Weer scheepsbrand Westerschelde Waalse C.V.P. -er zet Kamer op stelten O-Fresh REGERING „REQUIREERT" 30.000 WERKERS CNR belooft schokkende gebeurtenis Drukpak, mode-1963 CALMEYER IS BOOS OP EINDHOVENS DAGBLAD Het contact in New York gaat schoorvoetend Brullers zijn de baas 55 Komplot tegen Pompidou opgerold; 9 arrestaties Argoud TOMADO Elf Ghanezen blijven hier Zij denkt nu heel anders over hem DAGBLAD VOOR ZEELAND KVP en tv-kwestie Meningsverschil in de partij en in de fractie Overuren niet belastingvrij In een half uur van erwt tot snert... Dat kan in de Tornado snelkookpan! INTERLAND GAAT DOOR Niet-inenting oorzaak Zes gevallen van kinderverlamming in Opheusden (G.) 5 Weinig verandering Herroeping van artikel geëist DE BETREKKINGEN MET INDONESIË Dode bij slippartij MAN AANGEREDEN OP ZEBRAPAD Brullen Laatste woord ORALATOR 103e JAARGANG No. 24220 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - TeL 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 ajgWaS VRIJDAG 1 MAART 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso: t 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: hulst. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuren: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOStIÏÏRG Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VANDAAG STAKEN 230.000 FRANSE „REGIE"-ARBEIDERS In de Partijraadsvergadering van de K.V.P.. die op 8 en 9 maart in Utrecht wordt gehouden, wil het partijbestuur de kwestie van de commerciële televisie niet behandeld zien. Een desbetreffend voorstel van de kring Amsterdam wordt ontraden. De eensgezindheid van de partij be perkt zich tot hetgeen in het program 1963 is opgenomen t.w.: „Wettelijke regeling van radio en tele visie op basis van de daadwerkelijke zelf standigheid der omroepverenigingen en de bevordering van een passende samen werking tusen deze; reclame in radio en televisie is aanvaardbaar, mits het te kiezen systeem afdoende garanties om vat, dat het exploiteren van de reclame geen invloed uitoefent op de samenstel ling en het peil van de programma's, de reclameboodschappen voldoen aan ver antwoorde ethische normen en het te kie zen systeem als zodanig niet het wezen lijke van het omroepbestel aantast". Wat de uitwerking hiervan betreft, al dus het partijbestuur, daarover bestaat meningsverschil zowel in de partij als in de fractie. De tegenover elkaar staande opvattingen zijn voldoende bekend, even als de argumenten van beide groepen Daarom stelt het partijbestuur voor deze kwestie niet in behandeling te nemen, ook al omdat geen nieuwe gezichtspunten te verwachten zijn. Aan de wens tot vrijstelling van belas ting en van sociale verzekeringspremies voor eventueel overwerk van de bouw vakarbeiders kan niet worden voldaan. Dit is gisteren aan vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf meege deeld. Een dergelijke vrijstelling zou onbillijk zijn tegenover andere groepen. (Advertentie) Héérlijk, die erwtensoep in deze barre wintertijd. In de Tornado snelkookpan maakt u erwtensoep, stamppotten enz. in een fractie van de ouderwetse kooktijd en véél smakelijker, véél voedzamer. Ga daarom nu naar uw Tornado-winkelier en laat u de Tornado snelkookpan demonstreren. 100 o/0 Nederlands fabrikaat. Verkrijg baar in diverse maten. Reeds vanaf f47,50! De Franse regering heeft gisteren de dertigduizend ar beiders in de genationaliseerde cokesindustrie onder een vorm van militaire tucht geplaatst. Dit is gedaan om te voorkomen dat deze arbeiders van een vitaal bedrijf zich zullen aansluiten bij de staking van 230.000 andere kom pels welke vandaag zal beginnen. De mijnwerkers zijn van plan om twee dagen te staken, teneinde hun loon eisen kracht bij te zetten. Het is mogelijk dat de staking langer duurt, in welk geval de regering ook deze „vrije" mijnwerkers onder de militaire reglementen zal brengen. Het worden weer spannende dagen voor de Franse staat, die gis teren weer werd