WETSONTWERP VAN MINISTER TOXOPEUS j Pensioengids Welvaartsvast pensioen ambtenaren voor Volledige integratie A.O.W. en Niet groot, maar belangrijk WIL INDONESIË SJARIF STUREN? Franse mijnstaking nagenoeg volledig Vrouw trachtte haar kind te doden om haar man te houden jen? Krachtproef maandag a s. „KOM-T E RUG"-toren komt nooit meer terug 3? Ja! xi7T 1 in de maak Wrakken weg! Als zaakgelastigde: VIER JAAR GEVANGENISSTRAF GEEIST 12 f., afd. Verkoop, 0, Rotterdam. DAGBLAD VOOR ZEELAND P.y.d.A. tegen „Zwolsman-t.v." Prijsmaatregel koelhuisboter Staat betaalt f 120-miljoen Zonnig Premiers eisen Korting Lager bezoldigden Wel vaartsvastheid Premie Een jaar geëist tegen hulpkassier Helder en koud wmterweertje VANAVOND GEEN „LICHTBAKEN" .Rotstreek was slechts „rel" IR HST N 'ERSSTSRD hikking gesteld, geen vereiste. om, zodra hij do andere t bereikt hai, het op een n te zetten en in de tken te verdwijnen. Doch dikzak scheen zijn voorne- i te raden, want ineens dde hij zich om en Aram 1de plotseling een hevige met een knots op zijn fd, die hem deed neerstor- 103e JAARGANGNo. 24221 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur'. E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - TeL 22341 (5 ljjnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 2 MAART 1963 Abonnementsprijs 1 8,05 per kwartaal, excl f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.42 per mm (Ing. Med. t 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoontap Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft in een vergadering de ontwik keling op het gebied van de commerciële televisie besproken. De totstandkoming van een stichting, die televisieprogram ma's op commerciële basis wil gaan ver zorgen en die voor haar financiering ge heel afhankelijk zal zijn van een n.v. waarin grote kapitaalbelangen volstrekt lijken te domineren, achtte het bestuur als oplossing voor de hangende proble men onaanvaardbaar. Als uitvloeisel van een op het laatste partijcongres genomen besluit heeft het bestuur een commissie ingesteld ter be studering van vraagstukken terzake van vrede en ontwapening. Ook werd een commissie ingesteld ter bestudering van het stakingsrecht. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij zijn van plan maandag in de staatscourant een prijsmaatregel voor koelhuisboter, be stemd voor keukengebruik, af te kondi gen. Deze zal niet duurder mogen zijn dan 75 cent per pakje van 250 gram. Als gevolg van speculatieve voorraad- vorming bij de groothandel is de verbrui- kersprijs in een aantal gevallen boven dit als redelijk te beschouwen bedrag ge stegen. (Van onze parlementaire redactie) Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) heeft thans hij de Twee de Kamer zijn nieuwe pensioenvoorstellen voor het overheidspersoneel ingediend. Deze voorstellen beogen: 1 Integratie van het ambtelijk pensioen en het pensioen krachtens de algemene ouderdomswet (A.O.W.) en de algemene weduwen- en wezenwet (A.W.W.). 2 De ambtelijke pensioenen „welvaartsvastheid" te geven, ook die van de reeds gepensioneerden. Met deze nieuwe grondslagen voor de overheidspensioenen is de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken in meerderheid akkoord gegaan. Alleen het „ambtenarencentr'/m" en de „centrale voor hoger overheidsper soneel" zijn er tegen. De integratie van het ambtelijk pen sioen houdt in: DE POLITIE van Meppel heeft vier man nen, waaronder een jongen van 16 jaar aangehouden, die verdacht worden van inbraak in het Mepplese gemeentehuis, vorige week donderdag. Er werd 35 mille gestolen. DE VICE-VOORZITTER van de Zuid- afrikaanse liberale partij heeft beperkte bewegingsvrijheid voor de duur van twee jaar. Hij heeft namelijk een protestver gadering tegen de regering bijgewoond DE GASEXPLOSIE, gevolgd door brand in een huis in Siegen (Westfalen) heeft aan vijf mensen het leven gekost. De gas buis was door de vorst stukgegaan. Toen iemand het licht aandraaide ontplofte de zaak. Weersverwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Op de meeste plaatsen zonnig weer J met een zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuidoost en oost en weinig verandering in temperatuur. In het noorden van het land echter Z plaatselijk mist of laaghangende be- Z wolking