mde n VERKWIK- Huishouden is gevaarlijker dan u denkt „Controleur-generaal5' naast Staten-Generaal niemand de deur uit zonder een ont bijt Oostenrijkse blauwbaard! voor de rechtbank Kalender staat in code op BLOEMSIERKUNST eist zorg en vakmanschap Boek met spelen NOG DEZE WEEK SOCIAAL PROTEST BELEDIGEND? ws BUISMAN voorverpakt vlees Dame die thuis ontvangt J rlander te rijke uwe op Militairen op Ypenburg aten niet Mannen- en vrouwenionen Politie-agent redt buurman Ik word dreigd ■euwsch- Vlaainsche •amweg Mij. N.V. Fa. ANTOINE Wiardi Beckmanstich ting DRUKDROGER WET UITOEFENING GENEESKUNST WORDT HERZIEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 MAART 1963 xTA x?\ T01} jwr! Anzoategui- kapers krijgen politiek asiel Bom ontploft bij „Intourist" STRIJK EVEN DE ZORGEN WEG: PROEF KOFFIE MET Minzame heer brengt vrouwen steeds ongeluk rtffH rï-ÜL dS Verpakking Code HsH Puzzelen BABY VOEDEN PER TUBE .Bronzen" benen Mode als leerschool Minder kopen op afbetaling Dood slaat toe tussen 11 en 12 te deel van de dag bin- en, aldus juffr. Rank. Beide mannen vertrok- en zondag plotseling, na- at Berger bezoek had ekregen van een jonge- ïan. „De professor dronk aastig een glas sinaasap- elsap, betaalde de reke- ing en vertrok", zei het ïeisje. „Ik was verbaasd, mdat we dachten dat hij inger zou blijven". „Ze spraken altijd Frans iet elkaar", voegde zij er- an toe. Zij beschree? 'ontani als een man van ngeveer 35 jaar met wart haar. te Amsterdam heeft gis- ge bedrijfsanalist J. van lart vorig jaar in Almelo den wegens oplichting, diefstal van de tegen- 30.000 dollar in Franse le van zijn gewezen echt- w Eve Golden, wegens sroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af- s maanden meer dan de 3. in eerste instantie had n hetgeen de procureur- en dagen geleden had vestiging van het recht- i twee jaar met aftrek. Nederlands staatsburger «uw, de weduwe van een in mei 1960 in Parijs le- 8 augustus 1960 trouwden oge van San Francisco, het huwelijk vertrok het Parijs. Daar zou van D. direct na aankomst bij :heque van 30.000 dollar rzilveren en na een twist- in een auto met het geld zijn vrouw voor het hotel e was een procedure be lde tot nietigverklaring k door het hof in Cali- 1 dat van D. de vrouw haar geld in het huwe- gelokt. minister van bulten- vice-premier P. H. onthuld dat hij niet het lot van de groten lij ontvangt geregeld Zo heeft hij b.v. ge weken dag aan dag kregen van een on- arin Spaak gewaar- It, dat hij zal worden een w.c. de dit op het jongste de Belgische Socialis- Dit congres moest en over de regerings- nzake het handhaven in geval van stakin- tieke beroering. De g argwanend ten aan- ontwer pen niet zien de Belgische aarin een antwoord tersieve actie die zij gen de zgn. Eenheids- toenmalige premier tketenden maar t een redelijke regle- m passende beteuge- lezwaar. Een gevan- n 8 dagen tot 3 maan- land die zich schuldig zhriftelijke bedreigin- te veel, meent Spaak, ns met enige achter- c. binnengaat... erdoor wordt bekend ge- aakt, dat in verband met opdooi de volgende wij- ing van de autobus- snsten plaats heeft. Driekwart - Philippine - IJzendyke - Oostburg, wordt gereden via Hoek en Schoondijke. Sas van Gent- Westdor- pe - Axel via Sluiskil. Biervliet - Hoofdplaat- - Breskens via IJzen- dijke. Axel - Zaamslag via St.