Walcheren Kapucijnen-seminarie viert 75-jarig bestaan Doorwrochte rede van mgr. G.Hde Vet twee maanden vorst Zeeuwsch-Vlaanderen Oratorium-vereniging gal weer goede uitvoering Jan Maenen trad af als KAB-voorzitter in L'burg ZUID-BEVELAND Amsterdamse typografen willen staken MIDDELBURG Stuurloze auto oorzaak botsing VLISSINGEN Nieuwe leeszaal en bibliotheek Veerdienst Zijpe weer normaal GOES Dagblad De Stem AXEL HULST „De Transfiguratie" hield jaarvergadering OOSTBURG TERNEUZEN Grondstructuur van Schouwen-Duiveland uitvoerig besproken Centrale verkoop van knolselderij Culturele dag YKAJ en KAJ kring Hulst IN ST.-JACOBSKERK TE VLISSINGEN Orkest kon koor niet evenaren IN ST.-OELBERT-GYMNASIUM TE OOSTERHOUT Toespraken vol hulde en dankbaarheid Bestaansrecht Kamerorkest HOOGWATER Kapelle geeft voorlichting over woningbouw WATGOWAAft? Vandaag Morgi en Radioprogi Televisieprogr Maandag 18 ft DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 Doordat de personenauto van J. M. uit Arnemuiden door een defect aan de stuur inrichting plotseling stuurloos werd, ont stond een aanrijding met de personen auto's van J. B. R. uit Groede en H. S. uit Middelburg. Het ongeval geschiedde op de Kanaalweg. De auto's werden licht beschadigd. PERSONEELAVONDEN De samenwerkende personeelsvereni gingen organiseren dinsdag 19 en woensdag 20 februari in het City-Thea ter te Middelburg het optreden van het gezelschap ,.De Kluchtspelers" met o.a. Johan Boskamp en Jan Blazer. Dit ge zelschap brengt het toneelstuk „Potasch en Perlemoer met vakantie". VOLKSWAGEN SLIPTE Hoewel de bestuurder J. de K. uit Nieuw en St. Joostland met zijn bestel auto probeerde de slippende Volkswa gen, bestuurd door E. P. O. uit Melis- kerke te ontwijken, kon hij een aanrij ding toch niet meer voorkomen. Het ongeval waarbij beide voertuigen licht werden beschadigd, gebeurde zaterdag morgen omstreeks kwart over elf op de Seisweg nabij de grens Middelburg Grljpskerke. Op de plaats, waar nu het Burgerwees huis aan de Badhuisstraat staat, zal eertijds de nieuwe openbare leeszaal en bibliotheek verrijzen, 't Bestuur van re genten en regentessen van 't weeshuis dat sedert lang niet meer als zodanig dienst doet is bereid het gebouw te verkopen. Momenteel wordt een gedeelte van het gebouw verhuurd aan de U.L.O.-scholen en de Visserij school om in het tekort aan lesruimte te voorzien. Over enige tijd hopen beide scholen een nieuw of een ander onderkomen te vinden. Tussen het bestuur van de leeszaal en het gemeentebestuur is overeenstemming bereikt over de gemeentelijke bijdrage \ooi het sluitend maken van de exploi tatie van het nieuwe gebouw. OUDERAVOND ST.-WILLIBRORDUSGROEP De welpen en verkenners van de St.- Willibrordusgroep hebben een goed ge slaagde ouderavond gehouden. Na een welkomstwoord door de heer J. Stouthart werd over verschillende zaken gesproken als contributie en spaargeld voor het kamp. Aan de heer H. van Kuijk werd het dankbaarheidsinsigne en een oorkonde, getekend door Prins Bernhard, uitge reikt. De welpen voerden hierna o.m, een rimboedans uit en gaven een vertolking van ,,Tijl Uilenspiegel en het vette var ken." Een quiz tussen vaders enerzijds en verkenners anderzijds verwekte nu en dan grote hilariteit. SPEELTUINVERENIGINGEN GAVEN FEESTMIDDAG In de grote zaal van Britannia werd zaterdagmiddag de jaarlijkse feestmid dag voor de leden van de Vlissingse speeltuinverenigingen gehouden. Op deze middag, georganiseerd door het Vlis- sings Speeltuinverbond, waarin zijn ver enigd de V.S.V. Bloemenlaan, Het Fort en Vlissingen Oost, voerden de Jeugdspe lers onder leiding van Carla Flink uit Den Haag de kinderklucht in drie be drijven ,,De avonturen van Bobbertje Bibberwang" op. De ruim vijfhonderd kinderen staken hun waardering voor het spel en hun goed- of afkeuren voor de handelwijze van de toneelfiguren niet onder stoelen of banken. Traktaties in de pauze en na afloop completeerden deze geslaagde kinder feestmiddag. De Rotterdamse Tramwegmij deelt ons mee, dat met ingang van vandaag op het veer ZijpeAnna Jacobapolder weer een normale dienstregeling wordt gevaren. Dit betekent, dat ook bij duisternis wordt gevaren. Eveneens met ingang van vandaag begint de sneldienst Zierik- zee-Rotterdam via Westbrabant. LEZING PHILATELIC A De afdeling Goes e.o. van Philatelica zal dinsdagavond in lunchroom Luteyn een bijeenkomst organiseren waarop de heer J. Kiggen van de propagandadienst van de PTT een lezing met dia's zal houden over „Postgeschiedenis op post zegels". 