Mijnwerkers in Frankrijk staken door Vrije Boer moest erf ontruimen Maar nog nergens incidenten gemeld Felle reacties op BBC-interview Stakingenbesmettelijke ziekte over Europa Structuur wij ziging in K.R.O.-bestuur ONDANKS ORDER VAN DE GAULLE Nog niet alles koek en ei bij Adenauer-Erhard Speelplaats aan Deense kust Anderlecht- Dundee vanavond op tv 1281 woningen in januari BESLIST NIET ATTEEN IN FRANKRIJK Rake klappen in Hoogeveen Programmaleiders benoemd tot adjunct-directeuren DAGBLAD VOOR ZEELAND Eerste vrouwelijke astronaut Stakingscomité Eerst eisen inwilligen Min. Veldkamp over verkorting arbeidstijd Sympathie-staking Gestegen kosten Zuidwestelijke wind en Bidault blijft onvindbaar Vorberg uitgeleverd IN OPHEUSDEN Belangstelling voor vaccinatie bleek groot In Zweden In Italië In Finland En elders Landbouwschap contra Vrije Boeren Geen copie AVRO WOENSDAG 6 MAART 1963 Voor God, Koningin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24224 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus'. Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Bureau v^Tde Zeeuwse 1Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderemHULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon_2893)_ Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl- f 0,20 incasso; t 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Nadat gistermiddag en gister avond langdurig was vergaderd, kwam eindelijk de beslissing af, dat hedenavond van 19.3021.15 uur een rechtstreekse tv-reportage zal worden gegeven van de wed strijd AnderlechtDundee. Voor nadere bijzonderheden van deze wedstrijd verwijzen wij naar de sportpa- gina. Deze ontmoeting wordt gespeeld in het Heysel-stadion te Brussel en geldt voor de kwartfinale van de Europacup. Het commentaar zal worden verzorgd door Jean Smits van de AVRO. In verband met deze uitzending wordt het t.v.-programma van hedenavond ge wijzigd. Het nationale Hongaarse persbureau (M.T.I.) heeft bekendgemaakt, dat de Russen dit jaar de eerste vrouwelijke astronaut de ruimte in zullen sturen. „Rusland bereidt zich voor op nieuwe, sensationele stappen bij het ruimteonder zoek dit jaar, waaronder de eerste vrou welijke astronaut", aldus het persbureau. Volgens Rode Ster, het orgaan van het Russische leger, zouden Gagarin, Nicko- lajovich, Titov of Popov en eventueel alle vier spoedig nieuwe ruimtereizen in de Vostoks gaan maken. „Zij zouden de ex perimenten, die reeds zijn begonnen met vier tot nu toe onbekende astronauten, de nodige bekendheid moeten geven". In het artikel van Rode Ster wordt gezegd, dat astronauten zouden worden bevorderd tot „kosmonaut eerste klas", als zij drie ruimtevluchten achter de rug hadden. Op de vijfde dag van de mijnwerkersstaking in Frankrijk - het eerste grote verzet van georganiseerde arbeiders tegen de regering sedert de geboorte van de Vijfde Republiek vier jaar geleden - is geen ton steenkool geproduceerd. Er werd nergens gewerkt en de enkele mannen die in midden-Frankrijk en het Alpengebied ondergronds gingen, zaten met gevouwen armen in de gangen. De 240.000 mijnwerkers hebben dus de regeringsorder om aan het werk te gaan geheel en al gene geerd. Toch deden zich geen in cidenten voor en alles was rustig in de mijngebieden, waar slechts enkele bijeenkomsten van mijn werkers werden gehouden, maar geen massademonstraties. Krach tige detachementen oproerpolitie, die naar de belangrijkste streken waren gezonden, verschenen niet bij de mijningangen. In Forbach deelde het stakingscomité van Lotharingen mee, dat de mijnwerkers onmiddellijk zouden reageren indien er Minister Veldkamp staat ook nu nog op het standpunt dat een verdere uit breiding van de arbeidstijdverkorting niet wenselijk is. Dit in verband met de bestaande spanning op de arbeidsmarkt en de huidige economische omstandig heden. Daarbij komt, zo zegt hij, dat de ervaring heeft geleerd, dat een arbeids tijdverkorting, als die eenmaal in een bepaalde sector van het bedrijfsleven is ingevoerd, als een golf over de gehele economie gaat. Dit zegt de bewindsman in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting van zijn departement voor 1963. Verder zegt hij nog, dat hij zeer bin nenkort een ontwerp tot wettelijke regeling van het' recht op vakantie zal indienen. maatregelen tegen hen worden genomen of