-Annapolder. Het wegvlak Zaamslag- Terhole is afgesloten. izigers van of naar Perk- lder-haven kunnen nog izen via Hulst. niet genoemde diensten ibben normaal voortgang. moet op gerekend wor- n dat niet aan de hoofd ig liggende plaatsen niet ngedaan kunnen worden. plaatsen Clinge-Nieuw- men zijn afgesloten. dienst Hulst-Clinge- uw-Namen komt te ver- len. Bredadienst rijdt vanaf 1st via Kapellebrug. ;rneuzen, 6 maart 1963. De directeur. Nieuwe collectie ielmok suède en Nappa jasjes!! xtra verkoop donker- ruin Suède JASJE van klasse 99.50 SPECIAALZAAK ROOSENDAAL (Van onze Haagse redactie) De dr. Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A., bepleit in een rapport de instelling (naar Skandinavisch voorbeeld) van een z.g. „ombudsman", een orgaan, waarbij de gewone burger klachten en grieven je gens het overheidsapparaat kan indie nen en laten onderzoeken. De commissie die dit rapport heeft uitgebracht, zegt bij een dergelijk or gaan allereerst te hebben gedacht aan de Staten-Generaal als vertrouwensorgaan der burgerij en controle-lichaam van de overheid. Op grond van andere overwe gingen is zij echter tot de slotsom ge komen, dat het juister is de staatsrech telijke functie van de Staten-Generaal onaangetast te laten, maar een afzonder lijk orgaan in het leven te roepen met een „ten dele parallel lopende taak". Zodoende kwam de commissie toen bij de Scandinavische ombudsman terecht. In Nederland zou deze „controleur-ge neraal" kunnen worden genoemd. Dit zou een persoon of een collega kunnen zijn. De „controleur-generaal" zou aldus het rapport niet de taak van de be staande rechterlijke en administratieve organen moeten gaan overnemen, doch integendeel daarop als aanvulling func tioneren. Hij zou een klager voor wie een normale rechtsgang open staat ook in die richting dienen te verwijzen. In gevallen, waarin de gewone rechtsmid delen reeds tot de hoogste instantie zijn uitgeput, zou de controleur-generaal zich van optreden moeten onthouden. Voorts wordt bepleit dat de contro leur-generaal zich bij zijn gevolgtrek kingen uit een verricht onderzoek ook (Advertentie) de natuurzuivere Op de vliegbasis Ypenburg hebben mi litairen dinsdagavond geweigerd te eten. Het ging hier om enkele tientallen mili tairen van de luchtmachtstaf, die niet op de basis werkzaam zijn, maar daar wel zijn gelegerd. De avondmaaltijd bestond uit kerrie soep, rijst met goulasj en een sinaas appel. Omdat ze dat niet lustten vroegen de militairen een broodmaaltijd of rijste brij. De dienstplichtigen hebben wel de sinaasappel opgegeten. Vele andere militairen hebben de maaltijd wel gebruikt. Het eten was van goede kwaliteit en zeker niet be dorven. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer me dedelingen gedaan over de beloning van mannen en vrouwen. Hij zegt dat in Brussel is overeengekomen dat vrouwen- lonen geleidelijk aan gelijk zullen moe ten worden aan mannenlonen. Voor 1 juli 1963 is het niveau van de lonen voor vrouwelijke werknemers gesteld op 90 pet. van dat van de mannen. Indien het bedrijfsleven verder wil gaan, dan maakt de minister daar geen bezwaar tegen. Dit echter, mits optrekking van die lonen geschiedt met inachtneming van hetgeen ten aanzien van de aan duiding voor de mogelijk geachte loon kostenontwikkeling in 1963 is overeen gekomen. Een wetsontwerp dat de algemene arbeidsongeschiktheidsverzekering regelt, heeft het departement van sociale zaken en volksgezondheid verlaten (Advertentie) HET DROOGPROBLEEM OPGELOST VRAAG BIJ UW HANDELAAR Een politieagent heeft dinsdagavond in ochiebroek een 36-jarige onvoorzich tige monteur vermoedelijk het leven gered. Deze man was in zijn kelder m een flatgebouw bezig zijn bromfiets te repareren. In de afgesloten kelder ruimte had hij het elektrische kacheltje aanstaan en bij het schoonmaken ge bruikte hij benzine. Toen hij klaar