SCRAYEN VERSLAAT KONING PETER POST Rik van Looy internationaal terug in milieu Van Oosterhout herstelt zich tegen veteraan Broekhuizen Lidia Skoblikova is oppermachtig in Japan Wielergeweld in de SporttempeT Zaalhandballen gaan nu nationale titels verdelen Amateurspeler: f 200.000.- WIELERSPATTEN 15 Peter Post was nog niet kapot De race Angstig Zwemtocht over 270 kilometer START ZESDAAGSE RONDE VAN SARDINIË Ab Geldermans en Bas Maliepaard in Franse ploeg ZWEEFVLIEGEN in Argentinië Jo de Roo terug uit Frankrijk WILLY DE BEER HEEFT KANS OP INNSBRUCK Temperament Toting in Karuizawa Henny de Ruyter en Tiest Brosens op het zegepad Schitterend Formaliteit Doggen verliest Uitslagen Willy de Beer op goede 14e plaats Eindstand Terugkeer Boksers niet erg succesvol Voetbalnieuws uit Zeeland MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 15 (Van onze sportredacteur) Peter Post, viji jaar lang de gevierde en gekroonde koning van het Antwerpse achtervol gingstoernooi, werd vrijdag avond onttroond. Dat gebeur de in een schitterende race, die door Hugo Scrayen, leerling van Rik van Steenbergen, in een briljante stijl werd gere den en beheerst. De jeugdige Belg, als gegoten zittend op zijn fiets, trapte naar een nieuw officieus wereldrecord. Hij legde vijf km af in 5 min. 59, drievijfde sec., een weergaloze presta tie, die een donderende ovatie ontlok te. 20.000 wielerfans samengepakt m de sportarena, juichten, trappelden en klapten. Peter Post, na 3780 meter ingelopen, drukte zijn jonge collega de hand en bracht een pijnlijk, maar welgemeend proficiat uit. Hoe reageerde de Amstelvener, na deze eerste nederlaag in een Antwerpse achtervolging Hij zonk in zijn cabine weg, wreef even in zijn ogen en zei'. ,,Maar ik ben niet kapot. Ik heb slecht gereden. Ik kreeg mijn benen niet rond. Ik draaide mijn normale verzet 54 bij 16. Ik kwam ech ter niet weg. Onmiddellijk na de start moest ik al gaan zitten. Je weet het. Als ik goed rijd sta ik minstens een kwart ronde op mijn fiets. Daarvan was nu geen sprake! Ik zal de Belg op een andere manier te lijf moeten gaan. Ik moet hem kunnen kloppen". Wat zei Hugo Scrayen na zijn formi dabele krachtsexplosie? Hij werd onderhanden genomen door zijn verzorger. „Ik heb voor deze ach tervolging niets bijzonders gedaan. Ik heb gewoon getraind. Ik heb me vanaf de eerste meter echter volledig gegeven. Ik vreesde de snelle start van Post. Ik heb hem geklopt en ik voel mij geluk kig. Ik zal hem ook maandagavond (dan wordt een nieuwe revanche verreden) trachten te verslaan.')'. Er hing een doodse stilte in het sport paleis, even voor de aanvang van deze historische vijf kilometer-race. Hugo Schrayen verscheen op de baan in een hemelsblauwe trui. Peter Post gaf voor de eerste keer acte de présence in de kleuren van de extra-sportieve groepe ring Dr. Mann waarvoor hij dit seizoen zal rijden. Garmen Govarts loste het startschot. Schrayen schoot meteen weg. Post ook. Na een ronde (250 meter) was er nog geen verschil waar te nemen. De piste lampen flitsten gelijk aan en uit. Na on- derhalve ronde was het nog zo. Na twee ronden had Hugo echter een klein voor deel bevochten. Hij was enkele fracties van seconden sneller dan de Amstelve ner geweest, die nu reeds een tussen- sprongetje wilde verwezenlijken. Zo doende kwamen de renners opnieuw op gelijke hoogte, maar niet voor lange tijd, want de Belg viel nu zeer sterk aan. Na 'drie ronden had hij zowaar vijftien meter op de Nederlander genomen. Het was nu duidelijk dat Post's tactiek, de tegenstander te verslaan door een snelle start, was mislukt. Werd