indien zij ermee worden bedreigd. In het noorden van het land zeiden stakings leiders, dat het werk niet zal worden hervat voordat de eisen zijn ingewilligd.' In het hele land werden sympathie stakingen van vijftien minuten gehouden. Zo viel 's morgens in Parijs de stroom korte tijd uit. De metro en de treinen die de voorsteden verbinden, stonden een kwartier stil en het persbureau A.F.P. staakte twee keer een kwartier zijn uit zending van nieuws. In kantoren en fa brieken werd het laatste kwartier van de dag niet gewerkt. Er zijn voorlopig nog genoeg kolen maar in sommige gebieden in het noorden van het land is de gasdruk wat lager. De enige mijnwerkers die niet staakten waren degenen die met de veiligheid van de mijnen belast zijn, maar het stakings comité in Forbach liet uitkomen dat zij ook deze ploegen zou terugtrekken in dien de regering met strafmaatregelen be gint. De mijnwerkers vragen, zoals eerder gemeld, een loonsverhoging met elf pro cent ter overbrugging van de loonsver- BIJ DE Westduitse plaats Hanau is de expresse-goederentrein van Stockholm naar Rome ontspoord. De schade wordt geschat op 500.000 mark. Er waren geen persoonlijke ongelukken. IN ZEKERE Europese en Zuidamerikaan- se kringen gaat het gerucht dat de Spaan se regering de voormalige Argentijnse president Juan D. Peron uit het land wil zetten. DE OOSTDUITSE politie heeft gisteren vijf mannen, die voornemens waren ge weest naar het Westen te vluchten, gear resteerd. DE N.S. beperken ook gedurende het ko mend weekeinde de reizigersdienst. Het transport van graan maakt dit noodzake lijk. Het is voor de zevende achtereen volgende maal, dat men gedwongen is de ze maatregel te nemen. De beperkingen zijn nagenoeg dezelfde als de vorige ke ren. DE MUSICAL „Oliver" van Lional Hart zal over ongeveer een half jaar ook op de Nederlandse planken komen. Het is de combinatie van de heren Lars Schmidt, W. Hofman en mr. P. A. Meerburg, die deze musical in ons land introduceert. De première kan begin oktober in het Luxor- theater te Rotterdam worden verwacht. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Droog weer met een veranderlijke be wolking en voornamelijk vlak aan de kust plaatselijk mist. In het binnen land overwegend matig, maar aan de kust matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Middagtemperatu- ren van 8 a 12 graden, maar aan merkelijk lager in zuidwest-Friesland en het Waddengebied. Vandaag: zon onder 18.27 uur. Maan op 14.13 uur. Morgen: zon op 7.15 uur. Zon onder 8.17 uur. Op sommige plaatsen aan de Deen se kust zijn de ijsschotsen door de wind en de beweging van het wa ter opgestuwd tot metershoge ber gen. Voor de kinderen is hierdoor een prachtige, zij het gevaarlijke, speelplaats ontstaan. schillen die volgens hen de laatste jaren zijn ontstaan tussen de particuliere en de staatsbedrijven en om de stijging van de kosten van levensonderhoud op te vangen. Wat betreft dit laatste argument kunnen zij zich beroepen op mededelingen van de regering zelf. Het ministerie van fi nanciën publiceerde namelijk juist giste ren een index, waaruit blijkt, dat de kos ten van levensonderhoud sinds juli 1957 gestegen zijn van 100 tot 133,24. Het in dexcijfer voor januari lag 8,24 punten bo: ven het gemiddelde van het vorig jaar. Zelfs in de gelederen van de Gaullisti sche partij wordt kritiek geoefend op het optreden van de regering tegenover de mijnwerkers. In januari 1963 zijn volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek 1281 nieu we woningen gereed gekomen. In janua. 1962 werden 4882 woningen opgeleverd Van de in januari 1963 voltooide wonin gen werden er 81 uitgevoerd in systeem bouw. Sedert 1945 zijn nu in totaal 1.015.385 woningen gebouwd. Er zijn geen aanwijzingen dat de leider van de ondergrondse Franse anti-Gaullistische beweging Georges Bidault, nog in Engeland is, zo is gisteren gezegd door de Britse minister van binnenlandse zaken, Henry Brooke. Hij legde deze verklaring af in het Britse Lagerhuis. Volgens de bewindsman wordt het poli- tie-onderzoek naar Bidaults verblijf in Engeland voortgezet. Men had Brooke in het Lagerhuis vra gen gesteld over een eergisterenavond door de Britse televisie uitgezonden vraaggesprek met de vroegere Franse premier. Tijdens een debat over hetzelfde onder werp, dat in het Hogerhuis