Adenauer hoo toetrec 3t echt op Britse mg Echter.....geduld en wederzijds begrip Ook Nederland bij NAV O-kernmacht? Het weer blijft bar en boos Protestantse schooljongen vrij van godsdienstles Canadese minister van defensie wil ontslag Verkade Ry-King Bruid had de broek aan EUROPA ZOEKT REDDING, ONDANKS FIASCO E.E.G.-GESPREK Reims tegen Feijenoord verzwakt Officieren krijgen brief van chef-staf 'V Demonstraties van Duitse studenten Soebandrio terug uit Singapore OP LAST VAN SPAANSE BISSCHOP: j Concilie-geest I in Huelva j Onrust bij verkiezingen in Nicaragua Eerste Spaans- Franse gesprek knackebröd DAGBLAD VOOR ZEELAND Vorst licht tot matig Het Franse veto We/ ministerraad Polaris SLAG VOOR DIEFENBAKER Koude elders Niet begraven Concilie-geest toegepast 103e JAARGANG No. 24199 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) Gisteravond is de opstelling van Reims voor de wedstrijd van morgen tegen Feijenoord be- kendgemaakt: Doel: Barreau. Achter: v.r.n.l. Wendling, Rod- zik, Midden: Statka, Kaelbel, Vin- j cent. J Voor: Kopa, Robin, Akesbi, j Piantoni, Sauvage. j Doelman Colonna en rechts- buiten Dubaele zijn door bles sures uitgeschakeld. j Doordat Dubaele verstek moet la- ten gaan, is Kopa naar de rechter- i vleugel verhuisd en is Akesbi opge- J steld als middenvoor. Robin wordt t van zijn normale linksbinnenplaats t verschoven naar rechtsbinnen. Hier- door kan Piantoni weer in de aanval J worden opgenomen. 4 f De chef van de generale staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake heeft gisteren een brief verzonden, waarin onder andere wordt gezegd, dat ,,het recht van officieren, om in beroep te gaan bij het ambtenarengerecht aller minst wordt aangetast". Deze brief wordt verzonden aan alle officieren die in november ingeschakeld geweest zijn bij de oefening ,,Informatio". Tijdens deze oefening heeft luitenant- generaal Van den Wall Bake gezegd, het niet in overeenstemming met de ere code van de officier te vinden, als deze voor iedere kleinigheid een beroep op het ambtenarengerecht doet. Van de Legervoorlichtingsdienst heb ben wij vernomen, dat de minister van defensie, ir. S. H. Visser, zaterdag een onderhoud met de chef-staf gehad heeft, dat deze zaak tot onderwerp had. De brief, die nu aan de officieren is ver zonden, kan gezien worden als een „ver duidelijking" van het standpunt van de chef-staf. Tegelijk met die brief ontvangen de officieren een exemplaar van de hande lingen van de Tweede Kamer, opdat ze rechtstreeks, persoonlijk kennis kunnen nemen" van wat de minister, de staats secretaris en de leden van de Tweede Kamer de afgelopen week tijdens de debatten over de begroting van Defensie over deze zaak hebben gezegd. De structuur van het verdrag van Rome en „de grote successen die de gemeenschappelijke markt tot dusver heeft behaald" mogen echter niet in gevaar worden ge bracht, zo meent de kanselier. „Eenheid was het hoogste begin sel van de Europese instellingen toen zij in het leven werden ge roepen. Zij moet het hoogste be ginsel blijven". Verder sprak hij zich uit voor de vorming van een multi-laterale NAVO-kernmacht en noemde hij de Frans-Duitse verzoening een garantie voor vrede in Europa. De verschijning van dit jaarverslag was een van de vele gebeurtenissen met betrekking tot bet mislukken der E.E. G.-besprekingen met Engeland en de daarmee samenhangende Atlantische po litiek, waarmee de week in Bonn werd ingeluid. DE PRESIDENT van de rechtbank Den Haag heeft gisteren bij uitspraak een kort geding de eis toegewezen van de N.V. Philips Eindhoven, ingesteld te gen de importmij. „Accoustical", en be paald dat laatstgenoemde het verhande len van diamanten en saffieren grammo foon- en andere naalden in de huidige verpakking moet staken. IN E?EN ZIEKENHUIS te Schiedam de 81-jarige mevrouw H. S. van der V. overleden, die in haar huis ernstige brandwonden had opgelopen toen ze te dicht bij de kachel had gezeten. DE LUIKSE hoogleraren zullen bij wijze van „plechtig protest" van 