bij maximumtemperaturen l onder het vriespunt. Vandaag: zon onder 18.20 uur. Maan I op 10.52 uur. Z Morgen: zon op 7.24 uur, zon onder 18.22 uur. Maan onder 2.46 uur. Maan Z op 11.30 uur. I Maandag: zon op ".22 uur. Maan on- Z der 3.53 uur. Raketten of satellieten kunnen tijdens de vlucht door de ruimte vanaf de aarde gecorrigeerd wor den indien zij van de berekende koers afwijken. Dit gebeurt dan door het laten ontbranden van raketjesdie het ruimtevaartuig dan in de gewenste richting stu wen. Hoe klein zo'n raketje kan zijn toont de bijgaande foto: de brandstoftank is niet veel groter dan een biljartbal en toch kan het slagen van een miljoenen- project van zulk een nietig onder deeltje en zijn juiste werking afhangen. De ministers-presidenten van de West- duitse landen Nedersaksen, Hamburg, Bremen en Sleeswij k-Holstein, eisen de onmiddellijke verwijdering van wrakken voor de Duitse Noordzeekust. In een brief aan de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, dringen zij er op aan, langs diplomatieke weg de toe stemming van de eigenaren van de wrak ken voor de opruiming ervan te ver krijgen. Aanleiding tot deze stap is de botsing van de Maasdam op 15 februari met wrakken in de Wezermonding, waarop woensdag de aanvaring van de Liberiaan se tanker Chrysanthy met dezelfde wrak ken volgde. a. De overheid neemt de premie A.O.W, en A.W.W. voor haar rekening, met dien verstande, dat dan ook de pre mie-compensatie voor de A.O.W./A.W. W. tot een bedrag van 5,6 procent komt te vervallen. b. Het A.O.W.-pensioen en het A.W.W.- pensioen zullen volledig worden ge- integreerd in de ambtelijke pensioen voorziening en wel tot een maximum van 80 procent bij (eveneens maxi maal) 40 dienstjaren. Omdat de alge mene pensioenen worden berekend naar 50 jaren van het 15e tot 65e jaar worden dus tenminste 10 ja ren van het algemeen pensioen niet in het nieuwe ambtelijke pensioen ge- integreerd. Het gevolg hiervan is dat de gepensio neerde ambtenaar steeds tenminste 20 procent van het algemeen pensioen naast zijn ambtelijk pensioen geniet. Bij 40 dienstjaren ontvangt de ambtenaar dus aan totaal pensioen-inkomen 70 procent van zijn laatste salaris plus 20 procent van het algemeen pensioen. Weliswaar was het oorspronkelijk de bedoeling om tot volledige afschaffing van de zgn. kor ting te komen, maar dit kon niet uitge voerd worden vanwege de structurele verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.- uitkeringen in 1962 en vanwege even tueel nog volgende structurele verhogin gen. Ook zouden bij een volledige afschaf fing van de korting te grote groepen een totaal pensioen-inkomen gaan ontvangen dat zelfs zou uitgaan boven het salaris en dat alles dan ten koste van een steeds zwaardere premie. Er behoeft niet voor te worden ge vreesd dat men ingevolge de nieuwe re geling in totaal pensioen-inkomen zou kunnen achteruitgaan. Voor gevallen waarin dit wel zou gebeuren is voorzien in een „overgangstoeslag", die niet be hoeft te worden ingelopen. Voor de groep van de lager bezoldig den is voorts nog in het nieuwe bestel een verbetering van de pensioenbereke ning opgenomen. Voor pensioengrondsla gen tot f 7500 zal namelijk over een be drag van f 3750 een welvaartsvast pen sioen van 2 procent per dienstjaar wor den vergolden. Voor de overige gevallen blijft dit 1,75 procent. Het eerder genoem de percentage van 70 procent kan daar door voor deze lager bezoldigden oplo pen tot 77,5 procent. De welvaartsvastheid van de ambtelijke pensioenen betekent dat deze pensioenen de algemene wijzigingen van het sa- J (Van onze parlementaire J redactie) Het is de bedoeling binnenkort t J een boekje te laten verschijnen\ J i voor het gepensioneerde over- t J heidspersoneel waarin de nieuwe J i pensioenregeling zo eenvoudig en overzichtelijk mogelijk zal worden J uiteengezet. Daarmee hoopt men f i misverstanden en onduidelijkheden i J over de op zich nogal ingewikkelde J t materie van de pensioenen weg i laris van het rijkspersoneel zullen volgen. 