Stakingskoorts in geheel Frankrijk Adenauer-Erhard: twee hose 300 doden in Peru door lawineramp Ravage, maar dienst vandaag weer normaal Naarstig wordt nog naar compromis gezocht Oranje verloor van Belgen Kasjmier-grensverdrag China en Pakistan DRIELING TE TILBURG Rusland eist: V.N.-troepen uit Kongo Bijval voor mijnwerkers Onbloedige putsch in Peru School ingestort Spanje in SILK-LOOK COSTUUMS 129.- 169- TREIN ONTSPOORDE TE WADDINXVEEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Vliegongelukken bij Philippijnen eisen 33 doden Groslijststemming KVP OAS dreigt weer Kwestie Argoud Sportkampioenm Eindhovens Dagblad gaf Calmeyer zijn zin Droog en zonnig grijze massa Grote schade maar geen slachtoffers Here, kerk over dienstweigering 103e JAARGANG No. 24222 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 4 MAART 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso: 9,25 per post excl. 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) DE GAULLE VOOR NIEUWE KRACHTPROEF Vanmiddag om drie uur zullen bondskanselier Adenauer en vice- kanselierminister van economi sche zakenErhard elkaar ontmoe ten tijdens een bijeenkomst van de fractieleiding van de CDU in de Bondsdag. Tijdens die bijeen komst zal gepoogd worden Ade nauer en Erhard, die al enkele we ken hooglopende ruzie hebben, met elkaar te verzoenen. Het conflict tussen de bonds kanselier en zijn minister van eco nomische zaken is daags na de mislukking van de EEG-ministers- conferentie in Brussel ontstaan. Erhard gaf in het openbaar te ver staan dat West-Duitsland spijt had van het Franse optreden. Adenauer stuurde hem de volgende dag een brief waarin hij hem ervan be schuldigde sterk pro-Brits te zijn en hem vroeg, of hij van de mi nister van buitenlandse zaken wel toestemming had gekregen voor de gewraakte verklaring. Erhard stuurde een brief op po ten terug: welzeker, hij pleegde alt ij d voorafgaand overleg met zijn mede-ministers. „Del Alte" stuurde toen weer een brief, maar hij zorgde ervoor dat de andere ministers er een doorslag van kregen. Hij beschul digde Erhard van nalatigheid: Herr Minister had nog altijd geen wetsontwerp gemaakt voor een verhoging van de invoerrechten op huisbrandolie. De steenkoolindu strie heeft daar al lang op aange drongen. Erhard, woedend, schreef Ade nauer, dat hij allerminst bereid was om zo'n wetsontwerp naar het parlement te sturen en daarmee zijn eigen beleid een andere koers te sturen. Adenauer zorgde er prompt voor, dat afschriften van deze brief terecht kwamen bij de leidende figuren in de mijnindu strie. Erhard is daarmee het doelwit geworden van een systematische campagne van Adenauer. Het doel ervan is Erhards kansen om Ade nauer op te volgen zo definitief mogelijk uit de wereld te helpen. De minister van economische za ken neemt dit de bondskanselier hoogst kwalijk. De climax kan vanmiddag ko men Rusland heeft de terugtrekking geëist van de V.N.-troepen uit Kongo. De eis werd gesteld in een brief aan secretaris generaal Oe Thant. De V.N.-troepenmacht overschrijdt zijn mandaat, aldus de Russische brief, doordat hij zich nu bezighoudt met de handhaving van de interne orde in Kongo. Hij is daarmee een onwettig werktuig geworden in de handen van de landen die onlangs de afscheiding van Katanga steunden. Op het Philippijnse eiland Mindanao is het wrak gevonden van een passagiers vliegtuig dat sinds zaterdag j.l. werd vermist. De 27 inzittenden 24 passa giers en een bemanning van drie koppen zijn allen om het leven gekomen. Het vliegtuig, een tweemotorige DC-3 van de Philippijnse maatschappij ,,Pal", ver ongelukte 50 km van Davao, het vlieg veld van aankomst. Voorts is een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse marine zaterdag boven het Zambales-gebergte van het eiland Luzon omlaag gestort en in brand ge vlogen. Vijf mariniers zijn hierbij om het leven gekomen Een zesde wordt vermist en is vermoedelijk ook dood. Twee overlevenden liepen ernstige brandwonden