Irak zou 1500 Russen in gijzeling houden Rebellen kapen schip... om president te sarren VREEMDE MYSTERIES IN BAGDAD Eindelijk weer bij vader en moeder Moskou niet erg gerust FEIJENOORD- REIMS OP TELEVISIE SYNCOM" NA GESLAAGDE LANCERING DOOFSTOM V.S. nemen de B-47 terug Nederlander spion van Ulbrichts geheime dienst OP WEG NAAR CUBA WILSON LEIDT LABOUR Arefs lijfwacht belaagt journalisten met wapens de rails gevonden.... Uw handen lopen nü gevaar! Valentijnhulde voor Mies" Boze typografen beraden zich VLAAMSE BOYCOT VAN TWEETALIGHEID Twintig Mark per inlichting... DAGBLAD VOOR ZEELAND Rel in Solia leidt tot neger-exodus Oplopende temperaturen Op 13 maart Rel in Leuven Maar alles is niet verloren Niertransplantatie in Leeds gelukt Nieuwe kwestie Venezuela m 1.35 103e JAARGANG No. 24208 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - TeL 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 aaWad VRIJDAG 15 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Kinkstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat_24_ telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) 55 Het comité „Valentijndag" heeft gistermorgen Mies Bouwman in haar woning te Blaricum gehuldigd, wegens haar verdienstelijk werk voor „Open het dorp". De huldiging was tevens bedoeld voor dr. Klapwijk en de orga nisator van de tv-marathon, de heer T. van Gelder. Mevrouw Bouwman werd toegesproken door de voorzitter van het comité „Valentijndag", de heer Bellman, die een verklaring gaf van het doel van deze dag van vriend schap en erkentelijkheid. De Sovjet-Unie vindt deze verklaring niet afdoende. In Moskou begint de kri tiek ietwat aarzelend op gang te komen. Voorlopig wordt de kritiek via de Pravda geventileerd en zijn er nog geen officiële regeringsverklaringen afge-legd. Generaal Aref, die bij gebreke van een duidelijk inzicht in de situatie, wordt be schouwd als de sterke man van Irak, Volgens welingelichte kringen in We nen verlaten veel Afrikaanse studenten Bulgarije, na de ongeregeldheden van woensdag. De Bulgaarse regering geeft vertrek kende Afrikaanse studenten een uitreis visum. Blijkens berichten in de Ghanese pers neemt de regering in Accra „passende maatregelen" in verband met de onge regeldheden in Sofia waarbij Afrikaan se studenten waren betrokken. De ontwikkelingen in de binnenlandse politieke toestand van Irak blijven even mysterieus als verontrustend. Alhoewel nog niemand weet wie nu precies de verantwoordelijke figuur in het land is, heb ben tientallen regeringen het nieuwe, geheimzinnige bewind erkend. Uit maatregelen tegen Iraakse communisten kan worden afgeleid, dat de revolutionaire regering anti-communistisch is, maar daar staat tegenover dat vooraanstaande Irakezen, van wie men denkt dat zij tot de leiders van de revolutie behoren, hebben gezegd dat zij tot geen enkele prijs de vriendschap van de Sovjet-Unie willen verspelen. „Wij pakken alleen imperialisten op en schieten sommige van hen, die zich verzetten, dood", zei één van de revolverhelden in Bagdad. „Maar in onze omstandigheden zijn de imperialisten en feodalisten toevallig lid van de communistische partij". ONDER HET MOTTO „Tijd voor de toe komst" hebben plattelandsjongeren uit alle delen van het land in de Hilver- sumse Expohal het derde lustrum van de Plattelandsjongerengemeenschap ge vierd. IN ROTTERDAM is woensdag een twee jarige kleuter in een sloot gevallen en verdronken. Een passerende werkman haalde het kindje uit het water, maar toen was het al te laat. DE RAI ontving gisterenmiddag de kwartmiljoenste bezoeker, een automon teur uit Den Haag. Hij kreeg een cheque ter waarde van f 6000.