Tweede Kamer voelt niets voor inkrimping van KLM ZACHTER WEER IN N.-EUROPA Nieuwbouw voor Kath. Universiteit 5 doden bij ongeluk aan „onbewaakte" te Diemen Mr. F. van Thiel zo goed als zeker Kamervoorzitter Bedrijf voert nog steeds de hoge standaard G um luxe maar noodzaak Welvaartsvast pensioen voor ambtenaren Zijlstra contra de P. v. d. A. BUSJE REED OP SNELTREIN Kwestie Spierenburg Eerste Kamer in Vakcentrales willen toeslag op, lonen laagst-bezoldigden DAGBLAD VOOR ZEELAND EERSTE KAMER Geen politieke zendtijd voor C.P.N. Schotsje springen en vuurtje stoken WAT GEBEURT NA 1964? Adenauer zoekt E.E.G.-compromis Slachtoffers hadden sneeuw geruimd Beleggingsadviseur verduisterde ton Mist Motie van Dongen (paarde staart) aanvaard Vele gemeenten zorgen reeds voor extra- uitkeringen EXPANSIE 103e JAARGANG No. 24188 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, U J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 WOENSDAG 23 JANUARI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. t 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Tel. 22341 (5 lijnen; - uinn LTT~on<m Eilanden: GOES, K!okstraat~ telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat - e e oon 7DAN LIEVER DE LUCHT IN" Wanneer de goedkeuring van de Staten- Generaal wordt verkregen, zullen de ambtenarenpensioenen welvaartsvast wor den. De vóór 1 januari 1957 vastgestelde pensioenen worden verhoogd met een toeslag van ongeveer 32 pet., welk per centage kleiner wordt naarmate men later is gepensioneerd en voorts zullen in de toekomst de pensioenen de alge mene salarisbewegingen van het over heidspersoneel volgen. Hierover is overeenstemming hereikt in een gisteren gehouden vergadering van de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken. (Van onze parlementaire redacteur) „De K.L.M. maakt een moeilijke tijd door, maar toch mo gen we nog veel vertrouwen hebben in haar toekomst". Met deze uitspraak van minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) kon de Tweede Kamer gisteren wel instem men. De Kamer besprak de crisis bij de K.L.M., aan het daglicht getreden door het heengaan van een aantal directieleden. „Daarover beslist de vijfde luchtvaart maatschappij ter wereld", aldus de minister. „De omvang van het lijnenpatroon moet met de uiterste omzichtigheid bekeken worden", betoogde hij daarna. „Wat gesnoeid wordt is men kwijt". Drs. Korthals wees in dit verband ook op het belang, dat de K.L.M. zo sterk mogelijk deelneemt aan het overleg inzake Air-Union. Staats secretaris Stijkel zei te verwachten dat het overleg over de samen smelting van de E.E.G.-luchtvaartmaatschappijen binnenkort herva' zal worden. De Kamer zag in die Air-Union ook goede nieuwe kansen voor de K.L.M. Voor een aanzienlijke inkrimping van de K.L.M. op dit moment voelde de Kamer eveneens niets. „Dan liever de lucht in zei dr. Diepenhorst (CHU) Van Speyk na. (Van onze parlementaire redactie) Minister Zijlstra (Financiën) heeft de algemene financiële beschouwingen de Eerste Kamer aangegrepen voor een krachtig antwoord op de socialistische kritiek op zijn beleid. De bewindsman vond dat hij best over belastingverlaging mocht spreken, als zijnde naast uitga venverhoging een mogelijkheid waar tussen in 1963 door een nieuw kabinet een politieke keuze gemaakt kan wor den. Hij wees erop dat van socialistische zijde zelfs beide mogelijkheden gewenst worden. Minister Zijlstra bleef van oordeel dat' een belastingverlaging onder het vol gend kabinet mogelijk is. De bewinds man sprak er voorts zijn teleurstelling over uit. dat van