op. (Van onze parlementaire redactie) Volgens de voorlopige uitslagen van de gisteren gehouden groslijststemming van de K.V.P. komen er in de westelijke en Brabantse kandidatenlijsten geen veran deringen. Wat de noordoostelijke en Lim burgse lijst betreft zijn slechts enkele veranderingen in de staartgroep te ver wachten. In totaal zijn 150.000 stemmen uitge bracht. Bijzonderheden over de groslijststem ming in onze gewesten vindt de lezer elders in dit blad. De Franse staatscourant bevatte gisteren een door president De Gaulle ondertekend besluit, waarin de stakende Franse mijn werkers wordt opgedragen het werk te hervatten. Doen zij dit niet, dan kunnen zij tot het betalen van boeten of gevangenis straf worden veroordeeld. Het besluit wordt vandaag van kracht. De meeste mijnwerkers hebben echter vandaag een rustdag, zodat de eigenlijke krachtproef tussen De Gaulle en de stakers pas morgen wordt verwacht De raad van werkgevers in de mijnindustrie heeft gisteren even eens gereageerd en wel met een aanbod van loonsverhoging van 5.77 procent. De stakers hadden 11 procent geëist en de regering had zich bereid verklaard een loonsver hoging van 0.77 pet. toe te ken nen. Het ziet er niet naar uit dat dit met instemming van de regering op gestelde tegenaanbod succes zal heb ben, want er is duidelijk sprake van een stakingskoorts. Ruim een half miljoen werknemers van spoorwegen en gas- en elektriciteitsbedrijven heb ben zich solidair verklaard met de stakende mijnwerkers, wier aantal op ongeveer 300.000 wordt geschat. De staking is nagenoeg volledig. De studenten praten over een massale betoging ter ondersteuning van de eisen van de mijnwerkers. Het compromis-aanbod van 5.77 pro cent is bedoeld om de dreigende massale stakingen tegen te gaan. De Gaulle en zijn adviseurs menen, dat loonsverhoging van de omvang die geëist worden, slechts de inflatie in de hand zullen werken. Behalve met deze moeilijkheden zit De Gaulle ook nog met het probleem van hernieuwde activiteit van de O.A.S. Uit gezaghebbende O.A.S.-bron in Spanje heeft U.P.I. nl. vernomen, dat in de ko mende maanden verscheidene aanslagen op het leven van president De Gaulle zul len worden gepleegd. „In Parijs staan tientallen mannen met mitrailleurs klaar", aldus een zegsman, Deze gaf verder te verstaan, dat de O.A.S. (de organisatie van het geheime leger) en de nationale verzetsraad (C.N.R.) van ex-premier Bidault van plan zijn een fusie aan te gaan om dit doel te berei ken. De O.A.S. zou op het ogenblik geleid worden vanuit Portugal of Italië, waarbij de leiding in handen is van ex-kolonel Henri Dufour, de oud-commandant van het eerste parachutistenregiment van het Vreemdelingenlegioen in Algerije. De ontvoering van de voormalige Franse kolonel Antoine Argoud uit diens hotelkamer te München zint de West- ZES JONGE kinderen uit een gezin zijn te Lima in de Amerikaanse staat Ohio om het leven gekomen toen hun ouder lijk huis uitbrandde. De ouders waren even bij de buren. IN IRAN heeft de ministerraad een wetsontwerp aanvaard waarin aan vrouwen het recht wordt gegeven aan verkiezingen deel te nemen en zelf ge kozen te worden. PAUS JOANNES XXII heeft de heer E. Sassen, het Nederlands lid van de Euratomcommissie van de E.E.G., zaterdag in particuliere audiëntie ont vangen. OOST-DUITSLAND heeft in drie gelijk luidende nota's bij Frankrijk, Engeland en de V.S. geprotesteerd tegen het op 1 maart in werking treden van een wet, die „West-Berlijn onder de juris prudentie van de federale Bonds republiek brengt". West-E'erlijn is geen deel van de Bondsrepubliek, aldus de nota. MEVROUW ADA del Vecchioguelfi, een communistisch lid van het Italiaanse parlement, heeft haar partij de rug toe gekeerd en heeft zich gevoegd bij de sociaal-democraten. Weer een moeilijk heid voor de communisten-leider Tog- liatti, die aldus al enkele van zijn pro minente parlementariërs verloor. duitse autoriteiten allerminst. „Ontvoe ringen als de onderhavige