..Bidault in het beeld: zender eruitdreigde staatssecretaris Bidault vraagt politiek asiel in West-Duitsland t Verontwaardigde mr. Van Doorn: ernstige zaak STUK VOORLICHTING AAN DE KIJKERS ONTHOUDEN Explosie in Westduitse metaalfabriek: 19 doden kracht DA Nederland bouwt weer buizen Contingentering niet in handen van provincie Regering geeft vandaag commentaar „UITING VAN GEZUIVERDE ATMOSFEER ONTDEKTIN BEIEREN Zaak Argoud nu helemaal uitgezocht55 18 tfficier-vlieger tievcn liggen :n veelzijdige deuren voor gelegd voor samenleving n is ook zijn het heden woordiger- j idist i gbouw N.V. 5RECHT DAGBLAD VOOR ZÊELAND Geen begrip De Gaulles bezoek: Krimpende wind Verbazingwekkend teleg ram Diocesane KAB- bestuurders onderscheiden Auto door ijs drie doden 10-tal arrestanten in Belgische taalstrijd SUEDE JASJES 139.-169!-189.- t daarbij geheel en over zee, maar in de NATO. Ook paf de vliegvelden -ossiemouth, Sola rend, vol afwisse- :r niet in de lucht :s in het squadron, vigheid die alleen k, is zijn element, landant te hebben ijgen om zelfs als Als squadron- verantwoordelijk verantwoordelijk van de tot zijn de geoefendheid lersoned. Zo doet ervaring op, die elijke waarde en ebben, dan is de van adelborsten, d. Land, Lange 3-814261 (toestel verstrekken. 'E/ oor ons bedrijf T 1, BREDA g op damesconfec- >dig te reflecteren. STRAAT 1, BREDA bekend internationaal J een van de provincie N.- eeland. ing in een soortgelijke t pasfoto onder no. van onze afdeling ge E s irrichten van lichte Teen lopende band- weken duurt (gedu- oed loon verdiend). sn luchtige afdeling oensdrecht, Breda - •echt en St. Philips- It rechtstreeks met tetaalindustrie zijn >n 20 uur bij: ;en op Zoom, TeL 103e JAARGANG No. 24228 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, c J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 11 MAART 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau ^7 de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VIaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) K.R.O. ZWICHTTE VOOR REGERINGSVETO Met uitzondering van De Volks krant kon zaterdag geen der lan delijke bladen begrip opbrengen voor het verbod van de regering, om het interview met Bidault op het televisiescherm te brengen. Trouwens, wie er zaterdagavond kennis van nam, hoe de KRO dit interview had willen verpakken, begrijpt er nog minder van, hoe hier gevaar kon optreden voor de veiligheid van de staat, de open bare orde of de goede zeden. En evenmin, hoe „een bevriende mo gendheid" daardoor met recht en reden verstoord kan worden. Het Parool merkte scherp op: „Wil president De Gaulle van zo'n uit zending een zaak van de grote internationale politiek maken dan moet de Nederlandse regering hem vooral het recht laten zich op die manier belachelijk te maken. Nu tracht zij (waarom eigenlijk?) die mogelijkheid aan De Gaulle te ont houden en neemt zelf, vrijwillig, de rol van de schertsfiguur op zich." Op vragen om commentaar op het geen de voorzitter van de K.R.O. zaterdagavond over de feitelijke gang van zaken bij het ingrijpen van de re gering ten aanzien van de voorgenomen uuitzending van het B.B.C.-interview met Bidault heeft meegedeeld, heeft de rijks voorlichtingsdienst geantwoord, dat de regering bereid is dit commentaar te geven zodra zij over de tekst van het gesprokene beschikt. In de loop van vandaag maandaag zal een communiqué worden verstrekt Franse regeringsvoerders hebben gezegd dat zij het aanstaande bezoek van president De Gaulle aan Neder land zien als een „zuivering" van de gespannen verhoudingen tussen Frank rijk en Nederland, die is ontstaan na het Franse veto over de Engelse toetreding tot de Euromarkt. Volgens de woordvoerders was de Nederlandse bereidwilligheid om nauwe re banden tussen de Afrikaanse landen en de E.E.G. goed te keuren een be wijs van de ..gezuiverde atmosfeer" tussen de beide landen. IAN MIKARDO, lid van de Engelse La- bourleiding, heeft