11 tot 16 fe bruari geen colleges geven. Hun protest richt zich tegen de houding van de Bel gische regering inzake de verbetering van de salarissen der professoren en het wetenschappelijk personeel van de uni versiteiten. HET WESTDUITSE parlementslid Her bert Hauffe is in Bonn veroordeeld tot vijftien dagen gevangenisstraf en verlies van het rijbewijs voor de tijd van een half jaar vanwege rijden in staat van dronkenschap. IN DE STAATSMIJN Maurits is giste ren de 47-jarige ondergrondse locomo tiefmachinist M. Houben uit Stein (ge huwd en vader van drie kinderen) ver ongelukt. Hij raakte bekneld tussen twee spoorwagons. Weersverwachting van het K.N.M.I tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Over het algemeen veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Hier en daar mist. Lichte tot matige vorst. Weinig wind. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Zwaar bewolkt tot betrokken met sneeuw bij tussenpo zen. Minimumtemperaturen van min 4 tot min 13; maximumtemperaturen van min 1 tot min 8 graden. Sneeuw (vooral aan de kust) en ijzel hinde ren het verkeer. Vandaag: zon onder 17.34 uur. Maan op 14.21 uur. Morgen: zon op 8.14 uur. Maan onder 6.54 uur. In een voorwoord vaii een gisteren gepubliceerd lijvig rapport van de Westduitse regering, getiteld „De Duitse politiek in 1962", schrijft Bondskanselier Adenauer, dat de toetreding van Groot-Brittannië tot de gemeenschappelijke markt „van bijzondere betekenis" is en dat zijn regering dan ook hoopt, dat deze „met geduld en wederzijds begrip" uiteindelijk tot stand zal worden gebracht. De Westduitse minister van economi sche zaken, Ludwig Erhard, had gisteren op zijn verjaardag, een onderhoud met zijn staatssecretaris Alfred Mueller-Ar- mack, die vrijdag zijn ontslag indiende uit protest tegen De Gaulles houding te genover Engeland. Erhard poogde ver geefs de staatssecretaris van zijn ontslag name af te praten. Volgende week zullen de twee echter nog een onderhoud heb ben. Erhard heeft overigens Frankrijk gis teren wegens het uitsluiten van Enge land heftig bekritiseerd. Hij verklaarde in een vraaggesprek met een verslaggever van de te Mün- chen verschijnende „Sueddeutsche Zei- tung": „Wij hebben bewust offers ge bracht en Frankrijk heeft geweten dat wij ze, om het zo te zeggen, als vooruit betaling hebben beschouwd en erop heb ben vertrouwd dat de toetreding van En geland en andere landen tot de E.E.G. hierop zou volgen", zei hij. „Duitsland meende ook dat hierdoor een brug naar de V.S. zou worden geslagen". Volgens Erhard had Frankrijk zich niet aan deze politiek van geven en nemen gehouden. Het Frans-Duitse vriendschapsverdrag zou pas moeten worden geratificeerd na dat weer „volledige duidelijkheid in ge heel Europa en in Amerika" zou zün verkregen en zyn politieke, economi sche en militaire aspecten onder de loep zouden zyn genomen, aldus Erhard, die wellicht later in het jaar bondskanselier Adenauer zal opvolgen. Westduitse studenten toonden hun misnoegen over de politiek van De Gaul le in demonstraties voor de Franse am bassade in Bonn en het Britse consulaat in München. In Bonn droegen zij banieren mee waarop stond: „De Gaulle is een rem voor Europa" en „Wij wensen een Euro pese unie, geen Rijn-unie". In München boden zij de Britse consul een resolutie aan ten gunste van het Britse streven om lid van de E.E.G. te worden. De socialisten eisten op een perscon ferentie opheldering van Adenauer over de persberichten, dat hij tevoren op de hoogte zou zijn geweest van De Gaulles veto tegen Engeland en dat hij het Franse staatshoofd zelfs in die houding gestijfd zou hebben. Donderdag en vrijdag houdt de Bonds dag het debat over de buitenlandse po litiek. Adenauer zelf heeft zich gisteren ove rigens nog schriftelijk uitgelaten over het Franse veto. Op 29 januari jl., de dag waarop Frankrijk zijn veto uitsprak over Engelands toetreden tot de E.E.G., heeft de bondskanselier in een inter view met he-t Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" ver