opgeschrikt door het bericht dat er een complot om premier Pompidou te vermoorden was ontdekt. Negen extremisten zijn gearresteerd. De derde Franse sensatie wordt geleverd door het proces Petit Clamart. De maatregelen tegen de arbeiders in de cokesindustrie (en wellicht maandag tegen de mijnwerkers) worden samenge vat onder de naam „Requisitie". Dit houdt in dat iemand die zich tegen zijn tijde lijke, gedwongen tewerkstelling verzet, direct ontslagen kan worden met ver lies van pensioenrechten. Bovendien kan er op dienstweigering gevangenisstraf staan. De mijnwerkers eisen een loonsverho ging van elf procent, maar de regering wil niet verder gaan dan 2,2 procent, toe te kennen over perioden van drie maan den. De vraag is of de mijnwerkers, een machtig en hecht georganiseerd legioen, de handschoen tegen de regering zullen durven opnemen. Hun tweedaagse staking zal in elk geval doorgaan. Of het aantal stakers groter dan men verwacht (230.000 man) zal zijn, valt nog niet te zeggen. De looneisen worden ondersteund door minstens 700.000 arbeiders in de genatio naliseerde industrieën. Zij zijn ontevre den omdat de kosten van levensonder houd, vergeleken met vorig jaar, 5 pet. hoger liggen. De regeringsmaatregelen om de lonen- en prijzenspiraal onder be dwang te krijgen hebben tot nog toe ge faald. Premier Pompidou heeft om een periode van enkele maanden arbeidsrust gevraagd, maar deze is hem niet gegund. DE WESTDUITSE minister van Defensie, op bezoek in Washington, heeft de indruk gekregen dat dé Amerikaanse bezorgd heid over het Frans-Duitse vriendschaps verdrag is afgenomen. DE POLITIE heeft in Innsbrück een do cent van de universiteit gearresteerd, die verdacht wordt van de levering van springstoffen voor terreurgroepen in Zuid-Tirol. DE ETNA op het eiland Sicilië werkt weer. Boven de twee kraters van de vul kaan hangen zeven wite rookzuilen. Het verschijnsel is weliswaar ongewoon, maar reden voor bezorgdheid is er niet. DE BOND van r.-k. openbare leeszaken en boekerijen en de kath. centrale ver. voor lectuurvoorziening zijn opgeheven. Er is een vereniging „Katholiek Biblio theekcentrum" voor in de plaats geko men. De arrestatie van ex-kolonel Argoud heeft in Frankrijk sterk de aandacht ge trokken. Bedenkelijker is dat het lang zamerhand duidelijk wordt dat Argouds arrestatie geen verzwakking van de on dergrondse activiteiten in Frankrijk be tekent. Eerder het tegendeel. Volgens „France Soir" is Argoud door toedoen van de Nationale Verzetsraad (C.N.R.) in handen van de politie gespeeld. De generale staf van de C.N.R. heeft in het geheim vergaderd, aldus was het blad door een anonieme, goed ingelichte tipgever meegedeeld, en er zou voor be gin maart „een grote gebeurtenis" op het programma staan. Intussen neemt de C.N. R. represaillemaatregelen tegen verra ders. Ook Argoud behoort daartoe. Na Argoud zijn nog vijf leidende figu ren van de O.A.S. in politiecellen be land als gevolg van anonieme telefoon tjes. Onder hen was een luitenant-ter-zee, Georges Buscia, die wordt aangezien voor de voornaamste helper van ex-kapitein Pierre Sargent, de huidige O.A.S.-leider. Deze mensen zouden een aanslag op pre mier Pompidou hebben beraamd. Zoals gemeld leidde een ander anoniem tele foontje reeds tot de arrestatie van een 32-jarige Hongaar, die medeplichtig is aan de aanslag op De Gaulle bij Petit Clamart. In het proces naar aanleiding van deze aanslag is gisterenmiddag kolonel Ar goud gehoord. Dit gebeurde in aanwe zigheid van Argouds advocaten, zoals Ar goud had geëist. De illegale Nationale Verzetsraad, C.N R. geleid door de voormalige Franse premier Georges Bidault heeft geen bevelen gegeven om de Franse president om het leven te brengen, doch heeft zich alleen tot taak gesteld de Franse presi dent te arresteren en hem voor een rechtbank te brengen. Dit heeft ex-kolo nel Antoine Argoud verklaard tijdens een onderhoud met rechter André Reboul van de bijzondere militaire