Unanieme stemming in Tweede Kamer: Van Duits schuld bewustzijn niets te bemerken OOSTZEE dreigt dicht te vriezen Liberale staats- opgericht partij Senaat aanvaardt kern-energiewet ZWOLSMAN boekt teleurstellingen RUSSISCHE TROEPEN VERLATEN CUBA Amerikaanse concessies in Genève? „FLOCH IS N LAFAARD Vlua in beslag genomen Tulpen in pool-decor Prominenten trekken zich terug uit TER.: BIJ AANHOUDENDE VORST: SCHEURING IN VVD-GELEDEREN DAGBLAD VOOR ZEELAND EEMS-DOLLARD Philips-project in Ghana SLAG OM DE ARM HOUDEN GRENSCORRECTIES Lichte vorst y^f„d,aa,gósl°n °nder 10 00 uur- Maa" KORTSLUITING oorzaak brand bij C. A. MGR. W. BEKKERS: Ziekte van paus is ongeneeslijk Het glimlach-duel Op Westerschelde Veerboot Zijpe vaart weer normaal 103e JAARGANG No. 24212 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - TeL 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 Abonnementsprijs 1 8,05 per kwartaal, 1 excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893)^ TELEURSTELLING DIEPE OVER Van diplomatieke zijde in Wash ington is vernomen, dat do Sovjet- Unie de V.S- ervan in kennis heb ben gesteld, dat verscheidene dui zenden Russische militairen, die nog steeds op Cuba zijn, de ko mende drie weken zullen worden teruggetrokken. Volgens een schatting van de Ameri kaanse regering hebben de Russen nog rond 17.000 man op Cuba. Hierbij zijn drie gevechtsgroepen. De rest bestaat uit technici en eenheden, die de Cubaan se strijdkrachten vertrouwd moeten maken met de moderne wapens. De Russen zullen vóór 15 maart teruggetrokken worden. Kroestjev had dit vertrek al eerder aangekondigd en wel op 20 november van het vorig jaar. Men weet nog niet hoeveel man er precies teruggetrokken zal worden, evenmin of het gaat om de terugtrek king van de gevechtstroepen of de tech nici. Men neemt echter aan, dat de ge vechtsgroepen weggehaald zullen wor den, want Washington heeft juist tegen aanwezigheid van deze troepen op het eiland grote bezwaren. Nederland op verschillende plaatsen voor problemen stelt. Hij had geen bezwaar tegen de teruggave van Elten, Tudderen en Dinxperlo. NED.-DUITS VERDRAG De Amerikaanse regering zou binnen kort op de ontwapeningsconferentie te Genève een nieuw initiatief ontplooien om het bereiken van een akkoord in zake een verbod op kernproeven te ver gemakkelijken. Washington zou een concessie willen doen wat het aantal inspecties ter plaat se op de naleving van een dergelijk akkoord betreft en genoegen nemen met een verlaging hiervan tot ongeveer vijf per jaar. Premier Kroestjev vindt twee of drie inspecties per jaar voldoende. De mogelijkheid van een dergelijke concessie is maandagmorgen tijdens een geheime bijeenkomst op het Witte Huis besproken. De V.S. zouden al het mogelijke wil len doen de Sovjet-Unie tot „actieve" onderhandelingen te brengen over een verdrag betreffende het stopzetten van kernproeven. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer is diep teleurgesteld over de inhoud van het Nederlands-Duits verdrag, maar niettemin zal dit verdrag door een ruime meerderheid worden aanvaard. Dit is de voornaamste conclusie die uit het dinsdag be gonnen debat over het geruchtmakende Nederlands-Duits verdrag valt te trekken. (Zie ook ons blad van gisteren). Vandaag zal de regering de Kamer antwoorden. Donder dag zal dan de stemming gehouden worden. Vast staat reeds dat de K.V.P., de C.H.U., de A.R., de V.V.D. en een deel van de P v.d.A. hun stem zij het node aan het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag zullen geven. Een deel van de P.v.d.A. waaronder mogelijk fractieleider Vondeling zal zeer waarschijn lijk tegenstemmen, evenals de C.P.N. en de P.S.P. Namens de S.G.P. is gisteren niet gesproken. De regeling in het verdrag aangaande de schadeloosstelling van slachtoffers van de nazi-terreur riep bij de Kamer de meeste weerzin op. Van het totaal