HEKEN BREDA Toch t.v.-debat tussen K.V.P. en P. v. d. A. Frans blad: Bidault woont nu in Londen Barbouzes' Franse van officieuze tak geheime dienst BRIEFWISSELING GEPUBLICEERD Aagtedijk had averij Varkens aten elkaar op van de honger Argouds verdedigers NIEUWE FORMULE VOOR KERNPROEVENCONTROLE DC-8 WERKPAARD VAN EEN EXCELLENT RAS De „diepvries - salamanders m viiërlo m zoon u Leidende cultures vast Aanhouden verklaring in De Stem Pas over twee maanden? MINISTER EIST Meer discipline in O.-Duitse leger PENSIOENKWESTIE ONDER DE LOEP Ongekroonde koning van New Yorks haven overleden Schandaal over schoenpoetsen in Engeland Scotland Yard schaduwt hem Geen waarnemers wel doosjes Het Newyorks krantenfront vertoont bres Jet-record in K.L.M.-vIoot Vee/ Vietnamezen Een en leven onder boven de wet Drie afdelingen Geen lang leven CUBAANSE BALLINGEN ONTVOERD VAN EEN ENGELS EILAND BELEGGINGSADVIEZEN BEURS VAN AMSTERDAM -kverlichting is op even onontbeer- reedschap. ;n een plaatje op- het handige lichtje imofoon. ezen op bed. Een it zorgt voor vol* Hing. GE VOORWAARDEN LAN 49 - Telefoon 30688 orden. Hij knikte een Taal ijverig met het n toen de vreemde! ng oken was. antwoorddt ontzag in zijn stemt 1 gebeuren, zoals u be- e kunt op mij vertrou- ;er Yago!" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 MAART 1963 (Van onze parlementaire redactie) Het komt misschien vlak voor de verkiezingen toch nog tot een debat voor de televisie tus sen de K.V.P. en de P.v.d.A., ver tegenwoordigd door fractie-leider De Kort en (misschien) minister president De Quay enerzijds en fractieleider Vondeling en P.v.d.A.- voorzitter Suurhoff anderzijds Aldus blijkt tenminste uit de brief wisseling tussen deze heren, die thans voor publicatie is vrijgege ven. De eerste brief dateert van 7 februari en is afkomstig van de heren Vondeling en Suurhoff. Hierin sneden zij het Overijssels Appel van de KVP aan. In de brief staat: „Samengevat komt het geen u (De Quay en De Kort) daar ge zegd heeft op het volgende neer: A. Onzerzijds zou zijn gesteld, dat door het kabinet-De Quay niets is gedaan, welke bewering door haar klaarblijkelijke onjuistheid zichzelf zou weerleggen. B. De Partij van de Arbeid heeft bi] haar onmatige kritiek op het rege ringsbeleid geen altèrnatieven ge steld". De brief vervolgt dan: ,,Niet alles wat u ons in de mond legt. is door ons zo als u het weergeeft gesteld". Vervolgens wordt dan de uitnodiging gedaan om over de hierboven genoem de punten een radio- en-of t.v.-debat te houden. Op 16 februari antwoordde dr. De Kort op deze brief als volgt: „Onmiddel lijk na de uitnodiging tot een debat in de Bussumse rede van prof. Vondeling vroeg het dagblad De Stem naar mijn standpunt over de aan mij gerichte uit nodiging. Mijn toen gegeven verklaring wil ik graag aanhouden als antwoord op uw later ontvangen brief van 7 fe bruari. Die verklaring luidde: „Ik heb op het Overijssels appel een preludium gege ven óp de verkiezingsstrijd de com positie komt nog. Daarin zal men ge documenteerd nader uitgewerkt vinden wat ik heb beweerd. Ik raad de heren Vondeling en Suurhoff aan dat alles goed bij te houden. Als zij na dat alles nog lust hebben in een openbaar debat voor radio en televisie, kan dat, mits er goede waarborgen voor gelijke kansen worden gegeven. De heren Vondeling en Suur hoff kunnen ondertussen hun geheugen opfrissen om het kabinet-De Quay alsnog de lof toe te kennen, die het in alle re delijkheid toekomt. Dan staan zij straks sterker". Dr. De Kort voegde hier in zijn brief vervolgens nog aan toe, „dat uw ge dachte aan een t.v.-gesprek, mits ge houden als afsluiting van de verkiezings strijd en dus vlak voor het begin van de spertijd van de politieke uitzendingen, mij niet onaantrekkelijk voorkomt Prof. De Quay beantwoordde de brief van de heren Vondeling en Suurhoff o-m- aldus: „Het is dus mogelijk dat kort voor de verkiezingen een t.v.