's-Heer Arendskerke GEMEENTE KREEG SCHILDERIJ IN BRUIKLEEN De gemeente heeft door bemiddeling van burgemeester D. M. Vermet een schil derij in bruikleen gekregen van de heer De Bree te Middelburg. Het schilderij dat omstreeks 1876 door J. van Jole is geschilderd, laat een afbeelding zien van de ruïne van het slot Schengen. Van de geschiedenis van het kasteel is al heel weinig bekend. Omstreeks 1636 was het een ridder-hofstede. Het kasteel is een paar eeuwen ruïne gebleven; de laatste resten zijn in het begin van de achttiende eeuw gesloopt. Het doek van 2 bij 2 meter zal t.z.t. een plaats krijgen in het nieuwe gemeentehuis Kapelle A.R.-FAMILIEAVOND Onder leiding van de heer M. C. Duyn- houwer is een familie-avond gehouden door de A.R. kiesvereniging. Heel wat dames der leden waren daarbij tegen woordig. Er werden drie films vertoond, over de Staten-Generaal, de reis van prinses Beatrix naar de West en de muur die de scheiding vormt tussen Oost- en West-Berlijn. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, Goes Alg. redacteur voor Zeeland F. DE LIGT, tel. 6252. Goes Exploitatie inspectie Zeeland L. K. M DE JONG tel 2377 - HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P G. KUVPERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327 Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.17 per mm. 1 mm Ingezonden mededelingen 211 mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder I.— elke regel meer f 0,20. Bij plaatsing ook In de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,45 Bij 3 achtereen jolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. JAARVERGADERING H.L. Dinsdag a.s. houdt de afdeling Axel van Herwonnen Levenskracht weer haar jaarvergadering. Op deze vergadering, die telkenjare een grote belangstelling trekt, zal de heer J. v. d. Voorde een spreekbeurt houden. Clinge GEZINSDAG BOERENBOND. Morgen zal de plaatselijke afdeling van de r.-k. Boerenbond haar gebruikelijke gezinsdag organiseren. Deze begint met een H. Mis in de parochiekerk, 's Avonds om zes uur is er een samenkomst in het verenigingsgebouw om de gezamenlijke koffiemaaltijd te gebruiken. Voorzitter J. Smet zal de avond openen. Daarna zal de plaatselijke Jonge Boerenstand enkele toneelstukjes opvoeren. Daar tussendoor zal er in het kader van de stieekverbetering een klankbeeld worden gegeven over de eigen streek. In café ,,Het Sportpark" heeft de to neelvereniging de Camere van Rhetorica ..De Transfiguratie" in tegenwoordig heid van de Prince Souverein, burge meester A. L. S. Lockefeer. haar alge mene jaarvergadering gehouden. De bijeenkomst werd geopend door de hoofdman van de Camere, de heer Char les Heirman, die in zijn toespraak het afgelopen jaar de revue liet passeren. Tot zijn vreugde kon de hoofdman mee delen, dat de vereniging de „depressies" aan het overwinnen was. Een minder optimistisch geluid kon de heer Heirman laten horen met betrekking tot de regis seur, de heer Renaat Staes uit Sint Niklaas, die momenteel tengevolge van een ziekte zijn werk niet kan verrichten. Hij wenste de regisseur dan ook van harte een spoedig herstel toe. Gedurende de ziekte van de heer Staes zal de regie gevoerd worden door de hoofdman zelf, die thans het seizoenstuk ,,De Schipper van de Maartje Jacoba" in studie heeft genomen. De jaarverslagen van zowel de griffier, de heer G. Holthuijzen, als van de fiskaal, de heer L. Oomens, wa ren tot in de puntjes verzorgd. Vervolgens kwam de verkiezing aan de orde van twee periodiek aftredende be stuursleden. Hoofdman Heirman zag zich met algemene stemmen herkozen, terwijl de heer Em. v. d. Walle bij acclamatie zijn mandaat verlengd zag. De onlangs opgerichte Teenagergroep van de Camere, de „Studio Teenagerto- neeltheater", welke eveneens onder re- *ie van de heer Charles Heirman staat, begon met een liedje door Vera Peeters en Marlies Wentzler, dat veel succes oogstte. Ook de Charleston, die gebracht werd door Joyce Orneck en Joyce Schef- fers, viel zeer in de smaak van de aan