KVP-kandidatenlijst: meer evenwicht en verjonging Vaak afgeweken van adviezen uit kringen Gruwelijke moord moeder op en zoontje Kassem berecht en geëxecuteerd SLAGORDE" VOOR DE KOMENDE VERKIEZINGEN Vader Rijn gekluisterd Voor t eerst geen priester Vijf doden in Brabants verkeer NIEUW BEWIND ZEGT GAANDE EN KOMENDE MAN (EN VROUW) IN DE KAMER Triest drama in Rotterdam-Zuid ANDERE KINDEREN DOEN VRESELIJKE ONTDEKKING Irak nu weer rustig Cals op Oostelijke lijst Van Boven opvolger Van Thiel DAGBLAD VOOR ZEELAND Tsjombe naar Genève voor maagkwaal Veel bewolking De geheimzinnige man van Soekarno HIJ KOMT WEL, HIJ KOMT NIET Een van Tsjombes oplichters dood in cel gevonden v Buurt woedend Bebloede asbak TWEE TITELS MAANDAG 11 FEBRUARI 1963 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - TeL 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 103e JAARGANG No. 24204 Voor God, Koningin en Vaderlana. Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Veertien van de 49 Tweede-Kamerleden keren, blijkens de kandidaten lijsten, niet in de Kamer terug. Het zijn de dames Knol en Nolte en de heren Visch, De Graaf, Jos. Maenen, Mulders, W. Peters, Van Aarden, Rool- vink, Stokman (o.f.m.), Broos, Weiter, De Wolf en Van der Zanden. Ver scheidene van hen zijn zelf teruggetreden, anderen niet meer kandidaat ge steld, in een tweetal gevallen met name vanwege veelvuldig absenteïsme. Dr. Lucas, de financiële expert der K.V.P.-fractie, had ook willen be danken. Op verzoek van dr. De Kort, de huidige fractieleider, heeft hij zich bereid verklaard te blijven zitten tot de technische herziening van de be lastingwetgeving een feit zal zijn. Daarna treedt hij af. Zijn opvolger wordt dan drs. Peynenburg, secrearis van het Kath. Werkgeversverbond. Tot de nieuwe gezichten in de K.V.P.-fractie we spreken nu alleen over de „zekere" plaatsen behoren drs. Notenboom uit Venlo, voorzitter van de Limburgse Kath. Middenstand, mr. Aalberse uit Den Haag. de voor zitter van de K.V.P., mr. Nelissen uit Voorburg, algemeen secretaris van de Ned. Kath. Middenstandsbond, mr. Mommerste-eg te Amsterdam, hoofd redacteur van Keesings historisch archief, mej. Van Kessel te Breda, voor zitster van de Brabantse Kath. Arbeidersvrouwen, de Fries Engels, pionier op het gebied van het maatschappelijk werk en mr. Schoemaker, wethou der van Deventer. Betrekt men bij hen de aangewezen plaatsvervangers voor de aange wezen zetels, dan dringt zich de conclusie op, dat de K.V.P.-fractie in de sociaal-economische sector en in de sector van de buitenlandse politiek niet onaanzienlijk versterkt zal worden. Ook het werkgeverselement wordt ver sterkt; de „K.A.B.-groep" eveneens. Het agrarisch front handhaaft zijn reeds krachtige positie. Een verzwakking is evenwel te bespeuren in de sectoren van de defensie en onderwijs en cultuur. De nieuwe K.V.P.-fractie zal slechts één militaire specialist tellen, namelijk vice-admiraal (b.d.) Moorman. Het vrouwelijk element in de fractie blijft met vier afgevaardigden op gelijke sterkte. Het regionale element komt krachtiger naar voren. Bij dit alles ook de jeugd, want over het geheel genomen ligt de gemiddelde leeftijd van de kandidaten lager dan die van de huidige fractieleden. Een van de jongste is drs. Westenterp, met 32 jaar reeds raadsadviseur bij het Europese parle ment. Zeer waarschijnlijk komt hij in de fractie. Hij vervangt mr. Luns, die niemand lange tijd in de Tweede-Kamerbanken