Waterwolf verslond Schouwen Dagblad De Stem FIRMA K. PIK ZN. LEVENS MIDDELEN BEDRIJF VerkoudL ASPR Nyerei eenhe Verdeling van veertien toegewezen woningen Hervatting van de dienst is nog niet mogelijk een volwas stempelmaker EEN JONGSTE BEDIENDE (vr.) OP DE Borrendamme 350 jaar geleden ontruimd' I GRATIS I GEMAAKT KOLEN NIEUWS Gemeente Groede BOUWKUNDIG OPZICHTER Onderlijf Gratis overvaren Gemeenteraad Aardenburg TOEKENNING SUBSIDIES Veer van Zijpe ernstig gestremd EXAMENS Kerk in puin VEER ZIERIKZEE-KATS j vitrage en over- gordijnstoffen daar hébt U wat aan! L* FRANSE COGNAC Fa. D.F.v.d. Heijden i t Herziening uitbreidingsplan psssa Te koop of te huur gevraagd in Zeeland SPOED TOM A DO Lf Brand in Cule Naar eenhe Kongo Afro-/ Tweede gi naar mai Re solt 4 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 4 Bij de herdenking van de stormramp van 1 februari 1953 gaan de gedachten on willekeurig terug naar vroeger, naar al die andere rampen, die Zeeland als gevolg van aanvallen van de waterwolf hebben getrof fen. Over alle Zeeuwse eilanden en ook het Zeeuwsch-Vlaamse land is te schrijven en te denken. We kozen Schouwen, omdat dit eiland met haar Siamese tweelingzuster Duiveland, in 1953 het zwaarst getroffen werd. We horen van andere rampen, als: St.-Felixvloed van 1530; St. Êlizabeths- vloed van 1421: Alderheyligenvloed van 1570. In de historie zijn nog veel meer stormrampen opgetekend, zoveel, dat men eigenlijk niet goed begrijpt waar de bewoners van de eilanden telkens weer de moed vandaan halen om te herstel len en opnieuw te beginnen. Zeer vaak moest de zuidkant van Schouwen het ontgelden, en hier is het dan ook dat we tal van namen tegenko men van verdronken dorpjes. De hierbij afgedrukte kaart van 1350 toont hoe Schouwen en Duiveland nog twee eilan den waren, gescheiden door de Gouwe. Duidelijk is te zien hoe Schouwen toen van zuid naar noord gemeten veel bre der was; bij het bekijken van het kaart je wordt ook duidelijk welke dorpen van lieverlee een prooi van de waterwolf werden. Men spreekt wel eens, en met recht, van het weke onderlijf van Schouwen. De namen van de verdronken dorpen zijn (naar de nummering van 1 tot en met 8): Clauskinderkerke, Brieskerke; LokxhavenSuytkerkeSimonskerke 's-Heer Arentshaven; Borrendamme; en tenslotte aan de noordzijde van Schou wen nog Bommenede. Dit zijn ze nog niet allemaal. Nabij het Schelphoekgat staat op de dijk nog steeds de Plompe Toren, die eens behoorde bij de parochie van het dorp Goudekerke. Bij de Zierikzeeënaars vooral bekend is Borrendamme. niet zozeer omdat zij weten dat dit oudtijds een dorp was, als wel omdat ze er in de zomer zo heer lijk langs de zeedijk kunnen zwemmen. Over Borrendamme, of Bordendamme zoals het ook wel werd genoemd, wilden we nu eens iets meer weten. Borrendamme werd tegen de zee be schermd door een ervoor gelegen eiland, je Orizand. Voor het eerst komen we de naam van het dorp tegen in 1297, toen Graaf Jan I (zoon van Floris V) aan een zekere Hobuxsone het veer van Bor rendamme gaf, onder voorwaarde, dat hij 's graven dienaren gratis moest overvaren. Dat er ook reeds in die tij den lieden waren die de huik naar de wind hingen als het hen te stade kwam, blijkt bij deze Hobuc, die Vlaamsgezind werd. In 1384 kwam hem dat duur te staan, toen die van Zierikzee zijn kas teel ,,Bloodenburg", staande onder Bor rendamme, verwoestten. Na het vergaan van Orizand werd na de Cosmas en Damiaansvloed van 27 september 1477 bij ons dorpje veel land buitengedijkt; een belangrijke overwin ning voor de waterwolf. In 1468 werd op de dijk bij Borrendamme graaf Karei de Stoute door de Zierikzeeënaars inge huldigd. Vanwege de heersende pest dorst de hoge gast de stad niet te bezoe ken. Op 24 juli 1529 midden in de zo mer dus vond een dijkval of grond braak plaats over een lengte van onge veer 50 meter. Met de St.