(SPOOR :ht VUURRAMP IN AMSTERDAM: Vijftien miljoen gld schade bij de brand van G. en A. oorjaarscollec volkomen verteerd Nieuwe gegadigde voor l.\ .-concessie schept verwarring Kou dwingt tong en schol K. A .J. kritiseert naar het diep van Noordzee het plan Llins DNEEL ENIEUWSÜ iport/Export NELIJKE RATIEVE VERMEIR Prinses Marijke zestien jaar Anzoategui nadert Brazilië Weinig verandering in weer skaarting rs G.V.-monteurs ch lassers jpfitters e-bankwerkers •bankwerkers ewerkers de opleiding ifitter >A *EESMANN DAGBLAD VOOR ZEELAND Grootste brand sinds 1929 Griep woedt in Amerikf Bestuur stichting schrikt terug voor konsekwentic Wonderbaarlijke visvangsten RADIO-POLITIEK NIET HAALBAAR Berlijnse verkiezingen Sociaal-democraten behalen 61,9 pet Jongeren Vrijwilligers Hulpcorps KOMMENTAAR J.T.H. a RUARI 1963 bij l te TERHOLE. I zen een klein deel van loet met spoed wor- t van die order, be- EUWE WASCOM- ie en centrifuge) leringen. nemer reeds een ge- leloosstelling volgens oen, kunnen wij aan- O-VERSCHIL-PRIJS, restant, zijnde resp. of 455,— rijs koopt u nu een tiek voor Nederland; diverse instanties; 1 Nederland; luis; e referenties. MMALIGE AANBIE- bij: IINDHOVEN MONTAGE bouw van olieverwer- >che installaties o.a. in -diploma). p onze )L r metaalbewerkers (niet r), de mogelijkheid een verkende en chemische ;en. pleiding volgt tewerk- n onzer binnenlandse r reisgeldvergoeding of [eldvergoeding. fskleding. istaan deelr egelin g. men verkregen worden tussen 7 en 8 uur n.m. eau te STEENBERGEN, vertegenwoordiger aan- bU sollicitatie worden liensttreding zal warden met de itie van een onzer lelingen. ploma boekhouden »EN: een goed sala- ige werkkring - op- pensioenfonds verkweek te sollicitaties met jegevens richten aan meelzaken. aanmelden dage- 6 uur. bevelend, 103e JAARGANG No. 24210 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bmëau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 8252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuv.slra.il 41 telefoon 2893) Vandaag wordt prinses Marijke 16 jaar. Ter gelegenheid daarvan heeft een deputatie van de verbindingsdienst der Koninklijke Landmacht zaterdag op paleis Soestdijk haar een rubberboot aangeboden. Voorts heeft een tweetal minder valide kinderen, de 14-jarige Jopie van der Ven uit Delft, leerling op de Mytylschool te Delft en de 15-jarige Pim Vos uit Achterveld, die aan spierverlamming lijdt, namens de stichting „Het vierde prinsenkind" de prinses een lectuurbak aangeboden. De peetouders van prinses Marijke,, mevrouw D. Post-Salomons, weduwe van Johannes Post. die in juli 1944 ge fusilleerd werd er de heer A. J. Andree Wiltens, tijdens de bezetting voorzitter van de raad van negen van het studen- tenverzet en een prominente figuur van het geestelijke verzet in Nederland, hebben in de loop van de dag een be zoek aan prinses Marijke gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdams nieuwste toeristische trekpleister heeft 15 miljoen gulden gekost De 1 5 miljoen is - en dat nog altijd volgens een raming de schade, welke de grote brand aan Damrak en Nieuwendijk heeft toegebracht aan de panden van C. en A. dames- en kinderkledingmagazijn en de aangrenzende hoedenzaak, waarvan niets meer is overgebleven dan een zwart geblakerd en hier en daar beijzeld front. Dit trieste overblijfsel van wat eens het bouwwerk van architect Berlage was, is voor de hoofd stedelingen en de bezoekers van buiten op zaterdag en zondag tallozen die Amsterdam bezochten in verband met de RAI een bezienswaardigheid. Door de politie achter de hekken op afstand gehouden, gelijk op het Damrak ook gebeurt bjj de intocht van St.