Echter achttien rode leiders ontglipt Onder moeders paraplu Winter liet Europa nog niet los School in Ecuador ingestort: 71 doden samenwerking de christelijke partijen .Nauwere van c O f. 4430,- Verzet tegen Maleise Federatie Paus ontving MacMillan Ramp op Tenerife I SUS-prijs van f 50000 I voor 73-jarige weduwe j op Overijssels KVP-appel Pleidooi Ook spanning rond Broenei Ipele vinger- Jt is de was |ereactiveerd, jch beter gelegd voor (ie niet goed- méér biedt leid. In betere! V LLEN 1963 DAGBLAD VOOR ZEELAND Gevaar niet bezworen Wat doet Indonesië Met 13-jarig stiefzoontje op dievenpad „Thuntank" opgetakeld Arrestatiebevel tegen Skorzeny 78 doden bij de Turkse vliegramp Drie lijstaanvoerders Anti-Revolutionairen Feest in Tilburgs bejaardenpension Matige tot lichte vorst Belangstelling voor politiek gebeuren wekken Politieke belangstelling Nieuwe werkwijze Uitdaging Dr. de Kort K.V.P.-huwelijk uit berekening Fantasieloos ,Erg griezelig" hgel 92, Rotterdam enige verplichting^^ kt: Daf 600, Dat 750% [halen wat niet |ils brief en zenden 5n« 29 DP 320 750 cc vanaf ferwarming. Jo,- meerprijs. ■Nederland. UDHOVEN TEL. 04900-62062 103e JAARGANG No. 24198 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - TeL 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en VaderUmd MAANDAG 4 FEBRUARI 19. Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso: f 9,25 per posi excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureau^rneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBUR^ Nieuwtraat 41 - teiefoon 2893) VELE ARRESTATIES IN SINGAPORE De regering van Singapore heeft zaterdag een groot aantal linksgeoriënteerde personen gearresteerd. Volgens officiële zijde waren zaterdagmiddag honderd zeven personen in hech tenis genomen, onder wie de secretaris-generaal van de socialis tische Barisanpartij en enkele vakbondsleiders. De Barisan- partij is tegen de instelling van een Maleise Federatie. Onder de gearresteerden bevinden zich ook personen, die steun heb ben verleend aan de opstand in Broenei. De premier van Singapore, Lee Koean Jew, verklaarde gisteren, naar aanleiding van de regerings maatregel, dat hij niet de volledige reden daarvan kon onthullen. Een der redenen was volgens hem ech ter de delicate en gevaarlijke si tuatie bij enkele van onze buur landen'. Hij zei, dat als het alleen aan zijn regering had gelegen, de veiligheids actie niet zou zijn uitgevoerd. Het zou voor ons veel eenvoudiger zijn geweest om de zaak te laten rusten tot na de totstandkoming van de Maleise Federatie op 31 augustus van dit jaar. Om ver schillende redenen werd het echter nood zakelijk om tot handelen over te gaan dit gebeurde na overeenstemming tussen Groot-Brittanië, Malakka en Singapore, aldus de eerste minister. Premier Lee zei verder, dat de Bari sanpartij, of andere organisaties waar van de leiders gearresteerd waren, niet zouden worden verboden. Zij behoorden tot het zogenaamde „open front". Achttien belangrijke communistische leiders waren aan de politieactie van zaterdag ontglipt. Zij bevinden zich waarschijnlijk in of bij Singapore, aldus Lee, die opmerkte dat het communis tische gevaar in Singapore nog geens zins bezworen is. De winter laat Europa nog steeds niet los en de misère In de vorm van ver lamde verbindingen en gebrek aan brandstof, elektriciteit en water begint op sommige plaatsen ernstige vormen aan te nemen. Volgens onofficiële gegevens heeft de koudegolf, welke op 23 december uit Siberië binnenkwam, al bijna 1.400 levens geëist. Er is nog geen verandering in de algemene weertoestand in zicht. Hongerige wolven komen de dalen in en zwerven om dorpen in Italië, Frankrijk, Hongarije en Zuid-Slavië heen. Nabij Accettura in Italië kwam het zaterdag tot een spectaculair gevecht om voedsel tussen wolven en wilde beren. Dit weekeinde is vooral weer veel last