5 te nemen en °P te helderen. J Het is dus niet slechts de bedoeling om alleen de waardevastheid van het pen sioen veilig te stellen, in welk geval al leen de koopkracht van het pensioen zou worden gehandhaafd. De welvaartsvast- he id zal ingaan per 1 januari 1963. ïn de praktijk betekent een en ander dat de vóór 1 januari 1957 vastgestelde pensioenbedragen worden verhoogd met een toeslag van circa 32 procent, met in achtneming van sindsdien reeds verleen de toeslagen (waaronder huurcompensa- ties)Later vastgestelde pensioenen zullen uiteraard een kleinere toeslag krijgen. 9 Intussen is het wel de bedoeling dat de ambtenaren voor de welvaartsvastheid meebetalen, waartoe de pensioenbijdrage premie met 1,5 procent wordt verhoogd. Voor het rijk bedragen de kosten van het welvaartsvastmaken in totaal f 120 mil joen. Minister Toxopeus hoopt dat de Twee de en Eerste Kamer zijn voorstellen nog voor het zomerreces onder zijn minister schap behandelen. Het parlement wil hier van zij 11 kant medewerking aan verlenen. Te zijner tijd zal dan nog een geheel nieuwe pensioenwet waarin de huidige voorstellen zullen zijn verwerkt wor den ingediend. Een ontwerp pensioenwet is reeds bij de centrale commissie voor georganiseerd overleg in studie. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft gisteren een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorar rest, geëist tegen de 24-jarige hulpkassier van een bankinstelling in Den Haag, C. A. Q. Q. wordt ervan verdacht van zijn bank een bedrag van 30.000 te hebben gestolen. In eerste instantie had de rechtbank in Den Haag hem veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk en af trek van voorarrest. Toen de kassier, die naast verdachte aan het loket stond, zich even omdraaide, deed de jongeman een greep in de kas. De bundel bankbiljetten die hij in han den kreeg bleek een waarde te vertegen- woordigen van 30.000. Hij nam het geld mee naar huis. Nadat de politie van de vermissing op de hoogte was ge bracht, hield deze in het bijzonder de hulpkassier in het oog. Toen hij op een gegeven moment een auto kocht, werd hij gearresteerd. Hij bekende de diefstal. Ter zitting verklaarde hij de verleiding niet te hebben kunnen weerstaan. Het hof zal op 15 maart arrest wijzen. (Van onze parlementaire redactie) Volgens betrouwbare berichten uit Djakarta, aange haald door het rFanse persbureau A.F.P. is op zeer korte termijn de benoeming te verwachten van de heer Moham med Sjarif tot zaakglastigde van Indonesië in Nederland. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft ons hierop desgevraagd medegedeeld, dat zij van geen enkele zijde officieel in kennis is gesteld van de benoe ming van de heer Sjarif. genwoordiger bij de V.N., de heer Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft ons hier op desgevraagd meegedeeld, dat zij van geen enkele zijde officieel in kennis is gesteld van de benoe ming van de heer Sjarif. Mohammed Sjarif is thans hoofd van het directoraat van Westeu- ropese zaken van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken en tot voor kort lid van de Indonesische permanente verte genwoordiging bij de Verenigde Naties. Hij is als Indonesisch di plomaat ook in Moskou geaccre diteerd geweest. Zoals bekend heeft de huidige Indoneschisch permanente verte- Palar, woensdag op zijn verzoek een onderhoud gehad met zijn Ne derlandse collega mr Schiirmann. Onderwerp van gesprek was de bereidheid van Indonesië om tot een hervatting van de diplomatie ke betrekkingen met Nederland te komen. Volgens kringen in Djakarta zal Mo hammed Sjarif naar Nederland vertrek ken „zodra zijn reisdocumenten gereed zijn". De heer Sjarif is 44 jaar oud. Hij is reeds zaakgelastigde in Den Haag ge weest van 1955 tot 1956. Hij is gekozen op grond van zijn diplomatieke onder- vindingen en zijn grote ervaring wat Nederlandse aangelegenheden betreft. Zijn rang is die van minister. Hij heeft de functie van adviseur aan de ambassade in Moskou bekleed en zaakgelastigde geweest in Karachi. Twee jaar geleden keerde hij uit New York naar Djakarta terug, waar hij sindsdien verblijft. Een bekend landbaken in Ham burg, de 50 meter hoge „Kom- terug-toren", heeft het veld moe ten ruimen voor de nieuwbouw: hij is opgeblazen, omdat de grond moet worden vrijgemaakt voor de bouw van een pakhuis. DR. VICTOR E. VAN VRIESLAND heeft de onderscheiding van officier in de Kroonorde van België ontvangen. De plechtigheid ging gepaard met een re ceptie. TWINTIGDUIZEND Finse spoorwegmen sen zijn in staking