socialistische zijde nooit eens hardop gezegd is, dat dit ka binet een bestedingsbeperking heeft we ten te voorkomen. „Dit had prof. Vonde ling wel eens op het partijcongres van de P.v.d.A. mogen zeggen", aldus de be windsman. Dat de moeilijkheden inderdaad nog groot zijn bleek onder meer uit de mede deling van minister Korthals, dat ook de resultaten over 1962 beneden de ver wachtingen zijn gebleven. Het verlies wordt op minstens 70 miljoen geraamd. Over 1961 bedroeg het tekort 77 mil joen. „Die financiële situatie heeft ons wak ker geschud", zei de K.V.P.'er Visch. „Zou er anders wel zijn ingegrepen?" Aan die vraag koppelde hij nog een an dere vraag: „Is de controle van de rege ring op de K.L.M. wel voldoende?" Mi nister Korthals beantwoordde die vraag bevestigend; voor investeringen is nu toestemming van de regering nodig. Overigens was de bewindsman van oor deel, dat de regering niet op de stoel van de directie moet gaan zitten: „De directie bepaalt de koers". Dat de regering een dikke vinger in de K.L.M.-pap mag hebben, vloeit voort uit het feit dat de staat 70 procent van de aandelen bezit en in totaal voor rond 700 miljoen bij de K.L.M. betrokken is. (Van onze parlementaire redactie) De communisten blijft de toegang tot de t.v. ontzegd. Een poging van de com munist Bakker, gisteren in de Tweede Kamer ondernomen, om ook voor de CPN in het kader van de komende ver kiezingen politieke zendtijd te verkrij gen stuitte af op een besliste weigering van staatssecretaris Scholten (o. k. en w.). De meerderheid der Kamer was het hiermee van harte eens. DINSDAG is de aartsbisschop van West minster, William Godfrey, geestelijk lei der van plm. 5 miljoen Engelse katho lieken, overleden. Hij was 73. Op 7 ja nuari werd hij in een ziekenhuis opge nomen. Jl. vrijdag keerde hij naar huis terug, doch werd de volgende dag door een lichte hartaanval getroffen. Een nieuwe hartaanval dinsdagmiddag werd fataal. OMSTREEKS vier uur gisterenmiddag is aan de buitenkant van Dordrecht een negenjarige jongen door de trein Roo- sendaal-Rotterdam aangereden en ge dood. DE OOSTDUITSE communisten hebben een nieuw Politburo gevormd, waarvan de leden door het centrale comité zijn gekozen. Aan het hoofd van het nieuwe Politburo staat Walter Ulbricht. De par tij heeft o.a. Karl Mewis als kandidaatlid van de lijst afgevoerd. Mewis werd op 12 januari als hoofd van het economisch planbureau ontslagen. D^1E boerderijbranden in Someren- eina zijn vijftien mensen dakloos gewor den. Een boerderij ging geheel in vlam men op; van de andere twee verbrand- smukken van het rieten dak. Bij de brand kwamen 24 varkens om en werden 40 varkens en 35 biggen gered. DE SECRETARIS-GENERAAL der V N. heeft dinsdag officieel bekendgemaakt dat de verovering van Katanga Is vol tooid. Goed nieuws uit Zweden: het wordt daar zacht weer. Ook in Fin land was het weer betrekkelijk mild, evenals in Denemarken. De afgelo pen nacht waren de temperaturen daar boven het vriespunt. Het begin van het einde? Het ziet er nog niet naar uit, al zyn er optimisten die al iets van ver andering ten goede in de lucht be speuren. Vreselijk veel ongemak hadden de bewoners van de Amsterdamse tuin stad te verduren, doordat een hoofd- waterleiding sprong. Enkele straten liepen vol water. Na urenlang zoeken in de barre woestenij naar de ver schillende afsluitingen, kon eindelijk worden dichtge- Lody Bremer (7 jaar) op Texel moest hals over kop naar het zie kenhuis voor een blindedarmope ratie. Maar hoe? Een helikopter bracht uitkomst. Op de foto draagt de piloot zijn