Halve stad werd weggevaagd voltrok zich 500 Drama in enkele seconden SINT PIETER IN GROUW Patrouilleboot door tankschip overvaren Malinovsky dreigt met wereldoorlog LANG0- Genève schijnt in beweging te komen Europese manifestatie in Haagse Ridderzaal RAMP IN ROTTERDAMSE HAVEN Kapper krijgt veel post Twee lijken geborgen, nog drie vermisten Als V.S. Cuba souden durven aanvallen... EXTRA WARMTE VOOR IEDEREEN! SNELLE HULP logedrukgebied boven ons land DAGBLAD VOOR ZEELAND Overeenstemming in het grafische bedrijf Cuba spreekt overval op garnalenboot. tegen Weinig wind Landbouw wenst nieuwe voorbeeld bedrijven SLAAPKAMER TOONZALEN Maurikstraat 41, Breda 103e JAARGANGNo. 24215 Uitgave: N. V. üitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. R M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland 2s.uw8C eu.»a«n: GOES. KloUWll - a.aCTeh-VU.M.ren: HOIST. M ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. t 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) AARDBEVING EIST ZEKER De Verenigde Staten zouden zich tegenover de Sovjet-Uuie bereid hebben verklaard, genoegen te ne men met in totaal zeven inspec- tiepunten op Russisch grondgebied aldus is uit Genève bericht- Hier bij is vooropgesteld, dat de Sov jet-Unie instemt met de eis dat ga ranties worden verleend voor de degelijkheid van het toezicht bui ten de zeven jaarlijkse in specties. Tot dusver was het Amerikaanse standpunt dat tenminste acht tot tien jaarlijkse inspecties van kernproef-ter- reinen nodig waren, terwijl de Sovjet- Unie er ten hoogste drie wilde toelaten. Het Amerikaanse aanbod zou met in stemming van Engeland gedaan zijn in de eerste helft van deze week, kort voordat de Amerikaanse delegatieleider Foster terugkeerde naar de V.S. DODEN IN De besturen van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf hebben gisterenavond bekendge maakt dat de onderhandelingen over de technische c.a.o. voor het grafisch be drijf die middag tot overeenstemming hebben geleid. Overeengekomen werd dat de contrac tuele uurlonen der volslagen werkne mers en werkneemsters met zes cent zul len worden verhoogd (in de derde en vierde gemeenteklas met zeven cent), dat de uurlonen der vrouwelijke werknemers voor zover ze minder dan 90 procent van de vergelijkbare lonen bedragen, tot 90 procent daarvan zullen worden opgetrok ken, terwijl voorts de jeugdlonen naar evenredigheid van de stijging der vol wassen lonen zullen worden herzien. De werkelijke lonen zullen met 2,5 pro cent worden verhoogd. De A.O.W.-com- pensatie blijft bij een en ander buiten beschouwing. In 1963 zal aan de werk nemers een extra snipperdag worden toe gekend, terwijl voorts is overeengeko men dat bij de volgende onderhandelin gen binnen het kader van de loonpolitie ke mogelijkheden de vakantieduur zal worden vastgesteld op minimaal drie we ken. Meer dan vijfhonderd mensen zijn omgekomen en meer dan 12.000 dakloos geworden door een aardbeving in de Libische stad Barce. De beving deed zich donderdag avond voor; de stad is voor minstens de helft verwoest. Barce ligt ongeveer 90 kilometer van Benghazi, op een hoogvlakte bij de kust van Cyrenaica; er wonen ongeveer 11.000 mensen. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp zijn militairen en politie met de reddingswerkzaamheden begonnen. De Libische minister van binnenlandse zaken en de chef van de generale staf leiden de werkzaam heden. Amerikaanse vliegtuigen met artsen, levensmid delen en medicamenten zijn opgestegen. Ook Britse militairen zijn te hulp gekomen. BARCE De aardbeving .in Barce is de ergste, sinds die in Iran op 1 septem ber j.l., waarbij tienduizend mensen om het leven kwamen De verwoesting van de halve stad voltrok zich in enkele minuten. De inwoners voelden een hevige schok, die na enkele seconden door een nog zwaardere werd gevolgd. Hevige regenbuien ontlastten zich boven de geteisterde stad. Mensen renden de straat op en trachtten een schuilplaats te vinden tegen het neerstortende puin. Toen de bevingen hadden opgehouden, toonde de stad het beeld van één grote verwoesting. om de Stille Oceaan over Japan, de Phi- De hulpverlening kwam snel op gang en er werden o.m. onmiddellijk noodzie kenhuizen ingericht. Dokters en ver pleegsters spoedden zich naar de plaats van de ramp. Het personeel van het Britse militaire hospitaal in Benghazi kreeg opdracht bedden in gereedheid te brengen voor de slachtoffers. De stad Barce ligt op een zogenaamde „breuklijn" in de aardkorst, die van Ma rokko via Noord-Afrika tot de Pefzische Golf loopt. In deze strook hebben zich de laatste jaren al verscheidene aardbevin gen voorgedaan, die veel slachtoffers eisten. De zwaarste was die in Perzië, die aan twintig- tot dertigduizend men sen het leven kostte. In maart 1960 werd Agadir in Marokko getroffen met als ge volg 16.000 doden. Zes jaar tevoren wa ren er bij een aardbeving in de Algerijn- ste stad Orleansville 1400 doden geval len. Een andere gevaarlijke zone ligt rond- lippijnen, Nw.-Guinea, de Andes, de Rocky Mountains en de Aleoeten. In ja nuari 1962 kostte een aardbeving in Pgru 5000 mensenlevens, in 1960 waren er in Chili evenveel slachtoffers, in 1949 6500 doden in Ecuador en in 1939 in Chili 3000 slachtoffers. De zwaarste aardbeving trof in 1923 Japan, waarbij in Tokio 145.000 mensen om het leven kwamen. Van het schiereiland Kamtsjatka loopt nog een gevaarlijke zone via China naar India. In 1920 kostte een aardbeving aan 180.000 Chinezen het leven, 15 jaar later vielen in India 60.000 doden. In het gebied van de Middellandse Zee loopt nog een breuklijn, ten noorden van Noord-Afrika, van Portugal, via Zuid- Spanje, Zuid-Italië en Griekenland naar Turkije en dan verder onder het gebied van de Centraal-Aziatische Sovjet-repu blieken. De gevolgen van de aardbevin gen in deze zone waren: in 1955 40.000 doden te Lissabon, in 1904 30.000 doden in Calabrië, in 1908 18.000 doden in Mes sina op Sicilië; in augustus 1953 duizend doden in Griekenland en in hetzelfde jaar 1100 doden in Turkije. In juni van het vorige jaar deed zich nog een tame lijk krachtige aardschok voor in de Sov jetrepubliek Tadjikistan. Vrijdagavond waren er in Barce bijna 300 doden geborgen. Het aantal gewonden bedraagt 500. Barce zou voor negentig procent verwoest zijn. Het zoeken naar slachtoffers duurt onverminderd voort. Er is een luchtbrug ingesteld tussen Bar ce, Benghazi en Tirpoli voor het vervoer van de gewonden. Elf vliegtuigen van de Amerikaanse lucthmacht nemen daaraan deel. Neen, aldus Cuba, geen sprake van dat Cubaanse vliegtuigen een Amerikaanse garnalenboot hebben aangevallen. Het is aldus gegaan: twee Cubaanse verken ningsvliegtuigen waren op zoek naar twee vissersboten, die vorige week door contra-revolutionairen waren gekaapt. De piloten zagen een bootje, dat op het ontvreemde leek. Men zag later zijn ver gissing in en verdween zonder een schot te lossen. (Van onze Haagse redactie) De moeilijkheden in de E.E.G. kunnen niet met een politiek lapmiddel verhol pen worden. Men zal moeten voorkomen dat een „compromis" uit de bus komt, dat een associatie van Engeland bij de E.E.G. inhoudt. Een dergelijke schijn oplossing is een gevaar voor de bestaan de gemeenschap, omdat z|j uiteindelijk toch de integratie elimineert. Zij is ook een algemeen Europees gevaar, omdat zij aan de toekomstige leden de gelegenheid biedt zich in een gecementeerde vorm van de gemeenschap verwijderd te hou den. Dit zei de vice-voorzitter van de E.E. G.