was deed zich een hevige ontploffing voor, terwijl direct daarop brand ontstond. De monteur was door de klap in een hoek geslingerd waar hij versuft werd aangetroffen door de buurman, de agent van politie H. D. van Asperen, die op de knal was afgekomen. Deze sleepte eerst de monteur uit de brandende kel derruimte en waarschuwde daarna politie, GGD en brandweer. De brandweer bluste snel het vuur, de GGD nam de monteur ter observatie mee naar het ziekenhuis en de politie schreef het proces-verbaal. uitspreekt over de doelmatigheid van al gemene wettelijke en administratieve maatregelen. Het onderzoek van de con troleur-generaal zou zich dan ook over het handelen van alle overheidsorganen moeten uitstrekken (militaire autoritei ten en lagere publiekrechtelijke licha men inbegrepen). Om praktische rede nen wordt echter voorlopig een beper king tot de centrale burgerlijke overheid aanbevolen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het overleg ge opend met de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst over het karakter van de bevoegdheid tot geneeskundig handelen. Dit als voorbe reiding tot een herziening van de wet van 1865 die de uitoefening van de geneeskunst regelt. Minister Veldkamp die dit meedeelt in de door hem en zijn ambtgenoot van justitie ondertekende memorie van ant woord aan de Eerste Kamer, betreffende de wet op de paramedische beroepen, zegt verder nog niet te kunnen mee delen, wanneer voorstellen tot wijziging van de wet van 1865 tegemoet gezien kunnen worden. In deze memorie zegt minister Veld kamp ook dat er besprekingen geweest zijn over het instellen van opleidingen voor schooltandverzorgsters en voor mondhygiënisten. De bewindsman verklaart zich verder bereid te bevorderen dat een onderzoek wordt ingesteld om een antwoord te verkrijgen op de vraag of het tot een wettelijke afbakening van de taak van de psycholoog moet komen. In Italië moest dinsdag een vooraan staande linkse romanschrijver en film regisseur, Paolo Pasolini, voor de recht bank verschijnen omdat hij met zijn bij drage aan een uit vier delen bestaande film het rooms-katholieke geloof zou hebben beledigd. In zijn film speelt Or son Welles de rol van een regisseur die een film vervaardigt over een gedeelte uit de bijbel. Een uitgehongerde man, die men er gens aantreft, wil men de rol van de goede misdadiger in een kruisigings scène laten spelen. Volgepropt met voed sel, sterft deze aan het kruis aan indi gestie. De film, getiteld ,,Rogopag", is door de Italianse raad voor filmkeuring doorgelaten. Pasolini zei, geenszins de bedoeling te hebben gehad om de godsdienst te bele digen. De goede misdadiger vertegen woordigde in zijn film de aan hun lot overgelaten mensen van de zelfkant der maatschappij. (Advertentie) (Advertentie) r\>A% Negen Venezolaanse pro-Castro rebel len, die het Venezolaanse passagiersschip I „Anzoategui" hadden gekaapt, hebben dinsdag officieel politiek asiel gekregen. Dit is door een woordvoerder van het Braziliaanse ministerie van justitie in Rio de Janeiro bekendgemaakt. De Venezolanen moeten zich echter van politieke activiteiten onthouden, aldus de woordvoerder. Het Russische reisbureau Intourist in I West-Berlijn is door een bom vernield. Het reisbureau was gevestigd op de be nedenverdieping van een modern appar tement op het Livaerplein in West-I Berlijn. De politie verklaarde dat de ontplof fing werd gehoord door Westberlijners die juist van een filmvoorstelling naar huis keerden. Het meubilair van het reisbureau was volkomen vernield. Politie en brandweer waren onmiddellijk ter plaatse. Honder den mensen hadden zich intussen voor het gebouw verzameld. De ontploffing veroorzaakte echter geen persoonlijke ongelukken, aldus de politie. Wie de bomaanslag heeft gepleegd is| niet bekend. Alle bezige huisvrouwen weten ook van gezelligheid, kennen ook dat geheim: Buisman! Een schepje Buisman op een zetsel maakt de koffie nog lekkerder, koffietijd nog verkwikkender.