-debat tus sen u beiden en de heer De Kort zal plaats hebben. In dat geval ben ik be reid tegen die tijd deelneming aan het debat in ernstige overweging te ne men". Ten antwoord schreven de heren Von deling en Suurhoff toen op 21 februari aan dr. De Kort een brief waarin zij schreven: „Het spijt ons dat u pas over twee maanden het debat wilt hou den. Wij verzoeken u dringend nog eens te willen overwegen of een gedachten- wisseling op een eerder tijdstip niet beter aan zijn doel zal beantwoorden. Mocht u echter onverhoopt aan uw standpunt vasthouden, dan zullen wij graag in uw voorstel treden". In een nadere brief aan prof. De Quay spraken de heren Suurhoff en Vondeling ten slotte de wens uit „dat een nadere over weging van ons verzoek (nl. om aan het debat deel te nemen) bij u spoedig tot een definitief positief resultaat zal leiden". De Oostduitse minister van Defensie, generaal Heinz Hoffman, heeft een dag order uitgevaardigd waarin hij beveelt dat de soldaten van Oost-Duitsland m»er discipline moet worden bijgebracht en dat zij politiek beter moeten worden voorgelicht. Volgens Westelijke waarnemers komt in de order tot uiting dat het moreel van de Oostduitse troepen sinds de oprichting van de Berlijnse muur op 13 augustus 1961 is sterk achteruitgegaan. Reeds dit jaar zijn minstens 10 Oostberlijnse gren» wachten met hun volledige uitrusting naar West-Berlijn gevlucht en in dezelfde periode zijn op andere plaatsen verschei dene dozijnen mensen over de grens tus sen Oost- en West-Duitsland gevlucht. Een op donderdag gevluchte soldaat deelde mee dat de discipline onder Oost duitse soldaten slecht is en dat orders onwillig worden uitgevoerd. Hij klaagde erover dat er weinig eten is en dat de kwaliteit van het voedsel slecht is. Ook zei hij dat de verhouding van de soldaten tot de burgers in Oost-Berlijn slecht is en dat de soldaten het gevoel hebben dat ze geminacht en gehaat worden. Eert beeld van de ravage aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Aagtedijk", dat dezer dagen op de Elbe in aanvaring is gekomen met de Zweedse vrachtboot „Ci- tos". De „Aagtedijk" is voor repa ratie naar een werf in Hamburg gesleept. Er zal grote aandacht worden geschon ken aan de financiële gevolgen voor het algemeen burgerlijk pensioenfonds van het samenstel van maatregelen inzake de samenloop van ambtelijk pensioen en oodempensioen en de welvaartsvastheid. Dit heelt de minister van Binnenland- Zaken, mr. E. H. Toxopeus, de Eerste Kamer meegedeeld in zijn memorie van antwoord op de begroting 1963 van het algemeen burgerlijk pensioenfonds. De minister deelt in deze memorie voorts mee, dat de parlementaire behandeling van het ontwerp van een nieuwe pen sioenwet. waarbij ook de wijze van fi nanciering der overheidspensioenen ter sprake kan komen, in zicht komt. Het; betreffende wetsontwerp is reeds behan deld in de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken De memorie van toelichting op het wets ontwerp zal uitvoerige mededelingen over de wijze van financiering bevatten De ongekroonde koning van de New- Yorkse havenbuurt, de 57-jarige Anthony Anastasia, bijgenaamd „Harde Toon", is vrijdagmorgen tengevolge van een hart aanval, die hij twee maanden geleden kreeg, overleden. Hoewel hij nooit is veroordeeld voor de talloze aanklachten die tegen hem zijn ingediend variërend van mishandeling tot moord dwong hij respect en ontzag af. Hij was de broer van Umbert (Al- bert) Anastasia, die leider van de „n.v. moord" werd genoemd. Hij werd in 1957 in de kapperszaak van het hotel „Shera ton" in het New-Yorkse Central Park neergeschoten. „Harde Toon" was een van de zes broers uit het gezin