Winter knelt hele streken in Strijd tegen de stuifsneeuw Uit graaf pogingen bleken nutteloos Storm - sneeuw - regen en hagel teisteren Europa ADENAUER NAAR DE GAULLE Speculaties over Frans-Duits vriendschapsverdrag Redt bondskanselier Engeland als EEG-lid 'g Colombo voorstellen ter tafel P. v.d. A.-leider Vondeling wil kernkabinet GEEN DOKTER GEEN BAKKER GEEN POST Zonru TEKORT AAN BRANDSTOF DREIGT DAGBLAD VOOR ZEELAND SPOORWEGEN ERWTENSOEP ZWIJGEN IS GOUD In Roermond Amerikaanse militairen overvielen taxichauffeur NIEUW FRANS PLAN? INDIA-CHINA R.-k. primaat van Engeland had lichte hartaanval Lijstaanvoerders Anti- Revolutionaire Parlij Kritiek op prof De Quay 103e JAARGANG No. 24186 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 21 JANUARI 196.1 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl 1 0,20 incasso. t 9,25 per post excl. t 0,35 incasso I 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.42 per mm (Ing. Med. t 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt J. CT-l. oo.ni v«/ "J- BÜrëaiT^öör^e^zëëiïwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURCr Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) DORPEN GEÏSOLEERD De greep, die de voortdurend strenge vorst op Nederland en West-Europa heeft, gaat leiden tot noodtoestanden, zoals men zich die amper kan voorstellen. Dorpen raken geïsoleerd, eilanden zijn onbereikbaar, de spoorwegen ondervinden hinder en daardoor veel vertraging van wege de stuifsneeuw, waterwegen zijn afgesloten. Alleen de vaarweg van Rotterdam naar Amsterdam via Lek en Amsterdam-Rijnkanaal is nog bevaarbaar, maar dan alleen in konvooi achter sleepboten. Het zware drijfijs op de Westerschelde maakt de vaart voor de binnen schepen praktisch onmogelijk. De Rijn in Duitsland is thans voor de scheepvaart gesloten vanaï Bingen tot de Nederlandse grens. Ook op de Nieuwe Waterweg begint het ijs zich vast te zetten. IJsbrekers proberen tevergeefs een vaar geul open te houden in deze slagaders van onze economie. Het helpt niets, de zaak vriest dicht. Er is geen doorkomen meer aan, de ri vieren zetten zich onherroepelijk vast. Tal van dorpen zijn tijdens het week einde geïsoleerd geraakt. In de om geving van Appingedam (provincie Groningen) raakten de toegangen tot diverse dorpen door het stuifsneeuw ge blokkeerd. Ondanks herhaalde pogingen om dit isolement te doorbreken, bleef Jukwerd bijvoorbeeld van de buiten wereld afgesloten. Maar evenzo verging het het plaatsje Didam in de Gelderse Achterhoek. Zodoende zullen de bakkers maandag in Didam verstek moeten laten gaan. Werkhoven (tussen Utrecht en Wijk bij Duurstede) is van de buiten wereld afgesloten. De bewoners kunnen de melk niet aan de fabriek afleveren en z ijhebben geen post ontvangen. In Werkhoven woont geen arts. In de omgeving van Appingedam is in de loop van zondag ook de gemeente (Bierum geïsoleerd geraakt de weg er heen is onbegaanbaar geworden. Het zelfde lot onderging het Groningse plaatsje Oudeschip Bakker en dokter kwamen lopend naar het dorp. Andere gemeenten zijn van water ver- stfken. De gemeenten Oud-Beijerland, Nfeuw-Beyerland, Goudswaard, Heinen- oord en Piershil moesten dit lot onder gaan. Oorzaak de lage rivierstand maakte het onmogelijk rivierwater in de filterinstallatie te pompen. De kranen leverden toen geen druppel meer. Tal rijke huisvrouwen waren niet in staat warm eten op tafel te brengen. De brandweer van Oud-Beierland heeft