ziet zitten blijven. Door toedoen voorts der verkiezingsraad zal voor het eerst geen priester meer zit ting hebben in de katholieke kamer fractie. Rector Gubbels, directeur van het bisschoppelijk college te Weert, was op de Limburgse lijst kandidaat gesteld. President Moise Tsjombe van Katanga heeft tijdens zyn verblijf in Parijs een dienst bijgewoond en ontving na afloop leden van de Katangese gemeenschap in de Franse hoofdstad. Vandaag heeft de Katangese president twee afspraken met vooraanstaande oogartsen Na afloop van het consult in Frankrijk' zal Tsjombe naar Genève gaan, om er te worden behandeld voor een maagkwaal. Tsjombe, die in gezelschap was van zijn veertigjarige blonde secretaresse, mevrouw Denise Salteur, deelde mee, dat hij zich in Fi ankrijk van politieke activiteiten zou onthouden en er alleen was om genezing te zoeken. DE HAAGSE politie heeft in verband met de beide moorden in Den Haag ook de 48-jarige vrouw C. F. v. d. L. uit Den Haag gearresteerd. Zij zou de moor denaars hebben verteld, dat de vermoor. de vrouw wat geld had. SINDS 24 december wordt de 18-jarige Petronella van Wolferen uit Maassluis vermist Signalement lang 1.75 m., flink postuur. Gekleed in rode jurk, beige mantel en bruine schoenen. Telefoon politie 0 1899-3444. EEN RECHTBANK in Barcelona heeft de uitlevering gelast van Reinhold Paul Vorberg, die verdacht wordt van mede plichtigheid aan moord op 100.000 gees teszieken en invaliden in gaskamers tijdens de oorlog, DE VERENIGING van letterkundigen heeft zich achter het schrijversprotest geschaard. Mr. Scholten is verzocht om door overheidsmaatregelen deze functie economisch mogelijk te maken. IN ANGOLA zijn veertien vliegtuigen van de Katangaanse luchtmacht geland. De bemanningen hebben om politiek asiel gevraagd. Ook zouden ruim leden van de Katangaanse gendarmerie daar aangekomen zijn. MAJOOR SI Labir. bevelhebber van het zesde militaire district van Algerije, is door de regering uit zijn functie ont slagen wegens het uiten van kritiek op Mohammed Khider, SHEL PERNIS gaat nieuwe aardolie opslagtanks fabriceren, die zullen worden voorzien van drijvende daken, waarmee verdampingsverliezen zullen worden be perkt en de luchtvervuiling zal worden bestreden. De verkiezingsraad van de KVP heeft zaterdag te Utrecht tijdens een besloten vergadering, die van 's morgens 11 uur tot 's avonds 7 uur duurde de officiële KVP-kandidatenlijst opgesteld voor de ko mende kamerverkiezingen. KVP-voorztter mr. Aalberse beschreef de discussies na afloop als „zeer levendig maar constructief". De ver kiezingsraad is (met de daartoe vereiste 3/4 meerderheid) in ver scheidene gevallen afgeweken van de adviezen van de kring- en groepsadviescommissies. Daardoor is zoals mr. Aalberse het uitdrukte wat meer evenwicht tot stand gebracht tussen het (groot) aantal re gionale vertegenwoordigers, representanten van maatschappelijke groeperingen en specialisten. Hij zou pater Stokman (o.f.m.), die af treedt, gaan opvolgen. Zijn plaats wordt nu ingenomen door staatssecretaris Bot. Desgevraagd zei mr. Aalberse niet te verwachten, dat bij de groslijststemmin gen. die op 3 maart a.s. gehouden zullen worden, nog be-langrijke afwijkingen in de kandidatenlijsten aangebracht zullen worden. Naar algemeen gevoelen is, zei hij, nu wel een bevredigend evenwicht tussen de diverse belangensectoren be reikt. Tevens is voor een niet onbelang rijke verjonging gezorgd. Rector Gubbels, een wereldgeestelijke, was voor een kandidatuur benaderd door dr. De Kort. Deze kende hem uit zijn Leuvense studententijd. Volgens onze in lichtingen is dr. De Kort hierbij naar eigen inzichten te werk gegaan. Wij me nen te weten, dat het episcopaat niet de wens te kennen heeft gegeven, dat er opnieuw een priester in de fractie be noemd zou worden. In K.V.P.