B.D.-ers" in het parlement redetwisten over de KMA Het Europese gebouw wemelt van slopers en architecten Schade 7 miiioen COUZY WILDE LAUWERTAKKEN ZIEN Coördinatie Schelde-Rijn- Kreekrakplan V erkiezings acrobatiek aan defensie-rekstok 99 Chef generale staf bij minister op het matje Na het echec van Brussel Franse senaat zeer PILOOT WEES DE WEG De brand in Veghel DAGBLAD VOOR ZEELAND Instituut voor onderzoek van geneesmiddelen James Meredith studeert door fa Matige tot strenge vorst Zeeuwse soldaat door kogel gedood Conflict NTB-NTS Bemiddeling Stich ting van de Arbeid gevraagd Vrij Nederland van „index" af Té militair Op het matje Investeringen Vrouw gedood bij inhalen te Rilland-Bath De drie predikanten protesteren opnieuw Vliegtuig verbrand in Kasas-City Ir. Visser liep niet in de val Stagnatie Oe Thant vermindert uitgaven voor Kongo 103e JAARGANG No. 24195 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland agW&P DONDERDAG 31 JANUARI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso: t 9,25 per post excl. f 0,35 incasso 1 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: nmtS. Kinkstraat 1 - telefoon «252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoor^G01_ OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) Bij een ongeval in het infanterie- schietkamp de Harskamp is woens dagmiddag de 19-jarige dienst' plichtig soldaat le klasse H. Ha- rinck uit Zierikzee om het leven gekomen. Hij werd in een man schappenverblijf getroffen door een kogel uit een geweer, dat een andere soldaat aan het schoonma ken was en was vrijwel op slag dood. Soldaat Harinck, die onge huwd was en enige zoon, behoorde tot het 16e pantsennfanteriebatal- jon Limburgse Jagers uit de leger plaats Oirschot. In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 voltrok zich in het zuidwesten van ons land de grootste siormvloedramp, die de Noordzee kusten ooit teisterde. We leven nu tien jaar later. De sporen van de catastrofe zijn in de steden en dorpen nauwelijks terug te vinden. Wel in de harten van degenen, wier dier baren omkwamen in de woedende golven. Dit beeld in Heijningen, mid den in het vlakke Westbrabantse land, herinnert daaraan. Dat doen ook de fotopagina's in deze krant, die een beeld geven van die grauwe februaridagen en van nu, tien jaar nadien. Bij K. B. is het rijksinstituut voor geneesmiddelenonderzoek (R.I.G.O.) op gericht. Het instituut komt in Leiden. Het rijksinstituut voor pharmaco- therapeutisch onderzoek (R.I.P.T.O.) wordt opgeheven. Naast dit nieuwe instituut is Nederland nog werkzaam het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid (R.I.V.). Het R.I.G.O. houdt zich meer bezig met de chemische en analytische kant van het onderzoek van geneesmiddelen, het R.I.V. gaat de werkzaamheid en de bij werking van de geneesmiddelen, de biologische processen, na. Een voorstel cm tot oprichting van een Benelux-laboratorium te besluiten, werd niet goedgekeurd, omdat niet vast staat, dat er thans behoefte aan zo'n instituut bestaat. Coöidinatie van werk zaamheden werd wel aanbevolen. De neger-student James Meredith heeft medegedeeld nog een tweede studietermijn aan de universiteit van Mississippi te zullen blijven. Kortgeleden had Meredith verklaard te overwegen zijn studie op te geven in verband met de voortdurende plage rijen van de kant van blanke studenten. MR. J. J. DE ZOETE, de laatste recht- plegende Nederlander op Nieuw-Guinea, is per 15 maart als zodanig op zijn ver zoek ontslagen. De rechtspleging komt dan geheel in handen van Indonesiërs. LEDEN VAN HET „Comité 29 november 1962" hebben op het Binnenhof een anti- kernwapensdemonstratie gehouden. Op die datum werd nl. een aantal demon stranten veroordeeld. Een delegatie mocht gisteren in de Tweede Kamer een rekest overhandigen. VANDAAG wordt de