be schikbare bedrag van 280.000.000 Duitse marken, krijgen de nazi-slachtoffers er 125,000.000 te verdelen. „Dit is geen vergoeding maar een soort smartegeld, dat men beter niet had kun nen accepteren", zo meende de heer Smallenbrock (A.R.), „Heeft de Nederlandse regering soms dit bedrag voorgesteld?", wilde de heer Scheps (P.v.d.A.) weten. Hij sprak van een „falen van de Nederlandse onderhan delaars" en zal zeker behoren tot het tegenstemmende deel van zijn fractie. Mevrouw Stoffels-van Haaften (V.V.D.) noemde de 125 miljoen een bagatel en de heer Diepenhorst (C.H.U.) meende dat dit bedrag in vergelijking met het gele den onrecht niet meer dan een „symbo lische waarde" heeft. De heer Patijn (P.v.d.A.) noemde het een miserabele „afkoopsom". Over de verdeelsleutel, die door de commissie-Drees voor de 125 miljoen is opgesteld, kon de Kamer het in grote lijnen wel eens zijn, al zullen er in de praktijk individuele gevallen zijn, waar in een uitkering wel op zijn plaats maar volgens de verdeelsleutel niet mogelijk zal zijn. Een uitgesloten categorie evenwel ging de heer Maenen (K.V.P.) bijzonder ter harte. Hij vroeg namelijk, evenals de heer Smailenbroek, om ook personen, die minder dan drie maanden gevangen heb ben gezeten een uitkering te geven, in dien zij door hun gevangenschap blij vend invalide geworden zijn. Voor wat de Eems-Dollardkwestie be treft was de Kamer van oordeel dat in feite geen sluitende regeling verkregen is, die de toekomst van Delfzijl, het grensverloop aldaar en de concessies voor winning van petroleum en aardgas vast legt. De heer Patijn (P.v.d.A.) vond het discriminerend dat op Delfzijl een per manent verbod gelegd zal worden voor de overslag van erts en kolen naar het Duitse achterland. De heer J. Maenen (K.V.P.) had even wel goede verwachtingen dat de Neder lands-Duitse Eems-Dollardcommissie een en ander in de toekomst wel bevredigend zou kunnen regelen. van het vermogen van dochteronderne mingen van Nederlandse vennootschap pen in Duitsland niet zal worden toege past, ondervond tenslotte de instemming van de Kamer. Wel vroeg men nog een toelichting op deze beslissing. Vandaag zal de regering antwoorden. De regering van Ghana heeft maandag een overeenkomst getekend met Philips Eindhoven, voor de bouw van telecom- municatiecentra in Ghana. Een woordvoerder van hèt Ghanese ministerie van verbindingen zei dat de overeenkomst een supplement was van De"heêr Brums Slot (A.R.) beschouw- een die verleden jaar werd ondertekend. de de regeling van de Eems-Dollard- en Rijnvaartkwestie als typische winstpun ten van de Duitse onderhandelaars. De beslissing van de Duitse wederpar tij, dat de „Spaltungstheorie" ten aanzien Het project dat Philips in Ghana ver wezenlijkt, en dat rechtstreekse telefoon verbindingen tussen de Ghanese steden, behelst, zal in 1967 klaar zijn. PRINS BERNHARD is gisteren, verge zeld door zijn adjudant, luitenant-kolo nel C. C. Geertsema, met de regerings- Fr lend ship vertrokken voor een reis van enkele weken door Centraal Afrika. Hij gaat o.m. een safari maken. DE RAAD voor de scheepvaart in Bre men zal een oordeel uitspreken over de gebeurtenissen van vrijdag jl. met de „Maasdam" van de Holland-Amerika- lijn. De belangrijkste vraag wordt daar bij de rol van de loods. DE HEER G. A. A. Horsmans te Ko ningsbosch (gem. Echt) is benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de K.V.P. in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer Kortenhorst. DE NEDERLANDSE Spoorwegen zullen u.e reizigersdienst het komende week- v ^00r de V*er^e maal ten behoeve van het goederenvervoer beperken. PRINSES BEATRIX heeft, naar door ^1USecJetariaat is medegedeeld, provi- ïillf, £aar intrek genomen in haar tUls "Drakesteyn" in Baarn. De streeks hïïf1^ d de inrichtinë om" streeks half maart zal zijn voltooid. ^istischf^n^ 4^arUde Bulëaarse commu- dae