lichte last, warm in gepakt, naar het toestel. vrachtauto voor te verwarmen een vuurtje. Uit een lek in de leiding drupte olie. Deze vatte vlam. De vrachtauto vloog in brand. Schade 100.000 Belgische franks. En dit is uit Italië: Een bruidje in. Pesaro aan de Adriatische kust moest zich met een schop een weg door de sneeuw banen naar de kerk. In haar spoor volgde de moeder, die de trouw japon in een koffer meedroeg. ,De K.L.M. is eigenlijk voor meer dan de helft van ons allemaal", zei de Ka mer. De Kamer toonde zich gelukkig met dit bezit. „Wij zijn trots op dit na tionale bedrijf, zoals we op weinig an dere bedrijven trots zijn", merkte prof. Vondeling (P.v.d.A.) op. „Laten we dan voorzichtig zijn met onze kritiek", ver zocht minister Korthals. „Het produkt van de K.L.M. heeft nog altijd de hoge standaard, waardoor de K.L.M. wereld faam heeft verkregen". Tot 1964 kan de K.L.M. zich financieel (op grond van onlangs verkregen over- heidsleningen) wel redden. Wat gebeurt er daarna? „Dat hangt af van het vol gende kabinet", zei minister Korthals. Het lijkt me echter een redelijk rege ringsbeleid de K.L.M. niet in de steek te laten". De minister weigerde de Kamer inza ge te geven in het rapport van het bu reau MacKinsey, waarop de reorganisa tie bij de K.L.M. is gebaseerd. De Ka mer krijgt straks wel vertrouwelijk een overzicht van de maatregelen, die op grond van dit rapport nog genomen zullen worden. Als straks over perso neelsinkrimping gesproken moet wor den, zullen de belangenorganisaties ge hoord worden, beloofde drs. Korthals. De Kamer had nog wel wat meer inlich tingen willen hebben. Men begreep ech ter het standpunt van de regering, dat het op het ogenblik niet verstandig zou zijn alle kaarten in het openbaar op ta fel te leggen. Trouwens, de K.L.M. komt straks zeker weer in de Kamer aan de orde. De verwrongen resten van busje langs de spoorbaan. het De Westduitse bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer, heeft president De Gaulle van Frankrijk gisteren een compromis voorstel gedaan om uit de impasse te geraken, die is ontstaan door Frankrijks oppositie tegen Engelands toetreding tot de Euromarkt. Adenauer heeft voorgesteld dat de on derhandelingen voorlopig worden opge schort, terwijl de Euromarkt-commissie een lijst opstelt van punten, waarover Engeland en de zes het nog steeds oneens zijn. Er zouden veertig van deze geschil punten zijn, die verzameld worden in een catalogus, voorzien van een aanbe veling. Op de met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang aan de Oud-Diemer- laan in Diemen (bij Amsterdam) hebben gisterenmiddag om twaalf uur vijf weg- arbeiders de dood gevonden, toen een Volkswagenbusje, waarin zij naar Die men reden, door de trein Groningen- Amsterdam werd gegrepen. Drie arbei ders werden zwaar gewond opgenomen in ziekenhuizen te Amsterdam, de ne gende inzittende liep slechts lichte ver wondingen op. De slachtoffers hadden de gehele och tend sneeuwruimwerkzaamheden ver richt langs de spoorlijn Amsterdam- Amersfoort. Zij reden tegen twaalf uur in hun busje over de berm langs de spoorlijn terug naar Diemen om daar hun boterham te gaan nuttigen. Juist toen het busje vanaf de berm binnen door de reeds gesloten overweg wilde opdraaien, raasde de groene Diesel- elektrische trein uit Groningen met een snelheid van 120 km per uur langs de overweg. Het busje werd volgens oog getuigen enkele tientallen meters mee gesleurd, vloog daarna de lucht in en kwam tenslotte in honderden stukken in het witbesneeuwde weiland langs de spoorbaan