kan de West- duitse regering niet toestaan, ongeacht de daarbij betrokken personen of lan den", aldus de Westduitse minister van justitie, Ewald Bucher. Een uitvoerig onderzoek zal door zijn departement worden ingesteld. De strijdkrachten van Peru hebben dit weekeinde een onbloedige staatsgreep uitgevoerd generaal Ricardo Perez Godoy werd afgezet als hoofd van de militaire junta die het land sinds vorige zomer bestuurde, en vervangen door de tweede man in de junta, generaal Nicolas Lindley. Perez Godoy is giste ren uit het presidentiële paleis ver trokken met onbekende bestemming. Hij werd afgezet omdat hij een te persoon lijke politiek voerde. Het was niet duidelijk, of de junta leider zich onder arrest bevond of dat hij na zijn aftreden vrij was om eventueel het land te verlaten. Nederland leed een nederlaag in de Feijenoord-kuip tegen België. De eindstand was 0-1. Hier zien we hoe vier Belgische verdedigers onze nationale middenvoor De Groot (gedeeltelijk zichtbaar) het scoren beletten. Op de sportpagi na's vindt de lezer uitvoerige re portages over dit evenement. Bij een geweldige grondver schuiving zijn zaterdag minstens 300 inwoners van het dorp Pam- payacta in het Peruviaanse depar tement Apurimac om het leven ge komen. Een groot deel van het dorp, dat op 80 km ten zuidwesten van Abancay in Zuid-Peru en op rond 1.000 km van Lima ligt, zou door de lawine bedolven zijn. Het dorp is slechts bereikbaar langs bergpaden. Hulpploegen van leger en politie zijn op weg, doch men verwacht, dat deze hulpploegen pas in de loop van vandaag zullen aankomen. Een jaar geleden kwamen 41 mensen om het leven toen een grote massa aarde en steen tengevolge van een grondverschuiving op een arbeiders kamp ten noorden van Oroya in de oostelijke Andes terechtkwam. In maart 1962 werden tien mensen levend begraven bij een grondverschuiving, die een deel van het dorp Conchucos op 425 j kilometer ten noordwesten van Lima wegvaagde. Conchucos ligt 105 km ten noorden van Ranharica, waar in januari van het vorige jaar volgens een officiële schat ting rond 3.000 mensen om het leven kwamen, toen een huayco de inheemse naam voor lawine van de ruim 6500 meter hoge Huascaran de hoogste berg van Peru naar beneden don derde. In december 1941 kwamen onge veer 6.000 mensen om toen Huaraz, de hoofdstad van de provincie Ancah, door een reusachtige lawine werd getroffen. Deze laatste ramp werd wereldkundig gemaakt door twee boeren uit Pam- payacta die zaterdagavond in Abancay zijn aangekomen, een stadje waar een radiozender staat. Zij hadden een voet tocht van 70 km achter de rug. Volgens hen is de lawine ontstaan door erosie Sjoukje Dijkstra is voor de tweede achtereenvolgende maal wereldkam pioene kunstrijden geworden. De Am- stelveense doktersdochter reed zich tijdens de verplichte figuren praktisch reeds naar de titel. Zij gaf echter ook een schitterende kür ten beste. Voor een uitvoerig verslag van haar verrichtingen, zie de sportpagina's. Raymond Ceutenaars veroverde in Den Helder het Europees kampioen schap. Ook daar was onze sportredactie voor het maken van een exclusief ver slag. Een muur en een deel van het plafond van een klaslokaal in het door klooster zusters geleide Colegio del Santo Angel de la Guardia in Sevilla, is zaterdag, waarschijnlijk ondermijnd door de recen te wateroverlast ter plaatse, ingestort. Drie knderen kwamen om het leven, 28 werden niet levensgevaarlijk gewond. Alle veertig kinderen in de klas werden aanvankelijk onder de brokstuk ken bedolven. Het college van de Heilige Engelbe waarder bestaat uit een afdeling voor van de hogere berghellingen. Met dei meisjes uit gegoede middens, en een sneeuw zijn grote hoeveelheden gesteen-school voor een honderdtal kinderen te omlaag gekomen. Iwier leeftijd varieert van 3 tot 7 jaar. Het Eindhovens Dagblad heeft ook vol daan aan het laatste verzoek van staats secretaris Calmeyer en neemt er akte van dat de staatssecretaris ook het subsidiair