wezigen. Een pantomimespel door Yvonne Wauters en Frans Heir man had zeer veel succes, terwijl de declamatie ,,Ik zag de dood" van Lenie van Wijck in één woord prima was. Het hoogtepunt vormde wel de voordracht van het bekende „Catootje" door de Teenagers. Uit een en ander bleek wel zeer duidelijk, dat er onder de pas opge richte Jeugdgroep van de Camere een aantal zeer goede krachten schuilen, die een belofte inhouden voor de toekomst. De avond werd besloten met een gezel lig samenzijn. CLUBKAMPIOENSCHAP H.B.C. In „De Bruijns restaurant" is het club kampioenschap van HBC voortgezet. Th. Platjouw speelde een goede partij door de 400 car. in 3 beurten uit te ma ken met een slotserie-van 394 car. Omdat hij zijn eerste partij in 7 beur ten uitmaakte staat hij na 2 partijen met een gemiddelde van 8.00. De uitslagen waren: T. v. Jole 200 16 44 12.50; J. Blommaert 157 16 44 9.81; P. de Roover 150 20 35 7.50: J. Leeraert 75 20 14 3.75; J. Blommaert 210 35 26 6.00; J. Leer aert 200 35 28 5.71; P. de Roover 150 19 31 7.89, J. Taelman 130 19 30 6.84, J. Leeraert 200 20 35 10.00; T. v. Jole 130 20 38 6.50; Th. Platjouw 400 3 394 1333.33; J. Blom maert 18 3 14 6.00. BEHEERDER ONTVANGKANTOOR OVERGEPLAATST De beheerder van het ontvangkantoor der directe belastingen alhier, de heer M. S. de Boer, is met ingang van 1 maart a.s. overgeplaatst in gelijke functie naar Hoensbroek (L) In de vier jaren, dat de heer De Boer hier werkzaam is geweest, nam hij een belangrijke plaats in het maatschappelijk leven in. In het bijzonder ging zijn voor liefde uit naar het Jeugdwerk en het Rode Kruis, van welk laatste hij secreta ris was van de plaatselijke afdeling. VERDIEPINGSDAG RKBB De RKBB kring Oostburg organiseerde in de r.-k. Kring een verdiepingsdag. De voorzitster, mevrouw van 't West- einde uit Groede opende de bijeenkomst. Een tweetal films „Langs ongebaande klingen" en „De Klompendans" werden ingeleid door de heer Heuvink uit Ter- neuzen. Tijdens de pauze waren een aantal door de leden vervaardigde handwerk jes tentoongesteld. Er gaven zich 52 leden op voor deel name aan de kamerplantwedstrijden, een collecte voor de St.-Maartenskliniek bracht f 67,- op. Pater Vlemminckx hield een lezing over wat men van de moderne moeder vraagt. De bijeenkomst werd besloten met een lof in de St.-Eligiuskerk te Oostburg. Sas van Cent VERKENNINGEN IN DE RUIMTE De voordracht van drs. T. de Groot over het onderwerp „Verkenningen in de ruimte", in het kader van de ZVU en in samenwerking met de in Sas van Gent gevestigde personeelsverenigingen, zal donderdag 21 februari doorgang vin den in het Sociaal gebouw van de N.V. Stijfsel en Glucosefabriek. De lezing was destijds vastgesteld op 18 december 1962, doch kon wegens ziekte van de heer T. de Groot geen doorgang vinden. De spreker is verbonden aan de ster renwacht „Sonnenborgh"der Rijksuni versiteit te Utrecht. Sluis TONEELUITVOERING De plaatselijke toneelclub „De Rede rijkerskamer" „De Oranjebloem". speel de voor de bewoners van „Rozenoord" het stuk: „Het huis bij het meer", een thriller door Hoch Mills. Het stuk werd aardig en vlot gebracht. De heer J. P. J. Wage, directeur van „Rozenoord" bracht dank voor de belangeloze mede werking van het gezelschap. Emmy Wage en Ella Dierkx boden aan de da mes een klein geschenk aan. BEGRAFENIS VERDRONKEN SCHIPPERSJONGEN Onder zeer grote belangstelling van de binnenschippers werd zaterdagmid dag vanuit het gebouw „De Schakel" aan de Kerkhoflaan het stoffelijk over schot van de 14-jarige Johnny Weyt van het schip „Johan", die de vorige week jammerlijk verdronk ter aarde besteld. Dominee P. A. v. d. Vlugt leidde de begrafenisdienst. Aan het graf werd ge sproken door de heer C. Kolijn De rouwplechtigheid op de algemene begraafplaats werd besloten met het bid den van het Onze Vader door dominee Van der Vlugt. Zierikzee Onder presidium van de heer A. Doe- leman uit Nieuwerkerk vond te Zierik zee een zeer druk bezochte vergadering plaats van de Bedrijfsstudiegroep Schouwen-Duiveland". Deze vergade ring was in het bijzonder belegd ter bespreking van de problemen met grond structuur. Als eerste sprak dr. ir. S. F. Kuypers, rijkslandbouwconsulent voor bodem, en bemesting te Bennekom. Aan de hand van dia's toonde hij aan hoe goede