terecht. Zakjes met boter hammen, gereedschappen en kleding stukken accentueerden hot lugubere ge zicht. Vijf arbeiders: G. Romeyn uit Nieuw- veen, die aan het stuur van het busje zat, W. Wolrak uit Nieuwveen, H. van der Jagt uit De Ifwakel, en F. Voorn en J. de Groot, beiden uit Zevenhoven, wer den op slag gedood. Hun collega's F. Rij- neke en P. F. Steyn, ook allebei uit Ze venhoven, werden zwaar gewond opge nomen in het Onze Lieve Vrouwegast huis te Amsterdam. In de Alexander van Leeuwenkliniek werd J. F. Stoop uit Uithoorn opgenomen. Hij werd ern stig gewond. De man, die naast de chauffeur heeft gezeten, J. Plasmeijer uit Uithoorn, liep slechts lichte verwon dingen op en kon gisterenmiddag reeds naar huis terugkeren. De trein, die bij het ongeluk licht be schadigd werd, kwam na ongeveer hon derd meter tot stilstand. De bestuurder de conducteurs verleenden, samen met boeren, die spoedig na het ongeluk met dekens kwamen aandragen, voor zover mogelijk eerste hulp. Na twintig minuten verschenen de eerste ziekenwa gens op de plaats van het ongeluk. Nadat de gewonden naar Amsterdam overge bracht waren, werden de gedode wegar beiders voorlopig overgebracht naar de algemene begraafplaats „Rustoord" Diemen. De Rotterdamse recherche heeft de 28-jarige beleggingsadviseur F. T. uit Rotterdam gearresteerd, verdacht van verduistering van effecten en geld ten bedrage van ruim een ton, ten nadele van zijn klanten. Bij de politie zijn reeds zeven aangiften van gedupeerden bin nengekomen. De beleggingsadviseur heeft de f 100-000,- waarschijnlijk door specu laties verloren. De politie zet het onder hoek voort. Weersverwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: i laatselijk mist of bewolking maar geen neerslag van betekenis. Zwakk» ;®t matige wind uit noordelijke rich «ngen. In de ochtend matige tot lich c vorst, in de middag lichte vorst tot emperatuur om het vriespunt. r^BAog: zon onder 1710 uur- Maan op 6.46 uur. fc20" °p 1.34 uur. Maan onder (Van onze parlementaire redactie) De Tweede-Kamerfractie der KVP heeft gisteren na hernieuwd beraad mr. F.J. van Thlel uit Helmond, kandi daat gesteld voor de opvolging van wijlen dr. Kortenhorst als voorzitter der Kamer. Over die opvolging werd vanmiddag be slist. Polsingen by andere fracties heb ben reeds uitgewezen, dat men in grote meerderheid bereid is deze kandidatuur te ondersteunen. Het is dus zo goed als zeker, dat mr. Van Thiel tot voorzitter zal worden gekozen. Mr. Van Thiel is 56 jaar. Van huis uit industrieel heeft hij steeds grote be langstelling getoond voor het sociaal maatschappelijk werk. Daarvan gaf hij blijk als voorzitter van het provinciaal opbouworgaan van Noordbrabant, als lid van de gemeenteraad van Helmond en als voorzitter van de centrale raad voor ge zinsverzorging. Mr. Van Thiel is in juli 1948 in de Tweede Kamer gekomen. Zijn vele kwaliteiten en zijn goede naam op het gebied van het sociaal-maatschap pelijk werk bezorgde hem in 1952 de portefeuille van maatschappelijk werk. Na 1956 is ï'N Van Thiel weer terug gekeerd in de Kamer Hij is voorzitter geweest van de Beneluxraad, hij is nog voorzitter van het katholiek werkgevers verbond en lid van de SER. Indien het mr. Van Thiel vanwege an dere grote belangen niet mogelijk zou zijn na de verkiezingen Kamervoorzitter te blijven is het niet uitgesloten, dat de Mr. F. VAN THIEL geknipt voor de functie KVP-fractie, aannemende dat zij de grootste zal blijven, zal afzien van het door traditie bepaalde recht uit haar midden een kandidaat-Kamervoorzitter naar voren te brengen. (Van