gegaan voor hoger loon. De treinen die nog lopen, hebben grote vertragingen. Er kan geen post naar Finland wordt gestuurd, want ook de PTT staakt. In het oosten van ons land steeg de temperatuur vrijdagmiddag tot 6 gra den, hetgeen na midden december niet meer is voorgekomen. Het hogedrukge- bied dat vrijwel geheel Midden- en West- Europa beslaat, blijft voor overwegend helder weer zorgen. In de middag is het enkele uurtjes zacht weer, maar 's nachts blijft er vorst van betekenis voorkomen. In deze toestand komt tot maandag vrijwel geen verandering, mede doordat de storm-depressies zich met orkaanwin den boven de oceaan blijven uitleven. Vier jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest heeft de officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank gisteren geëist tegen een 30-jarige vrouw uit Me- demblik, die in het begin van 1960 in Amsterdam heeft geprobeerd haar zesjarig dochtertje door gas- verstikking van het leven te be roven. Poging tot moord achtte de officier van Justitie bewezen. Als motief daarvoor noemde hij „het opruimen van een hindernis voor een toekomstig huwelijk", omdat de nieuwe minnaar van de vrouw steeds moeilijkhe den veroorzaakte over dit kind uit een vorig huwelijk. „Deze vrouw heeft niet alleen gezondigd tegen het recht, maar ook tegen de natuur door als moeder haar eigen kind te willen doden", oordeelde de officier van justitie, mr. H. E. van Renesse. De poging tot moord of doodslag kwam pas in het midden van het vorige jaar 5an het licht nadat de echtgenoot van de vrouw zekere v. d. L. van een 13- jarig buurmeisje had gehoord wat zich in 1960 in de keuken van een woning aan de Lindengracht in Amsterdam had afgespeeld. De man ging naar de politie. De vrouw, die toen nog niet met Van der L. was getrouwd, woonde in Amsterdam samen met haar zesjarig dochtertje Yvon ne. Een ander kind uit het in 1957 ont bonden huwelijk was in een tehuis on dergebracht. Overdag werkte de vrouw. In het huis leerde zij de matroos Van der L. kennen en er werden trouwplan nen gemaakt. Spoedig bleek dat dit hu welijk werd bedreigd door de aanwezig heid van Yvonne, die meer van haar moeder bleek te houden en het steeds aan de stok had met de jaloerse nieuwe vader. Ook tussen de echtelieden in spe ontstonden geregeld ruzies over het kind en de man was al menigmaal kwaad het huis uitgelopen. Dat deed hij ook op de bewuste avond in 1960 toen mevrouw Van der L. van plan was Yvonne te wassen en naar bed te brengen. „Als het kind dood is zijn de moeilijk heden voorbij", redeneerde zij op dat moment, doch thans kon zij zich deze „abnormale gedachte" niet goed meer voorstellen. In ieder geval bekende zij voor de rechtbank grif de ten laste ge legde feiten (op enkele details na). Zij zei dat zij in paniek had gehandeld. Op de bewuste avond in 1960 trof me vrouw Van der L. alle voorbereidingen om Yvonne te wassen en naar bed te brengen. In plaats van het kind te was sen trok mevrouw Van der L. de gas slang los, draaide de gaskraan open, deed de keukenramen dicht en ging naar de bovenburen. „Blijf daar zitten", voegde ze Yvonne toe. Tien minuten bleef me vrouw Van der L. boven, waar ze een sigaretje rookte en rustig naar de tele visie keek. Dat Yvonne het er levend afbracht, dankt het kind aan het 13-jarige meisje van de bovenburen, dat na de komst van mevrouw Van der L. naar haar speel kameraadje Yvonne informeerde. „O, die is beneden in de keuken", antwoordde mevrouw Van der L., die evenwel ont kende dat zij het meisje zou hebben ver boden naar beneden te gaan. In ieder ge val ging het meisje naar beneden, om even later in een paniekstemming weer boven terug te keren. „Het ruikt er naar gas", schreeuwde ze uit. Het meisje bewaarde haar geheim tot vorig jaar. Toen vertelde ze het aan Van der L., die inmiddels met Yvonnes moe der was getrouwd. „De politie en ook ik wilde het aanvankelijk niet geloven, zo ontstellend klonk het verhaal", zei de of ficier van justitie in zijn requisitoir. In de rapporten werd de vrouw, die thuis een zeer slecht leven had en op 18-jarige leeftijd trouwde, volledig toere kenbaar verklaard. „Een zwakke per soonlijkheid, die in paniek heeft gehan deld", heette het in de rapporten. De vrouw liet blijken dat ze over haar daad' niet