Ontwapeningsgesprek is praktisch ter ziele Carnaval daverend ingetoeterd Rijkspolitie in t geweer doch vermisten waren er al <3E£> DUITSE RAKETGELEERDE AAN AANSLAG ONTSNAPT Wilson voor erkenning O.-Duitsland Deze week contact Kernmacht voor Navo in wording Labour ligt niet rustig in socialistische bed Navo-kernmacht Weigering Verf met voldoening ONDERGOED DAGBLAD VOOR ZEELAND RUSSISCHE ONDERHANDELAAR NAAR HUIS Politie zoekt 4 Egyptenaren Ontvoering sou oogmerk sijn E.E.G.-crisis in Brussel besproken Krijgt De Gaulle trekken thuis? Rustig weer Duitse ontsnapte in nachtgewaad KLM-geldkist in Kano gestolen Reeds drie arrestaties BERGENAREN EEN NACHT INDE KOU PER 2 STUKS VOORDELIGER eek cio 103e JAARGANG No. 24216 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2801 MAANDAG 26 FEBRUARI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso 1 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De ontwapeningsconferentie n Cenève is weer eens een periode van geheimzinnigheid ingegaan. De Russische onderhandelaar, Koeznetsov, is onverwacht naar Moskou vertrokken, maar niemand weet te vertellen waarom dat is gebeurd. De Amerikaanse delega tie hult zich in geheimzinnigheid door te verklaren dat de V.S. des noods genoegen willen nemen met het Russische aanbod van zeven in specties op atoomexplosies ter plaatse per jaar, doch slechts on der zekere voorwaarden. Onder welke voorwaarden... weet mei niet. De Amerikaanse delegatieleider ver klaarde gisteren plechtig, dat de V.S. al het mogelijke zullen blyven doen om tot een kernstopverdrag te komen. De 8 neutrale landen op de conferentie blij ven aandringen op het voeren van onder handelingen die hout snijden en morgen willen zy een balans van de onderhande lingen gaan opmaken. Het overleg zal vandaag worden voort gezet. Van Russische zijde zal de plaats vervangend delegatieleider, Tsarapkin, optreden. Om te ontkomen aan regel rechte besprekingen over het inspectie- vraagstuk (gisteren zeiden de Russen weer dat zij wilden vasthouden aan een maximum van drie inspecties) hebben de Sovjets het over een andere boeg ge gooid. Zij wilden een niet-aanvalsver- drag tussen de landen van het pact van Warschau en de landen van de Navo in discussie brengen. I>e Amerikanen gin gen er niet op in, omdat zij de ontwa peningsconferentie een ongeschikt forum voor zulke betrekkingen vonden. Waarnemers geloven dat de conferentie op sterven na dood is. Er wordt gefluis terd dat Koeznetsof zich niet meer in Genève zal vertonen. Sommige delega ties klampten zich vast aan de hoop dat Koeznetsofs plaatsvervanger in een ge sprek onder vier ogen met de Ameri kaanse onderhandelaar, Foster, wat meegaander zou blijken dan Russen doorgaans zijn. Voor de conferentie maakt dat inmiddels weinig verschil. In Washington wordt momenteel druk gewerkt aan Navo-vraagstukken. De V.S. en Engeland hebben de regelingen be sproken over de verkoop van Amerikaan se Polarisraketten ten behoeve van Brit se duikboten. Tevens hebben beide lan den besloten om hun voorstellen om een deei van hun strategische strijdkrachten ter beschikking van de Navo te stellen, voor te leggen aan de Navo-raad. Hoe de voorstellen luiden is niet bekend. Direct na de goedkeuring door de Navo-raad kunnen Amerikaanse en Engelse bom menwerpers met thermische wapens aan boord voor de Navo gaan vliegen. De Westduitse minister van Defensie, Von Hassel, is naar Washington vertrok ken om daar allerlei defensieproblemen onder meer betrekking hebbend op de Navo-kernmacht, te bespreken. Deskun digen vergezellen hem. Het zit de Fransen met hun atoom plannen niet mee. Zij hadden weer een proefexplosie in de Sahara op