JES lis Vandaag beslissende ronde in Brussel Luns en gesprek Spaak met leg Desnoods e stoel V.S. staken de reeks A-bom-proeven on BERGENS WATER NAAR PERNIS Vier kilometer pijp en het leed was geleden NDA RAAIERS NKNECHT IMEESTER Vorst trekt iets terug Acht nieuwe instituten van r.-k. universiteit geopend Twintigduizend liter water per uur.... Slachtoffers-detector Britse reserve in staat van paraatheid Goede raad De Lavaredo bedwongen V.S. vermanen Adenauer Hulptroepen Alternatief Duizendvoudig „Ja" voor sjah tuigbouw N.V. ISDRECHT If-CÜEF EKHOUDING ;eu zebu reo u rd recht DAGBLAD VOOR ZEELAND Naar Broenei? (via noordwand) Lichte dooi Nog stakingen V.S.? in Hervatting elk moment mogelijk Polaris Waarschuwingen Veel problemen door expansie Sovjet-duikboot (met kernaandrijving) onder Pool door 12 ling van onze afdeling enige it verrichten van lichte s. (Geen lopende band- i 3 weken duurt (gedu- en goed loon verdiend). Site en luchtige afdeling Woensdrecht, Breda - ensdrecht en St. Philips- vindt rechtstreeks met l en 20 uur bij: I Bergen op Zoom, Tel. Jlministratief bedrijf |t ontvingen wij op- op te roepen voor 25 jaar) wordt belast met ling van de hoofd- |medewerkers(sters). hij betrokken bij opzet. De uit- ver voorbereide re- leheel voor zijn re- pet hier een inven tie de administratie houdt borkeur middelbare I.A.-diploma en en- Irvaring op dit ni- Jsecundaire arbeids- aantrekkelijk. De pyaal pensioenfonds tn brieven (joto bij- llop aangeven SHT), leden en sollicitatie- \meld staan, worden vertrouwelijk be- eindhoven ?en flink enigszins ad- gd persoon, 30 a 40 jaar te worden opgeleid afd. Personeels- Imen zich ook per- 103e JAARGANG No. 24192 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus; Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 MAANDAG 28 JANUARI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl t 0,20 incasso: t 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oolage f 0.42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) BRITSE REGERING BEREID IN „HET HARNAS TE STERYEN" Tweeduizend Britse soldaten van Engelands strategische reserve zijn voor gedurende 72 uur in staat van paraatheid gebracht, zodat zij elk ogenblik tot actie kunnen over gaan. Ook zijn alle verloven ingetrokken. Het is niet bekend waar de troepen eventueel naar toe kunnen worden ge zonden. Het Britse blad ..Sunday Telegraph" opperde de mogelijkheid dat de militai ren plotseling naar het Verre Oosten zouden kunnen worden getransporteerd. Volgens sommige geruchten echter, zodtn zich in het Britse protectoraat zouden zich in het Britse protectoraat Broenie, op Noordwest-Borneo, opnieuw 5? de kool en de geit te sparen. Het E.E.G.-overleg omtrent de toelating (of afwijzing) van Enge- ^IndYefzle/atntrëkkSSjk is^Hei land als deelnemer aan de Euromarkt gaat vandaag in Brussel aan is praktisch onmogelijk om in dit geval zijn beslissende ronde beginnen. Gisteravond zijn de hoofdpersonen reeds aan het vergaderen gegaan, maar hetgeen zij besproken hebben was uiteraard geheim. Uit bondige mededelingen kan worden afgeleid dat de stukken in dit politieke schaakspel nog precies eender staan als op de dag dat het overleg werd opgeschort. De enige nieuwe ontwikkeling is feitelijk het schouder-aan-schou- der staan van België en Nederland (bij monde van de ministers van Buitenlandse Zaken, Spaak en Luns) in de mening dat de Euromarkt- landen het gesprek over Engelands toelating moeten voortzetten, ook als Frankrijk het laat afweten. De drie Westduitse alpinisten die voor de eerste maal in de geschiedenis een poging ondernamen om de noordelijke wand van de 3000 meter hoge westelijke top van de Lavaredo in de Dolomieten te bedwingen, hebben zaterdagmiddag de top bereikt. De leider