Een kuur van tien (bange) dagen Partijcongres boos op Chinese spreker Harde Reinier Paping deed het niet zo veel Winter komt pas goed op dreef De vijf wilden van geen wijken weten ELFSTEDENTOCHT VOOR VELEN BARRE MARTELGANG, MAAR: Kroestjev niet in de zaal Gegijzeld manneke GAITSKELL OVERLEDEN Zwaar geschut stelling Scheiding in Kwaad bloed WOE'S REDE WAS GEMATIGD KOUD WEEKEND In de Kamer als 25-jarige Van Oorschot uit Made werd twaalfde DAGBLAD VOOR ZEELAND Opkl ANGSTIG AVONTUUR IN DEN HELDER 103e JAARGANG No. 24185 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 19 JANUARI 196.5 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; t 9,25 per post excl. 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nmuwstraat^41 t E.E.G.-CONFERENTIE IN DE COUVEUSE De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, verlaat de zaal waar de EEG- besprekingen worden gehouden, om president De Gaulle op te bellen. De voorzitter van de Britse so cialistische partij, Hugh Gaitskell, is gisteravond in het ziekenhuis van Middlesex overleden. Gaitskell stierf plotseling en vreed zaam, aldus werd verklaard, na een dagenlang lijden. Gaitskell werd 56 jaar oud. Toen Ipj stierf, was zijn vrouw Dora bij hem. Zij heeft nog de hulp van de hartspecialist dr. Walter Somerville in geroepen, maar toen dezo verscheen, was de dood al ingetreden. Voor een levensbeschrijving van deze markante figuur verwijzen wij naar pag. 7. De beslissing over het lot van de Brusselse conferentie, waar gesproken wordt over Engelands toetreding tot de Euromarkt, is uitgesteld tot 28 januari. Op voorstel van mr. Luns hebben de E.E.G.-ministers hiertoe, ondanks een meesmuilende Couve de Murville, besloten. De conferen tie is niet verdaagd en in het technische verschil tussen een verdaging en de nu overeengekomen adempauze ligt de (smalle) basis voor verder overleg. De hoop die wij gisteren uitten, namelijk dat „de overige vijf" van de EEG de groeiende Europese eenheid een kostbaarder goed zouden achten dan de voldaanheid van De Gaulle is gedeeltelijk bewaarheid. Couve de Murville's poging om in opdracht van De Gaulle de conferentie feitelijk tot uiteengaan te dwingen is gestuit op eendrach tige tegenstand van de overige vijf, die op hun beurt de Europese commissie achter zich wisten. (Advertentie) ners is verlaten, maar dat nog geheel gemeubileerd en verwarmd is. De ma chinerie is nog intact. Couve de Murville wilde in opdracht van De Gaulle de ma chine laten demonteren, waarmee dan stellig een eind zou zijn gekomen aan de onderhandelingen met Engeland. In de interimperiode zullen E.E.G.-werk- groepen nog wel enkele kwesties behan delen, maar Frankrijk zal daar niet bij zijn. De Gaulle heeft de zaak schijnbaar al afgeschreven. De Europese commissie (nota bene, het uitvoerend orgaan van de E.E.G.), heeft bij het verloop van zaken bij het geheime marathonoverleg geen stem in het kapittel gehad, hetgeen kwaad bloed heeft gezet. De commissie staat echter geheel aan de kant van de constructieve groep en zij heeft dat niet onder stoelen of banken gestoken. Er is zwaar politiek geschut in stel ling gebracht. De telefoonlijnen met de ministeries in de diverse vaderlanden waren overbelast. Dat de patiënt nog leeft is voornamelijk te danken aan het feit dat „de vijf" tegenover D© Gaulles „realisme" een wapen in elkaar hadden gezét, waarvoor het Franse staatshoofd wellicht benauwd is. De vijf hebben ge zegd, dat als gevolg van een mislukte Brusselse conferentie, het associatie- akkoord der E.E.G. met anderhalf dozijn Afrikaanse landen (waaronder Algerië) wel eens op losse schroeven zou kun nen komen te staan. Bij dit akkoord heeft Frankrijk ve-el te verliezen. En het is nog niet gesloten Bovendien speelde de vijf minis ters de gedachte door het hoofd, dat bondskanselier Adenauer, die vol gende week naar Parijs gaat, zyn Franse vriend misschien kan beke ren, ook al voelt „der Alte" er zelf niet veel voor. Maar hy staat onder krachtige druk van zijn eigen rege ring. Binnen tien dagen zal alzo de beslis sing vallen en de conferentie als zoda nig ziet er in die bange wachttijd uit als een gebouw dat wel door de bewo- De voorzitter van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa, de Deen Fedorspiel, zei gisteren dat een mislukking van de onderhandelingen met Engeland een blijvende scheiding in West-Europa van de E.E.G.