Anastasia, die uit Italië naar New York kwamen. Drie an deren bleven in Europa; een van hen is op het ogenblik pastoor van een katho lieke kerk in de New-Yorkse wijk Bronx. De Britse pers heeft grote foto's en gemelijke commentaren gewijd aan het geval van een korporaal van het Britse Rijnleger, die de schoenen moest poetsen van een Russische generaal. Met dit geval heeft Engeland voor de grootste uitbarsting van vrolijkheid in Euro pa gezorgd sinds de afzegging van het bezoek van prinses Margaret aan Parijs, zo schreef de Daily Sketch. Het blad publiceerde een grote foto van de 27-jarige Britse korpo raal Arthur Brandley, terwijl hij van leer trekt tegen het vuil op de schoenen van een Russische gene raal. Volgens het blad was de ge neraal de opperbevelhebber van de Sovjet-strijdkrachten in Oost-Duits land. Ivan Jakoebovski. Volgens het hoofdkwartier van het Britse Rijn- leger was het echter de commandant van de Sovjet-luchtmacht in Oost- Duitsland, luitenant-generaal I. I. Pstkyo. Het hoofdkwartier noemde het schoenen poetsen een gewone beleefdheid. De Russische generaal arriveerde op het hoofdkwartier van het Rijn- leger in Bielefeld na een autotocht van zes uur over modderige wegen, aldus de militaire woordvoerder. Toen hij zag, dat een Britse generaal een soldaat vroeg zijn schoenen af te vegen, stelde de Rus de vraag, of er ook iets aan zijn schoenen gedaan kon worden. De Daily Sketch vindt echter, dat men gastvrij kan zijn zonder zich belachelijk te maken. Maar de Rus sen hebben nu in elk geval gezien, zo voegt het blad eraan toe, dat, wat er ook mag ontbreken aan het Rijnleger als parate strijdmacht, „Britse spuug en schoenpoets door niets ter wereld te slaan zijn". De vrouw van Bradley vindt het ook erg, dat haar man schoenen moest poetsen, zo meldt de Daily Sketch verder. „Ik vind het een vervelend idee, dat hij voor iemand de schoenen moet poetsen, vooral als het de schoenen zijn van de Rus sische opperbevelhebber"aldus de korporaalsvrouw. De Daily Express wijst erop, dat de foto in veel Duitse bladen heeft gestaan, die zich alle vrolijk maak ten over het geval. Volgens de Dai ly Mirror heeft de foto veel West duitsers woest gemaakt De politie zal een onderzoek instellen naar de dood van vijftien varkens, die in de gemeente Herkingen de gehele winter hebben doorgebracht zonder voldoende beschutting en voedsel. De enige verwar ming die de dieren hadden, was een vuil nisbelt waarin broei zat. De politie ont dekte de ernstige verwaarlozing. Van on geveer tachtig varkens waren er vijftien reeds omgekomen. Vier dieren waren er zo ernstig aan toe dat de politie ze moest afmaken. Waarschijnlijk zullen vijf an dere ditzelfde lot moeten ondergaan. De varkens waren eigendom van ze kere E. S. in Melissant. Het terrein is be smettelijk verklaard, omdat er een kans is dat er varkenspest heerst. Enkele van de dieren waren half op gegeten door lotgenoten. Dit zijn de advocaten, die de gearresteerde OAS-leider kolonel Argoud als zijn verdedigers heeft gekozen. Het zijn de mrs. Tixier Vignancourt en Lecoroller, hier gefotografeerd zijn bij paleis van justitie in Parijs. Het Franse conservatieve blad l'Auro re heeft vrijdag gemeld dat de voort vluchtige ex-premier Bidault, de leider van de illegale „nationale verzetsraad' (C.N.R.), met zijn vrouw in een Londen- se voorstad woont. Rechercheurs van Scotland Yard hou den hem dag en nacht in het oog om te voorkomen, dat hij zoals met Argoud is gebeurd ontvoerd wordt, hetgeen een diplomatiek incident zou kunnen ver oorzaken. Volgens een artikel in het rechtse weekblad „Minute" is Bidault de vorige maand in Londen ternauwernood aan een ontvoering door Franse geheime agenten ontkomen. Het plan was, om hem naar de kust van Kent te brengen, waar een scheepje gereed zou liggen voor de tocht naar Frankrijk. Het Britse ministerie v.an Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat er „absoluut geen enkele aanwijzing is, die doet ver onderstellen dat Bidault zich in Engeland bevindt". Volgens het Franse weekblad „Minu te" zouden Bidault en andere C.N.R.