voorspeld dat zijn par tij de komende verkiezingen zal winnen en dat de nieuwe Britse regering dan zal overgaan tot erkenning van Oost- Duitsland. IN DEN HAAG zijn uit een villa juwe- i09^nDf\S¥.raden gestolen ter waarde van I zd.uUü. De bewoners waren afwezig. PRESIDENT SOEKARNO zal in Makas sar het eredoctoraat in de politieke we tenschappen ontvangen wegens zijn „suc cesvol optreden in de kwestie Nieuw- GuineaDe overdracht van dit gebied op 1 mei zou hij voornemens zijn bij te wonen. TWEE UTRECHTSE advocaten willen het gasbedrijf van Culemborg aanspreken voor twee vergiftigingsgevallen met do delijke afloop. Volgens het bedrijf is de vorst hieraan echter schuldig. BIJ EEN hevige brand, die een gedeelte van Singapore in de as heeft gelegd, zijn ongeveer 1800 mensen dakloos geworden BOORDAT een Peruviaanse rivier bui ten haar oevers trad. is de stad Ica over stroomd. De vermoedelijke schade be draagt vijf miljoen dollar. FRANSE KERNGELEERDEN zouden voorbereidingen treffen voor een nieuwe ondergrondse kernproef. Premier Nehroe heeft verklaard dat India ook een kern bom kan maken „Maar we doen het niet", zei hij. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond opge maakt gisterenavond 23.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, later toe nemende bewolking en kans op re gen. Overwegend matige naar rich tingen tussen zuid en oost krimnende wind. Over het algemeen iets lagere temperaturen. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Matige tot krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind Wisselend bewolkt met neerslagvla gen. Maximumtemperaturen van 8 tot 13 graden. Vandaag: zon onder 18.36 uur. Maan op 19.49 uur. Morgen: zon op 7.04 uur. Maan on der 8.15 uur. (Van onze radio- en lv-redactie) Sinds de bekendmaking van de staatssecre taris mr. Y. Scholten, dat de regering bezwaar had tegen de uitzending van het BBC-interview met Bidault in de actualiteiten-rubriek „Brandpunt" van de KRO en het dreigement dat de regering anders maatregelen zou nemen krachtens artikel 20 van het televisiebesluit. wachtten miljoenen kijkers zaterdagavond met spanning af hoe de KRO zou reageren. Om streeks half negen verscheen de voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn voor de came ra's en deelde mede, dat men gezien de ernst van de maatregelen, waarmede de staatssecre taris die zoals spreker zei over enkele dagen Tijdens deze toespraak tot de kijkers releveerde de heer Van Doorn dat de staatssecretarissen Scholten en Van Houten, resp. van O. K. en W. en van Buitenlandse Zaken, er donderdagmiddag jl. bij hem op hadden aangedrongen de voorgenomen uitzending niet te laten doorgaan. Zij zeiden op de KRO-voorzitter geen pressie te willen uitoefenen, maar er wel op te willen wijzen, dat de regering het op prijs zou stellen, als de KRO zijn voornemen zou laten varen. Mr. Scholten verklaarde voorts, dat er geen sprake van kon zijn een regeringsveto ook maar te overwegen. Deze pressie deed de KRO besluiten een andere en haars inziens meer verstan dige weg te volgen door de heer Neu- man gelegenheid te geven te vertellen wat hij van plan was en namens de KRO aan dit Bidault-interview als commentaar toe te voegen. De kijkers konden dan zelf een oordeel vormen over de manier waar op de KRO dit Bidault-interview had wil len presenteren. GEEN SYMPATHIE de Tweede Kamer gaat voorlichten over de vrije meningsuiting besloten had de uit zending van het interview niet te laten door gaan. Dat door het ingrijpen van de overheid de kijkers deze voorlichting werd onthouden, aehtte de heer Van Doorn in een democratisch land, waar vrijheid van meningsuiting en in formatie als een kostbaar goed worden be schouwd, een ernstige zaak. De KRO tekende daartegen dan ook een krachtig protest aan en hoopte dal gezaghebbende mensen uit kringen van wetenschap en journalistiek deze zaak aan een ernstig onderzoek zouden onderwer pen. waarna tenslotte de gehele