-landen en de andere landen zou betekenen. Engeland weet zich nu gesterkt door „de vyf" en deze hebben MacMillan echt een hart onder de riem gestoken. Mac Millan heeft het lot van zijn kabinet aan de Brusselse onderhandelingen verbon den en bü mislukking van het overleg kan hij niet meer terug. De definitieve breuk met het conti nent (want voor associatie voelt Enge land niets) zal voor Engeland ook een wellicht tijdelijke economische achter uitgang betekenen. De Gaulle speelt bij dit alles de sfinx. Tegenover enkele Franse parlementsle den schijnt hij echter gezegd te hebben: Engeland zal tenslotte heus wel tot de E.E.G. toetreden, maar dan ben ik waar schijnlijk rvet meer aan het bewind". Het 'woruen tien spannende dagen voor Europa. Naar onze parlementaire redactie heeft vernomen, wordt door Duitsland, Italië en de Boneluxlanden overwogen de on derhandelingen in Brussel zonder Frank rijk voort te zetten. Tevens worden in allerijl maatregelen getroffen voor een bijeenroeping op korte termijn van het comité-Monnet, dat bestaat uit de frac tieleiders van de diverse democratische partijen in de E.E.G.-landen. Het pleegt achter de schermen als een de Europese ontwikkeling bevorderende pressiegroep op te treden. Nu wil het comité-Monnet plannen be ramen om De Gaulle, indien enigszins mogelijk, tot een ander standpunt te be wegen inzake de toetreding van Enge land. De redenering schijnt te zijn dat indien de E.E.G.-landen in overgrote meerderheid met Engeland tot een ver gelijk zouden kunnen komen, Frankrijk het zich tegenover de wereldopinie niet langer zou kunnen veroorloven de toe treding van Engeland nog langer te blokkeren. Op dit moment zou het ove rigens nog niet zeker ziin of ook West- Duitsland tot deze drastische maatregel bereid zou zijn. DE GRENS tussen communistisch China en de Britse kroonkolonie Hongkong is, volgens berichten, gesloten. Dit zou met wederzijds goedvinden geschied zijn. Hongkong is het vluchtelingenasiel bij uitstek. HET BRITSE Rijnleger zal versterkt worden. Het aantal manschappen wordt opgevoerd tot 55.000 man en de bewa pening wordt verzwaard en gemoderni seerd. PRESIDENT KENNEDY is, volgens een bericht uit Washington, van plan om bij zijn Europe-se bezoek in de zomer van dit jaar, ook West-Duitsland aan te doen, Zoals bekend gaat hij ook naar Italië. Een hogedrukgebied strekt zich uit van Schotland naar Polen. Aan de zuid flank hiervan bevindt zich een gebied met krachtige oostelijke wind, dat bo ven het Engelse Kanaal overgaat in een oosterstorm. Met de oostelijke winden wordt uit Duitsland drogere lucht aan gevoerd waarin opklaringen voorkomen. den6 z*ck over ons lanc* uitbrei- In de luchtdrukverdeling komt wei- ïg verandering zodat de vorst geduren- net weekeinde blijft voortduren. anngen hi^KNMI^ÏÏg- "V^gedeeld door OnkNimN geldlg tot vanavond: Opklaringen en geen sneeuw van be tekenis Matige t„t krachtige ïangs de kust nu en dan harde oosteHike wind. Matige tot strenge vorst SuftuT °nder 17 03 Uur' Ma- Morgen: zon op 8.39 uur, zon onder 17.05 uur. Maan op 3.32 uur maen onder 13.11 uur. maan Maandag: zon op 8.38 uur. Maan on- der 13.41 uur. Gistermorgen -heeft de leider van de Chinese delegatie op het communistische partijcongres in Oost-Berlijn, Woe Hsioe- Tsjoean zyn langverbeide