-Felixvloed (5 november 1530) breekt een dijk door als gevolg waarvan het dorp 18 dagen onder water gaat. Drie jaar later geeft Keizer Ka- rel V bevel de zeedijk 3 voet te verho gen. Daarna volgt weer een dijkval over 250 meter. De strijd tegen de aartsvijand wordt voortgezet, en in 1554 legt men De raad van Aardenburg besloot van de toegewezen 14 woningen er 9 te bou wen te Eede, en vijf te Aardenburg. Te Eede zullen ze worden gebouwd aan een nieuw aan te leggen straat evenwijdig aan de Nieuwstraat, en te Aardenburg langs de Burchtstraat Te Eede worden meer woningen gebouwd omdat daar meer woningen moeten worden afgebro ken. De heer Rijckaert pleitte voor 'een uitweg tussen de Weststraat en de Burchtstraat. Tevens sprak hij zijn ont stemming uit over de trage gang van zaken bij de bouw van de w.w.-wonin gen die thans onderhanden zijn. De heer Bonte pleitte voor toewijzing van wonin gen te St. Kruis en zou deze graag ge bouwd zien op de plaats van de krot woningen in de Dorpsstraat, waarvan er twee eigendom van de gemeente zijn. Met de toewijzing van woningen aan St.- Kruis in 1964 zal. mede ook op aandrang van de heer Paridaen rekening worden gehouden. De' heer van Bellegem stelde voor de nieuwe straat te Eede de naam te geven van de enige bisschop die Eede heeft gehad, mgr. de Backere, die mis siebisschop is geweest De heer Lampo drong aan op beter toezicht bij de bouw van de w.w.-woningen. Besloten werd tot het aanbrengen van Luxaflexgordij nen voor de openbare lagere school, waarvoor een bedrag van f 1425 werd uitgetrokken Deze zullen zo worden aangebracht dat in de lokalen ook een projectie-apparaat zal kunnen worden gebruikt. Aan de muziekvereniging Elk naar zijn krachten te St.-Kruis werd, evenals vorig jaar een subsidie toegekend van f 500 en een subsidie van f 100 t.b.v. het onderhoudsfonds voor instrumen ten. Ten aanzien van de subsidie t.b.v. de veekeuring te St Kruis werden ver schillende meningen gehoord. Uiteinde lijk werd met 9-2 stemmen besloten f 70 te voteren. De Zeeuwse stichting voor revalidatie te Middelburg kreeg een eenmalige subsidie van 5 cent per inwo ner voor het kopen van een pand, dat als kantoor moet dienen. Tot lid en plaatsvervangend lid van het algemeen bestuur van de schoolartsendienst Z. Vlaanderen werden aangewezen burge meester M. G .M. van Berckel en wet houder J. P. Slager. Het veer bij Zijpe is nog steeds ernstig «estremd. De doorvaart naar Schouwen- Duiveland is een onafzienbare ijsvlakte en er zijn twee sleepboten voor nodig om de vaart open te houden. Zaterdag heeft het veer slechts ge varen tot 1 uur 's middags. Zondag werd het al niet later en dank zij het gunstige tij werd gisteren tot twee uur gevaren. De verbinding kan namelijk alleen maar met hoog water worden ge handhaafd. Voor ziekenauto's, kolenwagens en bodediensten is er een voorrangregel van kracht Dat betekent echter dat er steeds iemand van de Rijkspolitie aanwezig moet zijn om daarop controle te houden Als het even kan proberen de sleep boten we! eens nog wat voetgangers over te brengen. Zaterdagmiddag werd dat echter voor verschillende mensen een angstig avontuur. Drie uur hebben zij met de boot tussen het ijs gedreven. Hoewel er nog geen gevaar bestaat voor de kolenvoorziening, is het niet on denkbaar, dat op de duur een schaarste aan levensmiddelen ontstaat. De aanvoer is traag en dat geeft dus te denken Natuurlijk wordt geprobeerd de aanvoer zo goed mogelijk te laten verlopen. STENOGRAFIE