-Nicolaas, staarden duizenden het afgelopen weekend naar de sinistere overblijfselen van het grote modehuis. De vijf tram lijnen. welke het gebouw passeren, zijn van zondagmorgen half twaalf af weer toegelaten op het Damrak, maar rijden de onlieilsplek nog altijd stapvoets voorbij. Het rijverkeer is alleen weer toegestaan in de richting Dam-Centraal Station. Maak je maar geen zorg'' Het door een groep linkse opstande lingen gekaapte Venezolaanse vracht schip Anzoategui koerste zondag met topsnelheid naar Braziliaanse territori ale wateren in een poging om te ont komen aan twee Venezolaanse torpedo- bootjagers, die de achtervolging hebben ingezet. Een Braziliaans vliegtuig heeft het schip ten noorden van Frans-Guyana waargenomen reeds dicht bij de kust van Brazilië, nadat het de dag tevoren bij Suriname was gesignaleerd. Braziliaanse oorlogsschepen liggen ge reed om het schip te onderscheppen en terug te zenden naar Venezuela. Amerikaanse vliegtuigen blijven onder tussen eveneens het gekaapte schip in de gaten houden en hebben reeds tussen landingen gemaakt in Trinidad en Suriname. Gisteren hebben familieleden van de kapers in Caracas telegrammer van het schip ontvangen, waarin gezegd werd dat de bemanning zich in goede wel stand bevond. De meeste telegrammen werden besloten met de woorden „Maak je over ons maar niet bezorgd". DE MINISTER van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. Veldkamp, en de plaatsvervangend commissaris voor de emigratie, de heer G. Kraan, die samen een uitgebreid bezoek aan de Neder- vf v,1se em'6rantenkolonies in Brazilië ketS" JebFacnti ziJn zondag terugge- bezochten ook Suriname en Ned. Antillen. ®NITTEN, die tot gevangenis- nnrrinSi van 25 'ot 30 Jaar waren ver- ,iwegens contra-revolutionaire riteitmf /A'ln door de Cubaanse auto. sevanLnnjgelaten Zij hebben twee jaar geveer is pZeten' Tbans zitten nog on geveer li Engelsen op.Cuba gevangen. ckuThetArbï,<rAAN bee£t hekend gemaakt gevestigd mmatleke betrekkingen heeft nuntfus is h6t Ko5S°- Tot Pa"selijk Roberti di„ f1001™*. de Italiaan Vito ook nuntius in Boeroendi is. Sm l2?r0tiUANISATIES zuilen geLwdeeZ/knem"'S aa« van bruto fT fmers een koudetoeslag ook voor ong'ehf, V0rstr0kken. Dit geldt kostwinner zifn werknemers, die Dezelfde temperatuur j :^svBeMf/tovtanher K d M1 'l gemaakt gisterenavond - °P Enkele opklaringen maari15 "ur: daar wat sneeuw ZSL°°k hler,.en oVndnedr aiS2:.12ZOnnur°nder 17'"58~uur- Maan J «5» ES?. Z°n °P 7'5° uur. Maan op Hoe deze grote brand, de grootste sinds Amsterdams „Crystal Palace" hef Paleis van Volksvlijt in 1929 afbrandde, is ontstaan zal wel altijd een raadsel blijven. Brandweercommandant P. A Riedel (55 jaar) heeft nog nooit een brand meegemaakt die zo'n verwoesten de werking heeft gehad als deze bij C. en A. „Het gebouw is schoon leeg ge brand", aldus de commandant, die na iets meer dan een half uur zijn mannen op dracht had moeten geven het blussings- werk op te geven. „Dit was een onge lijke, hopeloze strijd. Hc^ enige wat wij konden doen, was de omgeving redden, want door het vliegvuur bestond er wel degelijk kans voor uitbreiding van de brand, vooral aan de zijde van de Nieu wendijk. Een begin van brand in het herenkledingmagazijn van de fa. Smo- renburg is gelukkig tijdig bedwongen. Als die brand had doorgezet waren de gevolgen niet te overzien geweest," aldus commandant Riedel. Zaterdagmiddag heeft de brandweer