PROTESTMARS VAN KOMPELS NAAR PARIJS Eeuwigheid in een kist Zwanikken trekt zich terug uit TVN-bestuur Feijenoord speelt gelijk en wint Parijse melkrijders nu ook in staking gegaan Twee weken Finland De moderne mens en de hoogconjunctuur Deurwaarder legt beslag op plagiaat-haard r.fiiwicrnfin in ppn Betrekkingen weer normaal V andaag KRO- interpellatie Leuze: „Laat Pompidou de mijn ingaan Betaal per kwartaal! De Gaulle overmorgen in Nederland Mild vonnis voor moord in Sprang EL PONCHO DAGBLAD VOOR ZEELAND Akkoord tussen ons land en Indonesië Ettelijke kilometers per dag Zuidelijke wind ÏS mat,se wind ,ussen ™id Saneringsfonds broodbakkerijen opgeheven RELAAS VAN OOSTDUITSE VLUCHTELINGEN Grootmoeder aan touw door een tunnel gesleurd Overal sand Hoofdredacteur Volkskrant niet in Brandpunt Moordzaak Rotterdam Politie houdt 2 arrestanten vast ikwl Bolletje/' 103e JAARGANG No. 24231 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 G lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Tel- 22341 l* ui»*"' - de Zeeuwse"Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat •DONDERDAG 14 MAART 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso: f 9,25 per post excL f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) FRANS MIJNCONFLICT DICHT BIJ OPLOSSING Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren formeel bekend ge maakt, dat Nederland en Indone sië overeenstemming hebben be reikt over het hervatten van nor male betrekkingen en het uitwis selen van diplomatieke missies. De betrekkingen tussen de twee ianden werden op 17 augustus 1960 door Indonesië verbroken. Ook zijn de eerste zaakgelastigden be noemd, die hun regeringen in de resp. hoofdsteden zullen vertegenwoordigen. Het zijn Mohammed Sjarif, die naar Den Haag zal gaan en drs. C. J. Brak man, die Nederland in Djakarta zal ver tegenwoordigen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft mr. Kranen burg (P.v.d.A.) toestemming verleend mi nister-president prof. De Quay te inter pelleren over de gang van zaken rond het Bidault-interview voor de KRO-t.v. De interpellatie wordt vanmiddag gehouden. Op verzoek van mevrouw Van Someren- Downer (V.V.D.) zal ook aan minister Luns en staatssecretaris Scholten worden verzocht de interpellatie bij te wonen, teneinde eventueel aan hen te richten vra gen te beantwoorden. In Franse regeringskringen achtte men het gisteren niet onmo gelijk, dat het mijnconflict zou worden opgelost zonder dat president De Gaulle behoeft in te grijpen. Naar vernomen wordt zijn er voor stellen gedaan, die het kabinet met spoed zou bespreken. Premier Pompidou heeft inmiddels een onderhoud gehad met de president en de directeur-generaal van de nationale steenkolenindustrie. Het Franse kabinet heeft woensdag een drietal besluiten genomen ten aanzien van de staking van de mijnwerkers. Op een volgende kabinetsvergadering zal een secretaris-generaal voor de energievoorziening worden benoemd. De regering zal in een interministeriële commissie een Franse energiepolitiek op lange ter mijn uitwerken, eventueel in Europees verband. 5? Dat had U niet gedacht, maar waar is het: elke huisvrouw loopt elke dag heel wat kilometers alleen al in haar huis. En net als zij boven is: natuurlijk wéér de bel. Ook één maal per week (als U weekabonnee van het Dagblad De Stem bent) van onze bezorger. Dat belletje kunt U althans voorkomen als U „overschakelt naar kwartaal". Doe dat, want het is gemakkelijk, modern en praktisch: dan wordt eens per 3 maanden een kwi tantie aangeboden. Tenzij U 14 dagen voor het einde van het kwartaal gireert (no. 1114111). Voorts zal een commissie van deskundi gen onder leiding van de commissaris- generaal voor het economische plan op korte termijn een vergelijkend rapport opstellen over de loonsituaties in de ge nationaliseerde en in de particuliere in dustrieën. Tenslotte is de minister van Financiën belast met het geven van een overzicht van de financiële toestand van de grote ondernemingen in de openbare sector en van de maatregelen die op grond daar van