Terreur van winter werkt verlammend Handel in Parijse Hallen ligt stil Inconsequenties bij staatssecretarissen Minister Marijnen ere-joekel Excellente Agrariër hief aanlijngebod Joekels op Vrijheid van kerk noch van studie toegestaan AARDVERSCHUIVINGEN EN OVERSTROMINGEN Oostzee ten dele dicht Zonnebad met das om ZES MAAL PRIJS INHALEN ACHTERSTAND WONINGBOUW HEEFT HOOGSTE PRIORITEIT TOM A DO Afrikaanse studenten in Bulgarije DAGBLAD VOOR ZEELAND SPANJE OOSTZEE ITALIË BELGIE TWEEDE KAMER: Algemeen verdrag met Duitsland aangenomen NTS belicht de t.v.-reclame Weinig wind IN LEUVEN: Vlaamse studenten zetten eisen door Communisme is kapitalisme en kolonialisme samen Goodwill-tocht van Bredase carnavalisten in Den Haag In een half uur van erwt tot snert... Dat kan in de Tornado snelkookpan! 103e JAARGANG No. 24214 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - TeL 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso I 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) Nu de negende week van deze afgrijselijke winter ten einde loopt, zijn de statistici het er zo langzamerhand wel over eens dat het de gemeenste winter is van de afge lopen honderd jaar. En nog zit er geen verbetering in de lucht. Gisterenavond vroor het op de meeste plaatsen van ons land al weer 10 graden of meer. Waarmee we dan overigens nog niet al te zeer te klagen hebben. Want zowel in de meeste delen van Europa als in de V.S. heeft men met nog groter moeilijkheden te kampen. De lichtstad heeft haar glans verloren door de modderige sneeuw, die er al ct'ie dagen ligt. Het verkeer is daardoor het zwaarst getroffen. De hoofdstedelijke automobi listen, berucht om hun roekeloosheid, rijden nu ongelooflijk voorzichtig en langzaam over de gladde boulevards. De meeste automobilisten gaven er gisteren de voorkeur aan zich per trein of metro te verplaatsen. Tienduizenden werknemers kwamen te laat door de opstoppingen op de spoor wegstations in de voorsteden. De zwaarst getroffen instelling in Parijs waren de hallen, waar de handel nage noeg stilstond omdat er geen vrachtauto's met ladingen uit de provincie waren aan gekomen wegens de spiegelgladde wegen. Het zuiden van Spanje is opnieuw door ernstige overstromingen geteisterd, die 16 mensenlevens hebben geëist en 18.000 per sonen "dakloos hebben gemaakt. De scha de in Andalusië, het belangrijkste agra rische gebied van Spanje, wordt geschat op minstens 47 miljoen dollar. In de pro vincie Sevilla alleen al wordt de schade geschat op 17 miljoen dollar. Van het dorp Algaba, dichtbij Sevilla, werden 12.500 mensen geëvacueerd, om dat hun huizen door de overstromingen werden beschadigd. Zware regens teisterden donderdag het noorden des lands, waardoor een spoor wegtunnel dichtbij Coruna instortte. Een trein, die er net passeerde, werd bescha digd en 15 inzittenden werden gedood. De zware ijsmassa's in de Oostzee groei en met het uur en het noordelijk deel van deze zee, ten noorden van het eiland Oeland, is geheel bedekt met ijs. Een 20 zeemijlen brede ijsgordel blok keert de gehele Oostzeekust van Zweden en verderop is het water bedekt met drijf ijs en nieuw ijs. De situatie wordt in de Sont met het uur slechter. Bijna alle 680 inwoners van Nerano, dat op het heuvelachtige schiereiland Sorrento ten zuiden van Napels ligt, heb ben donderdag hun dorp verlaten, daar dit door een aardverschuiving dreigt te worden bedolven. De massa aarde en modder kwam langs een helling naar be neden met een aanvankelijke snelheid