-lei ders zondag jl. een vergadering bijwo nen die ergens tussen München en Lands hut gehouden zou worden. Franse gehei me agenten, in Frankrijk bekend als .barbouzes", waren hier achter gekomen en hadden een ontvoeringsactie voorbe reid, blijven. „Minute" bevatte een foto van Bidault, staande voor Buckingham Pa lace. De zittingzaal van het gebouw waar in het Franse bijzondere militaire hof in Parijs de zaak tegen de beklaagden in de mislukte aanslag op president De Gaulle behandelt, werd vrijdag inder haast ontruimd, nadat van een onbekende een telefoontje was binnengekomen, dat de zaal zou worden opgeblazen. De zaal werd onmiddellijk ontruimd. Een grondig onderzoek leverde echter niets verdachts op en de zitting werd dan ook later hervat. Om echter geen risico te lopen werden alle toeschouwers van de publieke tribune en zelfs de advocaten gefouilleerd, alvorens zij de zaal weer mochten betreden. Het nieuwe Amerikaanse ontwerpver drag voor het staken der kernproeven, dat zoals bekend in voorbereiding is, zal geen bepalingen meer bevatten aangaan de de aanwezigheid van internationale waarnemers in nationale waarnemings stations. Deze waarnemers hadden een interna tionale controlecommissie verslag moeten uitbrengen over door de stations gere gistreerde trillingen. Dit werd nodig ge acht voor een doeltreffende controle van eventuele kernproeven. Amerikaanse functionarissen zeiden dat de V.S. door verbetering van de ont- De „diepvries-salamanders"die volgens een Russisch tijdschrift vijfduizend jaar oud waren, zijn niet anders dan in de Oeral veel vuldig voorkomende viertenige Siberische salamanders. Dit heeft de directeur van de afdeling rep tielen en amfibiën van het zo ologisch instituut te Leningrad verklaard. Deze salamander, die op rots achtige bodem leeft en zich in het water vermenigvuldigt, wordt vaak door water meegesleept in diepe rotsspleten en valt 's winters in een toestand van anaboise (la tent leven). Hij kan zelfs volledige bevriezing overleven De „New York Post", één van de vier dagbladen in New York die in verband met de, nu 83 dagen oude zettersstaking de publikatie vrijwillig hadden gestaakt op grond van een tussen de dagbladuit gevers gesloten overeenkomst, heeft zich uit deze afspraak teruggetrokken en aan gekondigd de verschijning van het blad maandag te zullen hervatten. Hiermede is de eerste bres geslagen in het verenigde front, dat de dagblad- directies tot dusver tegenover de stakers hadden gevormd. Het blad is ook uit de vereniging van uitgevers van New York getreden, om vrij te zijn de publikatie te hervatten. Naar de mening der directie heeft de staking lang genoeg geduurd en bestaat er nog geen uitzicht op een regeling met de stakers. De leiders van de zetters der vier bedoelde bladen hebben zich reeds lang geleden bereid verklaard het werk te hervatten. De financiële positie van de „New York Post" is zwak. De New-Yorkse vereniging van Dag bladuitgevers is nog even vastbesloten te blijven streven naar een bevredigende regeling voor het beëindigen van de sta king. (Van onze luchtvaartredacteur) Wie ooit in een zilveren K.L.M.