veroorzaakt door sneeuwstormen. In geheel Oostenrijk ontstond daardoor een verkeerschaos en het leger moest in actie komen om te verhinderen dat het treinverkeer volledig tot stilstand kwam. Ondanks het geploeter der soldaten! hadden de internationale treinen zondag- avond tot twee uur vertraging. Gisteren werd een gezamenlijk com muniqué uitgegeven van de regeringen van Malakka en Singapore, waarin ge zegd werd, dat de communisten in Singapore een ,,stategie van het verenig de front" toepassen om de macht te veroveren. Volgens het communiqué was dit een reactie op de steun van beide landen voor het federatieplan. De Maleise federatie zal gelijk bekend, bestaan uit Malakka. Singapore, Brits Noord-Borneo, Serawak en Broenei. Ook Indonesië verzet zich ertegen. Er zijn de laatste dagen berichten geweest, waarin gewezen werd op de mogelijk heid, dat Indonesische „vrijwilligers" zich voorbereiden op Broenei en andere Britse gebieden te infiltreren. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Soebandrio, heeft dit echter ontkend. Engeland heeft gisteren echter, spijts Soebrandio's ontkenning een bataljon van 500 man per luchtbrug naar Malakka gestuurd, de eerste stap sedert vrijdag van Indone sische zijde was bekendgemaakt dat twee divisies „vrijwilligers" klaar staan om zich bij de rebellen in Brits-Borneo te voegen. De spanning aan de grens tussen het Britse en het Indonesische deel van Borneo is met dat al weer toegenomen. De leider der opstandelingen van Noord-Borneo, sjeik Azahari, is van Manilla naar Djakarta gevlogen en haastig werd hij weggeleid van het vlieg veld daar, waarschijnlijk om president Soekarno te ontmoeten. PAUS JOANNES is verkouden Hij is mogelijk verkouden geworden doordat hij in de nacht van woensdag op don derdag voor het open raam van zijn aapkamer stond om het voor het eerst n zeven jaar in Rome te zien sneeuwen, 'lijn toestand geeft geen reden tot be- orgheid. N HET PHILIPPIJNSE stadje Dolores jn bij een zware brand een moeder en aar acht kinderen om het leven ge- omen. 'JSLAND HEEFT alle communistische tellietlanden een brief doen toekomen larin het mededeelt alle hulp aan immunistisch China af te snijden ten- 1 de Chinezen hun aanvallen op Rus- ad beëindigen. P EEN WERF te Hamburg zijn drie -•rsonen gewond geraakt toen een ex- osie van een acetyleen-cilinder. die »or laswerk werd gebruikt, op een in "bouw zijnde torpedobootjager het oronder van de boot over een lengte n vijf meter openreet. SELMA, in de Amerikaanse staat 'barna, is een 65-jarige gepensioneer- kassier van een bank aangehouden, gehuldigd van verduistering van een 'f miljoen dollar over de afgelopen jaar. In Oost-Duitsland ontspoorden zes goe derenwagens met 68 ton steenkool op weg naar krachtcentrales. De autoritei ten wijten de ontsporing aan de koude. In het ingesneeuwde Italiaanse berg dorp San Giovanni di Montazzoli over leed een jongetje van negen jaar aan longontsteking, doordat een helikopter die was uitgestuurd om het kind naar een ziekenhuis te brengen door de storm uit de koers raakte. In Portugal woedden sneeuwstormen zo zwaar als men er in 20 jaar niet heeft beleefd. Spanje heeft de koudste winter van de laatste honderd jaar. Uit Zuid-Slavië is gemeld, dat door de honger dol geworden beren in de tele, foonpalen in de bergen klimmen. Een zoöloog gelooft, dat de beren het ge zoem van de wind door de telefoon draden aan bijen toeschreven en ze de palen ingingen op zoek naar honing. Het Meer van Zürich is voor het eerst sinds 1929 geheel toegevroren, een schouwspel dat honderdduizenden trekt die er allen willen wandelen of schaat sen. In Engeland werden voor de zoveelste maal deze winter veel wegen geblok keerd door sneeuwbanken. De door regenval verzwakte mu ren van een parochieschool voor meisjes te Biblian in Ecuador zijn ingestort, waardoor het dak neer