grond meer poriën bevat met een betere water-, lucht- en grondverhouding. Voor slechtere grond is dit te bereiken met kalk en organische stof. Ook vertelde de heer Kuyper hoe op veeloze bedrij ven toch voldoende organische meststof in de grond kan worden gebracht. Als tweede spreker behandelde de heer J. M. van der Weele uit Goes de telt van groenbemestingsgewassen. Daarna kreeg de heer J. H. van Nieu- wenhuijzen, bedrijfsvoorlichter te Zierik zee, het woord. Hij behandelde de op gedane ervaringen gedurende de laatste jaren in de polder Schouwen. Hij noem de de slechte structuur een gevolg van diverse factoren o.a: grond, weer, me chanisatie en herverkaveling. De boer heeft tot taak de juiste maatregelen te nemen, rekening houdende met de struc tuur. De heer C. J. M. Klompe uit Dreischor behandelde als laatste spreker enkele resultaten van zijn eigen bedrijf. Tot slot werd een forum gehouden, waaraan vragen op agrarisch gebied konden wor den gesteld. In de kantine van het veilinggebouw in Kapelle-Biezelinge is een zeer druk bezochte vergadering gehouden van te lers die knolselderie, augurken en tuin bonen op contract voor de industrie wen sen te telen in het komende seizoen. De leiding berustte bij de vice-voor- zitter van de veiling in Kapelle, de heer J. Burger. Hij deelde mee dat vooral de belang stelling voor de knolselderie zeer groot is, want er is 23 ha opgegeven in Ka pelle. Na uitvoerige besprekingen werd besloten het totale aanbod van knol selderie op Zuid-Beveland en Walche ren gezamenlijk via de veilingklok voor het contract te verkopen. De telers op Walcheren en zij die lid zijn van de vei lingen in Goes en Krabbendijke kunnen hier ook akkoord mee gaan. Duidelijk stelde men, dat hoewel de verkoop centraal zal plaatsyinden, dë aflevering en verdere afwerking zal lo pen via de veiling in het gebied waar men woont. Voor dit plan bleken de aanwezigen in Kapelle veel belangstel ling te hebben. De sorteringen van het vorig jaar zul len weer worden aangehouden, te weten A-B, C-D en E. Met meer dan 200 vertegenwoordigers was het district Hulst van de VKAJ en K.A.J. gisteren in het verenigingsge bouw te Stoppeldijk present voor de viering van de derde culturele dag. Toch toonde districtsvoorzitter J. de Rijk zich in zijn openingswoord nog niet hele maal tevreden, want van de dertien af delingen van het district kwamen er slechts zes op. Deze zes hebben het publiek toch het volle pond geboden in een bonte middag van toneel, declamatie, muziek en zang. De hoofdschotel van deze culturele dag bestond uit toneel. Niet minder dan vier afdelingen traden met een stuk voor het voetlicht. Met veertig punten veroverde de afdeling St.-Jansteen de wisselbeker. De afdeling Groenendijk kreeg 39 pun ten, afd. Stoppeldijk 38 punten en afd. Koewacht 31 punten. Het peil van de declamaties viel minder te waarderen al willen wij graag een uitzondering maken voor de manier waarop mej. A. Pieters uit St.-Jansteen declameerde. Op deze culturele dag waren verder aanwezig aalmoezenier pater W. Pisters en de diocesaan propagandist van de K.A.J. de heer G. Maas. Het gemeente bestuur van Vogelwaarde werd verte genwoordigd door wethouder F. A. de Bakker. IN EEN vergadering, belegd te Rotter dam. is opgericht de „Partij economisch appèl". Deze partij stelt zich ten doel: dragelijke belastingheffing en verant woorde besteding van de belasting gelden. DE EERSTE poging om een raket van het type „Titan 2" te lanceren vanuit een ondergrondse silo is mislukt, toen de raket enkele minuten na de lan cering ontplofte. Het oratorium Der Messias van Georg Friedrich Handel dat door de Vlissingse Oratorium Verem ging met begeleiding van de Vlis singse Orkestvereniging, versterkt net leden van het Westnederlands Symfonie-orkest onder leiding van dirigent J. Kuiler werd uitgevoerd in de St.