- HOE U UW KOFFIE OOK ZET, MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER.(OOKPOEDERKOFFIE) Dinsdag is te Krems het proces tegen ,,de Oostenrijkse blauwbaard" begonnen. In de beklaagdenbank zit een bejaard gezet heertje, met een minzaam uiter. lijk, dat met achter dikke brilleglazen verscholen ogen vriendelijk zijn rech ters begluurt. Het minzame heertje heet Mathias Kindlinger, en hy staat terecht op beschuldiging zijn vrouw Margarethe van het leven te hebben beroofd. Deze 61-jarige miljonaire stierf onder dezelfde mysterieuze omstandigheden als Kindlingers vier voorgaande vrouwen of verloofden. De nu 62-jarige blauwbaard werd in 1927 veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf voor de „pistool-moord" op zijn toen malige vrouw Victoria. Kort na zijn voorwaardelijke invrijheidstelling, ver loor zijn verloofde Maria Wegschneider het leven. Maria werd levenloos met het hoofd in een strop aangetroffen. We te kenen het jaar 1936. Hoewel duidelijk is dat Kindlinger de hand in het abrupte overlijden van zijn verloofde heeft ge had. schiet men tekort aan bewijsma teriaal. De enige aanwijzing is dat het vermogen van Maria grondig is opge bruikt. De politie is echter niet bij machte te bewijzen dat Kindlinger Ma ria heeft „geholpen" bij haar „zelf moord". Twee jaar later ondergaat zijn vol gende verloofde, Anna Fleischer, een zelfde droevig lot. Kindlinger wordt ge vangen genomen, maar moet weer bij gebrek aan bewijs op vrije voeten wor den gesteld. Toch belandt de Oostenrijkse blauw baard voor vier jaar in de gevangenis. Zijn veroordeling heeft echter niets met vrouwen te maken, doch met een „ge wone oplichting". In 1942 stapt Kindlinger voor de twee-1 de maal in de huwelijksboot. Een jaar voordat het koperen huwelijksfeest zou worden gevierd (in 1953) staat de on fortuinlijke echtgenoot weer alleen op de wereld. Ook Friederike Radier had op mysterieuze wijze het aardse voor het bovenaardse verwisseld. Kort na haar overlijden plaatste Kindlinger een huwelijksadvertentie. In 1955 kreeg hij antwoord van een 61-jarige weduwe, Margarethe Mautner. Toen hij vernam dat de weduwe Maut ner eigenares van een gigantische lak fabriek was, aarzelde Kindlinger geen I ogenblik, en trad met haar in het huwe- lijk. Zes jaar later stierf mevrouw Kind- linger-Mautner onder „zeer" mysteri euze omstandigheden. Familieleden von den het echtpaar Kindlinger stevig vast- I gebonden in bed liggen. De politie ver klaarde dat mevr. Kindlinger aan de gevolgen van mishandeling was overle den.- Haar echtgenoot bleek echter onge deerd te zijn. Onmiddellijk nadat hij I van de knellende touwen was bevrijd, legde hij een verklaring af. Uitvoerig schetste hij hoe zijn vrouw en hij zelf door inbrekers waren over meesterd. Al spoedig kwam het verhaal van Kindlinger op losse schroeven te staan. Een lijkschouwing op het lichaam van zijn echtgenote wees uit, dat Mar garethe na het intreden van de dood was gekneveld. Toen de rechter Kindlinger vroeg, I waarom al die vrouwen stierven nadat ze met hem in contact waren gekomen, antwoordde Kindlinger laconiek: „Ik kom langzaam maar zeker tot de over tuiging, dat ik vrouwen ongeluk aan breng". k het