rechtbank die het proces leidt tegen veertien leden van de O.A.S. Argouds gezicht was nog opgezwollen als gevolg van de slagen die hij tijdens zijn ontvoering had moeten incasseren. De minister van O. K. en W. heeft gis teren in de Tweede Kamer verklaard, dat elf van de twintig studenten uit Ghana, die onlangs uit Sofia vertrokken, zeer waarschijnlijk in Nederland blyven. Met ingang van 1 maart zijn aan deze elf studiebeurzen voor 1 maand verleend. Deze zullen worden verlengd tot een jaar als de studenten de diploma's van hun vooropleiding overleggen. Minister Cals liet doorschemeren dat officieus gewerkt wordt aan het oprichten van een universiteit voor Afrikaanse stu denten te Florence als tegenhanger van de Loemoemba-universiteit in Moskou. Bondsvoorzitter A. L. M. Schrö der secretaris-penningmeester L. Brunt en bondsbestuurslid D. Nijs hebben donderdagmiddag na een langdurige conferentie met de heer B. van Krimpen, directeur van het Feijenoordstadion, besloten de in terland Nederland-België, die zon dag in Rotterdam moet worden ge speeld, niet uit te stellen. Ten aanzien van de wedstrijd Neder- land-Wales voor jeugdploegen van 16 tot 18 jaar een kwalificatiewedstrijd voor het jeugdtoernooi van de Europese voet balunie, dat rond Pasen in Engeland wordt gehouden staat vast, dat de wedstrijd woensdag 6 maart in ieder ge val niet op het HBS-terrein te Den Haag kan worden gespeeld. Mocht het veld van Feijenoord na afloop van de zondag te spelen wedstrijd Nederland-België nog in een goede staat verkeren, dan zal het KNVB-bestuur aan de heer Van Krimpen vragen zijn stadion voor de jeugdwed strijd ter beschikking te stellen. Mocht dit niet het geval zijn, dan wordt de ont moeting mogelijk op het RCH-terrein in Heemstede gespeeld. Doch ook ten aan zien van dit terrein zijn de laatste berich ten niet bijzonder gunstig. (Zie verder sportpagina) In het Gelderse dorp Opheusden (gem. Kesteren) waarvan de be volking, naar het op het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid bekend is, voornamelijk om principiële redenen weinig voor vaccinatie of doorlichting voelt, is sedert december 1962 reeds bij zes kinderen kinderverlamming ge constateerd. Bij de meeste kinderen gaat de ziekte met ernstige verlammingsverschijnselen gepaard, de slachtoffertjes variëren in leeftijd van 3 tot 6 jaar. Geen van de kinderen was tegen deze ziekte ingeënt. In Opheusden zijn slechts ongeveer 30% van de daarvoor in aanmerking komende kinderen gevaccineerd, in Kesteren be draagt dit percentage 70. Weersverwachting meegedeeld door f bet K.N.M.I., geldig tot vanavond, t opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: i Zonnig weer met een zwakke tot ma- tige wind tussen zuidoost en oost en maximumtemperaturen om of enkele graden boven het vriespunt, i Ukkel verwacht: Vriendelijk voor- .iaarsweer, met zwakke wind uit het oosten. Middagtemperatuur circa 2-3 graden. i Vandaag: zon onder 18.18 uur. Maan i op 10.20 uur. Morgen: zon op 7.36 uur. Maan onder 1.32 uur. De laatste „mode" in drukpakken wordt hier getoond door een medewerker van een onderzoek- afdeling van een Britse vliegtuig fabriek. Bemanningen van vlieg tuigen staan soms bloot aan een grote luchtdrukval (bekend als explosieve decompressie) bijvoor beeld als de drukcabine van het toestel beschadigd wordt, of bij het verlaten van een vliegtuig in noodgevallen. Het hier getoonde drukpak brengt in zulke gevallen redding voor de dragers. Staatssecretaris Calmeyer heeft gisteren telegrafisch geprotesteerd tegen een hoofdartikel in het Eind- hovens dagblad van 27 februari, dat hem beledigende woorden te gen de r.