RRG.-ministers in crisisstemming GEHEIM BERAAD LIJKT OP DUEL FRANKRIJK CONTRA „DE VIJF „Uitstel wordt afstel Kroestjev wuivend bij de schandmuur ürCtfaït ELFSTEDENTOCHT IS KOUD BEGONNEN Prins: Wij hoeven ons over onze jachtmethode niet te schamen Dertien maal prijs Uw handen lopen nü gevaar! Kolonel niet erg vereerd Tot het einde Aanbeveling Tn het noorden -18 graden Record-aantal deelnemers Natuurbeschermer en jager werken samen DAGBLAD VOOR ZEELAND Britse kabinet in spoedzitting bijeengeroepen De zaak Yassall Bron van berichten wordt verswegen ONVRRWACHT RITST APJR Vorst houdt aan TSJOMBE TERUG IN ELISABETHSTAD Regeringsberaad om paardestaart Prof. Hofstra is niet overtuigd Nog een protest 103e JAARGANG No. 24184 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P.- V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 18 JANUARI 1963 Abonnementsprijs 1 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso: f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm CIng. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) EROP OF ERONDER IN BRUSSEL 5? „Is dit de fatale dag?", hoorde men gisteren minister Luns aan één van zijn collega's tijdens de E.E.G.-conferentie in Brussel vragen. De opmerking van mr. Luns typeert de crisisstemming, welke er sedert woensdagavond heerste in Brussel, waar de E.E.G.-landen proberen spijkers met koppen te slaan over de vraag of Engeland bij de Europese gemeenschap betrokken kan worden. President De Gaulle heeft via een persconferentie, maandag jl., het Franse standpunt hieromtrent vertolkt door te zeg gen dat de Britten, wat hem betreft, welkom zijn in de E.E.G., mits zij geen concessies verlangen om hun economie in het overgangsstadium aan die van de gemeenschap te kunnen aanpassen. Woensdag verscheen de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, opeens met het voorstel om een geheim ministers- beraad te houden. Zo werden de bewindslieden gisteren opgetrommeld voor een bijeenkomst, die wel leek op een duel tussen Frankrijk en de rest van het continent. Een recente opname van prinses Margriet, die morgen haar 20e verjaardag viert. (Foto Max Koot) „Erop of eronder" hoorde men aller wegen in conferentiekringen zeggen. In het geheime beraad is Couve de Mur ville met het voorstel gekomen, zo neemt men ten minste op grond van uitlatin gen aan, om de conferentie te verdagen. Zouden de confererende ministers dit voorstel accepteren, dan betekende dit feitelijk dat het gesprek over Engelands toetreding tot de E.E.G. werd afgebro ken. Men zou aan een nieuwe ronde niet meer toekomen. Couve de Murville heeft kennis geno men van de stand van zaken en toen hij gisterenmiddag te kennen gaf telefonisch Het officiële tribunaal, dat een onder zoek instelt naar de zaak-Vassall, heeft besloten twee journalisten, die weigeren de bron van berichten met betrekking tot deze zaak te noemen, voor het hoog gerechtshof te doen dagen. De voorzitter van het tribunaal, lord Radcliffe, had de journalisten order ge geven de gestelde vragen te beantwoor den, doch zij weigerden, aanvoerend dat zij voor de persvrijheid en het openbare belang opkwamen. Lord Radcliffe verklaarde het hoog gerechtshof te zullen meedelen, dat de weigering van de journalisten een mis drijf vormt. PRESIDENT Kennedy brengt in de loop van het jaar een bezoek aan Italië. Ver wacht wordt dat hij dan ook door de paus in audiëntie zal worden ontvangen. Het Vaticaan heeft gezegd dat Kennedy welkom zou zijn. SINDS EEN WEEK wordt in Dordrecht en omgeving gezocht naar een 66-jarige stokdove en half kreupele lorrenkoop- man K. J. van Wolff, die uit het loge ment waar hij verbleef verdwenen is. OP