dit Post fataal? De volgende ronden gaven het ant woord. Na vier ronden was Scrayens voorsprong 20 meter. Na vijf ronden was dat nog zo. In de zesde ronde ver overde Hugo weer vijf meter, even bleef hij hangen, maar daarna sloeg hij reso luut toe. Na tien ronden had Post 45 meter goed te maken. Hij zat in een geslagen positie. Peter Post keek angstig om, naar Rik van Steenbergens leerling. Het bete kende opnieuw verlies. Na 12 ronden was de kloof 70 meter geworden. Scray en zou Post inlopen. Dat gebeurde na welgeteld 3780 meter. Toen boog Post 't hoofd, maar zijn tegenstander draafde verder. Aangemoedigd door de menigte, bela den met de wetenschap dat er bij het tot stand komen van een nieuw record extra geld was te verdienen, gaf Scrayen zich geheel. Het resultaat was verblijffend. De chronometers stonden stil 5.59 drie vijfde, een nieuw record. De tussentijden per km waren: 1.09, 1.09, 1.11, 1.13, 1.16 plus tien seconden. Hugo Scrayen had Post geklopt. Na dit sensationele nummer werd een stayerswedstrijd opgevoerd die duidelijk beheerst werd door de Duitse ex-wereld kampioen Carl Heinz Marcel. Hij reed de vijftig km in 44.21 tweevijfde. Op de tweede plaats eindigde Paul de Pape op vijftig meter, 3e was Raymond Impanis op 2 ronden en 15 meter, 4e Gullermo Timoair op 3 ronden 150 meter, 5e Hen- ny Marinus op 7 ronden 135 meter. Ook in het voorprogramma werd druk strijd geleverd tussen Belgische amateurs. Het interessantste nummer was de Australische achtervolging tus sen een ploeg uit Gent (uitkomend met wereldkampioen Romain Deloof) tegen De Fransman Louis Lourmais is don derdagavond te Toulouse begonnen aan een zwemtocht van 270 kilometer vanaf Toulouse naar Bordeaux. Zijn vrouw is van plan de laatste 100 kilometer met hem mee te zwemmen. Voorlopig begeleidt zij haar man in ge zelschap van een trainer in een boot. Als alles goed gaat denkt Lourmais, die een dik rubberpak draagt, zondagavond te Bordeaux te arriveren. Hij wil de tocht in één ruk maken. HUGO SCRAYEN krachttoer een equipe uit Hoboken waarbij Theo Verschuren. Romain Deloof deed zijn titel alle eer aan en sleepte zijn ploeg, met vier min. 37 drievijfde naar een nieuw baanrecord over de 4 km. Om half tien werd het startschot ge lost voor de 24e zeslaagse. Er kwam meteen vaart tn de trein, want het kop pel dat het eerst een ronde nam kreeg een premie van 6000 francs. Post-Varmitsen en Arnold veroverden het geld en kwamen meteen aan de lei ding van het iets gewijzigde zesdaagse veld. In het trio Altig, Junkermann, Renz, werd de tweede vervangen door Roggendorfer. Emiel Severijns ging uit de ploeg Van Steenbergen. Leo Proost kwam in zijn plaats. De stand rond middernacht 1. Post-Vannitsen-Arnolds; op één ron de: 2 Van SteenbergenProostLykke; BughdalPfenningerScrayen. 4 op 2 ronden: De HaanDe RooRentmeester. Alle overige koppels op twee ronden. ROLF WOLFSHOHL, de wereld kampioen cyclo-cross, is nu ook ten tonele verschenen in het trai ningskamp van de renners van Peugeot-BP. Rolf start dit week end in de carnavalswedstrijden, die in Aix worden georganiseerd. De Duitser heeft nog twee veld- ritten voor de boeg. Hij rijdt op 3 maart in Lyon en een paar dagen later een cross nabij Parijs. 0 JACQUES ANQUETIL is gereed voor de Ronde van Sardinië. De Franse renner heeft alles bij el- elkaar 1500 kilometer getraind aan de Rivièra. Hij heeft een voorsprong van 700 kilometer op Raymond Poulidor, die nog maar 800 kilometer trainde. 