Voorverpakt vlees is iets dat de huisvrouw tegenwoordig hoe langer hoe meer tegenkomt. Vooral in grote bedryven, waaronder de supermar kets, is het vlees voorverpakt en het heeft voor de huisvrouw zeker be paalde voordelen. Zij kan hierdoor zelf het stukje vlees uitzoeken, dat zij op tafel wil zetten en zelfs voelen of het al dan niet vers genoeg is naar haar smaak, zonder dat de hygiëne erbij in gevaar komt. Door een nieuw Eisenbesluit ge baseerd op de Vleeskeuringswet zal deze voor verpakking aan bepaalde voorschriften moeten voldoen, wat opnieuw een voordeel voor de con sument betekent, al is het wel jam mer dat de koper de naleving van deze voorschriften maar voor een deel zelf kan constateren en voor het overige deel afhankelijk is van de keuringsdiensten. De voorschriften waarvan de huis vrouw zelf kan zien of ze zijn nage leefd geldt vooral de verpakking. Het verpakkingsmateriaal zal volgens deze nieuwe voorschriften namelijk kleur loos en doorzichtig moeten zijn en bovendien tegen vocht bestand. Het mag dan zowel papier als plastic zijn. Op de verpakking moet voorts wor den vermeld dat het vlees na aan koop thuis meteen uit de verpakking moeten worden gehaald en koel moet worden weggelegd of meteen bereid. Daarbij komt tenslotte dat het ver pakkingsmateriaal zo moet worden gesloten dat het na het openen van het pakje vlees niet meer mogelijk is het pakje opnieuw te sluiten. Ten slotte zal op de verpakking van diep vriesvlees een blauwe streep van 1 cm moeten zijn aangebracht zodat elke huisvrouw aan het pakje meteen zal kunnen zien of zij vlees koopt uit de diepvrieskluis. Het is echter bijzonder jammer dat de overige voorschriften die toch even zeer van belang zijn, niet door de koper of koopster zelf kunnen wor den geconstateerd, tenzij deze koper of koopster bijzonder handig is in het ontcijferen van codes. Dze voorschrif ten luiden namelijk dat de naam van de verpakker en de plaats van ver pakking eveneens moeten zijn aan gegeven, evenals de datum waarop de verpakking heeft plaatsgehad. Deze aanduidingen mogen echter in code geschieden. Nu is het natuurlijk zo dat officiële controlediensten hier een oogje in het zeil houden en bovendien zal geen zinnig bedrijf er toe overgaan bedor ven vlees aan de man te brengen. Ze zouden hun klanten spoedig kwijt zijn. In veel bedrijven geschiedt de aan duiding van de naam van de verpak ker trouwens al zonder code. Niettemin is het jammer dat de voorschriften een dergelijke code toch toestaan, want wat is er op tegen dat de huisvrouw zelf op het pakje kan zien op welke dag het vlees dat zij kopen wil is ingepakt? Nu is er een boel gepuzzel voor nodig om de code te ontcijferen. Een punt waarover in zowel een artikel in De Consumen tengids als in de uitgave van de Stich ting Consumenten Contact Orgaan te recht teleurgesteld wordt gesproken. Voor dit kruikje van porselein werden slechts takjes van een heester gekozen; de roodbruine blaadjes verhogen blank van de ronding. Een kleurig boeketje past niet minder goed in deze vaas, maar dan zal de aandacht meer op de bloemen vallen. (Mosa) Voor de huisvrouw die van puz zelen houdt: de datumcode, zoals de Consumentengids die weergeeft. De maand wordt aangegeven met een letter, waarbij januari dus de „A" is. De week wordt aangeduid met een Romeins cijfer, waarbij een ge deelte van een week voor een hele week telt en de dag van de week tenslotte wordt vermeld in een „ge woon" cijfer. Met een kalender moet dus wel op stap worden gegaan. Een voorbeeld? Twintig november wordt dus in code M IV 2. Alléén de werkdagen