FRANS VETO TORPEDEERDE DE E.E.G.-ONDERHANDELINGEN Franse hoek delegatie eenzaam in van sterfkamer Nato-a toommacht, een duur doch noodzakelijk kwaad Onderging landarbeider een beestachtige b PRINSES BEATRIX 25 Verwacht maar geen concessies" ntrale eland Vandaag kabinetsberaad en morgen regeringsverklaring ;?Jn MINISTER VISSER (DEFENSIE): Een politieke beslissing lument ikzee bandbal bteruit" &VA" DAGBLAD VOOR ZEELAND Moeder en tien kinderen verbrand Kroestjev zal wel lachen zeggen deskundigen Plaatselijk sneeuw Spaak zwijgt Ongemotiveerd Niet vernederd Wat moest hij? Dubbele moord Sprang voor gerechtshof BEERMAN: GEEN GEFINGEERDE TOTO! Broedertwisten in KVP en VVD Vreemde vliegers 103e JAARGANG No. 24194 aring. t schrijven is ver- n van Zeeland en :teur van het Ver eeland. rït bericht, dat wij n kunnen wij om- te stichten mo lde berichten, amengesteld uit de ing, voorzitter; L. A. L. van Gees- r de KVP) pen- B. du Croo; A. M. ir en M. J. bij de zullen nog wor- J. Asma-Broere en comité vallen in plaatsing van een waarin te beitelen Sierikzeese ramp- lg. Begraafplaats, op 1 februari a.s. n het plan is veel makende van een het ministerie van :hten aan beelden- aen een opdracht irstrekken voor de ïment. Men schat 10 duizend gulden onderzoek bij enige in wekte vertrou- ,i van de plannen, beroep op de be- ;daan. Bij de plaat- len reeds gelden iment. •d van de jaarver- land van het NHV zitter, de heer A. telling met voor af d. Zeeland een is te constateren, ug en ook de fi niet gunstig. In bracht hij de be gingen onder de bondscontributie stijging zou on- van de achteruit- is voornamelijk reken van accom- de voorzitter het, de verenigingsbe- voorzitter ge iten van de diver- mden een 13-tal aan Zeeland wor- een scheidsrech- enslicht. estuurswijzigingen velaar trad af als (dcommissie, hier- fits gekozen mevr. velaar werd geko- iterscommissie. In sie trad af de heer werd gekozen de )e secretaris-penn- was aftredend en iesbaar, maar of enningmeester. Er mdidaten gemeld, ituur zich hierover altoernooi, dat tel- was door de ver is door misver- *ing dit jaar niet niging Hellas zal aan organiseren- •••••••••••••••«•a voor op van Malang. er ij voor zijn zo Ben eigen katho- it er nog iets in p, stuur dit dan *ïDSE BANK, IJ. arage vraagt steeds rije auto's t.k. v.a. Kanstr. 18-20. Bre- >1600-39900-39870. van 1962, Opel Ca- 361, Opel Caravan nus Caravan 1958, >rd type 1700 1961, auphine 1958, 2 DKW '0. diverse V.W.'s de •61-'60-'58-'57. 1 V.W. 1956, diverse V.W.'s e Dump. V.W. Sam- L959, V.W. Kleinbus te koop. Al deze orden onder garan- ht. Financiering mo- Jong Garagebedrijf. -245. Nispen. X k dezelfde adverten- zo afgezaagd. Ze en de beste en mooi- De garantie is o- goed. en de service leter. Op onze adver- i vorige week heb- veel reacties gehad, ten vinden 't misse- en grappig, maar al- het gelezen en dat oeling- Maar misse" mpig, het moet nog er doordringen, dat ouwde auto. in een e garage moet wor- :ht. Een garage met garage met eigen en le klas mon- x garage met een ering (alle merken), rwarmde showroom, rustig en op uw ge- keuze kunt maken, e is Belcrum-Garage straat 16-20, Breda. r39900-39870. Vlakbij ing en station. Da- •pend van 8 uur v. uur n.m. ook zater- ondags. 26865 ecu's voor iedere laag in prijs b.v. 6 p. met 18 mnd. gar. inlevering. Alle ma anden. nieuwe, ge- gecoverde bij de üialist J. M. Tijs. Breda. Telefoon, voorraad en gra- 26939 bestel t.k. 26.000 1. 36516, Breda. 26970 ld kan thans in en- verdwijnen. Bestrijdt idheid en haar nare net het gepatenteer- tJlimamasker. Werkt Hen of poeders. Ui- reffende. veilige na- de. Vraagt volledige bii Heyst. Cein- 286. Tel. 792097. Im- Onyr N.V. Vondel Amsterdam. Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: 3. 3. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 30 JANUARI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; t 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Ad verten tieprys voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. t 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijburéaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SCHERVEN OPRAPEN EN VERDER GAAN „Wij betuigen u onze diepe sympathie".... Met deze woorden richtten de ministers van Buitenlandse Zaken van West-Duitsla nd, Italië en Benelux zich tot hun duide lijk uit het veld geslagen Britse ambtgenoot, Edward Heath. Eenzaam in een hoek van de conferentiezaal waar door toedoen van de onzichtbare man in Parijs, het vonnis over de E.E.G.-onderhandelingen te Brussel werd geveld, zat de Franse delegatie. Met stoï cijnse blikken keek Couve de Murville naar de ietwat stijve demonstratie voor de tafels van de Britten. De conferentie van Brussel is mislukt. De Belg Fayat, die de conferen tie voorzat formuleerde het vonnis aldus: „De zes landen van de E.E.G. zijn verhin derd de besprekingen met Engeland voort te zetten....". Het was toen half vijf. De Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, verlaat „het sterfhuis" in Brussel... In Chandler, in de Canadese provincie Quebec, zijn bij een brand in een woon huis een moeder en tien van haar twaalf kinderen omgekomen. Slechts de vader en de twee overige kinderen konden aan de vuurdood ont snappen. Volgens de politie is de brand ont staan door een ontploffing in een olie- haard. De moeder, die 33 jaar was, was om gekomen toen zij het brandende huis weer was binnengerend om te trachten haar slapende kinderen te redden. De leeftijden der omgekomen kinderen varieerden van twee tot dertien jaar. In de nog in aanbouw zijnde Mars chocoladefabriek in Veghel is gister avond brand uitgebroken. Na korte tijd stond het gehele gebouwencomplex in lichterlaaie. De brandweer stond voor een vrijwel hopeloze taak de fabriek wordt als verloren beschouwd. Enkele ogenblikken later was het bericht in de gehele wereld bekend. De journalisten zwermden uit naar dichtbije en verre tele fooncellen om het „overlijdensbericht" door te geven. Een half uur later waren zij weer terug om naar het rouwbeklag te luisteren. Minister Luns, die van „de vijf" stel lig de meest begeesterde onderhande laar is geweest, sprak van ,,een zwarte dag voor Europa". Hij voegde eraan toe: „Na vijftien maanden van intensief on derhandelen is gebleken dat economisch- technisch alle mogelijkheden aanwezig waren voor een Britse toetreding en dat Engeland zich ook politiek op Europa concentreert. Niemand had gedacht, dat door een persconferentie van De Gaulle wij plotseling zouden worden geconfron teerd met wat in feite een weigering tot verder onderhandelen van Frankrijk was. De Nederlandse regering is dan ook' bitter teleurgesteld en heeft de grootste bezwaren tegen de Franse pro cedure het stellen van een voldongen feit door een persconferentie. De ge volgen voor de Europese samenwerking i zijn niet te overzien". Overleed de 68-jarige landarbei der Theyke Otten uit Thull-Schin- nen in Limburg aan ontbering van noodzakelijk voedsel en gebrek aan medische verzorging?" „Ja", zeggen de doktoren. „Ja", zeg gen ook zij, die hebben gezien hoe de oude man door zijn werkgeefster, de weduwe A. G. M. M.-C., de gehele dag IN DUISBURG heerst een besmettelijke haarziekte, die vooral onder de jeugd voorkomt. Ongeveer 1600 kinderen zijn vermoedelijk besmet en dit betekent dat zij een kaal hoofd zullen krijgen. Later groeit het haar echte:* weer aan. HET TARIEF van het daggeld (call money) is wederom met een half pro cent verlaagd en bedraagt nu één pro cent. Dit was mogelijk door de voort durende verruiming van de geldmarkt. TEGEN EEN Haagse koopman, die met zijn drie zoons cn een vriend een café houder tijdens oen cevecht doodde, is zes jaar gevangenisstraf geëist. OP NEGENTIGJARIGE leeftijd is in een Amsterdams rusthuis de 90-jarige oud-actrice Marie Faassen, die vooral bekendheid kreeg door haar rollen in stukken van Heyermans, overleden. HET PARLEMENT zal in laatste in stantie beslissen of er in Budel Duitse N.A.T.O.