in Mncl J' Todor Zhifkof. is dins- mlkinff^«^U ?an^ek°men. De bekend- zien er eprH? een verrassing. aange- van een n sprake was geweest leider ezoek van de Bulgaarse partij- Zelden zullen in de Kamer redevoe ringen gehouden zijn met zulk een te leurgestelde en vaak verontwaardigde grondtoon als gisteren het geval was. Al gemeen was men van oordeel dat uit dit verdrag geen enkele aanwijzing te halen is, die duidt op een Duits bewustzijn van de grote morele en materiële schuld, die dit land tegenover Nederland heeft. Het verdrag draagt daarentegen duidelijk de sporen van een keiharde onderhande lingstechniek van Duitse zijde, waarbij helaas moet worden geconstateerd dat dit onze oosterburen nog aanmerkelijke suc cessen heeft opgeleverd ook. En toch was dit verdrag het maximaal bereikbare, zo heeft de regering reeds gezegd en de K.V.P.-woordvoerder Jos. Maenen zei het haar na. Moet het ver drag dan maar verworpen worden? Het gevoel zou hierop zeggen „ja", maar het verstand moet „neen" zeggen, zo lieten de woordvoerders van de grote fracties uitkomen. In de huidige Europese ver houdingen echter en gelet op het feit dat Nederland zich ten aanzien van Duitsland nu eenmaal geen slechte ver houdingen kan veroorloven, moet het verstand de doorslag geven, zo meenden zij. Maar toch zagen de woordvoerders van de P.v.d.A., C.H.U.A.R. en V.V.D. nog een kans een slag om de arm te houden. Zij deden namelijk de suggestie om met de uiteindelijke ratificatie van het aan te nemen verdrag te wachten totdat er meer klaarheid zal zijn verkregen over de koers, die West-Duitsland na zijn verdrag met Frankrijk in de toekomst zal gaan varen. De heer Patijn (P.v.d.A.) legde er de nadruk op, dat dit verdrag geen defini tieve eindregeling geen „Generalbe- reinigung" kan zijn, omdat er toch nog eens een groot vredesverdrag tussen Duitsland en de geallieerde bondgenoten tot stand zal moeten komen. Het huidige Nederlands-Duits verdrag dient zijns in ziens als een „voorlopig eindstation" be schouwd te worden. De teruggave van de grenscorrectiege- bieden Elten, Tudderen en Dinxperlo ac cepteerde de Kamer dan uiteindelijk nog wel. Wel meende de heer Maenen (K.V. P.) dat de bewoners van deze gebieden bij deze terugkeer niet gebaat zouden zijn, evenmin trouwens de naastgelegen Nederlandse gebieden. „Hier en daar worden de verbindingen op Nederlands gebied weer bijzonder moeilijk", zo zei hij. De heer Scheps (P.v.d.A.) was van oor deel dat ten onrechte ook kleinere ge bieden worden teruggegeven, die buiten de sfeer van annexatie vallen, hetgeen SeKVWMatChtinUmee8edeeld door het K.N.M.I.. geldig tot vanavond opgemaakt gisterenavond 23.15 uur' nn"A1,aar 7" ""klaring en slechts op enkele plaatsen wat sneeuw wtart M mat'S:<' """^oostelijke vórst de m16dag lichte onder 12.53 uur. 528guur Z°n °P 747 UUr' Maan op Experts zijn bang dat de gehele Oost zee zal dichtvriezen. Deze verwachting wordt gebaseerd op de huidige koude golf, die gepaard gaat met rustige weers omstandigheden. Thans is het al zo, dat tussen de eilanden van Stockholm bijna niet meer gevaren kan worden. De ijs toestand in het Kattegat en Skagerak wordt snel slechter. Op het ogenblik kunnen hier alleen schepen van meer dan 700 ton varen. In Stockholm was de temperatuur gisteren 29 graden onder nul. In Italië heeft in de streek Campania noodweer geheerst, dat negen doden heeft geëist en tientallen gewonden. De schade van twee dagen regen, overstro mingen en aardverschuivingen wordt ge schat op 500 a 600 miljoen gulden. In het dorpje Micciano werden 150 gezinnen dakloos. De rivier de Sabato trad over een afstand van tien kilometer buiten haar oevers en vernielde, wat de vorst nog gespaard had. Voor Schiermonnikoog was het giste ren een feestdag. Twee rijk beladen bo ten hebben kans gezien het eiland te bereiken. Men is direct begonnen met het losen van de