tijdens het weekeinde met twee spuiten de watervoorraad in de filterinstallatie aangevuld. De kranen druppelden toen weer mondjesmaat, maar de maatregel zal op de duur niet voldoende blijken. Want de rivierstand blijft laag voor lopig. In Engelbert en Middelbert hebben de bewoners de toegang tot hun dorpen weer uitgegraven. Tweehonderd man heeft daar de hele zondag werk aan ge ding met Den Helder is in de loop van zondag verbroken. Texel is geïsoleerd. Niet alleen secundaire maar ook hoofd wegen waren tijdens het weekeinde on-J berijdbaar. Doordat de wind dwars op de weg Den Haag Rotterdam stond, was deze zaterdag nog maar aan één kant berijdbaar. Verkeer in de richting Rotterdam was namelijk praktisch on mogelijk. De Afsluitdijk was niet berijd baar. Ook de Spoorwegen ondervinden grote moeilijkheden. Tengevolge van de stuif sneeuw was men genoodzaakt het tra ject Maastricht Zandvoort in drie delen te splitsen. D-treinen naar Duits land moeten over Kranenburg worden geleid. Op de lijn Breda Lage Zwaluwe moesten de treinen grote sneeuwhopen opzij schuiven. Als de toestand hier nog moeilijker wordt, zal de treinenloop moeten worden stopgezet. Zondag is volop materieel ingezet om de spoorbanen sneeuwvrij te maken. Deze enorme inspanning had succes, dank zij ook het feit, dat de wind wat ging luwen. In de loop van zaterdag avond raakte de trein Groningen Zwolle nabij Beilen defect. Met de vol-, gende trein, die hem opduwde naar het' dichtstbijzijnde station, liep hij daarna vast in de sneeuw. Overal in het land had Zo werd ook het dorp Opwierde verlost Bulldozers en sneeuwploegen zwoegen over het vlakke land van Gro ningen om de wegen weer een beetje begaanbaar te maken. In Drente zijn de dorpen Sleen, Schoonoord, Zweeloo, Wachtum, Barger Compascuum en Ros winkel onbereikbaar voor auto's en fietsen. In het Groningse dorp Gartshuizen moest een ernstig zieke jongeman naar het ziekenhuis van Groningen worden vervoerd. Voor de ziekenauto reed een landbouwtrekker. Katwijk aan Zee zit zonder gas, niet door de koude maar door de ontploffing in de gasfabriek aldaar. Het betekent met de koude van deze poolwinter zon der meer een ramp voor de bevolking. Iedereen probeerde zoveel mogelijk pe troleum op te kopen in de winkels. De scholen, die op gasverwarming zijn aan gewezen, zijn gesloten tot nader order. Het dorp heeft hulp gekregen van de marineluchtvaartdienst, die voor 6.000 porties erwtensoep had gezorgd, die zon dag werden uitgereikt. Men kwam vele porties te kort. Ook vandaag wordt Katwijk op deze manier gefourageerd. hebben zich vertragingen voorgedaan en de situatie wisselt met het kwartier. Om de ramp compleet te maken viel, door het overmatig gebruik van elektri citeit, het licht uit. Ameland is vauit de lucht bevoorraad met elf ton olie. Daarvoor waren acht vluchten nodig. Enkele mensen die voor een begrafenis op het eiland ver toefden, konden met een vrachtvlieg tuig terug naar het vasteland. Een Texelse veerboot, die zaterdag morgen om acht uur wilde vertrekken naar Den Helder, is daar pas om half vier 's middags binnengelopen. Een zee sleepboot ging vooraf om een vaargeul te maken. Er waren twee zieken aan boord en men maakte al voorbereidin gen om dezen door middel van een heli kopter van boord te halen. De verbin- Aan de mannen van de spoorwegen worden momenteel de allerhoogste eisen gesteld. DE REDACTEUR en militaire deskun dige van het Westduitse weekblad „Der Spiegel", Hans Schmelz, is zondag vrijge laten. Van allen die in verband met de Spiegelaffaire waren gearresteerd, be vindt zich thans alleen nog de uitgever Rudolf Augstein, in de gevangenis. MEN VERONDERSTELT dat 122 men sen zijn verdronken toen een overvolle veerboot ongeveer 320 kilometer ten zui den van Seoel is gezonken. MINSTENS 105 mensen zijn verdronken toen een excursievaartuig in brand ge raakte en op het Tobameer op Noord- Sumatra zonk. 145 mensen werden ge red. MAANDAG komt voor de eerste maal de speciale commissie van zeven kar dinalen bijeen om het werk van de di verse conciliecommissies op het stuk van de agenda te coördineren. Kardinaal ^icognani, de staatssecretaris van de Paus staat aan het hoofd van de com missie. Franse schilderijen, die woens- Sf,rLyan e£,n tentoonstelling van Franse achterhaaldaraCaS werden «eroofd. z«n onvrfioo. het ?8enb,ik druk bezig een I ahnin-wr, zoeken voor de overleden voorna am.t Ï5r' Hu*h Gaitskell. De nemend^ kandidaten zijn de waar- Sarthri«t„n?mer' Georse Brown, en de ken Hamïï mi vooï, buitenlandse za. woo'rdiot a lls?n- De eerste vertegen- linkervleugel tadfSSg?1- WilS°" In Parijs beginnen heden de besprekingen tussen Frankrijk en West Duitsland, die, aldus is de verwachting, zullen uitmonden in een vriendschapsverdrag tussen Frankrijk en West-Duitsland. Bondskanselier Adenauer is gisteravond in de Franse hoofdstad aan gekomen, vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken Schroder Kai-Uwe von Hassel, minister van defensie en zijn minister voor ge zinszorg Bruno Heck. Bij zijn begroeting op het vliegveld Orly door Pompidou en Couve de Murville zeide Adenauer tot de wachtende journalisten: „Wij gaan een overeenkomst tekenen tussen Frankrijk en Duitsland. Deze overeenkomst zal van historische betekens zijn Hij zal een eind maken aan een periode van oorlog, spanningen en conflicten, een periode, die reeds definitief tot het verleden behoort. Door een ontploffing bij het gas bedrijf in Katwijk zijn de inwo ners van gas verstoken. Op zes verschillende plaatsen werd daar om zondag snert uitgegeven door vrijwilligers van het Rode Kruis. Het eten wordt aangevoerd van de marinevliegbasis Valkenburg. Droog cn over liet algemeen zonni„ weer. Matige oostelijke wind, Over wegend matige vorst. J |op43a9guurZOn 17 06 uur' 5 J Morgen: zon op 8.37 uur. Maan op 5 5.44 uur. I Algemeen verwacht men woensdag aan het einde van de besprekingen, meer dan het gebruikelijke communi qué. Er zou namelijk kans bestaan, dat er een Frans-Duitse overeenkomst uit de bus komt, waarbij andere Europese landen zich kunnen aansluiten. Deze overeenkomst zou voorzien in half jaarlijkse ontmoetingen tussen verschei dene ministers van de aangesloten lan den. De opperbevelhebbers van de strijdkrachten zouden elkaar eveneens geregeld ontmoeten. Voor sommige ministers zouden zelfs maandelijkse consultaties gepland zijn. Een dergelijke overeenkomst behoeft echter het fiat van de Westduitse Bondsdag: en die is Adenauer niet bijster vriendelijk gezind. Adenauer heeft overigens reeds op een dergelijk soort overeenkomst gezin speeld. Hij heeft zondagavond gesproken voor de Duitse radio, waar hij o.m. zeide dat naar zijn overtuiging de vriend schappelijke betrekkingen tussen het Duitse en Franse volk nog inniger zullen worden een nieuw blad der geschiede nis is opgeslagen. Minister Schroder (van buitenlandse zaken) heeft zonaag