kleine Effectenbezit (voor man") aanmoedigen Socialisten vinden het te magertjes OTEM gaat nog niet in zee met Zwolsman WETSONTWERP BELASTINGFACILITEITEN INDONESIË TOONT ZICH NU BEREID Toezicht niet nodig Zó warm is heldaar O.A.S. speelt Argoud in handen van politie KOUDE ONDERNEMING ZWARTE JEANNE BLIJKT TE ZIJN VERDRONKEN Nederlanders goed in het lanceren van Nike-raketten Peking houdt vast aan de harde koers .JUSTITIEBEGROTING IN SENAAT MET HARKEN OVER SLOOT Koudetoeslag voor N.S.-personeel „Programmaraad voor tweede t.v.-net nodig" EIGEN CONCEPTIE DOELMATIGER Welwillend de zaak aanzien Voor tien mille gestolen bij juwelierszaak Pools protest tegen „AS5 DAGBLAD VOOR ZEELAND 5?' De betrekkingen met Nederland ,.DROMMEDARIS" HAD GUNSTIG JAAR Overdrijvende j wolkenvelden Vastgebonden in een bestelwagen Inbraak te Breda Doelmatiger Subtiel Lichaam uit het water gehaald 103e JAARGANG No. 24218 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - TeL 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Viaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon WOENSDAG 27JErEBRTJARI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, i excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso 1 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. t 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 2377 - (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De Verenigde Naties hebben gisteren avond de tekst gepubliceerd van het In donesische telegram aan secretaris-gene raal Oe Thant, waarin Indonesië de Ver enigde Naties ervan in kennis stelt dat het voornemens is de diplomatieke be trekkingen met Nederland te herstellen. Het telegram, gedateerd 20 februari en overhandigd door de Indonesische verte genwoordiger bij de V.N., L. N. Palar, bevat de volgende tekst: „Excellentie, ik heb de eer u ervan m kennis te stellen dat, na overleg met de heer C. V. Narasimhan, chef van het ka binet van uwe excellentie, tijdens zijn recente bezoek aan Indonesië, de repu bliek Indonesië heeft besloten diplomatie ke betrekkingen op ambassadeursniveau te heropenen met het koninkrijk der Ne derlanden. Men stelt zich voor tijdelijk zaakgelastigden uit te wisselen. Aan vaard, verzoek ik u, de verzekering van mijn welgemeende hoogachting". De directie van de Nederlandse Spoor, wegen heeft in overleg met de perso- neelraad besloten tot toekenning van een koudetoeslag van 25 gulden netto. Voor deze toeslag komen in aanmerking ge huwde personeelsleden en ongehuwde kostwinners, wier bruto jaarbezoldiging in eerste klas gemeenten de f 6144.-, in tweede klas gemeenten de f 6030.- en in derde klas gemeenten de f 5916,- niet te boven gaat. (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Schmelzer (bezitsvorming) heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat er geen verdergaande concentratie aan vermogen bij de overheid en particulieren mag plaatsvinden. Hij stelde daar tegenover, dat juist naar democratie op het sociaal-economische terrein moet worden gestreefd. In dit streven mag het bezit svormings- beleid van de overheid zijns inziens niet in het vlak der politieke controversen worden gerbacht. „Dit beleid dient zich te voltrekken in de sfeer van de maatschappelijke realiteit". Staatssecretaris Schmelzer zei dit bij de verdediging van een wetsontwerp dat fis cale faciliteiten beoogt te geven bij de bezitsvorming door middel van effecten. Het bevat voor beleggingsmaatschap pijen, die uitsluitend in het belang van kleine spaarders werkzaam zijn, vrijstel ling van vennootschapsbelasting, alsme de vrijstelling van registratierecht en van zegelrecht voor aan kleine spaarders uit te geven aandelen. Dezelfde faciliteiten zullen worden verleend ten aanzien van deelnemingsbewijzen in speciale beleg gingsdepots. Ook geeft het wetsontwerp vrij steling van het zogenaamde beursze- gerecht. Tenslotte brengt het vrijstelling van gelrecht voor kleine coupures van