EN MACHINE- SCHRIJVEN Te Middelburg heeft de Nationale Ver eniging van Leraren in Stenografie „Groote", examens afgenomen, waarvoor zijn geslaagd: Machineschrijven Nederlands, 120 aan- sl. p. m.: Geslaagd de dames P. H. M. Beerens, B. M. v. d. Graaf, G. J. van Hekken (met lof), M. T. de Jonge, J. A. F. Konraad (met lof), A. M. M. Pieters, S. M. de Plaa, C. W. Pundke, E. L. de Vos A. v. d. Weel, J. A. Westerweele (met lof), en de heer G. Joosse te Mid delburg. De dames I. v. Akkeren, I. Alewijnse (met lof), B. A. van As-van Mook, C. van Belle, J. Boer, C. M. Bos nia, M. van Gelder, P. J. Heinsen, M. M. Lingier, C. Parent, M. S. Paulusse, J. R. W. Segboer (met lof), C. L. Vane en de heer P. D. Pouwelse te Vlissingen. De dames M. E. Brakman en P. de Feijter te Aardenburg: mej. J. Ch. Pes- sireron te Breskens, de heren E. H. F. Plouvier en G. C. Verburg, te Goes; de heer P. Ribbens te Hansweert; mej. L. Ton te Sint-Laurens; mej. C. J. Luteyn, te Nieuwvliet; de heer H, R. Verploeg te Oostburg; mevr. J. E. v. d. Gruiter- Schout te Veere; mej. J. F. Dingemanse te Zoutelande. Machineschrijven Neder lands 175 aansl. p. m.: mej. J. C, de Baets te Sluis Machineschrijven Frans 120 aan sl, p m.: de dames D. M. de Looff, L. E. van Putten, M. M. Snijders, M. v. d. Velde (met lof), M. A. Wiegman te Vlis singen, C. Bouwens te Groede. P. van Gorp te O. Souburg. Machineschrijven Duits 120 aansl. p. m.: de dames P. Theune te Middelburg, L. E. v. Putten (met lof), M. M. Snijders, M. v. d. Vel de (met lof). M. A. Wiegman (met lof), te Vlissingen; C. Bouwens te Groede, P. van Gorp (met lof) te O. Souburg en de heer P. A. M. Hermsen (met lof) te Vlissingen. Machineschrijven Engels 120 aansl. p- m.: de dames P. J. Heinsen, L. E. van Putten, M. M. Snijders, M. v. d. Velde (met lof). M. A. Wiegman te Vlis singen, C. Bouwens te Groede, J. C. de Baets te Sluis, P van Gorp (met lof) te O Souburg en de heer P. A. M. Herm sen te Vlissingen. Kantoorsteno Neder lands 130 lettergr. p. m.: de dames L. Catsman. J. C. Dronkers, E. Kommers, J. M, Sturm, M. van IJsseldijk te Middel burg, M. E. Borgs, J. M. Ceelen, G. L. Flipse te Vlissingen, C. P. Walraven te Grijpskerke, C. J. v. d. Broeke te Veere. Kantoorsteno Frans 100 lettergr. p. m.: de dames I. I. Lemmens, M. Roose, J. T. Zeilstra. te Vlissingen, J. Minderhoud te Breskens, E. M. Sanderse te Veere, Kantoorsteno Duits 100 lettergr. p. m.: de dames J. Minderhoud te Breskens, E. P J. la Soe te O. en W. Souburg. Kan toorsteno Engels 100 lettergr. p. m.: de dames L. Geschiere, J. J Vermeulen te Vlissingen. Dictaat steno Nederlands 130 lettergr, p, m.: de dames A. C. Sloot- mans te Middelburg. L. Geschiere, J. J, Vermeulen te Vlissingen. Het diploma voor particulier-secretaresse werd uitge reikt aan de dames A. W. Post en J. T. Zeilstra te Vlissingen en E. M. Sanderse te Veere. WIS- EN NATUURKUNDE Aan de vrije universiteit te Amster dam zijn geslaagd voor de examens: kan- dikaats wiskunde en natuurwetenschap pen: A. Meindersma. Goes (a); en J. Simons, Terneuzen (k.) een inlaag. Met de Alderheyligenvloed van 1570 komt een snel verval. In 1573 is de parochie niet meer in staat zijn arme parochianen te onderhouden, zodat „De Heylige Geest" (een andere naam voor het Kerkelijk Armbestuur) met die van Zierikzee wordt verenigd. De laatste pastoor van Borrendam me was Comelis Rute, die van Sint Lievensmunster van Zierikzee 12 pond Spaans 's jaars kreeg om van te leven. De Spaanse belegering deed Borren damme geen goed. In 1613 lag de kerk in puin en de bewoners trokken naar Zie rikzee. Kan men zich voorstellen wat een ellende dit betekend heeft? Men behoeft hierbij maar te denken aan