werd gehou den, gaf een regeringszegsman te kennen dat Bidault met een vals paspoort het land binnen was gekomen. Dit waren slechts enkele reacties op dit opzienbarend interview, dat wij giste ren publiceerden. In Londense bladen werd gewag ge maakt van officiële „verbazing.verle genheid verwarring" in verband met het televisievraaggesprek. Volgens het Britse blad „Evening Stan dard" is De Gaulle „ziedend van woede". „Men kan echter veilig aannemen", aldus het blad, „dat premier MacMillan dat niet in het geringste deert". Het blad verwacht dat de Britse rege ring zich nu opnieuw zal beraden over het privé-bezoek, dat de Britse koningin moeder volgende maand wil brengen aan de vallei van de Loire. Franse kritiek Hoewel Frankrijk (nog?) niet officieel heeft geprotesteerd tegen het B.B.C.-tele visievraaggesprek, heeft het zijn ergernis niet onder stoelen of banken gestoken. Men verwachtte dat de Franse ambas sadeur in Londen tijdens een informeel gesprek een verklaring en een opgave van het aantal zich in Engeland bevin dende samenzweerders tegen president Charles de Gaulle zou vragen. Het commentaar in de Franse pers was uitermate fel en anti-Brits. Het Russische persbureau Tass ver wacht een „politiek schandaal" van de uitzending. Het was huichelachtig van de Britse regering om te zeggen, dat zij De B.B.C. heeft meegedeeld, dat zij voor het vraaggesprek Bidault betaald heeft. „Wij betalen in de regel voor bijdragen aan onze programma's en hebben dat ook in dit geval gedaan", aldus een verkla ring van de B.B.C. „Maar wij geven nooit bekendheid aan onze salariëring van bij dragen". De B.B.C. deelde verder mee, dat er uit het buitenland stromen van verzoe ken zijn binnengekomen om kopieën van het vraaggesprek, o.m. door Nederland. Het was gisteren rumoerig in Hoo- geveen, waar een „Vrije Boerzijn erf moest ontruimen. D.e foto toont hoe een bord met dje woorden Oost-Berlijnaan de boerderij van Hartman is gehangen. De Spaanse autoriteiten hebben giste ren de 58-jarige Reinhold Vorberg, voor malig medewerker van de „euthanasie- professor" Werner Heyde, aan West- Duitsland uitgeleverd. Vorberg werd on der strenge bewaking met een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij van Barcelona naar Frankfort gebracht. Hij wordt ervan beschuldigd tijdens de laatste wereldoorlog medeplichtig te zijn geweest aan de moord op 100.000 zwak zinnigen. De details van het eergisteren]drukken, wilden zij het verzoek aanvan- kelijk niet inwilligen. Von Brentano, die tussen bondskanselier Konrad Adenauer en de minister van eco nomische zaken, Ludwig Erhard, gesloten bestand zijn gisteren uit de doeken gedaan op een gesloten bijeenkomst van de Bondsdagfrac tie van de Westduitse christende mocratische partij. Men heeft de partijleden de raad gege ven niet meer in het openbaar te spre ken over de keuze van Adenauers opvol ger. Adenauer had zijn belofte om in het najaar af te treden herhaald, terwijl Er- hard te kennen had gegeven dat hij han delingen die de eenheid van de christen democratische partij in gevaar zouden kunnen brengen, zou vermijden. De leden van de Bondsdagfractie der christen-democratische partij is meege deeld, dat het landelijk partijbestuur 14 maart zou bijeenkomen om voorbereid in gen te treffen voor een besloten debat over de opvolging van Adenauer en dat de uiteindelijke beslissing na Pasen zou vallen. Handje geven Gisteren is overigens wel gebleken dat toch niet alles koek en ei was tussen de kanselier en diens plaatsvervanger. Toen persfotografen Adenauer en Er- niets kon doen om het uitzenden van hethard na de bijeenkomst van hun Bonds- vraaggesprek te voorkomen, aldus Tass.dagfractie verzochten elkaar de hand te Er bleek gisteren onder de bevolking van Opheusden (gem. Kesteren) grote be langstelling te bestaan voor de gelegen heid die was opengesteld om kinderen te laten inenten tegen kinderverlamming. Een groot gedeelte van de jeugdige be volking van dit Gelderse dorp was niet tegen kinderverlamming en trouwens ook niet tegen andere ziekten ingeënt. Prin cipiële redenen zouden hierbij een rol hebben gespeeld, evenals een zekere zor geloosheid. In de afgelopen maanden werd evenwel in Opheusden bij zes kin deren kinderverlamming geconstateerd, wat het gemeentebestuur en de medici grote ongerustheid baarde. Men