M INN TWEEDE KAMER VERWACHT Defensie (twee miljard) gaat nóg meer geld kosten K VP: Verminder de eerste oefentijd KOUDETOESLAG plicht gemeenten ZO zout hadden de Rotterdammers t nooit gedronken Deur achter Engeland is nog niet dichtgegooid Rampschip (10 doden binnen Driemaal prijs Uw handen lopen nu gevaar! iICE ING Gesprek over c.a.o.-metaal zit muurvast Couve de Murville in Nationale Vergadering 12 L' ent per 150 gram wgde iOZEN lam nu DACBLAD VOOR ZEELAND Moorman verdedigt zijn mariniers Vrijstelling voor broederdienst, bepleit de KVP Geen referendum over Frans-Duits verdrag IN TWEEDE KAMER: Extra-uitkering aan gemeenten is later :org Droog weer NIEUW-GUINEA Oe Thant tegen vervroegde overdracht Wat gebeurt maandag a.s. in Brussel KORT BERAAD REACTIES 1.35 103e JAARGANG No. 24190 Voor God, Koningin en Vaderland - -'"-w- kROKANTJES It per 150 gram HAZELNOOTJES I per 100 gram >RENBISCUITS per 300 gram ^eauj I 'n slechts één week I iiiiiiniiiitiitnitiiniiiiiiiiuiiiiinitiilimitl Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. 3- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, F. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 VRIJDAG 25 JANUARI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; t 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 8252 Bureau voor (Van onze Haagse redactie) De onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. in de vakraad voor de metaalin dustrie zyn volledig vastgelopen. Giste renavond deden de werkgevers in de vakraad een uiterste concessie: zij wil den een loonsverhoging van 5 cent per uur toestaan in plaats van 3 cent, maar zonder vakantieverlenging. De werkne mers accepteerden dit laatste grensbod niet: zij blyven staan op een loonsver hoging van 7 cent per uur plus een dag vakantie erbij. In deze situatie is het overleg geschorst. Maandag komt men weer bijeen. De werkgevers hebben de vakantie ter sprake willen brengen in het overleg, dat in november en december tussen re gering, Stichting van de Arbeid en S.E. R. plaatshad. De werknemers hadden daar toen geen behoefte aan; nu blijkt de vakantie het grote struikelblok. Met de vijf cent, die de werkgevers thans bieden, is de grens van 2,7 procent loonstijging bereikt, die door hot be drijfsleven zelf als uiterste grens voor 1963 is overeengekomen, aldus de direc teur van de werkgeversorganisatie F.M. E. (federatie metaal- en elektrotechni sche industrie). Een dag vakantie erbij zou nog eens omgerekend een loon stijging betekenen van 0,7 procent. Er is van werknemerszijde niet met staking gedreigd, dit woord is zelfs niet gevallen. De vakbonden blijven ook iede re niet door hen geleide actie afwijzen. De grote werknemers-metaalbond, de A.N.M.B., zal zich vandaag over de hui dige situatie beraden. Voorlopig verkeren 260.000 werkne mers in de metaal nog in een contract- loze periode. (Van onze parlementaire redactie) 3e Tweede Kamer verwacht, zo bleek gisteren bij de jegrotingsbehandeling van Defensie, dat het defensie budget (nu al royaal boven twee miljard) in de komende tijd nog aanzienlijk verder verhoogd zal moeten worden. ,Vlen fluistert reeds over een stijging van rond vierhon derd miljoen, zei kolonel Wierda (P.v.d.A.). De socialistische afgevaardigde voorzag, dat over die verhoging bij de komende kabinetsformatie weinig meer te onderhandelen zal zijn. „We zitten vast aan allerlei verplichtingen" verweet kolonel Wierda minister Visser, „omdat u, om maar onder het defensieplafond te blij ven, te veel op afbetaling hebt gekocht". (Van onze parlementaire redactie) Defensie heeft het marinebloed van vice-admiraal (b.d.) Moorman (K.V.P.) aan het koken gebracht door de vredessterkte van het roem ruchte korps mariniers van 4000 man terug te brengen tot 3000 man. Tot deze inkrimping is overgegaan in verband met het verlies van Nieuw- Guinea. „En de West dan", riep de heer Moorman, „zonder mariniers krijgt iedere vrijbuiter in het Cara- ibische gebied een vrijbrief". De vice- admiraal was van oordeel dat het korps mariniers, alleen reeds van wege hetgeen het op Nieuw-Guinea