STOPZETTING KERNPROEVEN inspectie in eigen huis Jm Hoopvolle Kennedy nog niet tevreden AUTO'S GINGEN OVER DE LEK ZON EN VORST GROTERE KOLEN- IMPORT NODIG Oostduits partijcongres eenstemmig uiteen Adenauer en De Gaulle gaan verdrag tekenen HET ULO Grammofoonplaat verving verdoving n en muzen Staatsmijnen Katwijk heeft weer gas Gezin uit Oss verliest huis door brand löntgenstralen itdekken werk van Holbein DAGBLAD VOOR ZEELAND Uitvoerige briefwisseling Droog In V.S. en Oostenrijk Tientallen doden door barre weer VANDAAG HERVATTING ZO SNEL MOGELIJK Weer praten over pensioenen voor ambtenaren Ijs, ijs en nog eens ijs INHOUD YAN HET VERDRAG Mondjesmaatmaar..... Alles kwjt 103e JAARGANG No. 24187 Voor God, Koningin en Vaderland De heer N. Hekking, verzame- h.ar van kunstwerken in Nice, \eeft verklaard, dat hij sinds 1904 eschikt over de echte Mona Lisa ]an Leonardo da Vinei en dat het childerij van het Louvre in Pa- ijs, dat op het ogenblik in de i-S. is, een kopie is. tekking heeft zijn schilderij in ie buurt van Grasse gekocht van en scharrelaar en het sindsdien loor verschillende deskundigen i mn naam laten onderzoeken, die ;J llemaal tot de conclusie kwamen W net de echte Mona Lisa te doen e hebben- Bovendien zou hij met i zijn bezit zijnde documenten i e echtheid van het werk kunnen lantonen. Ie foto toont Hekking in zijn oerkkamer met afbeeldingen van iet schilderij en de genoemde dn- umenten. löntgen-foto's, die met behulp van installatie van een tandarts zyn ge- men, hebben 'n serie tekeningen van ns Holbein de jongere aan het licht iracht. Deze bevonden zich onder verf van een schilderij, dat het endom is van het Royal College 0/ rgeons. Het schilderij is een doek van Hen- ik VIII en de Kappers-Chirurgijnen. Röntgenilnstallatie onthulde 16 etsen van Holbein. Professor Ber- im Cohen, het hoofd van de afdeling ïdheelkundig onderzoek van het llege, deed de ontdekking. Hij heeft 1 heel weekend aan het schilderij werkt en 84 Röntgenfilms er aan be- ied. De 16 tekeningen, op papier, wa- 7 schetsen voor de 16 figuren afge- eld in de groep om Hendrik VIII. Zij n op het linnen onder de verf ge- ikt. Een kunstkenner is van mening t elke tekening tussen de 15.000 en 000 pond waard is, mits in goede nditie en mits ook de verf kan wor- n verwijderd. 3ir Philip Hendy, de directeur van National Gallery noemde de ont- kking „hoogst opwindend". Hij zei t het wetenschappelijk mogelijk is 1 de verflaag te verwijderen, maar t dit een bijzonder delicate ingreep u zijn. De oorspronkelijke versie van ?ndrik VIII en de Kappers-Chirurgij- n. geschilderd door Holbein de jon- re, is het eigendom van de Worship* 1 Company of Barbers. Holbein, die )fschilder van Hendrik VIII was, ierf in Londen in 1543. et Haagse gemeentemuseum is dins- g een tentoonstelling geopend, welke wijd is aan het in West-Europa vrij bekende onderwerp Hedendaagse panse schilderkunst". •ze tentoonstelling, dié het werk van hedendaagse Japanse schilders 'nt, beoogt een doorsnee te zijn van werk van die kunstenaars die pro- ren een moderne vormgeving te zoe- l welke geënt is op de basis van traditionele Japanse kunst. type scholen, waarvan we de inslag a beetje te zakelijk zouden willen pmen. Tenslotte leeft de mens niet n boekhouden en wiskunde alleen de enkele avonden per jaar, die idskinderen via een uitvoering van n pedagogisch centrum kunnen be- ren, zijn te weinig in aantal, ze poging ulo-leerlingen met loonheid in aanraking te brengen, chen we daarom van harte toe. br een dertigtal Nederlandse kunste- ars opdracht gegeven werk hiervoor maken en op een enkele uitzondert is het resultaat, dat uit deze op- acht voortkwam, geslaagd. gaat niet aan om dit werk, dat deze week bekeken hebben in n®1 bouw voor 's rijks verspreide ku°st' orwerpen aan de Kazernestraat 1 in Haag, aan een