geassisteerd door de Amsterdamse bevol king een stuk van een trapgevel, die werd gesierd door een gebeeldhouwde adelaar, omlaag gehaald. Of de gehele voorgevel aan het Damrak omver zal worden getrokken, hangt af van het in stortingsgevaar. Bouw- en woningtoe zicht. onder leiding van hoofdinspecteur J Stroobach, heeft weliswaar een onder zoek ingesteld, maar omdat achter de muren nog resten smeulen, was het niet mogelijk diepgaand na te gaan of het in stortingsgevaar groot is. Het trottoir voor het pand mag in elk geval niet door voetgangers worden begaan. Talloze stalen verbindingsbinten zijn los geraakt, anderen zitten nog vast maar daarvan zullen er ettelijke knap pen naarmate de muurresten ..afkoelen" en derhalve krimpen. Nog geen beslissing In het gebouw was ook de landelijke administratie van de 28 C. en A.-bedrij- ven in Nederland gevestigd. Deze was opgeborgen in brandvrije kluizen, maar voorlopig is er nog geen toestemming om na te gaan of deze administratie het in ferno heeft overleefd. Van de firma Voss een dochteronderneming van C en A. is direct het aanbod gekomen het kantoorpersoneel daar onder te brengen, maar pas woensdag als het kantoor- en winkelpersoneel in hotel Krasnapolsky weer bijeen zal komen wordt definitief een beslissing genomen Het ligt wel in de bedoeling de verkoop van dames- en kinderkleding zo spoedig mogelijk voort te zetten Daartoe wil de directie in het herenmagazijn, dat aan de Nieuwendijk is gevestigd, ruimte ge lijkvloers vrij maken. Omdat uiteraard niets van de gehele collectie voorjaarskleding er was voor een bedrag van ruim vier miljoen gulden kleding in het uitgebrande pand aanwe zig is gered en vernieuwing wel enige tyd zal duren, zal pas in de loop van de Bij de brand bij C. A. in de Amsterdamse binnenstad redde de brandweer deze (ijskoude) jonge dame, die met een gezicht vol ijs pegels naar buiten werd gedra gen. Een etalagepop laat dit alles onberoerd. week de verkoop van damesconfectie weer op gang gebracht kunnen worden. Dat de brand in zo'n korte tijd de molding ervan geschiedde zaterdagmor gen om ongeveer tien voor drie een dergelijke omvang heeft kunnen aanne men binnen drie kwartier stond het pand van de eerste etage tot het dak in lichter laaie was het gevolg van de interne bouw. Het trappenhuis van het pand werkte als een enorme koker, waar door het vuur als het ware van de ene etage naar de andere gezogen wordt. Op elke etage vonden de vlammen een uitermate gretig voedsel in de grote voorraden jassen, mantels, nylonjurken, mantelkostuums en onderkleding. Het licht brandende nylongoed fladderde van de ene stelling naar de andere en later verspreidden deze „fakkels" zich door het weggebrande dak over de oude binnenstad. Ze-lfs het paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk liepen zodoende ge vaar, maar een grote B.B.-colonne was vrijwel direct paraat. Ook zondag is de brandweer nog met enkele stralen van twee motorspuiten bezig geweest hier en daar nog opflak kerende vuurhaardjes te blussen. Mis schien zal het mogelijk zijn maandag met het laatste materiaal in te rukken en dan zal de grootste brand van na de tweede wereldoorlog tijdens de oor log brandde het Carltonhotel en een er naast gelegen pand aan de Singel volko men uit toen een Engelse straaljager er brandend op terecht was gekomen tot de historie behoren. De Amsterdamse brandweercomman dant heeft als zijn mening te kennen ge geven dat er in het pand van C. en A. veel onheil zou zijn voorkomen indien er in het gebouw een automatische