heeft gepresteerd, beter had ver diend. „Dat wij ons hier zo heerlijk over het Nieuw-Guineaconflict aan de ha ren konden trekken, was alleen mo gelijk", gromde de heer Moorman, „omdat onze mariniers tot de Indo nesiërs zeiden: „Hoor 'ns jongens, wat het worden zal weten we niet, maar zolang onze bazen nog aan het pra ten zijn komen jullie hier niet bin nen". Niemand is er deze keer in ge- 1 slaagd tot een feilloze oplossing te komen van de wekelijkse puz zel. Toch is de pot eruit. Drie inzenders namelijk maakten maar één fout. En zoals men weet kan ook dit voldoende zijn om de hele pot van „Wat zegt u" of een deel daarvan in de wacht te slepen. Voor bijzonderheden zie de puz zelkolommen. DE BELGISCHE minister van arbeid. Servais, heelt gisteren bij het parlement een wetsontwerp ingediend, waarbij of ficieel de wekelijkse arbeidsduur wordt teruggebracht van 48 tot 45 uur. IN PERZIE blijft het onrustig. Gisteren hebben tweeduizend boeren fel gepro testeerd tegen de protestactie van del studenten, die zich tegen de aangekon-| digde landverdeling gekant hadden. De boeren, die daar piteraard vierkant vóór zijn, bestormden de universiteit van Te heran. Ook elders in het land is het on rustig DE BAARNSE moordzaak zal wellicht in maart voorkomen. Daar streeft men naar. Een definitieve datum is nog niet vastgesteld. KORTSLUITING in een 50.000-voltska- bel heeft een groot deel van Amster dam-Noord drie uur lang in het donker gezet. DE LABOURFRACTIE in het Britse lagerhuis zal een motie indienen die een antwoord moet zijn op de overeenkomst van premier MacMillan met president Kennedy, waarbij Engeland de Ameri kaanse Polarisraket krijgt in plaats van de fhans afgeschreven Skybolt. Labour kan „geen vertrouwen hebben in een regering wier defensiepolitiek in elkaar is gestort". Vice-admiraal Moorman (K.V.P,) bleek niet al te verontrust over het vooruitzicht van nog hogere defensie uitgaven. Hij wees erop dat Nederland qua defensie-inspanning onder de vijf tien NAVCi :?n op de negende plaats staat. Wel|erb hij met grote nadruk, dat een vc .de «ring van financiële offers gepaard din t© gaan met een verlich ting in de persoonlijke sfeer. In dit ver band drong hij er bij de regering op aan de eerste oefentijd weer zo spoedig mo gelijk tot achttien maanden terug te brengen en vrijstelling voor broeder- dienst te verlenen vanaf de derde e.v. in plaats vanaf de vierde broer. Die ver ruiming is mogelijk omdat de lichtin gen straks (de naoorlogse geboortegolf) rond 120.000 man zullen bedragen in plaats van ongeveer 80.000 nu. Minister Visse-r kreeg verscheide ne onvriendelijke opmerkingen te slikken van kolonel Wierda. „U hebt u alleen overeind kunnen houden door de steun van twee bekwame staatssecretarissen en de dekking van twee liberale ministers", zei deze tot ir. Visser. De rest der Ka mer hield het kruit nog droog. Het moeilijke uur van minister Visser komt pas als hij straks in maart verantwoording moet afleggen voor zijn beleid in de zaak-Van der Putten. Bij dit defensiedebat werd ook uitvoe rig gediscussieerd over het netelige pro bleem van de NAVO-atoommacht. De socialisten en liberalen voelden er wel' nig voor. De heer Moorman (K.V.P.) ge waagde echter van een onvermijdelijke ontwikkeling. Het is een keihard poli tiek gegeven, betoogde hij, dat West- Europa niet langer een Amerikaanse atoommonopolie aanvaardt. De sleutel voor de oplossing van het probleem zag de K.V.P.-woordvoerder in een waar lijk Verenigd Europa. De starre houding van president De Gaulle terzake werd door hem en andere sprekers scherp ge hekeld. De oud-luchtmachtofficier kolonel Visch (K.V.P.) constateerde met voldoe ning „al had ik toch liever de „Mirage" gehad" dat er de laatste tijd met meer waardering wordt gesproken over de Starfighter, de nieuwe straaljager die straks de Hunters e.d. gaat vervangen. De keuze blijkt uiteindelijk toch nog niet zo gek te zijn geweest, zei kolonel Visch. (Gelukkig maar één Starfighter kost ruim zes miljoen). De oud-vlieger sprak nu reeds van „een raspaard on der de straaljagers". Hij adviseerde de pers de Starfighter nu maar verder met rust te laten. Een voortgezette publici teitscampagne zou het moreel van de jachtvliegers kunnen ondermijnen. De katholieke onderminister van ma rine De Jong kreeg vele complimentjes voor zijn beleid. Alleen over de krui sers werd weer verschillend gedacht. Wilden de socialisten ze op de „tweede- handsmarkt" brengen, kolonel Visch (K. V.P.) betreurde het dat maar één van de twee kruisers van rakotbewapening wordt voorzien. Luit.