-. Van dat geld mocht hij een auto kopen. IN HILVERSUM wordt sinds 13 fe bruari de 9-jarige Arie Hemert vermist. Hij zou zijn broertje gaan ophalen maar keerde niet terug. Een ongeluk wordt gevreesd. IN HEERLEN is een 57-jarige magazijn meester onder een vallende kist met glas terechtgekomen en op slag gedood. IN AMSTERDAM is bij een elektrische apparatenfabriek een geldkist met f 22.000 erin gestolen. Inbrekers waren via het dak binnengekomen. DE AMERIKAANSE ambassadeur m Moskou heeft opdracht gekregen om het Kremlin te zeggen dat de V.S. zich onbe haaglijk voelen bij de voortgaande op bouw van een Russisch militair appa raat op Cuba. STAATSSECRETARIS Calmeyer (De fensie) heeft ontkend dat aan overste Schuurmans van de juridische dienst aoor de chef van de generale staf een pieitverbod zou zijn opgelegd. Hem is alleen verzocht om niet als raadsman in bepaalde zaken tegen de minister van Defensie op te treden. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.T.. geldig tot vanavond, op gemaakt gisterenavond 23.15 uur: Aanvankelijk nog weinig bewolking. ter geleidelijk toenemende bewol- niaft m Iiet zuiden en westen ÏÏ5552® i reffen of sneeuw. In de "lderi,inPM.a,selaï n"S ma,iRe vorst, da* .v"rst' maar ln 6e mid- I?»r ur'" oplopend tot even sen zuidnAs*" unt' MatiSe wind lus- 5?,", zP'doost en zuid. ÜA verwRcht: Kans op regen of van 1 lor, x]mumten:iperaturen wind. graden. Zuidoostelijke ondedraaig0:.49ZOunurOnder uur' Maan Aïïur. zon °P 7-55 uur. Maan op (Van onze radio en tv-redactie) De KNVB en de besturen van Feijenoord en Reims hebben toe stemming verleend tot een recht streekse televisie-uitzending van de tweede wedstrijd in de kwart finale om de Europacup tussen Feijenoord en Stade de Reims. Zo als bekend wordt deze wedstrijd woensdagavond 13 maart in Rot terdam gespeeld. De match begint om 20.00 uur. De N.C.R.V heeft zich bereid verkiaard voor deze t.v.-reportage haar program ma te wijzigen. Het commentaar bij de uitzending wordt verzorgd door Leo Pagano. Voorts vernemen wij, dat de N.T.S. een aanbieding heeft gekregen voor een reportage van de wedstrijd Anderlecht Dundee op 6 maart. Met de A.V.R.O. wordt overleg gepleegd over eventuele inpassing in haar programma De return-match Dundee Anderlecht, welke eveneens op 13 maart wordt ge houden zal waarschijnlijk via een ander Eurovisiekanaal de Belgische kijkers bereiken. Verder bestaat nog de mogelijkheid dat tot het uitzenden van de wedstrijd Benfica Dukla (Praag), welke op woensdagmiddag 13 maart in Lissabon wordt gespeeld zal worden overgegaan. Van K.N.V.B.-zijde vernemen wij, dat er door geen enkele voetbalbond in de betrokken landen tot nu toe een veto is uitgesproken tegen deze reportages in verband met de mogelijkheid dat op die dagen competitie-wedstrijden in het be taalde voetbal zullen worden gespeeld. heeft voor de ondoorgrondelijkheid van „zijn" optreden tegen de communistische burgers van zijn land, de verklaring ge geven, dat de nieuwe Iraakse leiders per soonsverheerlijking duchten en zich daarom wat achterbaks gedragen. Hij vertelde dit op een persconferen tie, waarbij ook werd geïnformeerd naar het aantal doden dat bij de staatsgreep en daarna gevallen was. Aref zei: „Het zijn er een stuk of zestig geweest". Toen sommige journalisten specificaties ver langden en met indringende vragen voor de dag kwamen werd de sfeer onprettig. Arefs nerveuze lijfwacht richtte auto matische pistolen op de journalisten, die desondanks op schreeuwtoon hun vragen herhaalden. De conferentiezaal werd daarna ontruimd, terwijl de kalk uit het plafond viel De vragen die de lijfwacht zo fel de den reageren hadden onder meer be trekking op de 1500 man Russisch© tech- nici, die indertijd op verzoek van wijlen Kassem naar Irak waren gekomen en met wie de nieuwe junta een beetje in de maag zit. Men beweert in Bagdad dat de tech nici achter het prikkeldraad zijn gezet omdat zij de Iraakse communisten, in- stede van hen bij de landbouw te hel pen de wapenhandel zouden hebben ge leerd Maar ook in dit geval weet niemand precies hoe de vork aan de steel zit. Het wel tekenend voor de situatie, dat geen enkele buitenlandse ambassade Bagdad over biografische details, of zelfs maar over een pasfoto van de nieuwe leider (s) van Irak beschikt. Men veronderstelt dat de junta voor het merendeel bestaat uit leden van de weer opgeleefde Arabische