DE rijksweg Hengelo-Enschede is een 74-jarige man door een vrachtwagen aangereden toen hij de weg overstak. De bejaarde man stierf aan de opgelo pen verwondingen. HET LANDBOUWSCHAP heeft in een brief aan de Tweede Kamer opgemerkt, dat het landbouwprijsbeleid een zoda nige rentabiliteit in de landbouw moet opleveren, dat de werkers in de land bouw een redelijke beloning ontvangen en dat de agrarische ondernemingen mee kunnen komen. DOOR EEN BRAND is het uit elf per- wernjeukènantpen eZ,'n Va" de ^bou wer jeuken te Oostrum (gem Venraii) f 10.000. De heer Jeuken was verzekerd. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van^d- Plaatselijk wolkenvelden, maar waarschijnlijk geen sneeuw van bete kenis. Zwakke tot matige wind in het noorden van het land tijdelijk waaiend van zee. Over het algemeen iets minder lage middagtemperaturen vandaag: zon onder 17.02 uur. Maan onder 12.25 uur. Morgen: zon op 8.40 uur. Maan od 4.26 uur. De grote surprise van het Oostduitse communistische partijcongres was giste ren een onaangekondigd bezoek van pre mier Kroestjev aan de muur, in Oost- Duitsland aangeduid met het eufemisme „de staatsgrens". Kroestjev was in een buitengewoon prettig humeur. Grinnikend en grapjes makend tegen zijn beleefd lachende vol gelingen, bekeek hij van enkele tiental len meters afstand de Amerikaanse doorlaatpost „Charlie", de plaats waar 15 maanden geleden Amerikaanse en Russische tanks de lopen op elkaar richtten. „Wij hadden Nikita zó dood kunnen schieten!", zeiden de Amerikanen bij de doorlaatpost verbouwereerd, „zó dichtbij was hij". Kroestjev was zich daarvan kennelijk niet bewust. Hij zwaaide vrolijk naar de Amerikaanse militairen, van wie er en kelen terugzwaaiden. Meer konden zij niet doen, want zij kregen bevel om een stevig kordon te vormen, samen met Westberlijnse politieagenten. Dit was oiet. omdat zij vreesden dat Kroestjev asiel zou komen vragen, maar omdat sommige Westberlijners, die he-t schouw spel gadesloegen, wel eens provocaties konden plegen. „Welkom" Terwijl Kroestjev stond te kijken stop te er een autobus bij de zonegrens. Er r?' It?.1.ianen ïp. die een kijkje in üost-Berlijn kwamen nemen. Zij drom den om Kroestjev heen en maakten fo to s van hem. De Oostduitse lijfwacht van Kroestjev begon de mensen weg te ouwen, maar zij trokken zich er niets van aan. „Welkom, welkom!", riep Kroestjev hen toe, terwijl hij enkele Ita lianen op de schouder klopte. „Is er niemand die Engels spreekt?", vroeg hij. Toen dit vertaald was door gegeven werd er een Amerikaanse ko lonel uit de bus geduwd. Kroestjev schudde de ietwat zuur kijkende man de hand en riep: „Ik wens u het allerbeste toe". De kolonel zei vormelijk: „Dank u, tot genoegen", en verdween weer in de bus. Somber De derde congresdag was verder be trekkelijk saai. De Poolse communisten leider Gomoelka, zijn Oostduitse en Franse collega's en enkele lagere goden bezongen de lof van de Sovjet-Unie. Met uitzondering van Reuter was geen enkel Westers persagentschap in de zaal ver tegenwoordigd. De' verwijten aan het adres van Alba- KROESTJEV schouderklopjes nië en China werden weer herhaald. De Chinese delegatie onderscheidde zich in zoverre, dat haar leden eenparig som ber begonnen te kijken toen Gomoelka uitriep: Zonder de Sovjet-Unie zou geen enkele socialistische staat zich in de strijd tegen het imperialisme kunnen handhaven Alle anderen brachten Go- moelka een ovatie. Tijdens het partijcongres zijn tien jon ge Oostduitsers naar het Westen uit geweken. Enkelen hunner hadden bevro- ren ledematen. De burgemeester van West-Berlijn Willy Brandt, heeft bekendgemaakt dat hij een uitnodiging van de Russische! premier voor een ontmoeting met deze heeft afgewezen. rapport te willen uitbrengen aan presi dent De Gaulle vermoedde men alge meen dat de meerderheid der E.E.G.