tellen. Komt u er uit? Mét kalender? Nee hè, door die „M". Het zal wel komen omdat in het alfabet de I en J niet meetellen (eveneens Romeinse cij fers). Maar het is toch leuk zo bood schappen te doen. Je zult bijvoorbeeld haast hebben!! Italiaanse mode-ontwerpers vinden dat de „dame die thuis ontvangt" zich gemakkelijk mag kunnen bewe gen; ongetwijfeld zal haa** dat beter gelukken in dit kostuum dan in de nauwe korte rok die opnieuw in de mode is teruggekeerd. Het oriëntaal ensemble is vervaardigd van een nieuw soort zwarte jersey. Het vest- jasje is van rood linnen afgezet met goudkleurige bollen en zwarte fran je. Voor moeders van nog heel kleine kindjes een praktisch nieuwtje dat uiteraard uit Amerika komt. Daar hoeft de huisvrouw geen blikjes meer open te maken als de baby zijn brui ne bonen met appelmoes of spinazie moet hebben. Er zijn in Amerika nu ook tubes met baby-voeding en om het nu helemaal gemakkelijk te ma ken: er kan aan die tubes een lepel vast worden geschroefd. De lepel heeft een holle steel en door in de tube te knijpen komt de babyvoeding zo op het lepeltje terecht. De baby heeft dus alleen maar te happen. Het voor deel ervan is zo zeggen de fabri kanten dat er geen restjes meer in geopende blikjes blijven staan, want na gebruik van de tube kan deze gewoon net als de tube van tandpasta bewaard worden. Nu zal de bezorgde moeder zich afvragen: hoe moet deze nieuwe baby voeding verwarmd worden? Hierop kan geantwoord worden met de bevindingen van een vooraanstaand kinderarts van de New Yorkse uni versiteit. Kort geleden heeft hij een onder zoek ingesteld om een antwoord te kunnen geven op de vraag „moet het zuigflesje van baby werkelijk warm zijn?" Tijdens dit onderzoek werden te vroeg geboren zuigelingen gevoed met direct uit de koelkast afkomstig voed sel. Het bleek dat zij net zo flink op groeiden als baby's, wier flessen tot lichaamstemperatuur werden ver warmd. Zij sliepen even goed, aten evenveel en namen even snel in ge wicht toe. Men kan zich alleen af vragen of zij hun melk ook met even veel smaak hebben opgedronken. Koude voeding zou iedere huismoe der per jaar 150 uren van flesjes op warmen besparen. En voor de onge veer 250.000 baby's die per jaar in Nederland worden geboren, zou dat een besparing betekenen van 38 mil joen uren. In ons land is de bloemsierkunst jong, niet ouder dan 60 jaar. In vak termen gesproken, althans. Natuurlijk hebben voordien mensen, en vooral vrouwen, met smaak een veldboeket weten te schikken tot een droom; on getwijfeld hebben ze rozen uit hun tuin gecombineerd met twijgjes uit de heg; oude schilderijen geven er de bewijzen van. Maar over het algemeen bleef deze kunst een gave die men had meege kregen maar waarin niet werd on derwezen. In het Centrum voor industriële vormgeving m Amsterdam wordt een tentoonstelling gehouden van vazen en schalen; daar zijn bloemkunste- naars bezig te laten zien hoe zij werken, en bloem met vaas combi neren tot twee-eenheid. In Japan is de bloemensierkunst een uiting van cultuur. Het bloem stuk heeft daar in de eerste plaats de taak gedachten te vertolken; de lengte van de bloemenhun aantal hun stand ten opzichte van el kaar hebben grote betekenis de schoonheid van het bloemstuk sluit zich daarbij aan. Deze Japanse kunst vraagt een kennis die bereikt wordt door diep gaande studie. Wij westerlingen zullen wellicht nooit dit peil kunnen bereiken. Als we hier van bloemensierkunst spreken, bedoelen wij: gebruik maken van ge was en voorwerp om te komen tot een smaakvol geheei dat geen sym bool behoeft te zijn, maar