obli- gaties en certificaten van aandelen. Aan een en ander is een inkomensgrens ge steld van f 12.000 per jaar. Het wetsontwerp ontmoette van de zijde van K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. loyale instemming. De P.v.d.A. toonde zich bij monde van de heer Den Uyl min der enthousiast. Hij vond het maar een „mager" wetsontwerp met een geringe draagwijdte en als zodanig illustratief voor het bezitsvormingsbeleid van de re gering. Hij was terzake het wetsontwerp van oordeel dat op de voor de kleine spaarders nieuw op te richten beleggings maatschappijen toezicht door de verzeke ringskamer noodzakelijk is. Dit laatste werd door staatssecretaris Van den Ber ge (Financiën) als niet nodig zijnde van de hand gewezen. De heer Bogaers (K.V.P.) was van oor deel dat het bezitsvormingsbeleid wel de gelijk vruchtbaar is, gezien het groei tempo van gepremieerd sparen en het groeiende aantal deelnemers daaraan. Het is evenwel nog een minderheid van de werknemers die aan deze verschillen de activiteiten kan meedoen. Desondanks meende de heer Bogaers dat de regering zich bij het verdere streven naar een evenwichtiger vermogensverhouding tot stimuleren moet beperken, teneinde de vrije maatschappelijke krachten zelf werkzaam te laten zijn. Slechts indien dit geen resultaat zou opleveren dienen er verdergaande overheidsmaatregelen te Het studentencentrum „De Dromme- daris" te Enkhuizen deelt mede dat het nog steeds met opheffing wordt bedreigd in verband met de investeringsschulden. Uit een financieel rapport over het boek jaar 1962-1963 is intussen gebleken dat de exploitatie aanmerkelijk gunstiger is dan was venyacht, zodat het exploitatie tekort over het afgelopen jaar slechts een fractie bedroeg van het geschatte. Voor het komende jaar bij tenminste drie duizend overnachtingen, waarvan er thans al tweeduizend zeker zijn kan een college dat iets verder uit het poli- verwacht. worden getroffen, meende hij. De heer Bogaers bepleitte voorts de mogelijkheid om met het uit winst verkregen werkne mersaandeel investeringen te verrichten. De heren Geertsema (V.V.D.)Van Eijs den (A.R.) en Kikkert (C.H.U.) begroet ten het wetsontwerp met instemming. De heer Geertsema zei in de toekomst niet veel mogelijkheden voor verdere uit bouw van de bezitsvorming te zien. Voor een aparte staatssecretaris van bezitsvor ming zag hij dan ook in de toekomst geen plaats meer. De bezitsvorming moet tar by financiën ondergebracht wor den, zei hij. Na enige re. en dupliek werd het wetsontwerp tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De begroting van minister Beerman (Justitie) is gisteren met de hakken over de sloot gegaan, toen de (uitgestelde) stemming over deze begroting in de Eer ste Kamer plaatsvond. Senator Pollema (C.H.U.) had een voor stel van orde ingediend, waarin werd ge zegd dat de stemming opnieuw moest worden uitgesteld. Prof. Samkalden van de P.v.d.A. wilde zelfs de discussie op nieuw openen en diende daartoe ook een voorstel van orde in. Bij stemming over de voorstellen kreeg dat van de heer Pollema 28 stemmen voor en 33 tegen. Het idee van prof. Samkal den werd met 35 tegen 29 stemmen ver worpen. Het motief van de heer Pollema om uitstel van stemming te bepleiten was, dat de Handelingen nog niet waren ver schenen, terwijl prof. Samkalden een duidelijker beeld van de duplieken van vorige week wilde hebben. Bovendien wilde hij van de minister een uitspraak over het toekomstige gratiebeleid uitlok ken. Dr. I. A. Diepenhorst (A.R.) sprak van „een poging om de minister over de streep te trekken door hem een toezeg ging over het gratiebeleid te laten doen" De begroting werd tenslotte met 40 te gen 23 stemmen aanvaard. De P.v.d.A. en de C.P.N. trokken één lijn met hun te genstemmen. De C.H.