van de expeditie die het eerst boven kwam werd begroet door Italiaanse berggidsen, die de meer toegankelijke zuidelijke route hadden beklommen. Bij de aankomst op de top ontplooide de expeditieleider een Duitse vlag. Vergezeld door de Italiaanse gidsen vingen de alpinisten na korte tijd de af daling aan over de zuidelijke wand, op weg naar hun 600 meter lager gelegen basiskamp. Daar brachten zij de nacht door. De Britse onderhandelaar, minister Heath, heeft gisterenavond bij zijn aan komst in Brussel laten weten, dat En geland zich pas van het strijdtoneel zal terugtrekken als er absoluut geen hoop op toenadering meer is. Het was als een belofte, dat de regering-MacMillan, die haar lot aan dat van de besprekingen heeft verbonden, desnoods in het harnas zou sterven. De Belgische minister Spaak liet gis teren blijken dat het idee van zijn ambt genoot Luns, om de politiek van „de lege stoel" te gaan volgen als er geen aanvaardbaar compromis over de voort zetting van het overleg wordt gevon den, hem wel aanstaat. „Een besluit als dat wat Frankrijk ons wil opdringen", zei Spaak, „moet toch eenstemmig wor den genomen om geldig te zijn?" Over de Franse houding maken poli tieke waarnemers zich weinig illusies. De Franse afgezant, Couve de Murville, zou vandaag pas in Brussel arriveren, hoewel hij heel goed wist dat gisteren een intensief bilateraal overleg gaande was. vergaderzaal gehouden) in te schakelen. De commissie zou een balans van het tot dusver bereikte moeten opmaken en op lossingen moeten aangeven voor de punten die nog openstaan. Engeland voelt er echter niets voor, dat deze „ba lans" een werkdocument zou worden, dat over kortere of langere tijd de basis van een hernieuwd overleg kan vormen. De Britten willen haring of kuit. Zelfs het Britse socialistische vakverbond „TUC" heeft zich hiervoor uitgesproken, hetgeen te opmerkelijker is, omdat het „TUC" daarmee pardoes inging tegen het standpunt van de Labourpartij. Behalve de Beneluxlanden wil ook Italië dat er zaken met Engeland worden gedaan. De Duitse regering heeft for meel het standpunt van de grootste po litieke partijen in West-Duitsland: voort zetting van het overleg, overgenomen. De invloed welke de V.S. op de be sprekingen in Brussel uitoefenen is evi dent. De Britse onderhandelingspositie is in niet geringe mate verzwakt door de Amerikaanse verzekering dat de V.S. de besprekingen met de E.E.G. over we derzijdse tariefverlagingen ook zullen voortzetten, als Engeland buiten de ge meenschap blijft. „Amerika lioopt echter dat Engeland wel in de E.E.G. komt' werd eraan toegevoegd. Het K.N.M.I. deelt mede Het weer beeld in West-Europa staat onder in vloed van een bijzonder krachtig en om vangrijk gebied van hoge luchtdruk met een kerndruk van 1048 mb boven de Britse eilanden. In de loop van zondag stroomde lang zaam vochtige lucht waarin vrij veel bewolking voorkwam, via de Noordzee zuidwaarts. Deze lucht drong in de avond het noorden van het land binnen, het geen plaatselijk wat lichte regen en in het noorden ook enkele mistvelden ver oorzaakte. Het laat zich aanzien dat ook vandaag met zwakke noordelijke winden deze lucht met wolkenvelden over ons land zal trekken waarbij de temperatu ren dan juist even boven het vriespunt zullen liggen. Overigens brengt het krachtige hogedrukgebied rustig en over wegend droog weer. Eén van deze conferenties ging tussen minister Heath en de Westduitse vice- kansolier dr. Erhard. De twee staatslie den hebben de mogelijkheid besproken om de Europese commissie van de E.E. G. (tot dusverre onhoffelijk buiten de Dit is overigens zeer oprecht, want president Kennedy heeft in een zeer pit tige correspondentie met dr. Adenauer laten blijken, dat hij de beweringen van „der Alte", dat