ladingen kolen, aard appelen, groenten enzovoorts. Tachtig mannen van de rijkspolitie te water met zes auto's en motoren, een vliegtuig en wegenwachters met vier auto's, zullen regelend en helpend op treden tijdens epn monsterrit over het IJsselmeer, waar naar verwachting 2000 personenauto's, kleine bestelauto's en autobusjes aan zullen deelnemen. De tocht is georganiseerd door de ijsvereni- gingen van een aantal IJsselmeerplaat- sen en zal de eerste in haar soort zijn, die ooit is gehouden. Men mag rijden met een maximumsnelheid van 40 kilo meter. De tocht wordt vandaag gehou den. Overigens blijkt de animo voor het ma ken van een wintersportreis uiterst mi nimaal te zijn. „Men kan geen sneeuw meer zien", aldus de reisbureaus en de N.S. Daarentegen staat op het moment Parijs sterk in de belangstelling van de genen die 's winters vakantie houden. (Van onze parlementaire redactie) De reeds lang dreigende scheu ring in de liberale gelederen is een feit geworden: naast de VVD is thans een Liberale Staatspartij opgericht. Het initiatief hiervoor is uitgegaan van mr. Ridder van Rappard, burgemeester van Gor- kum, prof. dr. ir. Uytenbogaard, buitengewoon hoogleraar aan de T. H. te Delft en jhr. mr. De Jon ge, een op wachtgeld gesteld rijks ambtenaar. Kortsluiting, in de elektrische leidingen in de paternosterlift is vrijwel zeker de oorzaak van de felle brand geweest, die zaterdag het gebouw van C. en A. aan het Damrak in Amsterdam totaal heeft verwoest. De brandhaard moet volgens de des kundigen hebben gelegen in de pater nosterlift op de begane grond of tussen het plafond en de eerste verdieping. Door deze paternosterlift heeft het vuur zich naar boven gezogen, waardoor het ge bouw in korte tijd in lichter laaie stond. Over het ontstaan van de kortsluiting gaan de deskundigen van het G.E.B. nu nog eens peinzen. Een van de vele theo rieën is, dat bij het automatisch uitscha kelen van de etalagever lichting om streeks half twaalf vrijdagavond een vonk voedsel heeft gevonden. Van de vijftien kluizen en brandvrije kasten heeft men inmiddels vijf kasten uit het gebouw verwijderd. Deze liberale staatsparty mikt op een middenpositie in het politieke veld. Als de initiatiefnemers voldoende weerklank vinden hij het kiezerskorps, zal de libe rale staatspartij deelnemen aan de ko mende Tweede-Kamerverkiezingen. Ridder van Rappard is enige tijd ge leden nogal in het nieuws geweest door zijn hooglopende ruzie met de P.v.d.A.- fractie in de Gorkumse gemeenteraad. Het vorige jaar heeft hij voor de V.V.D. bedankt. Uit mededelingen van liberale kant krijgt men de indruk dat hem een herleving voor de ogen staat van de vooroorlogse vrijzinnig-democraten. Deze groepering is na de oorlog voor een goed deel opgegaan in de P.v.d.A. De liberale staatspartij zou dus ook kunnen gaan knabbelen aan de rechtervleugel van de P.v.d.A. De liberale staatspartij vormt overi gens niet de enige bedreiging voor de V.V.D. De partij van de vrije burgers, die bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen met name in Den Haag en Am sterdam nogal wat stemmen wist te ver overen, wil ook aan de Kamerverkie zingen deelnemen. In deze groepering is intussen al weer een splitsing ontstaan. Tenslotte zijn er dan ook nog de groep van het liberaal dispuut, dat de V.V.D.