Socialistische Partij, dat zij niet onsympathiek tegen over Nasser staan en dat zij, zonder pro Westers te zijn, toch de communisten haten. De directe aanleiding tot de staats greep is vermoedelijk het ontslag van een aantal anti-Kassemofficieren uit het leger. Ook een studentenstaking, vorig jaar, heeft de weg naar de revolutie bereid. Of de zuiveringscampagnes ten koste van communisten nu ten einde zijn weet men niet. Wel is er sprake van schermut selingen aan de beide oevers van de Ti- gris, midden in Bagdad. Er werd ook ar tillerie gebruikt. Volgens berichten uit Teheran heeft het verzet tegen het nieuwe bewind in Irak hier en daar vaster voet gekregen. Generaals zouden in Amara, 30 km van de Perzische grens, bepaalde legereen heden hebben gereorganiseerd. In Kaze- mein zouden communisten de strijd te gen de aanhangers van president Aref voortzetten. In Teheran zijn uitzendingen in het Iraaks opgevangen waarin tegen de nieu we regering gerichte orders worden ge geven. De zender noemt zich „De natio nale stem van Irak" en staat vermoede lijk in het gebied van Amara. Maar informatie kon niemand krijgen. Men weet zelfs niet waar Aref, als hij dan al de sterke man van Irak is, zijn hoofdkwartier heeft Hij wilde het adres tijdens de persconferentie niet noe men. Het ziet er echter wel naar uit dat het nieuwe bewind de olieconcessies van buitenlandse maatschappijen ongemoeid zal laten. De Arabische aspiraties van Irak zijn echter duister. Op een voor stel van Syrië om een federatie met Irak te vormen, is nog niet gereageerd, het geen zou kunnen betekenen dat de Iraakse leiders toch één oog op Cairo ge richt houden. Syrië is, zoals bekend, geen lid-staat van Nassers Verenigde Arabi sche Republiek meer. E,e, werkers in de Amsterdamse dag bladbedrijven en in een aantal grote grafische ondernemingen zijn ontstemd over het bericht dat de onderhandelin- gen tussen werkgevers en werknemers over een nieuwe C.A.O. dinsdag zonder resultaat over het gehele pakket voorstel len zijn geëindigd. Een buiten de erken de bonden om optredend actiecomité van grafici, bestaande uit leden van de bij het N.V.V., de K.A.B. en het C.N V aangesloten bonden, belegt zaterdagmid' dag in Amsterdam een vergadering voor de typografen van de dagbladbedrijven in Amsterdam, waarin men een houding hoopt te kunnen bepalen. Voor deze ver gadering zijn de drie bondsbesturen als mede representanten uit Den Haarlem e.d. uitgenodigd. Haag, Het Amerikaanse ministerie van De fensie is van plan in de komende 16 maanden een begin te maken met het terugtrekken van de verouderde Ameri kaans© B-47 atoombommenwerpers van af overzeese basissen. Deze besnoeiing volgt op de ontman teling van basissen voor Thor-projectie- len in Engeland en die voor Jupiters in Italië en Turkije. De besnoeiing zal samenvallen met snelle vergroting van het aantal raket ten van het type Minuteman en Polaris, De heer Henk Boomstra en zijn Birmaanse vrouw Hilda konden donderdag na anderhalf jaar hun kinderen weer omhelzen. In okto ber 1961 nam de heer Boomstra zijn vrouw uit Birma mee naar Holland. Het echtpaar, dat nu in Leeuwarden woont, kreeg echter geen pas voor de kinderen, de 5-jarige Kathleen en de 4-jarige Benedict. De Birmaanse autoritei ten hebben nu pas toestemming voor het vertrek gegeven. Foto: Twee overgelukkige ouders klemmen hun kinderen in de ar men vast. De heer Boomstra heeft kennelijk moeite zich goed te houden. De Vlaamse studenten aan de katho lieke universiteit in Leuven hebben don derdag besloten zich te verzetten tegen de woensdag aangekondigde maatregelen voor splitsing van de faculteiten in Ne derlandstalige en Franstalige afdelingen. In een communiqué beschuldigden zij de rector van de hogeschool, mgr. Des- camps, van „dubbelzinnigheid". „Van een echte splitsrng is geen sprake, daar er geen afzonderlijke faculteiten worden in gesteld doch alleen afzonderlijke sec ties". Het Leuvens studentencorps zegt in het communiqué „eens en voorgoed" de kwestie te willen oplossen en de