kritische anaU. onderwerpen. Er is een grote vee id van onderwerpen, waarin uien ïere deelnemer de vrije hand gej> 11 heeft. Opgave was alleen te d aken, dat het hier werk voor 3°n® ïnsen gold. Veel van de litho s uaches zijn figuratief opgevat, acties komen niet voor. Een en* ,g zoals Kurt Lub met zijn balie 'lisje heeft het in het naturalism zocht. Er is werk bij van Nico Wij 'rg (de ezelscène uit de Midsump® .?ht's dream) en van Jan Mensmë een clown tekende. Van Mart Ke n is er werk, van Rie van R08^ itharina Goeting-Stultiens, Hie g on Wegner leverde zijn visie op iltawerken en Ed. van Zanden °P ven. Een compositie met dieren n Bezema trof ons zeer evenals itertje van Rie Cox. Van iecie£ _n rwerp zijn zestig stuks gemaaKi vel voor een meisjes- als jonge 100I is er keuze. ni0 3 tegenhanger voor wat he .,11ir. n leerstof biedt, is deze stap ,na\ Hpr c onvoldoende. Maar het is in val een stap in de goede rich wie weet wat uit dit initiatief Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 aoW DINSDAG 22 JANUARI 196 Abonnementsprijs S 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; 1 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de^Zeeuwse Eifai^GOES. Klokstraat 1 - telefoo, 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nleuwstraat 41 - teietoon 2893)^ RUSLAND AANVAARDT Het verbruik van huisbrandkolen in Nederland is als gevolg van de strenge winter verdubbeld. Dat de brandstof - fenhandel als gevolg van deze sterk ge stegen behoefte in vele gevallen niet aan alle vraag kan voldoen, is duidelijk. De kolensituatie wordt volgens het ministerie van economische zaken in hoofdzaak bepaald door de vervoers capaciteit. Er is ten aanzien van dit punt gisteren voortdurend contact ge weest tussen het ministerie en de in stanties, die met het vervoer te maken hebben. Er is evenwel nog geen aanlei ding tot het nemen van speciale maat regelen. Het is het ministerie bekend, dat kolenhandelaren zelf hun afleverin gen aan de verbruikers rantsoeneren, maar het ligt niet in de bedoeling tot een landelijk distributiestelsel voor huisbrandkolen over te gaan. De Nederlandse behoefte aan huis brandkolen wordt voor ongeveer 55 pro> cent gedekt door de mijnen in Limburg. In de rest wordt hoofdzakelijk door in voer uit Duitsland, Engeland en Ame rika voorzien. Ook van de zijde van de importeurs zijn geen klachten over on volder ie voorraden ontvangen. Vermoedelijk e- schikken de importeurs over ruime voor raden. Er zijn althans in het afgelopen jaar op grote schaal invoervergunnin gen afgegeven voor kolen. Of deze ge realiseerd zijn is thans niet na te gaan. De mijnen in Limburg zijn intussen in contact getreden met de Nederlandse Spoorwegen om gedaan te krijgen, dat er, nu alle kolen vervoer in Nederland per spoor moet geschieden, meer wagons voor het vervoer van hun produkt be schikbaar worden gesteld. De Nederlandse mijnen zijn niet in staat hun produktie belangrijk te ver hogen om aan de gestegen vraag naar huisbrandkolen te voldoen. Naai ons van de zijde dei Staatsmijnen werd me degedeeld, zal de grotere vraag alleen door een grotere invoer kunnen wor den gedekt. De grote K van Rusland heeft aan de grote K van Amerika in een brief meegedeeld, dat de Sovjet-Unie in principe instemt met internationale inspectie op Russische bodem in het kader van een verbod van proeven met kern wapens. Dit verrassende nieuws is tegelijkertijd uit Washington en Moskou gekomen. In Washington is verklaard, dat men met deze gang van zaken uitermate in zijn nopjes is, maar Kennedy neemt geen genoegen met het plaatsen van twee of drie inspec ties in Rusland. Hij acht een minimum van acht zoge naamde „zwarte doosjes" noodzakelijk. Men hoopt in Amerikaanse regeringskringen echter wel, dat de Sovjet- Unie het overleg over het aantal inspecties op