WELKE VERLANGENS WERDEN REALITEIT? Maand geëist tegen Clingese ambtenaar lAR? Ramp voor oesterkwekers Europese werkgroep wil Iraans dorp herbouwen Graauw Hulst Koewacht en Overslag lekker en gezond Koewacht en Overslag, Hulst en Graauw maken balans op Terneuzense muziekschool geopend Mosselfilm Philippine in première 6M Woningnood Verkopingen op Walcheren met speculatieve bijbedoelingen Spoedig r.-k. b.l.o.-school te Goes KVP-ers naar stembus de ger contra oenfonds A.O.W. in ring wordt bracht irsdiensten -enartsen )GWATER (aandag Toen En nu: Toen En nu? Toen En nu? Mooie gift van IKOR voor actie Warmte Burgerlijke stand wankelde Twaalf maanden (6 voorwaardelijk) voor notaris te Terneuzen Voor mensen die kwaliteit verlangen! OasblaD jglcjltcn» «D0ycA Clab Uitgeputte alpinisten Kroonprinses nam initiatief tot de oprichting Honderd gulden boete voor IJzendijkenaar Balsan-rvredesprijs voor de paus BOSBRAND OP SKYE Voor oud-leerlingen van landbouwschool: „Atoomenergie en landbouw" Stewardes gedood door propeller vertentie) alle merken Boeltjes, een gepensio- er in Oostburg, heeft sen burgerlijk pensioen- aag bij de officier van een aanklacht wegens ;ediend, omdat de uit- krachtens de algemene ntvangt, in mindering van zijn pensioen. De •echtbank in Den Haag en vraag mede, dat de er Boeltjes, waarin de ervat, is doorgestuurd ik in Middelburg, „om- ïogal verward was". In men ons, dat de zaak erzoek is, maar dat de t het onderzoek is vol- nlijk opnieuw naar de titie in Den Haag zal i. De heer Boeltjes stelt, e aanklacht tevens op- echten van de overige ipensioneerden, van wie leel van hun pensioen :n wegens de uitkering .o.w. Hij vindt dit on- ingezien op particuliere ze gevallen geen korting nemen waar: voor Cad- tnent; Sluis en Zuidzan- uit Cadzand; voor Oos- isse dokter van Leeuwen 01113-280. voor Terneu- ng; voor Aardenburg en Loose uit Oostburg, tel. xel dokter Schiltman. kter C. Sluijter (2225). :ter Ruiter (2637). Goes •ff (7451). Nieuwdorp en Kiviet (01105-203). Drie- lerenhoek dokter Geldof leer Arendskerke, Wol- Heinkenszand: dokter (01106-234). Kruiningen, abbendijke en Rilland Be ij (113C-344). Hoede- Kwadendamme dokter '5-450). l Gent, Zaamslag, Axel n. Axel, Tel. 01155-488: Nieuw-Namen, de heer ag 3 maart, gelden voor eland de volgende hoog- dansweert 8.28 en 21.06 7.51 en 20.32 uur; Vlis- 20.05 uur; Wemeldinge ir. laart: Hansweert 9.46 en euzen 9.11 en 21.51 uur; en 21.26 uur; Wemeldin- 5 uur. JT uur Eenzaam zijn de '7 en 20 uur De zondares Boeven op de brug, 14 j., lur Schot in het duister, v 20 uur Boeven op de Laurel en Hardy in de 16.30 en 20 uur Cape uur Schieting 15.45 uur De dood rijdt uur Het Chapman rap- w 15 uur Maciste contra 17.15 en 20 uur En God uw, 18 j. uur Topbiljartprijskamp estaurant 10 uur Kam- klas Grote schieting 15 uur Grote schieting DERBEKE uur Schieting 15 uur Schieting L 15 uur Schieting In 21 uur Cartouche, 14 j. 19 en 21 uur Cartouche, 0 uur Ursus de leeuwen- 20 uur Cartouche, 14 J. en 19.30 uur Zorro, de reker, 14 j. Opstand in Fort Union, Spartacus, 14 j. ur Schieting Magog r De Vogelhandelaar; iur Spartacus, 14 J. Cartouche, 14 j. uur Cartouche, 14 J. irtouche, 14 j. lur Zorro de gemaskerde ïur BVAB (jck 19.30 uur Barabbas 20 uur Het Chapman w 20 uur En God schiep j. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 MAART 1963 „Hoe luidt het verlanglijstje van uw ge meente?", was de vraag, die onze Zeeuwse redacteuren in oktober 1961 den aan alle burgemeesters of hun plaats vervangers in Zeeland. Woningen vestiging van indus trieën', betere wegverbindingen' en verwezenlijking van kapitaalswerken' waren enkele van de vele antwoorden. Deze imponerende lijst van vurige wen sen en vaak ook hulpkreten verzamelden wij in een speciaal aan deze provincie ge wijd extra nummer. Nu, ongeveer an derhalf jaar later, vroegen wij dezelfde autoriteiten, althans in Zeeuwsch-Vlaan- deren, nieuwsgierig: Ja, wat is er nu uit de