toespraak ge houden. In een soort zesdaagse-sfeer had men deze rede tegemoet gezien. Ondanks een over het algemeen ver zoenende toon in de rede van Woe, die onder meer pleitte voor een communis tisch concilie" om de grote kloof tus sen Peking en Moskou te overbruggen, reageerden de aanwezigen als getergde stieren. Zy onderbraken Woe door ,,boe"-geroep, zodat de Chinees zich niet meer verstaanbaar kon maken. Bovendien kreeg de Chinees van de congresvoorzitter de nodige tikken op de vingers omdat hij grove aanvallen op de zusterpartij van Zuid-Slavië" zou hebben gepleegd. Woe's rede duurde slechts een half uur. Woe gebruikte als een echte Aziaat een parabel, om via deze Moskou de waarheid te zeggen. Spraken de Moskou- getrouwe communisten, als zij Peking de mantel wilden uitvegen, steeds over de heethoofden in Albanië Woe adres seerde zijn verwijten aan Zuid-Slavië. Veelbetekenend was ook, dat Kroestjev bij de finale van de ideologische spiegel gevechten niet aanwezig was. Hij be keek op dat moment een fabriek van elektronische artikelen in Oost-Berlijn.. Provocatie Woe's rede was doorspekt met kritiek op het revisionisme van Tito. Toen hij kalm opmerkte ,,De Tito-kliek van de Zuidslavische communistische partij heeft zich overgeleverd aan de impe rialisten", maakten de 4500 afgevaar- iden een geweldig kabaal. DiJcJce en vriendelijke vrienden een coëxistentiële opstelling. Voorzitter Verner luidde viermaal met zijn voorzittersbei en riep Woe toe Uw aanvallen op de broederpartij in Zuid- Slavie zijn ongegrond en uitdagend'" Kameraad Woe bleef er doodkalm onder, zoals hij ook in naar binnen ge keerde rust het rumoer van de zaal over zich heen liet gaan. Na zijn rede kreeg hij er nogeens van de voorzitter van langs en de zaal stemde daar juichend mee in. Woe tuurde op zijn aantekeningen en zei niets. Topconferentie Woe's rede sloot niet een gematigde uitspraak ,,Laat ons een communisti sche topconferentie beleggen om de ver schillen van inzicht te bespreken en het gevaar van een schisma te bezweren". Maar ook bracht hij het Chinees Indische grensgeschil naar voren, wij zend op het feit dat Nehroe gesteund is door „sommige zogenaamde Marxist- Leninisten en enkele socialistische par tijen, die braaf hebben meegezongen in het anti-China-koor, zonder op de Chinese argumenten te letten". De zaal joelde weer. Toen Woe over de internationale solidariteit van het communisme sprak ging er een hoon gelach op, evenals toen hij zei „Ik heb bemerkt dat ons voorstel om een einde te maken aan de openbare aan vallen. hier, een zekere weerklank heeft gevonden". Met een peroratie over de gerechtvaardigdheid van de Oostduitse standpunten jegens het imperialisme en een kreet „Lang leve het Marxisme- Lemnisme ontlokte hij een beleefd applausje. Na afloop meenden waarnemers, dat I eking geen stap dichter by Moskou was gekomen en dat de ideologische strijd zou voortduren. Russische woord voerders zeiden „Woe is tactloos ge weest" en Woe's delegatie zei „Van goedkoop gescheld trekken wy ons niets aan. Onze beginselen zyn ons heilig, lllbricht sprak in zyn slotwoord over „toegenomen vriendschap", maar hij noemde geen namen (Van onze parlementaire redactie) De regering is er op aandrang van de Tweede Kamer alsnog mee akkoord ge gaan de in de grondwe-t vereiste leef tijdsgrens voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te verlagen van 30 tot 25 jaar. De regering zal hiertoe een wets ontwerp indienen dat vergezeld zal gaan van een tweede wetsontwerp met het voorstel de leeftijd van 30 jaar te band haven als vereiste voor het lidmaatschap der Eerst© Kamer. Beide wetsontwerpen zullen, zodra zij zijn ingediend, met de meeste spoed door de Kamers behandeld worden, zo is reeds met dé regering overeengekomen. Wellicht zelfs gelijktijdig met de behan deling van de reeds