aangevoerde (het bezigen van de uitdruk king „roomse rel") ontkent. Omdat ons anders ter ore gekomen was, aldus het blad, heeft onze parlementaire redacteur zijn samenvatting van het verloop van de zaak „Het pleitverbod" tot die datum besloten met een alinea, waarin hij uit drukkelijk stelde, dat het ons er niet om te doen was een rel te maken, maar dat de rechtszekerheid de drijfveer van onze beschouwing was geweest. Op de foto de tankwagon en de gesloten goederenwagon, die van de spoorbrug over de Gouwe zijn gestort icU'I91J3ApV) Weersverwachting van het K.N.M I tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Droog en zonnig weer met een zwak ke wind tussen oost en zuidoost. Iets hogere middagtemperaturen dan gis teren. Vandaag: zon onder 18.23 uur Maan op 12.17 uur. Morgen: zon op 7.20 uur. Maan onder 4.51 uur. Deze week indenieuwe kamgarens, met rijke zijde-effecten t «dm :*¥«i w «i «ra n ïTFTT? DE VOORZITTER van het Indonesische parlement, Zainoel Arifin, is te Djakarta op 54-jarige leeftijd overleden. OP MAJORCA is het Nederlandse echt paar Block door gasverstikking om het levengekomen. Man en vrouw I waren beiden 50 jaar. Een ontspoorde tankwagen uit de goederentrein Rotterdam Utrecht, die in de nacht van za terdag op zondag omstreeks kwart over twee door de locomo tief van de goederentrein Utrecht Rotterdam werd gegrepen, heeft een enorme ravage teweeg gebracht. Het ongeluk gebeurde pal voor de spoorbrug over de Gouwe, nabij Wad- dinxveen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De materiële schade is groot. Niet alleen ontspoorde een tiental wagons van beide treinen, maar ook werd de ontspoorde locomotief van de goederentrein Utrecht-Rotterdam zwaar beschadigd. Voorts zijn alle sta len dwarsliggers van een der drie spoorbrug-delen ge broken. Machinist Kuyp uit Rotterdam, die met zijn goederentrein naar de Maas stad reed, zag plotseling, toen hij de spoorbrug op wilde rijden, een grijze massa voor zich. Er volgde een enorme klap. Kuyp remde uit alle macht en sprong de vluchtgang van de locomo- er *n' za^ *n ërijze massa de ontspoorde tankwagen, die als een sneeuwruimer voor zijn locomotief uit werd geduwd. De tankwagen sleurde twee wagons, waarvan een ketelwagen, over de brug. De goederenwagon kwam op de bevroren Gouwe terecht en bleef gedeeltelijk met de achteras op een dukdalf hangen. De ketelwagen stortte op de rijweg en vond nog steun op een pijler van de brug. Maar nog was het vernielende werk van de kleine tank wagen niet voorbij. Een viertal wa gons van de trein Rotterdam-Utrecht sneed hij open op zijn vernielende tocht. Angstig was het moment voor machi nist Kuyp toen bij het verlaten van de brug de locomotief uitzwaaide en ont spoorde. Bij het passeren van een aan tal lagere goederenwagons schoot de onheil aanrichtende tankwagen omhoog en bleef op een platte wagen liggen. De druk, veroorzaakt door de remming die de machinist had ingezet, had tot ge volg dat een oliewagon, die tussen twee met betonijzer geladen wagens inreed, uit de wagonfile werd gedrukt. De oliewagon kwam op een naastliggend spoor terecht. Het beschadigde spoor- wegmaterieel is vrijwel allemaal van Tsjechische en Duitse makelij. Spoor wegdeskundigen hebben nog geen ver klaring voor de ramp. Het treinver keer is met bussen onderhouden en on dervond uiteraard vertraging. Vandaag is het traject weer normaal berijdbaar. De voetbaltreinen uit Utrecht naar Feijenoord zijn gisterenmiddag uit Utrecht via Amsterdam gereden. De spoorwegen slaagden erin de laatste voetbalenthousiasten nog bij de aan vang van de wedstrijd het stadion bin nen te brengen. 