slechts mooi en passend in de omgeving zal staan. Vroeger zette de bloemist bloemen klakkeloos in vaas of pot en de mees te mensen die bloemen kochten deden hetzelfde. Sedert een goede halve eeuw is daar verandering in gekomen. De bloemisten ontwikkelden zich, zochten zélf naar nieuwe combinaties sneden stelen ongelijk af, maakte voor- en achtergrond in een bloem stuk, waarin de een beter slaagde dan de ander. De faam van de man met smaak overtrof terecht die van zijn concurrent. Sins zes jaar is bloemensierkunst een vak waarin op scholen wordt onderwezen. Het zijn doorgaans bloe misten en binders die deze lessen volgen en het brevet van bloemsier- kunstenaar behalen. Zij behoeven zich daarbij niet zoals de Japanners te verdiepen in sym bolen; zij leggen zich alleen toe op het maken van een stuk dat aan genaam is voor het oog. Het publiek is nog niet geheel hier voor gewonnen. De meeste mensen prefereren „veel" boven „weinig"; liever een grote bos bloemen dan een exotisch takje. Zij letten meer op het De kousenfabrikanten hebben de zomer in het hoofd. Vermoedelijk is tenminste de strenge winter er van invloed op geweest dat zij voor de kleur van de kousen voor deze zo mer „Bronze" hebben gekozen. Een tint, die dus mooi gebruinde benen belooft. De modekleur „Bronze" voor dameskousen is gekozen door een groot aantal kousenindustrieën ge zamenlijk Het is dus de bedoeling dat alle vrouwen van Europa, zowel in Bonn, Parijs als Amsterdam brui ne („gekouste") benen krijgen. aantal dan op de kleur en zijn voor al gesteld op bloemen die lang hou den. Op de tentoonstelling was te zien hoe de sierkunstenaar terdege reke ning houdt met het voorwerp dat de bloemen zal bevatten. Bij glas en kristal zal hij evenveel aanda.cht schenken aan de wijze waarop de ste len zich door het glas laten zien, als aan de manier waarop de bloem er boven uitkomt. Hij zal bij de ene vorm bloemen kiezen, bij de andere misschien alleen maar bladeren. Wij zagen combinaties maken van bloe men met fruit; de gebrevetteerde le raar schroomde niet een rood kool blad als fond op een porseleinen schaal te gebruiken; er kwamen nar cissen en een citroen bij. Soms zal hij de bloemstelen met ijzerdraad moeten versterken, maar altijd zal hij zijn bloemen speels en luchtig houden. De huisvrouw kan geen lessen meer volgen aan de vakschool. Maar zij kan voor een goed deel de kunst af kijken in de bloemistenetalage, om de kneepjes van het vak thuis in praktijk te brengen. De 53-jarige grijze mevrouw Odet te Launy is tot Gaullistisch lid van de nationale vergadering gekozen, waarin zij de negende vrouwelijke af gevaardigde wordt. Mevrouw Launy heeft in de Parijse modewereld bekendheid verworven door haar verkoopwerkzaamheden bij een van de meest bekende dames modezaken van de Franse hoofdstad. „Dertig jaren bij een modezaak en de omgang mat een speciaal soort klanten vormen de beste leerschool voor de politiek", zo heeft mevrouw al gezegd en ze zei verder bij haar parlementaire werkzaamheden voor al te zullen streven naar verbeterin gen in de omstandigheden van de werkende vrouw. Hoewel we met al die kou nauwe lijks durven denken aan vakantiekam pen en uitstapjes, zullen sneeuw en narigheid hopen we toch bin nenkort verdwijnen, en als we op de kalender afgaan is het zo weer lente. De Stichting Spel en Sport is er vroeg bij met vakantie-ideeën. Ter gelegen heid van haar vijftiejarig bestaan heeft deze stichting een „spelenboek" uitgegeven. Het is een boek, dat bedoeld is voor de jeugd- en sportorganisaties, voor te huizen en internaten voor Kinderbe scherming, voor