-kringen meende men ook geen behoefte te heb ben aan een geestelijke in de fractie voor adviezen op b.v. moraal-theologisch ge bied. Er was namelijk reeds een afspraak gemaakt met magister Stokman, dat de ze na zijn aftreden beschikbaar zou blij ven om do fractie terzake te informeren. In het licht van dit alles heeft de ver kiezingsraad uiteindelijk „na rijp be raad" besloten staatssecretaris Bot kan didaat te stellen in plaats van rector Gubbels. De verkiezingsraad heeft zich daarbij mede laten leiden door de over weging, dat staatssecretaris Bot, die voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea baanbrekend werd heeft verricht, de enige katholieke bewindsman was, die, hoewel bereid een kandidatuur te aan vaarden, niet op een verkiesbare plaats was opgesteld. De K.V.P. komt bij de komende Ka merverkiezingen, zoals bekend, met vier lijstaanvoerders uit; dr. Veldkamp in het westen, mej. Marga Klompé in het oos ten, Jan Maenen in Limburg en dr. De Kort in Brabant. Door de bekendge maakte kandidatenlijsten wordt tevens ons eerder bericht bevestigd, dat mr. Cals de tweede plaats, welke hem aan vankelijk op de Limburgse lijst was toe gedacht, heeft verwisseld voor de twee de plaats op de oostelijke lijst, onder dr. Voor de winkelwaar zaterdag het drama plaatsvond, groepten vaak mensen uit de huurt hij een die het drama bespraken. Weersverwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veel bewolking met van het zuiden uit wat neerslag en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen. In het noorden van het land overwegend lichte vorst, el ders temperaturen om of even boven het vriespunt. Vandaag: zon onder 17.45 uur. Maan op 20.55 uur. Morgen: zon op 8.03 uur. Maan onder 9.51 uur. De zaak van de geheimzinnige ver tegenwoordiger van de Indonesische regering die Den Haag zou komen polsen mzake mogelijke hervatting van de diplomatieke betrekkingen is er niet een voudiger op geworden. Zaterdagmorgen werd er in Djakarta opnieuw, uit welingelichte bron" nog wel, gezegd dat hij op weg was naar Nederland, met uitgebreide volmach ten De reden van de geheimzinnig doenerij zou zijn, dat het een militaire functionaris van de Indonesische ambas sade in Londen was. Even prompt is er een ontkenning ge volgd. De ambassade in Londen weet van niets. „Er is niemand naar Den Haag vertrokken" houdt men in de Britse hoofdstad vol. Klompé dus. Tegen deze plaats bestaat bij hem geen bezwaar. Dr. Albering uit Rijsbergen staat als onderwijsspecialist op de vierde plaats van deze lijst. Ver meldenswaard is nog dat op de n.o.-lijst mr. F. H. J. J. Andriessen, dir. kath. instituut voor volkshuisvesting, geldt als plaatsvervanger voor zijn vader, die als woningbouwspecialist de derde plaats bekleedt. Er is een afspraak gemaakt dat mevr. A. M. van de. Werf-Terpstra te Leuvenum mej. Klompé zal vervangen, als die mocht aftreden. K.A.B.