-troepen gelegerd zullen worden. Dit deelde minister Visser (Defensie) in de Tweede Kamer mee. Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige sneeuw. Zwak ke wind. Lichte tot matige vorst. Ukkel verwacht Geleidelijke da ling van de temperatuur waardoor overdag de vorst blijft heersen. Hier en daar lichte sneeuwval. Maximumtemperatuur overdag van 4 tot 2 graden. Vandaag zon onder 17.22 uur maan op 11.01 uur. Morgen: zon op*8.23 uur; maan op 11.24 uur. werd opgejaagd om te werken van vroeg tot laat, hoe hij nooit in het huis van zijn werkgeefster mocht komen, hoe hij zijn eten soms kreeg voorgezet op de binnenplaats en hoe hij moest slapen in een voedertrog in de varkens stal. „Neen", zegt de werkgeefster, „de man zorgde slecht voor zich zelf en wilde vaak niet eten". Zij zou haar knecht behoorlijk verzorgd hebben. „Ja", zegt ook de officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, mr. W. Moors, die deze onverkwikkelijke affaire gisteren te behandelen kreeg. Hij kon echter nog niet tot een requisitoir over gaan en het zerzoek van de raadsman van de weduwe, die zich voor opzette lijke verwaarlozing van haar knecht moest verantwoorden, om de zaak te verdagen tot 11 februari, opdat nog een getuige a décharge kon worden gehoord, werd dan ook ingewilligd. Ook de arts A. Hollman uit Maastricht en patholoog anatoom dokter J. Zeldenrust verklaar den, dat Theyke uitsluitend aan sterke ondervoeding gedurende een lange ter mijn was overleden. In diplomatieke taal is dit een krasse uitspraak. Tijdens een spoedconferentie tussen „cle vijf" en Engeland werden stellig nog pittiger dingen gezegd. De Gaulle heeft letterlijk iedereen, behalve Kroestjev (zoals de Westduitse liberale partij het noemde) tegen de schenen ge schopt. De laatste uren van de conferentie waren even dramatisch als de laatste uren aan het bed van een stervende. De Westduitse vice-kanselier zei, voor de laatste ronde aanving tot de verslag gevers „Ik beschouw het als een ver loren zaak. Maar misschien vindt ie mand nog wel een toverformule om de besprekingen te redden". Hij doelde daarmee op Italië, dat echter ook geen redding kon brengen-. De Belg Spaak zei in een adempauze tussen twee con ferenties in „Wij staan met één voet boven de afgrond en klampen ons aan een strohalm vast". Toen het vonnis ge veld was weigerde hij elk commentaar. „Ik ben nu nog niet in stemming" zei hij triest. De Franse delegatie werd door de journalisten bestormd met vragen. Hun woordvoerder zei „Hoe komt u erbij dat Engeland knock-out is De onder handelingen zijn alleen te slapen ge legd." Waarop een Engelse journalist zei „Yes, indeed, met behulp van een boksijzer Het ziet er nog niet naar uit dat „de vijf" nu zonder Frankrijk met Engeland zullen onderhandelen. Het verdrag van Rome laat dit niet toe, maar bovendien zou het Engeland in een kwalijke positie brengen. Alle hoop was gevestigd op het bekende compromis-voorstel, om de E.E.G.-commissie een balans van de bereikte resultaten te laten opmaken en deze mandaat tot arbitrage te geven. Frankrijk heeft dit echter niet gewild. Couve de Murville vond het zelfs niet nodig zijn „njet" te motiveren. Hij ver wees naar de persconferentie van De Gaulle. Dit was de doodsteek. Fayat zei: „Nu zit er niets meer in. Het spijt ons, mijnheer Haeth. De commentaren op het Brusselse debacle zijn nog verward en onzeker, behalve die van Franse zijde. Daarin wordt gezegd „De deur blijft open voor Engeland, mits het de volledige voorwaarden van het verdrag van Rome onderschrijft". Amerikaanse functionarissen zeiden praktisch „Wij moeten de scherven bij elkaar zoeken en voorwaarts gaan President Kennedy had reeds in een per soonlijke boodschap aan de Westduitse