de evacuatie van de bewoners van ver dronken dorpen in 1953. En hiermede wordt dan de historie van die van Bor rendamme afgesloten. In 1822 verdwij nen de laatste resten van het dorp on der een nieuw aangelegde zeedijk. De patroon van het dorp, Sint Jan de Dooper, is misschien de enige die nog eens peinst aan de schone dagen van weleer, toen men hem te Borrendamme te hulp riep tegen het water, aanne mende althans dat heiligen over het verleden peinzen. (Van onze redacteur) Gistermorgen hebben vertegenwoordigers van het provinciaal be stuur en deskundigen van de Provinciale Stoombootdiensten bekeken of er een mogelijkheid bestaat om op korte termijn tot hervatting van de veerdienst ZierikzeeKats te komen. Daarop was, zoals wij gis teren hebben bericht, aangedrongen tijdens een onderhoud tussen de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. de Casembroot, en Schouwse overheidsbestuurders. Gedeputeerde M. van Poelje zei ons gistermiddag dat het onderhoud met de deskundigen van de Provinciale Stoombootdiensten niet tot bepaalde maatregelen heeft geleid. Een dezer dagen zal wel nader overleg plaatshebben met de autori teiten op Schouwen-Duiveland. Meer kon de heer van Poelje niet loslaten. Wel zei hij nog, dat zaterdag j.l. voor de haven van Kats een groot vast ijsveld met een middellijn van ongeveer 500600 meter lag. Dit ijsveld heeft zich inmiddels ver plaatst naar het midden van de Oostersche 1de. Voor de haven van Kats is nog een flinke ijsrug achtergebleven, die niet met ijsbrekers of sleepboten kapot ge maakt zal kunnen worden. Er zouden springstoffen aan te pas moeten komen om hier een doorgang te forceren. Een deskundige van de Provinciale Stoombootdiensten zei ons, dat een her vatting van de dienst ZierikzeeKats door de ijsbarrières, die onderweg genomen zouden moeten worden, absoluut onmogelijk is. De veranderingen in de ijsgang worden van uur tot uur in de gaten gehouden, zodat de dienst zo spoedig mogelijk opnieuw zal kunnen worden opengesteld. Het Bestuur van de polder „Sint-Jansteen" maakt be kend: le. dat de gewone jaarlijkse vergadering van Stem bevoegde Ingelanden zal gehouden worden op za terdag, 9 februari 1963 des namiddags 1 uur ten huize van de Heer Aug. Cattoir, in „De Koning van Engeland" te Hulst, 2e. dat vanaf l februari 1963 tot en met 8 februari 1963 ten kantore van de Ontvanger-Griffier te Sint-Jansteen ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in druk of afschrift verkrijgbaar zijn: a. de rekening en verant woording over het dienstjaar 1962; b. de begroting voor het dienstjaar 1963 met de daarbij behorende me morie van toelichting; 3e. dat van die begroting na dat zij door gezegde ver gadering is vastgesteld, andermaal gedurende acht dagen ter plaatse alsboven inzage zal kun nen worden genomen. Sint-Jansteen, 1 febr. 1963 R. C. M. Inghels, Dijkgraaf A. J. M. Rottier Ontvanger-Griffier Gedurende de maand FEBRUARI worden J (uitgezonderd velours) bij ons gekocht «M M.V. PHUJPS-DUPHAI Alléén MARKT 33-37 Ui Enige en algemene kennisgeving Op 31 januari 1963 overleed vrij onverwacht, onze lieve nicht JONKVROUWE WILHELMINA CAROLINA HENDRICA FREDER1CA BARONESSE VAN DER BORCH VAN VALKENBURG in de ouderdom van 76 jaar. De bijzetting heeft heden in het familiegraf te Ginneken plaatsgehad. Namens neven en nichten Baronesse Prisse - Baronesse van Lynden Baronesse Prisse-Roëll. Ulvenhout, 5 februari 1963. Heden overleed vrij plotseling, nog voor zien van het H. Oliesel, na een geduldig gedra gen lijden onze innig ge liefde zuster, behuwd zuster en tante CHRISTINA HELENA TERMONT weduwe van Bernardus de Schoolmeester in de ouderdom van 76 jaar. Fam. Termont. Fam. de Schoolmeester. Rozenkransgebed is maan dag j.l. gebeden om 7 uur. De gezongen uitvaart zal gehouden worden dins dag 5 februari in de pa rochiekerk van de H. Eligius te Hoofdplaat om 9.30 uur, waarna de be grafenis op het R.