-voorzitter Middelhuis was aan vankelijk ook kandidaat gesteld op de Brabantse lijst. Bij de voorbesprekingen bleek die kandidatuur echter onvoldoen de gesteund te worden. De heer Middel huis heeft zich daarop nog vóór het beraad van de verkiezingsraad terug getrokken. Vermeldenswaard is voorts dat de verkiezingsraad de heer Assmann, die als veertiende was geklasseerd, naar de elfde plaats heeft opgeschoven, terwijl me-j. Van Kessel, die oorspronkelijk op de 5e plaats stond, naar de 14e plaats is verhuisd. De heer De Bekker, die oor spronkelijk was aangewezen als vaste plaatsvervanger voor minister Marijnen, heeft plaats moeten maken voor ir. Lar- dinois. nadat deze zich bereid had ver klaard mr. Marijnen in ieder geval op te volgen. Tenslotte zei nog vermeld, dat er een afspraak is gemaakt, dat indien mr. Van Thiel, zoals aanvankelijk zijn plan was, de Tweede Kamer voor de Eerste Ka mer zou verwisselen, mr. Van Boven, voorzitter van de Kath. Brab. Werkge vers, hem dan zal opvolgen. De volledi ge Brabantse en westelijke lijsten (op welke laatste de Zeeuwse kandidaten zyn ondergebracht)vindt de lezer op pagina 3. Een van de drie mannen, die beschul digd zijn van oplichting van president Moise Tsjombe van Katanga tot een be drag van verscheidene miljoenen Bel gische francs, is dood aangetroffen in zijn gevangeniscel in Brussel. De Belgische politie heeft naar de om standigheden van de dood van de man, de 26-jarige Jean Delvaux, een onder zoek ingesteld. Tijdens zijn verblijf in Afrika had hij malaria opgelopen. Een afgrijselijke, onvoorstelbare laffe moord op een moeder en haar achtjarig zoontje, aan het Brekels- veld in Rotterdam-Zuid, heeft za terdag de gehele buurt met ont zetting en tevens met woede ver vuld. De 38-jarige weduwe Barba ra v.d. Hoff-van Heck, die een sigarettenwinkel dreef en haar zoontje Marcel zijn het slachtoffer geworden van een roofmoordenaar die het op de winkelkassa had voorzien. Waarschijnlijk door de vrouw en later door het wakker geworden jongetje ontdekt, heeft hij beiden op beestachtige wijze vermoord. Het drama heeft waarschijnlijk reeds vrijdagavond laat plaats gegrepen, 's Nachts om drie uur ontdekten de drie andere kinderen van de weduwe wat er was gebeurd en een nachtwaker, door de volkomen van hun stuk gebrachte en luid huilende kinderen gewaarschuwd, riep de politie erbij. ,,We hebben nimmer een zo trieste zaak meegemaakt" zegt de recherche. Van de vrouw en het jongetje waren de schedels ingeslagen, ongetwijfeld met een ijzeren staaf. Later bleek dat zij voordien gewurgd zijn. Een van de veronderstel lingen is dat de weduwe de inbreker (s) moeten hebben gehoord en dat zij naar beneden is gegaan om te zien wat er gebeurde. Zij was nog niet naar bed ge gaan. De inbreker die zich gestoord zag., is wellicht een bekende van het gezin geweest. Daarop duidt het feit dat hij, na ontdekt te zijn, de vrouw en later het kind heeft vermoord. Hij is daarbij op bestiale wijze te werk gegaan. Beide lichamen werden afschuwelijk verminkt aangetroffen. Marcel, het achtjarige zoontje, dat heel licht sliep, is waarschijnlijk wakker ge worden door het gerucht vanuit de winkel en naar beneden gegaan. Daar wachtte hem hetzelfde verschrikkelijke lot als zijn moeder. Later in de nacht zijn de drie andere kinderen wakker geworden. Ze zijn resp. vier, zeven en elf jaar oud. Het jongetje van zeven, Roeland, werd het eerst wak ker. Hij miste zijn moeder en zag nog licht branden. Beneden gekomen deed hij de afschuwelijke ontdekking. Zijn huilen wekte de andere kinderen. De kinderen zijn intussen bij een oom ondergebracht. De gehele