verf ge komen van die uit het hart gegre pen verlanglijstjes van alle (plaats vervangende) burgervaders in Zeeuwsch-Vlaanderen9 Welke ont wikkeling hebben deze gemeenten sinds het verschijnen van ons Zeeland-nummer, nu ongeveer anderhalf jaar geleden, doorge maakt? Dit en de hierna volgende ver halen in deze serie worden een mengelmoes van teleurstellingen, in de grond geboorde hoop, maar gelukkig ook van tevredenheid en voldoening. In deze eerste aflevering laten wij de burgemeesters van Hulst en Graauw en de gemeentesecre taris van Koewacht en Overslag aan het woord. Uit hun antwoor den zal duidelijk blijken, dat met name beide eerstgenoemden geen reden tot klagen hebben en met een gerechtvaardigd optimisme de toekomst tegemoet mogen gaan. „„..uKiwlFt.: S.' VOCK&:fcÉ«: ,,\Ve hebben acuut ft» paar huatterj weulitgt;!! gbdlgj. Ecu |vèéas is de''realisatie vauTsrtt'cultureel igebeuw te*» «chouwhursrl terwijl mH jbet «as up de hedendaagse spurtentwlk- I'fcetiHg «tdc tie siU-htiug van ecu spstetAal Uf soerisegjke lokaliteit urgent moet hs- sten. Uriu^etiU tnttiiï Is eet, tic rrnteg (vat) e«u r.aive rinss insta Ua. tie vuur het af. 'vahtniur. Ka ttstslaMe; de mogelijkheid van vestiging van tentje) iudêstrie ver. ïtMttnt unee aandaehCtv.,,. iBurgeraeester G. ei E-fit. DIEBICK: '„Woningen, woningen, woningenjn ■Koewacht dit jaar en tn Ovutstag. NA mz OORtOG ttog guen enkele tsewögMI gebod, heigeen uiteraard dat uifbrtudtrtgs- nlan soigneert ei zeifi lam legt. in 'Koewacht gaar»» ook indusirxcvosilgmg, met nnmo gericht op wtsrferaamhcdert. 'verricht door meisjes." id,-''"."i ..Voor Overslag geldt nog precies het zelfde". aldus gemeentesecretaris A. Geerards. ,,En wat Koewacht betreft, dat heeft dit jaar geen enkele woning toe bedeeld gekregen. Vorig jaar mochten we er vier laten bouwen. Intussen heeft zich hier een damesconfectiebedrijf, waarin meisjes werken, gevestigd. Dit jaar zal bovendien een gedeelte van het uitbreidingsplan achter de Kerklaan uitgevoerd worden. (Advertentie) Stramheid en Pijnen vallen van U af met de kleine dagelijkse dosis Kruschen. Ja met Kruschen drijft U die ondra gelijke pijnen uit Uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. Onzuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs natuurlijke weg afgevoerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. Bargemeeeter T. 3. DB NT,'fS „Bijzonder urgent »eht ik' beter* ver- MiMftasswewefi. v«n Vl!r* xoreiPflSbhfJrijypT}, hel bevr,rdc-f*vn VAft fniitfeeH en tuittfeouw, rie inpoldering van SaetttoitK en 'ie vei •.•/ozenWjlrfng vur> e*u nieuw ve*«4»xings«< www." „De realisatie van een verenigingsge bouw gaat uit van particulier initiatief", vertelde ons burgemeester de Nijs. „Het wachten is op de rijkssubbsidie van Maatschappelijk Werk. Wat de fruitteelt en de tuinbouw betreft: er is intussen veel fruit ingeplant. In Graauw wordt een cursus in fruitteelt gegeven, waar voor zich circa 25 leerlingen opgaven. Ook in de verbetering van de verbindin gen zit schot. In maart wordt de eerste aanbesteding in het kader van de ruil verkaveling gehouden. Ook wordt dit jaar de weg Paalduivenhoek aangelegd. De verbinding Clinge-Graauw is aan merkelijk ingekort en tussen de ge meente- en polderbesturen is in principe overeenstemming bereikt over de kos tenverdeling. Intussen heeft zich ook een bedrijf in Graauw gevestigd: een stalen meubelenfabriek en toeleveringsbedrijf, dat binnenkort zal worden geopend." Tot zover de woordvoerders van de gemeenten Hulst, Koewacht en Overslag en Graauw- In een volgend artikel zullen wij een aantal andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen onder de loep nemen om de bereikte resul taten sinds oktober 1961 te in ventariseren. „Hulst is geen industriële kern in te- gensteling tot Terneuzen", vertelde ons burgemeester A.L.S. Lockef eer. „Daardoor kan onze gemeente de dynamische ont wikkeling van Terneuzen ook niet vol gen. Er zijn