klaard niets af te weten van enigerlei voornemen van Frankrijk om Engelands toetreden tot de E.E.G. om zeep te bren gen. Dit onderhoud werd gisteren gepubli ceerd. Adenauer verklaarde bij die gelegen heid dat „zeventig procent van de ge schilpunten tussen Engeland en de E.E. G. waren opgelost en dat over dertig moesten plaatshebben. Waar de Fran sen voor zeventig procent hadden inge stemd, kon ik aan hun kant geen enkel voornemen zien om het gehele geval om zeep te brengen door voor de resteren de dertig procent „neen" te zeggen". Adenauer herinnerde er aan, dat Engeland tweemaal het lidmaatschap van de E.E.G. van de hand had ge wezen. „Veroorzaakte dat toen gro te opwinding? Neen. Wij dachten toen dat het beter zou zijn'een poos je te wachten. Zo zou het ook nu moeten zijn: wachten en geen opwin ding veroorzaken". Adenauer voegde hier nog aan toe, dat president De Gaulle hem had verteld tijd te willen winnen. Op een vergadering van de permanente vertegenwoordigers van de zes E.E.G.- landen in Brussel is gisterenmiddag be sloten, dat de ministerraad van de ge meenschap op 25 en 26 februari wèl zal doorgaan. Geen besluit werd getroffen over het doorgaan van de speciale vergaderingen van de ministers van de E.E.G.-landen, gewijd aan landbouwvraagstukken en sociale kwesties. Vorige week we-rd besloten de eerste „normale" bijeenkomst van de minister raad van de E.E.G. na de breuk in de onderhandelingen met Engeland uit te stellen. De 'vergadering zou aanvanke lijk op 11 en 12 februari in Brussel wor- procent nog verdere onderhandelingen den gehouden. (Van onze Haagse redacteur) De secretaris-generaal van de N.A.V.Oj, mr. D. U. Stikker, heeft de indruk gekregen, dat er in Ne derland grote belangstelling be staat voor een Nederlandse deel name in de N.A.V.O-kernmacht. Dat is hem gebleken tijdens een onderhoud met minister-president De Quay en hoge functionarissen van het departement van defensie. Dit vertelde de secretaris-generaal gis teren op een persconferentie in pen Haag na een kort bezoek „op eigen initiatief" aan ons land. Mr. Stikker zei over die eventuele Nederlandse deel- name „in dit stadium" nog geen verdere mededelingen te kunnen doen. De secretaris-generaal, tevens voorzit ter van de NAVO-raad, benadrukte op zijn persconferentie, dat het door hem toegejuichte Amerikaanse aanbod om Engeland Polarisraketten te verschaffen nog slechts voorstellen zijn en geen „be slissingen" genoemd mogen worden. Het Polaris-aanbod is, zoals bekend, door president Kennedy ook aan president De Gaulle gedaan, maar de laatste blijft on verzettelijk streven naar de vorming van een ei?en kernmacht, waaraan het in- midde't ook Duitsland heeft uitgenodigd deel te nemen. Mr. Stikker zei niet aan een der gelijke Frans-Duitse kernmacht te geloven, maar het wel denkbaar te achten dat Frankrijk zijn eigen toe komstige kernmacht behoudt. Wan neer deze nu maar kan worden ge ïntegreerd in het grote Europese kernzwaard, ziet mr. Stikke-r op dit punt geen verbreking van de eenheid binnen de NAVO. Hij verklaarde zich evenwel nogmaals voorstander van de vorming van één veelzijdige NAVO-kernmacht op multilaterale basis. Mr. Stikker verklaarde voorts desge vraagd bang te zijn voor repercussies on de NAVO, door het mislukken van de E.E.G.-onderhandelingen te Brussel. „Al le organen in Europa danken hun be staansmogelijkheid nu eenmaal aan de NAVO". De secretaris-generaal verklaarde voorts, dat niets er op duidt, dat binnen kort een toetreding van Spanje tot de NAVO aan de orde zal komen. Hij sprak in dit verband van „loze geruchten". De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft gisteren de thuisreis aanvaard na een verblijf van een dag in Singapore, waar hij met de Britse hoge commissaris, lord Sel kirk, heeft gesproken. Tegenover de pers wilde Soebandrio zich niet uitlaten over het gesprek met lord Selkirk. Een Indonesische diploma tieke zegsman verklaarde, dat „kwesties van wederzijds belang" ter