ingediende wetsont werpen tot verlaging van het actief kies recht voor de Tweede Kamer tot 21 jaar. Tot wijziging van de grondwet zal men binnenkort overgaan. (Speciale verslaggeving en A.N.P.) Men kon hel Reinier Paping (31) gisteravond niet aanzien' dal hij de elfstedentocht op zijn naam had gebracht. De man uit Dedemsvaart zat er bijzonder ontspannen bij toen hij de journalisten te woord stond. Hij vertoonde ook geen sporen van uitputting, zoals vrijwel alle anderen die deze barre tocht tot een goed einde brachten. Slechts 56 van de 577 wedstrijd rijders slaagden er in zich te klas seren. De overigen moesten ofwel de strijd staken, of bereikten de finish zo laat dat zij niet meer voor plaatsing in het klassement in aanmerking kwamen. Met de deelnemers aan de toertocht was het zeker niet beter gesteld. De meesten van hen gaven voortijdig de strijd met slecht ijs, stuifsneeuw en de snijdende koude op. Sommigen van hen lieten zich naar Leeuwarden brengen, waar ze althans de aankomst van de overlevenden konden aanschouwen. Een groot aantal echter zocht meteen een warme treincoupé op. Ze konden geen ijs meer zien. Nooit is de tocht door een mooier en sprookjesachtiger landschap gegaan. Nooit ook zijn de moeilijkheden van de tocht minder sprookjesachtig geweest. Paping, Uitham en Jeen van den Berg waren de grote helden van deze schaats- marathon. Anton Verhoeven hield zich aanvankelijk niet minder goed. De man uit Dussen echter werd tenslotte de uit putting teveel. Bovendien had hij pech gehad met zijn schaatsen. Hij moest de koplopers laten gaan. Een prachtige prestatie leverde J. van Oorschot uit Made. Hij kwam na een robuuste rit als twaalfde binnen! Wat Reinier Paping betreft: zijn re laas was even rustig als duidelijk. Hij vertelde, hoe hij er van het begin af aan voor had gezorgd in het voorste gelid te blijven. Uit zijn woorden bleek, dat Paping met zijn offensief reeds on geveer 20 km voor Bolsward was be gonnen. „Ik voelde me goed en nam de kop. Toen ik omkeek was er een gat van 100 meter gevallen. Er kwam niets, tot Jeen van den Berg het gevaar zag, terugkwam en Verhoeven, Van der Hoorn, Uitham en Weijs meetrok. De laatste zou echter door een val en kramp de aansluiting verliezen." Vijf km voor Bolsward viel van der Hoorn terug en kort voorbij deze stad probeer de Reinier het opnieuw. „Ik zat aan koper viel een gat van 20 meter. Het werd 30, 40. 50, 100 meter. En ik ging door... Het ijs was wel slecht, maar ik bleef mijn eigen tempo rijden. Bij Harlingen hoorde ik, dat mijn voor sprong tot 3 minuten gegroeid was. Toen kwam het stuk naar Franeker, dat vol gens mij het zwaarst was. Maar in Franeker waren de anderen meer dan 10 minuten achter. Ik was verbaasd, maar vreesde wel dat Jeen van den Berg terug zou komen omdat hij mij dit seizoen al tweemaal in de sprint heeft verslagen. Voor Uitham was ik niet bang, want ik sprint beter dan hij. Bo vendien lag ik al ver voor en dat gaf me het veilige gevoel dat ik eventueel wel iets kon verspelen. Dat stuk naar Dokkum was anders ook zwaar. Op sommige gedeelten kon ik echt niet rij den en dus heb ik enkele stukken ge lopen." Na Oudkerk was het ergste leed ge leden. Met de wind in de rug en een comfortabele voorsprong kon hem niets tt meer gebeuren en eigenlijk heeft Pa ping alleen op de Grote Wielen nog moei lijkheden gehad. ,,Er stonden zoveel mensen, dat ik niet meer wist waar de finish was. Bovendien werd de baan smaller. Maar tenslotte kwam ik er dan toch." Tot zover de winnaar van de mon- stertocht. De „toeristen" kwamen gisteravond nog steeds binnen. Niet bij tientallen te. gelijk, want ook hun gelederen waren gedecimeerd. Reeds vroeg in de morgen keerden de eerste rijders in Leeuwarden terug om zich bij het Rode Kruis onder behande ling te stellen. Het was hun te zwaar gevallen. Te dikwijls