mogelijkheden tot nieuwe uitbreidingsplannen, die wij fors aange grepen hebben: een woningbouwplan, dat 850 woningen zal omvatten en ten noor den van Hulst gesitueerd is en een in dustrieplan, dat is geprojecteerd aan de rondweg van de rijksweg Perkpolder- België. Zeker nog dit jaar zal een begin gemaakt worden met de realisatie van het in dustrie-plan. Daarna gaan wij pogen in dustrieën aan te trekken. Wij hebben al enkele contacten met mogelijke gegadig den. Dit stukje Benelux is een goede bo dem voor middelgrote en kleine indu strieën (conserven- fruit- en landbouw bedrijven, confectieindustrie)die geen behoefte hebben aan waterwegen. De aantrekkingskracht van Hulst als cen trumgemeente is zeer groot en neemt steeds toe. Ten behoeve van een beter woonklimaat blijven mijn wensen t.a.v het cultureel gebouw en de sportaccom modatie even krachtig. Hulst zal bij verdere industrialisatie bij zondere aandacht krijgen als ideale woon plaats. De schouwburg zie ik in streekver- band. De gedachtenbepaling hieromtrent bevindt zich in de laatste fase. De sport hal zal voorlopig wel een vrome wens blijven. Hulst heeft n.l. al een niet on behoorlijk aantal gymnastiekzalen en een uitstekend sportveldencomplex. Met de zuiveringsinstallatie willen wij niet lan ger wachten. Indien ons geen subsidie versterkt wordt financieren we haar zelf Daarnaast moeten wij voorzieningen treffen t.a.v. het toerisme. Ook wil ik de functie van Hulst als onderwijscen trum nog eens extra onderlijnen. Wij verwachten rijksgoedkeuringen voor een vier-klassige kleuterschool, een gymnas tieklokaal ,een tweede ulo-school voor jongens, een prot. christ. lagere school voor volksonderwijs, een lagere land bouwschool en een lagere technische school. Tenslotte nog dit: wij groeien op een volkomen natuurlijke wijze, een groei, die ik van belang acht voor de gehele streek. Ten aanzien van de grens wijziging. die onze gemeente heeft on dergaan. kan ik stellen, dat wij wel dank baar, maar niet voldaan zijn". De laatste dagen van deze week is er op het bureau van het Dioce saan Sociaal Charitatief Centrum te Breda ruim 1600 binnengekomen. Dit mooie bedrag is afkomstig van gevers uit Breda. Een gift van f400 was afkomstig van het IKOR (d.i. de stichting tot het behartigen van het Interkerkelijk Overleg in Radio-aangelegenheden uitgaande van de oecumenische raad van kerken in Nederland). Verder zijn er ook weer giften van kloosters en bejaarden. (Van onze verslaggever) De president van de rechtbank te Middelburg, mr. P. van Empel, heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Terneuzense notaris G. J. van C. Het tenlastegelegde werd sub sidiair bewezen verklaard in zyn functie als ambtenaar, niet als notaris. Het valselijk opmaken van boeken, dat hem eveneens ten laste was gelegd, werd primair bewezen geacht. Van C. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en ontzetting uit het ambt. Met de opening van het gebouw der Terneuzense muziekschool aan de Dijk- straat, waartoe burgemeester mr. H Rijpstra in hotel Rotterdam gisteravond de openingsrede uitsprak, is een einde gekomen aan een reeds tien jaren du rende onhoudbare toestand. Hoewel het nieuwe onderkomen nog lang niet een ideale toestand betekent zal ieder die met de situatie op de hoogte is kunnen begrijpen dat zowel bestuur als docen ten op rozen zitten. Het gebouw bete kent in ieder geval een belangrijke stap in de richting van een nieuw en goed geoutilleerd instituut. Mr. Rijpstra noemde deze gebeurtenis van bijzonder belang. In 1952 gestart met een hondertal leerlingen, en met de bedoeling hieruit nieuwe leden voor de harmonie Terneuzen te rekruteren, groeide de school al spoedig uit tot «en 400-tal leerlingen, ook uit andere plaat sen, aan wie in 20 vakken les werd ge geven. Mr. Rijpstra sprak ook over de voor hem nog onduidelijke verhouding met de Zeeuwse muziekschool te Middelburg. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat mid dels een redelijk overleg een oplossing moet kunnen worden gevonden. Hij zei graag bereid te zijn, indien zulks ge wenst wordt, hiervoor zijn bemiddeling te verlenen. Ook dr. Daniskas, rijks inspecteur voor het muziekonderwijs, sprak zijn bewondering uit over deze vooruitgang, die van zeer grote beteke nis is voor de gemeente en de streek. Met erkentelijkheid memoreerde in zijn slotwoord voorzitter P. Ocké hetgeen de heer van Leeuwen, lid van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse muziekschool zei, nl. dat er een nog nauwere samen werking tussen beide scholen mogelijk is. Van onze zijde zult u daarin aüe medewerking ondervinden, zei de voor zitter. In dit slotwoord moest de heer Ocké wel zeer velen die in de moeilijke tijd hebben geholpen, bedanken, maar vooral de docenten en de heer J. Ver sprille, de secretaris die enorm veel werk heeft verzet. Tenslotte werd het fraaie interieur van de Terneuzense muziekschool be zichtigd. (Advertentie» Van onze verslaggever) U hebt twee misdrijven gepleegd op een terrein dat voor u zonder meer heilig zou moeten zijn, al dus de officier bij de rechtbank te Middelburg, mr. J. L. Andreae in zijn requisitoir tegen gemeente ambtenaar P. F. C. uit Clinge, die gistermorgen zich bad te verant woorden voor het meerdere malen plegen van valsheid in geschrifte. De officier wees er op dat buiten deze twee feiten er nog meer ge vallen zijn waarvoor de verdachte te zijner tijd verantwoording zal hebben af te leggen. Zijn eis tegen G. luidde een Maand onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De verkeerde gang van zaken is aan het licht gekomen doordat de gemeente secretaris van Clinge niet tevreden was over het werk van G. Zo bleek uit het onderzoek o.m. dat hy zich door iemand die ging trouwen had laten overhalen als trouwdatum 31 december af te kon digen, ofschoon het daarvoor al veel te laat was. Doel van de trouwlustige was geen ander dan het behalen van belas tingvoordeel. Gevolg gevend aan het verzoek vermeldde G. dat beiden op 15 december voor hem waren verschenen. Wanneer men kan aantonen dat men voor het huwelijk in België heeft ge woond kan men meubilair vrij in Ne derland invoeren. Toen hem door iemand, die op 't punt stond te trouwen, werd ver zocht een Belgische plaats te vermelden en niet de werkelijke plaats (Koewacht) ging de ambtenaar van de Burgerlijke btand van Clinge opnieuw door de knieën. Aan een Belg, die na zijn huwe lijk in Clinge zou gaan wonen maar daarvoor een huwelijksreis wilde gaan maken, gaf G. een valselijk bewijs van vestiging af dat de Belg nodig had voor het verkrijgen van een rijbewijs. Verder had hij zich laten vermurwen door een vrouw, die gescheiden was. bij haar tweede huwelijk de naam van haar eer ste man weg te laten. Ook bij het vol trekken van het huwelijk ging hij dik wijls niet al te serieus te werk Personen die in het geheel niet bij het huwelijk tegenwoordig waren liet hij doodeen voudig als getuigen tekenen. De president, mr. P. van Empel. vond dat hierbij steeds het beeld van de „sloffe ambtenaar" naar voren komt, die eigenlijk niet voor zijn werk deugt. „Wanneer wy niet meer op de Bur gerlijke Stand kunnen vertrouwen dan komt die geheel op losse schroeven' meende mr. Andreae. Hy achtte hier sprake van crimineel gedrag en een ernstig delict dat behoorlyk aan de kaak dient te worden gesteld. G.'s verdediger, mr. H. C. M. van Son uit Hulst pleitte voor uiterste clementie met als voornaamste motief weinig en onvolkomen opleiding welke de ambte naar voor zijn werk heeft genoten Hij heeft zijn werk in de praktijk moeten „En wat wil de praktijk op een dorps secretarie zeggen?", aldus mr. van Son. Uitspraak 15 maart a.s. (Van onze verslaggever) Philippine heeft in het mosselhuis ,,Au Port" de première beleefd van zijn film: „Verse morselen", een rolprent die straks in vele bioscopen van België en Nederland in de voorprogramma's zal draaien en