vreesde een epidemie bij stijging van de tempe ratuur, daar in Opheusden slechts dertig procent van de kinderen was ingeënt. In aller ijl organiseerde men een gelegen heid voor massale inenting. Gisteren, de eerste dag dat deze gelegenheid open stond, was de opkomst zo groot, dat men zelfs entstof tekort kwam. De voorraad moest in Tiel worden aangevuld. De ver wachting is, dat er zich vandaag eveneens velen voor inenting zullen melden, maar men vreest dat niet alle niet-ingeënte kinderen zullen verschijnen. Stakingen hebben zich als een besmettelijke ziekte over het ge hele Europese continent ver spreid. In bijna alle landen van dit werelddeel eisen de werkne mers een groter aandeel in de welvaart en lopen besprekingen tussen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers op niets uit. Over de enorme staking in Frankrijk elders meer. In twee Skandinavische landen heb ben de stakingen veel ongerief ver oorzaakt. In Zweden wordt de aanvoer van alcoholische dranken in ernstige mate belemmerd door het in staking gaan van de werknemers in de Zweed se nationale alcohol-industrie. Deze staking duurt nu al een week en men verwacht dat nogmaals 600 werk nemers het werk donderdag zullen neerleggen in dat geval zullen veel van de „aktie-bolaget" (door de staat beheerde winkels waar de Zweden, zij het in beperkte mate, hun alcoholica kunnen verkrijgen) in de Zweedse hoofdstad Stockholm worden gesloten. Het ziet er naar uit, dat zoals vroe ger het geval was in Zweden, slechts werken van de Finse hoofdstad Helsin ki doorgaat zal deze stad het zonder gas, elektriciteit en drinkwater moeten stellen. Het land wordt voorts be dreigd'door een staking van mensen in de voedselindustrie op 18 maart, een staking van horecabedrijven op 15 maart en op dezelfde dag een staking van werknemers in de textielindustrie. alcohol te verkrijgen is als men in een restaurant dineert. Een aantal van 83.000 Italiaanse art sen heeft gedreigd opnieuw in staking te zullen gaan als de door hen gestelde voorwaarden tijdens de twee vooraf gaande stakingen, niet worlen ingewil ligd. In 1962 gingen in Italië door stakingen 46 miljoen werkdagen ver loren hetgeen 37 miljoen meer is dan in 1961. In Finland ondervindt het spoorweg verkeer vee] hinder van uitgebroken stakingen. Ook in de havensteden heeft men met dezelfde moeilijkheden te kampen brieven kunnen niet meer be zorgd worden, de Finse douane heeft de grootste moeite de werkzaamheden te kunnen blijven uitvoeren en het ver voer Van gedetineerden naar gevange nissen is stopgezet. Vandaag zal be slist worden of het personeel van Finse luchthavens het werk al dan niet zal neerleggen De bond van zeelieden neemt in overweging zaterdag een nieuwe boycot van aan de staat toe behorende schepen af te kondigen en als de gepropageerde staking op 19 maart van arbeiders bij de gemeente- De door de staat gedreven radio- en televisiestations in Oostenrijk en Ier land hebben vorige week een 24 uur durende staking van werknemers te verwerken gehad. Een speciaal Londens hof heeft zich belast met het onderzoek naar de oor zaak van de dreigende staking van werknemers bij het grote Ford-complex in Dagenham. 32.00 arbeiders dreigden in staking te zullen gaan omdat de maatschappij weigerde 17 ontslagen werknemers terug te nemen. De direc tie heeft verklaard, dat zij vindt dat de 17 mannen „moeilijkheden veroor zaken". In Hollandsche-Veld (gem. Hoo geveen) zijn gisteren op last van het Landbouwschap drie boerde rijen ontruimd. Gisteravond zijn daarbij aan de zijde van de be volking en aan de zijde van de politie gewonden gevallen. Vooral de jeugdige bevolking van het buurtschap Hollandsche Veld heeft giste renavond de ontruiming van het bedrijf van „de vrije boer" Nijmeijer aangegre pen om de gehele avond de politie, die de wacht hield, aan te vallen. Aanvanke lijk hielden twee agenten van de gemeen tepolitie de wacht bij de boerderij. Enkele honderden bewoners van het gehucht namen een van de agenten in hun midden en sloegen hem met een dakpan in de nek. Met bloedende wonden moest de agent worden afgevoerd. In een on bewaakt ogenblik duwde men de auto van de gemeentepolitie in een sloot. Hierop verscheen opnieuw de karabijn brigade van de rijkspolitie. Een van de agenten van deze brigade werd ernstig in het gezicht gewond