had de duisternis, de sneeuw op het ijs en de vele scheu ren en hobbels de krachten en de men taliteit van de rijders aangetast. De EHBO-posten bleven de gehele dag overbelast. Bevroren ogen, oren, vingers, tenen, verwondingen door het scherpe ijs, volledige uitputting. Voor honderden, met goede moed begonnen, is het een martelgang gevonden. Op onze sportpagina vindt u uitvoerige reportages over de tocht. Bij de foto bovenaan: Winnaar Paping, oververmoeid doch geluk kig, wordt door de enthousiaste menigte bij de finish bejubeld. In de nacht van woensdag op don derdag is Brussels oudste burger, „Manneke Pis" ontvoerd. Donder dagmiddag is het beeldje terug gevonden in een lokaal van de studentenvereniging de Wikings in Antwerpen. Op de foto wordt het beeldje getoond. Om ons er even aan te herinneren dat hij nog lang niet aan troonsafstand denkt, heeft koning Winter gis teren nog eens stevig uitgehaald met een pak sneeuw, dat opnieuw de grootste moeilijkheden voor het verkeer opleverde. Talryke wegen werden spiegelglad. Hier en daar kwam er mist by. Het ryden door de uiterst fijne en hel glinsterende sneeuw was voor automobilisten zo wel als voor fietsers een bezoeking. Verscheidene veren hebben het gisteren weer moeten laten afweten, Zelfs de dienst tussen Middelhamis en Hellevoetsluis, de belangrijkste verbinding tussen Goeree en Overflakkee en de vaste wal, moest uitvallen. Om de pendelaars die op het eiland wonen en die in en rond Rotterdam werken toch in de gelegenheid te stellen het weekeinde thuis door te brengen, zijn ze naar Dintelsas gebracht. Daar konden ze nog over. Het verbond voor veilig verkeer heeft alle verkeers deelnemers raadgevingen verstrekt in verband met het weer. In het kort gezegd komt het erop neer dat ieder driemaal zo goed moet opletten en vooral erop bedacht moet zyn dat alle andere verkeerspartners het evenzeer moeilijk hebben. Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft op all© man nelijke inwoners tussen 18 en 60 jaar een „persoonlijk beroep gedaan mee te helpen de straten van de stad sneeuwvrij te maken. Ziezo, ik kan weer stoken Maandag kan men zich melden. De Rotterdammers die meedoen krijgen e.r twee gulden per uur (belasting vrij) voor. Bij Culemborg en Beusichem zijn paden over de bevroren Lek aange bracht. Men kan nu naar de over kant wandelen of fietsen. Zondag kunnen automobilisten weer over de Gouwzee naar Marken. De schadeverzekeraars hebben het de laatste tijd ontstellend druk. Het aantal aanrijdingen is met sprongen gestegen. Do meeste sneeuw- en ijs- ongelukken loper echter, gelukkig met blikschade af. In Rotterdam en Amsterdam krij gen de havenarbeiders, die van het bitter koude weer te lijden hebben een extra uitkering van 35 gulden' Ook het Eindhovense gemeenteperso- neel, dat door sneeuw en ijs extra be last is geworden, krijgt een extraatje van 20 tot 35 gulden. In Schiedam is een 54-jarige chauf feur omgekomen toen een bevroren stuk zand uit een enigszins ondergra ven zandberg plotseling afbrak en viel. Het kwam op de man terecht; hij was vrijwel op slag dood. Drie meisjes uit Den Helder, 13 en 14 jaar oud, hebben gisteren een angstig avontuur beleefd. Ze waren sehotsje gaan varen. De grote ijsschots waarop ze overge stapt waren, dreef echter af naar zee. Gelukkig voor hen zag een wandelaar wat er gebeurde. Hij belde de loodsdienst en het marine vliegkamp. Korte tijd later waren er zowel een helikopter als een loodsboot bij de schots. De boot wist de doodsangstige kinderen aan boord te nemen. A ahst er thansteo'on° dp h°Hdt d7 winter hevi& huis- In Zweden is de rivier de Ad iatïschrZee d?e de,A T bevroren Vakantiegasten op een eiland in de e weck nog heerlijk in zee gezwommen hadden zaeen gisteren tot hun stomme verbazinir sneeuw vnlinn ïiat lijk al jaren

de Stem | 1963 | | pagina 1