-K. kerkhof aldaar zal plaats vinden. Enige en algemene kennisgeving. Shoe-Post Breda. Woensdag koopjes. Bij aankoop van 1 paar schoenen 1 doos schoen- crème gratis. Shoe-Post Breda. Woensdag koopjes. Bij aankoop van 1 paar schoenen. 1 paar nylon- kousen van f 1,98 voor 98 cent. Shoe-Post Breda heeft voor de tieners reeds de nieuwe voor- jaars-ballerina's in zwart-lak en rood leder. Prijzen vanaf f 13.90 36-42 Shoe-Post Breda. Herenschoe nen geven u degelijkheid en een prettig lopen. Onze lees ten zijn speciaal ontworpen voor souplesse in het dragen, zodat de voet op geen enkel punt kan hinderen. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van be langstelling, die wy moch ten ontvangen bij ons huwe lijk, betuigen wij, ook na mens wederzijdse familie, onze oprechte dank Th. de Block-Nachtegael. Clinge, Teerlingstraat 32. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Overleden: de heer A. Kuys- ters, 37 jaar, Goirle. Mevr. J. v. Oyen, 75 jaar, Den Bosch. Mevr. C. Paanakker, 75 jaar, Den Bosch. Originele Joseph Guy 1/1 fl. 9.90 1/2 fl. 5.10 Wijnhandel HULST Het Bestuur van de polder „Wildelanden* maakt be kend: le. dat de gewone jaarlijkse vergadering van Stem bevoegde Ingelanden zal gehouden worden op za terdag, 9 februari 1963, des namiddags 2 uur, ten huize van de Heer Aug. Cattoir, in .,De Koning van Engeland" te Hulst. 2e. dat vanaf l februari 1963 tot en met 8 februari 1963 ten kantore van de Ontvanger-Griffier te Sint-Jansteen ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in druk of afschrift verkrijgbaar zijn: a. de rekening en verant woording over het dienstjaar 1962; b. de begroting voor het dienstjaar 1963 met de daarbij behorende me morie van toelichting; 3e. dat van die begroting, nadat zij door gezegde vergadering is vastge steld. andermaal gedu rende acht dagen ter plaatse alsboven inzage zal kunnen worden ge nomen. Sint-Jansteen, 1 febr. 1963. R. F. van Acker, Dijkgraaf A. J. M. Rottier Ontvanger-Griffier iHUiiateue Af JVV Net dagmeisje gevr. Tegen 1 maart a.s. Bij mevr. Robert Wauters. Steenstr. 25, Hulst. Leerstanzers gevr. Hoog loon voor vaklieden Nieuwbouwwo ning beschikbaar. Majestic NV., Hellevoetsluis. Tel. 01883- 2234. 27234-X Nu de koude zo langdurig is, maken wij ter geruststelling onze klan ten erop attent, dat wij voorshands voldoende kolen in voorraad heb ben, en er regelmatig wordt aangevoerd. Wèl bestaat de mogelijkheid, dat een bepaalde soort (wij hebben er normaal 31!) tijdelijk ie uitverkocht. Logischerwijze hebben ,wij een achterstand in het afleveren; vast gevroren kolen, vaak gladde wegen en paden vergen 2 keer zoveel manuren als normaal. Aan de andere kant willen wij toch de kolen, zoals gebruikelijk, goed afzeven en verzorgen. Momenteel hebben wij circa een week levertijd nodig. Alle bestellin gen zijn welkom; wij doen alle moeite zo snel en zo goed mogelijk at te leveren. MAAR WILT U S.V.P. ZEER TIJDIG BESTELLEN? BIJ VOORBAAT ONZE DANK! Kantoor: Langevorststraat 11 Tel. 01100 - 7935 GOES Per 15 maart of eerder, in ge zin met 4 kinderen (3 mnd. - 6 j.) gevr., beschaafde hulp i. d. huish Voor d. en n. Hulp voor ruw werk aanwezig. Me vr. Smits van Waesberghe, „Rustenburg", Galgestraat 4, Te ter ingen. 27211-X Keurige hulp in de huishou ding of werkster (r.-k.) gevr. Prettige werkkring. Aanmel den v.m tussen 9 en 12 uur. Mevr. Messbauer. Seeligsin- gel 15, Breda. 