delegatie van zijn bezorgdheid laten blijken. In West-Duitsland heeft de liberale partij gedreigd dat „Brussel" weerslag kon hebben op de Frans Duitse ver dragen, die men in liberale kringen wel waardevol vindt, doch die toch geen Europese conceptie zijn waarmee men de toekomst kan ingaan. „Kroestjev zal wel lachen" zo besloot deze regerings partij haar verklaring. In Londen had men het al verwacht, „Frankrijk is de schuld, maar wij zijn niet vernederd", zei premier MacMillan. „Wij hadden vijf edelmoedige bondge noten. Bovendien zaï Engeland Europa niet de rug toekeren". In Rome vreesde rren voor een ver trouwensbreuk tussen Frankrijk en zijn vijf partners, maar nog groter is de vrees dat West-Duitsland in dit geval eieren voor zijn geld zal kiezen door aan Franse zijde te gaan staan. De Belgische regering vergelijkt het Brusselse debacle met dat van 1954, toen de Europese Defensiegemeenschap ter ziele ging. Het Nederlandse kabinet za-l vandaag in speciale zitting het rapport van mr. Luns aanhoren tu wellicht zijn nieuwe koers uitstippelen. Morgen zal minister Luns een regeringsverklaring in de Tweede Kamer afleggen. De landen van de Europese Vrijhan dels Associatie zullen, alvorens over aansluiting bij de E.E.G. te onderhande len, de nieuwe toestand onder ogen zien. Als gevolg van de mislukte onder handelingen in Brussel zijn de kansen dat de algemene verkiezingen in Enge land worden vervroegd, gestegen. Mac Millan zou naar verluidt, de mogelijk heid bestudren om parlementaire ver kiezingen te houden voor de grondwet telijk vastgestelde termijn van het volgend jaar. De geruchten over een politiek huza renstuk van De Gaulle en Kroestjev, waarvan wij gisteren gewaagden, zijn de wereld nog niet uit. Er wordt grote betekenis gehecht aan een spoedvisite van de Russische ambassadeur in Parijs, aan het Elysée. De ambassadeur zei na afloop „Wij hebben de inter nationale politiek en de jongste ontwik kelingen besproken", hetgeen evengoed alles als in het geheel niets kan be tekenen. (Eigen bericht) Op woensdag 27 februari zal de Sprangenaar M. v. d. Sch. opnieuw te recht staan voor het Bossche Gerechts hof, verdacht van de dubbelmoord op de gebroers van Zeist aan het Oosteinde in Sprang. Het vorig jaar werd de be handeling voor het gerechtshof aange houden voor het uitbrengen van een psychiatrisch onderzoek over verdachte. De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft dinsdag het verzoek van de „Stichting Sporttotalisator" om vergunning voor een voetbaltoto met ge fingeerde uitslagen van de hand gewe zen, aldus is dinsdag van de zijde van het Ministerie van Justitie vernomen. Het verzoek werd verleden week ge daan. De minister wilde niet afwijken van het systeem van de wet. Het besluit is genomen in overeenstemming met de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten. Een zonnige foto zwn prinses Beatrix, die morgen haar vijfen twintigste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) OP 6 FEBRUARI wil men van Cape Canaveral een nieuwe communicatie satelliet lanceren. Deze zal de naam „Syncom" krijgen. Het verschil met „Telstar" ligt hierin, dat Syncom ten opzichte van de aarde schijnbaar stil staat. (Van onze parlementaire redactie) Minister Visser (Defensie) heeft giste ren bij de Behandeling van zijn be groting in de Tweede Kamer voor het eerst onder voorzitterschap van mr. Van Thiel, bevestigd, dal het defensiebudget in de periode 1964 t.m. 1966 opnieuw verhoogd zal moeten worden, als onver- mijdelijk gevolg van de voortdurende aanpassing van de bewapening aan de S - Borodino technische ontwikkeling. Ir. Visser weigerde echter enige aan duiding te geven van de kostenstijging, die hij noodzakelijk acht. „Hierover moet het volgend kabinet beslissen", zei hij. De minister ontkende, dat Eet nieuwe kabinet, zoals de P. v. d. A.