moeten worden genomen. Tegen de ochtendschemering is giste renmorgen een bijna acht km lange stoet auto's met stakende arbeiders uit de jjzer- mijnen in Lotharingen naar Parijs ver trokken, om daar op het plein voor de Dome des Invalides te demonstreren. De mijnwerkers willen een loonsverho ging van elf procent en kortere arbeids tijd, de Franse regering heeft tot nu toe 5.6 procent loonsverhoging aangeboden. Even na middernacht begonnen de auto's en de mijnwerkers uit de omliggende plaatsen in de mijnstad Peinne, het ver zamelpunt, binnen te stromen. De orga nisatoren van de „mars naar Parijs" dron- Maak het u zelf gemakkelijk: TE HILVERSUM is de meubelfabriek N. K.F. door brand verwoest. De schade loopt in de tonnen. DE SJAH van Perzië heeft, ter gelegen heid van de geboorte van zijn dochter, een grote amnestie afgekondigd. Als ge volg hiervan zullen ongeveer 15.000 ge vangenen op vrije voeten worden gesteld. HET TARIEF van daggeld (call money) is met ingang van gisteren met een half procent verhoogd tot anderhalf procent. m verband met krapte op de geld markt in ons land. w NAPELS heeft een 35-jarige vrouw et leven geschonken aan een vierling 3°n8ens en twee meisjes. Moeder er5n maken het goed. Het echt paar, Guadagni, had al drie kinderen. TE WANROIJ is onder varkens mond- en klauwzeer geconstateerd. 5S °VERSTROMINGEN die zich in Vir- Tennessee en Alabama hebben oorgedaan, zijn minstens negen mensen lozen gekomen. Er zijn 30.000 dak- vl^N^gelegen streek van Australisch 'l?-Guinea heeft men een tot nu toe a stam ontdekt. Zij zijn noma ien en gebruiken stenen bijlen. KNMThtinf^m!degedeeld d0°r het 5 KH.M.Ï geldig tot vanavond: vrj, veel bewolking met plaatselijk enige regen. In de westelijke provin- Ov'erw hè» zuidoosten zachter. 5 I S»3Krur°n °nder 1841 uur- Maan J 1 20tl op 8,57 uur-Maan onder gen er bij de mannen op aan ordelijk, kalm en gedisciplineerd op te treden, en kregen te horen welke leuzen zij het beste konden roepen, waaronder kreten zijn als „Laat Pompidou de mijn ingaan". Tegen half zeven zette de stoet van 500 taxi's, met meer dan vijftienhonder sta kers, zich in beweging onder gejuich van honderden toeschouwers. Voorop reed een busje met een spandoek met de waar schuwing: „Opgelet, konvooi met arbei ders uit de ijzermijnen". In de stoet re den ziekenwagens met dokters en repa ratiewagens mee. De 295 km naar Parijs werden voor de middag afgelegd. De arbeiders waren al len in werkkleding. Terwijl hun afvaar diging met de Franse minister van In dustrie, Michel Maurice Bokanowski, over de stakingseisen aan het onderhan delen was, aten de mijnwerkers het brood op dat de bakkers van Lotharingen hun gratis hadden verstrekt. Het is vandaag de veertiende dag van de Franse mijnwerkersstaking. Gistèren- middag was de staking het voornaamste onderwerp van de wekelijkse kabinets vergadering. Een beeld van de intocht van de stakende mijnwerkers uit het mijngebied in Lotharingen in Parijs: langs de straten stonden vele Parijse arbeiders om van hun loyaliteit blijk te geven. Bij het binnentrekken van de noord oostelijke voorstad Pantin van Parüs werden de mijnwerkers ingehaald door arbeiders van de langs hun weg gelegen fabrieken, die blijken van hun sympathie en solidariteit gaven. De werkers van de ijzermijnen in Lotharingen werken, in te genstelling tot hun 240.000 collega's in de kolenmijnen, niet in een genationaliseerde industrie. De 20.000 ijzermijnwerkers wil len hoger loon en garanties tegen het sluiten van hun mijnen. Veel Parijse melkwinkels zaten woens dag zonder melk omdat de vervoerders van de grote melkbedrijven 24 uur staken voor loonsverhoging. Verscheidene melk boeren zijn hun melk zelf gaan halen. De vervoerders hebben erin toegestemd wel melk te leveren aan ziekenhuizen en kinderbewaarplaatsen. Ook in Finland wordt nog gestaakt. De stakende Finse ambtenaren he"bben woensdag de olie-invoer afgesneden en zijn voornemens de regering onder druk te zetten. Twintigduizend ambtenaren zijn in sta king gegaan. Een 80.000 ambtenaren wacht nog op de