opleidingsinstituten waarvan de cursisten met jongeren te maken krijgen en voor organisaties die zich bezig houden met vakantiebe steding. De jubilerende Stichting is destijds pntstaan met medewerking van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarvan het nog steeds subsidie ontvangt. Zij heeft de beschikking over vijf docenten, die cursussen geven. Bovendien worden er regelmatig kampweken georgani seerd, waarin spelen worden behan deld. In Duitsland is een terugkeer te bespeuren naar het betalen met con tant geld. Het kopen op afbetaling *s verminderd. Het zogenaamde „gerich te" sparen neemt er s1,erk toe. Bij voorbeeld eerst voor een huis, nieuwe voorzieningen in huis, een vakantie, meubelen en tenslotte een vervoer middel. De percentages spreken hier een duidelijke taal. Ongeveer zeven jaar geleden legde vierendertig pro cent van de Duitse huisvrouwen wat geld opzij, nu wordt dit regelmatig door zestig procent van de huisvrou wen daar gedaan! De huishouding is in de laat ste tientallen jaren bijna zo ge vaarlijk geworden als het ver keer op straat. Alleen spelen on achtzaamheid, lichtzinnigheid en gedachteloosheid bij de on gelukken in huis een nog be langrijker rol dan bij die bui tenshuis. Elk jaar weer lijden miljoenen mensen schade in hun woningen en talloze kinderen in het eerste levensjaar veronge lukken dodelijk. Steeds is dit te wijten aan slordig heden. Het zijn de slecht of onoor deelkundig bevestigde kabels en ap paraten, het kokende water dat gauw even op de grond of op een krukje is neergezet, de glijdende loper of het zoutzuur dat in een limonadefles be waard wordt. Het is het op de kast neergezette strijkijzer, in welks op de grond hangende snoer men ver ward raakt en de pannelap, waarvan het lusje aan de kraan van het gas fornuis blijft haken. Ongevallen door elektriciteit heb ben dikwijls de dood tengevolge, voor al dan wanneer het lichaam, doordat het in verbinding staat met de water kraan of de verwarming, goed ge aard is. Soms leidt een elektrische schok ook tot beenbreuken, daar de spieren zich door de impuls plotseling zeer sterk samentrekken. Ook de koel kast, waarvan het elektrische contact voor het reinigen niet werd verbro ken en de onbeveiligde stopcontacten die op kinderen zo'n grote aantrek kingskracht uitoefenen, eisen jaar op jaar meer slachtoffers. Het stijgen van het aantal onge vallen vindt echter niet zijn oorzaak, zoals men dikwijls beweert, in het feit dat de techniek meer en meer in huishouding en keuken doordringt. Dat bewezen doktoren en statistici tijdens een therapie-week in de Duit se stad Karlruhe. Veeleer worden de huishoudelijke werkzaamheden door vele huisvrouwen onbewust van de hand gewezen, slechts met tegenzin gedaan, wat een snel stijgend aantal ongevallen tot gevolg heeft. De mo derne huisvrouw is niet meer de huis sloof uit vroeger eeuwen, die als enige levensdoel had het schoonhouden van de woning en het opvoeden van de kinderen. Tegenwoordig wekken film, televi sie en reclame in de vrouw het ge voel op, dat huishoudelijk werk een noodzakelijk kwaad is, waarmee zo snel mogelijk moet worden afgere kend. Vele vrouwen moeten haast en onverschilligheid met hun leven be kopen. Volgens de statistieken zijn de uren in huis tussen elf en twaalf uur Gedachteloos in het huishouden is even gevaarlijk als gedachteloos in het verkeer. 's morgens en tussen vier en vijf uur 's middags de gevaarlijkste. Ver der gebeuren er op maandag en vrij dag en in de maanden januari, augus tus en december de meeste onge lukken.

de Stem | 1963 | | pagina 5