-senator Pollema sloot zich bij de K.V.P., V.V.D., A.R. zijn eigen fractie aan. EEN COMMISSIE heeft voorgesteld een fusie tot stand te brengen tussen de an- glikaanse en de methodistische kerken in Engeland. Voor de anglikanen gaat de fusie zeer ver. De anglikaanse kerk zou zelfs haar privileges als staatskerk moe ten opgeven. De synodes van beide ker ken zullen moeten beslissen. EEN JAPANSE vissersboot „Kompira Maru no. 18" is in een storm in de Straat van Korea met man en muis vergaan. De elf opvarenden kwamen om. De hoop op het redden van 40 mensen, die bij de aanvaring tussen een pont en een vracht schip bij Kobe te water zijn geraakt, is opgegeven. RADIO MOSKOU heeft verteld, dat Rus sische geleerden een salamander hebben opgegraven, die 5000 jaar in bevroren toe stand onder de grond heeft gezeten. Toen het dier werd verwarmd bleek het nog te leven. Dit duurde echter slechts drie weken. t Weersverwachting meegedeeld door 4 f het K.N.M.I., geldig tot vanavond, J J opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: J 4 i t Enkele overdrijvende wolkenvelden. J maar droog weer. Matige, later in het J J zuiden van het land af en toe vrij p krachtige oostelijke wind. In de och- t t tend matige vorst, in de middag tem- 4 peraturen om het vriespunt. J Vandaag: zon onder 18.14 uur. Maan J p onder 22.52 uur. t Morgen: zon onder 7.31 uur. Maan op 4 9.52 uur. i 4 4 In Europa kan iedereen wel gillen over de lange duur van de winter, die nog steeds halsstarrig volhoudt. In Australië wachtten 65.000 kin deren op de aankomst van konin gin Elizabeth van Engeland, die een toer door dat werelddeel maakt. Ongeveer 1000 kinderen bezweken door de zomerse hitte en de ambulances hadden de han den vol de kinderen uit de me nigte te verwijderen. Ambulance mensen met één van de ongeveer 1000 slachtoffers van de warmte. Ex-kolonel Antoine Argoud, één der belangrijkste leiders van de O.A.S., is in Parijs gearresteerd. De arrestatie van Argoud wordt be schouwd als de grootste klap die de anti-Gaullistische Ö.A.S. en de onder grondse nationale raad van het verzet (C.N.R.) hebben moeten incasseren se dert de voormalige generaals Raoul Sa- lan en Edmond Jouhaud verleden jaar werden ingerekend. In politiekringen werd gezegd dat Ar goud blijkbaar is verraden door andere leden van het geheime leger. Nadat de politie eon telefonische wenk had gekregen van een anonieme persoon begaf zij zich naar een adres op het He de la Cité in het hart van Parijs. Men vond Argoud daar in een kleine bestel wagen. Hij was vastgebonden en had een prop in de mond. De politie meende dat de O.A.S. Argoud schuldig achtte aan de mislukking van de poging om president De Gaulle op 22 augustus van het vorige jaar te Petit Clamart van het leven te beroven. In verband met de mislukte aanslag staan momenteel 15 mensen terecht. Argoud (52) behoort tot de groep le- gerkolonels die tezamen met de gene raals Raoul Salan, Edmond Jouhaud, Maurice Challe en André Marie Zeiler in april 1961 in Algiers een opstand op touw had gezet. De opstand mislukte en Zeiler en Challe gaven zich over. Salan en Jou haud werden later gevangen genomen. Zij waren tevoren bij verstek ter dood ver oordeeld wegens hun rol in de opstand. Argoud was één van de vier kolonels die tegelijkertijd door een speciale recht bank ter dood werden veroordeeld. Na april 1961 dook Argoud in Algerië onder. Men veronderstelt dat hij zich na de Algerijnse onafhankelijkheid naar Europa had begeven en zich in Frankrijk en andere landen had schuilgehouden. Argoud, wiens gelaat gezwollen was en tekenen van mishandeling vertoonde toen hij gevonden werd, gaf bij zijn eer ste verhoor onmiddellijk zijn identiteit toe. Naar werd vernomen, zou hij tegen over de politie hebben verklaard uit München te zijn ontvoerd. Hoogleraren aay verschillende univer siteiten, bestuurders van culturele instel lingen, scheppende en uitvoerende kun stenaars hebben aan de staatssecretarissen van onderwijs, kunsten en wetenschappen een brief gericht betreffende de televisie nota van de regering. Zonder te willen ingaan op de vragen betreffende het