dingen die komen. Het meren deel tracht evenwel een staking te ver mijden. Het scheepvaartverkeer is verlamd door de staking van douane-ambtenaren. De regering heeft woensdag informele contacten gemaakt met stakende vak- bondsorganen en zij die voor morgen een staking hebben uitgeschreven. In Brussel op een tentoonstelling, welke gewijd is aan sport en vrije tijdsbesteding, kan men naast ten ten, caravans en zeilboten ook vliegtuigen zien en kopen Vakantie-uitrusting voor de mo derne mens Volgens de huidige plannen zal president De Gaulle overmorgen bij koningin Juliana lunchen, al dus meldt de correspondent van „Reuter" uit Parijs. Men doet erg geheimzinnig over het vertrek van de president. Als redenen noemt men, dat het hier om een geheel particulier bezoek gaat en dat de politie van mening is dat er nog steeds alle reden is voor zeer grondige veiligheidsmaatrege len om de president te beschermen tegen een moordaanslag. De president heeft de koningin 32 jaar geleden voor het eerst ontmoet, name lijk aan een lunch ten tijde van de ope ning van de koloniale tentoonstelling van 1931 in Parijs. De toen 41-jarige De Gaulle zat aan die lunch naast prinses Juliana die koningin Wilhelmina naar Parijs ver gezelde voor de opening van de tentoon stelling. Volgens de correspondent van Reuter verstaat president De Gaulle Vlaams. (Van onze verslaggever) Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft woensdagmorgen de 28-jarige Mari v. d. Sch. uit Sprang, die op de avond van 1 september 1961 Antonie en Hein van Zeist aan het Oosteinde in Sprang met een gewicht van twee kilo van het leven beroofde, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. De Bossche rechtbank veroordeelde Ma ri v. d. Sch. 15 maart van het vorig jaar tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering, Op 2 juli van het vorig jaar werd v. d. Sch. bij arrest van het hof conform het vonnis van de rechtbank veroordeeld, maar tevens werd daarbij een psychia trisch onderzoek gelast. De advocaat-ge neraal bij het Bossche hof eiste veertien dagen geleden, toen de behandeling werd voortgezet en een psychiatrisch rapport over verdachte werd uitgebracht, een ge vangenisstraf van 12 jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. KONINGIN ELIZABETH van Engeland heeft aan premier Menzies van Australië de „most noble order of the thistle" ver leend, waardoor hij in de adelstand is ver heven en recht heeft op de titel „sir". De komst van de Utrechtse deur waarder verleende de Voorjaarsbeurs dinsdag een geheel apart tintje. Hij kwam daar niet als bezoeker. Integen deel, getooid met de versierselen, die zijn eerbiedwaardige ambt extra luis ter bijzetten, kwam hij in de Juliana- hal „in volle beurs" beslag leggen op een daar geëxposeerde kolenhaard. De haard moest dit lot ondergaan, omdat hij een getrouwe kopie zou zijn van een model van een andere fa brikant, die ook ter beurze expo seerde. Deze beslaglegging kreeg een ver volg voor de rechtbank in Utrecht. De pleiter van de firma die het duplicaat had tentoongesteld, gaf toe dat de haarden op het eerste gezicht veel op elkaar lijken, maar hij legde er de nadruk op dat zij op detailpunten verschillen. De haard heeft een ge heel ander verbrandingsprincipe. De advocaat van de benadeelde haardenindustrie deelde mee, dat de beide firmanten van de andere fa briek vroegere werknemers zijn van de n.v. Bronco. Zij hebben aan de ontwikkeling van de bewuste haard zelf meegewerkt. Hij was van mening dat de firmanten het ontwerp een voudig hebben meegenomen en het zich wederrechtelijk hebben toege- eigend. De persident zal zo spoedig moge lijk uitspraak doen. Het landelijke saneringsfonds broodbak kerijen wordt per 1 mei opgeheven; het aparte Friese saneringsfonds blijft nog tot 1 december bestaan. Het bestuur van het bedrijfschap voor het bakkersbedrijf heeft hiertoe besloten. Het landelijke fonds is opgericht om de reeds vóór de tweede wereldoorlog begonnen sanering verder te stimuleren door het verstrekken van uitkeringen bij opheffing en samenvoeging