-fractie ge suggereerd had, door zijn plannen op langere termijn wat de hoogte van het defensiebudget betreft voor een vol dongen feit geplaatst zou worden. Ten aanzien- van de steeds maar stijgende defensie-uitgaven liet minister Visser overigens nog een ernstige waar schuwing horen. „Als er geen betere samenwerking komt in de N.A.T.O., wordt de Westerse verdediging op de duur onmogelijk", zei hij. De bewindsman doelde in dit 'ver band op het streven van Frankrijk om een eigen atoommacht op te bouwen. Het geld, dat daaraan wordt weggegooid kan veel doelmatiger worden besteed, b.v. aan de conventionele bewapening. „Men wil nu naar een N.A.T.O.-atoom - macht. Dat is een politieke noodzaak", zuchtte de bewindsman, maar hoe zullen de financiële gevolgen er van zijn Kop van jut Dit kleurige gezelschap is een delegatie uit Swaziland. De Swazi- landers zien er uiteraard niets bij zonders aan, maar in Londen, waar deze delegatie zich in de hierbij afgebeelde kledij vertoonde, moest men er toch wel even aan wennen. De heren vertoonden zich in het ministerie van Kolo niën, waar men een sympa thieke geste de verwarming op volle kracht liet branden. In elk geval lieten de Swazilanders blij ken dat zij niet gekomen waren om concessies te doen, noch aan het klimaat, noch aan de Britten Minister Visser, die door zijn liberale partijgenoten drie jaar lang als kop van Jut is gebruikt om het onbehagen van Telegraaflezers af te reageren, beet bij dit debat flink van zich af. Een moei lijke taak, het ministerschap van Defensie 1 „Het is als een elfsteden tocht", zei de minister, „maar voor mij was het een mooie tocht, het is me meegevallen", zei hij met een stalen ge zicht. En de Telegraafhetze dan En de anti-Vissercampagrie van mr. Van Riel? Och, zei de minister, „Er is wat woest kabaal geweest van een enkel pers orgaan, maar onder verantwoordelijke mensen heeft dat rumoer geen echo gevonden. In deze Kamer in ieder geval I niet". Toen over het personeelsbeleid werd gesproken kreeg ïr. Visser echter al vast een voorproefje van hetgeen hem van 'zijn liberale partijgenoten te wachten staat als de Kamer in maart de zaak- Wan der Putten behandelt. Luit.-generaal f (b.d.) Couzy (V.V.D.) zei, hoewel hij j zijn eindoordeel terzake nog wilde op- schorten „De minister is in deze zaak ïniet opgetreden op een wijze welke op j grond van de hoogheid van zijn ambt mocht worden verwacht". Minister Visser zal generaal Couzy vandaag wel /an repliek dienen. De Kamer is benieuwd. Eerder, bij de be handeling van militair-technische zaken, wekte de minister de indruk, dat hij het kennelijk onvermijdelijk conflict met zijn partijgenoten zoekt. Luit.-generaal Couzy kreeg verscheidene vegen uit de pan. Luit.-generaal (b.d.) Calmeijer deed daar van harte aan mee. „U spreekt met een kazerne-jargon", zei hij met een vies gezicht tot luit.-generaal ,Het lijkt wel de slag bij de juichte de communist Bak ker. Hij zag in deze generaalstwist een afspiegeling van de „broedertwist" in u Y-V\D- "Dat is allemaal politieke humbug", meende echter de socialist Blom. Geen dankjewel In de K.V.P.-hoek kreeg de katho lieke staatssecretaris van Marine, kapi tein ter zee De Jong het aan de stok met zijn voorganger, de oud-staats secretaris, vice-admiraal (b.d.) Moor man (K.V.P.). De heer De Jong verweet de heer Moorman, dat deze in tegenstelling tot de woordvoerders van andere fracties geen enkel woord van lof had gespro ken over het marinebeleid. „Het is niet gebruikelijk om dank te vragen", ant woordde de heer Moorman bits. „Ik hengel niet naar een bedankje", zei echter de heer De Jong, maar het komt me voor, dat de grootste regeringspartij bij de laatste begrotingsbehandeling van Defensie onder dit kabinet althans iets vriendelijks zou kunnen zeggen over de moeite, die wij ons getroost hebben". Staatssecretaris De Jong had gelijk. De heer Moorman is echter teleurge steld in hem omdat de heer De Jong! in marine-zaken