-generaal Couzy (V.V.D.) maar hij is dan ook geen artillerist was slecht te spreken over de hergeboorte van de gele rijders. „Deze traditie heeft zichzelf overleefd", oordeelde hij, „ze hoort in een museum thuis". De eerste ronde van het defensiedebat werd besloten door de staatkundig ge reformeerde ir. Van Dis. Deze werd tij dens zijn rede onwel. Halverwege brak hij af met de mededeling dat hij zich niet goed voelde. Behulpzame mede leden leidden hem naar een rustiger plekje. Een „ramp-scheepje" is gisteren de ha ven van Hoek van Holland binnenge loodst. Het is een bijna 500 bruto ton metend Zweeds coastertje, dat vergaan is in een vliegende storm. De bergings vaartuigen hadden de vlag „half-stok", want in het scheepje, dat amper met de kiel boven het water uitstak, bevinden zich naar alle waarschijnlijkheid de lij ken van tien van de elf opvarenden. Wanneer het coastertje gelicht zal wor den is nog niet bekend. Wel is men be gonnen met de voorbereidende werk zaamheden. Op de foto ziet men het schip, om ringd door de „Gele Zee" en de ber gingsvaartuigen „Bruinvisch" en „Walrus". De Franse minister van voorlichting, Peyrefitte, heeft gisteren meegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt over het tussen Frankrijk en West-Duitsland gesloten verrdag tot samenwerking een volksstemming te houden. De normale parlementaire weg zal worden gevolgd waarbij ratificatie niet nodig is. (Van onze parlementaire redactie) ,,De regering is bezorgd voor de ge volgen van de langdurige koude voor tal van behoeftigen in de samenleving. Zij is er echter van overtuigd, dat de gemeenten zich in het algemeen zeer wel houden aan hun wettelijk vastgeleg de plicht om in noodgevallen financiële bijstand te verlenen." Met deze woorden wees staatssecreta ris Roolvink (soc. zaken) gisteren in de Tweede Kamer een verzoek van de socialist Scheps om hogere uitkeringen voor behoeftigen terug naar de gemeen ten ,,Op de gemeenten rust primair de plicht iedere behoeftige te helpen", zei de heer Roolving. „Mocht ergens een gemeente die plicht niet verstaan, dan is het de taak van de gemeenteraad hier een correctie aan te brengen". De gemeenten krijgen tochtig procent van deze uitkeringen uit de rijkskas vergoed. ,,Kan die overblijvende twintig procent, die de gemeenten zelf moeten opbrengen, niet een te zware last gaan vormen werd gesteld. ,,Die vraag kan pas beoordeeld worden als we wat meer weten van de totale last", ant woordde minister Toxopeus (binn. zaken). ,,Of en hoe de gemeenten iets extra's zouden moeten ontvangen kan beter achteraf worden beoordeeld", vond de bewindsman. Staatssecretaris Roolving weigerde in te gaan op vragen betreffende een koudetoeslag op niet-gemeentelijke uit keringen. Daarover wordt vandaag over leg gepleegd in de Stichting van de Arbeid. Als sociale zaken nu maatrege len zou nemen, zou dat overleg ge frustreerd worden, vreesde de staats secretaris. De Kamer wenste ook nog te weten of iemand, die onder normale omstandigheden geen beroep op gemeen telijke bijstand zou behoeven te doen nu, bij een aanvraag om hulp, geheel „door gelicht" wordt. „Dat is niet nodig", verzekerde echter minister Marga Klompé (maatschappelijk werk). „In een dergelijk geval behoeft alleen aan getoond te worden, dat het inkomen te laag is om de extra-onkosten van deze ijstijd te kunnen opbrengen". Weerver wachting meegedeeld door iw K geldig tot vanavond: og weer met wolkenvelden, maa- ?.?S«^0p..,arin8:Pn Zwakke tot matig m uitI1w®ste,Uke richtingen. In d i vorst tot temperatuu om het vriespunt. nnnftd?iag: Z°n °nder 1714 uur- Maan