van tien meter per uur, maar later nam deze belangrijk af. Enkele huisjes op enige afstand van het dorp zijn reeds verwoest. Ook Caposele, een bergstadje op 72 kilometer ten oosten van Napels, wordt door een grondverschuiving be dreigd. Ongeveer honderd huizen zijn ontruimd. bijna 200 Belgen zijn omgekomen tenge volge van de koude of van de directe of indirecte gevolgen ervan, zoals ver keersongevallen, branden en kolendamp. Aan de Belgische wegen is reeds een schade aangericht die wordt geschat op één miljard frank (70 miljoen gulden). Ongeveer 100.000 ha wintergraan heeft veel geleden; de ziekenhuizen zijn over belast; het binnenscheepvaartverkeer is verminderd tot een derde van de nor male omvang en het bouwbedrijf kent 150.000 werklozen. Ondertussen nemen ziekten aan de ademhalingsorganen, waaronder de griep, epidemische vormen aan in delen van New York, Michigan en het zuiden van de V.S. In Memphis (Tennessee) werden giste ren 2085 gevallen van griep geregistreerd, dat is meer dan het dubbele aantal van de afgelopen maandag. Gezondheidsfunc tionarissen in Arkansas deelden mee, dat 35 tot 40 procent van de 49.000 inwoners van „Union County", door de griep wa ren geveld. In de staat Alabama werden in de afgelopen 10 dagen 1775 gevallen van griep bekend. De Tweede Kamer heeft gisterenmid dag het wetsontwerp goedkeuring van het op 8 april 1960 te 's-Gravenhage tus sen het koninkrijk der Nederlanden en de bondsrepubliek Duitsland gesloten al gemeen verdrag, van de verdragen, over eenkomsten en protocollen die daarvan deel uitmaken, aangenomen met 84 stem men tegen 23 stemmen. In een donderdag; in Brussel gepubli ceerde officieuze balans van de gevolgen van de strenge winter wordt geschat, dat WOord met groot apïomp verklaren, dat „De staatssecretarissen vertroe belen door juridische schijnargu- menten de meningsvorming- Mochten de N.T.S. en de omroe pen ook het tweede net toegewe zen krijgen, dan zou men zonder verhoging der kijkgelden in 1964 met veertien uur zendtijd kunnen starten. In 1967 verwacht men dan een volwaardig tweede program ma van dertig zenduren per week". Dit zeide gisterenmiddag proi. mr. A. Belinfante op een persconferentie in ver band met de publikatie van het N.T.S.- memorandum aan de Tweede Kamer (zie elders in dit blad), waarbij hij er boven dien op wees dat de bewindslieden in de eerste nota over de reclame-t.v. uitslui tend over een economische noodzaak spraken en thans in de memorie van ant- IN BONN ontving bondskanselier Konrad Adenauer de prins en prinses van het carnaval, Klaus II cn Anneliese I. Hij dronk met hen champagne, maar wei gerde een feestmuts op te zetten. NEGEN communistische kapers van de Venezolaanse vrachtboot Anzoategui zijn gisteren overgezet op een Braziliaans oorlogsschip, op weg naar politiek asiel. Zij stonden onder zware bewaking om hen tegen eventuele pogingen tot moord te beschermen. IN INDIA zijn in 1962 ongeveer 13 000 mensen aan pokken overleden. VOOR DE zesde maal in de geschiedenis is het borstbeeld van de apostel-evange list Joannes in een plechtige processie over het dichtgevroren Bodenmeer van net Zwitserse Münsterlingen naar het Hasnau gebracht. Dit beeld werd in 1573 voor het eerst over het meer naar Hagnaugedragen. Toen werd beloofd de Plechtigheid te herhalen elke keer dat net meer dichtgevroren zou zijn. hetgeen verder in 1684, 1695, 1796 en 1830 gebeur- VORIG JAAR zijn in Zwitserse hotels en andere verblijfsgelegenheden 31,51 miljoen overnachtingen geregistreerd lööf6011 m'boen meer was dan in 2L?E Soviet-Unie zijn vijf personen ter dood veroordeeld wegens het leiden van een groep die onwettig winsten maakte uoor de clandestiene vervaardiging van iiJïinne?;..