buurt, waar de vermoorde weduwe een uitstekende naam had is diep begaan met de drie achter gebleven kinderen en de verslagenheid om het gruwelijke drama is vermengd met een duidelijke dosis woede. De recherche, die zich sinds vrijdag nacht intensief met de zaak bezighoudt, heeft nog weinig aanknopingspunten. Vast staat dat het geld uit de kluis waarvan de moordenaar de sleutels bleek te hebben (wellicht uit een kledingstuk weggehaald) verdwenen is ca. twee duizend gulden. Het geld uit de winkel la lag gedeeltelijk door de winkel verspreid. Een stille getuige is een asbak die, met bloed besmeurd, gevonden werd in de struiken op enkele honderden meters van het huis waar de mis daad is gepleegd. De dader heeft deze waarschijnlijk weggegooid. De grootste belangstelling van de politie gaat uit naar het wapen waarmee de moorden zijn gepleegd. Dat is nog steeds niet gevonden. Men heeft vele tientallen tips ontvangen. In Vught is een jas gevonden die gewikkeld was in papier dat gewoonlijk door tabaks handelaren wordt gebruikt. Deze foto toont ijs-toeristenV op de Rijn hij St. Goarshausen, waar de rivier voor een groot gedeelte met een dikke vaste ijslaag is bedekt. Alleen een smalle vaar- geul (achtergrond) kan nog met veel moeite door voortdurend in touw zijnde ijshrekers worden (Van onze correspondenten) By een verkeersongeval dat zaterdag avond te Dongen is gebeurd, zijn twee doden gevallen. De 33-jarige heer Antoon v. d. Elshout, een broer van de bestuur der, werd op slag gedood toen de wagen bij het benzinestation aan de Eindstraat slipte en tegen een boom terechtkwam. De bestuurder zelf, de 26-jarige heer Henk v. d. Elshout, werd zwaar ge wond, evenals zijn vader, 66 jaar oud. Deze is in het ziekenhuis in Tilburg, waarheen hij was overgebracht, aan zijn verwondingen overleden. De toestand van de bestuurder is zeer ernstig. De vierde inzittende van de wagen,'mevrouw Van Dijk, schoonzuster van de heer v. d Elshout sr., werd slechts licht gewond. Wandelaar getlood In de Sweensstraat te Kaatsheuvel nabij de watertoren heeft een ernstig verkeersongeval plaatsgevonden, waarbij de 26-jarige B. afkomstig uit Kaatsheu vel het leven liet. B. wandelde met zijn verloofde uiterst rechts van de weg, toen hij werd gegrepen door een achterop komende personenauto, bestuurd door B. uit Kaatsheuvel. De bestuurder van de auto werd vermoedelijk verblind door een tegenligger, tengevolge waarvan B. door de wagen werd gegrepen. Hij werd nagenoeg op slag gedood. Zijn verloofde liep geen letsel op. Brommer op auto In de vroege ochtenduren van zater dag zijn twee Goirlese jongens om het leven gekomen. Op één bromfiets reden de 23-jarige A. B. en de 19-jarige J. S. van de richting Tilburg naar Goirle. Ter hoogte van de Coöperatie op de Tilburgseweg, reden zij door een nog onverklaarbare oorzaak met hun brom- fiets op een stilstaande, geparkeerde opengehouden, waardoor wordt vrachtauto. Zij werden vrijwel op slag voorkomen dat grote overstromin- gedood. gen ontstaan. I blad ,,A1 Ahram" heeft Kassem zich vrijdagmorgen eerst vergist in de om vang van de opstand en zo misschien een kans voorbij laten gaan om hem de kop in te drukken. Kassem dacht vol gens het blad dat de vliegtuigen die hun raketten afvuurden op het ministerie van defensie, bestuurd werden door pilo ten die naar Egypte wilden vluchten en voor hun vertrek nog een laatste poging Het nieuwe bewind van Irak sehjjnt de wilden doen om