op 8.31 uur. Morgen: zon op 8.30 uur. Maan onder 10.Z6 uur. Een woordvoerder van de V.N. heeft laten doorschemeren, dat secretaris-ge neraal Oe Thant vasthoudt aan een nauwgezette naleving van de overeen komst die tussen Nederland en Indone sië is gesloten over Westelijk Nieuw- Guinea dit ondanks de Indonesische verzoeken tot vervroeging van de over dracht. De verklaring van de V.N. over de toestand, die woensdag al verwacht werd. is echter uitgebleven. Van de zijde van de V.N. is meegedeeld dat men er nog steeds aan werkt. Het standpunt van Oe Thant. zoals hij dit heeft ontvouwd in zijn rede voor de assemblée van de V.N, op 30 november, is nog steeds niet gewijzigd, aldus de woordvoerder. Van betrouwbare zijde is vernomen, dat Soedjarwo in gesprekken met Ne derlandse functionarissen gepoogd heeft de toestemming van de Nederlandse re gering te verkrijgen voor een vervroeg de overdracht van het gezag. Nederland had zich echter hiertegen verzet. De Rotterdammers, de Schiedammers, de Vlaardingers, de Delftenaren en alle anderen in de agglomeratie van de Maasstad, die het twijfelachtige genoegen smaken door het Rotterdamse wa terleidingbedrijf bediend te worden, hebben gisteren unaniem de verzuchting geslaakt: zó zout hebben we het nog nooit gedronken' Al kon in de loop van de dag offi cieel wel een geringe verbetering worden vastgesteld, het zoutgehalte van het leidingwater was toch nog zo hoog dat het in normale omstandig heden al welhaast ondrinkbare vocht nu de meeste mensen, hoewel ze toch getraind zijn in het innemen van chloor, spontaan tot walgen bracht. Militaire tankwagens zijn gisteren morgen al vroeg begonnen met wa- -erhalen. Ze reden naar Den Haag, waar men het voorrecht smaak heer lijk duinwater uit de kraan te kun nen tappen, en bij hun aankomst in Rotterdam werden ze aan de zieken huizen en elders met gejubel ont haald. De gehele dag hebben de wa- gens „gependeld" en zodoende heb ben talrijke Rotterdammers, die een bewijs van een arts hadden gekregen enkele litertjes zuiver water kunnen frïen' Alleen voor dieetpatiënten, hartlijders, baby's en andere urgen te gevallen kon men zo'n attest krii- gen. J Op de centrale distributieplaatsen stonden gisteren al vroeg lange rijen wachtenden, de melkflessen in de ene hand, het doktersreceptje in de andere. Het kostbare vocht is zelfs al onderwerp van een vrij levendige handel geworden. Mensen die ergens zuiver water vandaan gehaald heb ben, boden dat gisteren per fles te koop aan Sympathieker was het gebaar van een Rotterdamse brouwerij, die uit de eigen welputten zuiver water ter beschikking stelde. Zonder dokters receptje, dus voor iedereen. Er ston den, dat is begrijpelijk, lange rijen. Andere Maasstedelingen hadden er een reisje naar Den Haag voor over. Teruggekomen met zuiver Haags duinwater konden ze hun vrouwen tegenover buren en vriendinnen triomfen laten beleven: koffie of thee van écht water! Melkhandelaren en leveranciers van bier en andere dranken maken uitnemende zaken. In Delft, dat een contract voor le vering van leidingwater met Rotter dam heeft, is door de watersituatie van deze dagen de ontstemming extra hevig opgelaaid. Men is er toch al niet zo best te spreken over het naar chloor smakende goedje dat uit de Maasstad naar Delft gepompt wordt, en nu vinden de Delftenaren het welletjes. Er is een grootscheep- se protestactie op komst. Couve de Murville, die gisteren het woord voerde in de Nationale Vergadering, heeft tot de leden daarvan gezegd, te geloven, dat de mogelijkheid bestond overeenstem ming te bereiken over Engelands toetreding tot de E.E.G. Maar dan moest de atmosfeer tussen Brittan nië en de aangesloten landen eerst gezuiverd worden. Vier punten, aldus de minister, staan een overeenstemming nog in de weg. Deze zijn: if Frankrijk weigert alle tariefmuren te slopen voor de andere leden van de Europese vrijhandelszone, zelfs als die zich niet bij de E.E.G. aansluiten. if Er is nog geen overeenstemming be reikt over de Engelse eis, dat nulta rieven worden vastgesteld op bepaal de goederen, zoals