- leiding zeer zwaar op de korrel neemt en het liberaal democratisch centrum, een groep liberale jongeren, die tot dus verre hebben volstaan met een sereen kritische houding tegenover de liberale leiding. „Wij hebben pas dezer dagen uit Rome vernomen dat men mag zeg gen dat de paus toch wel ongenees lijk ziek is", deelde de bisschop van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers gis terenmiddag mee op de middagbij eenkomst van de Boerinnenbond en de Boerinnenjeugdbond N.C.B., die gezamenlijk hun jaarvergaderingen hielden in het Casino te Den Bosch. Mgr. Bekkers hoopte dat de H. Vader lang genoeg zou mogen leven om het tweede Vaticaans Concilie tot aan het einde toe te leiden, zoals hij het tot nu toe heeft gedaan. „Mag ik u allen vragen", sprak hij in de dood stille, met ruim duizend aanwezigen gevulde schouwburgzaal, „voor hem te bidden: wilt u er een gebedsinten tie van maken?" De Tixier-Vignancour en Engrand, de voornaamste verdedigers in het proces te Parijs tegen vijftien mannen, die er van worden beschuldigd in augustus van het vorig jaar een aanslag te hebben gepleegd op president De Gaulle hebben gisteren in een verklaring de assistent van de officier van justitie, overste Floch, in gebreke gesteld, omdat hij de uitdaging tot een duel afwees van de derde verdediger, Dupuy. Floch kon het duel niet accepteren omdat militaire bepalingen dat verbie den. De verklaring komt er feitelijk op neer dat Floch er een lafaard in wordt genoemd. Intussen heeft de nationale vergade ring in tweede lezing het wetsvoorstel aangenomen dat de bevoegdheden van het militaire hof prolongeert. Het ont werp is echter in de senaat verworpen. De tentoonstelling van bloeiende bolgewassen, welke van 19 tot en met 24 februari in Bovenkarspel wordt gehouden, is ook dit jaar weer een fraai samenspel tussen klederdracht en bloemenpracht; een samengaan, waarvoor het win terse Bovenkarspel een ongebrui kelijk, doch zeer suggestief decor vormt. (Van een onzer verslaggevers) ,,De 50 MW-centrale van de S.E.P. moet nog in studie komen. De bevoeg de instanties hebben nog geen defini tieve uitspraak gedaan over de plaats van vestiging".. Dit deelde minister dr. Veldkamp dinsdagmiddag in de Eerste Kamer mede tijdens de behandeling van het ontwerp kernenergiewet. In de Kamer stemde men algemeen met deze wet in. Minister De Pous trok daar bij voor baat de conclusie uit, dat de wet nu spoedig het staatsblad zou bereiken. ,,Dan kunnen wy pas waarlijk gestalte gaan geven aan de gehele kernenerge tische problematiek", zei hij, ,,dan zal ook op korte termyn kunnen worden overgegaan tot de instelling van de centrale raad voor de kernenergie". Minister Cals sprak de wens uit, dat ook de katholieke universiteit spoedig aan het gespecialiseerde teamwork gaat meedoen. Hij bepleitte een nauw con tact tussen de wetenschap en het parle ment. In de fase van de bouwsector is het stadium van de plannen nu voor bij. ,,We zijn op de goede weg". Minister Veldkamp vertrouwde dat Nederland in de dynamische ontwikkeling van de kernenergie, op basis van zijn geringere financiële mogelijkheden, toch een ruim aandeel zou leveren. Het wetsontwerp werd ten slotte zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Eveneens zonder hoofdelijke stemming aanvaardde de Eerste Kamer de ontwer- begroting van het staatsgasbedrijf voor 1962. In zijn verdediging deelde minister De Pous mee, dat de boring bij Schild- meer een gunstig resultaat heeft opge leverd de bewezen aardgasvoorraad is daardoor gestegen tot ongeveer 400 mil jard m3. In de loop van de volgende maand kan de verlenging van de concessie en de oprichting van de nieuwe maatschap, pij, de Gasunie, tegemoet gezien worden. Deze zal de Kamer wel inlichtingen over de gasprijs willen vertrekken. Voor de „aardgaspot" van 25 miljard m3 voor bijzondere industriële objecten, kunnen ook industriële objecten in het zuiden in aanmerking komen. Het aard gas zal zonder meer gebracht kunnen worden in de gelaste stalen hogedruk- transportnetten o.a van de staatsmijnen. Opname in de leiding van bijvoorbeeld de gemeentelijke bedrijven zal echter speciale voorzieningen vragen (Van onze radio- en t.v.-redacteur) De overhaaste oprichting van de stichting Reclame T.V. Nederland en de N.V. Maatschappij voor t.v.