brandblusinstallatie zou zijn geweest. Ook is bij deze brand gebleken dat het ringleiding-systeem van de Amster damse waterleiding niet voldoet, wan neer op een dergelijke omvangrijke wij ze water wordt verbruikt. Tijdens het blussen en het nathouden van de aan grenzende panden stonden sommige brandweerlieden met een zielig straaltje te spuiten, dat soms niet eens tot de eer ste verdieping reikte. Of het mogelijk zal zijn een ander systeem aan te leg gen is geen zaak van de brandweer maar van de gemeentelijke waterleiding. Maar het zou miljoenen kosten De Aziatische griep, die al een maand in de Verenigde Staten woedt, heeft nu duizenden Amerikanen bedlegerig ge maakt en in sommige steden epide mische vormen aangenomen. Scholen zijn gesloten, ziekenhuizen zijn overvoj en fabrieken en kantoren melden een toenemend absenteisme. De griep heeft zich al tot in 13 staten uitgebreid. In 108 grote steden zijn 705 sterfge vallen, die aan griep of longontsteking worden toegeschreven, geregistreerd. In Virginia zijn meer dan 9.000 griep- patiënten. In Louisville zijn bijna 9.000 school kinderen ziek. (Van onze radio, en t.v.-redacteur) Berichten over een concessie-aanvrage over t.v.-zendtijd van een groep banken en een Haags weekblad worden in Haag se kringen als bijzonder voorbarig be schouwd. Enkele avondbladen publiceerden zaterdag, dat burgemeester van Walsum uit Rotterdam, als voorzitter van het bestuur van een te vormen stichting donderdag a.s. een persconferentie over deze zaak zal houden. Het schijnt dat Rotterdams burgervader met zijn overi gens bekende sympathie voor alle acti viteiten tegen het huidige omroepbestel, zijn socialistische vrienden aan het schrikken heeft gebracht. Men zou hem hebben laten weten, dat de P. v. d. A. het niet op prijs-zou stellen als een van haar vooraanstaande figuren zó duide lijk tegen de opvattingen van de eigen omroep zou ageren, temeer daar de P. v. d. A. de komende maanden de steun van de V.A.R.A. hard nodig zal hebben Het is daarom vrijwel zeker,dat niet De zachtere lucht, die zaterdag tot boven het zuidoosten van het land was doorgedrongen, is door noordoostelijke winden weer verdreven. Tot dicht bij Parijs vroor het zondagavond weer. Een en ander is het gevolg van een rug van hoge luchtdruk, die zich geleidelijk boven de Britse eilanden heeft opgebouwd en die in toenemende mate het weer in West-Europa is gaan bepalen. Er is daarom liet komende etmaal weinig verandering in het weer te ver wachten. Het blijft vriezen, zij het met in de middag temperaturen dicht bij het vriespunt. De wind zal noordelijk zijn en zwak tot matig. De kans op opklaringen neemt toe en er zal slechts hier en daar nog wat lichte sneeuw kunnen vallen. De Nederlandse Kajottersbeweging Kritiek heeft de K.A.J. ook op „het (Van onze correspondent) Op de visafslagen van IJmuidcn, Oos tende en Zeebrugge zijn de laatste 14 dagen grote hoeveelheden tong aange voerd. Deze „wonderbaarlijke" visvang sten zijn een gevolg van de barre win ter, waardoor grote hoeveelheden tong (maar ook schol) de koude kustgebieden van de zuidelijke ondiepe Noordzee zijn ontvlucht. De grote vangsten worden door de vissers vooral gemaakt op 8 tot 15 kilometer uit de kust, waar speciaal de voor koud water zeer gevoelige tong, de warme diepe zeegebieden heeft op gezocht. De aanvoeren van tong in de Nederlandse maar vooral de Belgi sch^ kustplaatsen zijn het dubbele tot vijfvoudige van normaal. Onder invloed van de lage zeewater temperaturen, die in grote ge-bieden 3 tot 6 graden