realistische wijze zal aanvatten. Door de verrassende aanvaarding van het beginsel van inspectie ter plaatse is de Sovjet-Unie teruggekeerd tot een positie, die zij reeds in een eerder stadium van de Geneefse onderhandelingen had ingenomen en die zij sedert eind 1961 had verlaten. Met deze wijziging in het standpunt van de Sovjet-Unie is het probleem van de inspectie ter plaatse intussen nog niet opgelost, terwijl ook op andere punten nog verder onderhandeld moet worden. Het Russische aanbod is gedaan in een brief van 19 december jl. Daarin schrijft Kroestjev, dat hij instemt met de instal latie van automatische seismische sta tions. Rusland zou geen bezwaren ma ken als buitenlanders zouden moeten deelnemen aan het vervoer van de uit rusting naar en vanaf de stations. Men zou dan wel maatregelen nemen om te voorkomen dat dergelijke reizen zouden worden benut voor spionagedoeleinden. Zo nodig is Rusla.id bereid in te stem men met twee of drie inspecties per jaar 55 55 Het zesde congres van de Oostduitse socialistische eenheidspartij is maandag geëindigd. Het heeft zes dagen geduurd. Op de slotbijeenkomst werd maandag morgen onder stormachtig gejuich mee gedeeld dat het nieuwe centrale comité van de partij, met aan het hoofd Walter Ulbricht, met algemene stemmen was gekozen. „De uitslag toont", aldus de voorzitter van de kiescommissie, „duide lijk aan, dat de S.E.D. eensgezinder is dan ooit". IN HET centrum van de Amerikaanse stad Philadelphia zijn maandag twee overvolle forensentreinen met elkaar in botsing gekomen. Het aantal gewonden wordt op ruim tweehonderd geschat. TWEE Jemenitische royalisten zijn zon- oag opgehangen wegens verzet aan het republikeinse bewind in hun lana. Het waren de voormalige gouver- rechter30 Provincie Marwan, en een niet.beveiligde overweg tussen Hp iP ,«n ^nna Paulowna is gisteren Oudersluif HnLexje van der Veen uit Fpn door„ een trein aangereden den pn hi? van,het knaapje werd afgere- wond J d tevens aan het h00fd Se- Geley1?JT"t(!fN!SK advocaat mr- N. J. van Ter Pn.. naFens de lieer F. H. deze ei dèf, I 'illss"ni alle door deze ex-delensieambtenaar aan-esnan- nen procedures ingetrokken. In een brief heeft mr. Geleunse de voorzitter van de Kam" hiervan o°p° de to^te ge' J Weersverwachting medegedeeld rinnr het K N MI., geld.g tot Tanavond i/"'ol W,ee.r meV uHni« bewolking Zwakke tot matige noordoostelijke J wind. Strenge tot matige vorst |opan!H4auu?0n °nder 17 08 UUr' Maan S Morgen: zon op 8.36 uur. Maan onder Au.05 uur. ortkomt. Na de bekendmaking van de uitslag feliciteerde Kroestjev Ulbricht met zijn herverkiezing als eerste secretaris van de partij. De leden van het centrale bu reau worden later bekendgemaakt. Zij vormen de feitelijke regering. In zijn sluitingsrede zei Ulbricht on der meer, dat Oost-Duitsland bereid is „op voet van gelijkheid" te onderhande len over een vredesverdrag. „Het woord is nu aan Bonn". Kroestjev heeft tijdens zijn verblijf in Oost-Berlijn niet één keer gesproken met een verslaggever uit het Westen, die overigens verre van het congres werden gehouden. Het algemeen gevoelen is dat hij het zeker zou hebben gedaan, zo men hem maar de gelegenheid had gegeven. De Oostduitsers hebben klaarblijkelijk niet gewild dat Kroestjev een van zijn geïmproviseerde babbeltjes met de pers uit het Westen zou maken. Ze waren misschien bang dat hij dingen zou zeg gen ove-r de muur. die voor hen minder prettig waren. Kroestjev heeft dat namelijk al eens gedaan. Hij noemde de Berlijnse muur eens „een noodzakelijk kwaad" en .slechte publiciteit". Zou hij dit in Oost- Berlijn nog eens hebben herhaald, dan zou het Oostduitse regime zich geen raad hebben geweten De slotbijeenkomst was begonnen met een intocht van in uniform geklede kin deren in de Werner-Seelenbinderhal. Daarna hielden de afgevaardigden