waarmee men beoogt mis verstanden als zou Philippine op de Philippijnen liggen, en als zouden faeca- lièn gebruikt worden voor de mosselteelt uit de wereld te ruimen. Vooral in België is Philippines „mosselfaam" totaal on bekend. Deze kleurenfilm, waarin dorpe lingen als „sterren" optreden, en blij kens het veelvuldig gelach en uitroepen als „Daar heb je hém" ook herkend werden, laat in schitterende opnamen zien hoe de vangst van het mosselzaad in zijn werk gaat, hoe dit getranspor teerd wordt naar de zogenaamde kweek- percelen, hoe de diertjes gereinigd en geknipt worden, en met hoeveel vlag vertoon en feestelijkheden het mossel seizoen wordt ingeluid. De film, die slechts een half uur duurt, en waaraan wij in een vorig verhaal reeds uitvoerg aandacht hebben besteed, gunt de leek een kijkje in een apart wereldje, dat zo typisch Nederlands is, en zulke sombere vooruitzichten heeft. Aan de première gingen een smakelijke mosselmaaltijd en een even smakelijk borreltje vooraf. (Advertentie* BOTTLED NDERAPPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM een vrijdom van belasting voor over werk in de woningbouw, die bood schap kregen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers van mi nister Van Aartsen. Er zijn daarvoor redenen opgegeven, welke op zich hout snijden. Er zou een aparte wet voor moeten worden ingediend. Het zou on billijk zijn tegenover andere groepen van arbeiders, die nu reeds als gevolg van de koude overwerk hebben moe ten verrichten. Van de maatregel zou het meest geprofiteerd worden door de hoogst beloonden met de kleinste gezinnen. Een gehuwde met vier kin deren zou e ral helemaal niet van pro fiteren. Een en ander maakt duidelijk, dat het uiten van een algemene wens, zoals Kamerleden en persorganen van alle richting hebben gedaan, nog altijd gemakkelijker is dan het ontwerpen van een rechtvaardig werkende rege ling. Niettemin, we menen dat met deze afwijzing het laatste woord niet ge zegd mag zijn. Wie denkt aan de zee van leed. welke achter het woord „wo ningnood" is verborgen, mag niet be rusten bij de grote achterstand in de bouw, welke de abnormaal lange win ter heeft veroorzaakt. Als er ergens een ramp gebeurt, dan doorbreekt men ook wel de bestaande regelen. Welnu, deze achterstand is een ramp. Daar tegen moeten bijzondere maatregelen getroffen worden. Is er nu van de zijde van de werkgevers geen extra tegemoetkoming te verwachten voor het overwerk in de bouw en kan de regering daartegenover geen bepaalde compensaties zetten? Het is een on verdraaglijke gedachte te moeten be rusten in de achterstand van de wo ningbouw. Overheid en bedrijfsleven samen mogen al hun denkkracht in spannen, om een uitweg te vinden voor het organiseren van een extra-krachts- Twee Italiaanse alpinisten zijn giste ren uitgeput in Cervina in de Italiaanse Alpen aangekomen na de 4165 meter hoge Breithorn te hebben beklommen. De 25-jarige Lazzarino en zijn metgezel Ardi hebben er vijf dagen over gedaan bij temperaturen van dertig graden on der nul en men maakte al voorberei dingen heti te gaan zoeken. De „Europese werkgroep", opgericht tijdens een in 1962 gehouden bijeen komst van 30 jongeren uit 16 Europese landen onder leiding van prinses Beatrix, in het Duitse plaatsje Kaub, heeft gisteren een uiteenzetting gegeven over de doeleinden en het karakter van haar werkzaamheden. Daarbij werd het woord gevoerd door prinses Beatrix, die presidente van de werkgroep is. De „Europese werkgroep" wordt ge vormd door jonge mensen, afkomstig uit Europa, onverschillig hun landsaard. „Wij willen", zo zei de prinses, „daad werkelijk antwoord geven daar, waar de vraag naar vrijwillige hulpverlening ons ontmoet, en wel zo dat ieder die zelf mee wil werken dat naar eigen aanleg en vermogen kan doen". „Wij hopen, door bereidheid en behoefte op elkaar aan te sluiten, op den duur een soort makelaarskantoor voor vrijwillige hulp verlening te worden" zo merkte