van bakkers bedrijven. Geschil over C.A.O. Bij twee bakkersbedrijven met filiaal verkoop in Den Haag is tussen directie en winkelpersoneel verschil van mening ontstaan over de toepassing van de nieu we C.A.O. voor het bakkersbedrijf. Het gaat om de egalisatietoeslag voor het win kelpersoneel, die naar gelang van de func tie varieert van f 2 tot f 3,50 per week en bedoeld is als compensatie voor het niet hebben van een vijfdaagse werkweek. Volgens de werknemers weigeren de di recties uitkering van deze toeslag. De di recties zeggen dat men nog zoekt naar de wijze van uitvoering der onderhavige be paling, die het gunstigst is voor het in hoofdzaak vrouwelijke winkelperso neel. Dertien Oostduitse vluchtelin, gen, die een inmiddels ontdekte tunnel hadden gegraven om naar West-Berlijn uit te wijken, hebben op een persconferentie in West- Berlijn gezegd, dat de uren die ze in de tunnel doorbrachten op „een eeuwigheid in een kist" le ken. De vluchtelingen brachten twee uur door in het westelijke einde van de tun nel, dat ze niet durfden verlaten totdat politie uit het Westen kwam. Onder de vluchtelingen was een blin- de vrouw die geleid werd door haar zus- ter: een zeventigjarige grootmoeder die bewusteloos aan een aan haar benen ge bonden touw werd voortgetrokken, en twee jongens, die was aangezegd net te doen of ze haasje-over speelden. De vluchtelingen hadden vijf maanden aan de tunnel moeten werken. Het werk was gedaan met een schop door een 42-jarige handwerksman die door zwakke gezondheid geen geregeld werk kon doen, en een 20-jarige student in de medicijnen. Het laatste stuk van de tunnel werd gegraven met de handen, omdat de vluch telingen bang waren dat de Vopo's boven het spitten zouden horen. De tunnel liep onder drie prikkeldraad versperringen door vanuit het huis zon der kelder van een 45-jarige Oostberlij- ner die vóór de oprichting van de muur op 13 augustus 1961 in West-Berlijn werk te, naar een tuin achter de winkel van een Westberlijner in de wijk Reinicken- dorf in de Franse sector. Het huis had maar vier kamers en toen de tunnel klaar was zat het onder tot boven vol zand dat van de tunnel af komstig was. „We konden begrijpelijker wijs niet op een andere manier van het zand af komen. In de kasten zat zand, in de bureauladen zat zand, in de keukenkas ten zat zand", vertelde één der vluchte lingen. Aanvankelijk had men de grootmoeder van één der vluchtelingen op een slap luchtbed gelegd waaraan een touw was bevestigd, maar de vrouw rolde eraf en men bond het touw om haar benen om haar zo door de tunnel te trekken. Ze had geroepen dat men haar de henen uit het lyf trok, waarna ze het bewustzijn had verloren. „Maar", zo vertelde de lei der van de groep, „we konden niet an ders. Van terugkeren kon geen sprake zijn". Voor de vlucht leefden allen, die mee zouden gaan, in angst en vrees te worden betrapt. Kort voor Kerstmis, zo vertelden de vluchtelingen, „kwam er een man naar het huis, die zich voorstelde als een re chercheur. Hij zei dat hij wist dat aan een tunnel werd gebouwd en eiste 1000 mark zwijggeld. Hij vertelde dat hij de andere dag zou terugkomen om ons aan de politie over te leveren, maar we zagen hem niet weer. Ik geloof niet dat hij van de politie was. 55 (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Naar dezer dagen bekend werd ligt het in de bedoeling van de redactie van het KRO-actualiteitenprogramma „Brand punt" om de komende aflevering op vrij dag 15 maart a.s. te wijden aan de com merciële televisie. Men had het plan opgevat de kijkers te confronteren met enige buitenlandse voorbeelden op het gebied van reclame presentatie via het beeldscherm. Daar naast zouden twee vooraanstaande katho- (zie sportpagina) (Van onze correspondent) Hoewel de Rotterdamse politie er verre van zeker van is, dat de twee mannen, die zij in de nacht van maandag op dinsdag heeft gearresteerd, als daders van de dub bele roofmoord, die nu iets meer dan een maand geleden in Rotterdam-Zuidwijk is gepleegd, moeten worden aangemerkt, houdt zij deze mensen