eveneens voor de radio gesproken. Hij noemde het een gebiedende eis, dat in de toekomst methoden voor het oplossen van grote meningsverschillen worden gevonden. In dit verband noemde minister Schroder het Franse ,,neen" tegen Engelands toe treden tot de E.E.G. De Duitse bonds regering, aldus zeide hij, zal alle krach ten inspannen om te zorgen, dat er een aansluiting van Engeland bij de ge meenschappelijke markt komt. Adenauer heeft echter de crisis om Engeland in het geheel niet aange raakt. Dat er deze dagen echter in Parijs hard en stevig over gedebat teerd zal worden, staat als een paal boven water. Van vele zijden is op de In het huis van bewaring te Roermond zijn zaterdagmiddag drie Amerikaanse soldaten ingesloten, nadat zij vrijdag avond door een patrouille van de ge meentepolitie te 's-Hertogenbosch waren gearresteerd wegens diefstal van de auto van een taxichauffeur uit Maas tricht. De soldaten waren in burger en had den vanuit Maastricht om 19.00 uur een taxi genomen naar Roermond Onder weg lieten zij de chauffeur, de 44-jarige heer L. v. d. Burgt uit Maastricht, onder een voorwendsel stoppen en sleurden hem uit zijn auto. De drie Amerikanen reden daarna met de auto weg in de richting Amsterdam. De taxichauffeur waarschuwde de politie. Door een goede samenwerking tussen, rijks- en gemeentepolitie kon de auto met de drie Amerikaanse soldaten in de omgeving van 's-Hertogenbosch een uur later worden aangehouden, waarna zij naar Roermond werden overgebracht. Het waren de 22-jarige R. C., de 19- jarige E. van D. en de 19-jarige L. T., allen gelegerd in Mannheim (Did.). In vele delen van Europa heeft de voortdurende koude, gepaard met sneeuwval en krachtige wind, het verkeer nieuwe belem meringen in de weg gelegd. Uit Zweden werden zondag sneeuwstormen en zwaarder wor dend pakijs gemeld. Een auto veerboot liep bij Mariehamn op de Aaland-eilanden aan de grond. De 44 passagiers konden veilig aan land worden gebracht. In Denemarken kwamen twee broers van vier en acht jaar om het leven, doordat de auto van hun vader in de baai van Flensburg door het ijs zakte. De vader en nog twee kinderen kon den zich redden. Het ijs in de Deense wateren wordt snel dikker, waardoor het scheepvaartverkeer zelfs met de steun van ijsbrekers sterk wordt be moeilijkt. De meeste veerdiensten zijn gestaakt. Oost-Noorwegen heeft nu al 3 maan den achtereen van de kou te lijden. In Noord-Noorwegen geraakten vissers dorpen door een zware sneeuwstorm van de buitenwereld afgesloten. In Engeland zijn in 80 van de 86 graafschappen de wegen onbegaanbaar door opgewaaide sneeuw. In delen van Schotland en Oost-Engeland heeft men vde strijd tegen de sneeuw opgegeven. Tot dusver is slechts één weg tussen Engeland en Schotland berijdbaar ge maakt. In Italië is het verkeer ook op vele plaatsen stilgelegd door zware sneeuw val. In de Noorditaliaanse provincie Ferrara is alle jachtactiviteit opge schort om het wild, dat het toch al zwaar te verduren heeft, zoveel mo gelijk te sparen.' In Parijs en zijn voorsteden werd het wegverkeer in grote mate bemoeilijkt door sneeuwval en gladheid. In Noord-Griekenland viel weer veel sneeuw. In Saloniki zelfs anderhalve meter, waardoor de verbindingen met andere plaatsen werden verbroken. Athene had te lijden van zware re gen- en hagelbuien, waardoor vele hui zen in het water kwamen te liggen. Maar erger nog is het bijvoorbeeld in Polen, waar men 500 reizigerstreinen