de kroonprinses op. De groep staat zowel ten dienste van de organisaties als van de „ongeorga niseerde" jeugd. Alleen projecten die niet op andere wijze verwezenlijkt kun nen worden, komen in aanmerking voor uitvoering door ae groep. Voorts moeten de projecten een bijdrage vormen tot verwezenlijking van een Europa, dat openstaat voor de wereld er buiten, moeten zij de mogelijkheid bieden de zelfwerkzaamheid en het initiatief van de jongeren te stimuleren en moeten zij praktisch te verwezenlijken zijn. De wederopbouw van het bij de aard beving in Perzië zwaar getroffen dorp Dousadj (184 km ten zuidwesten van Teheran) is het eerste grote project dat onder leiding van de Europese werk groep zal worden uitgevoerd. Perzische studenten, Europese vrijwilligers en de bevolking van Dousadj zelf zullen het werk ter hand nemen. Het werk zal op Walcheren, eens de tuin van Neder- dus uitbreiding van bungalows e.d„ land. wordt meer en meer een belang-speelde ook een rol bij het veilen van njk recreatiegebied. Het toerisme con-1 ruim 57 ha boomgaard van slechte centreert zich voorlopig nog op enkele kwaliteit en tuingrond aan de Mid- plaatsen en daarvan is Koudekerke er een. Nauw verbonden met de toenemen de belangstelling voor Walcheren uit recreatief oogpunt is ook de belang stelling voor bouwgrond, bouwland en woningen ai dan niet met speculatieve bijbedoelingen. Overduidelijk is dit ge bleken bij de openbare verkoping van zestien percelen, die notaris Van den Briel in Koudekerke heeft gehouden. Voor een „Zwitsers huis met tuin" te Koudekerke, groot 13.30 are, werd niet minder betaald dan 13.000,— In feite is het „Zwitsers buis" een houten pak huis, dat slechts met zeer grote inves teringen geschikt kan worden gemaakt voor bewoning. Het speculatieve element bouwgrond waarop t.z.t. kan worden gebouwd overheerste hier dus sterk. Dit speculeren op een toenemendo ontwikkeling op toeristisch gebied, en delburgse straat, dat werd verkocht voor 13.700,wat neerkomt op een prijs van 26.000,per ha. Een normale prijs ter vergelijking is ongeveer 8.000 gulden per ha. Een perceel bouwterrein aan de Brouwerijstraat, groot 1,84 are, werd verkocht voor 5.600,wat neerkomt op 30 gulden per m2, een voor Koude kerke ongehoord hoog bedrag. Een perceel bouwland te Souburg, aan de Padweg waar voorlopig nog niet mag worden gebouwd tenzij het streek plan Walcheren wordt herzien, groot 39,70 are, bracht 8.010,op. Dit komt neer op 20.000,per ha. Ter verge lijking de beste bouwgrond van Walcheren kostte tot voor kort ongeveer 4.000,per ha, zodat meer dan vijf maal de prijs werd betaald. 15 april beginnen en men acht het nood zakelijk dat de wederopbouw van de 118 huizen voor de volgende winter ge reed zal zijn. De „Europese werkgroep" heeft reeds een project van kleinere omvang in Algerië tot stand gebracht. Naar aanleiding van vragen deelde de voorzitter van de groep, de Nederlander dr F. A. M. Alting von Geusau, lector aan de Tilburgse economische hoge school, nog mede dat men onder „jeugd" verstaat jongeren tussen de 20 en de 35 jaar. Een van de voornaamste doelen is de „menselijke integratie" in het zich ontwikkelende Europa. De rechtbank te Middelburg heeft het vonnis van de kantonrechter te Oostburg tegen A. J. L. uit IJzendyke vernietigd. Niet bewezen is verklaard het hem primair ten laste gelegde het eigen handig couperen van dieren. Wel werd hy schuldig bevonden aan het verschaf fen van gelegenheid en middelen om een dier nodeloos pijn of letsel toe te brengen. L. werd een boete opgelegd van 100,of 20 dagen. (Van onze redacteur) Tijdens een dezer dagen gehouden ver gadering te Goes tussen besturen van de St. Jozefstichting, die „Huize de Berg" te Goes exploiteert, en de stichting r.-k. b.l.o.-school voor Hidden-Zeeland, is over een gekomen dat laatstgenoemde stichting alle rechten en bevoegdheden heeft over gedragen aan de St. Jozefstichting. De St.