- ministe-rs het been tijdens het geheime overleg stijf had gehouden. Voorwaar een dramatisch moment, omdat daardoor Frankrijk in een isolement zou zijn ge dwongen. Met andere woorden: het deel genootschap van Engeland in een daar door politiek sterker wordend Europa, zou zwaarder hebben gewogen dan de bijna plompe eisen van de machtige partner Frankrijk. Of de ministers inderdaad de sugges ties, die gisteren en eergisteren in vele Europese parlementen zijn gehoord, na melijk dat men De Gaulle maar eens duidelijk moest maken dat hij Europa niet belichaamt, hebben overgenomen, wist men niet zeker. En onderwijl liep de Engelse delegatie te antichambreren. De delegatieleden, die door een zwerm journalisten werden aangeklampt, waren even vaag als somber in hun uitlatin gen. „Zolang er leven is is er hoop", zei er één. De Britse regering wijdde gisteren een spoedzitting aan de gespannen toestand in de voorste linies. Daarbij werd ge waagd van de vastbeslotenheid om het overleg tot het bittere of het schone ein de voort te zettten. Men verdiept zich uiteraard in de motieven die De Gaulle kan hebben om Engeland en zijn E.E.G.-partners zo in de wielen te rijden. Officieel heet het, dat Frankrijk niet akkoord kan gaan met de regelingen die de partnerlanden Engeland inzake de tarwe-export hebben voorgesteld. Minister Spaak zei echter: „Het gaat niet om technische, maar om zuiver politieke redenen". De ministers zelf stonden voortdurend in contact met hun regeringen. Hoe sterk het probleem in de Europese landen leeft bleek wel uit het debat in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, waarbij na een „Gaul listische" rede van. de nieuwe Franse staatssecretaris Habib Deloncle, met 86 stemmen voor tegen zes onthoudingen een aanbeveling werd opgesteld waar in op de Zes en op Engeland een beroep werd gedaan de kreunende wagen niet langs de weg neer te zettten. In 'een Italiaans-Amerikaans communiqué, op gesteld 'ha een gesprek tussen Kennedy en de Italiaanse premier Fanfani, wordt eveneens steun gegeven aan het meer derheidsstandpunt. Het Westduitse par lement nam in dezelfde geest een reso lutie aan en ook in onze Tweede Ka mer sprak men over de halsstarrigheid van De Gaulle. Hetgeen hierboven is weergegeven berust ,op een interpretatie van in conferentiekringen bekend geworden feiten en vele, dikwijls tegenstrijdige veronderstellingen. De afloop van het debat was vannacht om twaalf uur nog niet bekend. Het beraad duurde op dat moment nog voort. Donderdag verplaatste een hogedruk gebied zich van Noorwegen naar Schot land. Tegelijkertijd bewoog een zwakke storing zich langs Stockholm in de rich ting van het zuidelijk deel van de Oost zee. Verwacht mag worden dat deze storing zich vbrder in zuidwestelijke richting zal verplaatsen, waardoor de winden in ons land tijdelijk zwak en veranderlijk zullen zijn, plaatselijk wol kenvelden zullen voorkomen maar waarschijnlijk geen sneeuw van beteke nis zal vallen. De vorsttoestand duurt daarbij voort maar wel zullen de temperaturen in hoofdzaak in het noorden van het land, waar de winden gedurende enige tijd van zee zullen waaien, wat minder laag zijn. Donderdagavond kwamen tijdens windstilte en opklaringen in de noorde lijke provincies plaatselijk zeer lage temperaturen voor, waarbij zich ook mistgebieden voordeden. Zowel uit Friesland als uit Groningen werden tem peraturen van min 18 graden gemeld. President Tsjombe van Katanga is gisteren uit Kolwezi in Elisabethstad aangekomen. Hij is direct na zijn aankomst bespre kingen begonnen met het hoofd van de Verenigde Naties in Kongo over rege lingen voor de V.N.