hij alles heeft gedaan om De Gaulle te bekeren, niet bijster ge loofwaardig vindt. Bovendien heeft Washington Adenauer aangeraden om een beetje voorzichtig te zijn met het aangaan van bijzondere verdragen met Frankrijk, die het NATO-bondgenoot- schap in gevaar kunnen brengen. De Gaulle, sprekend met het aplomb van Euromarkt-directeur, heeft de Deen se regering laten weten, dat Denemarken welkom is in de E.E.G., ook als Engeland er buiten blijft. De Deense premier, Krag, was niet weinig verrast toen De Gaulle hem als adept van de grote politiek tegemoet trad en verklaarde: „Er zal een dag ko men waarop zowel de Amerikanen als de Russen zich uit Europa terugtrekken en „naar huis" gaan". Er moeten dan nieuwe geografische -groeperingen van Europese landen komen, die eertijds on denkbaar waren. Vandaar het nauwe verbond tussen Frankrijk en Duitsland en vandaar morgen zonder twijfel het verbond van Europa en Engeland. Frankrijk is in beginsel niet tegen de toetreding van meer Europese landen tot de gemeenschap, maar dan moeten deze landen het verdrag van Rome dan ook naar de geest en de letter aanvaarden". Of dit invloed op de besprekingen en vooral op de te nemen besluiten zal heb ben, moet worden afgewacht. Het is in middels wel duidelijk geworden dat dr. Adenauer heeft gekozen voor de „poli tieke realiteiten" van De Gaulle en daar. mee automatisch tegen Engelands toe treding tot de E.E.G. heeft geijverd. „Der Alte" zelf heeft zijn uiterste best gedaan om de Brusselse kwestie los te maken van de Frans-Duitse akkoorden, maar dit is hem slechts ten dele gelukt Het alternatief voor het Westduitse par lement, dat het Frans-Duitse vriend schapsverdrag nog moet goedkeuren is: dit verdrag afwijzen om het verdrag van Rome te redden, maar het is geen ge heim dat dit verdrag zonder de nare consequenties van een beledigd en bui. D7E TURKSE moskee in een buitenwijk van de Cypriotische hoofdstad Nicosia is zaterdag gedeeltelijk door een bom verwoest. De spanning tussen de Griekse en Turkse bevolking op Cyprus is hier door toegenomen. ER ZIJN plannen om in Heerenveen een vrije eiermijn te vestigen. De pluim veehouders hebben dit initiatief ge nomen, in de hoop dat hiermee een eind aan de noodtoestand waarin de pluim veehouderij verkeert kan worden ge maakt. DE RAADGEVENDE parlementaire Beneluxraad voert in Brussel o.m. be sprekingen over de oprichting van een Benelux-laboratorium, dat medicijnen zal controleren. De Softenon-affaire is de directe aanleiding. Bert Haanstra heeft uit handen van de directeur-generaal voor de kunst, mr. H. J. Reinink, de 1000e kopie van zijn film „Glas" ont- vangen. De filmrol was voor deze speciale gelegenheid verpakt in een kristallen trommel. De uitreiking vond plaats in Hamdorf in Laren, waar tevens een expositie van glas uit Leerdam werd gehouden. Op de foto zien we v.l.n.r. de heer Pim Jacobs, die de muziek bij de film verzorgde, de heer Haanstra en de heer Ed van der Enden, cameraman. HET GEZELSCHAP van televisie critici heeft in Utrecht een zilveren Nipkowschijf uitgereikt aan Mies Havenconflict teil einde, maar Bouwman. Deze pnjs wordt door het ge zelschap toegek-nd voor de beste pres taties op of achter" het scherm. Weersverwachting meegedeeld door J net K.N.M.I.geldig tot vanavond: Veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Hier en daar ook mist. Z Zwakke noordelijke wind. Lichte dooi. Vandaag: zon onder 17.19 uur. Maan Z op 10.12 uur. J Morgen: zon op 8.26 uur. Maan onder Z 22.26 uur. De internationale havenarbeidersvak vereniging (ILA) heeft nu het geschil bijgelegd is, haar 75.000 leden bevolen 'iet werk te hervatten. In sommige Amerikaanse steden zou ten de stakingen echter nog voortduren, volgens onderhandelaars in het geschil. De