>,n°pen. scheermessen en ipiv j beklaagden kregen vijftien lor)f>nrtoVansenisstraf en audere „uiteen lopende gevangenisstraffen". commerciële t.v. uitvloeisel is van het be ginsel der vrije meningsuiting, vastge legd in het verdrag van Rome. Spreker beklemtoonde, dat hiervan in dit verdrag geen woord staat; iedere staat is volko men vrij zendmachtiging te verlenen vol gens vergun ningsregels. Opmerkelijk vonden wij de verklaring van de K.R.O.-voorzitter, mr. H. van Doorn, naar aanleiding van vragen over de plotseling opgedoken stichting T.V. Nederland en de n.v. Maatschappij voor T.V.-Reclame (T.E.R.). Spreker vond het maar een vreemde zaak dat juist over die maatschappij zo weinig bijzonderheden werden bekendgemaakt. Ook vroeg hij zich af waarop de T.V.N. haar mening baseerde, dat zij representatief voor het gehele volk zou zijn. „Omdat er uit en kele groeperingen zich enige voorstan ders voor dit plan hebben aangemeld, vertegenwoordigt deze stichting ons ge hele volk. of alleen maar omdat zij dit zelf zegt?", zo vroeg hij zich af. Een feit is dat de T.V.N. op vele manieren ver bonden is met de n.v. T.E.R. De heer J. W. Rengelink wees onder andere op de inconsequente houding van de bewindslieden, die een commerciële t.v.-maatschappij twintig zenduren op het tweede net wensen te garanderen en de N.T.S. slechts tien uren, indien er straks sprake zou zijn van t.v.-reclame onder auspiciën van de N.T.S. Voor een com merciële maatschappij zijn volgens de staatssecretarissen twintig zenduren een economisch minimum, maar voor de N.T. S. hanteert hij andere maatsteven. WEST-DUITSLAND zal tot aan 1968 vijftienhonderd nieuwe tanks laten bou wen van 1 miljoen mark per stuk. EEN KOTTER van de Amerikaanse kust wacht is donderdag, in Miami aangeko men met twee zwemvesten en andere za ken van de vermiste tanker „Sulphur Queen". Over het lot van de 39 opvaren den van de tanker, die 19 dagen geleden uitvoer, is nog niets bekend. Zes deelnemers aan „Wat zegt u?" delen deze week de pot. En dit ondanks het feit, dat zij elk één foutje maakten. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat U volgende week met een fout loze oplossing uit de bus komt. Het is in elk geval het proberen waard. Daaromopnieuw onversaagd aan de slag- Een decoratie, die niet iedere Excellentie ten deel zal vallen, was het Bredase Joekel-embleem, dat hem op de foto wordt omge hangen. Prins Aad is in druk ge sprek met de pas gedecoreerde, die de boerenkiel op de schouders torst. (Van onze hofschrijver) Voor Den. Haag was het wel wat ongewoon: een twintigtal on- aangelijnde straathonden in carnavaleske Joekel-kiel, die onder aan voering van Breda's carnavalsprins Ad d'n Allerprilste het binnen stad-spitsuur van zijn departementale waardigheid ontdeden. Minis ter Victor Kampioensagrariër Marijnen had het bezoek als anti- rabiës-bewindsman wel verwacht. Want de gezagscrisis, die enkele dagen geleden in de Bredase carnavalsclub De Joekels dreigde als gevolg van het aanlijngebod voor honden, had zich ontladen in een telegram, waarop Nederlands Agrariër Nummer Een zeer wijselijk diplomatiek reageerde. Kom er maar eens over praten, had de minister De Joekels geantwoord- mede-stadgenoten drie rijen dik voor de ramen zagen reikhalzen. Vanuit deze pleisterplaats