rubriek „Brandpunt" werd teruggenomen. Tijdens een persconferentie na afloop, vernamen wij, dat deze rubriek niet uit rancune was teruggomen. Aangezien de KRO-beslis- sing pas zaterdagavond om zeven uur was gevallen, moesten de technici de films voor deze KRO-rubriek gaan demonteren. Toen bleek, dat bij dit haastwerk de tekst niet meer synchroorf liep met de onder werpen, werd tenslotte besloten de gehele rubriek terug te nemen. De heer Van Doorn verklaarde, dat hij zaterdag uitvoerig overleg had ge pleegd met juridische raadslieden en voorts van de regeringscommissaris voor radio en televisie, de heer Var De heer Van Doorn was hogelijk ver baasd toen hij vrijdagavond een telegram ontving, waarin werd meegedeeld dat de ministerraad de uitzending (die men nota bene nog niet gezien had) beschouwde als een programma dat „gevaar kon opleve ren voor de veiligheid van de staat en de openbare orde". Indien de uitzending doorgang zou vinden achtte de regering zich genoodzaakt tot toepassing van arti kel 20 van het televisiebesluit of „zo no dig andere maatregelen". Dit artikel 20 noemde de heer Van Doorn geen gering dreigement, want de minister kan de overtreder van dit artikel voor bepaalde tijd van de uitzendingen uitsluiten. Ook kan de minister een zend machtiging intrekken en daarbij de om roepvereniging van het lidmaatschap van de N.T.S. vervallen verklaren, terwijl bo vendien de personen die medewerking aan deze uitzending hebben verleend, verbieden aan t.v.-uitzendingen mee te werken. (Van onze verslaggever) De herdenkingsbijeenkomst van de dio cesane K.A.B. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, zaterdag in Scheveningen gehouden: hield het midden tussen een vrolijke begrafenis en een treurig feest. De reden hiervan was, dat de viering van het 75-jarig bestaan door geen eeuwfeest te zijner tijd gevolgd zal worden. Er zal zelfs geen 80-jarig bestaan zijn. omdat de diocesane bonden volgens het structuurplan voor de K.A.B.zullen wor den opgelost. Iets van weemoed om een verdwijnende organisatievorm was daar door onmiskenbaar aanwezig, maar ge lukkig bleek er ook voldoende elan aan wezig te zijn. dat een belofte voor de toe komst. met nieuwe organisatievormen, inhoudt. Verbondsvoorzitter Middelhuis consta teerde dit met blijdschap tegenover de 100 000 K.A.B 'ers vertegenwoordigende kaderleden. Daarvóór was de voorzitter van „de Haarlemse bond" de heer Joh. Korting, door minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, voorzien van de versierse len van ridder in de orde van Oranje- Nassau. Behalve deze koninklijke onder scheiding werden aan de bestuursleden W. S. van Bergen Henegouwen en L. J. van Jaarsveld de versierelen van ridder in de orde van Sint-Sylvester overhan digd Behalve de rede van dr. Veldkamp, wel ke de lezer elders in ons blad aantreft, was de speech van de heer Middelhuis een hoogtepunt tijdens het congres. Hij hield een begeesterde pleitrede voor het structuurplan, dat weliswaar bestaande schakels zal doen verdwijnen, doch dat van kader en leden een persoonlijke, krachtige inzet omwille van een goede zaak zal blijven vragen. De bisschop van Rotterdam, mgr. Janssen, maakte een ge deelte van de vergadering mee. Op het Vaenermeer in Zweden r ?en auto door het ijs gezakt Drie inzi. len kwamen om het leven. De vierde wist zich te redden. De heer Neuman verklaarde, dat ook vandaag nog het BBC-interview met de hele Britse omlijsting de moeite van het vertonen waard was. Soms duikt daarover het misverstand op dat de uitzendende instantie heimelijk sympathie koestert voor mensen en dingen op het beeld scherm. Spreker verklaarde daarom uit drukkelijk, dat de KRO slechts het tegen deel van sympathie koestert voor de heer Bidault en zijn „verzetsraad". De inhoud van het vraaggesprek is door haast alle kranten ter wereld gepubliceerd. Maar wat de kranten niet konden, dat kan de t.v. wel, namelijk een indruk geven van de