-vogel is gestapt om er ergens mee heen te vliegen voor zaken, met vakantie of op emigrantenbezoek zal zich niet gerealiseerd hebben hoe intensief zo'n ingewikkelde brok techniek bevlogen Er was echter alarm geslagen en| wordt. Alleen passagiers die door de Bidault had toen besloten in Londen testewardessen gefêteerd worden omdat Sinds de opzienbarende ontvoe ring van Argoud is 'n officieuze tak van de Franse geheime dienst in het brandpunt van de belang stelling komen te staan. Het be treft hier een groep mannen die bekend staan onder de naam „Barbouzes" (gebaarden). Alge meen wordt aangenomen, dat het deze mensen zijn die de ontvoe ring van Argoud hebben uitge voerd en de Franse pers schaart zich achter deze mening temeer daar van regeringswege is ver klaard, dat Argoud door „land genoten" is ontvoerd. Onder deze Barbouzes bevinden zich veel Vietnamezen, die voor het Franse leger ztfn gerekruteerd tjjdens de ge vechten in Indo-China. Deze in de strijd geharde mannen vor men samen met leden van de Franse geheime dienst de kern van een organi satie die zich ten doel heeft gesteld alle sporen van de O.A.S. uit te wissen. Hoe wel hun activiteiten de Franse regering zeer welkom moeten zijn, erkent deze regering nooit het bestaan van de Bar bouzes publiekelijk en wenst zij verder ook zo weinig mogelijk met hen te ma ken te hebben. Tot voor twee jaar had de Franse regering bij de bestrijding van de O.A.S. slechts de beschikking over de mannen van de Süreté Natio nale, de Franse veiligheidspolitie. De Barbouzes zijn toen hun gelederen ko men versterken en deze mannen vormen nu een van de belangrijkste strijdmach ten tegen de O.A.S. Het hoofdkwartier van de Barbouzes is gevestigd in een laag, grijs, bunker- achtig gebouw in een van de voorsteden van Parijs. Bij aanvraag naar de naam van de leider der organisatie blijkt, dat dit de luchtmacht-generaal René Jac- quier is. „Officieel" heeft hij ongeveer 1600 man tot zijn beschikking, maar soms wordt dit aantal op ruim 2000 gebracht als er „speciale opdrachten" uitgevoerd moeten worden. Deze „kort-verband vrijwilligers" zetten hun handtekening slechts voor het uitvoeren van een en kele opdracht die uitzonderlijke kwali teiten vereist. Zij worden dan ook voor „stukwerk" betaald. De Barbouzes worden goed voor hun diensten betaald: als een zeer gevaar lijke opdracht uitgevoerd dient te wor den, worden „gevaren-premies" aan de mannen geschonken na voltooiing van de opdracht. Van de zijde der Franse regering is geweigerd inlichtingen te verschaffen over bedragen die de agen ten ontvangen. De hele organisatie steunt op een speciale regeringsbegro ting, die voorziet in de benodigde gel den. De organisatie is onderverdeeld in drie afdelingen die zich met scherp ge scheiden werkzaamheden bezighouden. Een van de onderdelen bestaat uit de mannen die tot taak hebben geheime zenders van de O.A.S. op te sporen. On langs hebben zij een dergelijke zender in België ontmaskerd. De tweede groep strijdt op Algerijns terrein onder de achtenswaardige be naming: „Sectie voor documentatie van het buitenland". Ze drongen binnen in de gelederen van de O.A.S. en hebben de rijen van deze organisatie aanzien lijk gedund. Het is begrijpelijk, dat de O.A.S. het bestaan van de Barbouzes in hoge mate betreurt en alles doet om op haar beurt de Barbouzes zo gauw mogelijk tot een legende te maken. Zo kon men in Algiers van tijd tot tijd Bar bouzes waarnemen die in de handen van de O.A.S. waren gevallen: na gedood te zijn werden zij opgehangen met de voe ten naar boven. De derde groep staat bekend onder de naam „Actie-afdeling" en wordt in vre destijd op een minimale bezetting ge houden. Bij het uitbreken van een even tuele oorlog worden echter de reserves opgeroepen die commando-eenheden vormen voor spionagewerkzaamheden achter de vijandelijke linies. Algemeen wordt aangenomen dat de ze afdeling in samenwerking met de twee eerste gezorgd heeft voor de op zienbarende ontvoering van Argoud. De Barbouzes beschikken over lijsten waarop vrijwel alle leden van de O.A.S. staan vermeld. Ook andere personen, die om de een of andere reden gezocht worden, staan