bereidden de Joekels zich voor op de stunt, die in de namiddag verschillende handelskantoren en ministeries, zelfs dat van Economische Zaken, onproduktieve uren zou bezorgen. Rondom het Buiten- en Binnenhof had het verkeer kort na tweeën ruim een kwartier oponthoud door de vrolijke ca priolen van Breda's Opperhonden. die deskundig gegidst door Thuur Piek talrij ke serieuze werknemers in een gulle lach hosten. Het Anti-Rabiës Ministerie keek. behoudens enkele hoofdambtenaren met typisch papieren diensttrekken, vol ver wachting naar de komst van het gezel schap uit. En het was een bewijs van ondernemingsgeest en durf dat uit enkele vensters van het opgewonden departe ment confetti van opgespaarde perfora- torsnippers dwarrelden, op het moment dat de muzikanten de toegangspoort open speelden en enige ijverige employés in carnavalshouding het entree-parcours markeerden. De televisie-cameraman, die het gezel- En hij heeft geweten wie hij de poor ten van zijn heiligdom binnenloodste. Geen man boven de rivieren is ooit zo gebukt gegaan onder de hem van harte gegunde last der zuidelijke onderschei dingen als mr. Victor Marijnen, die ove rigens donderdag heeft waar gemaakt dat de stap van de moeilijke E.E.G.-conferen- tie naar de simpele carnavalsvreugde niet eens zoveel van het aanpassingsvermo gen vergt. De Joekels, een van de ruim zestig car navalsverenigingen in Breda, hebben zich gisteren ware ambassadeurs van het Bre dase carnaval betoond. De vele passan ten, die zich door het hart van de resi dentie naar hun werk begaven, zijn daar getuigen van geweest. Niet zodra had de invallende prinselijke kapel „De Klokke- baaijen" het aanvalssein fors langs de gevels laten schetteren of een grote schare leergierigen verzamelde zich rond om het Bredase gezelschap, dat volhard de in het orthodoxe Brabantse carnavals dialect en aldus het geheim kon bewa ren. dat het doel van de reis omgaf. Monopole in de Venestraat, nooit ge wend geweest aan een dergelijke invasie, schudde op de gedistingeerde funderin gen toen de Bredanaars er luidruchtig binnendrongen om de dorstige kelen te smeren. De normale bezoekers voelden zich aanvankelijk in de zo selectief be vochten intimiteit van het middaguur ge stoord, maar draaiden vlot bij toen ze de Brabantse sfeer even hadden geproefd en In de hoofdstad zijn de eerste zon nebaders ontdekt, weliswaar dik ingepakt, maar ze zijn er! Genie ten van een goede kop koffie en echte zonnestralen. j ^eT"'1KNrMXhgêldigmete0g,edeeld d0°rir opgemaakt gisterajfvond 2345" uur: •in rtTochPend^ook hl«aé?den J of lage bewolking G,.„ 'laïr m,st tekenis. In de o'chfend 'S Tol strenge vorst. In de mirt,iT„ S gend lichte vorst ZwTkk.R ove™'e' I Hike wind. '-wakke verander I ondnedrT6:.00°unurOnder 1805 uur' Morgen: zon op 7.41 uu, Maan op De aangekondigde splitsing in de universiteit van Leuven komt in onvol doende mate tegemoet aan de wensen der Vlaamse professoren en studenten. In verband hiermee heeft de reetor-mag- nifieus onder Vlaamse dreiging met be togingen en stakingen, nieuwe en verder gaande toezeggingen gedaan. Deze toezeggingen bestaan in de ver zekering, dat in mei vier dekens voor de nieuwe afgescheiden faculteitssecties zullen worden aangewezen. Ook zal een dubbel budget worden ingevoerd. Het Leuvense studentencorps, be staande uit vertegenwoordigers van het Katholiek Vlaams Hoogstudentenverbond en van het faculteitsconvent hebben voorts als eisen gesteld, dat de Vlamin gen meer dan 20 procent uit de fondsen