lager liggen dan normaal voor deze tijd van het jaar, is zelfs sprake van een ware vis-volksverhuizing. De vang sten zijn zo groot omdat de vissers hun boomkorren en andere schrobnetten over de zeebodem op de diepste plekken ha len waar de verschrikte tong en zelfs de schol een goed heenkomen heeft ge zocht. De vissers halen in de zeegebieden met lagere temperaturen ook dode tong op, die het koude water (iets boven nul) niet heeft kunnen verdragen. Deze tong is er kennelijk niet in geslaagd tijdig het koude kustwater, dat zich vaak tot 7 kilometer van de stranden uitstrekt, te ontvluchten. De natuur is volkomen in de war. Op de vismijnen van Zeebrugge en Oostende worden normale dagaanvoeren van tong van 15.000 tot 25.000 kilo ge maakt. De aanvoeren van de laatste twee weken zijn zelfs 100 ton en meer. Ook de komende week worden weer record- vangsten gemaakt. De hoeveelheden die de Nederlandse vissers verschalken, zijn nog beduidend groter. Het blijkt dat een deel van de tong naar de richting van het Kanaal en de Engelse kust is ge vlucht, waar de zeewatertemperaturen altijd een stuk hoger liggen. Tong be gint al bij temperaturen van rond de 6-8 graden weg te trekken. In de kustgebie den van Zeeland tot Den Helder is het water nauwelijks één graad, of misschien wat verder op zee naar gelang de gro tere diepte 2 of 3 graden. De afgelopen weken heeft het koude water langs de kusten zich steeds verder uitgebreid. Enkele kilometers buiten gaats is op flinke diepte door de biolo gen zelfs een temperatuur van 0,7 graden gemeten. De vis is weg. Slechte tijd voor amateurvissers Ook de zeehengelaars merken, dat be houdens wat schar en bot, die minder last van koud water heeft, de vangsten bar slecht zijn. In de zeearmen laten zelfs schar en bot volkomen verstek gaan. De tong wordt normaal na novem ber toch niet meer vanaf de stranden gevangen. Paling is al eerder naar het diep getrokken. En zelfs de gul heeft een goed heenkomen gezocht. Normaal blijft een deel van deze vis. die in het vroege voorjaar naar de paaiplaatsen trekt, enkele kilometers uit de kust han gen. Bij deze record-koude is de tong, schol en gul zelfs 10 tot 15 kilometer ver weggetrokken, vaak ook in zuide lijke richting naar de Belgische en Fran se kust. De vissers van Breskens vangen ook op dergelijke grote afstanden thans hun garnalen. In de buurt van Noordhinder en op 10 kilometer dwars van Blankenberge wordt bijzonder veel tong gevangen. De ze kostelijke platvis is op de diepe zee gedeelten te hoop gezwommen, waar schijnlijk voorafgegaan door de garnalen. Een bijkomstige factor is ook, dat zelfs op de diepe en warmere plekken, het zeewater nauwelijks meer dan 5 tot 8 graden is, met als gevolg dat de platvis ook traag is en bijzonder langzaam rea geert op de naderende schrobnetten van de vissers. Er slaagt dus veel minder vis in aan de netten të ontsnappen, die voor prachtige besommingen zorgen. De tong. die wordt aangevoerd, is ook van prima kwaliteit. De prijzen zijn bijzonder goed Vooral de Belgische zeevisserij, die de laatste jaren steen en been klaagde, i: bijzonder tevreden met deze onverwach te hoge verdiensten. De grote oester- en mosseldeskundige van wereldfaam, professor Korringa, thans directeur van liet Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek in Nederland (IJmuiden), vreest een massale sterfte van de schol en de tong op het toegc- vroren Veerse meer. Hij meent dat de schol en tong het bij deze lage tempe raturen, die voor het diep van het Veer se meer zelfs iets