van Japan Chili (ook namens de partijen uit de andere Zuidamerikaanse landen), Al- gerië en Spanje korte toespraken, waar in zij Kroestjev steun toezegden in het ideologische conflict met China, zonder dit land echter rechtstreeks te noemen. De Chinese gedelegeerde. Woe, die vrijdag jl. tijdens zijn rede werd uitge jouwd, bleef onbewogen zitten temidden van de toejuichingen, die de sprekers ten deel vielen. Van het centrum der V.S., heeft zich een koudegolf over bijna het gehele ge bied der V.S. uitgebreid. Tenminste 58 mensen hebben het afgelopen weekeind het leven verloren door ongelukken die met het slechte weer verband hou den. Het eind van deze nieuwe koude golf is nog niet in zicht. In Opper-Oostenrijk is een sneeuw storm opgestoken, waarin vier mensen het leven lieten. Nagenoeg alle wegen werden geblokkeerd en tal van dorpen raakten geïsoleerd. op het territoir van elk der kernmogend- heden binnen de seismische gebieden, waar misschien verdachte bewegingen hebben plaatsgehad. Het aanbod is het gevolg van een briefwisseling tussen de presidenten Kennedy en Kroestjev, die werd inge leid door de besprekingen tussen de Russische prem en de Amerikaanse onderhandelaar \rthur Dean, die ook met de Russische vice-minister van bui tenlandse zaken, Koeznetsov, geconfe reerd heeft. Uit de briefwisseling wordt duidelijk, dat Kennedy het aanbod voor het plaatsen van de zogenaamde „zwar te dozen" niet ver genoeg gaat en hij een aantal van drie beslist onvoldoende acht. Kroestjev blijft in deze correspon dentie bij zijn mening, dat inspectie over het algemeen niet noodzakelijk is, maar hij wil blijkbaar zoveel mogelijk ter wille zijn door deze inspectie te aan vaarden om de resterende meningsver schillen uit de weg te kunnen ruimen terwille van een overeenkomst. Ondertussen hebben hoge Amerikaan se functionarissen te verstaan gegeven, dat er nog wel degelijk fundamentele meningsverschillen bestaan. Niettemin is het feit, dat Kroestjev het principe van de controle ter plaatse aanvaardt, uiter mate belangrijk. Zodoende hoopt men dat de verdere besprekingen iets posi tiefs zullen opleveren. Vandaag zullen deze besprekingen over het kernbomtoezicht in Washing ton worden hervat. Ook Engeland zal hieraan deelnemen. Dan kan ook de mo gelijkheid nagegaan worden of in de Sovjet-Unie met minder seismische sta tions kan worden volstaan. Het is name lijk misschien zó te doen, dat stations worden ingericht in Japan. Pakistan en Afghanistan, zodat Rusland er op zijn territoir dan geen hinder van heeft. Geen van deze landen is echter met een voor stel van deze strekking benaderd. Tenslotte streeft de Amerikaanse re gering naar een internationaal net van deze seismische stations over de gehele wereld. Het aantal stations, waarmee de Verenigde Staten genoegen kunnen ne men, hangt af van diverse factoren, on der meer de technische uitrusting. De grote moeilijkheid bij dit vraagstuk ligt bij Rusland, dat wei gert om het vraagstuk van de in spectie te zien als een zuiver weten schappelijk probleem van de eerste orde. Men maakt er daar een politie ke. zaak van. In Washington is na de publikatie van de briefwisseling de hoop op een kern- stopovereenkomst aanzienlijk gestegen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken noemde de brief van Kroestjev „vanzelfsprekend een belangrijke ont wikkeling" in de ontwapeningsbespre kingen. Maar, gaf men eveneens te ken nen. ondanks de aanvaarding van het principe van inspectie ter plaatse moeten nog heel wat problemen worden opge lost. Van Russische zijde schijnt men op een zo snel mogelijke afsluiting van een kernstopverdrag te willen aansturen. Kroestjev was namelijk voldaan over de wijze waarop Kennedy had gereageerd. Westerse waarnemers in Moskou zijn van oordeel, dat de brieven van Kroest jev een