voor wetenschappelijk onderzoek zullen ontvangen. Zij e.sen de oprichting van een universiteit in Antwerpen en zij zul- lei, niet dulden dat zgn. faculteitsscho- len worden opgericht ten behoeve van kinderen van Waals personeel. Ten slotte eisen zij volledige afschaf fing van de Franstaligheid in de univer siteitstechnieken Bovendien moeten medische studenten van Franse taal hun co-schappen maar in Wallonië lopen. Vlaamse professoren steunen de eisen. De rector-magnificus heeft toegezegd rechtvaardige eisen, waar mogelijk te zullen inwilligen. Hoe de Afrikaanse studenten in Bulgarije behandeld worden, wordt duidelijk uit verhalen, die wij thans doen om een idee te geven onder welke omstandigheden deze „gasten van de natie", die hier waren om in alle rust te studeren, moesten leven. Een zekere Abasjija, een protestant, ondervond grote moeilijkheden om een kerkdienst op zondag bij te wonen. Toen hij ten slotte een protestantse kerk vond, toonde de dominee grote vreugde hem in zijn kleine gemeente te kunnen verwelkomen. De volgende zondag werd hij echter niet tot de kerk toegelaten. De dominee zei dat de Bulgaarse autoriteiten hem hadden gezegd dat buitenlanders geen Bulgaar, se kerkdiensten mochten bijwonen. De katholieken onder de Afrikaanse studenten ontmoetten dezelfdn moei lijkheden. Zij moesten elke zondag een andere kerk zoeken om de priesters niet in moeilijkheden te brengen Studieboeken waren schaars De drie Nigeriaanse studenten, die een jaar ge leden in Sofia medicijnen begonnen te studeren, moesten eerst een Bulgaarse taalcursus volgen met als onderwerp „geschiedenis van de Bulgaarse com munistische partij". Toen zij eindelijk aan hun medische studie konden beginnen, bleek het moeilijk aan studieboeken te komen. De meeste waren verouderd en bleken nog van vóór de oorlog te zijn. Op het Bulgaarse ministerie van onderwijs zei men, dat er geen nieuwe studie boeken in het Engels konden gedrukt worden omdat men niet wist hoeveel er nodig zouden zijn Toen enkele Afrikaanse studenten op de E'ritse en Amerikaanse legaties in de bibliotheek naar wetenschappelijke boeken zochten, werd hen van Bul gaarse zijde te verstaan gegeven, dat dit niet gepast was. Zij zouden er van verdacht kunnen worden „westelijke agenten" te zijn. De 24-jarige Antonii Onuria Odita, een student in de medicijnen, ver klaarde, dat aan de Afrikaanse studen ten bereidwillig uitreisvisa werden verleend, wanneer zij daarom vroegen, maar dat de Bulgaarse autoriteiten weigerden hen kaartjes te geven om het land te verlaten De Afrikanen mochten geen vreemd geld in hun„bezit hebben en op deze manier kondfen zij hun eigen kaartjes niet kopen. „Er zijn minstens 300 Afrikaanse studenten, die Sofia willen verlaten, maar voor Bulgaars geld krijg je geen vliegtickets", zei, Odita, die president is geweest van de Nigeriaanse studen- tenbond in Bulgarije. „Slechts enkelen hebben tot nu toe geld gekregen van hun diplomatieke vertegenwoordigers". Toen Odita werd gevraagd, wat nu zijn indrukken van het communisme in het algemeen waren, nadat hij in een „socialistisch" land had geleefd, ant woordde hij ,,Wij hebben onszelf er van kunnen overtuigen, dat commu nisme een andere vorm van kolonia lisme is". „Wij wilden „socialistische" en „kapi talistische" landen zien en met elkaar vergelijken, maar wij zijn tot de con clusie gekomen, dat de mensen in Bulgarije worden onderdrukt en geen recht hebben hun mening vrij naar voren te brengen. Thans beseffen wij, dat het