27247-X "Zoekt u bijverdienste-avond- werk?" Ook u helpen wij hier aan! InL: Postbus 21, H. I. Ambacht. 27237 Meisje gevraagd voor dag en nacht. Mevr. Plticker, Van Ballegooisingel 16, Rotterdam- 13. Tel. 010-187100. Mevrouw Verschure, Voor schoterlaan 98, Rotterdam, zoekt een meisje v. d. en n_ In r.-k. gezin. Eigen kamer met verwarming. Nette r.-k. juffr., middelb. leeft., zag zich gaarne ge plaatst als huishoudster. Br. no. 20587, bur. De Stem, Goes. Zuiniger stoken door uiterst deskundige voorlichting bij de keuze van uw olie- of kolen- convector. Subliem verzorgd kleurenfolderpakket gratis op aanvraag. De Weerd's Lood gieters en Sanitairinstallatiebe- drijf. Markt 33, Etten. Afd. Verwarming. Tel. 01608-2310. 27227-X Banden-Wielen voor landbor'v wagens, veel soorten voorradig o.a. vliegtuigbanden, 90CxlG- 1050x16 etc. Muller's Autoban den. Mag. O. Entrecot Dok <7, Amsterdam. Tel. 12507 en 35336. Shoe-Post Breda heeft nog en- kele kans-koopjes die nu voor deliger zijn dan straks. Profi teert er van en neem ze mee! Uw voordeel bij Shoe-Post. Bouwrijpe grond aan de Oos- terschelde te koop. f 7.50 per m2. C. Jonker, Zonnebloem straat 17, Goes. Tel. 7721. Mariaveld: Eengezinswoningen 4 kamers, keuken, douche, zol der, tuin, schuur. Tussenwo ningen f 33.500,- k.k.; hoekwo ningen f 34.000,- k.k. Bij snelle aankoop lage overdrachtskos ten. Hypotheek wordt ver zorgd. Bouwbedrijf „De Baro nie", Cimburgalaan 82 Bis, Breda. Tel. 33062-30875-36072. Nieuw huis te Sint-Laurens te koop. C. Jonker, Zonnebloem- straat 17, Goes. TeL 7721. 2 Middenstandswoningen t. k. in het B-rabantpark, nabij groot winkelcentrum. Prijs per stuk f 30.000,- k.k. Spoedig leeg te aanvaarden. Fa. D. Kok Co., Koraalstraat 13, Breda. Tel. 01600-31474. Nieuw huis te Kortgene te koop. C. Jonker, Zonnebloem straat 17, Goes. Tel. 7721. Leuke stenen huisjes aan de Oosterschelde te koop. 5 Km van het Veerse Meer. Voorde lige prijzen. C. Jonker, Zonne bloemstraat 17, Goes. Tel, 7721, Enige woningen in Walcheren te koop. O.a. Koudekerke, Westkapelle. Alle woningen zijn geschikt voor permanente en zomerwoningen. C. Jonker, Zonnebloemstraat 17, Goes. Tel. 7721 20586 Gaat u trouwen of heeft u een nieuwe woning? Krediet voor iedereen tot f 5000,- voor aan schaf meubilair, woningtextiel. Vraagt gratis folder. Dan krijgt u algehele inlichtingen. Post bus 1371, Rotterdam. Belcrum-Garage vraagt steeds aanrijding vrije auto's t.k. v.a. 1957. Min. Kanstr. 18-20. Bre da. Tel. 01600-39900-39870. 27201-X Deze week hebben wij wel een zeer bijzondere aanbie ding: Simca 1000 1962, slechts enkele maanden oud, zeer wei nig gelopen, ziet er uit als nieuw, B.M.W. sport-coupé 700, zeer sportief wagentje 1961, Renault Dauphine 1960, bijzonder mooie wagen met schuifdak, Ford Anglia met rechtstaande achterruit 1961- 1960, Opel Rekord 1961 nw model, Opel Rekord 1700 1960, vier-deurs, Ford Taunus 17 M 1961, nieuw model, met schuif dak, Ford Taunus 17 M 1960, 4 deuren en schuifdak, Ford Taunus 17 M 1959, Ford Tau nus 17 M 1958, V.W. de Luxe 1960, Opel Kapitan 1960, Opel Kapitan 1959, met schuifdak en trekhaak. zeer geschikt voor vakantiewagen. Opel Ka- pitSn 1956, met schuifdak, git zwarte Ford 500 1961, slechts 70.000 km gelopen, zeer ge schikt voor taxibedrijf, Ford Fairlane 500 1959, mooie gro te wagen, V.W. de Luxe 1959, met roldak, voor en achter knipperlichten, net als V.W. 1962, diverse Ford Taunus-bus- jes, V.W. Bestel en Pick-ups enzovoort Al deze wagens zijn in prima conditie en worden met 3 mnd. en-of 10.000 km gegarandeerd. Voor een be trouwbare gebruikte auto, naar een betrouwbaar adres. Het adres met de grootste voor raad, de grootste omzet en met de grootste service. Bel