beneden nul liggen, niet kunnen overleven, temeer omdat daar zuurstofgebrek gaat optreden. De paling zal het heel wat beter kunnen verdragen. Al meent ook deze nationale visserijdeskundige, die het Zeeuwse wa ter nog als zijn broekzak kent, dat de zeehengelaars van het Veerse meer de vlag wel halfstok kunnen hangen. mr. Van Walsum öp de aangekondigde persconferentie mededelingen zal ver strekken over nieuwe pogingen om te komen tot een ccmmerciële t.v. Het staat trouwens helemaal niet vast of men donderdag al tot publikatie zal overgaan. De meeste hierbij betrokken figuren uit de niet-commerciële wereld schrikken nu terug voor de consequen ties, die hun sympathie voor het be treffende initiatief neeft meegebracht. Zij zouden de publiciteit in verband met de verkiezingen of hun relaties op andere terreinen, ernstig vrezen. Het plan tot nieuwe stappen in de richting van de commerciële t.v. zou zijn uitgegaan van de journalist Pieter de Ruwe, die al enige jaren pogingen in het werk stelt de omroepzuilen aan het wankelen te brengen eerst in het dagblad „De Telegraaf", daarna als hoofdredacteur van het weekblad „T.V." en ten slotte als eerste man van ,,Tele- vizier". Opmerkelijk in dit verband is, dat laatstgenoemd weekblad schijnt te kampen met oen tekort van tienduizen den guldens per jaar, die echter steeds geruisloos zouden worden aangezuiverd. De stichting, die zou worden opge richt heet Stichting t.v. Nederland (T. V.N.) en dient zich aan als een soort omroepvereniging, die reclame wil maken tijdens wat men noemt een „na tuurlijke onderbreking in het program ma". De reclame tijdens de programma's zal worden verzorgd door een speciaal daarvoor op te richten n.v., die officieel de naam zal krijgen n.v. Maatschappij voor t.v.-reclame. Het schijnt dat de plannen om de R.T.N. (Radio-t.v.-Nederland) op te richten, waarover pagina's zijn volge schreven in ,,Televizier" nu weer zijn opgeheven. Het project was teveel om vattend. De geïnteresseerden uit de bank wereld, tot wie o.a. Zwolsman zou be horen schijnen zich in de eerste plaats te willen concentreren op de t.v., waar- Een overzicht van de enorme vuurzee, die een puinhoop maakte van de winkelgalerij van C. A. schijnlijk omdat die de meeste baten oplevert en men radio-reclame op dit moment politiek niet haalbaar acht. Of men nu definitief in de publiciteit zal komen en of men nu een aanvraag zal indienen om t.v.-zendtijd, is nog onzeker. Sommige betrokkenen willen liever wachten tot het debat over de commer ciële t.v. in de Tweede Kamer meer klaarheid zal brengen over de definitieve houding van de regering. In het bestuur van de stichting hebben zitting genomen aldus bericht het A.N.P. mr. G. E. van Walsum, voor zitter, burgemeester van Rotterdam mr. H. K. J. Beernink, plv. voorzitter, voorzitter C.K.U. dr. P. J. K. v. d. Wilde secretaris, secretaris van de raad voor het midden- en kleinbedrijf jhr. mr. A. Feith, penningmeester, voorzitter Ned. Sportfederatie jhr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in de provincie Zeeland mevrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaften, 2e voorzit ster van de Tweede Kamer P. G. v. d. Weele, voorzitter Kon. Ned. Midden standsbond Chr. Matser, burgemeester van Arnhem J. T. Meliema, lid der Tweede Kamer van de C.H.U. ir. A. G. Maris, oud dir.-hoofding. van de Rijkswaterstaat dr. J. G. Tetzner, Amsterdam L. Brunt, secretaris penningmeester K.N.V.B. en drs. A. Th. Bogaardt, burgemeester van Rijswijk (Z.