-Jacobskerk, mag zich, evenals Bachs Matthaus Passion in een grote populariteit verheugen. De Vlissingse Oratorium-Vereniging, die de laatste jaren de Johannes Passion van Bach op haar programma had staan, heeft deze traditie (waarschijnlijk) voor lopig verbroken, wat op zichzelf hele maal geen kwaad kan, want zodoende kon met frisse moed aan een ander werk voortreffelijke solisten, begonnen worden, zonder nochtans Bach te vergeten. Als we ons eerst tot het koor richten, mogen we concluderen, dat er over het geheel genomen, goed gezongen werd- Alhoewel herenversterking nog altijd welkom is, speciaal bij de tenoren, kon men, wat het klankgehalte betreft, toch niet van een scheve verhouding spreken. Mooie koorzang trof men onder andere aan in het eerste deel bij: „Uns ist zum Heil ein Kind geboren", waar de lastige zestiende nootjes er vloeiend uitkwamen en in het tweede deel bij: „Wahrlich, er trug unsre Qual". Dit in tegenstelling tot: „Gross war die Menge der Boten Gottes", waar kleine schommelingen wa ren, de tenoren in de hoogte nogal eens „knepen" en het geheel wat onevenwich tig werd, maar dat door de attente diri gent Jan Kuiler tot een minimum be perkt bleef. Ons inziens mogen de alten gerust wat sterker zingen, zij waren de enige partij, die men bij begeleiding van vol orkest, te weinig hoorde. Wat ons persoonlijk teleurstelde was, dat men veel (te veel) coupures maakte. Zodoende ontbrak haast een kwart ge deelte van Der Messias en dat is erg jammer. Wat de orkestprestaties betreft zijn we minder enthousiast. De goede wil is zeer zeker aanwezig, maar er waren teveel ongelijke inzetten, teveel noten „er tegen aan", zodat we hiervoor geen „voldoen de" kunnen geven. Wat de solisten van deze avond betreft het volgende: In de eerste plaats was er de zeer aangename kennismaking met de sopraan Ans Rie- ke. die op rustige wijze, met een zeer fraaie toon ons ontroerde in de aria: „Er weidet seine Herde". Naast haar mogen verder direct worden genoemd de alt Watty Krap, de tenor Jan Waayer en de bas Peter de Vos. Een viertal Het was verheugend, dat er een goede belangstelling was, belangstellenden, die in stille aandacht geluisterd hebben naar Der Messias. Nog twee dingen zouden wij willen wensen. Ten eerste een volledige Messias (wat vroeger beginnen) en ten tweede de mogelijkheid het Vlissingse carillon bij een uitvoering in de Sint Jacobskerk stil te zetten. Nu was dit op zichzelf vriendelijk klinkend gebeier af en toe storend. (Van onze verslaggever) Een pauselijke en nationale vlag bij de hoofdingang van het seminarie der paters kapucijnen aan de Warandelaan te Oosterhout wezen er zaterdag op, dat hier iets feestelijks te gebeuren stond. In de ruime aula was een uitgelezen gezelschap bijeengekomen om het 75-jarig bestaan van dit internaat mee te vieren. We zagen er, buiten de woordvoerders, o.m. mgr. Tarcisius van Valen- berg uit Rome, mgr. Jos Baeten, oud-bisschop van Breda, mgr. dr. W. Koen- raadt, vicaris-generaal, Dom M. Mahler, abt van de St. Paulus-abdij, mgr. dr. J. de Lepper, regent van het klein-seminarie Ypelaer, dr. Drewes, vertegen woordiger van O.K. en W., burgemeesters uit de omgeving en tal van plaat selijke autoriteiten. 'werkt, dat onze middelbare scholen zo Zij allen werden verwelkomd door de rector van het jubilerende instituut, pa ter mr. Laetantius, die tevens meedeelde, dat oud-burgemeester F. van Oers he laas door ziekte verhinderd was aan wezig te zijn. Het huidige hoofd der gemeente, mr. A. Eikhuizen, wees in een kort woord van felicitatie op de belangstelling van het seminarie voor en zo mogelijk deel name aan het maatschappelijk leven ter plaatse, zodat Oosterhout en kapucijnen niet meer te scheiden zijn. Pater Auxilius, provinciaal, gaf een beknopt overzicht van de verlopen drie kwarteeuw, waarbij hij zowel de kwan titatieve als de kwalitatieve uitbreiding aanstipte. Hij herinnerde er aan hoe pater Raphael doelbewust het onderwijs was gaan oriënteren op het gymnasium niveau door de opleiding van bevoegde leraren te stimuleren, meer begaafde stu denten gelegenheid te geven staatsexamen te doen en een voorbereidende klas in te stellen. Belangrijke data waren die, waarop het jus promovendi werd ver kregen en die, waarop de school ook voor externen werd opengesteld. Spreker wees ook op de eigen sfeer, die op ver schillende manieren tot uiting komt en bracht tenslotte dank aan God, rectoren, leraren, broeders en weldoeners. Aan drs. J. Groen, inspecteur v.h.m.o., was met franciscaanse bescheidenheid gevraagd loftuitingen achterwege te laten. Toch wilde hij de kwaliteiten van de school prijzen, waarbij speciaal aandacht vragend voor de natuur-wetenschappelijke