heeft laten uitvallen om brandstof te sparen. In Hongarije zijn de scholen van heden tot 3 februari dicht. In West-Duitsland heeft het leger 800 spoorwagons en de helft van het vrachtautopark ter beschikking gesteld voor het vervoer van brandstof en voedingsmiddelen. Voor het eerst sinds de oprichting is de scheepvaart lijn Oostende-Dover zaterdag gestaakt, omdat de haven van Dover door ijs gang is geblokkeerd. In Oost-Europa stond een zware storm en in Joego-Slavië raakten deel nemers aan de rallye van Monte Car lo zoek in de sneeuw. In Belgrado ontstonden metershoge sneeuwmuren. Oost-Duitsland en Polen kampen met bevroren rivieren, veel sneeuw en af knijpen van de elektrische stroom, waardoor veel theaters en restaurants gesloten moesten worden en de straat verlichting werd uitgedraaid voor stroombesparing. In Londen viel weer veel sneeuw die, door de wind opgestuwd, een ob stakel vormde op vele plaatsen. In de Midlands bleven zondagochtend twee bussen met ouden van dagen in de sneeuw steken. Zij werden ontzet door sneeuwploegen. In het noorden van En geland werd de sneeuw hier en daar meters hoog opgetast. Bij Flyingdales strandden daardoor ruim 200 mensen. Helikopters van de R.A.F. voerden voor hen levensmiddelen aan. West-Duitsland heeft vooral met brandstoftekort te kampen. Vele han delaars hebben gemeld dat hun voor raden zijn uitgeput. Door zware regenval is zaterdag na bij Avellino in midden-Italië een grondverschuiving ontstaan, waardoor bondskanselier druk uitgeoefend om een soepeler Franse houding ten aan zien van dit vraagstuk te bereiken. Dit deden o.m. de drie grote Duitse fractieleiders. In bepaalde kringen wordt veronder steld dat Frankrijk wellicht spoedig met het voorstel komen zal voor de instel ling van een uitgebreide Europese indu striële vrijhandelszone, die de gemeen schappelijke markt van de zes omvat, Groot-Brittannië en de landen van de Europese vrijhandelszone. Een dergelijke plan is thans in studie, maar het kabinet heeft er nog geen besluit over genomen. Vier jaar geleden is van Britse zijde eveneens een dergelijk voorstel gedaan, dat door Frankrijk van de hand werd gewezen. Vandaag wordt in Luxemburg een routine-vergadering gehouden over Europese zaken. Zij kan een belangrijke aanwijzing zijn wat betreft de Franse houding ten opzichte van de toetreding van Engeland. Het is namelijk mogelijk, dat Frankrijk op deze bijeenkomst ont breken zal. Hier moeten namelijk details, besproken worden over het Britse ver-i de Colombovoorstellen. zoek om het lidmaatschap van de Kolen en staal-gemeenschap. Nu Frankrijk tegen Engelands E.E.G.-toetreding is, kan het evenmin toestaan dat vorde ringen worden gemaakt wat betreft het Britse K.S.G.-lidmaatschap. Men wacht in Luxemburg met spanning de gang van zaken af. De Oosterhoutse sneeuwploeg heeft weer een stukje weg hegaanhaar gemaakt. De mannen dinken op de boerderij een welverdiende kop koffie. Zo gng het gisteren overal in Nederland, overal draaiden bull dozers op volle toeren om de stuifsneeuw te ruimen. Het Colombo-voorstel tot oplossing van het Chinees-Indische grensgeschil is thans gepubliceerd. De zes landen (Bir ma, Cambodja, 'Ceylon, Ghana, Indonesië en Egypte) achten het gewenst, dat China zijn troepen 20 kilometer terug trekt, zoals China zelf al heeft voor gesteld. In de oostelijke sector zou de toestand voorlopig zo kunnen blijven en de problemen in de middensector zouden met