-Jozefstichting zal nu in zo kort mogelijke tijd overgaan tot het stichten van een r.-k. b.l.o.-school tegenover „Hui ze de Berg" aan de 's Heer Hendrikskin- derenstraat te Goes. Verwacht wordt in september met het onderwijs aan deze school te kunnen beginnen. Mede door het bestaan van het internaat „Huize de Berg" is de stichting van een blo-school voor midden- en noord-Zeeland mogelijk geworden. Voor de leerlingen uit Walche ren en Zuid-Beveland zal voor geschikt vervoer worden gezorgd. De nieuwe school zal. na de sanering van Goes-noord, prachtig komen te liggen in dit stadsgedeelte. De stichting r.-k. b.l.o.-school voor mid den-Zeeland zal zich nu uitsluitend gaan toeleggen op de voor- en nazorg van de b.l.o.-leerlingen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer W. P. G.Assmann (KVP), heeft aan de minister van Land bouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, schriftelijk gevraagd of hij de vermoedelijke schade kan meedelen, die de langdurige vorst heeft aangericht aan de oesterteelt- bedrijven in de Oosterschelde. Ook vraagt dit kamerlid of het juist is dat een groot aantal voor namelijk kleinere oesterkwe kers ten gevolge daarvan in hun bestaan worden bedreigd. De heer Assmann vraagt de minis ter als hij deze laatste vraag be vestigend beantwoordt, of hij dan van plan is' maatregelen te over wegen om de helpende hand te bieden, en zo ja, waaruit die maat regelen dan zullen bestaan. Ter illustratie een foto van een oesterkweker, die onze fotograaf in Yerseke nam. De kweker staat bij een van zijn oesterputten. De oesters, die hij met zijn vork op geschept heeft, bleken alle dood te zijn. Gevreesd wordt, dat ne gentig procent van de oesters de koude niet overleefd heeft. Het water van de Schelde, dat door de putten stroomt, varieert van 0,3 tot 0,7 graden onder nul. Slechts enkele kwekers hebben in zgn. verwarmde putten met veel moeite de temperatuur van het water op 2 tot 3 graden boven nul weten te houden. Hierdoor kon een gering aantal oesters worden behouden. inspanning. De vredesprys van de internationale Bal- zanstichting is gisteren toegekend aan paus Joannes XX11I. De pry zencommis sie, waarin 21 landen, waaronder Rus land, zitting hebben, besloot hiertoe met algemene stemmen by een onthouding. De prijs heet officieel „Balzanprijs voor vrede en broederschap". In haar moti vering zegt de commissie, dat de prijs voor de vrede aan de paus toekomt „van wege zijn voortdurend streven om bij te dragen tot het behoud van vreedzame betrekkingen tussen de landen door zijn vredesoproepen en door zijn recente poli tieke interventies". De broederschapsprijs komt hem toe, aldus de commissie „vanwege zijn grote bijdrage tot de broederschap tussen men sen en volkeren, die hij in het bijzonder het afgelopen jaar leverde door vertegen woordigers van andere christenen, ortho doxen en protestanten, uit te. nodigen aanwezig te zijn op het oecumenisch concilie en er een actieve rol te spelen". De H. Vader zal de geldprijs bestem men voor een nog nader aan te wijzen liefdadig doel. Het Schotse schiereilandje Skye, dat bij laag water door wandelaars vanaf het vasteland kan worden bereikt, woeden de hevigste bosbranden sinds mensen heugenis. Een oppervlakte van 4000 ha bomen, heidevelden en struikgewas staat in brand. Dichte rooksluiers drijven van Skye naar het vasteland en op sommige plaatsen wordt een dorp op het vaste land door het vuur bedreigd. Skeye, dat voor de Schotse westkust ligt, is beroemd door het liedje „Over the sea to Skye", waarop beroemde Engelse garderegimenten als de Black Watch bij hun parades defileren Het is door een landtong, die bij vloed 'onder water komt te staan, met het vasteland verbonden. Op het eiland worden scha pen gehouden Alle inwoners van Portree.' het enige dorp op het eiland, zijn in de weer om het vuur te stuiten. Indien het vuur over de landtong het vasteland zou bereiken, zouden uitgestrekte moerassen, die thans bijna geheel