stortte op ongeveer 300 leerlingen en een aantal kloosterzusters. Er kwamen 66 meisjes en vijf zusters om. Tientallen gewonden werden overgebracht naar ziekenhuizen te Biblian en andere plaatsen. Biblian ligt in het Andesgebergte, on geveer 280 kilometer ten zuiden van Quito. Onder de slachtoffers bevindt zich de moeder-overste, Carlota Zurita. Ter ere van haar 25-jarig professie- feest werd in de kapel van de school een godsdienstige plechtigheid ge houden toen muren en dak het be gaven. De leeftijd der leerlingen varieert van 7 tot 16 jaar. De regering heeft een geldbedrag be schikbaar gesteld voor de reddingsactie en heeft militairen en brandweer uit plaatsen in de omgeving gestuurd. Het Rode Kruis voerde dekens en medica menten aan. Paus Joannes XXIII heeft gisteren in De politie in Roermond heeft zater dagmorgen vroeg de 23-jarige in Roer mond wonende Duitser L. S. en zijn 13- jarig stiefzoontje gearresteerd op ver denking van diefstal. De Duitser, die inmiddels aan de officier van justitie is voorgeleid, heeft bekend vier diefstallen in Roermond te hebben gepleegd. Ook gaf hij toe, dat zijn stiefzoontje hem meermalen had vergezeld. Bij een huiszoeking werden goederen ter waarde van drie- a vier duizend 'gulden aangetroffen. Tegen de echtgenote van S. zal vermoedelijk proces-verbaal worden opgemaakt wegens heling. Het is zaterdagmorgen te Rotterdam gelukt de Zweedse vrachtvaarder „Thuntank" om te draaien en op te takelen. De stoffelijke resten van zeven (van de elf) opvarenden zijn geborgen. Aangenomen wordt, dat de twee jaar oude „Thuntank 7" een kusttanker van 497 brt. vergaan is in het week einde van 19 op 20 januari j.l., dezelfde dagen waarop de Zweedse reder Erik Thun uit Lidkoeping nog twee van zijn schepen verspeelde. Deze gingen ten onder in de Oostzee. De Oostenrijkse autoriteiten hebben een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de reeds tien jaar in Spanje wonende be vrijder van Mussolini, de thans 54- jarige Ollo Skorzeny. Het bevel is uit gevaardigd op grond van beschuldi gingen, dat Skorzeny geholpen heeft bij veelvoudige moord door middel van gif in het laatste jaar van de tweede wereldoorlog. Skorzeny zou er kort voor het eind van de oorlog mee hebben ingestemd, dat een gasrevolver die door hem was ontworpen, zou worden geprobeerd in het concentratiekamp Sachsenhausen. Uit welingelichte bron is vernomen dat niet vaststaat hoeveel mensen met dit wapen zijn gedood. Skorzeny heeft zich als zakenman in Spanje gevestigd. Juristen achten het niet waarschijnlijk, dat Skorzeny aan Oostenrijk zal worden uitgeleverd daar de beschuldigingen tegen hem staan ge noteerd als „politieke misdaden". Zijn bekendste daad is dat hij in 1943 bijna zonder hulp de Italiaanse dictator Benito Mussolini uit de handen der Italiaanse partizanen haalde en hem naar Duitsland overbracht. „Als er bescnuldigingen tegen mij worden ingebracht, zal ik terugslaan", aldus het commentaar van Skorzeny. Hij herinnerde er aan. dat de geallieer den hem na de oorlog al terecht hadden laten staan op beschuldiging van oor logsmisdaden. Hij was toen echter vrij gesproken. een telegram zijn leedwezen uitgesproken over deze ramp. De H. Vader bood een bedrag aan voor hulpverlening. Het dodental verband houdend met de vliegtuigbotsing boven Ankara waar van wij in onze editie van zaterdag reeds melding maakten is gestegen tot 78. Er liggen nog bijna veertig men sen met zware brandwonden in de ziekenhuizen. Van acht hunner is de toestand hopeloos. Een vertrouwd beeld uit de laat ste weken: onder moeders pa rapluEn het zijn niet alleen „Hanneke en Janneke" die ziel tegen de nattigheid aldus wapenen In Granadilla, op Tenerife, het groot ste der Canarische eilanden, zyn gisteren zevenentwintig mensen onder de voet gelopen en gedood, toen een menigte mensen een oud gebouw, dat plotseling