door de stakingen opgelopen schade bedraagt 900.000.000 dollar. President Kennedy heeft opdracht ge geven de ondergrondse kernproeven in de Nevadawoestijn te staken, zolang het overleg over een kernstop met de Rus sen duurt. Met nadruk is gezegd, dat de V.S. niet ingaan op voorstellen voor een moratorium voor onbepaalde tijd. President Kennedy heeft verklaard dat de proeven op ieder gewenst ogen blik kunnen worden hervat. Wordt er bij het kernstopoverleg, waaraan door de Sovjet-Unie, Engeland en de V.S. te Washington wordt deelgenomen, geen doeltreffende overeenkomst bereikt, dan worden de ondergrondse e-xplosies her vat. Plannen voor nieuwe kernproeven in de atmosfeer zijn er voorlopig niet. Mor gen worden de onderhandelingen her vat. Volgens berichten zijn de vorderin gen niet om er over naar huis te schrij ven. Het geschilpunt blijft het aantal in specties ter plaatse, dat de Russen wil len toestaan. Amerika saat erop dat er acht a tien inspecties per jaar zullen plaatsvinden. De Russen vinden twee of drie inspecties meer dan genoeg. Om de onderhandelaars gretig te ma ken, heeft de Russische delegatie ver teld dat er direct na de ondertekening van een akkoord over het staken van kernproeven, Russische tekeningen voor een volmaakte ,.A-bom-verklikker" op tafel zullen worden gelegd. De Amerikaanse atoomstrategie onder gaat momenteel ingrijpende wijzigingen. Zoals bekend, heeft Amerika besloten om de Jupiterraketten, die het in Italië had staan, terug te nemen, doch daar voor in de plaats Polaris-onderzeeërs in de Middellandse Zee te stationeren. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat het atoomschild van de V.S. in Spanje ook veranderingen zal ondergaan. Dit jaar loopt het verdrag, dat de V.S. en Spanje inzake de vestiging van Ameri kaanse bases in Spanje hadden afge sloten, af. De Jupiter-raketten in Spanje zullen vermoedelijk gaan verdwijnen maar het is de vraag of Spanje zal dul den dat Polaris-duikboten hun plaats in nemen. Zaterdag gingen er geruchten dat de V.S. bereid zouden zijn om Polaris- duikboten aan de kleinere NATO-bond- genoten te leveren. In Washington is dit nu officieel ontkend. De Polaris-duikbo ten zijn bestemd voor de NATO als ge heel. Premier Kroestjev heeft zich over de Polaris-strategie op een niet al te ver zoenende toon uitgelaten. Hij waar schuwde Spanje, dat het geen aanvals wapens op zijn grondgebied moest dul den. omdat het anders wel eens op het lijstje van strategische doelen van de Russen kon komen te staan. Japan kreeg ook een waarschuwing, naar aanleiding van het bericht dat Amerikaanse Pola ris-duikboten een bezoek aan Japanse havens zouden brengen. Premier Ikeda van Japan heeft toegezegd, de kwestie nog eens met Washington te zullen op nemen. De Duitse arts-ingenieur dr. För- ster heeft bij Davos in Zwitserland gedemonstreerd met een door hem ontwikkeld apparaat, dat het zoe ken naar door een lawine bedol ven mensen aanzienlijk moet ver gemakkelijken. Het apparaat, hier zichtbaar op de foto, werkt ongeveer als de mijn-detectors, zoals die tijdens de oorlog werden gebruikt. De uitslag van de volksstemmingin Teheran over de door de sjah voorge stelde sociale en agrarische hervormings plannen is bekend. Er werden 521.074 stemmen ten gunste van het plan uitge bracht en slechts 834 tegen. De hervormingsplannen van de sjah behelzen verdeling van grote landgoede ren, die eigendom zijn van particulieren, onder arme boeren, meedeling door ar beiders in bedrijfswinsten, nationalisatie van particulier bosbezit, verplicht onder wijs en een nieuwe kieswet. Geestelijkheid en grootgrondbezitters hadden vrijdagavond in Teheran gede monstreerd tegen de plannen, daarbij gesteund door aanhangers van de partij voor Mossadeq, het