-k. volksgroep in de mond heeft gelegd. De heer Calmeyer acht zich hierdoor in zijn goede naam aangetast. Hij eist pu blieke herroeping van de door hem als een aantijging beschouwde publikatie. Het hoofdartikel in het Eindhovens Dagblad gaf een beschouwing over de ontslagkwestie van vier hoofdofficieren, wier zaak op 4 februari voor het ambte narengerecht in Den Haag diende. Op 25 februari werden drie van deze ontslagen nietig verklaard. Het vierde ontslag bleef gehandhaafd. Het Eindhovens Dagblad schreef woens dag o.m.: „Het departement voelt zich in de kaart gekeken; dat is duidelijk. Dit verwekt na tuurlijk boosheid bij de betrokken auto riteiten, maar die boosheid verraadt te vens een zwakheid. Waarom anders moet staatssecretaris Calmeyer thans ventile ren, wat zowel op het departement ge beurt als door derden in de Haagse pers wereld gebracht wordt: dat hij onze pu- blikaties „een roomse rotstreek" vindt". Staatssecretaris Calmeyer zegt hierop: „Ik ontken de in dit artikel tussen aan halingstekens geplaatste woorden of woorden van dezelfde strekking in dit of enig ander verband te hebben gebezigd. Ik voel mij door uw aantijging in mijn goede naam aangetast en verlang van u, dat u deze geheel ongegronde bewering onverwijld publiekelijk terugneemt op een even opvallende wijze als waarop zij werd gedaan". De heer S. H. A. M. Zoetmulder, hoofd redacteur van het Eindhovens Dagblad, verklaarde gisteren tegenover het A.N.P.: „Ik kan alleen verklaren dat mijn in lichtingen van dien aard zijn, dat ik er voorshands weinig voor voel om mijn publikatie in te trekken. Ik zal de zaak verder onderzoeken". Weer brandt er een schip op de Westerschelde, in het Nauw van Bath. Dit keer is het echter geen drama, er zullen geen mensen levens verloren gaan. Wat nu brandt is slechts het wrak van de ,Alca', een Fins schip, dat op 12 februari verongelukte en brak. Wel wordt opnieuw de zon boven een deel van de Westerschelde verduisterd door een zware, zwarte rookkolom, die uit het hevig bran dende wrak opstijgt. De brand is hoogstwaarschijnlijk te wijten aan vuur, dat bij het sloopwerk in een van de open olietanks van de onze verslaggever bij de brandende Fin gehoord en gezien heeft, kunt u lezen op pagina 3. (Luchtfoto Peeters-Slagboom) Dr. E. van Konijnenburg, voormalig directielid van de K.L.M., die voor de K. L.M. de eerste contacten heeft gelegd met de Indonesische regering, is opnieuw naar Djakarta vertrokken. Hij zal in de Indonesische hoofdstad de besprekingen voortzetten over de herope ning van de oudste intercontinentale luchtlijn: Amsterdam-Djakarta. Dezer dagen deelde de K.L.M. mee, dat er naar gestreefd werd deze dienst met ingang van 4 mei a.s. weer te gaan vliegen. Intussen blijken dus vroegere berichten, volgens welke deze lijn reeds in februari zou worden heropend, onjuist te zijn ge weest. De datum wordt steeds verder uit gesteld. Begin februari deelde de K.L.M. mede, dat dr. Soebandrio de vergunning had verleend en dat als streefdatum voor de heropening 1 april werd aangehouden. Hoe lang dr. Van Konijnenburg dit maal in Indonesië zal blijven, is niet be kend. De permanente vertegenwoordiging van Indonesië bij de V.N., de heer Palar, heeft woensdag een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse collega, mr. Schurmann. Zij hadden een onderhoud over de bereid heid, waarvan Indonesië blijk heeft ge geven tot een hervatting van de diploma tieke betrekkingen met Nederland. Naar werd vernomen werd het onderhoud be legd op verzoek van de heer Palar. De heer Palar heeft niet nader aange duid, wanneer men in Indonesië zou kun nen beginnen met het herstel der betrek kingen en ook noemde hij niet de naam van een eventuele zaakgelastigde. Van dezelfde zijde werd vernomen, dai Nederland ervan blijft uitgaan, dat het initiatief voor de uitwisseling van verte genwoordigers dient uit te gaan van In donesië, dat ook het initiatief nam tot het verbreken der betrekkingen. In kringen, die nauwe betrekkingen on derhouden met de Nederlandse delegatie in New York werd verklaard, dat de ont moeting tussen de heren Palar en Schur mann er niet op duidt, dat een grote vooruitgang in deze kwestie is geboekt sedert oktober 1962 president Soekarno liet weten, dat