belangrijke concessie van Rus sische zijde betekenen, ondanks het feit, dat de Russen ook op de conferentie van Genève reeds het denkbeeld van de on bemande seismische stations aanvaard den. Door de brieven heeft de aanvaar ding een officieel karakter gekregen. Toch waarschuwen deze waarnemers voor te veel optimisme. Bij de komende onderhandelingen zal veel afhangen van het aantal inspecties per jaar, waarmee Rusland akkoord wil gaan. Men acht het namelijk onwaarschijnlijk, dat het Wes ten genoegen zal nemen met de thans aangeboden twee a drie inspecties. Kennedy heeft zijn briefwisseling met Kroestjev over dit onderwerp besloten met de opmerking: „Ik geloof niet, dat een van de moeilijkheden, die ik naar voren heb gebracht, onoplosbaar zijn. Zij móéten opgelost worden". De Russische minister van buitenland se zaken, Gromiko, heeft gisterenavond te kennen gegeve". dat ook Frankrijk zou moeten meedoen aan de totstandko ming van een akkoord inzake het ver bod op kernproeven. Hij zeide tot Westerse journalisten: „Dit betekent ge loof ik, echter geen probleem, omdat ik aanneem, dat Frankrijk wel zal teke nen". (Van onze Haagse redactie) Minister Toxopeus (Binn. Zaken) en de vertegenwoordigers van de ambtena- renorganisaties zullen vandaag het over leg hervatten over de inhoud van een interim-regeling voor de ambtenaren- pensioenen. Deze regeling brengt, naar verluidt, een aantal aanzienlijke verbe teringen voor alle categorieën ambtena ren. De voorstellen t.a.v, de hogere ambtenaren schijnen er echter beter uit te zien van die voor de lagere- en mid delbare ambtenaren. Dit zal in de ver gadering van vandaag zeker nog een omstreden punt vormen, waarover men tot overeenstemming moet trachten te komen. Minister Toxopeus hoopt in ie der geval zijn interim-regeling nog ge durende zijn ministerschap aanvaard te krijgen. Naast de ongemakken van sneeuw en ijs is nu ook het tekort aan brandstof gekomen als gevolg van dichtgevroren aanvoerwegen. De hoven-Rijn is gesloten voor de scheepvaart en in de Rijnhaven van Straats burg ligt een groot aantal tan kers, dat niet kan uitvaren we gens het ijs. In Duitsland vriest het op sommige plaatsen zelfs 22 graden, terwijl het in Frank rijk en Engeland al niet veel minder is. Ook de problemen in ons land vanwege de koude zijn legio! De weersomstandigheden spelen met name de spoorwegen parten. Hoewel zij extra-goederentreinen laten rijden zondag bijna 3000 wagons ten behoeve van de kolen- voorziening, ondervindt men ook hierbij nog extra moeilijkheden door het vastvriezen van de vochtige kolen. Het spoorwegpersoneel, dat deze koude ook thuis ervaart, heeft via de vakvereniging de directie ge vraagd om een extra uitkering ter wille van het gezinsbudget. Eenzelf de verzoek is trouwens ook uitge gaan van de vakcentrales middels de Stichting van de Arbeid. Naast het vervoer te land onder vindt ook het vervoer te water veel stagnatie. Diverse veerdiensten waaronder die over het Haringvliet zijn uitgevallen. Op andere plaat sen, zoals bij Krimpen aan de Lek- Kinderdijk, vaart men alleen over dag. In plaats van met een boot kan men thans al met de auto de rivier oversteken. De Lek bij Culemborg werd gistermiddag voor licht autoverkeer openge steld! De 18-jaige H. K. San- derse uit Culemborg ging er als eerste met een bestelwagen naar de overkant. De schepen, die desalniettemin nog in de vaart zijn, hebben ernstig te kampen met ijsafzetting. Van de 500 ton metende Nederlandse kustvaar der „Regina Ida", die de haven van Maassluis was binnengelopen, moest 'ie benanning ongeveer dertig ton ijs loshakken en overboord zetten. Intussen is in de ijstoestand wei nig verandering gekomen. Op het Amsterdam-Rijnkanaal, op de Lek van Vreeswijk naar Rotterdam en op het Noordzeekanaal kan in konvooi nog gevaren worden. Het kanaal van Terneuzen naar Gent is vrij goed bevaarbaar, maar op de Westerschel- de kunnen binnenvaartschepen en kleinere kustvaarders het niet zon der sleepboothulp klaren.