-commissie, dr. Mansholt, gisterenavond op een druk bezochte bijeenkomst van de Europese beweging in de Ridderzaal te Den Haag. Dr. Mansholt betoogde, dat het afbre ken van de onderhandelingen met Enge land en het Frans-Duits verdrag conse quente daden zijn, die aan vroeger ge uite afkeer van de integratie de reële dodelijke, ernstige betekenis geven. Hij zei voorts, dat wij allen thans ge steld zijn voor de daad de democratische beginselen in de gemeenschap te verster ken, het beginsel van de integratie vei lig te stellen, en de uitbreiding van de gemeenschap op basis van de verdragen te verwezenlijken. De Engelse minister van openbare werken, Geoffrey Rippon, verklaarde eveneens, dat Engeland met een associa tie met de E.E.G. geen genoegen zou kun nen nemen. De internationale president van de Europese beweging, de Franse oud-minis ter van Europese zaken, Maurice Fauré, voorzitter van de Franse radicale partij, zei, dat een Frans-Duitse isolatie bin nen de E.E.G. op een echec zal uitdraai en. Hij waarschuwde ervoor, dat de voor- ER IS een bedrag van f 15.000,- verdwe- genomen Frans-Duitse consultatie over nen uit de brandkast van de gemeente alle E.E.G.-zaken de positie van de ove- Meppel. Het geld was bestemd voor uit- rige lidstaten dreigt te ondergraven. Ook betaling aan het gemeentepersoneel. hij wees voorts een associatie van Enge land bij de E.E.G. van de hand. Alleen ONGEVEER 40.000 Belgische metaalar beiders hebben vrijdagochtend het werk een uur stilgelegd als een eerste actie tegen het uitblijven van resultaten van de besprekingen voor loonsverhoging en verbetering van de sociale voorwaarden. De actie wordt gesteund door de twee grote vakbonden, de socialistische en de katholieke. PRESIDENT MACAPAGAL heeft meege deeld dat president Soekarno van Indo nesië een uitnodiging om dit jaar een bezoek aan de Philippijnen te brengen, heeft aangenomen. Het bezoek zal waar schijnlijk in juni plaatshebben en wel twee maanden vóór de voorgenomen vor ming van de federatie Maleisië. PRINS ASCHWIN van Lippe Biesterfeld, de broer van prins Bernhard, brengt thans in gezelschap van zijn echtgenote, prinses Simone, een informeel bezoek aan de koninklijke familie op het paleis Soestdijk. IN HET kader van de geleidelijk in te voeren reorganisatie is met ingang van een nader te bepalen datum de heer S. O. Kuneman, onderdirecteur van de K.L. M., benoemd tot hoofd van het station Schiphol. Weersverwachting meegedeeld door net K.N.M.I., geldig tot vanavond: Overwegend droog weer met enkele ochtend plaatselijk mist. In de vroe- overdrijvende wolkenvelden en in de ge ochtend matige tot strenge vorst. In de middag lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. Zwakke wind. Vandaag: zon onder 18.07 uur. Maan onder 17.19 uur. Morgen: zon op 7.39 uur, onder 18.09 uur. Maan op 8.12 uur, onder 18.42 uur. Maandag; zon op 7.39 uur. Maan op o.iz uur. bij een volwaardig Engels lidmaatschap kan Europa gebaat zijn. De vice-president van de Europa Union Duitsland, dr. K. Birrenbach, gaf te kennen, dat het Frans-Duitse verdrag de Europese samenwording en de kracht van de gemeenschap kan versterken. Ook hij beklemtoonde, dat de gemeenschap in het bijzonder voor Engeland open moet blijven staan. Kapper Flink uit Hengelo, die be kendheid heeft gekregen door zijn weervoorspellingen op lange ter mijnkrijgt dagelijks tientallen brieven van mensen, die b.v. ad vies vragen voor het tijdstip van hun vakantie. Ook uit het buiten land komen vele reacties. Vrijdagmorgen tussen acht uur en half negen is in de dikke mist in de monding van de Persoonshaven