sprake wa ren gebracht. Hieronder vielen de voor genomen federatie van Maleisie, waarvan Singapore deel zou gaan uitmaken en die op Indonesische tegenstand stuit, alsme de de tijdens het weekeinde in Singa pore verrichtte arrestatie van vele com munisten, waarvan wij gisteren melding maakten. Men ging tot de arrestaties over om de verlening van actieve ste-un bij mogelijke Indonesische inmenging in Brits Noord-Borneo te voorkomen. De achttien topfiguren die aan de razzia's wisten te ontkomen, zijn nog niet ach terhaald. Soebandrio had tevoren in New Delhi met Indiase functionarissen over het Chinees-Indiase grensgeschil gesproken. De regering heeft aan de secretaris generaal van de socialistische oppositie partij Barisan, Lin Tsjin Siong, die za terdag wel werd gearresteerd, aangebo den hem een uitreisvisum te verschaf fen, zodat hij Singapore zal kunnen ver laten. Lin heeft op dit voorstel van pre mier Lee Koean Jew echter nog niet geantwoord. idyllisch, zegt de romanticus bij het zien van deze schapen in het witte land van Vlaanderen onder Lobbes; bitter bestaan, denkt de dierenvriend. Alleen de kenner weet, dat niet al te strenge koude de schapen in hun dikke wollen jassen niet deert en dat zij zich toch elke dag een maaltje bijeen scharrelen door het wegkrabben van de sneeuw. Sneeuwjachten en aardschokken heb ben Italië getroffen, terwijl grote delen van Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Duitsland en Scandinavië een dik pak sneeuw kregen. Brandstoffen en water zijn in Duits land zeer moeilijk te krijgen. Ook in Frankrijk, Engeland en Italië is het te kort hieraan nijpend. Wegen en spoor wegen zijn geblokkeerd, zodat het ver- De weerkundigen zien het einde van deze langdurige vorstperiode nog steeds niet. In de Belgische plaatsen Verviers en Thuin kunnen als gevolg van de aanhoudende vorst de doden niet meer worden begraven. De aarde is tot een meter diep hard bevroren. De lijkkisten blijven, in afwachting van het einde van de vorst, in de lijkenhuis jes van de begraafplaatsen, aangezien de voorlopige grafkelders geen plaats meer bieden. De Canadese minister van de fensie, Douglas Harkness, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden, omdat hij het niet eens is met d weigering van premier John Die- De bisschop van Huelva, mgr. Pedro Cantero, heeft beslist, dat een protestantse jongen op de la gere school aldaar vrijgesteld moet worden van godsdienston derricht. De jongen bezoekt de school van de parochie van het H. Hart in Huelva, waar de kinderen thans op de eerste H. Communie worden voorbereid. Naar aanleiding van zijn beslissing zo bericht het K.N.P. heeft de bisschop verklaard: „De katholieke kerk respecteert de godsdienstvrijheid. Daarom dient de parochie het geweten van dit kind te eerbiedigen. Deze per soon is evenzeer een kind Gods en een Spaans burger, als zijn schoolkame raadjes. De katholieke eenheid van Spanje en de belijdenis van de Spaan se staat zijn volmaakt te verenigen met de uitoefening van alle natuur rechten en van alle wettelijke vrijhe den van de Spanjaarden, die niet ka tholiek-gelovig zijn". De beslissing van de bisschop heeft veel commentaar onder de diocesane geestelijkheid uitgelokt. Deze is bij zonder met de beslissing ingenomen. Het agentschap „Logos", behorende tot de publiciteitsgroep van de Ka tholieke Actie in Spanje, tekent bij deze beslissing aan: „De Spaanse staat heeft haar wetge ving ten aanzien van de protestanten altijd geïnspireerd op de katholieke beginselen, waarbij rekening werd ge houden met het algemeen belang der kerk, van de volkeren en de interna tionale gemeenschap. De eisen van het algemeen belang zijn thans in Spanje en in de hele wereld veranderd, zodat ook een aanpassing van de beginselen der kerk noodzakelijk is en wel in verband met de moderne uitdruk kingswijze van de gewetensvrijheid. Op grond van de pastorale en oecu menische richtlijnen van het Tweede Vaticaanse Concilie dient de juridische wetgeving in Spanje