0 COIS COOLS, de directeur-spor tief van de Belgische groep „Dok ter Mann" stelde zijn renners voor, zo werd reeds eerder mee gedeeld. Cois heeft voor dit sei zoen de beschikking over niet minder dan 57 renners, die alle maal reclame zullen maken voor de hoofdpijnpoederfabriek. „Het is alsof heel België permanent hoofdpijn heeft"t commentarië ren de Belgische journalisten, ge- schokken van zo'n grote renners- stal 0 OSCAR DAEMERS, de directeur van de Gentse wielerbaan, heeft zich optimistisch uitgelaten over de heropbouw van de baan. Os car heeft verklaard, dat de ope ning van de nieuwe baan wellicht met de novemberzesdaagse zal kunnen plaatshebben. (Van onze sportredacteur) Er worden in het wielerwereldie hevige debatten gevoerd. Zij gaan allemaal over hetzelfde onder werp. Zal Rik van Looij, de kei zer van Herenthals, zich handha ven tussen de grootste renners of zal hij genoegen moeten nemen met een meer bescheiden rol? Zal hij opnieuw onklopbaar zjjn in de Het grote vraagteken van het nieuwe wielerseizoen is de come back van Rik van Looy. Zal hij opnieuw de onoverwinnelijke zijn? Het onofficieel klassement in de we reldkampioenschappen zweefvliegt te Junin tot en met de driehoeksvlucht en de vrye afstandsvlucht niet meegerekend is: Open klasse: 1. Henry, Frankrijk 4.280 p. 2. Makula, Polen 4.211.6. 3. Popiel, Polen 4.186.2 4. Spanig, Duitsland 4.157.4. 5. Ulbing, Oos tenrijk 3.953.5. Standaard klasse; 1. Huth, Duitsland 4.414.2. 2. Wodl, Oos tenrijk 4.086.8. 3, Sejstrup, Denemarken 3.984.8. 4. Jorma, Finland 3.686.2. 5. La- cheny, Frankrijk 3.613.5. Donderdag werd weer een vrije afstands vlucht gemaakt, 's Avonds was nog geen melding ontvangen betreffende de land- melding ontvangen betreffende de lan ding van vier deelnemers. Dit betrof de Amerikaan Schreder, de Deen Jensen, de Fin Witanen en de Italiaan Bergani. Later werd vernomen dat de vier vermis ten zijn gevonden. Een van hen had een noodlanding gemaakt. PETER POST verliezer (Van onze sportredactie) ,,Ik heb niet zoveel kunnen trainen als ik had gewenst. Het was bar slecht weer aan de Rivièra. In de Antwerpse zesdaagse kan ik me echter verder voor bereiden op het wegseizoen", zei Jo de Roo, na een verblijf van drie weken in Frankrijk teruggekeerd in Kruiningen. Jo de Roo besloot medio januari te zamen met Michel Stolker naar Saint- Raphaël te gaan om het nieuwe weg seizoen voor te bereiden. Jo kon ook naar het grote trainingskamp van zijn team in Narbonne. Hij gaf er echter de voorkeur aan particulier te gaan, want zijn vrouw (en de echtgenote van Mi chel Stolker) wilden ook wel eens va kantie ,,Van de 22 dagen, die ik in Saint Ra- phaëj ben geweest, heb ik er slechts 11 dagen heb ik samen met Michel, die in Saint Raphaël is gebleven, ruim 1000 km gefietst. Het is een behoorlijk aantal, maar het is toch nog te weinig om aan het wegseizoen te beginnen. De zes daagse van Antwerpen komt goed van pas om klaar te zijn voor de eerste klas siekers. Ja, ik zal zo ongeveer alle klassiekers gaan rijden". De door de Nederlandse schaat- senrijdster Willy de Beer gemaakte tijd op de 1500 meter van de we reldkampioenschappen te Karuiza wa de beste prestatie ooit door een Nederlandse op deze afstand geleverd heeft de aandacht ge trokken van het Nederlandsch Olympisch Comité. Het NOC gaat daarbij van de gedachte uit, dat bij de Olympische Spelen van 1964 te Inssbruck niet op het klassement wordt gereden, doch om de indivi duele prestatie op elke afstand. In rr ^f^TTa7lj biedt de zevende plaats, ate Willy de Beer in dit sterke veld perspectieven. bezette, Zaterdag en zondag zal het in de Rot terdamse Energiehal daveren van hand- balgeweld. Er wordt dan strijd geleverd om de nationale titels