1 Een der rijbanen kwam in de loop van de avond vrij, de tweede vannacht om twaalf uur Om twee uur afgelopen nacht was ook de bovenleiding weer hersteld, 2odat hedenmorgen vanaf de aanvang van de dienst het treinverkeer ter plaatse weer normaal is. In Peking is zaterdag het grens- 6e hoofdstad an Pakistan toegespitst, mede als gevolg van de stakingsrelle- verdrag tussen China en Pakistan - - ondertekend. De grens tussen de Chinese provincie Sinkiang en het door Pakistan bestuurde gedeelte van Kasjmier is vastgesteld langs de waterstroom in het gebied van het Karakoram-gebergte, waarmee Pakistan in het bezit komt van een gebied van ruim 1900 vierkan te kilometer, „dat tot dusver van China was", zo is officieel in Ka- rats ji meegedeeld. Felle reacties India heeft piompt, zoals verwacht was, by China geprotesteerd tegen de ondertekening van dit Chinees Pakis taanse grensverdrag. Volgens welingelichte kringen is in de Indische nota opnieuw het standpunt van India uiteengezet dat China geen recht heeft op het sluiten van een grensover- eenkomst? omdat Pakistan geen gemeen schappelijke grens heeft met China. India maakt aanspraak op soevereini teit over het gedeelte van Kasjmier dat aan China grenst. Repliek van China na dit protest bleef ook weer niet uit. Het was de Chinese minister van buitenlandse zaken maar schalk Tsjen-Ji die India ervan beschul digde, dat het anti-Chinese propaganda maakt en oorlogsvoorbereidingen treft, „openlijk bedelend om militaire steun van de imperialisten". Intussen heeft het State Department in Washington .bezorgdheid" uitgedrukt over dit grensverdrag, omdat het nade lige invloed kan hebben op het Indisch- Pakistaanse gesprek over de regeling van de kwestie Kasjmier. V er gader verbod In Pakistan heerst, behalve vreugde over het verdrag, toch ook spanning. Die spanning heeft zich in Karatsji, tjes van vrijdag. Het is er thans ver boden om vergaderingen en samen scholingen te houden van meer dan vijf personen. De politie vuurde op enkele duizenden stakers die personeel aanvielen dat in de fabrieksgebouwen aan het werk ge bleven was. Vier demonstranten werden gedood. De synode van de Nederlands-hervorm de kerk zal trachten een oecumenische werkgroep te vormen, in welke groep gedachten, zoals die zijn neergelegd in het synodale geschrift „het vraagstuk van de kernwapenen", verder ontwikkeld kunnen worden. Dit is medegedeeld door ds. F. H. Landsman, in een bijeenkomst te Driebergen. Over de vraag of het synodale ge schrift oproept tot dienstweigering fa, dan wel neen. zei ds. Landsman, dat 'de Kerk dankbaar aanvaardt, de mogelijk heid om met een beroep op de wet dienst te weigeren. Het is zo, dat als een burger onder de invloed van zijn verantwoorde lijkheid meent dienst te moeten weigeren, de Kerk dit aanvaardt. Het dienstweige- ren is in de laatste tijd voor de synode echter hoe langer hoe meer aanvaard baar geworden en er kan een mo ment komen, aldus ds. Landsman, dat de Kerk zegt: „Nu kunt u niet meer onder het weigeren uit". Het geschrift „Het vraagstuk van de kernwapenen" is echter tot stand gekomen in de hoop. dat het zover niet behoeft te komen. Er is nog steeds de hoop dat we „in een ander sta dium van beleid komen waarin de drei ging van het gebruik van nucleaire wa pens minder wordt". Ds. Landsman zei, dat de synode wel degelijk het voor het overheidsgezag dood gevaarlijke element van dienstweigering heeft onderkend. Aan het einde van deze maand zal een grote vergadering worden gehouden voor alle hervormde reserve-legerpredikanten, waar het vraagstuk der kernwapens on derwerp van gesprek zal zijn. (Van onze correspondent) In Tilburg heeft mevr. Eileen de Kort-Kielij (35 jaar) zaterdag het leven ge schonken aan een drieling, alle drie meisjes. Het echtpaar De Kort, dat woont aan de Van Meeterenstraat 20, heeft nu negen dochters en één zoon. Het oudste kind is dertien jaar. De drieling draagt de namen Mariette, Jacqueline en Nicolette. Nicolette, hoewel evenals haar zusjes en moeder in goede gezondheid, werd in het St.-EIisaheth-ziekenhuis opgenomen, omdat zij iets te licht van gewicht was. Kapelaan H. v. d. Gevel van de parochie Loven, heeft zondag Mariette en Jacque line in de ouderlijke woning gedoopt. Nicolette ontving het doopsel in het zieken huis.

de Stem | 1963 | | pagina 1