blijkbaar niet ziin me- ning als richtsnoer aanhoudt. Dat bleek' ook weer bij een discussie over een vermindering van de vredessterkte van het korps mariniers van 4000 tot 3000 man. Staatssecretaris De Jong verklaar de, dat die beperking volstrekt verant woord is. „Wat overblijft is zo paraat, dat er in 24 uur 1000 mariniers voor vertrek gereed zijn". De heer Moorman geloofde er niets van. Hij schermde met een motie. Uiteindelijk durfde hij die toch niet indienen. „Kunt u die 1000 man garanderen", vroeg hij „Dat kan ik", zei staatssecretaris De Jong rustig, „Wat dit keurkorps belooft, doet het". Van verscheidene kanten is in de Kamer opheldering gevraagd over berichten als zou de chef van de generale staf officie ren van de Kon. Landmacht hebben „geadviseerd" voor de beslechting van geschillen geefi gebruik meer te maken van het ambtenarengerecht, omdat dit in strijd zou zijn met de erecode van de officier. Minister Visser heeft in de loop van het debat in eerste instantie afwijzend gereageerd op een verzoek van K.V.P.- zijde om de vrijstelling voor broeder- dienst te doen beginnen bij de derde in plaats van de vierde broer. „De huidige kostwinnersvergoeding voldoet ook niet", constateerde de Lim burgse afgevaardigde Jan Maenen (K.V.P.). De K.V.P. denkt aan de ver vanging van de huidige vergoedings regeling door een, gebaseerd op de in komstenderving in het betrokken gezin. Het voortbestaan van „Maatschappelijk Werk" (Van onze parlementaire redactie) „De aanstonds te nemen beslissing over het al dan niet voortbestaan van het ministerie van Maatschappelijk Werk zal een politieke beslissing zijn. Maar deze beslissing zaï op zakelijke gronden genomen kunnen worden. Het voortbestaan van mijn ministerie zal mijns inziens afhangen van de sociaal- ethische waarden die de verschillende politieke groeperingen aan het maat schappelijk werk toekennen". Dit verklaarde minister Klompé (maatschappelijk werk) gisteren bij de behandeling van haar begroting in de Eerste Kamer. Zij constateerde dat er in de 10 jaar dat het departement bestaat zeker het nodige is gepresteerd en dat het maatschappelijk werk gezicht" heeft gekregen. Van K.V.P.- en C.H.U.- zijde was eerder gesteld, dat het be staansrecht van het departement zeker bewezen is. Tot een dergelijke positieve verklaring' kwamen mejuffrouw Tjeenk Willink (P. v. d. A.) en de heer Van Vliet (V.V.D.) niét, al uitten ook zij op vele punten waardering voor de resul taten van het beleid van minister Klompé. De minister deelde desgevraagd mede, dat voor 1964 en 1965 nog jaarlijks 5 miljoen op de begroting zal worden op genomen voor de uitvoering van inves teringsobjecten in de probleemgebieden. De bijzondere subsidiëring voor de pro bleemgebieden zal daarnaast normaal voortgang blijven vinden. De heer Van Vliet vroeg de bewinds vrouwe om te Komen tot een centrale registratie van woonwagenbewoners. Minister Klompé zei deze taak evenwel liever aan de gemeenten te willen over laten. (Van onze parlementaire redactie Volgens staatssecretaris Calmeijer (leger en luchtmacht) probeert een Amerikaanse vliegtuigfabriek de defensie-leiding door poli tieke druk te bewegen een be paald. soort helikovters aan te ko pen. die ..Defensie" ongeschikt acht voor het doel waarvoor zij nodig zijn. De heer Calmeijer deed een beroep op de Kamer en de „bona fide pers om niet aan deze pressie pogingen mee te werken. „Ieder kan er van overtuigd zijn," be toogde hij, „dat de regering zich bij het militaire aankoopbeleid alleen door het landsbelang laat leiden." Rond de Starfighterzijn ook vreemde campagnes gevoerd. Staatssecretaris Calmeijer sprak zelfs van levensgevaarlijke acties". Volledig ten onrechte." betoogde minister Visser (Defensie). De be voegde autoriteiten zijn unaniem van oordeel, dat deze nieuwe straaljager op het ogenblik het beste vliegtuig is.

de Stem | 1963 | | pagina 1