commercieel gebruik van het tweede net, doen de ruim 50 onder tekenaars een beroep op de staatssecre taris ervoor te willen waken, dat een werkelijk zelfstandig, homogeen totaal programma, naast dat van de bestaande omroepverenigingen, alle facetten van het Nederlands culturele leven zichtbaar makend tot stand kan komen. Dit zou naar hun oordeel bevorderd moeten wor den doordat reeds thans een programma raad in het leven wordt geroepen, ver antwoordelijk voor het peil der uitzen dingen en volstrekt onafhankelijk van de bronnen waaruit de vereiste middelen, ter beschikking zullen komen. Het adres is door 57 personen uit de wereld van wetenschap en kunst onder tekend op uitnodiging van de volgende initiatiefnemers: prof. dr. W. J. M. A. As- selbergs, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelis- sen, prof. mr. W. H. Nagel, Willem van Otterloo, prof. dr. F. L. Polak, mr. B. A. van Schaik, Paul Steenbergen, H. H. Wemmers. (Van onze verslaggever) In een filiaal van de Bredase juwelierszaak Segers-Jonkers aan de Ginnekenstraat is dinsdagmor gen vlak voor de opening van de winkel een inbraak ontdekt, die de dader een buit van naar schat ting tienduizend gulden heeft op geleverd. Er ontbraken ringen, armbanden, col liers en gouden munten. Gebleken is dat aan de achterzijde van het pand, gemak kelijk bereikbaar omdat in die omge ving thans wordt gesloopt, een niet vol ledig sluitend rolluik is verbroken, zo heeft de Bredase recherche meegedeeld. Bovendien is een ruit vernield en een binnendeur geforceerd. De houders van oprichtersaan delen van de Onafhankelijke Te levisie Exploitatie Maatschappij (OTEM) hebben gisteren tijdens een buitengewone vergadering in Amsterdam besloten „vooralsnog niet in te gaan op het aanbod van de nieuw opgerichte stichting „Te levisie Nederland" en de daarmee geliëerde N.V. maatschappij voor televisiereclame TER". Na de vergadering, die onder voorzit terschap stond van prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft de O.T.E.M. een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de maatschappij, „hoezeer zij het door de nieuwe groepering gedane aanbod ook waardeert, vooralsnog niet op dit aanbod meent te moeten ingaan". Zouden de re gering en de volksvertegenwoordiging echter een opzet als door de nieuwe groe pering voorgestaan ernstig willen beproe ven, dan wel aan een dergelijke formule de voorkeur geven, dan is de O.T.E.M. aldus het communiqué bereid op constructieve wijze aan een oplossing in deze geest mee te werken. Het gaat haar volgens de mededeling nl. niet in de eerste plaats om haar constructie voor de reclametelevisie, maar om de reclametelevisie zelve. „Mo gen zich voordien mogelijkheden voor doen, de doelstellingen en de opzet van de verschillende serieuze gegadigden voor de reclametelevisie onder één noemer te brengen, dan zal de O.T.E.M. daaraan volgaarne haar medewerking verlenen". In het communiqué stelt de O.T.E.M. allereerst, dat met belangstelling van de nieuwe plannen is kennis genomen, in zoverre deze door het ontwerpen van een nieuwe formule voor de reclame-televisie de met betrekking tot dit onderwerp be staande politieke tegenstellingen zoveel mogelijk tot een oplossing trachten te brengen. „Van de zijde van de n.v. T.E.R. werd aan de O.T.E.M. een zeer belangrijke deelname in het aandelenkapitaal van de T.E.R. en een daaraan aangepaste invloed in het bestuur van deze n.v. aangeboden", zo vervolgt het communiqué. In een toe lichting daarop zei prof. Van den Brink, dat het aanbod van de T.E.R. gedaan is door de heren Boogaard en Zwolsman. Het aanbod is gebonden aan een termijn, die prof. Van den Brink niet nader wilde definiëren. Ondanks het door de nieuwe groepe ring in de laatste weken voor het Ka merdebat ontplooide initiatief, blijft de O.T.E.M. ook thans nog van mening dat haar eigen constructie weloverwogen, duidelijk en eerlijk is, maar vooral ook een doelmatige realisatiemogelijkheid