zaalhandbal. Bij de dames gaat het tussen het Am sterdamse Niloc dat vorig jaar beslag wist te leggen op de hoogste eer, en K. S. Swift uit Roermond. Niloc zal de handen vol krijgen aan de dames uit Limburg, die met de beste kansen star ten. Operatie '55 (Den Haag) dat vorig jaar titelhouder werd bij de heren, komt ook nu in de eindstrijd. Tegen stander is ESCA (Arnhem) dat woens dagavond de beslissingswedstrijd tegen Niloc won. Het ligt in de lijn der ver wachting dat Operatie '55 ook nu weer met het kampioenschap gaat strijken. Tevens zullen ook de promotiewed strijden om een plaats in de hoofdklasse plaatsvinden. Voor Zuid B is dit bij de heren het Goese Tonido met de kampioen van Zuid A PSV (Eindhoven) en West B Dynamo (Rotterdam). Tonido zal za terdagavond de strijd moeten aanbinden tegen PSV en zondag tegen Dynamo. Hoewel Tonido over veel wilskracht be schikt, is het toch te verwachten dat PSV promoveert. Bij de dames zal Were Di uit Tilburg zaterdag eveneens tegen PSV moeten uitkomen en zondag tegen Verburgh (Poeldijk). Were Di dat niet onverdien stelijk speelt, zal het waarschijnlijk niet tegen PSV en Verburgh kunnen bolwer ken. Zaterdagavond (heden) zullen in de veiling te Goes om half zeven twee in haalwedstrijden voor de hoofdklasse worden gespeeld tussen het Goese E.M. i M. en E.M.M. Middelburg. Deze wed-! strijden zijn van bijzonder groot belang, daar beide ploegen zich nog veilig kun nen stellen om te degraderen, maar ten koste van elkaar. In het meest gunstige geval, zal één van beide teams in een beslissingswedstrijd met het Haagse Hel las nog moeten uitmaken wie degradeert daar Hellas Den Haag uitgespeeld is en 5 punten heeft, E.M.M. nog twee wed strijden moet spelen en 4 punten heeft en tenslotte Hellas Goes dat ook nog twee wedstrijden moet spelen en 3 pun ten heeft. Het programma luidt als volgt: Zaterdag: om het kampioenschap van Nederland le wedstrijd: dames: Niloc— KS Swift; heren: Operatie '55—Niloc of ESCA. Promotiewedstrijden voor de hoofdklasse: A dames: UdiE O he ren: Swift (Arnhem)Jahn ii. b' da mes: Were Di—PSV, heren: Tonido— PSV. Zondag: kampioenschap van Ne derland: dames: KS Swift—Niloc, he ren: Niloc of ESCAOpetatie '55. Pro motiewedstrijden voor de hoofdklasse: A dames: De Blinkert-Udi, E ODe Blinkert. heren: AHC of Blauw Wit Swift (Arnhem), Jahn IIAHC of BI. Wit, B dames: VerburghWere Di, PSVVerburgh, heren: DynamoToni do, PSV—Dynamo. wedstrijden, die hij wil winnen of zal hij de minder belangrijke rol spelen, die dateert vanaf de Tour de France van het vorige jaar? In de komende week zal een gedeelte van de gestelde vragen worden beantwoord, want Rik van Looij begint zondag met een zeer sterke „Flandria-ploeg" mee te rijden in de Ronde van Sardinië, de tweede étappekoers in het nog zo prille seizoen. De eerste ritten- wedstrijd was de Ronde van An- dalusië, die in een zege eindigde van de Spanjaard Antonio Barru- tia. Het was echter slechts eer wedstrijd van nationale betekenis. Op Sardinië begint de eerste in ternationale krachtmeting. Rik van Looij heeft een paar dagen geleden in een T V-interview met Fred je de Bruijne verkondigd, dat hij geen ge noegen kan nemen met een tweede rangs rol in de wielerwereld. „Ik mag toch wel zeggen dat ik jarenlang mede aan de top heb gestaan. In die top wil ik blijven. Zou het mij niet lukken dan zal ik niet aarzelen de fiets aan de wil gen te hangen. Dan geloof ik het verder weL" Er is sinds de opgave van Rik van Looij in de Tour de France en sinds zijn ne derlaag in het wereldkampioenschap te Salo, heel wat over de „keizer van He