rechtse nationale front. Perzische kranten hebben gemeld dat in de stad Tabriz 81.900 ,,ja's" en 2 „neens" zijn uitgebracht. In Sjiraz waren er 51.681 mensen die „ja" en 2 die „neen" stemden. In Qazvin, het centrum van de jongste grote aardbe vingen, bedroeg het aantal ja-stemmers 16.881 en het aantal neen-stemmers 47. Zelfs in de heilige stad Qom, die be schouwd werd als een van de belang rijkste bolwerken van de oppositie, wa ren er slechts 104 kiezers die „neen" stemden tegen 16.310 voorstemmers. In de Stadsschouwburg te Nijmegen, heeft de commissaris van de koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, achj. nieuwe instituten van de medische facult teit van de katholieke universiteit offi-. cieel geopend. Met de bouw van deze instituten is> een bedrag van 25 miljoen gulden ge moeid geweest, afgezien van de kosten voor instrumentarium en inrichting. Dr. Bloemers sprak over de betekenis van de nieuwe instituten voor de patho logische anatomie, de gezondheidsleer, kindergeneeskunde, oogheelkunde en keel-, neus- en oorheelkunde, de labo ratoriumgebouwen voor het preklinisch instituut, het gebouw voor orthopedie en hart- en vaatchirurgie, de polikliniek van de afdeling huidzieken, alsmede over het kostbare ondergrondse trans formatoren- en noodaggregatenhuis. De rector magnificus prof. dr. H. J. Lammers, merkte in zijn rede op, dat weliswaar het nieuwe gebouwencom plex mag imponeren, maar dat het slechts een deel uitmaakt van wat er nog aan bouwwerken, ook buiten de me dische faculteit, is te realiseren. Naast de uitbouw van de faculteit voor wis kunde en natuurwetenschappen, staat de bouw van het nieuwe- curatorengebouw voor de deur, alsook die van de nieuwe bibliotheek. Daarnaast staan voorzie ningen voor andere faculteiten op het programma. Al deze zorg om de nieuwbouw en uitbouw vindt zijn oorzaak in de enor me expansie van de Nijmeegse univer siteit. Dit roept vele nevenproblemen op. Een hiervan is, dat het aantal studenten in zes jaar tijds reeds is verdubbeld. Het huisvesten van deze studenten en hun verenigingen is een bijzonder grote moeilijkheid. Daarnaast veroorzaakt de uitbreiding een grote toename van het universitair personeel, van hoogleraren tot jongste bedienden. Wil de Nijmeegse universi teit in de toekomst haar taak op het (Van onze verslaggever) In de omgeving van de water- winplaats „De Mondaf" te Ber gen op Zoom is vrijdag en za terdag en in de nacht van vrij dag op zaterdag hard gewerkt aan de aanleg van een vier ki lometer lange pijpleiding naai de NATO-leiding, om per uur 20.000 liter water naar de Shell- fabrieken te Pernis te pompen. De Shell-installaties daar heb ben namelijk vanwege de lang durige vorst met een groot watergebrek te kampen, zodat momenteel op allerlei manie ren wordt geprobeerd water naar Pernis te krijgen. Eerst dacht men de oplossing ge vonden te hebben door de aanleg van een pijpleiding vanaf de papier fabriek Van Gelder te Velsen naar IJmuiden, om vandaaruit water per tankschepen naar Pernis te brengen. Toen deze maatregel echter niiet ge heel afdoende bleek te zijn, werd de Bergse „Mondaf" iu de arm ge nomen. In alle mogelijke haast werden 45 trailers met buizen naar Bergen op Zoom getransporteerd. Daar is een ploeg van ongeveer 50 man lange tijd doende geweest, de pijpen aan elkaar te „smelten" Zaterdagmid dag is deze leiding naar de NATO- leiding, die weer in Pernis uitkomt gereedgekomen. Om acht uur zater dagavond kreeg de Shell het eerste Bergse water. De Shell werkt in Pernis met hogedrukketels, die voorzien zijn van neutraiisators, die het water van allerlei ongerechtigheden moeten zuiveren. Gezien echter het hoge zoutgehalte vgn het water in de rivier de Maas, de grote „water bron" voor de Shell, kunnen