-reclame (T. F..R.). heeft een stroom van geruchten doen ontstaan. Uit alles blijkt, dat een groep financiers onder leiding van de lieer B. R. Zwolsman en zijn Landbank een poging heeft gewaagd om de toe komstige reclame-t.v. in één slag naar zich toe te trekken. Insiders suggereren zelfs dat een deel van de OTEM-groepering, o.a. bestaan de uit de landelijke dagbladen Het Pa rool. De Telegraaf, De Volkskrant en De Nieuwe Rotterdamse Courant, zich achter het vaandel van Zwolsman c.s. zou hebben geschaard, om op deze ma nier twee ijzers in het vuurtje der re- clame-t.v. te kunnen houden. De voorzitter van de OTEM, prof. dr. J. R. M. van den Brink, zou hebben verklaard dat er op het ogenblik géén gesprek wordt gevoerd tussen de nieu we stichting en de OTEM. Laatstge noemde groep, bestaande uit vertegen woordigers van de grote banken, in dustrieën, dagbladen en reclamebedrij ven. zou voorlopig een eigen koers wensen te volgen. De heer Zwolsman c.s. had OTEM een kwart van de prio riteitsaandelen van zijn nieuwe maat schappij aangeboden. Een pijnlijke verrassing voor de groep Zwolsman is ongetwijfeld het bekend worden van het feit, dat de beide commissarissen van de koningin, jhr. De Casembroot en mr. J. Klaa- sesz, zomede de Kamerleden J. M. Maenen. Weyters, dr. Koets en de bur gemeester van Eindhoven, ir. H. Witte, zich niet in de gepubliceerde lijst van het voorlopig stichtingsbestuur wensen te zien opgenomen. Het komt ons voor dat Zwolsman en zijn aanhang er niet in zullen slagen om een bestuur te formeren dat repre sentatief kan worden gesteld voor ons volk in ai zijn schakeringen. Wij zijn daarom benieuwd hoe straks de Ka mer zal reageren op de wel zeer door zichtige tactiek, die in het buitenland hebben gezien, hoe lucratief zo'n recla- me-t.v.-maatschappij, vooral indien de winsten voor het overgrote deel ten goede komen aan een kleine groep ge ïnteresseerden. (Van onze verslaggever) Het Finse zeeschip ,,Alca", dat in het begin van de vorige week hij Bath op de Westerschelde in aanvaring is ge komen met de Zweed „Avafors", daar bij leksloeg en vast kwam te zitten, is onder de wrakkenwet geplaatst, en door rijkswaterstaat in beslag genomen. De laatste maatregel is noodzakelijk ge worden, omdat de verzekeringsmaat schappijen geen garantie hebben kun nen geven, dat de „Alca" spoedig zal kunnen worden geborgen. Berging is echter urgent, omdat de Fin de binnen vaart hindert. De positie van het schip is inmiddels steeds slechter geworden. De slagzij wordt met de dag groter. Het schip, dat gebroken is, zakt alsmaar verder weg, doordat een sterke stroming het zand onder het wrak vandaan schuurt. Ir. A. Spoel van het arrondissement Vlissingen van de rijkswaterstaat, zei gistermiddag, dat hij de ,,Alca" nog maar weinig kans op een normale ber ging geeft. Inmiddels zijn bergers van rijkswaterstaat diuk doende te redden wat er nog te redden valt. Zo is gisteren een begin gemaakt met de berging van de lading natriumsulfaat, die zich aan boord bevindt. Men kan zich verder afvragen of de „Alca" een tweede ,,Aydin" gaat wor den. Dit Turkse wrak hindert het verkeer door het Nauw van Bath nu al enkele jaren. Een aantai maanden ge leden is men eindelijk met de berging begonnen. Zou de „Alca" dezelfde kant opgaan dan wordt het voor de schepen op de duur nog dringen in dit Nauw v?" Bath. De veerboot Zijpe van de dienst Zijpe Anna Jacobapolder vaart thans weer zijn gewone dienstregeling. Dit gebeurt met een regelmaat alsof het helemaal geen winter meer is. De beide sleep boten Anton" en ..Champenois" die enkele weken geleden geen ogenblik konden worden gemist zijn naar Dordrecht vertrokken omdat ze elders beter werk kunnen doen. De Westberlijnse politie heeft in Rei- nickendorf aan de oostkant van de Ber- lijnse muur schoten gehoord, gevolgd door hulpgeroep. Vijf Westberlijnse politiewagens, Franse militaire politie en een ambulance van het Rode Kruis snelden naar de muur, maar konden geen hulp bieden.

de Stem | 1963 | | pagina 1