het oog, maar de Algerijnse regering heeft cate gorisch geweigerd het vervaarlijke vuur werk tot Algerijns grondgebied toe te la ten. Er gingen geruchten dat de Fran sen een waterstofbom, hun eerste, had den willen proberen. Volgens andere ge ruchten zal deze bom toch wel ontplof fen, maar dan in het nieuwe Franse proefgebied op de Gambier-eilanden, ten zuidoosten van Tahiti. De Westduitse politie is op zoek naar vier mannen, die woensdagavond hebben geschoten op een Westduitse ingenieur, toen deze per auto terugkeerde naar zyn woning te Loerrach. De vier mannen brachten de auto van de 48-jarige dr. Hans Kleinwaechter in de omgeving van Loerrach tot staan en vuurden een pistoolschot af, toen hij het De socialistische leiders uit de zes E.E.G.-landen en uit Oostenrijk, Zwitser land, Zweden en Denemarken, zijn het afgelopen weekeinde bijeengekomen om het echec van Brussel te bespreken. Tot ieders spijt ontbrak de nieuwe Labour- leider, Wilson, op het appèl. DE V.S. hebben Pakistan gewaarschuwd dat het plan om een grensverdrag met communistisch-China te tekenen, de on derhandelingen met India betreffende het Kasjmir-vraagstuk in gevaar kunnen brengen. RUIM 230.000 Franse mijnwerkers heb ben aangekondigd op 1 en 2 maart in sta king te zullen gaan. als hun looneisen niet worden ingewilligd. Gevreesd wordt dat bijna een half miljoen andere Franse arbeiders dit voorbeeld zullen volgen. VOLGENS DE eerste gegevens over de basiskennis van de Ghanese studenten uit Sofia mag verwacht worden dat acht a tien van deze uitgeweken jonge mensèn aan Nederlandse universiteiten zullen kunnen studeren. OP EEN STEENFABRIEK in Echteld werd een 32-jarige arbeider door een dragline gegrepen. Hij werd zo ernstig gewond dat hij spoedig na het ongeval stierf. AMSTERDAM spreekt nu van „zaterdag se" branden. Zaterdagmorgen ging een plasticfabriek in de Haarlemmer Houttui nen in vlammen op. De brandweer kon met haar groot materieel weinig anders doen dan belendende percelen nat spui ten. INDONESIË VOERT onderhandelingen met een Cubaanse handelsdelegatie over de import van Cubaanse suiker. Vorig jaar voerde Indonesië suiker uit. Hij kon wegens de mist niet overko men. Dit was hierom jammer, omdat de Britse socialisten, en Wilson met name, minder welwillend tegenover de E.E.G. staan dan hun broeders op het vasteland. Bovendien had de conferentie de handi cap dat er geen gemeenschappelijk doel aanwezig was, waardoor het ook niet tot een gemeenschappelijk plan kon ko'men. Men bepaalde zich derhalve hoofdzake lijk tot de verhouding tussen de E.E.G.- landen en de landen van de Europese Vrijhandels Associatie. President De Gaulle behoorde niet tot de favorieten van de diverse sprekers. Ook het Frans-Duitse verdrag werd be sproken en daarbij werd door de Duitse socialisten opgemerkt, dat dit verdrag slechts aanvaardbaar is, als „de E.E.G.- clausule" erin wordt opgenomen, Hierin wordt bepaald, dat de E.E.G.-bepalingen voorrang hebben boven bilaterale afspra ken. Overigens was de conferentie het erover eens, dat men het schip van de eenwording niet verder moest laten af drijven dan nu reeds is geschied door de houding van president De Gaulle. Vandaag zal in een E.E.G.