erop aangegeven. Op deze lijsten wordt met een cijfer aangege ven hoeveel belang men in de arrestatie van de betrokken persoon stelt. Als er bijvoorbeeld een 8 achter zijn naam staat betekent dit dat de gezochte uitermate op zijn hoede dient te zijn omdat de Barbouzes voor niets terug zullen dein zen als ze hem eenmaal op het spoor zijn. De levensduur van de Barbouzes is niet lang. Naar schatting zijn geduren^ de de laatste drie bloedige maanden voor de onafhankelijkheidsverklaring van Algerije ongeveer 60 van hen om het leven gekomen. Zekerheid omtrent de juistheid van dit aantal bestaat er niet. omdat de Franse regering, die de Barbouzes immers niet officieel erkent, geen lijst van slachtoffers onder deze voor de Franse regering zo bruikbare mannen heeft gepubliceerd. het vliegtuig tijdens de vlucht een be paald rond getal vlieguren bereikt, zet ten zich wel eens aan het denken over de betekenis van wat zo'n aantal pak weg tienduizend betekent. Deze week heeft K.L.M.'s eerste DC-8 de tienduizend vliegurengrens „over vlogen". Dat gebeurde boven de onaf zienbare Atlantische Oceaan, op de route naar New York. Rustig werkend maar toch een beetje gespannen wachtte de bemanning het moment af waarop gezagvoerder P. J. Krouwel zijn duim opstak Over de boordomroep van de PH-DCB „Daniël Bernouilli", bij K.L.M. ers beter bekend als Charly Bravo, kregen de passagiers het heuglijke nieuws te horen. Sommigen van hen sloegen aan het rekenen en kregen uit komsten als de jet vloog 8 miljoen kilometer sinds hij op 20 april I960 bij de K.L.M.-vloot kwam dat is zoveel als tweehonderd keer de aarde rond of twintig keer op en neer naar de maan. Om deze afstand af te leggen was hij in totaal een jaar en tweeënvijftig dagen in de lucht, wat neerkomt op een negenurige werkdag, onafgebroken sedert de indienststelling. De Charly Bravo vloog 290 keer naar New York en ruim zestig keer naar het Verre Oosten. Ook vluchten naar Montreal. Mexico, Santiago en Curagao komen in het logboek voor. De Charly Bravo was de eerste K.L.M.-DC-8 die dit vlieguren- cijfer haalde en de tweede DC-8 ter wereld. De machine kwam overigens niet als eerste bij de K.L.M. in dienst. Dat was de PH-DCA „Albert Plesman waarmee men zeer binnenkort de tien duizend hoopt vol te maken. Enfin, het „jubilerende" gevleugelde werkpaard vloog verder en is inmiddels alweer een keer op Schiphol geland en er weer vertrokken. Een werkpaard wel. maar van een excellent ras want de DC-8 telt onder zijn voorvaderen de beroem de Uiver, de onverslijtbare Dakota's, de Skymasters en de DC-6 „M.H. Damme" waarmee K.L.M.-gezagvoerder Han Kooper de handicaprace naar Christ- church won in 1953. dekkings- en identificatietechniek voort aan in de eerste .plaats kunnen vertrou wen op registratie-apparaten buiten de Sovjet-Unie, aangevuld door onbemande seismische stations (de z.g. verzegelde „zwarte dozen" die van tijd tot tijd kun nen worden gecontroleerd). Het nieuwe ontwerp zal te zijner tijd op de ontwapeningsconferentie in Genève ter sprake worden gebracht. De Amerikaanse hoofdonderhandelaar, William Foster, zal vandaag uit Genève naar Washington vertrekken. De datum voor zijn terugkeer is nog niet vastge steld. De Amerikaanse delegatie zal in zijn afwezigheid worden geleid door Charles Stelle. Zijn Sovjetrussische tegenspeler, Koez- netsov, is reeds vorige week naar de Sovjet-Unie teruggekeerd. Foster zei vrijdag dat de V.S. bereid zijn te onderhandelen, maar hij heeft be vonden dat de Sovjet-Unie dat tot dusver niet wil. Amerika twijfelt ernstig aan het Sovjetrussische standpunt dat een kernstopov er eenkomst kan worden ge sloten wanneer het Westen eenmaal het voorgestelde aantal van drie inspecties ter plaatse aanvaardt. Amerika wil vast stellen hoeveel waarde aan een bepaald