drooggevroren zijn. in brand raken. Volgens een brandweerofficier is Skye en het eraan grenzend dee] van het Schotse vasteland „eigenlijk een grote spaander". P)e leden van de KVP kunnen mor gen al het genoegen smaken naar de stembus te tijgen. Een partijstem bus. Dat wordt in geen enkele andere politieke organisatie vertoond. De de mocratie binnen de partij viert hier haar hoogste triomf. Hieraan is al heel wat vooraf gegaan: De kandidaatstel lingen, het opstellen van een schema voor het verdelen van de „deskundi gen" met vaste plaatsen over de kies kringen, de kieskringadviezen en ten slotte het aan de hand daarvan samen gestelde algemene advies van de ver- kiezingsraad. Men kan daaraan zijn instemming geven. Men kan ook trach ten er verandering in aan te brengen door een kandidaat te begunstigen, welke men misdeeld acht. Er zijn hier en daar kiescomités gevormd, welke zich bijzonder voor bepaalde kandida ten hebben ingespannen. En nu moe ten we dan maar afwachten, wat dit alles voor uitwerking heeft gehad op de opinie van de actief-deelnemende KVP-leden. Dit „actief deelnemen" is echter altijd het zwakke punt in het systeem van groslijststemmingen. Het is in de regel maar een klein percentage van alle leden, dat er een stap voor verzet. Daardoor kan de uitslag geen juiste weerspiegeling geven van de mening, die in „de" KVP leeft. Degenen, die thuis blijven, zijn vaak mensen, die het advies wel juist vinden, maar die tevens vertrouwen, dat het toch wel gehandhaafd zal blijven. Dit feit nu kan wel eens verrassingen opleveren, welke ze achteraf betreuren. We wil len daarom ieder KVP-lid opwekken ter stembus te tijgen, of hij het nu met het advies eens is of niet. Dan kun nen we een zuivere graadmeter krij gen van hetgeen in de partij leeft. Dan komt de partijdemocratie pas goed tot haar recht. „Dat binnen afzienbare tijd onze land bouwtrekkers op atoomenergie zullen lo pen. zie ik nog niet. Wel is het een feit, dat men mej de ontwikkeling van de ener gievoorziening d.m.v. kernsplitsing een eind gevorderd is. Reeds nu zou men b.v. in Engeland, als daar de energievoorzie ning uit kolen en olie zou wegvallen, een groot percentage hiervan door a- toomenergie kunnen laten overnemen". Aldus Ir. M.A. v. d. Beek van het rijks- landbouwconsulentschap te Goes op de algemene jaarvergadering van de Vere niging van oud-leerlingen van de rijks middelbare landbouwschool te Schoon- dijke. In een begrijpelijk en zeer inte ressant betoog zette hij uiteen welke ge varen voor mens, plant en dier de radio actieve straling kan hebben Maar tevens ging de heer v. d. Beek in op het gebruik dat men ervan tracht te maken voor o.a. de plantenveredeling, stofwisselingsander- zoek en conservering van voedingsmid delen. Dat we op korte termijn met spec taculaire resultaten van het op deze wijze kweken van nieuwe rassen worden ge confronteerd valt niet te verwachten. Voor de inleiding van de heer v.d. Beek vond de huishoudelijke vergade ring van de vereniging plaats o.l.v. de heer A. Cammaert. In het jaarverslag van de secretaris passeerden de activiteiten van het afgelopen jaar de revue, met als hoogtepunt de viering van het 20-jarig bestaan van de school. In 1963 hoopt de vereniging weer ver schillende wedstrijden te organiseren o. a. een zaaiwedstrijd en het ploegkam- pioenschap voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. De wedstrijd in onderhoud van land bouwwerktuigen vindt weinig belangstel ling. Bij de bestuursverkiezing werd de heer R. Thomaes, de aan de beurt van aftreden was, vervangen door de heer E. Ferket uit Aardenburg. De heren v. d. Beek en Thomaes ontvingen uit handen van de voorzitter een klein bewijs van waarde ring. Een 30-jarige stewardess van de Eastern Airline. Barbara Hill uit Tampa, Florida, is op het vliegveld Logan bij Boston om het leven gekomen, toen zij door een draaiende propeller van een Douglas-7 gegrepen werd.

de Stem | 1963 | | pagina 3