twintigste verjaar dag van de Russische overwinning ir Stalingrad gevierd. Kroestjev en Ul- bricht worden voor deze gelegenheid in alle toonaarden geprezen als helden van Stalingrad. GISTEREN is in de Atlantische Oceaan een Amerikaans marinevliegtuig neer gestort. Er waren veertien mensen aan boord. Het is nog niet bekend of er over levenden zijn. PREMIER MACMILLAN. die het a.s. weekend naar Rome gaat voor bespre kingen met collega Fanfani, zou zater dag door de paus in audiëntie worden ontvangen. Weersverwachting medegedeeld door n iri geldig tot vanavond: opklaringen en geen sneeuw van be tekenis. Overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Matige tot strenge vorst. Vandaag: zon onder 17.24 uur. Maan op 11.24 uur. Morgen: zon op 8.22 uur. Maan onder 1.07 uur. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond (N.T.B.) en de Nederlandse Televisie Stichting (N.T.S.) hebben in een ge meenschappelijke brief aan de Stichting van de Arbeid verzocht te willen bemid delen in het conflict, dat gerezen is tus sen de N.T.B. en de N.T.S. over de voor waarden, waaronder musici kunnen op treden voor de televisie. In de brief wordt geconstateerd dat het er niet naar uitziet, dat rechtstreek se onderhandelingen spoedig tot over eenstemming zouden leiden, zodat beide partijen besloten hebben de bemiddeling van de Stichting van de Arbeid in te roepen. DE FRANSE componist Francis Poulenc is gisterenochtend in zijn woning te Pa rijs aan een hartaanval bezweken. Hij was 63 jaar. (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Calmeijer heeft gisteren bij het Defensiedebat in de Tweede Kamer de K.M.A. te Breda in bescherming genomen tegen luit.-generaal (b.d.) Couzy (V.V.D.) Deze had gesteld, dat da militaire opvoeding op de K.M.A. te wensen zou overlaten, gezien het feit, dat het K.M.A.-team op de laatst gehouden dag van de in fanterie geen best figuur heeft geslagen. „Dat is juist", erkende de heer Calmeijer, „maar", zo voegde hij hier aan toe, „het gaat hier om een ongelukkig uitzonde ringsgeval". Het K.M.A.-team be stond namelijk uit cadetten, die elders waren gedetacheerd en daardoor geen gelegenheid hadden gehad tevoren te trainen en in teamverband te oefenen. Dat het hier inderdaad om een uit zonderingsgeval ging bewees luit.-gene raal <b.d.) Calme-ijer aan de hand van een uitgebreide opsomming van ereprij zen, die K.M.A.-cadetten bij allerlei an dere sportevenementen, zowel in natio naal als internationaal verband, hebben behaald. „Hebben ze ook meegedaan aan de elfstedentocht?", wilde vice-admiraal (b.d.) Moorman (K.V.P.) bij interruptie weten. Neen, antwoordde staatssecreta ris Calmeijer. „Nou ja", zei de heer Moorman, „je kan ook niet aan alles doen". De staatssecretaris had nog een ander argument om de insinuaties van gene raal Couzy als „onverdiende blaam" af te wijzen. Dat het er op de K.M.A. wel degelijk militair toegaat blijkt ook uit het feit, dat zeven luchtmachtcadetten zich onlangs van een radaropleiding heb ben teruggetrokken omdat zij de oplei ding te militair vonden. Bedoelde cadetten hebben zich beroepen op de wervingsleuze: „De luchtmacht is een bedrijf". In een bedrijf wilden ze wel werken, niet in een militair bedrijf. Op grond van die ervaring is de lucht- machtwervingsleus intussen veranderd. Nu heet de luchtmacht een „militair be drijf". Generaal Couzy bleek toch nog niet geheel overtuigd. „Pas op", zei hij tot de staatssecretaris, dat de cadettenop- leiding niet ontaardt in een studenten- weerbaarheidsvereniging. De heer Cal meijer deed er toen verder het zwij gen toe. Er heerste overigens een verzoenende sfeer. Minister Visser zegde de Tweede Kamer toe, dat hij zal meewerken om het weekblad „Vrij Nederland" weer in kazernes e.d. toe te laten. Het vorige jaar heeft „Defensie" het abonnement op rond 2000 exemplaren van dit weekblad opgezegd. Het motief daarvoor was een artikelenserie waarin de mogelijkheden werden behandeld te ontkomen aan mi litaire dienst op Nieuw-Guinea. De chef van de generale staf, luit.