vreedzame middelen moeten worden opgelost. China heeft zich over he-t plan nog uitgesproken: Nehroe heeft ver niet William Kardinaal Godfrey, de aarts bisschop van Westminster en rooms- katholiek primaat van Engeland, heeft een lichte hartaanval gehad. Inmiddels is zij ntoestand wat verbeterd. De 73-jarige kardinaal werd op 6 januari ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Hij was thuis toen hij de hartaanval kreeg. De kardinaal heeft het Concilie in Rome bijgewoond, doch heeft daarna zijn ambtsbezigheden ge staakt. klaard geen bezwaren te hebben tegen Intussen heeft China bij India geprotesteerd tegen schending van zijn luchtruim boven Ti bet en voorts is India met klem ver zocht Chinese schepen in zijn havens toe te laten om in India wonende Chi nezen in staat te stellen naar hun land terug te keren. Chinese grenstroepen hebben zich ge heel teruggetrokken uit het gebied van Walong, aan het oostelijke einde van de Chinees-Indische grens. Zij zijn getrok ken naar stellingen ten noorden van de op 7 november 1959 feitelijk bestaande grens. De tweede ronde van de besprekingen tussen India en Pakistan over Kasjmier is geëindigd. Het gesprek wordt volgen de maand voortgezet. De gedachtenwis- seling werd hartelijk en opbouwend ge noemd, maar een oplossing is nog niet naderbij. Voor de anti-revolutionaire partij zul len bij de komende Tweede-Kamer verkiezingen de heren mr. B. Biesheuvel, B. Roolvink en J. Smallenbroek als lijstaanvoerders optreden. (Van onze parlementaire redactie Oppositieleider prof. Vondeling van de P. v. d. A. heeft minister-president prof. De Quay op het in Den Haag gehouden P. v. d. A.-congres gebrek aan leiding verweten bjj het opmaken van de lijst van wetsontwerpen, die nog vóór dat de Tweede Kamer (begin april) op verkie zingsreces gaat, afgedaan moeten worden. Volgens prof. Vondeling is het initia tief voor het opmaken van een urgentie- 'ijst niet van de minister-president uit een posttrein werd bedolven. 10 perso-1 gegaan maar van de Tweede Kamer, nen raakten gewond. In Rome staan Zeven weken geleden heeft wijier dr hele Wijken blank. De ratten en mui- Kortenhorst. aldus prof. Vondeling aan b'J honderden uit de riole- prof. De Quay gevraagd zo spoedig rings zen. I mogelijk een overzicht te geven van de 1 wetsontwerpen, die nog vóór april be handeld zouden moeten worden. Prof. De Quay heeft die vraag doorgegeven aan de ministers, maar alle antwoorden zijn nu nog niet binnen. Desondanks is er al een lijst met 63 spoedontwerpen, waaronder een aantal zeer -belangrijke. Deze lijst kan onmogelijk vóór aprii worden afgewerkt, constateerde prof. Vondeling. Naar zijn mening had prof. De Quay er voor moeten zorgen, dat er binnen het kabinet een rangorde was vastgesteld. ,,Nu vecht iedere minister voor zijn eigen standje". Prof. Vondeling was overigens van mening, dat ook in het algemeen meer aandacht geschonken behoort te worden aan de coördinatie binnen het kabinet. Zijn betoog kwam neer op een pleidooi voor de vorming van een soort van kern. kabinet binnen het kabinet. Inplaats van het voltallige kabinet zou ook een klein aantal bewindslieden in belangrijke zaken een beslissing moeten kunnen nemen. Het is een levensbelang voor de democratie, betoogde prof. Vondeling, dat een werkwijze wordt gekozen, die het snel nemen van beslissingen' toe staat en daardoor een krachtig, homo geen beleid mogelijk maakt.

de Stem | 1963 | | pagina 1