eis tot „volledige en ondubbelzinnige splitsing" van alle faculteiten en instituten te handhaven. Aangekondigd wordt, dat d© staking, waartoe reeds de vorige week werd besloten, zal doorgaan indien aan deze eisen geen gehoor wordt gegeven. De politie te West-Berlijn heeft de 32-jarige Nederlander Cornelius van Beek aangehouden, op ver denking van spionage. Hij zou in opdracht van de Oostduitse ge heime dienst buitenlanders geob serveerd hebben en aan zijn op- drachtgevers rapport hebben uit. gebracht over hun politieke werk zaamheid. Van Beek is. blijkens mededelingen van de Westberlijnse politie, vorig jaar op 30 november uit Amsterdam per auto naar Oost-Berlijn gegaan, om daar een massage-praktijk te beginnen. Een lid van de Oostduitse geheime dienst, zich uitgevend voor officier van de Oostduitse „Volkspolizei", zou Van Beek in Oost- Berlijn opdracht gegeven hebben, zich in West-Berlijn te vestigen en vandaar rapport uit te brengen over buitenlandse bezoekers. De reden voor Van Beeks vertrek u t Amsterdam zou gelegen zijn in onmin tussen hem en zijn echtgenote. Volgens de Westberlijnse politie heeft de Nederlander acht ontmoetin gen gehad met leidende officieren van de Oostduitse geheime dienst, die hij by deze gelegenheden mondeling rapport uitbracht over in West-Berlijn vertoevende buitenlanders. Bij elke ontmoeting zou Van Beek een bedrag van 20 mark ter hand zijn gesteld, als beloning voor zijn diensten. Het vooronderzoek tegen hem is thans afgesloten en een rechter-commissaris heeft thans bevel gegeven de Neder lander in voorlopige hechtenis te plaat sen, in afwachting van zijn berechting. De V.S. hebben gisteren hur\ nieuwe communicatiesatelliet ,Syn- com" in een „hangbaan" om de aarde gebracht, maar er het con tact mee verloren- De Syncom, die is ontworpen om ra dio- en telefoongesprekken tussen Noord-Amerika en Afrika te relayeren, werd gisterenmorgen door middel van een drietraps Deltaraket gelanceerd. Een uur of vijf later werd het duide lijk dat niet alles naar wens verliep. Na een reeks van moeilijkheden werd het contact van de grond met de satelliet verbroken. De Syncom is daardoor tech nisch gesproken .doofstom". Een woordvoerder van het Amerikaan se bureau voor de ruimtevaart sprak de veronderstelling uit dat de oorzaken van de fout konden zijn, dat bijvoorbeeld de Syncom te heet was, onmiddellijk na de start, of dat de richting ve-rkeerd is. In december hebben de Amerikanen de eerste communicatiesatelliet, de Relay, gelanceerd. Ook daar hadden zij aanvan kelijk moeilijkheden mee. Toen de bat terij geleidelijk aan meer energie kreeg, keerde alles ten goede. Amerikaanse onderzoekers hebben ont dekt, dat stukjes ruimtestof, die zich met grote snelheid voortspoeden, door de wand van een kunstmaan of ruimteraket kunnen dringen en daardoor gevaar voor astronauten kunnen opleveren. Bewijzen daarvoor leverden proeven met de op 16 december vorig jaar ge lanceerde kunstmaan „Explorer 16". De satelliet draait nog steeds op een afstand van tussen zeshonderd en twaalfhonderd kilometer om de aardbol. Men heeft kunnen vaststellen, dat het ruimtestof uit micrometeoren bestond, die zich met een nog onbekende snelheid door het heelal voortspoeden en dat het geen op aarde vallende micro-meteorie ten zijn. In Johannesburg is meegedeeld dat Zuidafrikaanse geleerden toch radiogra fisch contact hebben gehad met de Syn- Vanaf twee schepen hebben communistische „piraten" op vol le zee een Venezolaanse vracht boot geënterd. Met de wapens in de vuist werd het sclrp overgeno men en werden de kapitein en bemanning gegijzeld. Het gekaapte schip is de 3.127 ton metende Anzoateguieigendom van een Venezolaanse scheepvaartmaatschap pij. Deze maatschappij meldde dat het schip, met 37 bemanningsleden, werd gekaapt op 380 mijl ten noorden van Venezuela. De piraten, die met machinegeweren waren gewapend, waren aan boord gekomen vanaf boten die onbekende vlaggen voer den'.' De Venezolaanse regering heeft de buitmaking van het schip „een