibi's was echter voldoende aanleiding om hun han delingen in de bewuste nacht na te gaan en om ieder risico te vermijden heeft de recherche hen daarom vastgehouden. De vader en de stiefzoon hebben daarvoor begrip getoond. Commentaar van hoofdinspecteur Van der Weijden: „Een tegenslag, zoals wij er al zoveel hebben gehad". Als een oppasser van een dierentuin en een olifant een nummertje touw trekken weggeven, wie zou het dan winnen? We moeten het antwoord op die vraag schuldig blijven. Maar het is in elk geval wel een fraaie foto. De beroemde dierentuin van Frank fort aan de Main (waar dr. Grzimek directeur is) had een fotoprijsvraag uitgeschreven voor amateurs. Wie het beste plaatje schoot kreeg... een foto safari van drie weken in de natuur reservaten van Oost-Afrika. De foto van de dikhuid en de oppas ser die hem klaarblijkelijk omver wil trekken heeft niet de eerste prijs ge kregen. Het werd de derde. Maar we vonden het wel het aar digste plaatje. De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw en Visserij hebb enbesloten, op grond van een rapport van deskundigen, af te zien van de oester- en mos selproeven in het Veerse Meer en daarmee van oesterteelt in de Grevelingen. In een brief aan de Tweede Kamer, die het betreffende rapport begeleidt, spreken de bewindslieden hun teleurstelling uit over de ondubbelzinnige uitspraak der deskundigen, dat oesterteelt in de Greve lingen onmogelijk zal zijn. Daarmee ver valt het voornemen om proeven in het Veerse Meer te nemen. Voor beide oude zeegaten geldt dat na de afsluiting de pe riodieke onderbreking van geschikt zout water voor de oesterteelt deze onmogelijk zal maken. Daarmee zijn de grondslagen aan deze projecten ontnomen. De grondslag van bedrijfsuitvoering van oesterkwekers komt hiermee te verval len. De regering wil, mede gezien de zv/are vorstschade van de afgelopen win ter en de daarmee samenhangende onze kerheden op het punt van herinvesterin gen, overgaan tot het op korte termijn uit keren van voorschotten. Deze zullen ge geven worden op de te verwachten fi nanciële uitkeringen aan oesterkwekers, die hun bedrijf nu beëindigen. De richt lijnen zullen zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. De gedachten gaan uit naar vergoeding van de vermogensschade en voorts naar een regeling van de gel delijke tegemoetkoming in de bedrijfs schade. De normen ervan zullen worden gebaseerd op het feit, dat de bedrijfsuit oefening in deze specifieke bedrijfstak geheel onmogelijk zal worden. Ingaande op het denkbeeld om het Veerse Meer geschikt te maken voor proeven met mossel- en oesterteelt wordt opgemerkt, dat hoogstens drie miljoen oesters per jaar of wel tien procent van de tegenwoordige produktie geoogst zou kunnen worden. Deze teelt zou slechts aan enkele personen werk verschaffen en over een aanlooptijd van vijf jaar een in vestering van vijftien miljoen gulden ver gen. Nu op grond van het rapport der deskundigen gebleken is, dat de oesters noch bij Grevelingen noch in het Veerse Meer voldoende constante zoutwateraan- voer zouden krijgen, dient ook dit Veerse- Meerplan te vervallen. Het door de T^lta- dienst, het rijksinstituut voor visserij- onderzoek en de Zeeuwse provinciale wa terstaat uitgewerkte plan voor schelpdie rencultuur in het Veerse Meer, dat dus ook verwatering van mosselen omvatte, moet daarom opzij gezet worden. Ten aanzien van het Grevelingenbekken schrijven de deskundigen, dat niet te voorspellen is hoe de kustlijn en banken- formaties zich voor de dam in het Brou- wershavensegat tussen Goeree en Schou wen zullen ontwikkelen. Daarop zal de uitwatering van de Haringvlietsluizen van invloed zijn. Het staat wel vast, dat het zoutgehalte door het spuien van ri vierwater voor de kust lager zal zijn, dan thans. Na de afsluiting zal de sterkte van de zuidwaarts gerichte ebstroom, die zoeter water meeneemt, afnemen. Dit kan gunstig zijn onder bepaalde omstandighe den, maar de mengingssnelheid van zoet en zout water zal teruglopen. Deze zal bovendien afhankelijk zijn van meteoro logische factoren. Geconcludeerd wordt, dat tegenover een gunstige factor enkele ongunstige factoren staan, die de kans op snelle schommelingen in het zoutgehalte zullen vergroten. Het wordt uitgesloten geacht om vol doende nauwkeurig te voorspellen hoe het zeer gecompliceerde mengingsmecha nisme zal werken. Gezien de verwachte zoetwaterlozing van Oosterschelde op Veerse Meer, welk water voor de oester- proef in dit meer zou moeten worden ingelaten, komen de deskundigen voor de proef tot dezelfde afwijkende conclusie. (Advertenties) AANLEG EN ONDERHOUD^ VAN RAAMSDONKSVEER 01621-590 BREDA 01600-44477

de Stem | 1963 | | pagina 1