op de zuidelijke oever van de Maas in Rotterdam de patrouille boot „Rijkshavendienst IV" overvaren door het tank schip Veenwoude van de Verenigde Tankvaart-rederij n.v. De Rijkshavendienst had acht man aan boord, waarvan er 3 gered konden worden. Zij zijn in een zie kenhuis gebracht en maken het redelijk wel. Een drijvende bok is er gisteravond in geslaagd de boot te lichten. De bergers troffen in het wrak de licha men van twee opvarenden aan. Het zijn de machinist S. van der Meer en de motor drijver J. Nagelkerken. Drie personen worden nu nog vermist. Men vermoedt dat ook zij in het ijskoude water van de Nieuwe Maas de verdrinkingsdood von den. De Veenwoude was gela den op weg naar Amster dam, het schip meet 500 ton. Het liep geringe schade op. Geen der opvarenden van dit schip liep letsel op. De vijf vermisten, die wa schijnlijk bij de ramp zijn omge komen, zijn de onderhavenmeester F. van den Berg (62)de monteur machinist S- van der Meer (53) de motorschipper A. Kruyt (60) de motordrijver-dekknecht Th. Leusink (37) en de motordrijver J. Nagelkerken (22). De laatste was ongehuwd. De drie geredden zijn de onder havenmeester N. Meijer (61) er Th. Catersels (57) en de motor schipper P. Deurloo (33). Van der Taks bergingsmaat schappij is zo snel mogelijk begon' nen het patrouillevaartuig, dat direct na de aanvaring zonk, te lichten. Een bergingsvaartuig, een sleep en een bok namen aan dit werk deel. De slachtoffers zijn allen afkomstig uit het zuidelijke stadsdeel. Zij waren op weg naar hun werk op de noordelijke oever, het magazijnschip van de rijkshaven dienst, dat bij de Oude Plantage ligt. Het is bij de rijkshavendienst gebruik het personeel uit zuid met een eigen boot op te halen en over de rivier te varen. De slachtoffers bevonden zich vermoe delijk in het schip en hebben geen kflns gezien zich naar buiten te werken door de snelheid waarmee de ramp plaats vond. De drie geredden zijn niet ernstig ge wond. Zij worden behandeld in het Zui derziekenhuis. De Rijkshavendienst IV was een van de oudste en kleinste scheepjes type sleepboot van de rijkshavendienst te Rotterdam. Het vaartuig werd tijdens de oorlog gebouwd; Rijkswaterstaat kocht het uit een dump. Het schip had geen radar aan boord. Een der geredden, die in het Zuider ziekenhuis is opgenomen, heeft tegenover de bemanning van de sleepboot, die hem oppikte en naar de wal bracht, gezegd dat de Rijkshavendienst IV na de aan varing kapseisde en onmiddellijk zonk. Sint Pieter, de voor de rest van Nederland wat moeilijk plaats bare Friese broer van Sint Nico- laast moet zich donderdag boven dien nog een beetje kerstman ge voeld hebben, toen hij in een arre- slede met een fier stappende vos ervoor, zijn intocht deed in het Friese Grouw om er zijn verjaar dag te vieren. Het ging er ondanks de vrieskoude, vrolijk toe. uit °Yen.onze omgeving stijgen de barometers langzaam. De kern van een zeer Eurnna^rf? vlak ho2edrukgebied, dat het grootste deel van West- en Midden- bli'ft h komt daardoor juist boven onze omgeving te liggen. Het weertype naliri 7jUS buitengewoon rustig, waarbij het temperatuur verloop geheel wordt be- Hpt °r bet al of niet aanwezig zijn van bewolking, te^nc, tV.neeUWdek ^at overdag een nog sterkere stijging van de temperaturen diphJfo afwezigheid ervan zouden de temperaturen onder dezelfde omstan- dp Wart^n on®eve^y ,viif graden boven het vriespunt hebben gelegen. Overigens is kans °P bewolking alleen langs de kust vrij groot. De Russische minister van defensie, maarschalk Rodion Malinovski, heeft vrydag met een derde wereldoorlog ge dreigd ingeval Cuba wordt aangevallen. Een regen van atoomraketten zou op de Verenigde Staten en hun bondgenoten