de neu- 'tralisators het werk niet meer aan, zodat er een ernstig tekort aan koelwater is ontstaan. De leiding vanaf ,,De Mondaf naar de NATO-leiding is tot stand gekomen door de medewerking van 40 tot zestig werkkrachten, die zijn gerekruteerd uit de arbeiders in de Deltawerken, die momenteel toch met vorstverlet zijn. Ook de ge meente Bergen op Zoom heeft alle medewerking verleend. De leiding is bovengronds aange legd. Alleen daar, waar de leiding de verkeerswegen kruist, zijn de pijpen onder de grond verdwenen. Men stuwt het water met een dergelijke snelheid naar Pernis, dat voor bevriezing niet gevreesd be hoeft te worden, ook al zou er een nieuwe vorstaanval komen'. Boven dien geeft men het water in de „Mondaf" een temperatuur van onge veer tien graden. vereiste niveau handhaven, dan zal de toename in de personele bezetting min stens proportioneel moeten zijn aan die van de studenten en gelijke tred moe ten houden met de ontwikkeling van de wetenschap. En hier wringt de schoen, want de huisvesting van deze groep gaat steeds groter zorgen baren. Omstreeks 1970, aldus de rector magnificus, zal de universiteit in Nijmegen 6000 studenten herbergen en 5000 man personeel, het dubbele van nu. Maar vooral de medi sche- faculteit zal in de grootste moeilijk heden komen, als niet op korte termijn meer bouwvolume beschikbaar komt, zo wel in de vrije bouw als in de premie- bouw. De rector deed in dit opzicht een hartstochtelijk beroep op de provinciale en rijksinstanties om medewerking. De voorzitter van het bestuur van het St.-Radboudziekenhuis, notaris H. C. W. van Schaik, zei in zijn toespraak, dat in het confessioneel ziekenhuis als het onderhavige, de geestelijke verzorging met actieve medewerking van allen, die hierbij zijn betrokken, voor de patiënt zeker even belangrijk is als de lichame lijke. De voorzitter van de faculteit der ge neeskunde, prof. dr. A. J. H. Vendrik, schetste de betekenis van de instituten voor de medische faculteit. „Deze nieu we gebouwen", aldus prof. Vendrik, „ge ven werkelijk voor een aantal afdelin gen de bevrijding van het knellend ruim tegebrek". De faculteit is momenteel in zijn twaalfde jaar. Door de belangrijke versnelling van het bouwprogramma in de laatste jaren, kan waarschijnlijk wor den bereikt, dat de eerste bouwfase in totaal ruim 20 jaar zal duren. Hij atten deerde op de spanningen, die bij de me dische arbeid en bij het academisch on derzoek optreden als gevolg van het ruimtegebrek. Deze 20 jaar vormen een ware vuurproef voor ieder individueel en voor de collegiale samenwerking. Prof. Vendrik getuigde van zijn waar dering voor de medewerking, die van regeringszijde wordt ondervonden bij het tot oplossing brengen van vele bouwproblemen, waarmede de faculteit in deze bouwperiode te maken krijgt. Namens de gebruikers van de nieuwe instituten, werd tenslotte gesproken door prof. H. J. G. Wijers. Volgens berichten in het Russische blad „Izvestia" heeft de Sovjet-onderzee- boot .Leninsky Komsomol" twee ge slaagde reizen onder het ijs van de noordpool doorgemaakt. In het blad van de Russische strijdkrachten, „Rode Ster beschrijft de gezagvoerder van de (atoom)duikboot de reis. ..Op het noordelijkste punt van de wereld zijn wij boven water gekomen," meldt hij, ,,en de bemanning vond het heerlijk om ski- en schaatswedstrijden te organiseren. Dc lange reis onder het poolijs door heeft het moreel van de bemanning geen kwaad gedaan. Er wer den lezingen aan boord gehouden over communistische onderwerpen." De Amerikanen hebben de primeur van de poolreis per onderzeeër. Zij maakten in 1957 reeds expedities in deze streken Volgens de „Izvestia" hebben de Russen dat echter in de jaren dertig ook al gedaan...

de Stem | 1963 | | pagina 1