hem uit de weg te toestand in het land stevig in de hand "^"'Nederlandse zakenman die uit te hebben. Overal in het land heerst Bagdad aankwam in de Iraanse hoofd- volgens radio Bagdad orde, hetgeen be vestigd werd door reizigers, die per vliegtuig uit de Iraakse hoofdstad aan kwamen in Libanon. Bij hun vertrek was de toestand in Bagdad opmerkelijk rustig, zo vertelden de reizigers, ondanks het feit, dat hier en daar nog schoten gehoord werden, waarschijnlijk afkomstig van plaatsen, waar militairen bezig waren de laatste resten van het verzet tegen het nieuwe bewind op te ruimen. De bevolking trok zich weinig aan van de schoten en het bus_ en taxiverkeer was bijna normaal. Nu de toestand weer zo goed als normaal is en ook de berichten wat overzichtelijker worden, is pas ge bleken hoe het premier Kassem is vergaan. Hy is niet, zoals men eerst aannam, bij gevechten gedood of ver moord, maar geëxecuteerd, na voor een inderhaast gevormd tribunaal te z|jn verschenen. De Iraakse televisie heeft zaterdag avond beelden uitgezonden van de stof felijke resten \zan premier Kassem en de mannen die met hem werden ge- executeerd. Volgens ooggetuigen was Kassem duidelijk te herkennen. Vóór zijn executie heeft hij anderhalf uur lang bij zijn vroegere naaste mede werker, de 42-jarige kolonel Abdoel Salam Aref, nu president, hartstochtelijk gepleit om in leven te mogen blijven. Het was echter tevergeefs. Aref liet hem overbrengen naar een andere kamer, waar zich inderhaast een rechtbank had samengesteld. De rechters legden Kas sem een lijst voor met namen van men sen die hij had laten executeren en vroegen hem waarom hij hen had laten ombrengen. Toen hij geen bevredigend antwoord kon geven, werd hij naar een aangrenzend vertrek geleid en met enige medewerkers neergeschoten. Kassem heeft de strijd in het mini sterie van defensie volgehouden tot in de vroege ochtenduren van zaterdag. Zelfs nadat de 600 soldaten die in het minis terie waren samengetrokken zich bij de stormaanval van vrijdagavond hadden overgegeven, hield de premier met enkele getrouwen de strijd nog vol. Hij gaf zich pas over toen de munitie op was. Het ministerie werd een grote puin hoop. Volgens het semi-officiële Egyptische stad Teheran heeft verteld te hebben gezien hoe na de inval op het ministerie van defensie zier bloedende lijken uit het gebouw werden gesleept. ,,Ik ben er haast zeker van, dat ik een van hen herkende als Kassem". Kort daarna riep de rebellenradio om, dat Kassem omge komen was. Hij kon niet aannemen dat Kassem geëxecuteerd zou zijn. De zakenman wilde zijn naam niet opgeven. Hij schatte het totaal aantal doden van vrijdag op zaterdag op 1500. MINISTER KLOMPé is in Suriname aangekomen om bezoeken te brengen aan Nickerie, Wageningen, Kornelis- kondre en een in aanbouw zijnde stuw dam in de Surinamerivier. HET ITALIAANSE dorpje Porto Santo Stefano is van dood en vernieling gered, doordat een brandende olietanker uit het haventje naar de Tyrreense zee kon worden gesleept. Twee Europese titels in één weekeind. Zaterdagavond veroverde Sjoukje Dijk stra op een prachtige wjjze de titel kunstschaatsen te Boedapest. Zondag middag reed Peter Post tegen „zichzelf" in het Antwerpse Sportpaleis. Resultaat? Kampioen. Onze sportredactie besteedt aan het evenement in Boedapest en aan de ge beurtenis in Antwerpen uitvoerig aan dacht. Reportages en foto's sieren de sportpagina's vandaag!

de Stem | 1963 | | pagina 1