crum-Garage, Min. Kanstraat 16-20, Breda Telf. 01600-39900- 39870 Vlakbij groenteveiling en station. Onze showroom is van 8 uur v.m. tot 10 uur n.m_ geopend. Ook zaterdags en zondags.X De Pree Autohandel. Steeds aanrijdingvrije auto's te koop gevraagd Breda, Haagweg 31- 33. Tel. 33915. Tilburgseweg 135. Tel. 39753 21354-X Voor een betrouwbare, gebr. auto is het adres Toon Gijzen, Vestkant 125, Breda. Tel. 33346. De volgende auto's staan bij ons in voorraad: Ford Taunus busje FK 1250 met radio I960, V.W. de Luxe 1960. V.W de Luxe 1959, Daf de Luxe 1961, Fiat 1100-1960, Plymouth 1957 met radio, Simca bj. 1957, Renault Frègate 1956 spoiprijs, V.W. de Luxe 1961, Taunus 17 M 1960 Bestel, Citroen C.V 1960, Opel Rekord 1961 m. ra dio, Ford Zephyr 1959, Opel Bestel 1959, Ford Taunus Pick up 1960, Ford Anglia 1955. Opel Kapitan 1957, Opel Rekord 1956 Al deze wagens zijn in prima staat en worden onder garan tie verkocht. Inr., verk. en fi nanciering. 's Zondags geopend tot 3 uur. 27269-X Vito-Garage te Breda, de ga rage die veruit de beste be- kend staat op het verkopen van zijn le klas gebruikte au tomobielen, onder de volle schriftelijke garantie, zodat de koper geen enkele risico loopt en met een gerust hart een gebruikte automobiel kan ko pen, biedt deze week weer aan: Fiat 600 I960, Fiat 500 D 1962, Opel Rekord nieuwste model, Opel Rekord 1957, Re nault 4 L, kan worden ge bruikt als stationcar en luxe auto 1962. slechts 11.000 km gelopen, Renault Dauphine 1960, Ford Anglia 1960, Merce des diesel 1959. V.W. Pick-Up open laadbak, als nieuw 1961, zeer weinig gelopen, V.W de Luxe 1956, 1957. 1959. 1961 en 1962. Wij durven gerust te ad verteren: Gaat u gerust eerst naar een ander kijken en komt dan eens bij ons binnen lopen en u zult overtuigd zijn dat bij ons de beste en mooi ste auto's in voorraad zijn Onze garage is dagelijks geo pend van 8 tot 's avonds 10 uur. Zondags geopend van 10 tot 6 uur. De bekende garage voor u allen is de Vito-Garage te Breda, Ginnekenweg 340- 342. Recht tegenover de kerk. vlakbij de Ginnekenmarkt Tel. 01600-36173.. Inruil en fi- nancierlng mogelijk. 19014 Scooter N.S.U. z.g.a.n." te koop? J Te bevr.: agent „De Stem", Hulst. 11404 Heden riep God tot Zich, na een langdurig lijden, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, mijn inniggeliefde man, onze lieve zoon, schoon zoon, broer, zwager, oom en neef, de heer JULES ACHILLES MARIE ROTTIER in de leeftijd van 52 jaar. Pully-Lausanne: Mevrouw Jules Rottier-van Oppen 's-Gravenhage: De heer en mevrouw J. M. Rottier- Filaet Familie Rottier Maastricht: De heer en mevrouw E. van Oppen van Oppen Familie van Oppen. Pully-Lausanne (Zw.), 30 januari 1963. 78, Avenue Général Guisan. De plechtige uitvaartdienst zal plaats hebben zaterdag a.s. in de kerk van Sacré Coeur te Ouchy-Lausanne (Zw.) In de St. Antonius-Abt kerk te Scheveningen zal een plechtige rouwdienst worden gehouden Dp zaterdag, 16 februari a.s. om 11 uur v.m. Het hoofd van het gemeentebestuur van Groede maakt bekend, dat het by raadsbesluit van 31 janu. ari 1963 vastgestelde plan tot herziening van het uit breidingsplan in onderdelen voor de kom der ge meente, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, met bij behorende bebouwingsvoorschriften, van 5 februari 1963 tot en met 18 februari d.a.v. voor eenieder ter inzage ligt op de gemeentesecretarie. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen na afloop van genoemde termijn vóór 2 april 1963 hun be zwaren tegen het plan bij gedeputeerde staten van Zeeland indienen. Groede, 1 februari 1963. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. C. EVERAARS. r ARCHITECTEN- EN INGENIEURSBUREAU IR. F. C. DE WEGER B.I. Shell-Gebouw Hofplein 20 Rotterdam-1 tel (010) 13 25 00 Voor bouwkundige werken in het Sloe kunnen wij terstond plaatsen: Uitvoerige sollicitaties onder opgave van verlangd salaris en datum van indiensttreding, welke ver trouwelijk zullen worden behandeld, met spoed te richten aan de Directie. Brieven met volledige bijzonderheden onder no.: 59134-0 van dit blad. vraagt voor haar bedrijf te Etten-Leur Schriftelijke sollicitaties te richten aan trek- en snijstempels. Schriftelijke sollicittaties te richten aan Tornado N.V., fabriek van metaalwaren te Etten-Leur, afdeling Personeelszaken vraagt voor haar bedrijfskantoor te Etten-Leur Vereisten: M.U.L.O. of gelijkwaardige opleiding. Leeftijd plm. 17 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Tornado IV.V., fabriek van Metaalwaren afdeling Personeelszaken te Etten-Leur R.-k. jongeman, 32 jaar. ar beidersstand uit N.B., zou gaarne kennismaken met r.-k meisje. Ongeveer dezelfde leef tijd. Br. met foto onder ere woord retour. Br. onder no. 27274. bur. v. d. blad 2 Mooie D.-herders met prima starnb. en Duitse -staande., •.eer goede jachthond te koop. )in*e Jtr. 2, Breda. 27312 Verkoudheid kan thans in en kele uren verdwijnen. Bestrijdt uw verkoudheid en haar nare gevolgen met het gepatenteer de Hico-Climamasker. Werkt zonder pillen of poeders. Ui terst doeltreffende, veilige na tuurmethode Vraagt volledige inlichtingen bij Heyst. Ceto- tuurbaan 286. Tel 792997. Tm- portrice: Onyr N.V., Vondel kerkstraat 8, Amsterdam. Al vriest het nog Europa om op de grot I eenhopingen van feil verwachten, toch karM daar op b.v. de Ril ijsformaties zien. Dez\ meisjes zijn vol beuxï een soort ijsgrot, welf bij Oberwesel is ont: (Advertentie! Voorkom Rillerig? Onprettig Een felle brand heeft middaguur een opslagplaat materiaal van Luxemboui derneming te Culemborg legd. De belendende woc den worden behouden. Uit echte-r het meubilair uit verwijderd. Het pand, dat geheel v gaan, was vroeger een oude mannen- en vrouwen tegenover gelegen was. Vro gravin van Culemborg, si dit tehuis. De schade is zeer groo is nog niet bekend. De centrale Kongolese via de V.N. opdracht gegev gaanse frank in te trekken daag te vervangen door frank. De inwisseling zal g een basis van een tegen eei Generaal Norbert Moke, hebber van het Katangaa gisteren met 25 van zijn Elisabethstad naar Leopold ken om de eed van trouw trale Kongolese regering af schriftelijk te bevestigen. President Julius Nj Tanganjika de derde J Er wordt aan deelgenoi Afrikaanse en Aziatiscl communistische landen de omvangrijkste deleg Nyerere zei in zijn openii dat eenheid vitaal was voor van het Afrikaanse wereld het over de tweede greep n om Afrika en zei, dat hei hetzelfde was als van de dacht, dat dit ook zo was v! betrof, hoewel doel en m schilden. Nyerere zei, dat buitenlar heden elkaar niet zouden t zullen, zei hij, „de Afrik tegen de Afrikaan en de A? Aziaat, maar altijd in hun De komende scheiding i; zou geen ideologische, maa scheiding zyn, meende Nj tussen socialistische landen' zen klasseverschillen op". Nyerere zei, dat de Mar over de onvermijdelijkheid log tussen kapitalisme en s even grote toepassing was internationaal vlak. De landen begingen hier volg zelfde fout als eens de k -.Op internationaal vlak be roet het aanwenden van hun voor kapitalistische doels voor de verovering van m zien", aldus de president n. ka- Hij noemde geen enk naam. In een commentaar in he de Chinese communisten, 1 blad van Peking, dat voor werd voorgelezen, is aan 1 de conferentie de overtuigi ken. dat „de Aziatische e landen een resolute strijd tegen hot Amerikaanse in

de Stem | 1963 | | pagina 6