opleiding. Als laatste spreker betrad mgr. G.H. de Vet de katheder. In een doorwrochte rede gaf de Bredase bisschop zijn visie op het bestaansrecht en de waarde van het klein-seminarie. Onze seminaria, zo verklaarde hij, staan in het experiment, bewust zoekend naar een zo goed mogelijke begeleiding van de jonge mens naar het priesterschap. In ons land is men druk doende om voor het seminarie een zo goed mogelijke, aan onze situatie en aan onze desiderata aan gepaste vorm te vinden. Bij alle kritiek, die er in de loop der jaren was, werd zelden gezegd, dat de seminaria even goed verdwijnen konden. Mgr. De Vet ging dieper op een en ander in en gaf daarbij aan welke wegen het experiment dient te gaan. Karakte ristiek voor het klein seminarie noemde hij: het begeleiden van de roeping en de voorbereiding door studie en door het hele leefklimaat van jongens, die pries ter willen worden. Het nadeel, dat men het seminarie is gaan zien als het enige exclusieve insti tuut, waarin een roeping begeleid kan worden, heeft er mogelijk aan meege- Mr. A. ELKHUIZEN betrekkelijk weinig toekomstige pries ters kennen. De bisschop weidde daarop verder uit over het begrip „roeping" en wees er op, dat deze van begin af aan au sérieux moet worden genomen. Hierbij komt, dat het een belangrijk sociaal-psychologisch gegeven is, dat het klimaat, waarin de jongen leeft, door velen op dezelfde wijze wordt gedeeld. De begeleiding betekent tegelijkertijd de jongen langs geleidelijke wegen zich meer bewust maken van de roeping, die hij kiest, door een religieus klimaat. Voorts wilde mgr. het seminarie rechtvaardigen door een noodzakelijke kleur in de wetenschappelijke opleiding. Daarbij citeerde hij een passage uit zijn brief aan de seminaristen ten aanzien van vorming tot apostolaat en een an dere betreffende de .verwachtingen, die men van seminaristen mag hebben. Tot slot formuleerde mgr. De Vet ook enkele bezwaren, aan de internaats opleiding verbonden. Hij sprak de wens uit, dat ook onze middelbare scholen zich reëel, constructief en planmatig zou den willen bezinnen op de mogelijkheden, kansen en methoden, waarop zij gestalte kunnen geven aan de begeleiding en tot rijpheid brengen van de roeping. De winterperiode is ingezet op 21 december. Het eerste dieptepunt werd de 23e bereikt toen de etmaal-tempe ratuur tussen 4 en 8 graden bleef schommelen. Tegen 31 december leek het alsof de vorst ging afnemen doch 1 en 2 januari zakte de etmaal-temperatuur weer tot meer dan 8 graden. 5 januari bracht de eerste dag met een etmaal-tempe ratuur boven het nulpunt. Maar de vorst kwam voor de 3e maal temperatuur omstreeks 11 graden. De daarop volgende stijging bracht het niet verder dan 1,8 graden. Op 14 januari en voor de vierde keer zette een vorstperiode in die op de dag van de Elfstedentocht op 18 ja nuari een voor ons land bijna ongekend dieptepunt bereikte nl. een etmaal- temperatuur van meer dan 12 gra den. Met een onderbreking van 2 da gen bleef de etmaal-temperatuur weer oplopen en 26 januari werd een ge- terug en op 10 januari was de etmaal- denkwaardige dag in deze winterdeze De stijlvolle bijeenkomst werd muzikaal opgeluisterd door het Brabants Kamer orkest, dat veel applaus oogstte. Na af loop was er een geanimeerde receptie, waarop provinciaal en rector vele ge lukwensen in ontvangst mochten nemen. Mgr. G. H. DE VET Pater mr. LAETANTIUS De typografen van de Amsterdamse dagbladbedrijven gaan donderdag gedu. rende 24 uur staken als vóór die dag geen overeenstemming is bereikt over de nieuwe c.a.o. voor het grafische be drijf, waarover de onderhandelingen dinsdag j.l. zonder overeenstemming eindigden. Dit hebben de typografen besloten tij dens een rustig begonnen, doch rumoerig en emotioneel geëindigde vergadering in Krasnapolsky in Amsterdam. De ver gadering was georganiseerd door een uit üe personeelscommissies van de Amster damse dagbladbedrijven samengesteld comité, dat zichzelf beleidscommissie noemde. De erkende vakbonden distan tieerden zich van deze bijeenkomst en ook van de actie. Er waren wel be stuurders van deze bonden in de zaal. De typografen willen de staking van 24 uur woensdagavond om 19 uur begin nen. Het resultaat hiervan zou zijn, dat er donderdag in Amsterdam geen kran ten