aantal inspecties gehecht kan worden. Een Amerikaanse jurist heeft vrijdag meegedeeld dat Cubaanse militairen dezer dagen acht Cubaanse ballingen hebben ontvoerd van Elbow Cay, een Brits eiland in de Bahama-archipel, en dat vier bal lingen waren doodgeschoten. De jurist, een zekere Charles Ashmann, zei, dat hij een formeel protest had ingediend bij de Britse regering. De Britse ambassadeur in Washington zou hem hebben meege deeld dat deze kwestie zal worden opge nomen met de Cubaanse autoriteiten. Ashmann zei dat hij de Britse regering „inlichtingen uit de eerste hand" had ver schaft over het incident. Elbow Cay ligt in de Straat Florida tussen de Verenigde Staten en Cuba. De Cubaanse regering heeft eerder deze week de arrestatie gemeld van acht per sonen in de wateren bij Cuba op beschul diging van moord op enkele Cubaanse militieleden. (Advertentie) De Bank voor Brabant v*"ï< De laatste dag van deze beursweek heeft een derde verrassing gebracht. Het AKU-concern stelt namelijk over 1962 een slotdividend voor van dertien pro cent. Doordat reeds vier procent inte rimdividend is betaalbaar gesteld, be draagt het totale dividend over 1962 dus 17 procent, tegen 16 procent over 1961. Hoewel de beurs reeds lang te voren met een gunstig dividend van genoemd concern had rekening gehouden, was de aankondiging hiervan voor het Damrak toch nog een prettig geluid. Dat bleek maar al te duidelijk door de snelle koers stijging van de AKU-aandelen geduren de de niet-officiële ochtendhandel van gisteren. De koersen van de overige internatio nale waarden brokkelden verder af. Hier voor moet de schuld gezocht worden bij Wall Street, dat donderdag bepaald flauw sloot. Ook de tendentie op de overige Europese beurzen was gisteren geen sti mulans voor Amsterdam. Het naderende weekeinde droeg tot de geringe affaire bij. De Nederlandse hoofdfondsen noteer den eergisteren in Wall Street fractio- neel lager. In de scheepvaarthoek ging meer om dan de vorige dagen het geval is ge weest. De stemming was er aan de vaste kant. Zeer vast in de markt lagen de leidende cultuurwaarden op de ver wachting van een spoedig herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland. De staatsfondsenhoek gaf weinig verandering te zien. HET REIZIGERSVERKEER zal morgen en overmorgen weer beperkt worden om meer goederenvervoer per rail mogelijk te maken. Op de stations vertelt men u welke treinen er uitvallen. 28-2 1-3 Ned. '59 4U, 9911 997g Ned. '61 4% 99% 99% Ned. '47 3% 92}? 93 Ned. grootboek 1946 92 92% AKU 425% 428% Hoogovens 517 514% Philips 147.80 146,45 Unilever 141.50 140,60 Kon. Olie 164.50 164 HAL 122 123% Scheepvaartunie 138% 139% Amst. Bank 360 360 Ned. Handelmij. 361% 357% Lucas Bols 896 898 Drie Hoefijzers Mach. Breda 188 188 Zeeuwse cohfectie Bijenkorf 885 873 Simons emb.f. en houth. 126 125 Van Gelders papier 257 259 Heineken 440 435 Hero Conserven 314 315 Holl. Beton Mij. 460 460 Kon. Zout 745 750 Nijverdal - Ten Cate 234 234% De Schelde 271 270 Scholten Foxhol 815 820 Thomassen en Drijver 720 720 Van Vlissingen Katoen 295% 295% Vredestein 365 362 Zwanenberg Organon 840 831 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Koogovens 515: Kon. Olie 163.00—164.30; Philips 145.00—147.30; Uni lever 141.00—141.50; Deli 149.50—150.00; HVA 143146 gl; Amsterdam Rubber 120. (Advertentie) TELEVISION-ELECTRONICS FUND, INC. verschaft u een belegging in 13S lei dende bedrijven op elektronisch gebied in één effect. Dagelijks genoteerd op de Amsterdamse beurs. Prijs ca. f 252 Rendement 1961/62 uit inkomsten- en kapitaalsuitkeringen 5%. Vraag NEDERLANDS VERSLAG 1962 met in teressante illustraties en gegevens bij uw bank, commissionair of bij D. W. BRAND, Keizersgracht 215, Amsterdam. iniiiiiiiin i i uiiHii

de Stem | 1963 | | pagina 15