renthals" geschreven. Iedereen is van oordeel dat Rik II het slachtoffer is ge worden van zijn temperament. Hij schijnt zich maar erg moeilijk te kun nen bedwingen. Hij wil altijd winnen en dat kost bijzonder veel inspanning Daarnaast heeft hij steeds bijzonder veel hooi op zijn vork genomen. De ex-we reldkampioen zwierf van de ene wed strijd naar de andere, streek vette con tracten op, verdiende bergen geld en gaf ook altijd waar voor de geïnvesteerde centen. Een wedstrijd met van Looij was bijna altijd een succes, want de Belg zorgde voor vuurwerk. Hy deed dat om enkele voorbeel den te noemen In een Ronde van Ita lië, die voor hem van kapitaal belang was, omdat hij reed voor een Italiaanse firma. Hy gaf zich echter ook geheel in een criterium als dat van Axel, dat hij wilde winnen. Rik van Looij heeft steeds waar voor zijn geld gegeven en dat is prijzenswaar dig. Hij reed echter niet alleen op de weg, maar werkte ook nog een zwaar baanseizoen af. Met Peter Post vormde hij een „onklopbaar koppel". De gehele winter snelden de Belg en de Nederlam der van wielerbaan naar wielerbaan van zesdaagse naar zesdaagse. Eens moest de rekening van al deze krachts inspanningen worden gepresenteerd. Dat geschiedde het vorige jaar in de Tour, die Rik tevergeefs probeerde naar zijn hand te zetten. In die Tour leed hij een van de weinige grote nederlagen uit zijn fantastische carrière. Een valpartij dwong hem tot opgave. Een tweede ne- In Karuizawa zijn de lotingen voor de eerste wedstrijden van vandaag gehou den. Voor de Nederlanders ziet het pro gram er als volgt uit: 500 meter: zesde rit Jonny Nilsson (Zweden)Henk van der Grift, vijftien de rit Wan Chin Yu (China)Rudi Lie- brechts, twintigste rit Arie ZeeViktor Kositsjkin (Rusl.)ü 5000 meter: achtste rit Liebrechts— Strutz (Oostenr.), twaalfde rit Arie Zee Pak Soen Woon (Noord-Korea) en Henk van der GriftGunter Tilch (O.- Dld.) in de achttiende rit. Lidia Skoblikova heeft wel zeer dui delijk haar stempel gedrukt op de wed strijden om de wereldtitel bij de dames. Met groot machtsvertoon legde zij, on danks een enkele dagen eerder opgelopen verkoudheid beslag op alle eerste plaat sen van de vier afstanden. Engelands beste amateurvoetballer van het ogenblik, David Sadler, heeft een profcontract met Manchester United ge tekend. De waarde van Sadler wordt op tenminste 20.000 pond (circa f 200.000) geschat. Deze amateur-international heeft dit seizoen als binnenspeler bij de ama teurclub Maidstone 25 doelpunten ge maakt. (Van onze sportredactie) De vermoeidheid van veteraan Jan Broek huizen heeft deze sympathieke 72-jarige biljartspeler de das omgedaan. In zijn partij tegen Cees van Oosterhout. Na een spannend duel verloor Broekhuizen met 60-55 Hij had nog een gemiddelde van 0,808. Herman Popeyes blyft op het goede pad. Nu overwon hy de Amsterdammer Swee- ring. Het verschil was miniem (één ca rambole) verkregen na 104 beurten.... Werkelijk grote verrassingen deden zich niet voor. Brosens behaalde zijn tweede zege. Doggen was nu het slachtoffer. Henny de Ruyter bleef in de running. Louwers was geen party voor hem. De titelhouder was bij vlagen uitstekend op dreef, alleen in de slotfase kon hij zijn hoge gemiddelde niet helemaal handha ven. De mooiste partij van de derde ronde was ongetwijfeld die tussen Van Ooster hout en Broekhuizen. De talrijke toe schouwers konden genieten van een par tijtje driebanden zoals niet elke keer wordt getoond. Broekhuizen startte zeer fel. Na tien beurten had hij reeds elf caramboles gescoord, middels zijn open, eenvoudige spel. Vooral zijn losse