neerdalen, aldus de maarschalk, in dustriële en regeringscentra van de Ver enigde Staten en landen, die hun grond gebied beschikbaar stelden voor Ameri kaanse oorlogsbasissen zouden geheel vernietigd worden. De maarschalk zei een en ander in een rede, die hij hield ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Russische land- en zeestrijdkrachten. „Een aanval op de Cubaanse republiek zou een derde wereldoorlog betekenen", aldus Malinovski. „Indien een dergelijke aanval wordt ondernomen zullen de vre delievende krachten zich niet beperken tot protesten en demonstraties. Zij zullen opstaan om de slachtoffers van de agres sie te verdedigen en de Sovjet-Unie zal de eerste zijn in de gelederen van de genen die te hulp komen". Malinovski, die voor een gehoor van meer dan 6000 vooraanstaande personen, onder wie premier Kroestjev, sprak, ver klaarde dat elke oorlog die tegen Cuba wordt ontketend niet alleen op het eiland zal worden gevoerd maar ook op het grondgebied van de Verenigde Staten. Hij beschuldigde de Verenigde Staten van het voeren van een agressieve poli' tiek ten opzichte van Cuba en van „pro vocaties" tegen Russische koopvaardij schepen op weg naar Havanna. Hij j*»i dat Amerikaanse onderzeeboten deze sche pen op een gevaarlijke wijze hinderden. „Deze daden kunnen ernstige gevolgen hebben die niemand kan voorzien. De verantwoordelijkheid zal op de Verenig de Staten alleen rusten", zei hij. zyn rede was de felste die sinds de Cubaanse crisis door een Russische lei der was uitgesproken. Zij kan een min der soepele gedragslijn van het Kremlin inluiden. Westelijke waarnemers leggen haar dan ook uit als een teken dat het Kremlin zich niet meer in een politiek nadeel ziet, zoals toen het zijn raketten uit Cuba moest terughalen. Malinovski zei ook nu weer dat Rus land een triomf had behaald tijdens de Cubaanse crisis en een Amerikaans „komplot" om Cuba binnen te vallen had verijdeld. Hij zei echter niets over de naar schat ting 17.000 Russische militairen op Cuba en sprak ook breedvoerig over de Russi sche militaire kracht en herhaalde dat zijn strijdkrachten beschikten over een „wereldraket", die elke verdediging zou kunnen doorbreken. (Van onze Haagse redactie) Er bestaan plannen om binnenkort voor een aantal verouderde agrarische voor beeldbedrijven, die niet representatief meer zijn en dus niet meer aan hun be stemming voldoen, andere bedrijven aan te wijzen. Er is geen sprake van dat deze verouderde voorbeeldbedrijven zouden worden „afgestoten". De bedrijfsvoering op deze boerderijen zal normaal voort gang blijven vinden. De landbouwvoor lichtingsdiensten zullen deze bedrijven alleen niet meer tot voorbeeldbedrijf blij ven bestempelen. Men kon ons op het ministerie niet precies meedelen om hoeveel te vervan gen voorbeeldbedrijven het hier gaat, echter zeker om meerdere tientallen. In totaal telt ons land 200 voorbeeldbedrij ven. Zij dateren als zodanig alle van kort na de oorlog. Het zijn geen staats bedrijven, doch normale door particu liere boeren beheerde bedrijven, die als zodanig normaal zullen blijven voortbe staan. advertenties) Een warm bord soep is in deze koude dagen voor velen een uitkomst. Voor dat warme onthaal zorgt Honig. U haalt zes borden heerlijke Honig soep uit elk pak, dus twee borden extra. Dat is nóg een uitkomst, want vooral op koude da gen zijn er altijd liefhebbers voor een tweede bord Honig soep. De fijne, geu rige ingrediënten worden nu extra be schermd in het speciale VERSPAK. Dat betekent extra garantie voor kwaliteit en versheid. Haal Honig soep in huis! Zes borden uit elk pak. Dus voordeliger in 'prijs. Levering via uw meubelhandelaar

de Stem | 1963 | | pagina 1