-H.). De einduitslag van de zondag in West- Berlijn gehouden verkiezingen luiden 1963 1958 Sociaal-Democraten 961.943 61.9 (52,6 Christen-Democraten 448.389 28,9 (37,7 Vrije Democraten 123.318 7,9 3,8 Communisten 20.887 1,3 1,9 De socialisten hebben alle 80 parle mentszetels gewonnen, waarvoor direct is gestemd. De rest van de 134 worden verdeeld via proportionele vertegen woordiging, onder de partijen met ten minste vijf procent der stemmen. D" communisten komen dus ook nu weer niet aan bod. (Katholieke Arbeiders Jeugd K.A.J.) heeft haar vreugde, maar ook haar ont stemming geuit over de plannen van minister Luns tot oprichting van een Jongeren Vrijwilligers Hulpkorps. Haar vreugde betreft vooral het feit? dat via dit initiatief het hart van brede lagen van de Nederlandse bevolking wordt ge raakt voor de enorme nood die in grote delen van de wereld heerst. Haar ont stemming betreft in de eerste plaats het feit, dat voor de opzet en verdere realisering van de plannen bijna zonder meer het Vredeskorps van de Amerikaan se regering tot voorbeeld is gekozen, terwijl diverse jeugdorganisaties zo wel katholieke als protestantse in ons land dit soort van internationale hulp verlening reeds een aantal jaren op haar program hebben staan en prak tisch uitoefenen. Dat de „plannen" voor een dergelijke Jongeren Vrijwilligers Hulpkorps prak tisch als een nieuwigheid worden aan gekondigd, vindt de K.A.J., die via haar actie K.A.J.-Wereldwijd sinds 1956 reeds 100 jongens en meisjes naar Afrika en Azië zond, een nog vreemdere zaak. De K.A.J. spendeerde aan deze hulpver lening sinds 1956 500.000,Subsidie werd nimmer ontvangen. Een ander punt van kritiek van de K.A.J. betreft de aan de kandidaten te stellen eisen (minstens middelbare schoolopleiding en liefst universitaire opleiding). De K.A.J. zou haast van een discriminatie van de werkende jeugd willen spreken. „Voor de zoveelste keer wordt duidelijk, dat de werkende jeugd van Nederland alleen maar mag mee spelen als belastingbetalers", meent de K.A.J. gemak, waarmee plotseling acht ton blijkbaar uit een vergeten brandkast wordt getoverd". De K.A.J. vraagt zich ten slotte af of het geven van inter nationale hulp en het aankweken van internationale vriendschap alleen is voorbehouden aan studenten en hoger gekwalificeerden Ook wil zij weten of de regering een deel van de ter be schikking staande acht ton zal bestem men voor werkzaamheden op dit ge bied in de particuliere sector. Het bureau I.T.H. (Internationale Technische Hulp) van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op een verzoek om commentaar mee gedeeld, dat bij de regering juist zeer veel waardering bestaat voor hetgeen door particulier initiatief wordt en werd ondernomen. Dit bleek o.a. uit wat minister Luns in de Kamer en op de persconferentie van dinsdag j.l. hier over heeft gezegd. Het is om deze reden dan ook, dat inschakeling van parti culiere organisaties centraal is gesteld bij het besluit van de regering tot instel ling van het jongeren-vrijwilligers- programma. Tot dusver heeft het bureau I.T.H. bemiddeling verleend bij de uitzending van voornamelijk academisch gevormde specialisten naar ontwikkelingslanden. Het jongeren-vrijwilligersprogramma is juist bedoeld om te komen tot uitzen ding van jongere bekwame Nederlan ders met een opleiding van zeer ver schillend niveau Aangenomen kan worden dat bij hét verder overleg tus sen overheid en particuliere organi saties een juister inzicht zal worden verkregen van hetgeen men met ver eende krachten zou kunnen ondernemen.

de Stem | 1963 | | pagina 1