door een steen, die vanuit het duister werd geworpen. Om de agressieve en opdringende be- tezamen met de twee leiders de bijeen komst had verlaten, keek Adenauer en Erhard aan en zei: „Waarom wilt u elkaar ten overstaan van deze mensen geen hand geven? Erhard keek de andere kant uit voiking een halt toe te roepen,~moest de en ondernam geen poging om Adenauer NE de hand te drukken. De bondskanselier raakte de hand van zijn plaatsvervanger even aan en toen liep hij weg. MINISTER LUNS (buitenlandse zaken) heeft zijn aanvankelijk voornemen om gisteren in Brussel besprekingen te voe ren met zijn Belgische collega Spaak, ge wijzigd. Dit overleg is verschoven naar vandaag. politie herhaaldelijk charges uitvoeren, waarbij gebruik werd gemaakt van de gummilat en van karabijnkolven. Ook werden, evenals gisterenmiddag, tiental len traangasbommen tussen de massa ge worpen. Tijdens de charges zijn enkele bewoners van Hollandsche Veld gewond geraakt. Zij zochten echter een veiliger heenkomen in het duister van de avond. Over deze ontruiming vindt de lezer nadere bijzonderheden op pag 7. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Op epn bijeenkomst van het per soneel van de KRO in de studio te Hilversum heeft de voorzitter, mr. H. W. van Doorn, gisterenmiddag bekendgemaakt, dat het bestuur belangrijke besluiten heeft geno men inzake de top-structuur van de KRO. Zo zijn met ingang van deze maand de programmaleiders resp. voor de radio en televisie, de heren mr. W. J. Wagenaar en J. Casteleijns, benoemd tot ad junct-directeur van hun afdelin gen. Tevens werd besloten tot eni ge reorganisaties en wijzigingen in de taakverdeling van de KRO- leiding. Het dagelijks bestuur bepaalt het da gelijks beleid en houdt toezicht op de gang van zaken in de verschillende on derdelen van het bedrijf, meer speciaal ter coördinatie van de taken der directie en de adjunct-directeuren. Onder leiding van de voorzitter zal thans regelmatig een stafoverleg worden gehouden. Drs. A. J. J. van der Made, directeur van de KRO, wordt belast met de alge mene diensten ais financiën, huishoude lijke dienst, economische zaken, het gids- bedrijf en- de nieuwe dienst voor perso- neelzaken. Voorts blijft hij belast met de aan de KRO-exponent in N.R.U. en N.T. S. toebedeelde bestuurs- en commissaris- taken. De adjunct-directeur mr. L. B. M. Wüst is belast met de voorbereiding en uit voering van bestuurszaken, alsook met d. organisatie van het werk van de program ma-adviesraad, met de leiding van de voor radio en televisie gezamenlijk te verrichten programma-research en met de coördinatie tussen de beide program madiensten, dit laatste ter assistentie van de voorzitter. Mr. W. Wagenaar, adjunct-directeur ra dio. wordt belast met de programma- dienst radio en adjunct-directeur J. Cas teleijns met de leiding van de program- madienst televisie. Het bestuur wil met deze bemoeiingen duidelijk de positie en betekenis marke ren van beide media. Tegelijkertijd houdt het besluit een erkenning in van hun per soonlijke verdiensten als programmalei- ders. Het ligt niet in de bedoeling wij zigingen te brengen in de bestuursafvaar- diging in N.R.U, en N.T.S., waar resp. voorzitter en directeur de vertegenwoor digers blijven. Voorts heeft het KRO-bestuur besloten om op korte termyn opdracht te geven aan een organisatie- en efficiencybureau, dat aan het bestuur advies moet uitbren gen over de nadere uitwerking van ta ken van de verschillende bedrijfsonderde len. Met name wordt gedacht aan de wijze waarop de door het bestuur wenselijk geachte grotere zelfstandigheid van beide programmadiensten binnen het kader van een voortgaande coördinatie gerealiseerd kan worden. Op vragen van journalisten ant woordde de IQtO-zegsman, dat deze benoemingen in generlei opzicht een kopie zouden zijn van het destijds tot tijdelijk adj.-directeur benoemde drietal van de AVRO. De programmaleiders krijgen thans meer bevoegdheid op eigen terrein, het geen noodzakelijk is door de enorme uit groei van de omroep. De status van pro grammaleider komt hiermee te verval len. IE 100.000 is gevallen op lot nummer 322, tiende lijst van de vierde klasse van de 558e Staatsloterij. Series van dit lot zijn verkocht in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Almelo en Nijmegen.

de Stem | 1963 | | pagina 1