- generaal Van den Wall Bake, moet bij minister Visser (Defensie), op het matje komen. De minister is overigens niet boos op hem maar de Tweede Kamer. Deze is van oordeel dat de chef staf, zoals de K.V.P.'er Jan Maenen het uit drukte, een „zware psychologische fout" heeft gemaakt toen hij de officieren van de Kon. Landmacht onlangs het advies gaf er geen gewoonte van te maken bij geschillen direct de tussenkomst van het ambtenarengerecht in te roepen. „De chef staf is de hoogste militaire autoriteit in de Kon. Landmacht. Als hij een advies geeft is dat in feite een be vel", concludeerde de Kamer. Minister Visser was het hier niet mee eens, doch hij verklaarde zich „om alle misverstanden te vermijden", toch be reid de zaak nog eens met de chef staf door te praten. Prof. Oud (V.V.D.)die zich veel moeite had gegeven om de mi nister te doen bijdraaien, haalde opge lucht adem. Hij zag al een nieuwe rel rond de liberale bewindsman. De Europese samenwerking be gint na het échec van Brussel snel een ander gezicht te krijgen. Wie het geheel van de activiteiten in de E.E.G.-landen overziet krijgt de indruk toeschouwer te zijn bij een ingrijpende verbouwing, waarbij soms ook aan het bestaande wordt gesloopt en gebroken. EUROPA Zo zijn de onderhandelingen over een toetreden van Engeland tot de Europese gemeenschap voor kolen en staal op ad vies van de Nederlandse delegatie (on der aanvoering van drs. De Pous) afge broken. Er wordt naar middelen gezocht om Engeland opnieuw op Europa te la ten inhaken. Voorlopig zit dat er niet in. Frankrijk schitterde op de vergade ring van de E.G.K.S. door afwezigheid. De bijeenkomst van de ministers van Financiën der E.E.G.-landen, welke van daag in Baden Baden zou beginnen, is eveneens afgelast. Hier zouden de mi nisters het vraagstuk van de investerin gen van derde landen in Europa bespre ken. Een officiële reden werd niet opge geven. Een Duitse woordvoerder zei: „Het komt door de teleurstelling over de mislukking in Brussel". Zij hebben daarom besloten om geen voorstellen goed te keuren die de toe treding van Engeland op een later tyd- stip zouden kunnen bemoeilijken. Enge land op zijn beurt zal een soortgelijke politiek voeren. Via diplomatieke kana len praten „de vijf" met Engeland over de manier waarop men het klimaat kan verbeteren. Een verdere consequentie van wat er in Brussel is gebeurd, is dat de vijf lan den alles op alles zullen zetten om de Britse en Amerikaanse investeringen in Euromarktlanden te bevorderen, hoezeer Frankrijk daar ook tegen zal ageren. In de diverse hoofdsteden zijn giste ren bewogen kabinetsvergaderingen ge houden. In Parijs keurde de regering het beleid van minister Couve de Murville goed onder het motto: „Engeland kan later, als het geen voorwaarden stelt, tot de gemeenschap toetreden. Wij hebben zo Europees gehandeld als maar mogelijk was". Er zit echter een addertje onder het gras. In de Franse senaat willen de so cialisten een debat over de schorsing van de Brusselse conferentie uitlokken. De regering gaf echter „niet thuis", waarna besloten werd een senaatsdeputatie naar premier Pompidou te sturen, opdat deze 'Couve de Murville zal opdragen de se naat een uiteenzetting te geven. De ver trouwensbreuk tussen senaat en kabinet is, na gisteren, praktisch volledig. De geruchten over een komende ont moeting tussen De Gaulle en Kroestjev of tussen De Gaulle en Franco (Frank rijk zou Spanje de E.E.G. willen binnen voeren als remplagant voor Engeland), werden in Parijs hevig ontkend. In de V.S. houdt men echter, blijkens indiscre ties van hoge ambtenaren van