daad van piraterij" genoemd. Een woord voerder van het Venezolaanse ministe rie van binnenlandse zaken heeft een oproep gericht tot andere landen, mee te helpen met de aanhouding van de Anzoategui. Volgens in Caracas ont vangen radiomeldingen verkeren de kapitein en de 35 bemanningsleden in goede welstand. Het vrachtschip had woensdagavond even voor middernacht gemeld, dat er extremisten aan boord waren gekomen, die met een marine vaartuig zonder kentekenen waren ge naderd. De vrachtboot bevond zich toen waarschijnlijk op ongeveer 110 kilo meter van de haven van La Guaira, waaruit zij dinsdag was vertrokken. De „Anzoategui' 'had geen passagiers en slechts een kleine lading aan boord. Het lijkt erop alsof de opstandige Venezolanen met het gekaapte schip op weg gegaan zün naar Cuba. De Doctoren in Leeds (Engeland) hebben verklaard, dat een nier van een dode man het leven van een 37-jarige melk boer, Peter Lucas, uit Sheffield, die aan een levensgevaarlijke nierziekte leed, heeft gered. De nier was van een man die pas was gestorven. Het orgaan werd 66 dagen ge leden op Peter Lucas overgeplant. Venezolaanse marine probeert het ech ter nog te onderscheppen. De extremisten hebben in een radio boodschap het aanbod gedaan de be manning uit te wisselen tegen wegens politieke misdrijven gevangen gezette Venezolanen. Deze actie van Venezolaanse extre misten doet denken aan die van een groep Portugezen die zich in januari 1961 in de Caribische Zee meester maakte van de 20.000 ton metende Portugese Santa Maria. Woensdagavond kregen enkele kran ten in de Venezolaanse hoofdstad anonieme telefoontjes waarin werd ge zegd, dat het schip was buitgemaakt bij wijze van verzet tegen president Romulo Betancourt, die woensdagavond de vierde verjaardag van zijn bewind vierde. In Caracas werden in de nacht van woensdag op donderdag verschei dene aanslagen gepleegd. Er werden drie brandbommen naar de studio van radio-Contiente geworpen en een auto bus, een pakhuis werden in brand ge stoken. Bij ongeregeldheden werden tien mensen gewond. Het „Nationale bevrijdingsfront" dat de regering-Betancourt omver wil werpen, en dat ook verantwoordelijk moet zijn voor deze zeeroverij, heeft de afgelopen maanden al vaker aan slagen gepleegd, onder meer op kracht centrales en olie-installaties. In januari van dit jaar werden vijf Franse schilderijen uit een tentoonstellings gebouw in de Venezolaanse hoofdstad gestolen. De doeken kreeg men later na een vuurgevecht weer in handen, (Advertenties) OROST-VERF-VENLO Tot leider van de Britse Labourpartij is gisterenavond gekozen de 46-jarige Harold Wilson, die 144 stemmen ver kreeg tegen 130 stemmen die de plaats vervangende Labour leider George Brown op zich verenigde. Brown was als zodanig opgetreden na de dood van Hugh Gaitskell. Met zijn overwinning maakt Wilson een goede kans binnen anderhalf jaar premier van Engeland te worden. Wilson is afkomstig uit Yorkshire en was een uitblinker op de universiteit van Oxford. Na de oorlog werd hij par lementslid en bijna onmiddellijk daar na werd hij parlementair secretaris bij het ministerie voor Openbare Werken, welke functie hij twee jaar bekleedde. Na een korte periode als secretaris voor overzeese handel werd hij in 1947 op 31-jarige leeftijd minister van Handel, de jongste minister sinds William Pitt. Wegens politieke meningsverschillen met de regering Attlee trad hij tezamen met de nu overleden Aneurin Bevan af. Evenals Gaitskell is Wilson voorstander van collectieve veiligheid. (Advertenties) Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zii uw hele winter-bescherming Grote doos slechts Eergisteren heeft een trein op een onbewaakte overweg in Hattemer- broek een personenauto gegrepen, tientallen meters meegesleurd en volkomen vernield (foto). Een van de twee inzittenden, de 47-jarige J. W. de Goede uit Zeist, overleed ter plaatse, de heer J. P. uit Zeist, die naast hem zat, is ernstig ge wond in het Sophiaziekenhuis in Zwolle opgenomen.

de Stem | 1963 | | pagina 1