verdwazing, die zich van deze verbit terde, oude ambitieuze ex-politicus heeft meester gemaakt. Naar de overtuiging van de heer Neuman is Bidault, die zulke opvattingen huldigt over de rol van de oppositie, nimmer een democraat ge weest. Dat in beeld te kunnen brengen, was daarom een stuk nuttige voorlichting. Na deze, zeker niet minder belangwek kende uiteenzetting, dan het met span ning verwachte Bidault-interview, ver scheen het storingsdia op het scherm, We houwen weer! Zon, wind en depressies hebben de vorst uit de ncht, uit de grond en uit de stenen verjaagd. De bouwactiviteit, die vele weken lang heeft stil gelegen, komt vanaf vandaag weer goed op gang. De metselaars en de opperlui gaan de steigers weer op. Veen de verzekering had gekregen dat bij vertoning van het interview de zender „eruit gedraaid" zou wor den. Deze black-out kon misschien wel de gehele avond duren en dan had de KRO geen gelegenheid gekregen om de kijkers een toelichting te ge ven. „Men heeft de KRO het pistool op dc borst gezet door deze wijze van hande len", merkte de heer Van Doorn op. Ove rigens bleek, dat zowel België als Duits land dit interview wel hebben uitgezon den. De KRO-voorzitter betwistte niet het recht en zelfs de plicht van de rege ring om de aandacht te vestigen op de facetten van bepaalde uitzendingen. De partijraadsvergadering van de K.V.P. heeft zaterdag in Utrecht op voorstel van het partijbestuur een resolutie aanvaard, waarin voor de komende jaren vooralsnog de bouw van minimaal 45.000 wo ningwetwoningen per jaar wordt gevraagd. De resolutie dringt voorts aan op het inzetten van alle beschikbare middelen om de bouw produktie te vergroten. Daarbij dient terwille van een zo groot •uogelijke produktie de bouwcapa- iteit ook regionaal te worden be ien. De woningbouw, zo luidt het oorts, moet het meest urgente on- lerdeel zijn van het beleid van het nieuwe kabinet. ONTSTELTENIS! n „v t j i 4.- De partijraad heeft vrijdag en zaterdag In de kringen van creatieve televisie- ,rote aandacht aan de (woning)bouwpro- medewerkers heerst hevige ontsteltenis qemen besteed. De woningbouwspecialist en grote ontstemming over het feit dat an de Tweede-Kamerfractie, de heer de regering bezwaai heeft gemaakt tegen \ndriessen, lichtte de resolutie toe en uitzending, aldus het gehandelde de uitgebrachte voorstellen A.N.P. Dit blijkt uit een zondag door de van de kringen. Hij beklemtoonde dat de K.Y.P. vraagt 45000 huizen per jaar (Van onze parlementaire redactie) 5? 55 beroepsvereniging van creatieve televisie medewerkers, de „Groep 73". uitgegeven communiqué, waarin wordt gezegd dat het bestuur „in hoge mate ontsteld en ontstemd is over de inbreuk op de vrij heid van voorlichting via de televisie". „Het bestuur van deze beroepsvereni ging, waarbij vrijwel alle creatieve tele visiemedewerkers zijn aangesloten, meent dat uit dit regeringsingrijpen een veront rustende miskenning blijkt van het ver antwoordelijkheidsbesef der programma makers in het algemeen en in het bij zonder van degenen die in de Nederland se televisie de televisiejournalistiek be oefenen", aldus het communiqué. kloof tussen bouwproduktie en bouwbe hoefte in de toekomst beslist niet ver groot mag worden. „Geen man-uur in de bouw mag meer verloren gaan", zei de heer Andriessen, die niet verheelde dat Nederland vóór 1970 wel niet uit de wo ningnoodmisère zal geraken. Ten aanzien van zijn verlangen naar 45.000 woning wetwoningen en de bouw van meer ge subsidieerde woningen voor de midden groepen merkte hij op, dat de K.V.P. de financiële consequenties daarvan zal die nen te aanvaarden. Hetzelfde geldt t.a.v. een door de K.V.P. gewenste verlaging van de rente van de sociale woningbouw. De heer Andriessen verlangde ook het De deining rond de Franse ex- premier Bidault houdt niet op: na Engeland en Nederland krijgt nu West-Duitsland een rol in de kwestie. Bidault houdt zich daar thans namelijk op en gisteren heeft iedereen