communisme niets anders is dan een andere vorm van kapitalis me", aldus Odita, schap al geruime tijd op de korrel had genomen voor enkele journaalflitsen, voegde zich op de drempel van het de partement bij het legertje persfotografen dat aan prins, secretaris, leutpliesie en Joekels een uiterst dankbare „prooi" had. Koud een minuut binnen (de jarige minister hield klaarblijkelijk niet van talmen), aanschouwde het Bredase gezel schap de heer Marijnen, die, omgeven van vele supporters, met gestreng uiter lijk maar in soepele bewoordingen te kennen gaf dat De Joekels een vrij, on- aangelijnd carnaval was toegestaan. Hij motiveerde zijn beslissing op de demo cratie. waarop met name het Bredase carnaval drijft. Voordat het verlossende ministeriële woord viel, las zijne excel lentie de aanlijningswetgeving uit de achttiende eeuw voor, die De Joekels niet prettig in de ongecoupeerde oren geklon ken moet hebben. Ook in die dagen, zo bleek uit de wetsafkondiging, dienden honden aan de lijn te worden gehouden. Gebeurde dat niet dan had de justitie het recht „dezulken dood te slaan", terwijl de betrokken eigenaar een ferme boete diende te betalen. (Vervolg op pagina 3) (Van onze parlementaire redactie) i ,Het inhalen van de deze winter ont stane achterstand op woningbouwgebied heeft de hoogste prioriteit en mijn vol ledige aandacht. Het verheugt mij dat de werknemersorganisaties in de bouwnij verheid medewerking hierbij hebben be loofd door het verrichten van overwerk op zaterdag op basis van vrijwilligheid". Minister Van Aartsen (volskhuisvesting en bouwnijverheid) zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens een interpellatie Jager (C.P.N.)- over het nemen van bij zondere maatregelen ter versnelling van de woningbouw. De bewindsman deelde de Kamer mee, dat hij volgende week weer een gesprek zal hebben met de werkgevers- en werk nemersorganisaties over de mogelijkhe den voor opvoering van de bouwproduk- tie, dit aan de hand van een thans op gesteld rapport. Minister Van Aartsen on derstreepte overigens dat de goedkopere woningbouw reeds ten volle gestimuleerd wordt door een zeer voorzichtig ver- gunningsafgiftebeleid in de sectoren van handel en verkeer en in de categorie van woningen boven f 35.000. De Kamer drong evenwel bij monde van de heren Bommer (P.v.d.A.), Van Eibergen (A.R.), Andriessen (K.V.P.), Lankhorst (P.S.P.) en Bakker (C.P.N.) aan op het nemen van bijzondere maat regelen. Gevraagd werd o.m. een finan ciële rijksregeling voor voorzieningen teneinde ook bij onwerkbaar weer te kunnen doorwerken. Voorts belastingfa ciliteiten bij het verrichten van over werk en gedeeltelijke vrijstelling van mi litaire dienstplicht voor bouwvakkers, bv. na één jaar diensttijd. Dit laatste zou 5000 woningen meer per jaar kunnen opleveren, had de heer Van Eibergen (A.R.) de minister voorgere kend. Minister Van Aartsen had niet veel hoop op het bereiken van belasting faciliteiten en gedeeltelijke vrijstelling van militaire dienst. Hij zou er evenwel nog eens met de ministers van financiën en defensie over spreken. (Advertenties) Héérlijk, die erwtensoep in deze barre wintertijd. In de Tornado snelkookpan maakt u erwtensoep, stamppotten enz. in een fractie van de ouderwetse kooktijd en véél smakelijker, véél voedzarfier. Ga daarom nu naar uw Tornado-winkelier en laat u de Tornado snelkookpan demonstreren. 100 o/0 Nederlands fabrikaat. Verkrijg baar in diverse maten. Reeds vanaf f 47,50! DROST-VERF-VEN

de Stem | 1963 | | pagina 1