band stoten kwamen er weer voortreffelijk uit. Cees van Oosterhout, geheel hersteld van zijn griep, ofschoon hij er nog niet zo goed uitzag, volgde goed en wist in de 20ste beurt zelfs een voorsprong te ver overen (22-20). Ofschoon beide spelers hierna schitterende punten scoorden, liep de Bredanaar toch steeds verder weg. De schande van de eerste toernooi-dag wilde hij blijkbaar uitgewist zien. In de 44ste beurt kwam hij zelfs met een serie van zeven voor de dag. Broekhuizen TIEST BROSENS doet het goed vocht echter door, kreeg wel de sym pathie van het pubiek, maar niet de punten. Verder dan 53-51 kwam hij niet. De eindstand 'werd 60-55. De gemiddel den van beide spelers waren resp. 0,808 en 0,882. gingen er eens recht voor zitten. Tever- geefs, want noch Sweering, noch Popeyes kwamen tot grote verrichtingen. Na der tig beurten was de stand 20-14 voor Po peyes. Beide spelers bleven poedelen. Een serie van drie ja zelfs van twee was een uitschieter. Sweering had last van koorts en stond op zijn benen te tril len. Popeyes speelde constant iets be ter durfde iets meer te wagen en maak te hierdoor enkele fraaie caramboles. In de 88ste beurt was de voorsprong van Popeyes, die hij de hele partij tot nu toe had. verdwenen. Met een tweetal fraaie stoten bracht Sweering de stand op 55-53. Popeyes bleef maar poedelen, waardoor de enkele treffer van Sweering „goud" waard was. In de 99ste beurt kwam Popeyes op 58-59. Sweering maak te weer gelijk maar tenslotte was het ,.de jongen" uit Zwijndrecht die als eer ste door de finish ging, met de hakken over de sloot Tiest Brosens leek hi zijn party tegen Doggen na de veertigste beurt op weg naar een zekere nederlaag. Was de partij aanvankelijk gelijk op gegaan. had de kleine caféhouder soms een kleine voorsprong gehad: de stugge, nauwkeurig stotende Doggen kende tus sen de 40ste en 48ste beurt geen pardon. Hij nam een voorsprong. Een inzinking rond beurt nummer 58 en een tweetal series van vijf van Brosens gaf de strijd echter plotseling een geheel ander aan zien. De opgeruimde Doggen kreeg op eens iets van een oude man, wie de gang naar de biljarttafel te zwaar was. Brosens voelde zijn kans en maakte de partij in de 64ste beurt vlot uit. De party Louwers tegen De Ruyter was eigenlyk een formaliteit. De als fa voriet gestarte Waalwijker was geweldig op dreef. Hij scoorde de mooiste punten en had na twintig beurten reeds een voorsprong van 14-34. In 64 beurten besliste hij de partij. Zijn hoogste serie was zes. Op merkelijk was, dat Louwers juist in de laatste beurten tot zijn beste spel kwam. De slechtste en spannendste party die tot nu toe werd gespeeld ging tussen Herman Popeyes en Sweering. Laatstgenoemde begon sterk. In de eerste beurt liet hij de ballen vijf keer tegen elkaar „knallen". De toeschouwers De uitslagen van de partijen van de derde ronde luiden: Louwers De Ruyter Brosens Doggen Van Oosterhout Broekhuizen Sweering Popeyes 60 54 60 55 64 64 64 64 68 59 60 104 104 0,593 0,937 0,937 0,843 0,882 0,808 0,567 0,577 Deze schaatskampioenschappen waren trouwens toch een Russische aangelegen heid. Niet minder dan vijf Russinnen legden beslag op de eerste vijf plaatsen van de eindrangschikking en maakten op deze wijze de Russische triomf volledig. De Russinnen kunnen dan ook hun huis reis aanvaarden met de zekerheid, dat hun schaatshegemonie nog onaange tast is. Slechts op de onderdelen wisten niet- Russinnen af en toe door te dringen tot de top. De Zweedse Gunilla Jacobsson en de Chinese Wang leverden van de niet-Russinnen de opvallendste prestaties door respectievelijk