- De ijsbe- richtendienst van Rijkswaterstaat wordt voorlopig gestaakt tot er be langrijke wijzigingen in de ijstoe stand optreden. Op het Hollands Diep zijn twaalf ijsbrekers ingezet om het ijs van Numansdorp tot Moer dijk en op de Nieuwe Merwede stroomopwaarts los te maken. Daar de Texelse boot geen verbinding met het vasteland kan onderhouden, heeft de stoombootonderneming thans een luchtlijn ingesteld. De ma riniers van „Kamp Texel" en de post worden per helikopter over het Marsdiep gebracht. Te land is er dan nog de worste ling met de sneeuw, waarbij op di verse plaatsen militairen zijn inge schakeld, die met behulp van zand- strooiers, sneeuwblazers en zelfs explosieven vele kleinere plaatsen, met name in de omgeving van Den Haag en Amsterdam, uit hun isole ment verlost hebben. De grootscheepse aanval op de sneeuw- en ijsmassa in Rotterdam door de burgery is niet doorgegaan, daar het te koud was. De 300 vrij willigers, die zich hiervoor gemeld hadden, zouden bij 10 graden onder nul hun krachten maar verspild heb ben. In de Franse hoofdstad is men het eens geworden over een grote re samenwerking op politiek, mi litair en cultureel gebied tussen West-Duitsland en Frankrijk. Bei de staatslieden zouden het verdrag woensdag aanstaande tekenen. Daarmee zijn zij er echter nog niet, want de overeenkomst ver eist nog het fiat van de beide par lementen. Voor De Gaulle moge dit zo ernstig niet zijn, Adenauer kon er wel eens moeilijke uren mee tegemoet gaan. De gisteren gevoerde besprekingen kunnen echter onmogelijk los worden gezien van de tragische crisis in Brussel over de onderhandelingen van Engeland tot toetreding tot de E.E.G. De eerste ontmoeting Adenauer De Gaulle zou dit thema tot onderwerp van gesprek hebben bevat. Bijzonderheden zijn echter niet bekend geworden. Vóór zijn onderhoud met De Gaulle in het Elysée-paleis heeft Adenauer met de voorzitter van de E.E.G.- commissie, Walter Hallstein, en met de leider van het actiecomité voor de Verenigde Staten van Europa, Jean Monnet, gesproken. Het wordt als vaststaand aangenomen dat ook deze besprekingen de dreigende mis lukking van de onderhandelingen tussen Engeland en de E.E.G. golden. Het Duits Franse overleg werd De voornaamste bepalingen van het Frans-Duitse verdrag luiden: De regerings- en staatshoofden zul len elk half jaar bijeenkomen. De mi nisters van buitenlandse zaken, defen sie en onderwijs zullen elke drie maanden bijeenkomen. De chefs van staven van beide landen zullen om de twee maanden vergaderen. Drie hoge ambtenaren van de mi nisteries van buitenlandse zaken zul len elke maand besprekingen voe ren. Er zal een geregelde uitwisseling komen van Franse en Westduitse mi litaire eenheden. Frankrijk en Duitsland zullen sa- bied van de wapenproduktie. Kern- men research ondernemen op het ge- wapens zijn hiervan uitgezonderd. Op het gebied van het onderwijs 'zal gestreefd worden naar gelijk schakeling van Westduitse en Fran se diploma's en graden. Het verdrag moet gezien worden als de eerste noodzakelijke stap naai de Europese eenheid. maandag op verschillende .fronten" ge voerd. Adenauer en De Gaulle spraken 's morgens twee en een half uur met elkaar en ontmoetten elkaar daarna weer aan de een lunch in besloten kring. Gelijktijdig hadden ook de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Schroder, en zijn Franse ambtgenoot ADENAUER droom werd werkelijkheid Couve de Murville, de bondsminister van defensie, Kai-Uwe von Hassel en zijn Franse collega Pierre Messmer, benevens de Westduitse minister voor gezinszaken, Heek, en de Franse com missaris voor sport, en jeugdzaken, Herzog, een