onze parlementaire redactie) De regering heeft met de vice-presi dent der Hoge Autoriteit der EGKS, de heer D.P. Spierenburg, pas overleg ge pleegd over een nieuwe functie nadat hij had laten weten de Hoge Autoriteit te willen verlaten. Door dit overleg het onafhankelijk karakter van de functie van de heer Spierenburg niet in gevaar gebracht. Dit zei minister Luns (buitenl. zaken) gisteren in de Eerste Kamer in antwoord op vragen, die de heer Samkalden (PvdA) in een interpellatie stelde over het rege ringsbeleid ten aanzien van de benoe ming van de heer Spierenburg. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren met 63 tegen 55 stemmen de motie van de heer Van Dongen (K.V.P.) aanvaard, waarin de regering gevraagd wordt het coupeerverbod voor paardestaarten op te heffen. Vorige week had minister Marynen (landbouw) reeds laten weten, dat de regering zich bij aanneming van deze motie zou beraden over wat haar te doen staat. Aangenomen mag wor den dat minister Marijnen thans zal voorstellen het coupeerverbod uit de wet op de dierenbescherming te schrap pen. Voor de motie stemden de K.V.P. (behalve de heer Moorman) en de V.V.D. (behalve de heer Korteweg). Bij de A.R. en C.H.U. waren zowel voor als tegenstemmers. De overige fracties stemden in hun geheel tegen. Op verzoek van de heer Vredeling (P.v.d.A.) is diens motie over de intrek king van de verhoging van het garan tieniveau tarwe aangehouden „tot de kruitdamp over de Brusselse E.E.G. - besprekingen zal zijn opgetrokken." ....eraf die staartzegt de paarden handel. Eraan die staart, zegt de dierenbescherming.... (Van onze Haagse redactie) De drie grote vakcentrales (N.V.V., K. A.B. en 'C.N.V.) willen in de vergadering van vrijdag a.s. van de Stichting van de Arbeid praten over een toeslag op de lo- het waterballet draaid. Twee scholen werden in ver band met dit ongeluk gesloten. In de loop van de morgen was het euvel weer hersteld De veerboot „De Dageraad" heeft tot opluchting van alle Texelaren het eiland weer weten te bereiken. Het varen is echter nog incidenteel en gaat met vele moeilijkheden ge paard. De burgemeester van Schier monnikoog is hevig te keer gegaan over vijf mannen, die al „schotje springend" vanaf de kust naar zijn eiland zijn gekomen. Twee van de mannen zijn op een gegeven ogenblik tot aan hun middel in het water ver dwenen. „Doe dat nooit meer", aldus de burgemeester. „U brengt uzelf en inderen in gevaar, die moeten komen ielpen". Nog twee buitenlandse weerbele- venissen: Een chauffeur uit Arnhem stookte in Brussel om de motor van zijn (Van onze verslaggever) „Wij openen, wijden in en bouwen voort". Deze uitlating van dr. A. C. van der Werf, medisch directeur van het St.-Radboudziekenhuis van de Ny- meegse universiteit, tekent de snelle groei van dit katholieke onderwijs centrum. Mede typerend hiervoor is het feit, dat nog vorig jaar enkele nieuwe leerstoelen aan de medische faculteit werden opgericht, terwyl het aantal hoogleraren gestadig toeneemt en het totaal aan staf- en personeels leden (1433) in de komende zeven jaar vermoedelijk zal verdubbelen. Weer worden zaterdag acht nieuwe gebouwen van de faculteit der genees kunde officieel geopend door mr. H. W. Bloemers, commissaris van de ko ningin in Gelderland, en vrydag inge zegend door mgr. prof. dr. R. R. Post, president-curator van de universiteit. Intussen vordert de bouw van insti tuten voor o.a. radiologie en fysische therapie, alsmede van een klooster, een verpleeggebouw voor kinderen en een tandheelkundig preklinisch instituut. Waarom al deze dure