op de 500 meter op de derde plaats en op de 1000 meter op de tweede plaats te eindigen. Willy De Beer heeft na haar teleur stellende prestatie op de 500 meter dank zij een uitstekend gereden 1500 meter toch nog kans gezien zich onder de laat' ste zestien te scharen. Volgens schaatsofficials mag SkoblikO' va zich ook wereldrecordhoudster op het puntentotaal van de vier klassementen noemen. Niet minder dan 13 rijdsters blevtn onder het puntentotaal van 202.533, dat de Russische Valentina Ste- nina in 1961 in Tonsberg. Noorwegen bij elkaar reed. Tijdens de ritten op de 1000 meter sneuvelden verscheidene nationale re cords. De belangrijkste recordverbete ring was ongetwijfeld van Willy de Beer, die met haar tijd van 1.38.1 een nieuw Nederlands record vestigde en op de 17e plaats eindigde. Willy de Beer heeft na haar record verbetering op de 1000 meter ook het na tionale record op de 3000 meter op haar naam gebracht. Zij legde de afstand af in 5.28.4 en kwam hierdoor op de dertiende plaats van het klassement op deze afstand Winnares werd wederom de Russische Skoblikova, die voor deze afstand een tijd van 5.10.5 nodig had, Ook op de tweede tot en met de vierde plaats wisten de Russsische meisjes beslag te leggen. De Zweeds Eriksson was met haar vijfde plaats de eerste niet-Rus- sisehe op deze afstand. Het eindklassement: 1 Lidia Skoblikova 190.817 p.; 2 Inga Voronina 194.934; 3. Valentina Stenina 195.283 4. Irina Egorova 197.567 5 Na. tascha Kolchina 197.567; 6 Wang Shu- Yuan 198.366; 7. Gunilla Jacobsson (Zweden) 198.867; 8. Inger Eriksson (Zweden) 199.166; 9. Hatsue Nagabuko (Japan) 199.933; 10. Jeanne Ashworth (V.S.) 200.017; 14. Willy de Beer (Ned.) 204.422. derlaag volgde in het wereldkampioen schap. Een derde échec kwam op de pis te. Van Looij draaide in het begin van de winter aardig mee, maar spoedig liet hij Peter Post in de steek om ver volgens naar Palma de Mallorca te ver trekken om het nieuwe wegseizoen voor te bereiden. In Palma reed de Belg en kele weinig betekenende wedstrijden. Vanaf zondag wordt het echter menens, want dan ontmoet de „keizer" voor de eerste maal sinds het wereldkampioen schap zijn internationale rivalen, in dit geval Jacques Anquetil, Jean Stablins- ky en een heleboel Italianen. Het strijd toneel is Sardinië. In de étappewedstrijd over 1000 kilo meter kan Rik van Looij het bewijs le veren „terug" te zijn. Op zondag 24 fe bruari wordt de eerste étappe gereden van Rome naar Civitavecchia over een afstand van 170 km. In de daaropvol gende dagen krijgen de renners étappes te rijden van 46, 129, 165. 152, 108 en 174 kilometer. De ritten zijn, zoals gebruikelijk, erg kort, hetgeen in het voordeel is van Van Looij, die een sterke sprint bezit., of bezat. Jacques Anquetil en Jean Stablinsky zijn de belangrijkste belagers van Rik. In de ploeg van de Fransen gaan twee Nederlanders schuil. Ab Geldermans en Bas Maliepaard. Algemeen wordt verwacht, dat Bas Maliepaard in deze ronde een persoon lijke come-back zal vieren. Het seizoen 1962 is voor hem niet zo best geweest. Bas zal nu willen laten zien dat hy het nog kan. Andere belangrijke deelnemers zijn: Seamus Eliott, Angostino Soler, Jef Plankaert, Edgard Sorgeloos, Frans Ae- renhouts, Martin van Geneugden, Dino Bruni, Guido Carlesi, Arnoldo Pam- bianco, Livio Trape, Mino Minieri en Augusto Mele. De Nederlandse amateur-boksers die o.l.v. de Bredanaar Piet Jcrdingh een trip maken zijn donderdag in Kopenha gen zonder veel succes in actie geweest tegen Deense amateurs. De uitslagen luiden: Lichtgewicht: Men- ten (Ned.) v.o.p. van Bentzen (Dene marken) Vedergewicht: v. d. Kerkhof (Ned.) v.o.p. Dremy Nielsen (Dene marken) Weltergewicht: Oyen (Ned.) v.o.p. van Bosesen (Denemarken) Ziel- stra (Ned) v.o.p, van Olsen (Denem.), Roossien (Ned.) v.o.p. van Joergensen (Denem.),. Wim Gerlacht (Ned.) verliest door diskwalificatie in de 3e ronde van Rasmussen (Denemarken) Middenge wicht: Mateussen (Nèd.) verliest door K.O. in 2e ronde van Bogs (Denemar ken). H. Illenga (Ned.) w.o.p. van Han sen (Denemarken). Zondag speelt in Amsterdam het Ne derlandse amateurelftal een oefenwed strijd tegen de eerste divisieclub DWS. De technische commissie en de trainer P. de Wolf hebben J. de Nooyer, links binnen van de eersteklasser Vlissingen gekozen om in het Nederlands elftal mee te spelen. Aanstaande zondag speelt de eerste klasser Vlissingen een oefenwedstrijd te gen Middelburg, de koploper van de tweede klasse B. De wedstrijd wordt ge speeld in Middelburg, op terrein „Na dorst". GOES, 22 febr. Groenten per kg: witlof Al 127-130 A2 118 BI 126 B2 105- 121 afw. 108-116 stek 55, spruiten A2 77- 94 afw. 46-69, veldsla 2 200-270, r.kool afw. 45, w.kool 2 42-44. uien gesch. 2 25, idem 2 26-30, afw. 16-19, stek 1-11, knol- seld. afw. 16-28. LEEUWARDEN: 22 februari. 67 stie ren 2.502.80 per kg slachtgew., 325 vette koeien 1.852.00, 2.102.30, 2.45 2,60 per kg slachtgew. voor extra vlees- dieren. guiste koeien 470580610 p. st., 1977 melk- en kalfkoeien 580700, 770 960 p. st., 200 pinken 460520 p. st. (v. d. slacht), enterfokstiertjes 470600 p. st., 53 vette kalveren 2.152.40, extra 2.60 kg lev. gew., graskalfstiertjes 2.40 2.70 kg slachtgew., graskalveren 280 340 p. st., 1920 nuchtere kalveren 24 30 en 3239 p. st., fok- en mestkalveren 5065 p. st., extra 70, schapen en lam meren 319 st.; slachtschapen 2.603,25 p. kg. gesch. slachtgew., vette en weide- lammeren 6576 p. st., slacht- en zuig- lammeren 4.505.50 p. kg. gesch. slacht gew., fok- en melkschapen 115145 p. st., 8 vette varkens 1.381.50 kg lev. gew., 12 lopers tot 60 p. st., 5 drachtige zeugen 240—255 p. st., bokken en geiten 41, 1.852.00 p. kg. slachtgew., fok- en melkgeiten 2045 p. st. 125 paarden, werkpaarden 700900 p. st.. slachtpaar- den 2.502,75, veulens 2.402.60, oudere slachtpaarden 1.902.10 p. kg gesch. slachtgew. Totaal 5052. Stieren aanvoer meer, handel kalm, prijzen schraal prijsh., vette koeien aan voer minder, handel goed, prijsh., guiste koeien aanvoer weinig, handel goed, flink prijsh., melk- en kalfkoeien aan voer meer, handel goed. prijzen stijf, pin ken aanvoer meer, handel vlot, flink prijsh., vette kalveren aanvoer weinig, handel kalm, bijna prijsh., graskalveren aanvoer goed, handel beter, flink prijsh., nuchtere kalveren aanvoer meer, handel slecht, prijzen lager, schapen en lamme ren aanvoer kort, handel vlot, prijzen duur, varkens aanvoer weinig, handel loom, prijzen lager, biggen en lopers aanvoer weinig, handel loom, schraal prijsh., bokken en geiten aanvoer kort, handel slepend, prijzen niet hoger, paar den aanvoer meer, handel ih het begin vlot en prijsh., afloop flauw, slachtvar- kens iets duurder. Konstanz 243 (-1), Rheinfelden 162 (onv.), Ottenheim 194 (-11), Straatsburg 132 (-3), Maxau 318 (4-15), Flochingen 91 (onv.), Mannheim 112 9), Stein- bach 119 (-13), Mainz 130 (onv.), Bingen 62 (onv.). Kaub 62 (-2), Trier 64 (-27), Koblènz 88 (-12). Keulen 30 (-20). Ruhr- ort 209 17), Lobith 794 14), Nij megen 578 20), Arnhem 639 (+12), Eefde IJssel 158 8), Deventer 73 3). Monsin 5444 (-8). Borgharen 3900 (-32), Belfeld 1110 (+21), Grave beneden de sluis 516 (+14).

de Stem | 1963 | | pagina 11