enkele uren lang geloofd dat hij daar was gearresteerd. Dat bleek niet waar te zijn: de Beierse minister van justitie, die in een geweste lijke partijbijeenkomst sprak, had zich niet erg duidelijk uitgedrukt. Zo juist was vastgesteld waar Bidault zich bevond (in het Beierse Steinebach, aan de Worth- see) en minister Junker maakte dat snel wereldkundig, om geruchtvorming tegen te gaan. Het huis waar Bidault was aangetrof fen, was onder politiebewaking gesteld, zei hij, en daaruit werd afgeleid dat De Gaulles vijand gepakt zou zijn. Dat bleek echter niet zo tez ijn. Uiteraard houdt de Westduitse politie wel nauwgezet een oogje in het zeil en Bidault zou dan ook slechts een beperkte bewegingsvrijheid genieten, maar van arrestatie is geen sprake. Bidault bevindt zich in het huis van een Nederlandse journalist, Heinz Nou- huys. Deze zei dat Bidault niet te spre ken was. Een artikel over Bidault had hij, naar zijn zeggen, exclusief verkocht aan een Engelse krant. intussen schijnt de Franse ex-premier in West-Duitsland politiek asiel te hebben gevraagd. Hij zou dat in een brief aan Adenauer hebben gedaan. Of Bidault daarop veel kans maakt? Het zou Bonn ernstige moeilijkheden bezorgen met De Gaulle Bidault heeft gezelschap van twee zij ner adjudanten. Hoe hij in Beieren ge komen is, weet niemand. Hoe hij Enge land binnengekomen en weer uitgegaan is, interesseert vooral Londen, waar men hevig met de kwestie in de maag zit. Van 6 februari tot 3 maart had Bidault, naar nu bekend geworden is, in Hopfen bij Füssen, in Duitsland, gewoond. Hij had zich daar in een hotel laten inschrijven als professor Maurice Berger. De hotel houder heeft geen vermoeden gehad wie zijn gast in werkelijkheid was. Teruggestuurd In de rede waarin hij van de ontdek king van Bidault gewaagde, heeft de Beierse minister van justitie ook gezegd dat de Westduitse autoriteiten de zaak Argoud nu helemaal „rond" hebben. „We kennen ieder die met de ontvoering van de O.A.S.-leider te maken heeft gehad", zei hij. De Franse advocaat Le Coroller, die als raadsman van Argoud in Mtinchen een klacht heeft ingediend wegens licha melijk letsel en ontvoering, is toen hij terugkeerde, door de Franse politie uit zijn slaapwagen gehaald en twee uur lang ondervraagd. Hij weigerde zijn tas met papieren over de zaak Argoud té la ten doorzoeken. De advocaat Tixier-Vignancour, die naar München reisde (hij treedt ook in de zaak op), mocht Frankrijk niet verla ten. De politie haalde hem uit de trein en stuurde hem naar Parijs terug. De verdediging van Argoud betoogt het bewijsmateriaal van de ontvoering com pleet te hebben. Vandaag, maandag, zou het worden gepubliceerd, wanneer het de justitie in München ter hand zou zijn ge steld. Bang voor De Gaulles agenten De Britse immigratiedienst heeft uit Londen strenge orders gehad na te gaan hoe Bidault de grenscontrole heeft kun nen verschalken. Men is er duidelijk ver legen met de zaak. Bidault heeft intussen zelf verteld hoe dat gegaan is. „Ik reisde op een valse pas", zei hij. „ik hoop dat de regering het mij zal willen vergeven". Bidault zou gezegd hebben bang te zijn voor de geheime agenten van De Gaulle. „Hij heeft ze overal in Europa", zei hij. bouwen van betere woningen, „maar de huren moeten betaalbaar blijven". De heer Andriessen kon niet meegaan met de wens van de Limburgse afgevaar digde drs. H. H. Veringa uit Heerlen, om bij de woningverdeling een grotere regio nale verantwoordelijkheid toe te kennen. De heer Veringa wilde de woningtoewij zing koppelen aan het aanwezige arbeids potentieel. De heer Andriessen meende evenwel dat het mis zou lopen wanneer de wo- ningcontingentering geheel in handen van b.v. de provinciale besturen zou worden gelegd. Het geheel zou dan niet meer zijn te overzien. Hij was er echter voorstander van om over te gaan tot een meerjarig toewijzingsstelsel. De gemeenten kunnen dan tijdig weten hoeveel woningen zij de eerste 3 of 4 jaar