het State Department, wel degelijk rekening met het gevaar van een as Moskou-Parijs- Madrid. De overige continentale regeringen hebben na intern beraad stuk voor stuk te kennen gegeven, dat hun beleid ge richt zal blijven op een toetreding van Engeland tot de E.E.G. Maar géén der regeringen voelt ervoor om dit te doen met opoffering van de relatie met Frankrijk. West-Duitsland zal hierbij echter geen bemiddelaarsrol spelen. Over het kabinetsberaad in Den Haag is nog geen communiqué verschenen. Het kabinet heeft de standpunten van mr. Luns overgenomen. Vandaag legt mr. Luns oen regeringsverklaring in de Kamer af. De Amerikaanse regering heeft de Franse gedragslijn in Brussel formeel veroordeeld, maar tevens de verwach ting uitgesproken dat de Atlantische eenwording, zij het vertraagd, toch zal voortgaan. In het Lagerhuis heeft mi nister Heath de mislukking van Brussel „een harde, maar geen dodelijke slag" genoemd. Enge-land zal Europa niet de rug toekeren. De Deense premier. Krag heeft verklaard dat toetreding van zijn land tot de E.E.G., zonder dat Engeland is voorgegaan, ondenkbaar is. Minister Visser tijdens zijn repliek in de Kamer. De heer Blom (P.v.d.A.) diende een motie in, waarin minister en chef staf een harde tik op de vingers kregen. De andere fracties hadden geen behoefte aan die motie. Zij verlangden wel, dat de minister nog eens duidelijk zou vast leggen, dat rechtszekerheid van het militair personeel onverkort gehand haafd blijft. „Stuur hierover een brief aan alle of ficieren", vroeg de heer Maenen. „Dat is niet nodig", oordeelde de minister. „Offi cieren lezen ook kranten en zij kunnen dus weten wat mijn standpunt is". Ir. Visser was voorts van mening, dat het Nederlandse officierskorps mans ge noeg is om aan te voelen wat de chef staf precies bedoeld heeft. De heer Blom trok daarop zijn motie Op Het zal niet iedere dag gebeuren dat een vertegenwoordiger zich de weg gewezen krijgt door een helikop terpiloot, die speciaal daarvoor een landing maakt. Dat overkwam name lijk een vertegenwoordiger van een schoenenfirma in 's-Hertogenbosch, die, slecht geïnformeerd over de ver bindingen met Goeree-Overflakkee, met zijn bestelwagen in Numansdorp tevergeefs stond te wachten op het reeds weken buiten dienst gestelde veer naar Den Bommel. Een helikop ter van de Deltawerken, die wordt gebruikt voor het waarnemen van de loop van kunstmatig gekleurde ijs- schotsen, streek naast zijn auto neer. De piloot vroeg waarop hij wachtte en verwees hem naar de veren Helle- voetsluis-Middelharnis of Dintelsas- Ooltgensplaat. „Een verdere gratieverlening aan de vier laatste nog in Nederland gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers zonder dat van een radicale ommekeer in hun geestelijke instelling is blijk ge geven kan door de betrokkenen zelf en hun helaas nog zo talrijke hele en halve geestverwanten slechts verstaan worden als een vergoelijking van hun daden en bedoelingen. Wij zijn er ten stelligste van overtuigd, dat noch het belang van de vier gevangenen, noch de zaak van de menselijkheid in het algemeen en wel allerminst die van de evangelieverkondiging met verdere gra tieverlening gediend is. En indien iemand zou menen, dat om andere, bij voorbeeld nationaal-politieke belangen, hiertoe zou moeten worden overgegaan, dan willen wij daar zeer ernstig tegen waarschuwen". Dit schrijven de drie predikanten, die zich reeds eerder met een open brief tegen het pleidooi van de hoogleraren Van Bemmelen en Pompe voor gratie verlening keerden, aan de raad van mi nisters. De predikanten K. H. Kroon (Ned.-herv.), F. Kuiper (doopsgezind) en Th. Scharten (ev.