krantepapier, lood, zink en aluminium. Frankrijk acht de handhaving van de subsidies op Britse landbouwproduk- ten na 1969 onaanvaardbaar. if Engeland staat op een speciale behan deling van landbouwexport uit Australië, Nieuw-Zeeland en Canada. Na deze opsomming zeide Couve de Murville, dat de deur achter Engeland nog niet was dichtgegooid. Maar dan moest het wel zijn standpunt verande ren. Het kabinet heeft ondertussen zijn goed keuring gehecht aan het Franse stand punt. De minister van voorlichting Peyre fitte heeft te verstaan gegeven, dat Frankrijk het zeer zou toejuichen als Engeland het verdrag van Rome onder tekent. „Generaal De Gaulle en dr. Ade nauer", aldus verklaarde hy verder, „zyn het erover eens geworden hoe Frankrijk en West-Duitsland in Brussel samen verder zullen handelen. Over dit) onderwerp bestaat bij beiden niet het minste meningsverschil". Peyrefitte deelde voorts mee, dat zijn collega Couve de Murville maandag in Brussel aanwezig zal zijn. Hij wilde ech ter niet zeggen of deze een vergadering van de zes of een vergadering, waarbij ook minister Heath aanwezig zal zijn, zal bijwonen. Uit deze verklaringen menen waarnemers te moeten opmaken, dat De Gaulle en Adenauer het eens geworden zijn over een regeling, waardoor een breuk tussen de E.E.G. en Engeland zou kunnen worden vermeden. Deze waar nemers achten het ook duidelijk, dat alle overleg in Brussel nutteloos blijft, tenzij Engeland de politieke doelstellingen on derschrijft, die De Gaulle heeft gedefi7 nieerd als „de opbouw van een Verenigd Europa, in evenwicht met de Verenigde Staten". „Wij moeten niets hebben van een soort atlanticisme, dat niet Europees is", aldus heeft Peyrefitte het gisteren uitgedrukt. De E.E.G.-ministerraad is donderdag korte tijd bijeen geweest. De nieuwe conventie voor de associatie met de acht tien Afrikaanse landen is echter, zoals eerder de bedoeling was, niet goedge keurd. De teksten zijn al langer dan een maand geleden geparafeerd. Er zijn ech ter nog enkele kwesties te regelen. Er werden voorts nog enkele punten sum mier besproken. Het was de kortste bij eenkomst, die men tot nu toe gehouden heeft. Ondertussen blijven de reacties op ck Franse torpedering van de E.E.G.-onde' handelingen aanhouden. De Fran Europeaan Monnet is tydens een sta? siebanket in New York te zijner ere r het ware uitgespeeld tegenover De Gar le. Monnet was tevoren vereerd met Amerikaanse free-house-onderscheidi: en zijn feest werd een ware demonstraf tegen de politiek van De Gaulle. Mon net-zelf zei ronduit: „Het is essentieel dat Engeland zich by de E.E.G. aansluit onder dezelfde voorwaarden als de hui dige leden". De Franse premier heeft tegelijkertijd in Parijs de Amerikanen beschuldigd! van protectionisme in de handel. I De Britse ambassadeur in Amerika heeft zich diezelfde dag laten horen te gen de vorming van een derde macht van landen, die zich van hun Noordat - lantische partners afzonderen en een se paratistische politiek willen voeren in de strijd tussen communisme en vrije we reld. Spaak, in de Belgische senaat, waar schuwde gisteren, dat aan de geest van Europa reeds door generaal De Gaulle was geknaagd. „Als de vijf moeten bui gen voor diplomatieke druk, die uitgaat van onrealistische feiten, dan zal de geest van Europa niet langer bestaan". De Belgische senaat nam gisteren een motie aan, waarin te kennen gegeven werd. dat Engeland tot de E.E.G. moet kunnen toetreden. Spaak laakte boven dien uitermate de wijze, waarop De Gaulle zijn nieuwe denkbeelden had ge presenteerd. Ook Luxemburg zal zich verzetten tegen pogingen om de onder handelingen met Engeland op te schor ten. Ex-president Eisenhower heeft via de televisie een beroep ge-daan op De Gaul le „zich nog eens lang te beraden over de kwestie van Engelands toelating tot de E.E.G., opdat daarmee „het uitzicht zou worden geopend op een Noordatlan- tische gemeenschap". Bescherming met Clipp handcrème ts noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming! Grote doos slechts Royalt tube f 1.25 OROST-VERF-VENLO

de Stem | 1963 | | pagina 1