onderhoud. Maandagmiddag werd een conferentie in het Elysée- paleis gehouden waaraan behalve De Gaulle en Adenauer hun ministers en adviseurs deelnamen. De Westduitse regeringswoordvoerder, Karl Günther von Hase, zei maandag in Parijs tegen verslaggevers, dat er geen causaal verband bestaat tussen de door de Franse houding ontstane moeilijk heden in Brussel en het te ondertekenen Frans Duitse verdrag inzake nauwere samenwerking. De zetels van de Franse afgevaardig den zijn zoals verwacht werd, onbezet gebleven op de bijeenkomst, die maan dag in Luxemburg is gehouden over het Britse verzoek om het lidmaatschap van de Europese kolen- en staalgemeenschap te verkrijgen. Vandaag hoopt de gasfabriek te Katwijk aan Zee de gaslevering te her vatten, zij het voorlopig slechts op be perkte schaal en op bepaalde tijden. In de loop van de dag wordt er een ge vaarloos, reukloos en onbrandbaar gas in de leidingen geperst. De bewoners van Katwijk aan Zee moeten dan de gaskranen openzetten bij open ramen. Daarna moet gewacht worden op het uitstromen van sterk ruikend gas, wat het teken is dat er lichtgas uitstroomt. Eerst dan kunnen de gasvlammen aan gestoken worden. Er zal dan gasvoor- ziening zijn van 11.00 tot 13.00 uur, van 17.00 tot 19.00 uur en verder ook 's morgens van 7.00 tot 9.00 uur. Intussen is men met man en macht bezig een noodvoorziening te treffen, waardoor de gehele dag weer gas zal kunnen worden geleverd. De voedseluitdelingen zullen niet meer plaatsvinden. Gisteren werden 9500 porties erwtensoep uitgedeeld. De soep werd door de vliegbasis Valkenburg van de koninklijke luchtmacht verschaft. In de Jeanne d'Arc-kliniek in An tibes heeft een patiënt, Jean Fran- gois Savineau, een blindedarm operatie ondergaan zonder te zijn verdoofd. Enige weken lang werd de patiënt tweemaal tien minuten per dag door middel van de gram mofoonplaat voorbereid op de ope ratie, waarbij hem duidelijk werd gemaakt hoe hij zich moest ge dragen. Tijdens de medische in greep werd een grammofoonplaat afgedraaid, waarop alle wenken waren samengevat. De patiënt schijnt geen pijn te hebben ge voeld. Links: Een blik in de ope ratiekamer; rechts Jean Frangois Savineau wordt voorbereid op de operatie. Aan de Industriesingel te Oss is de woning van de familie Weinands man, vrouw en vjjf jonge kinderen maan dagmorgen in vlammen opgegaan. De brandweer kon door de strenge vorst het vuur niet anders dan met een nevel spuit te bestrijden. De oorzaak van de brand is gelegen in het ontbreken van een regulateur aan de zaterdagavond in gebruik geno men nieuwe kachel. Daardoor konden de kachelpijp en de schoorsteen te heet worden en vatte het rieten dak vlam. Het gemeentewoninkje, deels met riet en deels met pannen gedekt, ging ge heel verloren. De schade werd geschat op f 8000,-. Van de inboedel van de familie Weinands werd niets gered. De ze we-rd geschat op f 1500,-. De bewo ners waren niet tegen brand verzekerd. De gemeente Oss kon de daklozen nog dezelfde dag een ander onderdak ver lenen. VIER JAPANSE boeddhistische monni ken zijn maandag in de Poolse hoofdstad aangekomen om deel te nemen aan de vredesmars van Auschwitz naar Hiro- sjima. De mars is gewijd aan de 18e verjaardag van de bevrijding van het kamp. (Advertentie) Een modern begrip voor lekker eten Bij de zuidwestpunt van Noorwegen bevindt zich het centrum van een krachtig hogedrukgebied met een luchtdrukwaarde van 1044 mb. Dit hoge- drukgebied breidt zich langzaam uit in de richting van ons land, zodat de windkrachten nog wat verder zullen afnemen. Een storing in de luchtdrukverdeling, die vergezeld gaat van wat zach tere lucht, beweegt zich over Zweden naar het zuiden. Zy zal ons land dins dag evenwel nog niet bereiken. Het zonnige weer met overdag matiere vorst blijft dan ook voortduren.

de Stem | 1963 | | pagina 1