-Luthers), reageren in hun brief op de nadere toelichting van de hoogleraren in het Nederlands Juris tenblad van 26 januari. (Van onze parlementaire redactie) Van vele kanten is gisterenavond bij de begrotingsbehandeling van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer aan minister Korthals nadere informatie ge vraagd over de stand van zaken bij de onderhandelingen over de Rijn-Scholde- verbinding. Men wees op persberichten als zouden Nederland en België aan de vooravond van een akkoord staan. De Kamer wilde met name graag weten of behalve over de technische aspecten ook overeenstemming is bereikt over de financiële kant van hot vraagstuk. Kun nen we erop rekenen, vroeg men, dat het akkoord gepaard zal gaan met af schaffing van de Rijnvaartpremies? Mi nister Korthals krijgt vandaag gelegen heid op die vragen te antwoorden. Nu reeds drong de Kamer er bij de regering op aan bij de aanleg van een Schelde-Rijnverbinding te zorgen voor een goede coördinatie, bijvoorbeeld met het Kreekrakplan. Aan die coördinatie ontbreekt op het ogenblik nog wel wat. Als voorbeeld werd genoemd het touw trekken om het oesterproefbassin in het Veerse Gat. Zoals bekend is terzake nu op korte termijn een regeringsbeslissing toegezegd. Negentien sprekers hebben ingeschre ven voor het debat. Minister Korthals treedt waarschijnlijk voor de laatste maal op het Binnenhof op. Hij heeft zich vanwege het geïntrigeer binnen de V.V.D. niet voor de Kam&r verkies baar willen stellen. De Kamer was minder vriendelijk te gen de liberale staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, de heer Stijkel. Deze houdt zich vooral met (Europese) ver- voerszaken bezig. Van K.V.P.- en P.v. d.A.-zijde stelde men, dat in het ko mend kabinet een minister zich zal moe ten bezighouden met Europese vervoers problemen. Een staatssecretaris kan be ter met zaken als de P.T.T. of de Rijks waterstaat worden belast, oordeelde ir. Posthumus. Het eerste deel van de begrotingsbe handeling is voornamelijk aan vervoers problemen gewijd. Ir. Posthumus (P.v. d.A.) hield een pleidooi voor meer open baar vervoer. Oplossingen terzake wil de regering overlaten aan de gemeen ten. Ir. Posthumus adviseerde: de rijks overheid moet hier regelen stellen. (Van onze correspondent) Zeeuwse weg is woensdagmiddag omstreeks half vier een ongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 56-jarige mevrouw S. Boudeling-de Putter uit St.-Philipsland. Komende uit de richting Bergen op Zoom wilde een truck met aanhanger, bestuurd door J. W. P. uit Dinxperlo, linksaf naar het station van Rilland- Bath rijden. Achter deze truck reed een vracht wagen met aanhanger en daarachter de personenwagen bestuurd door de echt genoot van het slachtoffer, de heer P. Boudeling. De heer B. begon een inhaal manoeuvre en bemerkte te laat de reeds voorgesorteerde en links afslaande truck, waardoor een botsing onvermijde lijk werd. De personenauto botste met grote /tracht tegen de linkerachteiv >d v. truck. Door de hevige klap moet mevrouw Boudeling met haar hooia tegen de voorruit van de auto zijn ge slagen, tengevolge waarvan zij ernstig aan het hoofd werd gewond en vrijwel onmiddellijk overleed. De heer Boude ling werd slechts licht aan het hoofd gewond. Dokter Kamps uit Rilland-Bath verleende eerste hulp. Dé personenauto werd zwaar beschadigd. In Kansas City in de Amerikaanse staat Kansas is dinsdag een viermotorig straal- turbinevliegtuig neergestort en in brand gevlogen. Het vliegtuig had drie beman ningsleden en vijf passagiers aan boord. Niemand heeft het toestel, dat als een fakkel brandde, levend kunnen verlaten. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren (C. P.N. en P.S.P. tegen) de begroting van Defensie goedgekeurd. Aan die goedkeu ring ging ingewikkelde verkiezingsacro- batiek vooraf van oppositieleider prof. Vondeling (P.v.d.A.) en minister Visser. Prof. Vondeling wilde met alle geweld weten tot welke hoogte de defensie- Het werk van de beheersraad van d> Europese investeringsbank stagneert ni ook opeens. Misschien zal men over eei maand het investeringsprobleem bespre ken. Het ging hier vooral ove-r de inves teringen in Europa door niet-E.E.G.