-troepen opdat deze zich naar Kolwezi Als motie - van Dongen wordt aangenomen (Van onze parlementaire redactie) Wanneer de Tweede Kamer de motie- Van Dongen (K.V.P.) over opheffing van het coupeerverbod aanvaardt zal de re gering zich nader beraden over wat haar te doen staat. Dit verklaarde minister Marijnen (Landbouw) gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de landbouwbegroting. Twee jaar geleden heeft de Kamer het coupeerverbod zelf bij amendement in de wet op de dierenbescherming ge bracht. Thans wil een deel der Kamer het weer opgeheven zien, menend, dat het in strijd is met het rechtsbewustzijn van een groot deel van het Nederlandse volk, vooral bij de nauwst betrokkenen. Men acht het verbod voorts nadelig voor de paardenfokkerij. De heer Egas was het met dat'„strij dig met het rechtsbewustzijn" niet eens. Zijn fractiegenoot prof. Vondeling vroeg de minister geen neutrale houding te genover de motie in te nemen, maar deze krachtig af te raden, hetgeen mi nister. Marijnen overigens niet deed. De heer Vondeling merkte nog dat ve len voorstander van het verbod zijn. De heer Van Dongen had eerder op gemerkt, dat velen wel menen, dat het coupeerverbod destijds een verkeerde beslissing met mistoestanden als ge volg is geweest en gaf minister Ma rijnen toe, dat hij i.p.v. met een motie ook met een initiatiefvoorstel tot intrek king van het coupeerverbod had kunnen komen. Maar een motie leek hem een voudiger. De S.G.P.'er Kodde was tegen de mo tie, die wordt ondersteund door een groot deel van de K.V.P.alsmede door enkele individuele fractieleden. Er wordt volgende week dinsdag over gestemd. MEN MAAKT zich in Engeland zorgen over de gezondheidstoestand van de Britse Labourpartijleider, Gaitskell (56), die in een ziekenhuis is opgenomen en al enkele dagen tussen leven en dood zweeft. De EIfstedentocht-1963 is van morgen in alle vroegte en in bij tende kou begonnen met de start van de honderden wedstrijdrijders die voor deze monstertocht hebben ingeschreven. Gisteravond stond (Van onze verslaggever) Prins Bernhard is voorzitter van het World Wildlife Fund en zijn Nederlandse vertakking: het Natuur-Noodfonds Nederland. Hij was dus ook gastheer op paleis Soestdijk voor de Nederlandse pers, toen mr. Leonhard Huizin- ga, de algemeen gemachtigde, dit fonds in de aandacht wilde intro duceren. Prins Bernhard was echter juist de dag tevoren het rpikpunt geweest van een aanval van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, omdat hij deze week een jachtpartij had georganiseerd, waarbij 150 dieren werden gedood, juist een tijd, nu zeer vele landgenoten hun uiterste best doen om de talloze in nood verkerende dieren in leven te hou den. De prins liet 'dit niet op zich zitten. Unfair noemde hij deze kritiek. Van het bewuste telegram had hij eerst uit de dagbladen kennis genomen. Des avonds om zeven uur had hij het pas in handen gekregen. Wij behoeven ons over de wijze waarop wij gejaagd hebben, niet te schamen, aldus de prins, wij durven eenieder vrij in de ogen te kijken. Men had bij de vereniging, waarvan konin gin Juliana beschermvrouwe is, beter moeten weten. Men had zich eerst met de opperhoutvester-jagermeester moeten verstaan om de werkelijke feiten te le ren kennen. Dan was het telegram wel achterwege gebleven. De prins legde er de nadruk op, dat zowel koningin Wilhelmina als koningin Juliana anti-jacht waren. Koningin Ju- Een van de leden van het presi dium van het Natuur noodfonds Nederland van het World Wild life Fund, dat in het paleis Soest dijk is geïnstalleerd, is Mees Toxo- peus (met hoed) die per helikopter in de tuin arriveerde en vandaar naar het paleis liep. Liefst dertien puzzelaars delen deze week de pot. Geen enkele inzender slaagde er in tot een feilloos resultaat te geraken. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat een bescheiden prys ook een prys is en( dat er volgende week alweer een kampioen kan zijn, die met de hele pot gaat stryken Voor de gelukkigen van deae week: zie onze puzzelkolom. liana is nimmer mee geweest op een jacht, wel de prinsessen. Zowel koningin Wilhelmina als koningin Juliana zijn, aldus de prins, echter altijd erg gesteld geweest op het zien van het wild in de vrije natuur en hebben steeds het groot ste vertrouwen gehad in d© opzet van de jachten, zoals deze gedurende onge veer de laatste vijftig jaar plaats hebben gehad. De prins vroeg dit vertrouwen ook van het Nederlandse volk. Het jachtpersoneel bestaat uit even grote dierenvrienden als welke andere Neder lander ook. Wil men wild zien in Ne derland, aldus de prins, dan moet op bepaalde tijden een hoeveelheid van dit wild worden afgeschoten. Het tijdstip hiervoor is het beste in december en januari, omdat in november nog vrij veel jonge varkens geboren worden. Ook is het verboden op biggen te schieten. Zodra door te hoge sneeuwval een ver slechtering van de voedingstoestand van de wilde zwijnen optreedt en de snel heid voor ontsnappen wordt vertraagd, zal niet worden geschroomd de jacht stil te leggen. Mr. Leonhard Huizinga had ook al eerder opgëmerkt: Wie in een land als het onze het genot van de aanblik van grof wild op de Hoge Veluwe, in de Loe- ner Mark of in het Nationale Park Zuid- Veluwezoom wil kunnen genieten, kan als niet-jager niet buiten de jager, die er voor zorgt, dat in ons overbevolkte land geen overbevolking aan grof wild ontstaat tot grote schade van boer en buitenman. De natuurbeschermer en de jager, die voor een evenwichtige wildstand zorgt, gaan hand in hand. al vast dat liet aantal deelnemers de records van de laatste jaren zou slaan want voor de toertocht had den al 7500 liefhebbers geboekt, terwijl het aantal wedstrijd rijders zeshonderd bedroeg. In 1940 is het voorgekomen dat er 688 wedstrijdrijders aan de startstreep stonden, maar toen bestond niet de tijdslimiet van twee uur na de winnaar, binnen welke de rijders in Leeuwarden moeten aankomen om het Elfsteden- kruis te krijgen. Gisteravond laat rekende men er op, dat het record-aantal van 1940 nog wel gebroken zou worden. De Elfsteden- commissie liet namelijk in allerijl nog een aantal rugnummers vervaardigen. Men had er precies zeshonderd Onze sportredactie is bij het koude festijn aanwezig. De eerste bijdrage wélke uit zijn onderkoelde vulpen is ge vloeid vindt de lezer op de sportpagina. Hier een tip voor degenen die de Elfstedentocht als toeschouwer willen meemaken. Men neme een wollen sok, men spare daarin gaten voor ogen, mond en neus uit en dit stukje wintermode-1963 is gereed. Men doet er echter ver standig aan om zich met dit nieuwe kledingstuk niet in het donker te vertonen... Advertenties) Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming Do Kon. Ned. Jagersvereniging had ook al zijn droefheid getoond over een voorlichting uitsluitend gebaseerd op onzakelijk sentiment. Ten antwoord hierop heeft prof. Hofstra, voorzitter van „Dierenbescherming" gezegd, dat het gevaar van een te grote vermeerdering van de wildstand niet was aangetoond. En ook als de noodzaak heeft bestaan, acht hij het psychologisch zeer onjuist om daar een vermaak voor buitenlandse gasten van te maken. DROST-VEI

de Stem | 1963 | | pagina 1