zullen verschijnen. Werkgevers en werknemers bereikten dinsdag over nagenoeg alle voorstellen overeenstemming, mèt uitzondering van een vakantieverlenging met twee dagen, die de werkgevers niet wensen toe te staan. De werknemersbonden namen hiermee geen genoegen en accepteerden ook geen bemiddeling van de Stichting van de Arbeid, waarop de partyen uiteen gingen. Morgen, dinsdag 19 februari, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 10.50 en 23.30 uur; Terneuzen 10.20 en 22.59 uur; Vlissingen 9.54 en 22.33 uur; Wemeldinge 11.16 en 00.00 uur. Na sedert 1946 de Limburgse Katho- CD lieke Arbeidersbeweging in haar specta- raad en van de provincale sociale bege- culaire naoorlogse ontwikkeling te heb- leidingscommissie in Limburg en het voorzitterschap van de Katholieke epii- gratiestichting. Na vijf jaar lid van de Eerste Kamer te zijn geweest werd Jan Maenen vorig jaar lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij, in welke politie- ben geleid tot die van de sterkste dioce sane katholieke werknemersorganisa ties van ons land met 75.000 leden en ruim 21.500 aangesloten arbeidersvrou wen en -jongeren heeft de K.A.B. - voorzitter Jan Maenen zondagmorgen op de centrale raadsvergadering in de ke partij hij thans lijsttrekker is voor Staarzaal te Maastricht het voorzitter-j Limburg bij de komende Kamerverkie- schap overgedragen aan een jongere I zingen kracht. De 'pastoor-deken van Maastricht, De centrale raad koos als opvolger bijmSr- M- Jenneskens, Maastrichts burge- enkele kandidaatstelling, de heer Jos "}eester mr. W. baron Michiels van Ensinck uit Maastricht, die de katho- Kessemch, de voorzitter van de Neder- lieke arbeidersbeweging van Limburg in de laatste fase van haar bestaan zal leiden naar de nieuwe vakcentralevorm, zoals die door het Nederlandse episco paat gewenst werd. De aftredende K.A.B.-voorzitter kwam in 1925 in dienst bij de toenmalige r.-k. Werkliedenvereniging te Heerlen. In januari 1946 werd Jan Maenen voorzitter van een vernieuwde Limburgse arbei dersorganisatie, welke toen als eerste van de diocesane werklieden-organisaties van ons land de naam kreeg van K.A.B. Limburg. Onder zijn leiding groeide de Limburgse K.A.B. uit tot een machtige standsorganisatie van 300 afdelingen met thans ruim 95.000 leden. Tal van instellingen en diensten voor de geestelijke behartiging, sociale zorg en culturele ontwikkeling van de leden, werden mede op instigatie van bonds voorzitter Maenen tot grote bloei ge bracht. Al deze diensten en instellingen worden gefinancierd door vrijwillige bij dragen van de K.A.B.-leden. Jan Maenen zal verschillende belang rijke functies in landelijke en regionale activiteiten blijven bekleden. Zo onder andere het lidmaatschap van de Mijn- dag is namelijk de enige die te warm was. De etmaal-temperatuur was +1,2 graden boven normaal. Eind januari kenden wij het 5e dieptepunt in de temperatuur-curve en weer bleef de etmaal-temperatuur rond 6 graden hangen. 8 en 9 februari beleefden wij drijfswoning. Ook hiervoor kan men op Het gemeentebestuur van Kapelle blijft actief inzake particuliere woningbouw. Er zijn dan ook weinig Zeeuwse gemeen ten waar ieder jaar zoveel particuliere woningen gereed komen als in Kapelle. Een toelichting op een en ander zal op 19 februari op het gemeentehuis wor den gegeven. Belangstellenden zijn wel kom. Verder bestaat er in Schore een kans voor glastuinders, want hier zijn 4 of 5 percelen grond te koop waarop kassen gebouwd kunnen worden met een be de 4e en 5e dag dat de etmaal-tempe ratuur boven nul toas maar de 10e u>as weer 3 graden. Thans beweegt de etmaal-temperatuur zich rond de nul lijn. In totaal kennen wij nu dus een periode van 57 dagen winter. die datum in het gemeentehuis terecht. In een van de vorige raadsvergaderingen vrees raadslid Zuidweg op de mogelijk heid voor de glastuinbouw in Schore, zulks in verband met het feit dat het aantal inwoners hier regelmatig terug loopt. landse Katholieke Mijnwerkersbond, de heer Frans Dohmen. de commissaris der koningin in Limburg, dr. F. Houben, Heerlens burgemeester mr. dr. Ch. van Rooy. hebben de heer Maenen bij zijn afscheid gehuldigd als een zeer voor aanstaand en kundig leider in het katholieke sociale leven van Limburg. ST. JANSTEEN