toegewezen zullen krijgen. Na tenslotte nog op het belang van de „doorstroming" te hebben gewezen, verklaarde de heer Andriessen zich in principe niet te verzetten tegen subsidie verlaging en huurverhoging, „mits pas send in de omstandigheden". Een bespreking over het vraagstuk der reclametelevisie bleek op verzoek van het partijbestuur niet in behandeling geno men, omdat de diverse standpunten in de partij en in de fractie toch wel reeds be kend zijn. Wel deelde mr. Aalberse mede, dat bij het komende Kamerdebat het meerderheidsstandpunt van de fractie verdedigd zal worden door drs. Aarden en het minderheidsstandpunt door mr. Blaisse. Bij de bespreking van Europese poli tieke problemen werd door de buitenland specialist van de fractie, mr. Blaisse, de suggestie geopperd om een topconferentie voor te bereiden tussen de regeringshoof den van „de zes". Een dergelijke confe rentie zou de E.E.G. mogelijk uit de hui dige impasse kunnen helpen, zei mr. Blaisse. Hij meende te weten dat de Ne derlandse regering aan een dergelijke topconferentie zou willen meewerken, „mits er een gemeenschappelijke basis voor te vinden is". Hij waarschuwde er inmiddels nog eens krachtig voor om binnen de E.E.G. tot blokvorming tegen Frankrijk te komen. De heer Blaisse uit te voorts nog kritiek op de „Europese" regeringsvoorlichting aan de pers, omdat men op dit punt zijns inziens duidelijk tekortgeschoten is. Zaterdag heeft zich in een me- AUe vijf gebouwen van het complex .„„IC„1werden vernield. „.Wij dachten, dat het taaltabnek in het Westduitse dorp een luchtaanval Belecke, dat aan de rand van het Ruhrgebied ligt, een ontploffing voorgedaan, die aan 19 arbeiders het leven heeft gekost, terwijl er ongeveer 40 werden gewond. De ontploffing vond plaats op de eerste verdieping van het ge bouw. Het plafond van de daar onder gelegen werkplaats, waarin wegens de zaterdag slechts 75 ar beiders aan het werk waren, stortte in. De lijken werden later gevonden op 80 meter van de plaats van de ontploffing onder tonnen wrakstukken en machine rieën. De oorzaak var de ontploffing zou een breuk in een hoge drukleiding zijn. In Antwerpen is het wederom gekomen tot herhaaldelijke botsingen met de taal strijd als inzet. Aanhangers van de Vlaamse Volksunie trachtten leden van de Vereniging voor de Taalvrijheid en de Eenheid van het land te beletten aanplakbiljetten aan te brengen voor een demonstratie in Brus sel op 31 maart, waarbij onder de slagzin „Rendez-vous der Belgen" betoogd zal worden voor de Belgische eenheid. Een tiental personen werd gearresteerd en vier gewonden werden naar een zie kenhuis overgebracht voor geneeskundige hulp. Allen konden naar huis terugkeren. De vereniging beschuldigde de vorige week ook Nederlanders van het zich men gen in de Belgische taalstrijd. In een com muniqué werd gezegd, dat Nederlanders leden daarvan hadden lastig gevallen en dat de Antwerpse politie was verzocht maatregelen te nemen. een luchtaanval was" verklaarde een van de inwone <rs van Belecke. Brandweer, politie, ambulance en burgers zijn naar de rampplaats ge sneld om hulp te verlenen.Zij zoeken onder de ruïnes naar mogelijke overle venden. Het werk is zeer gevaarlijk door muren, die op instorten staan. Verschei- ened zwaargewonde arbeiders zijn met hefschroefvliegtuigcn van het leger naar Bochum vervoerd. Zij zijn in een speciale kliniek op genomen voor medische behandeling. Ook 's werelds grootste fabriek van sprnugstoffen n Modderfontein, dichtbij Johannesburg heeft zich zaterdag een ontploffing voorgedaan. Deze explosie liet zich aanvankelijwk ernstig aanzien. Men vreesde aanvankelijk dat er vele slachtoffers te betreuren zouden zijtn. later werd bekend, dat een persoon is omgekomen en twee anderen vermist worden. Geevresd wordt, dat oook zy verongelukt zijn. (Advertentie) D*z« w««k voor dames an heren exclusieve collectie in het betere genre, extra laag geprijsd

de Stem | 1963 | | pagina 1