-lan den, voornamelijk de V.S. De vijf E.E.G.-landen, die in Brusse' zo hevig voor Engelands toetreding tol de Euromarkt hebben gepleit, zijn on der elkaar tot een gentleman's agreemeni gekomen. Zij zijn wegens hun verdrags verplichtingen niet in staat om zónde- Frankrijk door te gaan met onderhande len met Engeland. De Westduitse minister Schroder (tweede van rechts) legt de Britse delegatie uit hoe de zaken er voorstaan. Geheel links Edward Heath. uitgaven in de komende jaren zullen stijgen als gevolg van plannen, die on der minister Visser zijn opgezet. Ir. Vis ser weigerde hierop te antwoorden. „De hoogte van het defensiebudget is een zaak, waarover het volgende kabinet moet beslissen", zei hij. De achtergrond van dit touwtrekken is dat de P.v.d.A. zich, in de verwachting in de regering te zullen terugkeren, bij voorbaat tegen de pacifisten in de eigen gelederen wil dekken. Het was een aardig spelletje, maar wel erg doorzichtig. Minister Vis ser was niet bereid er aan mee te doen. De heer Maenen (K.V.P.) kreeg van de minister de toezegging, dat de hui dige onbevredigende kostwinners ve-rgoeding nog eens nader bezien zal worden. Een beslissing over de door de heer Maenen gevraagde verruiming van de broederdienst verwees de bewinds man naar het volgende kabinet. Vrij stelling van broederdienst van de derde broer af zou pas tegen 1966—1967 gerea liseerd kunnen worden. De liberalen en socialisten kregen ten slotte nog te horen, dat ir. Visser van daag in een bespreking met de betrok ken partijen hoopt te komen tot een unaniem aanvaarde praktische uitwer king van zijn standpunt, dat humanis tische verzorging in de krijgsmacht moet worden toegelaten. Die eenstemmigheid is er nog niet. Vooral de prot.-chr.-groc- peringen doen hun best om de humanis ten de voet dwars te zettten. EEN B-52-straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is ten noord oosten van Santa Fe in bergterrein neer gestort. Het toestel had vermoedelijk negen mensen aan boord. Hier een beeld van de felle brand in de chocoladefabriek in Veghel, waaraan wij gisteren reeds uitvoerig aandacht hebben besteed. De foto laat zien, hoe ook de brandweerauto een prooi der vlammen werd. Men wilde de brand in het centrum van de fabriek bestrijden, doch de vlammen sloegen zo snel uit, dat de motorspuit in de steek gelaten moest worden. Het gehele produktiege- deelte ging hierbij verloren. De totale materiële schade wordt geraamd op ze ven miljoen gulden. Het reeds aangeno men personeel zal in dienst blijven, zij het, dat e-en aantal van hen gedurende een bepaalde periode andere werkzaam heden zal worden opgedragen. De ver koop van de produkten zal niet stag neren, aangezien het Engelse bedrijf in staat is alle produkten te blijven leve ren. Het afgebrande fabrieksdeel zal herbouwd worden. De vertraging in de produktie hoopt men tot zeven maanden te beperken. Het bedrijf was verzekerd, evenals het materieel van de- diverse aannemers, dat bij de brand in het per ceel aanwezig was. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant. heeft verklaard dat de troepenmacht van de V.N. in Kon go eind maart met een derde zal zijn verminderd. Dit zal de V.N. 10 miljoen dollar per maand besparen. Thant zal een speciale zitting van de Algemene Vergadering van de V.N. bijeenroepen om verslag uit te brengen over de financiering van de Kongolese kwestie. Voigs Thant zijn er thans 19.000 V.N.- militairen in Kongo Eind maart zal dit aantal teruggebracht zijn tot 13.000 man. waarbij dan nog eenheden van het nationale Kongolese leger zullen zijn in begrepen.

de Stem | 1963 | | pagina 1