hij bereid was tot een her vatting der diplomatieke betrekkingen. In deze Nederlandse kringen zag men geen groot verschil tussen het nu aan Oe Thant overhandigde telegram van minister Soe bandrio en de briefwisseling tussen Den Haag en Djakarta van augustus jl. over de hervatting der betrekkingen. Nederland wacht nog altijd op een ini tiatief van Indonesische kant, en de heer Palar heeft geen aanwijzing verstrekt wanneer dat zal worden betoond. De 57-jarige J. H. Lourens uit Amster dam is donderdag met zijn auto op de rijksweg Renswoude-Planken Wambuis in Ede, geslipt. De bestuurder liep een sche- delbasisfractuur op en overleed ter plaat se. Een tegenligger, die de slippende wa gen wilde ontwijken, slipte eveneens en sloeg over de kop. De bestuurster kwam met de schrik vrij. (Advertentie) Mathieu Jacques, een Waalsa CVP-afgevaardigde in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordi gers is woensdag, zoals dat heet, „uitgewezen". Hij had het er wel naar gemaakt, dat de?e strenge maatregel die slechts zelden wordt toegepast, voor hem moest gelden. Jacques, een rijzige man met een stem als een misthoorn, kwam tijdens het de bat over de landbouwbegroting voor de boeren op. Hij kreeg vijf minuten spreek tijd, maar bet werden er tien. Toen de Kamervoorzitter hem toeriep: „Uw tijd is sloegen bij Jacques de stoppen door. Een 59-jarige voetganger is op een Am sterdams zebrapad aangereden door een personenauto. Het slachtoffer werd ern stig gewond -Ik heb Senoeg van uw streken!", brulde hiJ' een kIaP °P de katheder gevend. ,i3ij a! 00rzaak vaP hot ongeluk tast met uw minuten en seconden! Wij mogen nff. l n0g In duister. Het slacht- niet meer in commissie vergaderen en gij den eehnnrS8 nlet 0ver het on§eluk wor- roept ons samen om ons in een avond- gehoord. zitting af te matten en dan, vlug-vlug, 55 met vakantie te sturen. Nondedjol, ik zal hier spreken zolang ik wil!" „Ik ontneem u het woord", riep de Ka mervoorzitter kwaad. „Dat zijn dictatormanieren!", kaatste Jacques terug. Nu begon de geduchte landbouwexpert compleet te briesen. „Kom maar op!", raasde hij tegen de zaalwachters. „Binnen de minuut sla ik er tien tegen de grond. Bandietenbende! Ik zal brullen, omdat al leen de brullers als Van Eynde het hier voor het zeggen hebben!" Op dat welgekozen moment stapte Van Eynde het strijdperk binnen. „Aha!", riep Jacques hem toe. „Daar 55 is-is. De man, die de autobussen in brand steekt!" „Imbeciel", antwoordde Van Eynde rus tig, „laat je verzorgen". „Laat u zelf verzorgen!", bulderde de Waal. „Collectie van nietsnutten. Dat laat zich 300.000 frank per jaar betalen om niets te doen. Als ik hier wil spreken mag ik niet. Nondedjol!" Er was niets met de geachte afgevaar digde te beginen. Zelfs na een schorsing van de beraadslagingen bleek hij nog even woest, waarop de voorzitter plechtig zijn uitwijzing bevaL Da zaalwachters en hij denkt wat 'n verademing Hij merkte het meteen, van adem-frisheid hangt o-zo veel af en de nieuwe O-Fresh Oralator helpt direct! 'n Belangrijke af spraak, 'n beslissend gesprek? Handig zo'n vestzak-apparaatje even diep inhaleren stonden klaar om zich op Jacques te wer- d°or de ?!?!at°r en bcn' meteen weer pen, maar deze hield de eer aan zichzelf, adem-fris! Diepdoordringend O-Fresh rei- Wijdbeens marcheerde hij de Kamer uit. nigt na speciaal eten, roken en drinken de In de gang raakte hij bijna slaags met een adem volkomen paar zaalwachters. Iedereen haalde opgelucht adem, doch opeens stormde Jacques weer binnen. I Hij greep zijn papieren, die hij bij de ,A deiTl- snelle aftocht vergeten had. „Morgen zien e ze mij terug!", was het laatste wat van! JI'IS Wiet hem gehoord werd. „Om twee uur zal ik interpelleren. Bende bandieten! Autobus vernielers! Stakers!" De Kamer ging over tot de orde van de dag. handig vestzak-formaat f 2.25 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak ^OROST-VERF-VENLQ

de Stem | 1963 | | pagina 1