in houdt voor de reclame-televisie in ons land. Bovendien beantwoordt naar de me ning van de O.T.E.M. haar opzet in zeer belangrijke mate aan de tot nu toe van regeringszijde geformuleerde voorwaar den. Prof. Van den Brink deelde na afloop van de vergadering mede, dat de conclu sies van de houders van oprichtersaan delen, alsmede de overwegingen daartoe, unaniem door de gehele vergadering wer den gesteund. De vergadering werd ook bijgewoond door die leden van de O.T.E. M., die ook zitting hebben genomen in de stichting Televisie Nederland. In zijn toelichting verklaarde prof. Van den Brink het voorts jammer te achten dat de behandeling van deze moeilijke materie zo lang heeft moeten duren. Hij zei dat het bestaande omroepbestel zeer goed past in het maatschappelijke pa troon van ons land, maar dat er daar naast bij uitbreiding van de zendtijd ruimte behoort te zijn voor een andere vorm van televisie, die het bestaande niet wil verdringen, maar ook beoogt goede programma's te brengen. „Zeker" zo zei hij, „het onderwerp is te belang rijk om hals over kop beslissingen te ne men. Maar de lange wachttijd heeft meer verdeeldheid gebracht dan nodig is". Op vragen waarom de O.T.E.M. niet eerder concrete gestalte aan haar ge dachte heeft gegeven door het samenstel len van een directie, een programmaraad en een raad van commissarissen, ant woordde prof. Van den Brink dat alleen hooggekwalificeerde ondernemers met grote ervaring belast kunnen worden met de directionele taak. Deze mensen voelen er evenwel niets voor een benoeming te aanvaarden zolang er nog niets zeker is. De programmaraad moet volgens hem op subtiele wyze zjjn samenge steld en zal deskundigen op allerlei gebied moeten aantrekken. Aangezien daarin ook vertegenwoordigers zou den moeten komen van die groepen, die nu nog tegen reclame-televisie zijn, kan men ook nog niet denken aan de samenstelling van een pro grammaraad. Overigens kondigde prof. Van den Brink aan dat binnenkort een brochure zal worden uitgegeven, waarin de O.T.E. M. de hoofdlijnen van haar financieel en programmabeleid uit de doeken zal doen. Hij verklaarde reeds, dat in de eerste fase een bedrag van ongeveer 18 mil joen gulden zal moeten worden geïn vesteerd. De nieuwe groepering T.V.N.-T.E.R. heeft aan de O.T.E.M. uitvoerige inlich tingen verstrekt over de gekozen con structie. Prof. Van den Brink wilde op de detailpunten van het aanbod evenwel niet ingaan. De Franse kikvorsman Louis Lur- mais, een specialist in het zwem men in koud water, heeft een tocht over 65 km in de Garonne van La Reole naar Bordeaux ge maakt. Hij werd op deze tocht vergezeld door zijn echtgenote Liliane. De temperatuur van het water bedroeg ongeveer nul gra den; beide zwemmers droegen een kikvorspak met daaronder uit één stuk vervaardigd wollen onder goed. Op de foto zien we Lurmais in het water te Toulouse. Tegen vier uur gisterenmiddag is het stoffelijk overschot van de sedert 3 de cember vermiste 35-jarige Jeanne Visser, in donker Amsterdam bekend als „Zwarte Jeanne", gevonden. Bij de brug over de Riekerhaven bij het Jaagpad in Amsterdam was enkele dagen geleden het ijs gebroken om sche pen doorgang te geven naar de losplaats van een grind- en zandhandel. Personeel van de gemeentelijke plantsoenendienst zag een lichaam drijven. Men herkende het drijvende lichaam als dat van de ver miste vrouw. De politie, met aan het hoofd de hoofd commissaris H. J. van der Molen, en het hoofd van de centrale recherche, com missaris P. A. .Jong, en ook de substituut officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem, begaven zich terstond naar de Riekerpolder. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het sectielokaal aan de Overtoom, waar gerechtelijk geneeskun dige dr. J. Zeldenrust nog gisterenavond de sectie verrichtte. Twee weken voordat zwarte Jeanne, dochter van een uit het voormalige Ne- derlands-Indië afkomstige Haagse tech nisch hoofdambtenaar, spoorloos ver dween. had zij haar 26-jarige echtgenoot voor de derde maal wegens souteneur schap bij de zedenpolitie aangegeven. De ze man is vorige week door de rechtbank te Amsterdam hiervoor veroordeeld tot twaalf dagen hechtenis en drie jaar rijks werkinrichting, waarvan twee jaar voor waardelijk. Hij vluchtte na de aanklacht naar Antwerpen en Parijs, doch keerde Bij de oefeningen in het lanceren van Nike-raketten tegen luchtdoelen die NAVO-landen jaarlijks in de Verenigde Staten houden heeft Nederland 1962 een zeer goed resultaat bereikt: de in West-Duitsland gelegerde eerste groep geleide wapens van het comman do luchtverdediging van de koninklijke luchtmacht wist het hoogste resultaat als groep te bereiken en een der squa drons van deze groep eindigde als twee de squadron. De prijs voor de beste groep is de Dirk U. Stikker-trofee, genoemd naar de huidige secretaris-generaal van de NAVO zodoende door Nederland veroverd. Het beste squadron was een Frans squadron. Dit ontvangt de Paul Henri Spaak-trofee genoemd naar de vroegere secretaris generaal van de NAVO. Het Nederlandse squadron, dat als tweede squadron eindigde, krijgt de zo genaamde aircent-plak, beschikbaar ge steld door de bevelhebber van de ge allieerde luchtstrijdkrachten in Centraal op 27 november in de hoofdstad terug. Dezelfde dag werd zwarte Jeanne door haar echtgenoot, diens zuster en zwager afgehaald van haar luxueuze flat. In een woning aan de Langestraat zou zij stevig onderhanden zijn genomen door haar man en zijn familieleden, ook al omdat zij van haar man wilde scheiden. Zij beloofde de aanklacht te zullen intrekken, doch in- plaats daarvan riep ze de hulp in van de zedenpolitie, die op 28 november de man van ..Jeanne" arresteerde. Op 3 decem ber, een dag voor zwarte Jeanne door de rechter-commissaris in verband met de zaak tegen haar man zou worden ver hoord, verliet ze haar woning en keerde niet terug. Een rood handtasje, dat uit het water van de Westlandgracht werd opgevist, was het enige dat aan zwarte Jeanne herinnerde. Begin februari jl. sloot de Amsterdam se politie het onderzoek in deze zaak af en werd een dik dossier van bijna 250 foliovellen bij de officier van justitie in geleverd en gevoegd bij soortgelijke dos siers betreffende verdwenen Amsterdam se vrouwen, van wie geen spoor meer werd gevonden. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft bekendgemaakt, dat Polen in een nota aan de Franse regering heeft geprotes teerd tegen de as Bonn-Parijs. In de nota wordt er de nadruk op gelegd, dat het Frans-Duitse vriend schapsverdrag, dat onlangs is onderte kend door de Gaulle en Adenaur, nieuwe moeilijkheden heeft geschapen voor een normalisering van de betrek kingen tussen oost en west." De Poolse regering gaf uitdrukking aan haar verontrusting over het voor uitzicht, dat Westduitse troepen met atoomwapens worden uitgerust. ,,Dit is zo'n ernstige bedreiging, dat de Poolse regering zich gedwongen ziet de noodzakelijke maatregelen te nemen om in overeenstemming met haar bond genoten haar veiligheid zeker te stel len", aldus de nota. Europa, die ook de competitie uitschrijft, andere goederen! „Communistisch China zal zijn huidige koers op het gebied van de buitenlandse politiek blijven volgen, want deze poli tiek is in het verleden juist gebleken zo als uit vele feiten blijkt". Dit heeft pre mier Tsjoe En Lai van communistisch China gisterenavond verklaard. Westelijke waarnemers in Hong Kong hechten grote betekenis aan deze verkla ring van Tsjoe En Lai. want ze komt na het onderhoud tussen de Chinese premier en de Russische ambassadeur in Peking. Korte tijd later werd in Peking bekend gemaakt, dat China aan Cuba een lang lopende rentevrije lening zal verstrekken. Verder zal China Cuba levensmiddelen, textiel, medicamenten, staal, chemische produkten en andere goederen leveren in ruil voor suiker, nikkel, koperertsen en

de Stem | 1963 | | pagina 1