voor wat de gods dienstvrijheid betreft, zich aan te pas sen by het actuele handelen en den ken van de kerk. Ook moet zij rekening houden met de eisen van het algemeen welzijn van het Spaanse volk dat bezig is zich te integreren, zich te voegen naar de in ternationale organen en het ritme van de geestelijke en politieke structuren van de Europese en Westerse gemeen schap. Het Spaanse volk, dat het ge loof in Christus gebracht heeft aan een wereld, welke door zijn schepen het eerst werd ontdekt, heeft geen angst een verandering in zijn wetten aan te brengen, die door de huidige omstan digheden van kerk en wereld wordt geëist". fenbaker om tot de aanschaffing van kernwapens over te gaan. De 59-jarige Harkness is sinds 1957 mi nister geweest. Hij beheerde de porte feuille van landbouw voordat hij de por tefeuille van defensie in oktober 1960 overnam, Donderdag jl. had hij in het parlement nog gezegd, dat er geen verschil van mening bestond tussen hem en de pre mier over de defensiepolitiek, zoals deze door Diefenbaker op 25 januari was ge> schetst. Hoewel reeds meer dan een week ge ruchten hadden gelopen over het ophan den zijnde- ontslag van Harkness, werd het parlement door zijn aankondiging als door een bliksemslag getroffen. De be langrijkste gevolgtrekking was. dat dit de genadeslag voor de regering-Diefen- baker betekende en dat het tijdens de winter nog tot verkiezingen zou komen. Diefenbaker heeft later meegedeeld, het ontslag van Harkness aanvaard te hebben. De naam van een opvolger zou bekendgemaakt worden als de-ze be noemd was. In de St. Brides kerk in de Lon- dense Fleet Street is het huwelijk voltrokken tussen Geojjry Lan caster en mej. Hilda McCormick beiden medewerkers van de Gra- nada-televisie in Manchester. Een grappig moment deed zich voor toen de bruidegom bij het verlaten van de kerk zonder schroom ont hulde, hoe het toch kwam, dat de bruid ondanks haar luchtige japon in sneeuw en ijs kon blijven glim lachen; zij droeg een warme, bij haar bruidstoilet passende pan talon ïfe •:honduras-:-:-:-/- yC-i?'ftPCobezaS VADOkUx I C A R A GJUAJ rX_r^ELSa"ce ojjnotega rCtiinondeg<^jMotagolpD-vT^^ 's •COSTARICA. In de Middenamerikaanse republiek Nicaragua zijn verkiezingen gehouden voor het presidentschap. In de hoofdstad Managua was het allesbehalve rustig. De politie moest daar in actie komen met waterspuiten om betogers te verspui den. Dr. Fernando Aguero, de opopsitielei- der, die zijn aanhangers had opgeroepen de verkiezingen te boycotten, nam met een aantal mensen de wijk. De politie wist hem echter op te sporen en stelde hem onder huisarrest. Bij de demonstra ties werden drie personen gedood en vijf licht ge-wond. Uit andere steden wer den geen onregelmatigheden gemeld. Het staat vast dat dr. René Schick, een 54-jarige liberaal, de verkiezingen heeft gewonnen'. Zijn tegenkandidaat was dr. Diego Manuel Chamorro van de conser vatieve partij. Schick zal Somoza als president opvolgen. De opkomst bij de verkiezingen was niet groot. De chef-staf der Franse strijdkrachten generaal Ailleret, heeft gisteren in Ma drid zijn eerste onderhoud gehad met zijn Spaanse collega, tevens vice-pre mier, generaal Munoz Grandes. Later op de dag woonden beide generaals de ope ning bij van besprekingen tussen Franse en Spaanse officieren van land-, lucht en zeemacht over samenwerking op mi litair gebied tussen Spanje en Frank rijk. DE ZUIDSLAVISCHE ambassade in Brussel is door een kneedbom ernstig beschadigd. Niemand werd bij de ont ploffing gewond. Kunstnieren naar Ankara Vliegtuigen van de Westduitse lucht macht hebben ten behoeve van slacht offers van de vliegramp van afgelopen vrijdag, gisteren 27 kunstnieren naar de Turkse hoofdstad, Ankara gebracht. Men had de kunstnieren dringend nodig en het uitstel zou te groot zijn geworden indien tot vervoer met een geregeld lijntoestel zou zijn overgegaan. (Advertentie) Een modern begrip voor lekker eten prijs 4>er pak f 0.85 (bruin of wit)

de Stem | 1963 | | pagina 1