-ministerscon- ferentie een voorstel wórden besproken om achttien Afrikaanse landen met de gemeenschap te associëren. Frankrijk heeft hier veel haast mee. Tevens moe ten de handelsbetrekkingen tussen de E.E.G. en Algerië geregeld worden. Ook hierbij heeft Frankrijk veel belang. Bei de voorstellen hebben nauwelijks kans te worden aangenomen. Nederland en Italië hebben al laten weten dat zij tegen het associatieplan zijn. Of Frankrijk werke lijk de wrange vruchten van zijn „Brus selse kermis" zal plukken blijkt vanavond" of morgen. portierraampje opende. De kogel trof geen doel en de overvallers reden weg. Later werd één van de auto's terugge vonden die bij de overval waren ge bruikt. Uit de daarin gevonden papieren bleek dat de vier overvallers de 22-jari- ge Ernst Wade, de 31-jarige Ali Samir, de 29-jarige Moestafa Kamal Kadar en de even oude Ahmed Mohammed Skabar waren, allen woonachtig te Wenen. Afgaande op de genoemde namen schijnt het dat dr. Kleinwaechter aange vallen is door Egyptenaren. In dit ver band wordt gedacht aan de verdwijning van dr. Heinz Krug, een 49-jarige natuur kundige, die in september van het vorig jaar in München werd ontvoerd door twee mannen, die ook Egyptenaren zou den zijn. Van dr. Krug is sindsdien niets meer vernomen. Dr. Kleinwaechter is een raketdeskun- dige die nauw heeft samengewerkt met prof. Saenger en met de genoemde dr. Krug. Hij zou onlangs hebben deelge nomen aan onderzoekingen in Egypte op het gebied van raketten. Dr. Kleinwaech ter heeft zelf verklaard niet te weten waarom hij is beschoten. Zijn laborato rium houdt zich uitsluitend met niet- militaire onderzoekingen op het gebied van elektronica bezig. De politie acht hel mogelijk dat het schot was bedoeld om de geleerde schrik aan te jagen, om hem dan zonder verzet te kunnen ontvoeren. Weersverwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: In het algemeen weinig bewolking en zwakke winden uit oostelijke rich tingen. In de ochtend op de meeste plaatsen strenge vorst en hier en daar mist. Midden op de dag enkele uren temperaturen rond het vriestpunt. Ukkel verwacht: Plaatselijk nevel, vooral des morgens, en minimaal 3 tot 8 graden vorst; 's middags tem peratuur om het vriespunt. Vandaag: zon onder 18.07 uur. Maan onder 17.19 uur. Morgen: zon op 7.35 uur. Maan 8.39 uur. op De nieuwe leider van de Britse socia listische party, Harold Wilson, heeft een pleidooi gehouden voor de erkenning van Oost-Duitsland en voor erkenning van de Oostduitse grenzen met Polen en Tsjecho- Slowakije. Wilson, die kandidaat is voor het Brit se premierschap, pleitte voorts voor een uitbreiding van de handel tussen Oost en West en voor de totstandkoming van een kern wapen vrije zone in Europa. In West duitse C.D.U.-kringen werd de rede van Wilson met enige schrik ontvangen. „Ver rassend en betreurenswaardig", zei men in Bonn. Vandaag vliegt een ongerust bestuurslid van de Westduitse sociaaV democratische partij, Fritz Erler, naar Londen, om met de Labourleiders te pra ten. Berlijn was in het nieuws doordat Amerikaanse M. P.-mannen zaterdag vier bussen met Russische militairen, die een bezoek aan het Sovjet-gedenkte ken in de Britse sector wilden brengen, tegenhielden. De Russen werden op Brits verzoek tegengehouden. De reden was, dat de bussen een lange route naar het gedenkteken hadden genomen. Via de kortste route bereikten zij het monu ment tenslotte toch. Uit een ziekenhuis te Roermond is gis teren een 40-jarige Duitse mevrouw Braun ontsnapt die daar onder politiebe waking werd verpleegd. De politie houdt er rekening mee dat zij behoort tot een internationale inbrekersbende. Zij was in het ziekenhuis opgenomen voor een blindedarmoperatie en stond onder voort durende bewaking van de rijkspolitie. Zondagmorgen omstreeks 7 uur merkte zij kennelijk dat haar bewaker haar voor een ogenblik verlaten had. Zij heeft dat moment benut en zag kans ongezien in nachtgewaad te verdwijnen. Men ver moedt dat zij van buiten hulp heeft ge had. De politie heeft haar tot dusver niet teruggezien. De dienst „Bedrijfsbeveliging" van dt K.L.M. is na een uitvoerig onderzoek