begon te kraken, trachtte te ontvluchten. Voorts werden meer dan honderd mensen gewond. Het gebouw, dat voor gemeentelijke doeleinden werd gebruikt, stortte on danks het kraken echter niet in. Het partij-convent, van de Anti- Revolutionnaire Partij heeft de volgende beslissing genomen inzake de lijst- aanvoering bij de a.s. Tweede Kamer verkiezingen mr. E. W. Biesheuvel werd aange wezen als Anti-Revolutionaire lijsttrek ker in de kamerkieskringen van Arnhem, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, Leiden en Den Bosch de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink werd aangewezen als lijsttrekker in de Kamerkieskringen Friesland, Overijssel, Haarlem, Den Helder, Rotterdam, Dordrecht en Limburg de heer J. Smallenbroek ten slotte werd aangewezen in de kieskringen Groningen, Drente, Den Haag, Zeeland en Tilburg. (Van onze correspondent) Mevrouw Jeanette Ooms (73), die in pension is in het bejaarden- tehuis „St. Lidwina" van de zusters van Schijndel, Pelgrimsweg 40 te Tilburg, kreeg „de schrik van haar leven", toen zij het bericht ontving, dat zij een prijs van f 50.000 gewonnen had in de SUS- loterij. j Toen zij gistermiddag om vier uur opgehaald werd voor de t.v.- uitzending te Bussum was zij zo zenuwachtig, dat zij niet alleen durfde gaan. Haar vriendin, mevrouw Uitdehaege, vergezelde haar daarom om de halve ton mee op te gaan halen. Met spanning heb- ben de achtergebleven bejaarden alsook de zusters aan de televisie- toestellen het optreden van mevrouw Ooms gevolgd, en maatrege- len getroffen om de gelukkige een stralende ontvangst te bereiden. j Van alle zijden stroomden gisteravond gelukwensen binnen voor j 5 mevrouw J. Ooms, die weduwe is en geen kinderen heeft. eersverwachting van het K.N.M.I It vanavond, opgemaakt gisteren- Or.d 23.15 uur: ipklaringen maar ook plaatselijk nige sneeuw en hier en daar mist. veinig wind. In de ochtend hier en aar strenge vorst, ln de middag ma- ige tot lichte vorst. 'andaag: zon onder 17.32 uur. Maan P 13.32 uur. vlorgen: zon op 8.16 uur. Maan on- ler 5.59 uur. De Engelse minister-president, Harold MacMillan, die naar Rome is gevlogen voor onderhandelingen met zijn Italiaanste ambtsgenoot Amintore Fanfani, is zaterdag door Paus Joannes in audiëntie ont vangen. (Van onze parlementaire redactie) „Ondanks de praktische en principiële bezwaren die er aan ver bonden zijn, geloof ik in de mogelijkheid van een nauwere samen werking tussen de christelijke partijen in Nederland. Van die mo gelijkheid ben ik evenzeer overtuigd als van haar absolute nood zaak. Deze partijen moeten elkaar vinden trots alles wat haar ver deeld houdt, omdat er meer is wat haar verenigt: de overtuiging namelijk, dat de goddelijke openbaring grondslag is ook van het staatkundig leven". televisiejournaal het meest geziene t.v.-programma na elke vergadering van de Kamers een samenvatting te geven. „Ik weet dat het niet gemakke lijk is, maar het is nodig. De demo cratie moeten we ernstig nemen", al dus minister Cals. Dit zei minister Cals (O. K. en W.) zaterdag in zijn rede „De wereld van morgen" op het Overijssels appèl van de K.V.P. in Hengelo. Minister Cals meende thans niet in te moeten gaan op de vorm en om vang van de samenwerking. „Het eerst noodzakelijke is, dat de mentale barrières, welke de weg naar elkan der versperren, worden opgeruimd", zo zei hij. De bewindsman merkte voorts nog op zich met dit pleidooi niet te willen keren tegen welke partij ook die con structief werkzaam wil zijn. Daarmee gaf hy te kennen dat een eventueel christelijk politiek blok dus niet per se zonder socialisten of libe ralen zou moeten pogen te regeren. Een belangrijk deel van de ministe riële rede was verder gewijd aan het gemis aan belangstelling voor het po litiek gebeuren, vooral bij de jonge ren. Hij opperde het idee om in het Minister Cals