voorzieningen? In het verleden werden aan deze uni versiteit immers zonder deze kostbare investeringen evenzeer all-round art sen afgeleverd? Toch zijn deze aanwinsten bepaald geen luxe. Het wordt immers hoog tijd dat het in zijn ruimtelijke ontwikkeling zo lang achtergebleven hoger anderwijs in ons land eindelijk die mogelijkhe den krijgt, die nu, maar ook straks noodzakelijk zijn. Daar komt bij, dat met een gebrek kige outillage, die bovendien geleide lijk aangeschaft dient te worden, wel tijdelijk, maar niet permanent gewerkt kan worden. Ook is het gewenst dat het wetenschappelijk werk stap voor stap wordt opgebouwd, waardoor het instrumentarium steeds moet worden aangevuld. Het moeizame en langdu rige proces van het aantrekken van een bekwame, aan de eigen faculteit opgeleide staf tenslotte, vergt jaren, waardoor de behoefte aan de vereiste outillage zich pas nadien doet gevoe len. In de nieuwe, architectonisch fraaie en moderne gebouwen, die een opper vlakte van 128.600 m2 beslaan en een bedrag van f 25.260.000 vergen, vinden vele afdelingen van de faculteit een lang verbeide expansiemogelijkheid voor allerlei activiteiten. Voeg daarbij de 396.000 m3 ruimte voor onderwijs, wetenschappelijk onderzoek en pa tiëntenbehandeling, waarover reeds beschikt kon worden en u krijgt een indruk van het riante complex, dat on ze katholieke universiteit heet. De zaterdag te openen gebouwen be- vatten o.a. ruimten voor pathologische anatomie en gezondheidsleer met col legezaal en practicumwerkplaatsen, voor kindergeneeskunde, een verpleeg gebouw voor orthopedie en hart- en vaatchirurgie, een polikliniek voor huidziekten, preklinische laboratoria met drie ifcsearchvleugels en een tra fostation met acht transformatoren. De Nijmeegse universiteit mag zich met deze aanwinst gelukkig prijzen en bouwt intussen gestadig voort. nen van de laagstbezoldigden. Dit staat in verband met de kostenstijging, die het strenge winterweer van de laatste maand vele huisgezinnen he^ft bezorgd. Deze toeslag, die een tijdelijk karak ter zou moeten hebben, is als een soort „kolentoeslag" te beschouwen. Wanneer de toeslag wordt toegekend, zal hij wor den verleend aan de laagstbezoldigden onder de loontrekkenden. Tevoren zal men het er dan uiteraard over eens moe ten worden, waar de loongrens voor deze laagstbezoldigden zal komen te liggen. Wanneer de toeslag wordt aanvaard, zal zij door een beschikking van het college van rijksbemiddelaars bindend aan de werkgevers worden opgelegd. Inmiddels zijn de diensten voor so ciale belangen in een groot aantal ge meenten er reeds toe overgegaan om vanwege de koude een verhoogde uitke ring te verlenen. Iedere gemeente is vrij om te bepalen hoe groot deze verhoging zal zijn en uit te maken, wie er voor in aanmerking komen. Van rijkswege zijn thans geen bijzondere algemene maatre gelen te verwachten. Voorts zijn er reeds gemeenten, die be sloten hebben om binnenkort de steun- normen als zodanig permanent te ver hogen. Deze verhoging motiveert men met de ontwikkeling van het prijspeil en de veranderde leef- en gebruiksgewoon- ten. In onze gewesten hebben verschil lende gemeenten al uitkeringen ver leend aan degenen, die daarvoor naar het oordeel van de sociale diensten in aanmerking komen. In verscheidene plaatsen is men zelfs al twee of meer keer tot uitkering overgegaan. Over het algemeen kan dus gezegd worden, dat de gemeen ten voor extra-uitkeringen zorgen. Hier en daar speelt zelfs de gedacht© om zo de winter aanhoudt tot een vaste regeling te komen.

de Stem | 1963 | | pagina 1