Jongenspatronaat 19.30 uur Toneel VLISSINGEN Aïhambra 20 uur De zoon van captain Blood, 14 j. GOES Grand 20 uur Maciste contra Maciste 14 jaar MIDDELBURG Gemeentehuis 14 uur Raadsverg. City De zoon van captain Blood, 14 j. Electro 19.30 uur De heldenbrigade, 14 jaar AXEL Centrum 20 uur Boccaccio '70, 18 j, HULST Bioscoopgebouw 20 uur Mannequins en miljonairs, a.l. BRESKENS Casino 13 uur Judo-examens Wapen van Breskens 20 uur Winkc- liersver. Ons Belang GOES Prins van Oranje 10 uur Districtsverg. Brede Watering; 20.30 uur Toneel Landbouwcentrum 14 uur Bijenteelt OOSTBURG Eenhoorn 14,15 uur Alg. verg. NFO Du Commerce 14 uur Alg. verg. ZLM Eenhoorn 14.30 uur Feestverg. bond ge pensioneerden SAS VAN GENT Olympia 20 uur De gebochelde van Rome AXEL Het Centrum 20 uur Boccaccio '70, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur De Noormannen komen, 14 jaar OOSTBURG i Ledel 20 uur Porgy and Bess, 14 j. IN opdracht van het van de N.C.R.V., i| volgend jaar hij jubileum viert, schil leider Gerard Hoek de titel, „Hier Hilverl In een vlotte journJ telt de heer Hoek hc| advertentie werd g christelijke dagbladert stellenden voor de Ij „christelyke vereuigj loze telefonie" wcif adhesie-betuigingen Zes mannen kwaml ber 1924 te Utrecht f den spijkers met kopp vond een betere na al se christelijke radii toen het jonge bestuif de kans kreeg om Maandag 18 HILVERSUM i| VARA: 12,00 V.h. Dansork. en zangsol. tuinb.meded. 12,33 Act.| Licht instr. ens. 13,00 middenst. 13.20 Klass. mermuz. 13,45 Wikken I 14.00 Moderne kamerml eens aan Wilma Wij si Zestig minuten voor bovl Oude liedjes 17,15 Strei gen 17,35 Elektronisch! Militair comm. 18,00 NwJ Act. 18,30 Gitaarspel joden de bijbel?, lez. Ij 19,15 Regeringsuitz.: AnJ klankbeelden, samenges| reau voorlichting van de Nederl. Antillen 19,31 klass. muz. 20.00 Nws. F expres 20,30 Je neemt el hobbyquiz 21,20 Licht i| Marimba, veertiendaags| magazine 22,30 Nws. 22, ork. en sol., moderne Nieuws. HILVERSUM NCRV: 12,00 Lichte boer en tuinder 12,30 meded. 12,33 Licht ork. nl Gram., event, act. 13 licht ens. 13,45 Oud-Weei I 14,05 Schoolradio 14,30 S;I thuis, gevar. progr. (he l dag 7 febr. jl.) 15,4C| 16,00 Bijbeloverd. 16.30 heden en verleden 17,0i 17,15 V.d. jeugd 17.30 Lif Beursber. 17,45 Lichte gl ringsuitz.: Het kiesrechl door dr. C. Nagtegaal I 18,30 Met band en plaatj klass. muz. (gr.) 18,50 bezit 19,00 Nws. en w| Gram. v.d. teenagers IJ 19,50 Gospel songs (gr.) af, praatje 20,05 Moderl Rembrandt, hoorspel 2ll ork. en sol. 22.00 Volk| comm. 22,15 Muzikale 22,30 Nws. 22,40 Avondovl bespr. 23,05 Muz. vraagbl gram. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLA 324 m: 12,00 Nws. 12,1 12.30 Weerber. 12,35 L^ Pianorec. 12.50 Beursber. 13,00 Nws. 13,45 Kamernl 14,03 Schoolradio 15,45 Lfl Nws. 16,03 Beursber. 16. 17,00 Nws. 17.15 Bariton rnuz. 17,45 Franse les l| Lichte muz. 18.18 Paard I V.d. sold. 18,50 Radiokil 19,40 In en om de operal jazzmuz. 20,30 V.d. teenj sical 22,00 Nws. 22,15 J -zangen 22,35 De zeven| Nws. 23,05 Kamermuz. BRUSSEL FRl 434 m: 11.55 Gram. 12. en act. 14,18 Operettemu gram. 16.08 Klass. en mod Nws. 17,15 Muz. van Bel 18,45 Amus.muz. 19.30 N| spel 22.00 Wereldnws. 22,55 Nws. Dinsdag 19 f<| HILVERSUM i AVRO: 7,00 Nws. 7.l| 7,20 Lichte gram. Vf opening AVRO: 8,00 N overz. Aansluitend, lich Gym. v.d. vrouw 9,10 i 9,15 Klass. gram. 9.35 Wa genwijd. 9,55 Boekbespr.l vitaminen (gr.) 10,50 V.d V.d. zieken. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7,10 Muziekprogr., strip v.d. j act. 7,55 Overweging 8,00 te gram. 3,50 V.d. huisv radio 10,00 V.d. kleuters Ui 10.25 Moderne gram. 11. 11,30 Lichte gram. 11,50 V uit, lez. CVK, IKOR en RKK: ProSr- over de bijbe NTS: 19.50 News Hounc 20,00 Journaal en weerov tijd politieke partijen, K 20,30 85 gulden schoon, c arbeidersgezin in welvar documentaire 21,00 Televi NTS: 22,45-22,30 Journaal FRANS BELGIë 14.15 13,30 Berichten 18,33 V.d Engelse les 19,30 Sportprc naai 20.30 De geschiedeni 21.20 Dit dagelijks brood Sens, ballet 22,15 Journa. VLAAMS BELGIë 19,( 19,30 Openbaar kunstbezi ren 19.40 Culturele act. 2( Het witte rendier (Den vit innncsemlegende 21'35 Meq 22,05 Taptoe 22,30 Nws. (Advertentii Voor betere sp 1 B Dextrose tabl. flip. ELMA Breda.

de Stem | 1963 | | pagina 2