vast, totdat uit sluitsel is verkregen over een vaagheid in het door hun verstrekte alibi. Hun' verklaringen en die van enkele familie leden spreken elkaar op bepaalde pun ten tegen. Deze kwestie wordt nu uitge zocht; binnen enkele dagen is daarvan het resultaat, al of niet gunstig voor de poli tie, te verwachten. De namen van de twee mannen zijn ge durende het gehele onderzoek en van de eerste dag af, herhaaldelijk naar voren gekomen, zonder dat er nu direct aan leiding was tot daden over te gaan. Een nieuwe tip bracht verandering in deze opvatting. De mannen zijn ondervraagd en inmiddels wordt hun kleding en een auto onderzocht. De beide mannen komen uit één gezin en passen in de theorie van de politie dat de daders uit de omgeving van de vermoorde weduwe en haar zoontje af komstig moeten zijn. Nochtans verklaart de politie met grote nadruk, dat het na gaan van de tegenstrijdige verklaringen evengoed ontlastend materiaal voor de beide mannen kan opleveren. De werk zaamheden van het speurwerk worden dan ook niet op deze twee mensen ge concentreerd. Het onderzoek meer in het algemeen wordt krachtig voortgezet. Inmiddels heeft dit onderzoek tot een negende arrestatie geleid in verband met andere misdrijven. Een nauwkeurig voor bereide overval kon worden voorkomen, een geval van oplichting kon worden op gehelderd en juist dezer dagen vond de negende arrestatie plaats en wel van de 30-jarige souteneur A. G. De man was een van de velen, waarop de aandacht van de politie in verband met de moord zaak was gevestigd. Nog steeds houdt deze dubbele moord de gemoederen in Rotterdam bezig. Na een eerste buurtonderzoek in de week na de moord, is de politie met een tweede, meer indringender onderzoek begonnen. Toen vorige week eindelijk de sneeuw was verdwenen, werd ook het terreinon- derzoek hervat, waarbij het in het bijzon der ging om het opsporen van het moord wapen en de sleutels van de weduwe. De bedoelde arrestaties zijn overigens niet een gevolg van eventueel bij het terrein- onderzoek gevonden voorwerpen. lieke figuren worden uitgenodigd hun mening te vertolken over de voor- en nadelen van de commerciële televisie. Men had daarvoor een uitnodiging gericht aan de bekende Nijmeegse hoogleraar nrof. dr. E. J. Leemans, lid van de vorig jaar ingestelde programma-adviesraad van de KRO, en de heer J. M. Lücker, hoofd redacteur van „De Volkskrant". Men meende in hen twee bekwame antipo den te hebben gevonden, die in volko men vrijheid hun mening konden uitspre ken over de veelbesproken commerciële t.v. Thans vernemen wij dat de heer Lücker zijn aanvankelijk gedane toezeg ging heeft ingetrokken. De heer Lücker wenste op zijn besluit geen commentaar te geven. In zijn plaats wordt nu naar een andere gesprekspartner gezocht, die zich in de afgelopen periode ten gunste van de commerciële t.v. heeft uitgespro ken. Wij denken hier allereerst aan de Nijmeegse hoogleraren Vroom en Schlich- ting. In verband met de terugtreding van de heer Lücker is het interessant op te mer ken, dat het Tweede-Kamerlid van de K. V.P., de heer Joh. Zwanikken (commissa ris van „De Volkskrant"), zich dezer da gen uit het hestuuifvan de „Stichting Te levisie Nederland" heeft teruggetrokken. Hij vond het onjuist om als gedelegeerd commissaris van „De Volkskrant", een rechtspersoon welke aandelen heeft in de n.v. Mij. voor Televisie Reclame T.E.R., tevens zitting te hebben in het stichtings bestuur. Hij rechtvaardigde dit ontslag door erop te wijzen, dat hij de schijn wil de vermijden, dat een commercieel ge- interesseerde rechtspersoon ook maar zij delings invloed zou kunnen uitoefenen in de stichting T.V.N. Insiders verwachten voorts dat het hoofdbestuur van de K.A.B. dezer dagen middels een publikatie in haar eenmaal in de veertien dagen ver schijnend bondsorgaan „Ruim Zicht" zijn mening kenbaar zal maken over de com merciële televisie. Tot nu toe heeft de K.A.B. zich steeds buiten discussie gehou den. (Advertenties) GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi

de Stem | 1963 | | pagina 1