in samenwerking met, de Nigeriaanse politie tot de slotsom gekomen, dat de ontvreem ding van een kistje met Frans-Equato riale francs te Kano is geschied. Er zijn reeds drie personen gearresteerd. Het on derzoek wordt voortgezet door de politie te Kano. (De inhoud van het kistje kwam overeen met een bedrag van ruim 90.000 gulden) De stations Schiphol, Zürich en Rome zijn niet bij deze zaak betrokken. (Van onze correspondent) Twee opvarenden van een jacht- in-aanbouw brachten het afgelo pen weekeinde familieleden in gro te ongerustheid en zetten het rijks- politie-apparaat ter land, te water en in de lucht aan het werk. De heren H. van Dort (22), A. van Dal- sum (45) beiden uit Bergen op Zoom, en J. van Wenen (28) uit Oss, waren zater dagmorgen met 'n 11 1/2 m lang alumi nium casco van een jacht uit Oss ver trokken met bestemming Bergen op Zoom. Het vaartuig, dat een motorver mogen heeft van 320 PK was zaterdag avond nog waargenomen nabij de vlucht- haven te Dintelsas. Toen zondagmorgen het jacht nog niet in Bergen op Zoom was aangekomen waarschuwde de ongerust geworden fa milie de rijkspolitie en deze vroeg alle rijkspolitieposten langs de vaarroute uit te zien naar het vermiste schip. Zondag bleek, dat grote vrachtschepen in de ijsmassa's waren vast blijven zitten Vanuit Dordrecat vertrok het rijkspo- litievaartuig RP 2 om aan de opsporing deel te nemen. Tijdens deze tocht kreeg dit schip schroefschade, maar het kon op eigen kracht naar Dordrecht terugke ren. Toen in de middaguren nog niets gevonden was, steeg van het vliegveld Zestienhoven een Piper Cup van de dienst Luchtvaart van het korps rijks politie op. Het zocht de vaarroute af tot Wemeldinge. Bij de terugkeer meldde de piloot, dat de vaarweg door de ijs massa slecht v^an het vaste land te on derscheiden was. Vrijwel gelijktijdig kwam vanuit Eergen op Zoom het verlossende bericht, dat de vermisten boven water waren. Zij kwamen juist de haven binnenvaren. Zij vertelden dat zij zaterdagavond met een snelheid van 35 km per uur nabij Bruinisse op een zandbank gelopen wa ren en daar de nacht koud en ellendig hadden doorgebracht in het open vaar tuig. Omstreeks vier uur waren zij vlot gekomen en even hierna weer aan de grond gelopen. Hierop moesten zij wach ten op het volgende hoge tij, dat van zondagmiddag. Daarna konden zij op eigen kracht naar Bergen op Zoom varen, waar ze om half zeven binnenliepen. In Indonesische kringen in New York wordt het mogelijk geacht, dat deze week, na de terugkeer van UNO-hulpsecretaris C. V. Narasimhan, een begin wordt ge maakt met besprekingen tussen Neder land en Indonesië over hervatting der di plomatieke betrekkingen. Narasimhan wordt vanavond terug ver wacht van zijn Aziatische reis, waarop hij ook Indonesië en Nieuw-Guinea bezocht. De Indonesische zegslieden zijn van mening, dat de besprekingen slechts kort behoeven te duren, aangezien er geen be langrijke hinderpalen voor een hervat ting der betrekkingen meer zijn en slechts enige technische kwesties behoe ven te worden opgelost. Zowel van Indonesische als van Neder landse zijde in New York werd met na druk ontkend, dat nu reeds besprekin gen aan de gang zouden zijn. Naar een Indonesische woordvoerder meedeelde is er wel een begin gemaakt met informele besprekingen, toen de plaatsvervangende Indonesische minister van Buitenlandse zaken, dr. Soedjarwo Tjondronegoro, in januari in New York was. Sindsdien heeft de Indonesische UNO-delegatie echter geen nieuwe instructies gekregen. Een produkt van de Sikkens Groep.- Deze week Jongens - 3 jaar 1.20 per 2 stuks Heren - maat 4 1.75 per 2 stuks 3.^® 'J Él «Hli(»l

de Stem | 1963 | | pagina 1