had nagedacht. De raadsman van de vrouw achtte slechts poging tot doodslag bewezen, om dat de vrouw in paniek heeft gehandeld. Hij geloofde dat de verwerpelijke daad uit een ontzettende ellende is voortgeko men. Ongeveer een kwart miljoen Franse mijnwerkers zjjn vrijdag in staking ge gaan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor hogere lonen. De staking wordt gezien als een krachtmeting met de regering, die gewaarschuwd heeft dat de arbeiders zich aan gevangenis straf en boeten blootstellen wanneer zij aanstaande maandag niet de mijnen ingaan. De bonden hadden een staking van onbeperkte duur in de staatsmijnen en een vierentwintig-uursstaking in de staatsolie-industrie afgekondigd. Het communistische vakverbond, waarbij de meeste arbeiders zijn aangesloten, had weliswaar slechts tot een achtenveertig- uursstaking opgeroepen, doch maandag zal besloten worden of men haar zal verlengen. De 30.000 arbeiders bij de cokesovens krijgen zelfs niet de kans om tot maan dag te staken, want de regeriijg maakte bekend dat zij in deze voor de metaal industrie vitale bedrijfstak niet toestaat dat er ook maar één dag gestaakt wordt. ,.Dan komen we wel naar de fabriek doch we steken geen hand uit", zeiden vele cokesarbeiders. Stakingen van vierentwintig uur werden gisteren voorts gehouden in de potasmijnen van de Elzas in Oost-Frank rijk, bij de olieraffinaderijen van Tou louse en bij de radio en televisie. Te Montceau, in Midden-Frankrijk heeft 54 procent van de mijnwerkers het werk neergelegd. Te Grenoble, in de Franse Alphen, was de staking echter volledig, terwijl in het gebied van Lotharingen, in het oosten, 95 procent van de mijnwerkers wegbleef Over het gehele land berekend bedraagt het ge middelde waarschijnlijk ongeveer 95 procent. Intussen werd vrijdagmorgen in de Franse staatscourant een decreet ge publiceerd waarin alle arbeiders worden gevorderd die werkzaam zijn in de mijnen voor de gasproduktie. Alle be trokkenen moeten zich onverwijld ter be schikking stellen van hun werkgevers, aldus het decreet Zoals bekend werden er de laatste tijd besprekingen gevoerd tussen het bestuur van de KRO en het bestuur van de Bond Zonder Naam over de vernieuwing in de verzorging van het wekelijkse „Lichtba ken" op zaterdagavond. Het bestuur van de Bond Zonder Naam is op de voorstellen van de KRO niet in gegaan. De omroep betreurt dit, omdat h.i. een alleszins redelijk voorstel was gedaan. Tengevolge van deze ontwikke ling zal heden, zaterdagavond, geen „Lichtbaken" worden uitgezonden, aan gezien pater Knibbeler zijn medewerking heeft ingetrokken. Hoe de verdere ont wikkeling zal zijn en of het „Lichtbaken" blijft, kon door de KRO nog niet worden medegedeeld, aangezien dit voor een groot deel van de houding van de „Bond Zonder Naam" zal afhangen. Het Eindhovens Dagblad merkt ten aanzien van het protest van staatssecre taris Calmeyer op, van zijn parlementai re redacteur te hebben vernomen, dat de staatssecretaris de publikaties over een pleitverbod als een „roomse rel" had be stempeld. Nadien, aldus het E.D., bereik te ons het bericht, dat in het Haagse Perscentrum een thans tot „roomse rot streek" aangescherpte weergave van de typering van generaal Calmeyer, afkom stig uit defensiekring, geventileerd werd. ..Dat was voor ons reden om het toen maar eens publiek te maken. Als de staatssecretaris de uitdrukking „roomse rotstreek" niet gebezigd heeft, is het ons des te liever. Dan willen we zijn ontken ning wel aanvaarden, maar gezien de eerste ons ter ore gekomen uitlating ook niet meer dan dat. Hij kan zich ge voeglijk terugtrekken op de vroegere kenschets, die hij mogelijk ook wel zal ontkennen, maar hij kans van ons aan nemen, dat we deze opzienwekkende be woordingen niet uit onze duim zuigen. Op Defensie heeft men ze blijkbaar vol doende typerend gevonden om ze wereld kundig te maken". Generaal b.d. Calmeyer heeft gisteren opnieuw bij het Eindhovens Dagblad ge reageerd. „Ik verklaar categorisch", zegt hij, „dat noch de woorden „roomse rotstreek" noch de woorden „roomse rel" of een of andere uitdrukking van deze strekking door mij in het door u bedoelde of enig ander ver band zijn gebezigd. Ik verzoek u de rectificatie in uw blad op te nemen".

de Stem | 1963 | | pagina 1