verheelde inmiddels niet, dat om meer belangstelling te wekken ook bezinning over de taak, samenstelling en werkwijze van de Kamers van belang kan zijn. Talloze specialistische vraagstukken in overleg voorbereid lenen zich zijns inziens steeds minder voor een ade quate behandeling in de Staten-Gene- raal. Ook vroeg de minister zich af, of ook in het staatkundig leven niet te zeer de neiging overheerst om het be staande te consolideren, of men niet te huiverig staat tegenover grondige vernieuwing. Minister-president De Quay zei in een korte toespraak, dat de K.V.P. in de komende maanden de strijd voor haar ideeën voorop dient te stellen en daartoe haar programma moet uitdra gen. Hij nam voorts de uitspraak van de P.v.d.A. „dat dit kabinet niets tot stand gebracht heeft" op de korrel. „Dit is een uitdaging van het gezond verstand. De feiten bewijzen het tegen gestelde". Het Overijssels appèl werd o.m. bij gewoond door prof. Romme, minister Klompé en de staatssecretarissen Schmelzer en De Jong. Het is voor de KVP nog een geheel open zaak met wie zij na de verkiezingen wil gaan rege ren. Dat heeft de fractievoorzit ter van de KVP in de Tweede Ka mer, dr. De Kort, zaterdag op het tiende, druk bezochte Overijssels Appèl van de KVP in Hengelo bijzonder duidelijk laten uitko men. „Lonken in een of andere richting is er niet bij. Wel zijn wij tevreden, dat thans door de partijen de verkie zingsstrijd is ingezet op een wijze, die geen belemmeringen voor de formatie oplegt", aldus dr. De Kort. Het leek hem trouwens onmogelijk dat de K.V.P. met V.V.D. of P.v.d.A. een „huwelijk uit liefde" zou kunnen sluiten. Het zal altijd een „huwelijk uit berekening" moeten worden en aan, berekenen is de K.V.P. nog niet toe, zelfs niet aan een voorcalculatie, aldus dr. De Kort. Wel vond hij het bemoe digend, dat de P.v.d.A. zich tijdens het jongste januari-congres op gelijke wij ze als de K.V.P. heeft opgesteld en dat de V.V.D. ditmaal in tegenstelling tot 1959 (nog) niet heeft verklaard samenwerking met de P.v.d.A. onmo gelijk te achten. Dr. De Kort noemde dit „heel gezond" van de V.V.D. Voor de mogelijkheden tot samenwerking waarvan de parlementaire demo cratie het moet hebben beschouwde hij dit alles als bemoedigend. Dit nam niet weg, dat dr. De Kort toch meende scherpe kritiek te moeten leveren op de wijze waarop de P.v.d. A. „fantasieloos haar tactiek van af brekende kritiek op het kabinet De Quay blijft volhouden". Er zit volgens hem iets weerloos- komisch in dit vechten van de oppo sitie tegen de bierkaaien van dit ka binet De Quay. Als meest recent voor beeld noemde hij het congres van de P.v.d.A. te Den Haag. Daar is weer veel kritiek geleverd, maar geen woord gehoord over belangrijke pluspunten van het kabinet De Quay. Dr. De Kort somde ze op: er is een bestedingsbe perking voorkomen, de welvaart is ge stegen en de investeringen gegroeid, tal van sociale voorzieningen zijn uit gebreid en de uitkeringen verhoogd, het overheidspersoneel kreeg belang rijke salarisverhogingen en aanstonds waardevast pensioen, het Nieuw-Gui- neaprobleem is met meer ©er opgelos* dan de P.v.d.A. heeft voorspeld en er is een anti-inflatiebeleid gevoerd met resultaten. Dr. De Kort verweet de P.v.d.A. geen socialistisch alternatief voor het kabinet De Quay te hebben geboden en daagde haar uit om daar ter wille van de politieke duidelijkheid een goed antwoord op te geven. Toch had dit P.v.d.A.-congres wel iets nieuws geboden, meende dr. De Kort. Het congres heeft namelijk in alle duidelijkheid eenzijdige ontwape ning verworpen. De ernstige schaduw over dit succes is evenwel dat de te genstemmende minderheid in de P.v. d.A. sterk blijkt te zijn, sterker zelfs dan te verwachten viel. Eén op de acht aanwezigen stemde namelijk voor een zijdige ontwapening. Hij noemde dit „erg griezelig".

de Stem | 1963 | | pagina 1